BROOKLYN
American style

Χαλάνδρι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

American Style

08 Ιαν 2016

Έχουμε δοκιμάσει το Brooklyn τουλάχιστον 5 φορές, χωρίς να έχουμε μείνει ποτέ απόλυτα ευχαριστημένοι, αλλά επειδή (ιδίως το καλοκαίρι που έχει την αυλή) είναι μία καλή λύση για γρήγορο burger, κοντά στο σπίτι μας.
Τελευταία φορά πήγαμε στις 03.01.2016 και ήταν και η τελευταία.

Service: Ευγενικό προσωπικό, αλλά δεν εννοεί να καταλάβει την έννοια του "πρώτο πιάτο" και "δεύτερο πιάτο" ή αλλιώς "ορεκτικό και κυρίως". Κάθε -μα κάθε- φορά έρχεται το κυρίως πιάτο πριν τελειώσουμε τα ορεκτικά, με αποτέλεσμα όταν ξεκινάμε να τρώμε να είναι το φαγητό κρύο. Παρόλο που την τελευταία φορά το τονίσαμε, και πάλι έγινε το ίδιο.

Φαγητό: Μέτριο, το corn dog ήταν πολύ καλό την πρώτη φορά που πήγαμε, όλες τις υπόλοιπες το κουρκούτι είχε απορροφήσει πολύ λάδι και ήταν πανιασμένο. Τα burgers του είναι μέτρια, με προκάτ πατάτες, συνήθως περισσότερο ψημένα απ' όσο έχεις ζητήσει, οι σαλάτες είναι καλύτερες και αρκετά μεγάλες.

Χώρος: Το καλοκαίρι στην αυλή είναι ωραία, έχει αρκετό χώρο με αποτέλεσμα τα τραπέζια να μην είναι στριμωγμένα, με καρέκλες σχολείου σε διάφορα χρώματα. Μέσα η διακόσμηση είναι αμερικάνικου τύπου, καλαίσθητη και ο χώρος είναι καθαρός.
Ο λόγος για τον οποίο δεν πρόκειται να ξαναπάμε είναι ότι πλέον στον εσωτερικό χώρο το κάπνισμα επιτρέπεται. Μας ρώτησαν εάν θέλουμε στους καπνίζοντες ή μη, και διαπιστώσαμε ότι ο διαχωρισμός είναι απλά νοητός. Τα 2/3 των τραπεζιών είναι καπνίζοντες και το 1/3 μη. Εκτός από το τυπικό -ότι το κάπνισμα στους εσωτερικούς χώρους απαγορεύεται- το πρόβλημα είναι ουσιαστικό, καθώς παρά τον όποιον εξαερισμό, ο χώρος μυρίζει τσιγάρο.

Το περίεργο είναι ότι υπάρχει εξωτερικός χώρος, στεγασμένος και κλειστός, όπου παλαιότερα ήταν ο χώρος για τους καπνίζοντες. Στην απορία μας πήραμε την απάντηση ότι "έτσι αποφάσισαν οι ιδιοκτήτες".

Είναι λυπηρό, που στην Ελλάδα είμαστε 100 χρόνια πίσω στο θέμα του καπνίσματος, και που δεν μπορούμε ποτέ να τηρήσουμε τίποτα, με τη λογική του "δεν βαριέσαι". Σημειώνω ότι και εγώ καπνίζω, αλλά όταν βγαίνω για φαγητό με το παιδί μου, δεν πηγαίνω ποτέ σε χώρο καπνιστών, δεν καπνίζω και απαιτώ να μπορεί ένα παιδί 4 χρονών να φάει, χωρίς να είναι υποχρεωμένο να εισπνέει τον καπνό των άλλων, πόσο μάλλον όταν αυτό προβλέπεται και από το νόμο.

10 Ιαν 2016

Θα έλεγα οτι στα burger είμαι σχετικά δύσκολος γιατι έχουν ξεφυτρώσει πολλά και οχι απαραίτητα καλά. Το Brooklyn πάντως θα ελεγα οτι είναι απο τους δυνατούς παίκτες στα ΒΠ.

Χώρος σίγουρα καλός για το είδος και με διακόσμηση που δείχνει οτι εχουν "πέσει" λεφτα στην επιχείρηση η οποια στοχεύει το ηλικιακό γκρουπ 20-35.
Κουζίνα ανοιχτή οπότε βλέπεις τι γίνεται και απο ποιον(γάντια πάντως φορούσαν ολοι που για εμένα είναι στα πολυ θετικά).

