06 Μάρ 2018

Το τελευταίο διάστημα οι ρυθμοί ζωής έχουν αλλάξει κατά πολύ, που πραγματικά τις περισσότερες μέρες δεν προλαβαίνω να καταλάβω πότε ξημερώνει και πότε βραδιάζει από το τρέξιμο... Μια τέτοια μέρα ήταν και το τελευταίο Σάββατο του Φεβρουαρίου, που το πρωινό - μεσημεράκι μας βρήκε για δουλειά στην Αργυρούπολη και το απογευματάκι είχαμε ραντεβού στο Αιγάλεω. Αν και η αρχική μας διάθεση ήταν να κάτσουμε να τσιμπήσουμε σε κάποιο από τα γνωστά και καλά μαγαζιά της Αργυρούπολης, τελικά σκεφθήκαμε ότι μας συμφέρει καλύτερα να είμαστε κοντά στο ραντεβού μας ώστε να χαλαρώσουμε και λίγο (πράγμα το οποίο τελικά δεν έγινε μιας και λίγο η κίνηση του Σαββάτου, λίγο το άκυρο της πρώτης μας επιλογής και χαλάρωση δεν νιώσαμε)...

Λοιπόν, για μένα το Αιγάλεω είναι αχαρτογράφητη περιοχή γενικά αλλά και ειδικά όσον αφορά τον χώρο της εστίασης. Η πρώτη επιλογή ήταν το Ρακολέμονο λόγω της πρόσφατης καλής κριτικής του Vagelis, ενώ τα μαγαζιά του πεζόδρομου της Αγίας Λαύρας θυμόμουν ότι δεν είχαν πάρει διθυράμβους... Φτάνουμε, λοιπόν, όλο προσμονή στο Ρακολέμονο και ανακαλύπτουμε ότι δεν είναι ανοιχτό οπότε και αναγκαστικά κατευθυνόμαστε στον πεζόδρομο προσπαθώντας εγώ στη διαδρομή να ανακαλύψω μέσω Ask και κριτικών που να κάτσουμε.

Σε μια πρώτη βόλτα, όλα τα μαγαζιά φαίνονται ίδια με τα περισσότερα από αυτά να έχουν επεκταθεί σε δύο και τρία κτίσματα. Η μέρα ήταν καλή, τα καταστήματα είχαν σόμπες έξω, ήταν Σάββατο πολύ νωρίς το απόγευμα άρα ακόμα σχετικά ήσυχα και έτσι αποφασίζουμε να κάτσουμε έξω... Η επιλογή του Αμάν Ρακί Μεζέ ήταν καθαρά με το μάτι. Βρήκαμε ένα τραπέζι κοντά σε σόμπα και σε λίγο ο ευγενικός σερβιτόρος μας έφερε δροσερό νερό και τον κατάλογο. Ο χώρος έξω έχει περιγραφεί από τους υπόλοιπους χρήστες, πολλά τραπέζια κοντά το ένα στο άλλο περιμένοντας τις ορθές του φοιτητόκοσμου. Ο μέσα χώρος, από το λίγο που είδα, ήταν συμπαθητικός.

Οι επιλογές στον κατάλογο πολλές αν και τυπικές ενός μεζεδοπωλείου. Οι τιμές ήταν μια χαρά αλλά σε καμία περίπτωση φθηνές λόγω του φοιτητόκοσμου. Η δική μας επιλογή ήταν: Μια πατάτες τηγανιτές (εμένα μου άρεσαν, ο καλός μου τις βρήκε υπερβολικά σκληρές), μία φέτα με μέλι (κάτι δεν μου άρεσε και μάλλον ήταν η υπερβολική σως μελιού, θα προτιμούσα μια μικρή ποσότητα από κανονικό μέλι), μια παστουρμαδόπιτα (νομίζω το καλύτερο πιάτο, ήταν και φούρνου άρα πιο ελαφριά), μια μανιτάρια ψητά με μια σως μουστάρδας (τα βρήκα αδιάφορα, ενώ συνήθως τα προτιμώ και από το κρέας) και ένα μπεκρή μεζέ που ήρθε με πιτούλες και τυρί (αν και το κρέας έλιωνε, ήταν λίγο άγευστο). Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με 200 ml ρακί (μια χαρά), ενώ μας είχαν φέρει και ένα καλάθι με ωραία ψωμάκια, τα οποία δεν ξέρω πως χρεώθηκαν μιας και έχασα την απόδειξη, η οποία παρεμπιπτόντως ανήλθε ένα τσακ κάτω από 30 ευρώ.

