27 Οκτ 2016

Κατά κανόνα συνδυάζουμε το σαββατιάτικο σινεμαδάκι με εν συνεχεία φαγητό κάπου κοντά. Από το ΑΤΛΑΝΤΙΣ ODEON ο δρόμος μέχρι τα ΜΠΡΟΥΣΚΟΥΝΙΑ είναι σχετικά σύντομος, αλλά, αν δεν γνωρίζετε την περιοχή, θα χρειαστείτε οπωσδήποτε GPS, οι δρόμοι μοιάζουν χαραγμένοι εντελώς στα κουτουρού. Όσο για το παρκάρισμα, συνθήκες Καλλιθέας και βάλε (8 στα 10), καθώς η πλατεία Υμηττού (στενόμακρη και οβάλ, όχι από τις στρογγυλές που ξέρουμε) είναι περιμετρικά γεμάτη κάθε είδους μαγαζιά για φαγητό ή ποτό και μαζεύει κόσμο που θέλει να βολτάρει και να ξεσκάσει όχι μόνο από τη γειτονιά, αλλά και από πιο μακριά.
Τα ΜΠΡΟΥΣΚΟΥΝΙΑ δεν είναι ακριβώς πάνω, αλλά λίγο πιο πάνω από την πλατεία, σ’ ένα πεζόδρομο, γεγονός αρχικά θετικό, μόνο που πρέπει να συνυπολογίσετε τη φασαρία από το παιδομάνι που λογικό είναι Σάββατο βράδυ να έχει βγει για παιχνίδι. Στην περίπτωσή μας συνέπεσε και μια οικογενειακή συνεστίαση στο μέσα χώρο, οπότε, μαζί με τη μουσική, που μάλλον είχαν ανεβάσει την ένταση, το περιβάλλον ήταν απλά κι ωραία θορυβώδες.
Από δικό μου λάθος η κράτηση δεν είχε περαστεί στο σύστημα, ωστόσο σταθήκαμε τυχεροί και καταλάβαμε ένα τελευταίο υπερυψωμένο τραπεζάκι έξω, στην αρχή φοβήθηκα πως θα ήταν άβολο, κάθε άλλο, είχαμε και πιο άνετη θέα. Στην αντιμετώπιση αυτού του προβλήματος το σέρβις έδειξε ήδη ευελιξία και καλή διάθεση, η συνέχεια της πρώτης επίσκεψής μας στα ΜΠΡΟΥΣΚΟΥΝΙΑ κύλησε χαλαρά και φύγαμε απόλυτα ευχαριστημένοι.
Το μαγαζί δεν είναι τεράστιο. Ο μέσα χώρος, με την ανοικτή κουζίνα στο βάθος και ένα παταράκι, όπου βρίσκονται και οι άνετες και καθαρές τουαλέτες, κερδίζει από το ότι είναι ψηλοτάβανος. Είναι επίσης πολύ φωτεινός, μέσα κι έξω, δεν χρειάζεσαι φακό για να διαβάσεις τον κατάλογο. Οι τοίχοι σε ανοικτό πράσινο, τα τραπεζοκαθίσματα (κλασσικά ελληνικής ταβέρνας) σε τόνους θαλασσογκρί, στον αριστερό τοίχο ωραίος καναπές με μαξιλαράκια, διακόσμηση με γούστο και μεράκι. Αρκετά φυτά και μέσα στο μαγαζί, κυρίως όμως περιμετρικά του έξω χώρου, όπου βρίσκονται καμιά δεκαριά τραπέζια.
Μόλις βολευτήκαμε κατέφθασε μπουκάλι με κρύο νερό βρυσούλεν και από κοντά πανεράκι με φρέσκο ψωμί. Ο νεαρός που ήταν υπεύθυνος για το τραπέζι μας ήρθε αμέσως, μόλις είδε ότι κλείσαμε τον κατάλογο, για να πάρει παραγγελία. Η αλήθεια είναι ότι δεν χρειαστήκαμε πολλή ώρα μέχρι να αποφασίσουμε, ας είναι καλά οι φίλοι που γράφουν αναλυτικά τι δοκίμασαν κατά την επίσκεψή τους και έτσι πάω με το σκονάκι στο κεφάλι έτοιμο. Ούτως άλλως πάντως ο κατάλογος είναι στη λογική του «λίγα και καλά».
Θα προσπεράσω την απαραίτητη σαλάτα (χόρτα, που αρέσουν στην κυρία μου, μια χαρά) και το ξιδάτο λουκάνικο (που παίρνω πάντα εγώ, ας όψεται η Γερμανία για τον έρωτα που έχω με τα Wurst γενικώς, ήταν παρεμπιπτόντως εξαιρετικό και γενναία μερίδα) και θα έρθω στα δύο highlights, που δεν πρέπει να παραλείψετε να παραγγείλετε, αν βρεθείτε κατά εδώ: Τυροκεφτέδες με γλυκιά σάλτσα (ντομάτας, αν θυμάμαι καλά), ζουμπουρλούδικοι, τραγανοί και ταυτόχρονα συμπαγείς, όχι απ΄ αυτούς που ξεφουσκώνουν μόλις τους κόψεις, αλμυρογλυκός μεζές πρώτης ποιότητας. Από κοντά τα «το απόλυτο» επονομαζόμενα μπιφτέκια, συνοδευόμενα από τηγανιτές πατατούλες σε επαρκή ποσότητα. Όσοι έχετε φοβία με τους κιμάδες όταν τρώτε έξω, εδώ θα την αποβάλετε, η νοστιμιά του πιάτου χτυπάει ταβάνι.
Ήπιαμε μια μπίρα, γιατί η νύκτα ήταν ζεστή, μας κέρασαν δύο κομμάτια εξαιρετικό χειροποίητο χαλβά, πληρώσαμε (κανονικά με απόδειξη) κάτι κοντά στα 25 € για δύο άτομα, κάναμε ένα χωνευτικό περίπατο μέχρι εκεί όπου είχαμε παρκάρει, βάλαμε το GPS στην αντίστροφη διαδρομή και πήραμε το δρόμο της επιστροφής. Απόλυτα θετική εμπειρία η επίσκεψη στα ΜΠΡΟΥΣΚΟΥΝΙΑ, αν σας φέρει ποτέ ο δρόμος, μη διστάσετε!

