COULEUR LOCALE

Cafe - Restaurants

Νορμάνου 3, Μοναστηράκι [Χάρτης]

Cafe - Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Μετά την κριτική της PP_ TINA ήθελα να πάω κάποια στιγμή σε τούτη την όμορφη ταράτσα με θέα Ακρόπολη. Άργησε αυτή η στιγμή (άλλες παρόμοιες ταράτσες μάς κέρδιζαν ως τώρα), αλλά Κυριακή 9/10 μεσημεράκι τα καταφέραμε και πήγαμε για ένα σνακ!

Δύσκολο να το εντοπίσεις χωρίς σαφείς οδηγίες. Να προσθέσω πως μπαίνεις στη μικροσκοπική στοά ακριβώς εκεί όπου γίνονται δημοπρασίες (! ) και ψάχνεις το ασανσέρ (κάθετη μαύρη πινακίδα couleur locale μόλις που διακρίνεται). Τη δυσκολία εντείνει το γεγονός ότι ακόμα δε λειτουργεί ο κάτω χώρος (ο σύζυγος είπε "πού με πας, ρημαδιό φαίνεται εδώ", μια που ήταν πλήρης η εγκατάλειψη... ) κι αν δε δεις κανέναν να περιμένει στο ασανσέρ νομίζεις ότι είναι πια κλειστό το μαγαζί! Εγκατάλειψη και στις τουαλέτες στο ημιυπόγειο (όπου πρέπει να κατεβείς από την ταράτσα, γιατί επάνω ΔΕΝ ΕΧΕΙ), και γενικά όχι ωραία εικόνα, γι'αυτό και αφαιρώ βαθμολογία από το χώρο παρόλο που η ταράτσα είναι φροντισμένη και με εξαιρετική θέα Ακρόπολη! Φυτά, ωραία τραπεζια (ψηλά και χαμηλά, και κάποια μεγάλα για παρέες), εντυπωσιακό μπαρ, στέγαστρο και ομπρελες που προσφέρουν αρκετή σκιά...

Η εξυπηρέτηση είναι επίσης καλή παρά τον πολύ κόσμο, υπάρχουν πολλοί σερβιτόροι που έχουν το νου τους, βοηθάει και το ασανσεράκι μεταφοράς των φαγητών. Δεν έχει ακριβώς φαγητό βέβαια, δεν είναι εστιατόριο αλλά καφέ-μπαρ, μόνο σαλάτες, σάντουιτς, αυγά κ. λ. π. υπάρχουν. Εμείς θέλαμε να τσιμπήσουμε και πήραμε μία σαλάτα με κοτόπουλο και ένα πιάτο με "κριτσίνια κοτόπουλου" (μικρό πιάτο, 4 λωρίδες παναρισμένες με μπόλικο σουσάμι και ένα μπωλάκι μουσταρδομαγιονέζας να τις βουτάς) στα 6,80 και 6 ευρώ αντίστοιχα, μάλλον τσιμπημένες τιμές, αλλά καλοφτιαγμένα. Αποφύγαμε το κλαμπ σάντουιτς που συνήθως μοιραζόμαστε όταν θέλουμε κάτι "πρόχειρο" χορταστικό και οικονομικό γιατί το κάνουν με αλλαντικό μόνο (ενώ έχουν φρ. κοτόπουλο και είναι μια χαρά όπως διαπιστώσαμε).

Μαζί με ένα χυμό πορτοκάλι (4 ευρώ, καλός, μεγάλος, σε βαζάκι) και μία σπιτική λεμονάδα (4,5 ευρώ η εκδοχή με μαστιχόνερο και φρ. βασιλικό, ενώ η απλή 3,5) πληρώσαμε 21 ευρώ. Γενικά ανέβηκαν όλες οι τιμές λιγάκι. Για καφέ ή ποτό είναι μια χαρά! Θετικό ότι έχουν αρκετή επιλογή σε κρασί (και σε ποτήρι από 4,5 ευρώ) σε καλές τιμές.

Η ταράτσα λειτουργεί και το χειμώνα καιρού επιτρέποντος (είδα κι εγώ τις σόμπες), σίγουρα είναι πιο εύκολο να πας ένα ηλιόλουστο μεσημεροαπόγευμα γιατί τα κρύα βράδια τι να σου κάνουν οι σόμπες έξω!!!

Cafe - Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

To Couleur Locale το γνώρισα μέσα από το internet.
Η πρώτη μου επαφή με το συγκεκριμένο μέρος έγινε μέρα μεσημέρι.
Επειδή γινόταν πολύς ντόρος για την εξαιρετική θέα του επάνω ορόφου, πήγα, σε πρώτη φάση, να ρίξω μιά ματία.

Μόλις αντίκρισα την ταράτσα του μέρους αυτού μου κόπηκε η ανάσα. Η θέα εκπληκτική!! Νόμιζα ότι με το ένα μου χέρι θα αγγίξω τον ουρανό και με το άλλο θα πιάσω την Ακρόπολη!
Ήταν σχεδόν μεσημέρι και πολύς κόσμος έπινε τον καφέ του στον άνετο και ευήλιο εξωτερικό χώρο του καταστήματος αυτού.
Πιστεύω ότι λίγα μέρη στην καρδιά του ιστορικού κέντρου προσφέρουν όλη την ιστορία του τόπου τόσο αβίαστα.

