07 Ιαν 2017

Μόλις μπήκα από κρασομεζεδοκατάσταση.
Η επίσκεψη των τριών πραγματοποιήθηκε. Κάτσαμε σε τραπέζι κοντά στην ορχήστρα. Ο χώρος είναι με τα τραπέζια όντως πολύ κοντά μεταξύ τους όπως γράφει κι ένας άλλος καλοφαγάς.

Η εξυπηρέτηση άμεση, Μόλις μας τοποθέτησε σε τραπέζι μας έφερε κατάλογο και παραγγείλαμε τη μεσαία ποικιλία. Αυτή απαρτίζεται από μπιφτέκια, πανσέτες, λουκάνικα και χοιρινό κρέας συν πίτες και πατάτες.

Παραγγείλαμε και μια έξτρα πατάτες. Νόστιμες οι ποικιλίες αλλά οι προκάτ πατάτες χάλασαν το σύνολο καθώς ήταν πανιασμένες. Μαζί με 2.5 κιλά κρασί ο λογαριασμός ανήλθε στα 39.70ε.

Κεφάτο μαγαζί με μια ακούραστη ορχήστρα, που δε σταμάτησε λεπτό να τραγουδά.

28 Φεβ 2016

Το Ρακί Αμάν Μεζέ, απο την "παρέα", θεωρείται μέσα στα 2 καλύτερα του πεζόδρομου στο Αιγάλεω. Εγώ πάλι μετά τη 2η επίσκεψη, στο εν λόγο μαγαζί στις 19-2-16 λέω απο δω και πέρα να μη δοκιμάσω ξανά την τύχη μου και το στομάχι στο εν λόγο μαγαζί. Καταρχήν η πρώτη εντύπωση με το που μπαίνεις στο πεζόδρομο με τα μεζεδοπωλεία πιο πολύ θυμίζει τη "χάβρα των ιουδαίων" παρά χώρους εστίασης.

Η οχλαγωγία, οι πολύ μικρές αποστάσεις των καταστημάτων μεταξύ τους και τα πάρα πολλά τραπέζια με τις πάρα πολλές καρέκλες ειλικρινά σε κάνουν να ασφυκτιείς, όσο δε για το να ακούσεις λίγο μουσική το θεωρώ πολυτέλεια να καταλάβεις τι ακούς, γενικά είναι πολύ καλύτερα να κάτσεις μέσα παρά έξω αφού με τόσο συνωστισμό έξω είναι πολύ πιο αποπνικτικά ιδίως όταν έχεις κι από πάνω σου κάποιους που φεύγουν και χαιρετιούνται, άλλους που περιμένουν τραπέζι, άλλους που έχουν ραντεβού........... Πάντως για να μην είμαι και τελείως άδικος το μαγαζί μέσα (και μόνο μέσα αν βρείτε τραπέζι να κάτσετε) είναι πολύ ωραία διακοσμημένο, καθαρό και ζεστό και επειδή σώζετε λίγο η κατάσταση θα παρει ένα "2" στο χώρο, όσο για το σέρβις, απο τους νεαρούς υπάλληλους, γρήγοροι με ευγένεια και εξυπηρετικότατοι και παίρνουν εύκολα το 4.

Περνώντας στο φαγητό πήραμε για 2η φορά (δε βάλαμε μυαλό τη πρώτη) τη γνωστή και πασίγνωστη ποικιλία των 20€ της οποίας το μόνο προσόν είναι η μεγάλη πιατέλα. Από κει και πέρα το μπιφτέκι, το κεφτεδάκι, το μπριζολάκι, το πανσετάκι και το λουκάνικο της ποικιλίας από γεύση και ποιότητα και ποσότητα είναι κάτω του μετρίου και το μόνο αξιοπρεπές σε γεύση είναι το φιλέτο κοτόπουλο. Η ποικιλία έχει και και πατάτες και πίτες κομμένες και είναι για να πουν οτι ξεγέλασαν την πείνα τους το πολύ 3 άτομα, εμείς στην τετράδα που πήραμε

μια ποικιλία όταν φύγαμε ήταν σαν να μην είχαμε φάει τίποτα. Μαζί με τα κρασιά και μπύρες δώσαμε 10€ το άτομο με μια ακόμη σοβαρή ένσταση και για το "τύπου" ημίγλυκο κρασί, το οποίο είναι αιθυλική αλκοόλη με έντονη ποσότητα ζάχαρης και χρώματος. Κλείνοντας θα πω ότι τι εν λόγο μεζεδοπωλείο ναι μεν προσφέρει κάτι σχετικά οικονομικό αλλά μέχρι εκεί, είναι για να πας να κάτσεις να χαζεύεις το κόσμο, να παίρνεις μάτι το νυφοπάζαρο, να περάσεις την ώρα σου και να μη σε ενδιαφέρει τι θα βάλεις στο στομάχι σου. Αλλά αν θες να φας και να πιεις κάτι ικανοποιητικό γι αυτό που πληρώνεις τότε δεν ενδείκνυται.