19 Ιουν 2017

Όμορφο βράδυ Πέμπτης αποφασίσαμε να επισκεπτούμε τα ΜΠΡΟΥΣΚΟΥΝΙΑ, παρέα 4 ατόμων. Προηγουμένως είχαμε κλείσει τραπέζι με έκπτωση 15% από το γνωστό site.

-ΧΩΡΟΣ

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι το πάρκινγκ είναι πολύ εύκολο, μιας που πάρκαρα λίγα μέτρα μακριά από το μαγαζί! Το μαγαζί βρίσκεται σε έναν πεζόδρομο της πλατείας Υμηττού, περικλειόμενο από λίγα δέντρα. Καθίσαμε έξω (εννοείται) απολαμβάνοντας μία από τις πιο ζεστές νύχτες του φετινού Ιουνίου. Εξωτερικά λοιπόν ο χώρος είναι ωραίος (τα δέντρα και η ησυχία αρκούν) ενώ εσωτερικά ο χώρος μου φάνηκε λίγο αδιάφορος. Εξού και το 3/4, συν το γεγονός ότι αυτές οι καρέκλες καφενείου, κάποια στιγμή με κούρασαν (καταλαβαίνετε όλοι τι εννοώ).

-ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Άμεση και σβέλτη. Αυτό τα λέει όλα. Παραγγείλαμε και εντός 10 λεπτών τα περισσότερα πιάτα είχαν προσγειωθεί στο τραπέζι μας. Ευγενικοί οι 2 σερβιτόροι και συνεχώς έκαναν refill στην κανάτα με το νερό που έφεραν από την πρώτη κιόλας στιγμή στο τραπέζι μας.

-ΓΕΥΣΗ

Εννοείται ότι είχα πάει διαβασμένη! Να 'ναι καλά οι προηγούμενες κριτικές! Γι' αυτό δε θα πω πολλά καινούρια πράγματα, απλά θα προσθέσω τις τιμές!

-Κουβέρ 0,5€/άτομο
-Ντάκος 4,9€. Νόστιμος. Αυτή η ξινομυζήθρα, αχ! Ίσως μου έλειπε λίγο αλάτι αλλά γι' αυτό υπάρχει στο τραπέζι.
-Τζατζίκι 2,9€. Το μόνο "πιάτο" που φάνηκε αδιάφορο καθώς ήθελα λίγο εντονότερη γεύση.
-Φάβα 3,2€. Ζεστή με ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι. Μιαμ μιαμ.
-Τυροκαυτερή 3,2€. Από τις ωραιότερες που έχω φάει. Καυτερή όσο πρέπει.
-Τυροκεφτέδες με σάλτσα ντομάτας 4€. 4 στο σύνολο. Θα γίνω γραφική αλλά πρέπει να τους δοκιμάσετε!
-Ξυδάτο λουκάνικο στα 5,5€. Συνοδεύεται με ένα ντιπ γιαουρτιού. Εξαιρετικός μεζές. Επίσης MUST!
-Μπιφτέκια "ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ" 6,5€. Συνοδεύονται απο τηγανιτές πατάτες και είναι όντως το απόλυτο! Να τονίσω εδώ ότι ο ένας εκ των 4 μας, δεν τρώει χοιρινό (βασικά, τρώει μία φορά το χρόνο και αν). Ε εδώ ήταν η μία φορά του χρόνου! Έφαγε και όχι μόνο. Παραγγείλαμε κι άλλη μερίδα μπιφτέκια! TRUE STORY!
-Κοτόπουλο με μουστάρδα 6,5€. Φιλετάκια κοτόπουλο που συνοδεύονταν κι αυτά με πατάτες κι ένα ντιπ μουστάρδας. Νόστιμο αλλά ήθελα λίγο μεγαλύτερη ποσότητα.

