Χώρος ζεστός, φιλόξενος, έτοιμος να ικανοποιήσει τα γούστα κάθε ηλικίας. Με μόλις δύο χρόνια παρουσίας στο “βασίλειο των ρακάδικων” στην Αγίας Λαύρας στο Αιγάλεω, αλλά με πολυετή εμπειρία στο χώρο της εστίασης, γνωρίζουμε πως να περιποιηθούμε τους πελάτες μας και να τους προσφέρουμε όμορφες βραδιές με γεύσεις διαλεχτές και ευχάριστη εξυπηρέτηση. Με βάση τα προσεγμένα υλικά δημιουργούμε εξαιρετικής ποιότητας μεζεδάκια αλλά και χορταστικές ποικιλίες, μοναδικές στο είδος τους!! Το τσίπουρο, η ρακή αλλά και το κρασάκι μας ικανοποιούν τον ουρανίσκο και υπόσχονται…
ωραία ξυπνήματα το πρωί!! Η ικανοποίηση γίνεται διπλή, όταν έρχεται ο λογαριασμός…

“Ρακόπολις”(ΤΟ ΡΑΚΑΔΙΚΟ)

Έχει ζωντανή μουσική
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

01 Οκτ 2016

Το Ρακοπολις είναι ενα νεανικό μεζεδοπωλείο οπως τα περισσοτερα στον πεζοδρομο τις αγιας Λαυρας. Οι γεύσεις όμως με ικανοποίησαν και ότι πιάτο δοκιμάσαμε
Προσωπικά ευχαριστήθηκα πολυ την δροσιστική σαλάτα Αλεξάνδρα από κριθαρένιο παξιμάδι, κατικι Δομοκού φέτα ντομάτα και δυόσμο, επισης πήραμε τους
λουκουμάδες τυριών και τον μεζέ Ρακόπολις με καβουρμά και μυρωδικά, τέλος παραγγείλαμε μια ποικιλία κρεατικων που μου άρεσε πολύ το λουκάνικο, οι τίμες ήταν λογικές, τα γκαρσόνια ήταν ευγενικά αλλά κάπως βιαστηκά.

Μίας και το επισκευτικα Σαββάτο και γινόταν το αδιαχώρητο, λογικά την επόμενη φορά που θα ξαναπάμε με την παρέα μου θα προτιμήσουμε καθημερινή για πιο χαλαρή κατάσταση.

22 Φεβ 2016

Το ρακόπολις το έχουμε επισκεφτεί με την παρέα μου ουκ ολίγες φορές, πάντα Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ.

Όντας φοιτητές όλοι μας το προτιμούμε γιατί μαζεύει νέο κόσμο (όπως και όλα τα μαγαζιά της περιοχής) και συνδιάζει καλό και πολύ φαγητό με καλές τιμές.

Ο χώρος λιτός, αλλά μοντέρνος και η μουσική πολύ καλή και σε διακριτικά επίπεδα ώστε να μπορείς να μιλάς με τους υπόλοιπους στη παρέα. Στην εξυπηρέτηση έβαλα 2 γιατί οι σερβιτόροι είναι λιγάκι σνομπ και σε πιέζουνε να παραγγείλεις πολύ γρήγορα.

Κάθε φορά παίρνουμε τη ποικιλία που είναι της παρέας η οποία έχει μπριζολάκια χοιρινά, μπιφτεκάκια, λουκάνικα, κοτόπουλο στη σχάρα, πανσετάκια, πιτούλες, σαλάτα και πολλές πατάτες. Όλα πολύ νόστιμα και η ποσότητα αρκετή για μια παρέα γύρω στα 10 άτομα.

Έχουμε δοκιμάσει και τις μικρότερες ποικιλίες, οι οποίες είναι εξίσου ικανοποιητικές. Έχουμε πάρει επίσης τυροκροκέτες, πολύ καλές και μπουγιουρντί επίσης γευστικό.

Το κρασί (κόκκινο ημίγλυκο παίρνουμε πάντα) είναι πολύ καλό.

Στο τέλος σου φέρνουνε και κέρασμα. Άλλες φορές γλυκάκι( μωσαϊκό) και άλλες ρακί.

Πληρώνεις γύρω στα 8 με 13 ευρώ ανάλογα με το πόσο κρασί θα πάρεις ή πόσο φαγητό και φεύγεις ικανοποιημένος και από φαγητό και από κρασί. Θα το ξαναεπισκεφτούμε σίγουρα!

Αγίας Λαύρας 5, Αιγάλεω