29 Οκτ 2016

Επισκέφθηκα το εν λόγω μαγαζί στις 26/10/2016 ημέρα ονομαστικής μου εορτής. Ήταν η πρώτη φορά που το επισκέπτομαι καθώς μου το πρότεινε ένας πολύ καλός μου φίλος με σχετικά καλό γούστο.

Γεύση: Παραγγείλαμε την μεγάλη ποικιλία τους (Ταμπλάς λέγεται - τιμή καταλόγου 25ευρώ). Περιελάμβανε πανσετάκια (το καλύτερο τους για μένα που δεν τα προτιμώ τα πανσετάκια), μπιφτέκια (μέτρια αλλά τρώγονταν αν πεινάς), λουκάνικα (αρκετά καλά και γευστικά), δύο ειδών κοτόπουλο συμπαθητικά αλλά δεν τρελάθηκα. Επίσης τα συνόδευε τηγανητές πατάτες (περίπου 2 μερίδες) 3-4 πιτούλες κομμένες στα 4, σος και στη μέση λίγο λάχανο με σάλτσα βαλσάμικο.
1ο φαουλ: η ποικιλία ήταν προζεσταμένη. Πιθανολογώ 1-2 ώρες πριν μας την σερβίρουν λόγω αυξημένης ζήτησης. Την παραγγείλαμε και ενώ το φαγητό είναι της ώρας σε 10 λεπτά ήταν έτοιμη! Στα του ποτού, ήπιαμε ξηρό ερυθρό κρασί πολύ καλό και γευστικό καθόλου νερομένο και ταίριαζε άψογα με το φαγητό. Το οινόμελο που πήραμε μετά τίποτα το ιδιαίτερο. Αν η ποικιλία ήταν της ώρας έπαιρνε το 3αρακι εύκολα.

Εξυπηρέτηση: Πολύ καλή. Εμάς μας εξυπηρέτησαν μία κοπέλα και ένα αγόρι. Γρήγοροι σχετικά, εύστροφοι και με πολύ καλή παρατήρηση του χώρου. Δεν παίρνουν το 4αρι και εδώ είναι το 2ο φάουλ διότι δεν παίχτηκε κέρασμα στο τέλος (έστω σφηνάκια ρακί βρε αδερφέ τζάμπα το όνομα! ).

Χώρος: Αν είσαι στον πάνω όροφο είναι πιο άνετα από πλευράς χώρου, κάτω που υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση είναι πιο "συμπιεσμένα" τα πράγματα. Μικρός ο χώρος δίπλα στην πίστα για χορό, σηκώθηκαν 1-2 παρέες και δεν ήταν πολύ βολικά η αλήθεια είναι. Γενικά σαν ατμόσφαιρα πολύ εύθυμη και καλές αναλογίες αγοριών και κοριτσιών. Ηλικίες μικρές σχετικά με αρκετό φοιτητόκοσμο φρονώ!

Value For Money: Προφανώς και είναι vfm επιλογή εξού και ο φοιτητόκοσμος που προανέφερα. Ο μεγάλος ταμπλάς των 25ευρώ έφτασε και περίσεψε για 4 άτομα πεινασμένα (έχει και πιο μικρούς ταμπλάδες ανάλογα το πόσοι είστε ή το πόσο πεινάτε). Μέσο όρος ανά άτομο 10-15 ευρώ με φαγητό και ποτό. Εμείς 4 άτομα δώσαμε 60 ευρώ και ήπιαμε άφθονο κρασί! Δίνω οριακά το 4αρι αλλά περίμενα περισσότερα από τους υπόλοιπους τομείς

Υ. Γ: Είχε και ζωντανή ορχήστρα αποτελούμενη από δύο νεαρούς. Συμπαθητικοί, παίζαν ωραία, καλή φωνή μέτρια επικοινωνία με τους πελάτες. Το πρόγραμμα επίσης κινήθηκε στα συνηθισμένα. Έλειψε το κάτι παραπάνω λόγω του ότι δεν υπήρχε πολύ χορός (και χώρος! ). Στις λεπτομέρειες της βραδιάς μια στιγμή έσπασε η χορδή του ενός υπήρξε αμηχανία όμως συμβαίνουν αυτά. Δεν τους εμψυχώσαμε οι πελάτες όπως έπρεπε να τα λέμε και αυτά.