Ήπιαμε μπύρες (3,3€), κρασί (3,9€ το μισό λίτρο) και στο τέλος τσικουδιά (2,9€ τα 100ml).

Στο τέλος μαζί με την απόδειξη, μας κέρασαν και lemon pie, κάτι που ολοκλήρωσε πολύ ευχάριστα τη βραδιά μας.

-VFM

4/4! Γιατί μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από την εξυπηρέτηση, φάγαμε καλό φαγητό και οι τιμές είναι πολύ προσιτές.

We'll be back!

22 Φεβ 2016

Επίσκεψη στις 16/02

Τα "Μπρουσκούνια" είναι ενα μοντέρνο μεζεδοπωλείο στην Πλατεία Υμηττού. Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη με το αμάξι ενώ το παρκάρισμα δε θα δυσκολέψει υπερβολικά.

Το μεζεδοπωλείο είναι μια μεσαίων διαστάσεων αίθουσα, με ενα παταράκι πάνω. Η κουζίνα είναι ανοικτή. Απ'ότι κατάλαβα το καλοκαίρι βγάζει τραπεζάκια έξω.

Ο χώρος όμως είναι προσεγμένος και διακοσμημένος όσο πρέπει. Προδιαθέτει αρκετά θετικά. Τόσο στα χρώματα, όσο και γενικά στις λεπτομέρειες δείχνει ότι έχει επενδυθεί χρόνος, γούστο και χρήματα για να φτιαχθεί κάτι όμορφο στο μάτι.

Οι γευσεις ήταν αρκετά καλές(κανονικά για 2.5 αλλά με κέρδισε ο χώρος).

Η πράσινη σαλάτα, ικανη σε ποσότητα, πιθανώς ενα γλυκόξινο dressing να της έδινε το κάτι παραπάνω
Το τυρί με μέλι, πολύ νόστιμο.
Η μανιταρόπιτα αρκετή σε γέμιση, αλλά το φύλο ήταν λίγο λεπτό.
Πήραμε μια ποικιλία για 2 άτομα, (τη μικρή) η οποία όντως ήταν για 2 άτομα. Περιείχε λουκάνικο (νορμαλ), πανσέτα, κοτόπουλο και μπιφτέκι (μέτριο στη γεύση κατ'εμέ). Το πιατο συνοδευόταν από πιτούλες, πατάτες κομένες στο χερι και σως bbq. Γενικά για 2 άτομα η μερίδα πιστεύω ότι είναι ικανοποιητική.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή, γρήγορη και αποτελεσματική. Βέβαια δεν είμασταν πολλοί μέσα στο μαγαζί, αλλά και πάλι δεν έχω κανενα παράπονο.

Για όλα τα παραπάνω συν 2 coca cola (1.8 ευρώ τα 220 ml) 34 ευρώ.

Καλό value for money. Το νερό σε μπουκαλάκι δικο τους, η απόδειξη κανονικά ενώ κεράστηκε και χαλβάς σιμιγδαλένιος.

Τι δε μου άρεσε: Όταν χρεώνει μια επιχείρηση κουβερ, καλό είναι να μην φέρνει μόνο 4 φετούλες ψωμί σκέτο. Ας το συνοδεύσει με μια αλοιφή.

Αν πέρασα καλά και αν θα ξαναπήγαινα; Τελικά η πλ. Υμηττού λόγω κρίσης έχει αυξήσει τις επιχειρήσεις εστίασης, μια και ο Έλληνας μια έξοδο για φαγητό θα την κάνει.

Στα "Μπρουσκούνια" έφαγα καλά και πέρασα καλά, οπότε θα το έχω στα υπόψιν σαν μια τίμια επιλογή στην περιοχή. Πάντως παρόμοια μεζεδοπωλεία υπάρχουν σε κάθε γειτονιά, οπότε έγκειτται στη διακριτική ευχέρια του καθενός αν θα έρθει από μακριά.

