ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ

Σουβλάκι & Σχάρα

Βασιλίσσης Σοφίας 11, Μαρούσι [Χάρτης]

Σουβλάκι & Σχάρα - Μαρούσι, Αθήνα

Σουβλατζήδικο από τα μοντέρνα, τα προσεγμένα με πολύ όμορφο περιβάλλον και διακόσμηση που παραπέμπει περισσότερο σε προσεγμένο εστιατόριο.

Παντού βάζα με παραδοσιακά προϊόντα ως διακοσμητικά στοιχεία. Στον πάγκο που ψήνουν τα σουβλάκια είναι γραμμένη με το χέρι η «κεντρική ιδέα» βάσει της οποίας κινείται ο μάγειρας του μαγαζιού. Δεν τη θυμάμαι ακριβώς αλλά συνοψίζεται στο ότι αξίζει κανείς να περιμένει λίγο παραπάνω για να απολαύσει τα εδέσματα όπως τα επιθυμεί ο μάγειρας ώστε να έχουν τη νοστιμιά και τη γεύση που πρέπει.

Πάντως ειλικρινά είναι από τους χώρους που μου άρεσαν πολύ για σουβλατζήδικο και πιστεύω ότι είναι κίνητρο για να πάει κάποιος. Βρίσκεται στο κέντρο του Αμαρουσίου και πιο συγκεκριμένα στον ίδιο δρόμο που βρίσκεται το Δημαρχείο για όσους γνωρίζουν την περιοχή.

Ο κατάλογός του περιλαμβάνει τα κλασικά (καλαμάκια, τυλιχτά, σκεπαστές πίτες, club κλπ), σαλάτες, ορεκτικά, πατάτες, πιάτα της ώρας με όλα τα κρεατικά σχάρας κλπ. Ιδιαίτερης αναφοράς αξίζουν οι αλμυρές κρέπες με γύρο και χοιρινό, μια πιο πρωτότυπη εκδοχή έτσι για αλλαγή.

Μου άρεσαν πάρα πολύ οι πίτες του: πολύ μαλακές, πολύ χορταστικές. Μου άρεσε πολύ και το λουκάνικο.
Οι πατάτες είναι οι κλασικές προτηγανισμένες τις οποίες προσφέρει με σως αλλά τις σερβίρει και με την εκδοχή νιφάδων τριμμένης φέτας.

Εξυπηρέτηση γρήγορη και ιδιαίτερα φιλική και προσεγμένη.
Οι τιμές είναι οι συνηθισμένες.

Σουβλάκι & Σχάρα - Μαρούσι, Αθήνα

Ένα ακόμη νεομοντέρνο ψητοπωλείο στο κέντρο του Αμαρουσίου αυτή τη φορά, στο οποίο γευματίσαμε 2 άτομα το μεσημέρι της Τρίτης 3 Μαρτίου, μετά από κάποιες δουλειές στην ευρύτερη περιοχή. Το είχα προσέξει αρκετές φορές, περνώντας από εκεί βράδυ και μάλιστα το έβλεπα σχεδόν γεμάτο.

Το μεσημέρι ήταν περισσότερο ήσυχα και χαλαρά και είχε 3- 4 παρέες την ώρα που πήγαμε. Όσον αφορά στο χώρο, θα συμφωνήσω στα περισσότερα με την περιγραφή της φίλης evi, είναι ένας ωραίος χώρος, άνετος και μοντέρνος με θετικό το γεγονός ότι διαχωρίζονται οι καπνίζοντες από τους μη καπνίζοντες.

Η κοπέλα στο σέρβις ήταν πολύ ευγενική και μόλις καθήσαμε μας έφερε τους καταλόγους και το καθιερωμένο πια και "επιβεβλημένο" εμφιαλωμένο νερό, δίνοντας μας όλη την άνεση του χρόνου για να συσκεφθούμε τί θα επιλέξουμε για να φάμε.

Στο μενού τους υπάρχουν περίπου 20 ορεκτικά, από τα κλασσικά μέχρι και κάποια πιο πρωτότυπα, όπως π. χ. πολτός πιπεριάς Φλωρίνης με σκόρδο και θυμάρι ή πουγκάκια τυριού με χειροποίητο φύλλο.