Συνολικά, λοιπόν, η αίσθηση που μου άφησε το Αμάν Ρακί Μεζέ είναι μέτρια και για αυτό μοίρασα και τη βαθμολογία μου έτσι ώστε να μπορεί να αντικατοπτριστεί σωστά. Οι γεύσεις ήταν στο 2,5 και αντίστοιχο ήταν και το value for money μιας και αν και οικονομικό, μπορείς με τα ίδια χρήματα ή λίγο παραπάνω να φας σαφώς καλύτερα. Δεν είναι ένα μαγαζί που απορρίπτω, αν χρειαστεί μπορώ να επανέλθω αλλά αν ξαναβρεθώ στον πεζόδρομο, το πιθανότερο είναι να δοκιμάσω και κάποιο άλλο...

07 Ιαν 2017

Μόλις μπήκα από κρασομεζεδοκατάσταση.
Η επίσκεψη των τριών πραγματοποιήθηκε. Κάτσαμε σε τραπέζι κοντά στην ορχήστρα. Ο χώρος είναι με τα τραπέζια όντως πολύ κοντά μεταξύ τους όπως γράφει κι ένας άλλος καλοφαγάς.

Η εξυπηρέτηση άμεση, Μόλις μας τοποθέτησε σε τραπέζι μας έφερε κατάλογο και παραγγείλαμε τη μεσαία ποικιλία. Αυτή απαρτίζεται από μπιφτέκια, πανσέτες, λουκάνικα και χοιρινό κρέας συν πίτες και πατάτες.

Παραγγείλαμε και μια έξτρα πατάτες. Νόστιμες οι ποικιλίες αλλά οι προκάτ πατάτες χάλασαν το σύνολο καθώς ήταν πανιασμένες. Μαζί με 2.5 κιλά κρασί ο λογαριασμός ανήλθε στα 39.70ε.

Κεφάτο μαγαζί με μια ακούραστη ορχήστρα, που δε σταμάτησε λεπτό να τραγουδά.

05 Οκτ 2016

Έχω επισκευθεί αρκετα μεζεδοπωλεία στην Αθηνα, τουλάχιστον 3-4 του πεζόδρομου της Αγιας Λαύρας στο Αιγάλεω και το συγκεκριμμένο για 4ή φορα αν θυμάμαι καλά. Η τελευταια επισκεψη μου (οικογενειακα αυτη τη φορα) έγινε χθες νωρις το βραδάκι θέλοντας να "τσιμπήσουμε κατι πινοντας μια μπύρα"
1. Χώρος: Προφανως για να εξυπηρετηθει η "κοσμοπλημμύρα" (κυριως φοιτητόκοσμου) που παρατηρείται θα έλεγα οτι η διάταξη του χώρου και ειδικότερα η τοποθέτηση των τραπεζοκαθισμάτων σου δινουν την αίσθηση ενος γενικού "στριμώγματος". Κι αν το εσωτερικο του μεζεδοπωλείου ειναι " ζεστό" κι ευχάριστα διακοσμημένο στα εξω τραπεζια οφείλεις να ανεχτείς και τις συχνες οχλήσεις των κατα τα άλλα συμπαθητικων μικροπωλητών.
2. Service: ευγενικό και γρηγορο(το οτι ηταν σχετικα νωρις σιγουρα παιζει τον ρόλο του! ).
3. Φαγητό: Αρχικα ηρθαν 4 μαλακά, λευκά, ατομικά ψωμάκια και κρύο νερο βρύσης. Παραγειλαμε α) την μεσαία ποικιλία κρεατικων (τεραστια και ατελείωτη!! ) που περιειχει μπριζολάκια (μαλακά, νόστιμα, χωρις λιπος), μπιφτεκάκια (καλά), φιλετο κοτόπουλο (εύγευστο), κεφτεδάκια ("ουδέτερα"), λουκάνικα (δεν τα "συπαθουμε" και δεν τα δοκιμάσαμε), μπόλικες τηγανιτές πατατες (οχι κακες), τυράκι σε κυβους (κάποιο κίτρινο σκληρό), πιτούλες (καλοψημενες) και σαλατα (που επισης δεν δοκιμάσαμε). β)μια μερίδα κεμπάπ που περιείχει 3 κεμπαπ (νόστιμα), ψημενη τομάτα, πιτουλες και μπολικες (ξανά! ) τηγανιτες πατατες. γ) 3 αναψυκτικα και 2 μπύρες των 500 ml. Κερασμα δεν υπήρξε.
4. Λογαριασμός & V. f. m.: για τα παραπανω πληρωσαμε 35e με την αντιστοιχη απόδειξη ανεβαζοντας το V. f. m. ψηλα. Κερασμα δεν υπήρξε. (φάουλ!! ¨"η κίνηση μετράει"! )
5. Συμπερασμα: Προσωπικά οταν έρχομαι στην συγκεκριμμένη περιοχη του Αιγάλεω αυτό το μεζεδοπωλείο ειναι η επιλογή μου (Γενικότερα βεβαια θεωρω πως τα μεζεδοπωλεια σε σχεση με αυτα που προσφερουν ειναι καπως "υπερτιμημένα"). Για το είδος του λοιπον του καταστηματος (μεζεδοπωλειο) και την περιοχή προτεινεται!