17 Σεπ 2016

Τα Μπρουσκούνια είναι ένα μεζεδοπωλειο καλά κρυμμένο σε έναν πεζόδρομο στην Πλατεία Υμηττού. Πήγα εκεί καθώς μια φίλη μας έκανε το τραπέζι για το σπουδαίο γεγονός του πτυχίου της.. Ο χώρος είναι μεγάλος και κυριαρχεί το χρώμα πράσινο. Αν υψωσεις το κεφάλι στο ταβάνι θα δεις μια πελωρια ζάντα ποδηλάτου.. Το μαγαζί ήταν γεμάτο ασφυκτικά αλλά παρ'ολα αυτά καθισαμε άνετα. Το μόνο αρνητικό με το χώρο είναι η τοποθεσία γιατί δεν είναι στην πλατεία και πρέπει λίγο να το ψάξεις. Καθώς επίσης και τα αποχωρητήρια που βρίσκονται στον επάνω όροφο και η πρόσβαση είναι ίσως λίγο κουραστική. Κατά τα άλλα η μουσική επιλογή μοντέρνα αλλά και παραδοσιακή ταυτόχρονα.
Η εξυπηρέτηση πάρα τον τόσο κόσμο ήταν ταχύτατη και οι σερβιτοροι χαμογελαστοι και ετοιμολογοι άψογα ντυμενοι και γνήσια ευγενικοι. Απ ότι πληροφορηθηκα αργότερα το μαγαζί αυτό είναι οικογενειακή επιχείρηση που διατηρούν 11 αδέρφια και όλα βάζουν το λιθαρακι τους στον δρόμο προς την επιτυχία και τη δημοτικότητα του.
Το φαγητό εξαίσιο. Ξεκινήσαμε με σαλάτα όπου επιλέξαμε κρητικό ντακο καθώς η καταγωγή μου είναι απ την Κρήτη και αγαπάω ιδιαίτερα τα μαγαζιά που έχουν προϊόντα απ την πατρίδα. Το παξιμαδι τραγανο και η ντομάτα εδενε υπέροχα με την Κρητική ξινομυζηθρα σε μια πανδαισία γεύσεων που με οδήγησαν σε ευχάριστες αναμνήσεις απ το πατρικό μου σπίτι στην Κρήτη. Ήρθε η ώρα των ορεκτικων και δε θα έλειπαν απ το πιάτο μου οι τυροκεφτεδες καθώς είμαι λάτρης του τυριού. Ζεστοι, με τραγανη κρουστα και αφρατοι θυμίζουν ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί και να ζεστανει με τη λάβα του το στόμα αλλά και την καρδιά. Η μαγεία έρχεται μόνο όταν τους κόψεις! Στα ορεκτικά ήρθε να προστεθεί η χοιρινη τηγανια, μοναδική στο μαγείρεμα της (δεν έχω ξανασυναντησει κάτι παρόμοιο), λουκάνικο με καραμελωμενα λαχανικά (γευστικοτατο) και το τζατζικι (αληθινά σπιτικό). Τα κυρίως πιάτα ήταν όλα πεντανοστημα και στην ώρα τους. Έφαγα με λαιμαργια τα μπριζολακια λαιμου και τις ολοφρεσκες τηγανιτές πατάτες (σας το συστήνω ανεπιφύλακτα) και δοκίμασα απ τη φίλη μου λίγο μπιφτεκι. Καθώς δεν εμπιστεύομαι εύκολα τον κιμά όταν τρώω έξω δοκίμασα μια τόση δα μπουκιά, η οποία όμως γέμισε τον ουρανισκο μου γεύσεις και τη μύτη μου ανακατεμενα μπαχαρικά φερμενα κατευθείαν απ την ανατολή έτοιμα να λυγισουν και τον πιο αυστηρό κριτή. Καλά το ονομάζουν το πιάτο αυτό στον κατάλογο "το απόλυτο"..!! τέλος το φαγητό μου συνοδεψα με παγωμένη μπύρα Άλφα και ο συμπαθεστατος σερβιτορος όλο ναζι μου εξήγησε ότι είναι η πιο κρύα μπύρα των Βαλκανίων!! Γέλασα αλλά με την πρώτη γουλιά κατάλαβα ότι ίσως και να έχει δίκιο τελικά.
Τέλος, αφού γέμισε το στομάχι και η καρδιά, μας κερασαν γλυκό πορτοκαλοπιτα.. Αφρατη και γλυκιτατη (όταν ξαναπάω θα ζητήσω τη συνταγή. )
Ήρθε η ώρα της πληρωμής και ο λογαριασμός αν και δεν μοιράστηκε ήταν μικρός σε σύγκριση με την απίστευτη εμπειρία που μας χάρισαν!
Πέρασα υπέροχα και θα ξαναπάω σίγουρα! Το συστήνω ανεπιφύλακτα! Και αν σας φέρει ο δρόμος προς τα εκεί μην ξεχάσετε να ρίξετε μια ματιά στην πεντακάθαρη κουζίνα τους.