ΡΑΧΑΤΙ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Μαρίνου Αντύπα 93, Ηλιούπολη [Χάρτης]
  210 9920207

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Στο Ραχάτι βρεθήκαμε ένα Σαββατόβραδο αρχές Μαρτίου 5 άτομα, μετά από προτροπή έμπιστης φίλης, η οποία όμως μας είχε δηλώσει από την αρχή ότι δεν είχε ξαναπάει, άρα διατηρούσε κι εκείνη τις επιφυλάξεις της.

Τα αποτελέσματα στην αναζήτηση του site δεν έδιναν ιδιαίτερες εγγυήσεις, αλλά επειδή η παρέα μετράει πάνω απ’ όλα, πήραμε το ρίσκο κρατώντας όχι και πολύ μεγάλο καλάθι. Κακώς βέβαια, γιατί το καλάθι μας ξεχείλισε!

Η φιλοσοφία του… μου θύμισε το Αγροτικόν στο Περιστέρι, με ακόμα περισσότερη επιτυχία όμως και στον χώρο αλλά και στο service. Στο φαγητό κονταροχτυπιούνται επάξια, αλλά νομίζω ότι κι εδώ θα έδινα έναν προβάδισμα στην Ηλιούπολη.

Βρίσκεται σε ένα ήσυχο σημείο που από τον δρόμο το χωρίζει ένα φαρδύ πλακόστρωτο με δέντρα. Άρα καταλαβαίνετε ότι είναι σε σημείο που δεν φαίνεται καλά, αν δεν στρέψετε το κεφάλι σας προς τα μέσα. Παρόλα αυτά το μαγαζί ήταν γεμάτο, που σημαίνει ότι το γνωρίζει ο κόσμος.

Ο χώρος λοιπόν, μικρός, καθαρός, και λιτός. Τίποτα το εκπληκτικά ωραίο αλλά και τίποτα που να δημιουργεί δυσάρεστη αίσθηση. Ουπς… εκτός απ’ το τσιγάρο, το οποίο κακώς…αλλά επιτρέπεται! Υπάρχει και προέκταση κλεισμένη με νάυλον που το καλοκαίρι θα ανοίγει για να δίνει αέρα δροσιάς. Κρητικού προσανατολισμού οι μεζέδες αλλά και η διακόσμηση φυσικά, αφού οι ιδιοκτήτες (πατέρας και γιος) είναι από την Ιεράπετρα. Έτσι θα δείτε φωτογραφίες από γνωστούς καλλιτέχνες του νησιού και κάποια έξτρα διακοσμητικά όπως μουσικά όργανα, λύρες κτλ.

Ειδική μνεία θα κάνω στην μουσική που ήταν ακριβώς στα ακούσματα τα δικά μου… από Χαρούλη, Μάλαμα, Θανασάκη Παπακωνσταντίνου, Χαϊνηδες μέχρι Ψαραντώνη κ. α. πράγμα το οποίο έκανε το κλίμα ακόμα πιο ωραίο. Αργότερα ακούστηκαν και μουσικές του νησιού αλλά και Ικαριώτικοι σκοποί.
Οι τουαλέτες σε καλή κατάσταση, με μόνη παρατήρηση ότι στην μια λείπει η σχάρα από το σιφόνι, λεπτομέρεια που όμως θέλει προσοχή γιατί δίνει κακή εικόνα. Με μια πρωτοτυπία στα θετικά… οι νιπτήρες έχουν αντικατασταθεί από παλιές κατσαρόλες!

Στην εξυπηρέτηση, μια κοπελίτσα απροσποίητα χαμογελαστή, πολύ πρόθυμη που η αγνή ευγένειά της αξίζει συγχαρητηρίων. Καθώς και από τον ιδιοκτήτη (πατέρα), που καθ’ όλη την διάρκεια της βραδιάς φρόντιζε να μας ρωτάει πως μας φαίνονται τα φαγητά, να μας εξηγεί τον τρόπο παρασκευής τους και να μας φιλεύει και το κάτι τις παραπάνω! Παράπονο κανένα.

Παραγγείλαμε:

- Πατάτες κυδωνάτες με την φλούδα τους και μυρωδικά… εξαιρετικές! Έχω την εντύπωση ότι πριν περαστούν στο τηγάνι, τις βράζουν αλλά όπως και να’ χει ήταν πεντανόστιμες.

