28 Μάρ 2017

Στο Ραχάτι πήγαμε έξι άτομα Κυριακή μεσημέρι λόγω ζωντανής μουσικής και καλών κριτικών στο Ask4food.
Το απίστευτο κρητικό μαγαζί. Μικρό, παρεϊστικο και περιποιημένο, όπως πρέπει να είναι τα ρακάδικα. Καθαρές τουαλέτες. Ευγενέστατα παιδία για προσωπικό. Ο μόνος ηλικιωμένος κύριος που είδαμε ήταν αυτός που μας κέρασε τα απίστευτα μυζηθροπιτάκια με το μέλι, τα οποία εξαφανίσαμε, αν και είχαμε φάει τα πάντα.

Κλασικά κρητικά πιάτα με απίστευτα φαγητά: κυδωνάτες πατάτες, τεράστια ομελέτα με απάκι και πατάτες, κεφτέδες με σάλτσα γιαουρτιού, τηγανιά κοτόπουλου, μπριζολάκια, φάβα, τυροκαφτερή, πλούσια σαλάτα με πράσινα λαχανικά και σύκο (νομίζω), ταλαγάνι με μαρμελάδα, γεμιστοί κολοκυθανθοί. Ήπιαμε ζεστό οινόμελο λόγω κρύου. Από τις τρεις και μετά ένας κύριος και ένα παληκάρι μας κράτησαν ωραιότατη παρέα με τη μουσική τους και τέλος καταλήξαμε να τραγουδάμε όλοι μαζί μέχρι το απόγευμα.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 100 ευρώ, τιμή λογικότατη για όσα φάγαμε.
Ετοιμάζουμε ήδη δεύτερη επίσκεψη! Και τρίτη, και τέταρτη...

18 Σεπ 2017

Ήταν κυριακή απόγευμα (3/9) και μαζι με μια φίλη αρχίσαμε να έχουμε μια έντονη πείνα. Μετά απο συζήτηση μου πρότεινε το "Ραχάτι". Δε το ήξερα αλλά μονο απο τη περιγραφή ήθελα να το δοκιμάσω. Έτσι και έγινε! Φτάνοντας, βλέπεις ένα συμπαθητικό μαγαζάκι με έναν εσωτερικο χώρο διακοσμημένο απλοικά αλλα με μικρές παραδοσιακές πινελιές. Έξω έχει τραπεζάκια τύπου καφενείου (τα κλασσικά σιδερένια και κάποια ξύλινα). Επιλέξαμε να κάτσουμε έξω καθώς είχε αρκετή ζέστη.
Έρχετε ένα παλικάρι και μας φέρνει το μενου, το οποίο ήταν γραμμένο με μπλε στυλό, σε ένα απο αυτά τα μπλε κλασσικά Τετράδια που όλοι είχαμε στο σχολείο. Κάθε σελίδα είχε άλλη κατηγορία φαγητού (πχ οι αλοιφές μας, της ωρας κλπ) και σε όλα αναγραφόταν δεξια η τιμη.

Η εξυπηρέτηση γρηγορη και τα παιδιά ευγενικότατα.

Ας περάσουμε όμως στο ψητό!! Παραγγείλαμε:
▶Ρεβυθοσαλατα
▶Κολοκυθοανθούς (σα να τους είχε φτιάξει η γιαγιά μου)
▶Πατατες με φλουδα
▶Μυζηθροπιτα με μέλι απο πάνω
▶Χοχλιούς με αρκετο ζουμάκι (μην παραλείψετε να βουτήξετε ψωμάκι! )
▶Ταλαγάνι (κλασσικό-έχει και καπνιστο που δεν εχω δοκιμάσει) με γλυκιά μαρμελάδα ντομάτας σε ξεχωριστό μπολάκι (επαρκής για να βουτήξει κανείς όλα τα κομμάτια που θα κόψει)
▶Τηγανιά κοτόπουλο με γραβιερα κρήτης: Το μόνο πιάτο που με μπέρδεψε καθώς ήρθε κοκκινιστο κοτοπουλο με κομματάκια γραβιέρας που έχουν μαγειρευτεί μαζι (οπτικά νομίζεις πως είναι πατάτες). Καλό πιάτο, αν και με αυτή την ονομασία το έπλασα στο μυαλό μου λίγο διαφορετικά...

Ωστόσο όλα τα εδέσματα που γευτήκαμε ήταν νοστιμότατα και θύμιζαν σπιτικό φαγητο. Οι μερίδες γενναιόδωρες αναλογικά με τις τιμές, που το πιο ακριβό ήταν στα 8 €, ένα μαγειρευτό της ημέρας.
Δυστυχώςς δε πήραμε να πιούμε κάτι για να μπορώ να εκφέρω άποψη!
Το μαγαζί ανοίγει στις 19.00, φτάσαμε 19.20 και μέχρι τις 20.30 είχε γεμίσει! Φάνηκε να είναι απ τα μαγαζιά που προτιμάει ο κόσμος και δεν τους αδικώ καθόλου, καθότι και εγω θα το ξανατιμήσω στα σίγουρα!
Στο τέλος, μας κέρασαν χαλβα σιμιγδαλένιο.

Τελικό ποσό στα 33€
Υ. Γ Εμείς είχαμε πάει πεινασμένοι και μάλιστα παραφάγαμε ενω αφήσαμε και φαγητό. Οπότε για 2 άτομα μας βγηκε 16, 5/άτομο αλλά με φυσιολογικές ποσότητες θα σας έρθει πιο οικονομικά!

14 Σεπ 2016

Μπράβο σας. Κάνετε καλή δουλειά!

Δευτέρα βράδυ και γινόταν χαμός. Κρίμα που δεν καταφέραμε να βρούμε τραπέζι έξω. Εγώ, ο σύζυγος κ η τρίχρονη κόρη μας.

Πήραμε:
Τσικουδιά
Αυγά με απάκι
Τυροπιτάκια
Πατάτες τηγανιτές
Σαλάτα χωριάτικη
Κοτόπουλο με μέλι

Τιμή 29 ευρώ

Μας κέρασαν τυροπιτάκια με μέλι και πορτοκαλάδα για το παιδί.

Γευστικότατο ότι φάγαμε.
Σίγουρα θα ξαναπάμε.