27 Δεκ 2016

Λοιπόν, η φάση είναι Αιγάλεω, όπως λέει και το Τζενάκι στη γνωστή στήλη του. Τελεία και παύλα!

Από Αιγάλεω δεν είχα ιδέα, πέρα από μετρημένες στα δάχτυλα φορές που το μετρό με έφερε εκεί ως ενδιάμεσο σταθμό για κάπου αλλού. Εκτός από το τσακ στο απέναντι πεζοδρόμιο της Ιεράς Οδού για λεωφορείο, δεν είχα ιδέα τι κρύβεται στον πεζόδρομο της Αγ. Λαύρας, δυο δρόμους πιο πίσω.

Εκεί λοιπόν βρίσκεται η "γιάφκα" των ρακομελάδικων της Αθήνας (ή έστω μία από αυτές). Απανωτά ταβερνάκια στη σειρά με ονομασίες που φέρουν ως συνθετικό τη λέξη "ρακί" (Ρακοθεωρίες, Ρακολέμονο, Ρακόπολις, Με-ρακι κτλ). Τόσο προβλέψιμα, αλλά και τόσο απρόβλεπτα.

Οι γνωστοί φίλοι Πειραιώτες, που έτυχε να βρεθούν κάποια στιγμή εκεί και είχαν περάσει καλά, μας κάλεσαν για κυριακάτικα ρακόμελα. Οδηγώντας λίγο στα τυφλά από παραλιακή- Κηφισό, βγήκαμε στο όμορφο και- κυρίως- ζωντανό Αιγάλεω.

Ομολογώ ότι έμεινα λίγο με το στόμα ανοιχτό από τον κόσμο που είχε αυτή την παγωμένη Κυριακή βράδυ. Νεολαία ως επί το πλείστον, πολλοί φοιτητές, αλλά νεολαία και στο σέρβις. Μια χαρά! Μου θύμισε τα μεζεδοπωλεία του Ψυρρή στις δόξες τους. Οι φίλοι μας είχαν προσπαθήσει να κλείσουν σε ένα με ζωντανή μουσική, αλλά δεν βρήκαν ελεύθερο τραπέζι. Πήγαμε λοιπόν ψάχνοντας και σας πληροφορώ οτι όλα σχεδόν ήταν γεμάτα!! Καταλήξαμε δια της ατόπου απαγωγής στο τελευταίο μεζεδοπωλείο του πεζόδρομου, το Ρεμεζέ, και πολύ σοφά επράξαμε όπως αποδείχτηκε.

Μπαίνοντας, ώρα 9:15, είχε ακόμα κάποια ελεύθερα τραπέζια, αλλά σύντομα γέμισαν και αυτά, επιβεβαιώνοντας την δημοφιλία που γνωρίζει η περιοχή. Ο χώρος του Ρεμεζέ διακρίνεται στον κυρίως χώρο, με το που μπαίνεις, και σε ένα μικρό χώρο λίγο παραμέσα που φιλοξενεί λίγα τραπέζια. Εμείς, παρέα των 5, πρτιμήσαμε τον πιο ζεστό εσωτερικό χώρο και στριμωχτήκαμε σε τραπεζάκι των 4, παρόλο που οι πολύ ευγενικοί σερβιτόροι προσφέρθηκαν να μας ενώσουν δύο. Ένεκα ζεστού γωνιακού καναπέ...

Θα μιλήσω πολύ σύντομα για την όμορφη παρουσίαση του τραπεζιού μας, που με εξέπληξε θετικά. Μικρό, ξύλινο τραπέζι καφενείου, με ένα ωραίο σχέδιο από ζωηρά πλακάκια, στρωμένο με εξίσου πολύχρωμα πήλινα πιάτα και αυτά τα λίγο vintage ποτήρια. Στο σύνολο του μου φάνηκε πολύ περιποιήμενο και παιχνιδιάρικο.

Οι σερβιτόροι πολύ σωστοί και άμεσοι. Μας έφεραν γυάλινη, εξίσου vintage, κανάτα με νεράκι βρύσης και ψωμάκια ψημένα και λαδωμένα απ΄το φούρνο.