- Πατάτα οφτή, κομμένη στη μέση, επίσης πάρα πολύ νόστιμη… την πήρε εργολαβία το αγόρι της παρέας γιατί εμείς κάποια στιγμή μπουχτίσαμε.

- Ξύγαλο, καλή μερίδα, συμπαθητικό αλλά έχω φάει και ωραιότερο.

- Ταλαγάνι ψημένο στη σχάρα. Πασπαλισμένο με μαυροσούσαμο και μαρμελάδα ντομάτας, πολύ καλό! Και η μαρμελάδα ντομάτας σε ξεχωριστό μεγαλούτσικο μπολάκι…όχι δείγμα όπως συμβαίνει συνήθως.

- Ντολμαδάκια γιαλαντζί, με μπόλικο λεμονάκι όπως μ’ αρέσουν! Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχαν και λίγο κουκουνάρι μέσα αλλά δεν παίρνω και όρκο. Χειροποίητα και (εμφανώς) χωρίς την βοήθεια ντολμαδοπαρασκευαστή (έλεος μ’ αυτό το μαραφέτι που έχει κατακλίσει την αγορά)! Στο κέντρο του πιάτου υπήρχε και λίγο ξύγαλο με μια ελίτσα επάνω.

- Χοιρινό με σταμναγκάθι… το κρέας έλιωνε στο στόμα, πολύ ωραία μαγειρεμένο αλλά το σταμναγκάθι ήταν λιγότερο κι από δείγμα. Κρίμα γιατί το λατρεύω. Λίγο παραπάνω προσοχή σε αυτό το πιάτο, γιατί αξίζει πραγματικά.

- Ομελέτα του Μανωλιού… τούμπανο! Με απάκι, τυρί και πατάτες ολόκληρες κυδωνάτες όπως οι παραπάνω … πάρα πολύ ωραία! Απαραίτητη σε κάθε παραγγελία.

- Χοχλιοί μπουμπουριστοί σε βαθύ πιάτο με μπόλικο κρασάτο ζουμάκι και δεντρολίβανο… θεσπέσιοι! Το δεντρολίβανο τους απογείωνε γευστικά, αφού ουσιαστικά τα σαλιγκάρια από μόνα τους έχουν ουδέτερη γεύση. Το ζουμάκι για πολλές για πολλές βούτες φυσικά.

- Κεφτεδάκια μυρωδάτα με δυόσμο όπως πρέπει! 5 ευμεγέθη τεμάχια με ντιπ γιαουρτιού για συνοδεία. Άλλη μία καθαρά σπιτική γεύση!

- Λουκάνικο ξυδάτο με πατάτες επίσης αυτές τις κυδωνάτες, πολύ καλό για τα γούστα μου αν και μπορούν να το ψάξουν λίγο περισσότερο. Υπάρχουν και καλύτεροι παραγωγοί στον νησί μας που μπορούν να τους προμηθεύσουν.

- Σκιουφιχτά με στακοβούτυρο και καλυμμένα με γενναιόδωρη ποσότητα ξερής μυζήθρας, πιάτο που δεν πρέπει να λείπει από την παραγγελία σας.

Ήπιαμε 2 μπύρες weiss, κόκα κόλα, ρακόμελο που δοκίμασα και ήταν πολύ καλό και φυσικά ρακή ευκολόπιοτη απ’ ότι είπαν τα παιδιά που την επέλεξαν.

Κέρασμα για το τέλος ζεστές μυζηθρόπιτες, που στην αρχή ξενερώσαμε γιατί ήρθαν χωρίς μέλι αλλά ο τύπος είναι μάστορας, γιατί η γέμιση ήταν γλυκιά και δεν χρειαζόταν. Φανταστείτε ότι γευστικά ήταν όπως τα λυχναράκια. Εύγε.

Επίσης μια πιατέλα με στραγγιστό γιαούρτι και μπόλικο (όταν λέμε μπόλικο εννοούμε τόσο όσο δεν έχω δει αλλού) γλυκό του κουταλιού σταφύλι.