Επίσης γύρω στις 6-7 σαλάτες, κυρίως πιάτα που κατά βάση είναι κρεατικά, μερίδες γύρου, μπριζολάκια αλλά και παϊδάκια κοτόπουλο, κάποια πιάτα χαμηλών θερμίδων, κάποια πιάτα ζυμαρικών, ανάμεσά τους και τραχανότο με κοτόπουλο και βέβαια παντός είδους σουβλάκια, σε καλαμάκι ή με πίτα παραδοσιακή, κυπριακή και ψωμάκι-φρατζολάκι.

Ακόμη υπάρχουν κλαμπ σάντουιτς, σκεπαστές πίτες και 2-3 burgers, όπως επίσης και κρέπες γλυκιές και αλμυρές και κάτι που ομολογώ το βλέπω για πρώτη φορά, κρέπα με γύρο!

Από ποτά υπάρχουν όλα τα αναμενόμενα, ακριβούτσικα σε τιμές από ό, τι παρατήρησα, μερικές ετικέτες σε εμφιαλωμένα κρασιά, και κάποιες μπύρες φρέσκιες και αφιλτράριστες από τη μικροζυθοποιϊα Κυκλάδων ( Νήσος, Χίος House Ale, Zέος ).

Εμείς λοιπόν, δοκιμάσαμε τα εξής, φάβα με μαρμελάδα κρεμμυδιού, στα 3,80, μέτρια γεύση, ήρθε, ατυχώς, εντελώς σφιχτή και παγωμένη από το ψυγείο, ωραία πινελιά η μαρμελάδα κρεμμυδιού αλλά η γεύση της φάβας αρκετά τυποποιημένη. Ελλείψει ψωμιού - και εδώ - πήραμε 2 πιτάκια.

Πατάτες τηγανιτές με φέτα, στα 3,30, καλές, και τους πήγε πολύ ωραία η φέτα, είναι βέβαια προτηγανισμένες, αλλά συμπαθείς.

Λουκάνικο χωριάτικο με λεμονάκι, στα 4,20, είναι το μοναδικό που πραγματικά με ενθουσίασε και πάλι θα ταυτιστώ εδώ με τη φίλη evi.

Άτυχη επιλογή ήταν τα σουβλάκια που πήραμε. Μια σπέσιαλ πίτα, που είναι μια κανονικού μεγέθους πίτα ( nothing special), μαλακιά και αλάδωτη, με γύρο κοτόπουλο, που είχε μέσα μπέικον, ντομάτα, πιπεριά, φέτα και σάλτσα μουστάρδας, στα 3,40.

Και τέλος ένα ψωμάκι - μικρό φρατζολάκι, ψημένο στα κάρβουνα, επίσης με γύρο κοτόπουλο και με ντομάτα, μαρούλι, σάλτσα μουστάρδας, στα 4,30.

Αυτό που δεν μου άρεσε, δεν ήταν τόσο οι τιμές, που τις βρήκα προκλητικές και εν τέλει είναι πάνω κάτω ίδιες σε όλα τα νεομοντέρνα ψητοπωλεία, αλλά το χρώμα του γύρου, που ήταν κάπως σκούρο και δεν έμοιαζε για κοτόπουλο.

Επίσης ήταν σε τόσο ψιλοκομμένα κομμάτια που σκορπιζόταν παντού και δυστυχώς δεν ένιωθα ότι έτρωγα κοτόπουλο καθώς σε γεύση ήταν εντελώς αδιάφορο.

Δεν μπορώ να γνωρίζω αν τα υπόλοιπα κρέατά τους είναι ανώτερα ποιοτικώς, αλλά και οι δυό μας συμφωνήσαμε σιωπηρά ότι η ποιότητα αυτού του σουβλακιού ήταν από τις χειρότερες που έχουμε δοκιμάσει.

Ήπιαμε μια μπύρα Βεργίνα, 2,50 ευρώ και στο τέλος μαζί με το λογαριασμό που ήταν 23,50 ευρώ, μας κέρασαν 2 μεγαλούτσικα σφηνάκια μαστίχα, κίνηση που μας ευχαρίστησε αρκετά, κάτι που δεν μπορώ να πω για το σύνολο του φαγητού που θα το χαρακτηρίσω μέτριο.

Το βρίσκω σχετικά πιθανό, αλλά όχι βέβαιο, να επιστρέψω σε διαφορετικό χρόνο π. χ. βράδυ, στο συγκεκριμένο μαγαζί, αν βέβαια μακροημερεύσει, όχι για το σουβλάκι του, αλλά για να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό, ίσως τα μπριζολάκια ή το μοσχάρι στο σουβλί. Πάντως για τις συνολικές μου εντυπώσεις.... νομίζω καταλάβατε.