29 Οκτ 2016

Επισκέφθηκα το εν λόγω μαγαζί στις 26/10/2016 ημέρα ονομαστικής μου εορτής. Ήταν η πρώτη φορά που το επισκέπτομαι καθώς μου το πρότεινε ένας πολύ καλός μου φίλος με σχετικά καλό γούστο.

Γεύση: Παραγγείλαμε την μεγάλη ποικιλία τους (Ταμπλάς λέγεται - τιμή καταλόγου 25ευρώ). Περιελάμβανε πανσετάκια (το καλύτερο τους για μένα που δεν τα προτιμώ τα πανσετάκια), μπιφτέκια (μέτρια αλλά τρώγονταν αν πεινάς), λουκάνικα (αρκετά καλά και γευστικά), δύο ειδών κοτόπουλο συμπαθητικά αλλά δεν τρελάθηκα. Επίσης τα συνόδευε τηγανητές πατάτες (περίπου 2 μερίδες) 3-4 πιτούλες κομμένες στα 4, σος και στη μέση λίγο λάχανο με σάλτσα βαλσάμικο.
1ο φαουλ: η ποικιλία ήταν προζεσταμένη. Πιθανολογώ 1-2 ώρες πριν μας την σερβίρουν λόγω αυξημένης ζήτησης. Την παραγγείλαμε και ενώ το φαγητό είναι της ώρας σε 10 λεπτά ήταν έτοιμη! Στα του ποτού, ήπιαμε ξηρό ερυθρό κρασί πολύ καλό και γευστικό καθόλου νερομένο και ταίριαζε άψογα με το φαγητό. Το οινόμελο που πήραμε μετά τίποτα το ιδιαίτερο. Αν η ποικιλία ήταν της ώρας έπαιρνε το 3αρακι εύκολα.

Εξυπηρέτηση: Πολύ καλή. Εμάς μας εξυπηρέτησαν μία κοπέλα και ένα αγόρι. Γρήγοροι σχετικά, εύστροφοι και με πολύ καλή παρατήρηση του χώρου. Δεν παίρνουν το 4αρι και εδώ είναι το 2ο φάουλ διότι δεν παίχτηκε κέρασμα στο τέλος (έστω σφηνάκια ρακί βρε αδερφέ τζάμπα το όνομα! ).

Χώρος: Αν είσαι στον πάνω όροφο είναι πιο άνετα από πλευράς χώρου, κάτω που υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση είναι πιο "συμπιεσμένα" τα πράγματα. Μικρός ο χώρος δίπλα στην πίστα για χορό, σηκώθηκαν 1-2 παρέες και δεν ήταν πολύ βολικά η αλήθεια είναι. Γενικά σαν ατμόσφαιρα πολύ εύθυμη και καλές αναλογίες αγοριών και κοριτσιών. Ηλικίες μικρές σχετικά με αρκετό φοιτητόκοσμο φρονώ!

Value For Money: Προφανώς και είναι vfm επιλογή εξού και ο φοιτητόκοσμος που προανέφερα. Ο μεγάλος ταμπλάς των 25ευρώ έφτασε και περίσεψε για 4 άτομα πεινασμένα (έχει και πιο μικρούς ταμπλάδες ανάλογα το πόσοι είστε ή το πόσο πεινάτε). Μέσο όρος ανά άτομο 10-15 ευρώ με φαγητό και ποτό. Εμείς 4 άτομα δώσαμε 60 ευρώ και ήπιαμε άφθονο κρασί! Δίνω οριακά το 4αρι αλλά περίμενα περισσότερα από τους υπόλοιπους τομείς

Υ. Γ: Είχε και ζωντανή ορχήστρα αποτελούμενη από δύο νεαρούς. Συμπαθητικοί, παίζαν ωραία, καλή φωνή μέτρια επικοινωνία με τους πελάτες. Το πρόγραμμα επίσης κινήθηκε στα συνηθισμένα. Έλειψε το κάτι παραπάνω λόγω του ότι δεν υπήρχε πολύ χορός (και χώρος! ). Στις λεπτομέρειες της βραδιάς μια στιγμή έσπασε η χορδή του ενός υπήρξε αμηχανία όμως συμβαίνουν αυτά. Δεν τους εμψυχώσαμε οι πελάτες όπως έπρεπε να τα λέμε και αυτά.