Πληρώσαμε 18€/άτομο χρήματα τα οποία θεωρώ ότι άξιζαν γι’ αυτά που γευτήκαμε και πρωτίστως για την ποιότητά τους, αφού οι περισσότερες -αν όχι όλες- οι πρώτες ύλες, προέρχονται από την μαμά πατρίδα Κρήτη. Και οι εκτελέσεις των συνταγών είναι εντελώς μαμαδίστικες!

Περάσαμε ένα πολύ ωραίο βράδυ και ανυπομονώ να περάσει η περίοδος της νηστείας για να επιστρέψω με το παρεάκι μου.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα, για χαλαρές ρακοκαταστάσεις!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Ξέρετε... Το "Ραχάτι" είναι από αυτές τις περιπτώσεις που σε τρώει το χέρι σου να γράψεις τα καλύτερα και μετά σκέφτεσαι πόσο δύσκολα θα βρίσκεις τραπέζι όποτε θέλεις, αν το μάθουν πολλοί... Με αυτή τη λογική όμως, δε θα είχε νόημα το εν λόγω site ούτε θα επιβραβεύονταν ποτέ οι σωστοί κι έντιμοι επαγγελματίες εστίασης.

Αρχικά, όταν αποφάσισα να το προτείνω ως Σαββατιάτικη (12 Μαρτίου) έξοδο στην παρέα μου, ομολογώ πως είχα αρκετούς ενδοιασμούς. Ο βασικότερος ήταν η μοναδική κριτική που υπήρχε στο ask4food και αυτή εστίαζε πιο πολύ στην κακή εξυπηρέτηση και όχι στο φαγητό. Από την άλλη, για να είμαι απολύτως ειλικρινής, είμαστε πρώην συνάδελφοι με τον πατέρα του νεαρού ιδιοκτήτη, ο οποίος ήταν από τους πιο αξιόλογους ανθρώπους και συναδέλφους που είχα ποτέ. Επιπλέον, είχα ακούσει τα καλύτερα από συναδέλφους που το είχαν επισκεφθεί και κάπου εκεί οι ενδοιασμοί λιγόστεψαν.

Έκανα τηλεφωνική κράτηση 4 ημέρες νωρίτερα χωρίς κανένα πρόβλημα (δεν ανέφερα τη γνωριμία μου) για 6 άτομα. Τελικά, η Σούζη έφαγε και καταλήξαμε 5 άτομα. Έφτασα στην ώρα μου, το τραπέζι ήταν κρατημένο στον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού και παρήγγειλα ένα ρακόμελο, μέχρι να αφιχθεί η υπόλοιπη παρέα.
Μου έφεραν το καυτό ρακόμελο και ένα πιατάκι με εκπληκτική φάβα, ελιές και παξιμαδάκια.

Στο μεταξύ παρατήρησα το χώρο. Σαφώς, διακοσμητικά δεν είναι ο σούπερ ντούπερ χώρος. Να σας πω την αλήθεια όμως, δε θα ήθελα να είναι. Ξέρετε γιατί; Θα έχανε την αυθεντικότητά του. Είναι ρακάδικο. Είναι αυθεντικό ρακάδικο. Με αυθεντικές κρητικές συνταγές εκτελεσμένες από Κρητικούς. Μεγάλα ξύλινα τραπέζια, καρέκλες καφενείου, κάδρα με Κατράκη, Ξυλούρη, Μπέλλου και πολλούς άλλους, ξύλινα ραφάκια με βιβλία και εφημερίδες, φωτιστικά από ρόδες ποδηλάτου είναι κάποια από τα στοιχεία που συνθέτουν τη διακόσμηση του χώρου. Κάποιοι ίσως δυσαρεστηθούν που δε θα δουν λευκά τραπεζοκαθίσματα, αφίσες από παλιές διαφημίσεις, γλαστράκια με μυρωδικά ή κονσέρβες από ντοματάκια ΚΥΚΝΟΣ, αλλά όσοι αγαπούν ή έχουν ζήσει στην Κρήτη ή και τα δύο θα εκτιμήσουν αυτόν το χώρο. Θα τους μεταφέρει έστω και νοερά εκεί και μόνο γι' αυτό θα βάλω 4 ντοματούλες. Οι μουσικές επιλογές είναι Μάλαμας, Ξυλούρης, Χαρούλης, Ψαραντώνης κ. ά.. Το κάπνισμα επιτρέπεται και η κουζίνα φαίνεται στο βάθος, αλλά παραδόξως τα ρούχα δεν μύριζαν ούτε τσιγαρίλα ούτε τηγανίλα, όταν έσωσα να επιστρέψω στις 2 σπίτι μου.