Τα burger του (7-8 στο σύνολο) είναι το δυνατό του χαρτί.
Σωστό μπιφτέκι με σωστό ψήσιμο μέσα σε πολυ καλό και γευστικό ψωμάκι που κράταγε την sauce και φρέσκια γαρνιτούρα. Εγω πήρα το Philly που ηταν πολυ καλό αλλα εξίσου καλές εντυπώσεις άφησε και το Jack Daniels που δεν εχει μπιφτέκι νομιζω αλλα steak. Η αναλογία των υλικών επίσης είναι κατι που έχουν προσέξει ώστε να μην μένεις χωρις μπιφτέκι ή χωρις ψώμι οπως γίνεται σε αρκετα burger που έχω φάει.

Σχετικά μικρή διαφωνία-παραφωνία στις πατάτες που είναι η καλή "ποιότητα" της McCain. Θα προτιμούσα φρέσκιες αλλα η φρέσκια πατάτα στην Ελλάδα είναι αμαρτωλή ιστορία οποτε οι περισσότεροι εστιάτορες ακολουθούν την λύση της κατεψυγμένης. Επίσης πήραμε chicken nuggets(συμπαθητικό)και το corn dog (λουκάνικο τηγανισμένο σε ζύμη)που ήταν αρκετά καλό. Σαλάτα δεν πήραμε οποτε δεν μπορω να εκφέρω αποψη.
Στο τέλος κορυφαίο Oreo pancake που θα πρότεινα να μην παραλείψετε.
Λογαριασμός normal (6,8 το απλο cheese και 8,6 το philly).

Επίσης στα θετικότατα οτι επιτέλους έχουν καταλάβει οτι και τα ΑΜΕΑ και οι γονεις με μικρά παιδια έχουν δικαίωμα στην έξοδο με ειδική τουαλέτα για ΑΜΕΑ και baby room με αλλαξιέρα για τα παιδια(το μόνο που δεν πρόσεξα είναι το πόσο εύκολη είναι η πρόσβαση απο τον εξωτερικο χώρο για ΑΜΕΑ).
Σε κάποιον λοιπον που θέλει να φάει σοβαρό burger σε ωραίο χώρο είναι απο τις πολυ καλές επιλογές.

02 Νοε 2015

Πήγα απογευματάκι Τρίτης μαζί με τη κοπέλα μου μιας και είχαμε ακούσει τόσα πολλά γι'αυτό το μέρος.

Παρ'ολο που είχε αρκετό κόσμο βρήκαμε να κάτσουμε αμέσως. Αυτό που μας έκανε τη καλύτερη εντύπωση ήταν η διακόσμηση του χώρου που ήταν πραγματικά πολύ καλή.

Και εκεί κάπου αρχίζουν τα δύσκολα. Παραγγείλαμε 2 coca coles οι οποίες ήρθαν αμέσως και 2 burger, ένα bluecheese mushroom και ένα με σάλτσα jack daniels. Παραγγείλαμε γύρω στις 17:00 και τα burger ήρθαν 17:45. Όσο ανοχή και να δείξεις θα αναρωτηθείς αν εκείνη τη στιγμή σφάζουν το μόσχο το σιτευτό.
45 ' για 2 burger???

Τα burger δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο γευστικά και συνοδεύονταν με προτηγανισμένες πατάτες. Υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές εκεί έξω. Πολύ μικρές μερίδες σε πολύ αυξημένη τιμή. Μια κακόγουστη αντιγραφή των fridays σε θέμα φαγητού

Οι σερβιτόροι ήταν πολύ ευγενικοί και έκαναν ότι μπορούσαν

Πληρώσαμε.21€ για 2 burger και 2 coca coles.

23 Μαι 2016

Προχειρο φαγητο με απαραδεκτα υλικα. Αγευστο κ σκληρο κρεας, κακομαγειρεμενα ολα κ φτηνιαρικα συνοδευτικα.

Μπιφτεκι με οψη zwan. Μη σας ξεγελαει αυτο, εχει κ γευση zwan. Τα ορεκτικα συνοδευονται απο κετσαπ.

Α.Παράσχου 8 και Β. Γεωργίου, Χαλάνδρι

FATIMA'S
Στιγμές ξεχωριστές με ...
Multi Ethnic
Αγ. Ανάργυροι