05 Οκτ 2016

Έχω επισκευθεί αρκετα μεζεδοπωλεία στην Αθηνα, τουλάχιστον 3-4 του πεζόδρομου της Αγιας Λαύρας στο Αιγάλεω και το συγκεκριμμένο για 4ή φορα αν θυμάμαι καλά. Η τελευταια επισκεψη μου (οικογενειακα αυτη τη φορα) έγινε χθες νωρις το βραδάκι θέλοντας να "τσιμπήσουμε κατι πινοντας μια μπύρα"
1. Χώρος: Προφανως για να εξυπηρετηθει η "κοσμοπλημμύρα" (κυριως φοιτητόκοσμου) που παρατηρείται θα έλεγα οτι η διάταξη του χώρου και ειδικότερα η τοποθέτηση των τραπεζοκαθισμάτων σου δινουν την αίσθηση ενος γενικού "στριμώγματος". Κι αν το εσωτερικο του μεζεδοπωλείου ειναι " ζεστό" κι ευχάριστα διακοσμημένο στα εξω τραπεζια οφείλεις να ανεχτείς και τις συχνες οχλήσεις των κατα τα άλλα συμπαθητικων μικροπωλητών.
2. Service: ευγενικό και γρηγορο(το οτι ηταν σχετικα νωρις σιγουρα παιζει τον ρόλο του! ).
3. Φαγητό: Αρχικα ηρθαν 4 μαλακά, λευκά, ατομικά ψωμάκια και κρύο νερο βρύσης. Παραγειλαμε α) την μεσαία ποικιλία κρεατικων (τεραστια και ατελείωτη!! ) που περιειχει μπριζολάκια (μαλακά, νόστιμα, χωρις λιπος), μπιφτεκάκια (καλά), φιλετο κοτόπουλο (εύγευστο), κεφτεδάκια ("ουδέτερα"), λουκάνικα (δεν τα "συπαθουμε" και δεν τα δοκιμάσαμε), μπόλικες τηγανιτές πατατες (οχι κακες), τυράκι σε κυβους (κάποιο κίτρινο σκληρό), πιτούλες (καλοψημενες) και σαλατα (που επισης δεν δοκιμάσαμε). β)μια μερίδα κεμπάπ που περιείχει 3 κεμπαπ (νόστιμα), ψημενη τομάτα, πιτουλες και μπολικες (ξανά! ) τηγανιτες πατατες. γ) 3 αναψυκτικα και 2 μπύρες των 500 ml. Κερασμα δεν υπήρξε.
4. Λογαριασμός & V. f. m.: για τα παραπανω πληρωσαμε 35e με την αντιστοιχη απόδειξη ανεβαζοντας το V. f. m. ψηλα. Κερασμα δεν υπήρξε. (φάουλ!! ¨"η κίνηση μετράει"! )
5. Συμπερασμα: Προσωπικά οταν έρχομαι στην συγκεκριμμένη περιοχη του Αιγάλεω αυτό το μεζεδοπωλείο ειναι η επιλογή μου (Γενικότερα βεβαια θεωρω πως τα μεζεδοπωλεια σε σχεση με αυτα που προσφερουν ειναι καπως "υπερτιμημένα"). Για το είδος του λοιπον του καταστηματος (μεζεδοπωλειο) και την περιοχή προτεινεται!

09 Μάρ 2016

Παραγγείλαμε καλακυθάκια τα οποία ήρθαν ταγγισμένα από το λάδι. Ζητήσαμε να μας φέρουν άλλα και μας τα επέστρεψαν καθαρισμένα από το κουρκούτι και κρύα. Από ευγένεια δεν είπαμε τίποτα για τον απαράδεκτο γαύρο και τα μέτρια κακαμαράκια. Τουλάχιστον ήταν καλή η μουσική του απέναντι. Ευτυχώς παραγγείλαμε εμφιαλωμένο ρακί κι αρκετό ψωμί.

Αγίας Λαύρας 4, Αιγάλεω