Αμέσως έκλεισα τραπέζι για το βράδυ, για 2 άτομα. Όμως, επειδή την ημέρα εκείνη είχε αέρα, μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα διότι αφενός υπάρχει στέγαστρο για κάτι τέτοιες περιπτώσεις και αφετέρου ο χώρος θερμαίνεται με θερμαντικά που και εγώ είδα πριν απο λίγο. ΟΚ.

Να όμως που το βράδυ εκείνο ( 31.01 ) η κατάσταση με τον αέρα είχε γίνει ανυπόφορη και.... αναγκαστικά καθίσαμε στον κάτω χώρο ( ισόγειο ).
Η, παραπάνω, βαθμολογία 3/4 στον χώρο αναφέρεται, λοιπόν, στον κάτω χώρο. Εάν βαθμολογούσα το roof garden σίγουρα θα έβαζα 5/4!!

Ο κάτω χώρος, είναι σχεδόν στενόμακρος και καταλήγει σε ένα σκοτεινό αλλά πολύ ατμοσφαιρικό δεύτερο χώρο, λίγο μεγαλύτερο, με διάφορα τραπεζάκια. Εκεί, ξεχωρίζει μια μεγάλη οθόνη όπου προβάλλονταν, τουλάχιστον τη βραδιά που πήγαμε εμείς, σκηνές από ταινίες του Charlie Chaplin ενώ ο dj, δίπλα στο μάρ, έπαιζε μουσική mainstream. Την κινηματογραφική οθόνη μπορούν να χαζεύουν και εκείνοι που κάθονται στο μπαρ.

Το μπάρ βρίσκεται αριστερά του στενόμακρου μέρους που αντικρύζουμε μπαίνοντας στον χώρο.
Εμείς καθίσαμε στα στουλς γύρω από το μπαρ. Μέσα στον χώρο του μπαρ, σε κοινή θέα, βρίσκεται και η ανοιχτή κουζίνα του καταστήματος.
Χαμηλός φωτισμός και ζεστή ατμόσφαιρα. Βέβαια, θα προτιμούσα τον χώρο αρκετά μεγαλύτερο. Προφανώς, οι υπεύθυνοι, για ευνόητους λόγους, έχουν δώσει περισσότερο βάση στο roof garden και λιγότερο στον κάτω, κλειστό, χώρο.

Το μάτι μου πήρε από μακρυά και ένα ασανσεράκι φαγητών με το οποίο, υποθέτω, μεταφέρονται τα διάφορα φαγητά στον επάνω χώρο, εκείνον που εκθείαζα τώρα δα...
'Οσον αφορά το φαγητό μας, αρχίσαμε με ένα Burger κοτόπουλου με Γουακαμόλε ( μεξικανικό ντιπ ) και μαρούλακι ( 5,00 ). Πολύ νόστιμο και το κρέας ήταν φρεσκότατο!!! Κατόπιν, μας έφεραν μια μερίδα Αλμυρούς Λουκουμαδες ( 6 τεμ. ) με κατσικίσιο τυρί και μαυροσούσαμο (! ), ΕΥΡΩ 4,50. Ωραία γεύση που δεν μας λύγωσε.!! Οι αλμυροί αυτοί λουκουμαδες ήταν "τσιμπημένοι" με κάτι πολύ ωραίες, μακριές οδοντογλυφίδες.

Κλείσαμε με μια μερίδα Τορτίγιες Λαχανικών (5 μικρά τεμ. ) με μελιτζάνες και λιαστή ντομάτα (5,50 ).
Η παρουσίαση των πιάτων ήταν άψογη και μου άρεσε που ο νεαρός Σεφ, ο οποίος ετοίμασε την παραγγελία μας στη ανοιχτή κουζίνα, μπροστά μας, έκανε πρωτότυπα " πειράγματα " σε κλασικές συνταγές. Πολύ καλή η προσπάθεια.
Ήπια το αγαπημένο μου Mojito (7,50 ) συνοδεία μεξικάνικων τσιπς τα οποία ανανεώθηκαν δύο φορές. To Mojito μου ήταν πολύ καλό. Επίσης, πήραμε μια μπύρα (5,50 ) όπου ξέχασα να σημειώσω την μάρκα....

Ο Μπάρμαν ευγενέστατος, με το χαμόγελο στα χείλη..!!
Πιστεύω, όμως, ότι ότι οι τιμές θα έπρεπε να είναι χαμηλότερες διότι εδώ το θέμα φαγητό μάλλον κλίνει προς το finger food.
Το Couleur Locale εδρεύει στο πολύ μικρό στενό της οδού Νορμάνου, το πρώτο στενάκι αριστερά μετά την Πλατεία Μοναστηρακίου, πηγαίνοντας προς Θησείο. Βρίσκεται μέσα σε μια στοά, δίπλα ακριβώς από το γνωστό μεζεδοπωλείο " στα Παλιατζίδικα ".

Σίγουρα θα ξαναπάω, κυρίως για να χαλαρώσω στο roof garden και να απολαύσω την ανεμπόδιστη και πανοραμική θέα που προσφέρει το μέρος αυτό απλόχερα!!