Στην παραγγελία τώρα. Ο κατάλογος, όπως έχουν πει κι άλλοι χρήστες έχει μια ποικιλία, όχι πολύ μεγάλη, αλλά υπεραρκετή κατά την γνώμη μου (5-6 σαλάτες, αρκετά κρύα ορεκτικά, 7-8 μεζεδάκια κρεατικών και 2 ποικιλίες, 7-8 μεζεδάκια θαλασσινών). Εμείς πήραμε:

- τυροκαυτερή. Μπορεί να είναι η πιο νόστιμη που έχω δοκιμάσει τελευταία. Αλλά, σε όσους αρέσουν τα πικάντικα, σημειώστε ότι δεν είναι πολύ καυτερή.

- σαλάτα ρόκα- μαρούλι με ξηρούς καρπούς και ελαφριά σος μπαλσάμικο. Καταπληκτική! Ακριβώς στις γεύσεις μου.

- κεφτεδάκια κοκκινιστά με πατάτες τηγανιτές. Δεν ξετρελάθηκα αλλά πάντως τσίμπησα το μεριδιό μου και το βρήκα ζουμερό και νοστιμότατο.

- Συκωτάκια τηγανιά. Ο κρασομεζές της βραδιάς. Τρελαίνομαι για συκωτάκια κοτόπουλου (ευτυχώς μόνο εγώ και ένας ακόμα από την συγκεκριμένη παρέα) και τα τσακίσαμε. Μόνη ένσταση ότι ήθελαν λίγο ακόμα τσιγάρισμα.

- Ποικιλία τριων ατόμων. Συνήθως δεν κάνω ιδιαίτερη αναφορά στις ποικιλίες, ετούτη εδώ όμως ήταν κάπως ιδιαίτερη. Ένα φιλέτο κοτόπουλο με μια γλυκιά σος, ένα ακόμα φιλέτο κοτόπουλο- λουκούμι, γεμιστό με τυριά και πιπεριά- ποίημα, μπιφτέκια γαλοπούλας και μοσχαρίσια, τρυφερά και καλοψημένα, λουκάνικα- κομμάτια περασμένα σε ξυλάκι, μίνι κοντοσούβλι και.......... δεν περιγράφω άλλο, γιατί είχα σκάσει στο φαϊ και αφενός δεν μπόρεσα να δοκιμάσω απ' όλα, αφετέρου δεν τα πρόλαβα όλα, γιατί, όπως καταλαβαίνετε, πάνω απ' την ποικιλία παίχτηκε η μητέρα των μαχών.

- ήπιαμε ωραιότατο οινόμελο. Καραφάκια μισόκιλα που ανανεώσαμε αρκετές φορές και πληρώσαμε σύνολο 55 ευρώ. Περίπου 13 το άτομο. Καθόλου άσχημα.

Κερασματάκι δεν ήρθε. Θα το περίμενα από ένα μεζεδοπωλείο τέτοιου στιλ, αλλά χαλάλι, δεν πειράζει. Θα ξαναπάω.

Και στο Ρεμεζέ και σε όποιο άλλο ρακομελάδικο καταφέρω να βρω τραπέζι ΠΣΚ. Ζήτω το Αιγάλεω!

13 Νοε 2015

Βράδυ Δευτέρας 9/11, ποιος να το φανταζόταν ότι θα βρεθούμε τελικά στο ΡΕΜΕΖΕ!! Επιστρέφοντας με το Ι. Χ. φίλης από Πελοπόννησο, σταματάμε στο Αιγάλεω για φαγητό. Ψάχνουμε το ΘΑΛΑΣΣΑ ΑΙΓΑΛΕΩ CITY, που όμως άλλαξε πρόσφατα ιδιοκτήτη και επωνυμία, και έτσι αποφεύγοντας ένα νέο και άδειο ουζερί, κατευθυνόμαστε στον πεζόδρομο της Αγίας Λαύρας, όπου υπάρχει ολόκληρη πιάτσα από μεζέ-ρακάδικα. Η Αξιοπιστία και η Βεβαιότητα του site, μας οδηγεί στο νούμερο 14 του δρόμου, όπου βρίσκεται το τελευταίο κατά σειρά μεζεδοπωλείο ΡΕΜΕΖΕ.