Ήρθε λοιπόν η παρέα μου και προτρέψαμε την Κρητικιά να παραγγείλει με κάποιες παρεμβάσεις από τους υπόλοιπους.

Παραγγείλαμε:

- ξύγαλο
Υπέροχο και γενναία ποσότητα.

- πατάτες τηγανητές
Όχι προκάτ, χοντροκομμένες και τηγανισμένες με τη φλούδα τους χωρίς περιττά λάδια.

- οφτή πατάτα
Δε δοκίμασα, αλλά σίγουρα δεν πήγε χαμένη. Η πατέντα του συνδαιτυμόνα να την καθαρίσει και να την τοποθετήσει στο πιάτο με το ζουμί από τους χοχλιούς, θεωρώ πως ήταν έξοχη.

- ομελέτα του Μανωλιού
Αυγά, πατάτες, ντομάτα, τυρί, απάκι και δεν ξέρω τί άλλο περιείχε. Ομελέτα με τα όλα της, γεμάτη γεύση, turbo πιάτο και μεγάλη μερίδα.

- χοχλιούς μπουμπουριστούς
Να είναι καλά η Κρητικιά της παρέας που με έπεισε να δοκιμάσω πρώτη φορά στη ζωή μου. Μια χαρά μου φάνηκαν χωρίς φυσικά να έχω μέτρο σύγκρισης. Η σαλτσούλα με το κρασάκι και το δενδρολίβανο απλά θεϊκή.

- ντολμαδάκια
Σπιτική αξέχαστη γεύση. Μη λείψουν από την παραγγελία σας...

- σκιουφιχτά με στάκα και ανθότυρο
Άλλο ένα δυνατό λουκούμι πιάτο που μας έρχεται από τη λεβεντογέννα.

- κεφτεδάκια με δυόσμο και κύμινο
Το φοβήθηκα το κύμινο γιατί δεν το πολυσυμπαθώ, αλλά δεν το κατάλαβα. Ο δυόσμος που λατρεύω ήταν έντονος, οι κεφτέδες ήταν αφράτοι και καλοτηγανισμένοι. Επίσης must πιάτο.

- κρητικό λουκάνικο ξυδάτο
Γενικά δεν είμαι πολύ φίλη του συγκεκριμένου εδέσματος, εδώ ήταν αρκετά καλό.

- χοιρινό με σταμναγκάθι
Να μη βγάλουμε καθόλου γκρίνια σε όλη την κριτική; Πολύ νόστιμο χοιρινό με δεμένη κρασάτη σάλτσα, αλλά θα ήθελα περισσότερο σταμναγκάθι.

- 2 μπύρες

- 200ml ρακή
Καλή μου είπαν, δε δοκίμασα.

- 200ml ρακόμελο
Εξαιρετικό.

- 1 coca cola 250ml

Εύχομαι να μην ξέχασα κάτι.

Στο τέλος του γεύματος, τιμήσαμε τα εκπληκτικά χειροποίητα γλυκά της φίλης μας, δεν μπορούσαμε όμως να αντισταθούμε και στο κέρασμα του μαγαζιού ήτοι:

- Μεγάλη πιατέλα με τυροπιτάκια
Σαν τυροπιτάκια φαίνονταν στο πιάτο, δε φταίω. Ψάχναμε το μέλι. Πουθενά μέλι. Ήμαστε έτοιμοι να ζητήσουμε μέλι, μέχρι που κάποιος δοκίμασε. Η γέμιση ίδια με καλιτσούνι λυχναράκι, γλυκιά δηλαδή, οπότε ορθά δε σερβιρίστηκαν με μέλι. Αποδεκατίστηκαν ζεστά και τραγανά, παρά τα γεμάτα στομάχια.