Το μαγαζί βρίσκεται σε ένα συμπαθητικό ισόγειο κτίσμα και έχει τραπεζάκια έξω στον πεζόδρομο (καμιά δεκαριά) αλλά και μέσα στις 2 αίθουσές του (γύρω στα 25 συνολικά). Μέσα ο χώρος δίνει μια αίσθηση νησιώτικη, με σαγρέ τοίχους, κρεμαστά γλαστράκια, πιατάκια και μαχαιροπήρουνα στους τοίχους. Τα τραπέζια του έχουν περίεργα πολύχρωμα σχέδια και εικόνες στην άνω επιφάνεια, ενώ στη μέσα αίθουσα κυριαρχούν μακρόστενοι καναπέδες, με μια σειρά από εντυπωσιακά μαξιλάρια. Υπήρχε επαρκής θέρμανση από 4 σόμπες τοίχου στην πρώτη αίθουσα όπου φάγαμε, ενώ ακουγόταν μουσική από CD του Ρέμμου και του Μητροπάνου, σε κάπως υψηλή ένταση! Στο βάθος βρίσκεται η κουζίνα και 2 καθαρές τουαλέτες ανδρών / γυναικών.

Όταν πήγαμε ήταν νωρίς, γύρω στις 7.45 μ. μ., οπότε η κίνηση ήταν περιορισμένη (2-3 τραπέζια), που προοδευτικά αύξανε. Μια νεαρή σερβιτόρος, αρκετά πρόθυμη και ευγενής, ήταν επαρκής για να μας εξηγήσει τα του καταλόγου, αλλά και να μας δώσει κάποιες γενικές πληροφορίες του χώρου.

Το ΡΕΜΕΖΕ, λοιπόν, άνοιξε τον Οκτώβρη του 2014 και έχει ωράριο: Δευτέρα-Παρασκευή 19.00-02.00, ενώ Σ/Κ 13.00-02.00.

Ο κατάλογός τους περιλαμβάνει περί τα 15 ορεκτικά, 7 σαλάτες, 3 αλοιφές, 15 κρεατομεζέδες, καμιά δεκαριά θαλασσινούς μεζέδες, μπριζόλα για 2 άτομα και διάφορες κρεατοποικιλίες. Οι τιμές κυμαίνονται σε λογικά επίπεδα, όπως και για τα ποτά (αναψυκτικά 1.80 €, μπύρες 2.50-3.50 €, χύμα κρασί, το μισό λίτρο 3.50 €, τσίπουρα 200 ml. 5.50 €, ενώ τα αντίστοιχα ούζα 5.50-7.50 €).

Εμείς διαλέξαμε κυρίως θαλασσινούς μεζέδες. Στην αρχή ήρθε νεράκι κρύο σε κανάτα, καθώς και ψωμί ψητό με λαδορίγανη, συνοδευόμενο από dip φέτας, γιαουρτιού και ντομάτας (2Χ0.50=1 €).
-Ακολούθησε σαλάτα ΡΕΜΕΖΕ (πράσινη, με λίγη γραβιέρα και Κρητικό απάκι). Προφανώς ήταν έτοιμη, γιατί ήρθε αμέσως. Υποθέτω ότι θα τις έχουν στο ψυγείο και απλώς προσθέτουν λαδόξυδο κ. λπ. Απλά συμπαθής: 5 €.

-Μια μελιτζάνα μιλφέιγ: 3 κομματάκια μελιτζάνας με γαρνιτούρα γιαουρτιού και sauce ντομάτας. Επίσης ουδέτερη γεύση: 3.50 €.

-Μια κροκέτες μπακαλιάρου, πέντε τον αριθμό, με sauce γιαουρτιού και άνηθου. Ό, τι και πιο πάνω: 5 €.

-Τέλος, ένα κριθαρότο με 6-7 μύδια και 2 μεγάλες γαρίδες ακαθάριστες, πιπεριά κόκκινη και κρεμμυδάκι. Ήρθε μέσα σε ένα μικρό στρογγυλό πήλινο σκεύος. Ούτε κι αυτό το πιάτο τελικά κατάφερε να μας ενθουσιάσει! Τιμή 6.80 €.

-Ό, τι καλύτερο, γλυκόπιοτο και δροσιστικό ήταν η νέα, ξανθή Lager μπύρα τους, η Θεσσαλική ΘΗΤΑ, με άρωμα κριθαριού, σε μπουκάλι 500 ml & 5 βαθμών αλκοόλ.: 3.50 €

Συνολικά πληρώσαμε 25 € (δηλ. 10/16 € το άτομο), που βέβαια δεν τα θεωρώ και λίγα για ό, τι εντέλει πήραμε. Το vfm, αν και 2.50 στα 4 κατά τη γνώμη μου, τελικά συμπαρασύρεται στο επιεικές 3 στα 4, ευθυγραμμισμένο με μια γενική αίσθηση ικανοποίησης από τον χώρο και την εξυπηρέτηση, που τελικά περιέλαβε κέρασμα λουκουμάδων με μέλι και σοκολάτα! Η γεύση όμως δεν ξεπερνάει το 2 στα 4, παρότι το μαγαζί στο τέλος γέμισε σχεδόν από νεαρά παιδιά…

Εμείς, ωστόσο, που δεν είμαστε της περιοχής, δεν νομίζω ότι σκοπεύουμε να ξαναπάμε!

20 Φεβ 2017

Κυριακή μεσημέρι και ψάχνουμε οικογενειακώς για κάτι καινούριο στην περιοχή μας. Πέφτει η ιδέα για τον πεζόδρομο της Αγίας Λαύρας, που έχει επισκεφθεί η σύζυγός μου σε επαγγελματικό δείπνο προ 2ετίας με ανάμεικτες εντυπώσεις. Ψάχνοντας στο ask4food (προσωπικά το εμπιστεύομαι ιδιαίτερα) έπεσα πάνω στο ΡΕΜΕΖΕ. Με έπεισαν οι κριτικές που διάβασα, σχημάτισα το τηλέφωνο, έκλεισα και... νά'μαστε.
Η αλήθεια είναι ότι η πρώτη εντύπωση ήταν πως το συγκεκριμένο μαγαζάκι βρίσκεται στη λιγότερο εμπορική άκρη του πεζόδρομου, κάπως απομονωμένο και περίπου άδειο την ώρα που φτάσαμε (γέμισε όμως αργότερα). Η υποδοχή ήταν μάλλον αδιάφορη, αλλά πολύ γρήγορα μας κέρδισε η διακόσμηση του μαγαζιού, η ζεστή ατμόσφαιρα από τις διακριτικές σόμπες-μανιτάρια υγραερίου και τα πανέμορφα σερβίτσια που παρέπεμπαν στα '60s.
Ο κατάλογος τυπικός για μεζεδοπωλείο της κατηγορίας του, σύντομος και σαφής. Ρίχνοντας κλεφτές ματιές στο μοναδικό κατειλημμένο τραπέζι -ακριβώς δίπλα μας- είδαμε ότι τα πιάτα είναι μεγέθους ορεκτικού κι αυτό μας έδωσε θάρρος να παραγγείλουμε παραπάνω σε αριθμό πιάτα για τη σύνθεση της παρέας (οι δυο μου κόρες δεν είναι οι πλέον... φαγανές του κόσμου), περισσότερο για να δοκιμάσουμε με ασφάλεια τις γεύσεις της καινούριας μας ανακάλυψης.
Πριν έρθει η παραγγελία μας έφτασε στο τραπέζι μια πανέμορφη καράφα με κρύο νερό κι ένα χάρτινο πανεράκι με ψητές φέτες ψωμιού με αρκετή λαδορίγανη, που συνοδεύονταν από χειροποίητη τυροκαυτερή.
Και πριν περάσουν 5-10 λεπτά από τη παραγγελία, μαζί με το καταπληκτικό ημίγλυκο κόκκινο κρασί (επίσης σε πανέμορφο καραφάκι) έφτασαν τα ορεκτικά μας: ένα καλοψημένο χαλούμι με μαρμελάδα νεράντζι, ένα μιλφέιγ μελιτζάνας με πεντανόστιμη κόκκινη σάλτσα και τυριά, ένα παστουρμαδοπιτάκι καλοτηγανισμένο και ισορροπημένο και τραγανές πατατούλες τηγανισμένες με τη φλούδα τους και περιποιημένες με αλάτι και ρίγανη -όσο ακριβώς χρειαζόταν.
Ακολούθησε ένα αρκετά καλό κεμπάμπ γιαουρτλού, ένα καϊσερλί κοτόπουλο (μπιφτέκι κοτόπουλο γεμιστό με κασέρι σε σάλτσα μουστάρδας) κι ένα πιάτο που δεν είχαμε ξαναδοκιμάσει και μας εντυπωσίασε γευστικά: αυγά μάτια και απάκι πάνω σε πατάτες τηγανιτές. Όσο απολαμβάναμε τις απλές αλλά πεντανόστιμες εμπνεύσεις του μάγειρα, μας συνόδευε διακριτική σε ένταση ρεμπέτικη μουσική.
Στο τέλος, με το λογαριασμό προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας 2 τίμια κομμάτια εκμέκ (μέτρια σε σχέση με τις απογειωτικές γεύσεις που προηγήθηκαν), ενώ ο λογαριασμός ήταν επιπέδου μεζεδοπωλείου επαρχίας (42 ευρώ τα 4 άτομα με 7 πιάτα, 1/2 κιλό κρασί και 2 αναψυκτικά).
Εν κατακλείδι φύγαμε με ένα χαμόγελο ικανοποίησης και με την υπόσχεση να ξαναπάμε, αφού η επιχείρηση "πεζόδρομος Αγίας Λαύρας", αναφορικά με το "Ρεμεζέ" είχε στεφθεί με απόλυτη επιτυχία!