- Μεγάλη πιατέλα με γιαούρτι και γλυκό σταφύλι
Το γιαούρτι ήταν πλούσιο με χωριάτικη έντονη γεύση, ίσως σε κάποιους δεν αρέσει. Προσωπικά ξετρελάθηκα, όπως και με το χειροποίητο γλυκό σταφύλι που περιείχε και κουκουνάρι.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω στα 90€, δηλαδή 18€/άτομο, μια χαρά.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, η νεαρή κοπέλα που είχε αναλάβει το τραπέζι μας ήταν πρόσχαρη, γλυκιά και πρόθυμη. Τα πιάτα έρχονταν σε καλούς χρόνους και ότι χρειαστήκαμε, μας προσφέρθηκε χωρίς καθυστερήσεις.

Έμεινα απολύτως ικανοποιημένη τελικά με την επιλογή μου, άρεσε και στην παρέα, περάσαμε τέλεια, ταξιδέψαμε στην Κρήτη χωρίς εισιτήριο και ήταν μόνο η αρχή...

Σίγουρα θα ακολουθήσουν κι άλλες επισκέψεις και σαφώς το προτείνω για όμορφες, χαλαρές και ΚΡΗΤΙΚΕΣ πάνω απ' όλα βραδιές...

Υ. Γ. Συγχωρήστε μου μια μικρή δόση υποκειμενικότητας που ίσως περιέχει η κριτική μου λόγω της αγάπης μου για την Κρήτη, του κου Μάνου και της υπέροχης βραδιάς που περάσαμε με τη "γευσιγνωστική" παρέα μου.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Μπράβο σας. Κάνετε καλή δουλειά!

Δευτέρα βράδυ και γινόταν χαμός. Κρίμα που δεν καταφέραμε να βρούμε τραπέζι έξω. Εγώ, ο σύζυγος κ η τρίχρονη κόρη μας.

Πήραμε:
Τσικουδιά
Αυγά με απάκι
Τυροπιτάκια
Πατάτες τηγανιτές
Σαλάτα χωριάτικη
Κοτόπουλο με μέλι

Τιμή 29 ευρώ

Μας κέρασαν τυροπιτάκια με μέλι και πορτοκαλάδα για το παιδί.

Γευστικότατο ότι φάγαμε.
Σίγουρα θα ξαναπάμε.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Είναι ένα συνοικιακό μαγαζί το οποίο το επισκεπτόμουν μία φορά την εβδομάδα λόγω του σχετικά καλού φαγητού (αν και πολύ μικρές μερίδες) και των αναλογικά χαμηλών τιμών.

Όταν πήρα να κλείσω τραπέζι, όπως πάντα εξάλλου, μου είπαν ότι τώρα που κρύωσε ο καιρός και ο κόσμος μαζεύτηκε μέσα, δεν μπορούν να κάνουν κράτηση παραπάνω από τρία τραπέζια. (πρώτη φορά το ακούω αυτό).
Αποφασίσαμε λοιπόν να πάμε χωρίς κράτηση και να το ρισκάρουμε. Κατεβαίνει ο οδηγός για να δει αν υπάρχει τραπέζι ελεύθερο και επιστρέφει λέγοντάς μας ότι ο σερβιτόρος του είπε να καθίσουμε.

Πηγαίνουμε λοιπόν και οι υπόλοιποι και έρχεται ένας άλλος σερβιτόρος και μας σηκώνει από το τραπέζι λέγοντας ότι υπάρχει σειρά προτεραιότητας και προηγούνται άλλοι.. Και καταλαβαίνετε τι έγινε.. Εννοείται ότι στο τέλος φύγαμε γιατί είχε γυρίσει όλο το μαγαζί και μας κοιτούσε.

Πολύ κακό service και καθόλου οργάνωση και συνεννόηση μεταξύ των σερβιτόρων!!! Οι σερβιτόροι είναι χύμα, καθόλου επαγγελματίες και πιο αργοί και από χελώνα. Κάνουν κρατήσεις κατ επιλογή και απαιτούν αυστηρά να έχεις πάει έως τις 9:30 βρέξει χιονίσει. Πολύ τσικνίλα και τσιγαρίλα μαζί όπου μετά χρειάζεσαι μπάνιο. Φαγητό καλό, πολύ μικρές μερίδες και σχετικά φτηνό.

Σε μία τέτοια εποχή που ζούμε θα έπρεπε να είναι πιο επαγγελματίες και όχι να δίνουν την εντύπωση ότι δεν τους ενδιαφέρει αν το μαγαζί τους θα έχει κόσμο ή όχι, ειδικά όταν μιλάμε για ένα συνοικιακό μαγαζί.