27 Νοε 2015

Ταιριάζει το γνωστό ρητό ότι πληρώνεις παίρνεις.....

Μερικές φορές απορώ με τους ανθρώπους που γράφουν κριτικές για μαγαζιά.... Με τι κριτήριο αποφασίζουν πιο μαγαζί είναι καλό και αξίζει και πιο όχι!!!!!

Επισκεφτήκαμε το "Ρεμεζέ" την Κυριακή 22 Νοεμβρίου. Φυσικά βρήκαμε αμέσως τραπέζι γιατί το μαγαζί είχε ελάχιστο κόσμο..... Για εξυπηρέτηση υπήρχε μία κοπέλα η οποία τα έκανε όλα μόνη της.

Πήραμε:

- Μία σαλάτα με ψητά λαχανικά και ρόκα. Τα ψητά λαχανικά ήταν κακής ποιότητας, ψημένα ώρες πριν και παγωμένα. Σαλάτα αδιάφορη έως κακή......

- Χωριάτικο Λουκάνικο περασμένο σε καλαμάκι σαν σουβλάκι!!!! Κακής ποιότητας και άνοστο.

- Πλιγούρι με λουκάνικο και κοτόπουλο. Εντελώς αδιάφορο πιάτο

- Τηγανιά κοτόπουλο συμπαθητική

- Πατάτες Τηγανιτές με την φλούδα. Κατάμαυρες μεν αλλά τουλάχιστον νόστιμες

- Κρασί ροζέ σκέτο νεροζούμι

Τα πιο ωραία πιάτα του ήταν το ψωμί και το γλυκό κέρασμα στο τέλος!!!!!!

09 Οκτ 2015

Λοιπον εχουμε και λεμε... Το Ρεμεζε ειναι ενα απο τα μαγαζια που εχω επισκεφτει αρκετες φορες στον συγκεκριμενο πεζοδρομο( εχω παει και στο 'ΔΕΚΑΡΑΚΙ' στο 'ΡΑΚΙ ΑΜΑΝ ΜΕΖΕ' και στις 'Ρακοθεωριες') γιατι με εχει κερδισει περισσοτερο σε σχεση με τα υπολοιπα του ειδους του στην συγκεκριμενη γειτωνια. Η συμπαθεια που του εχω οφειλεται, οχι μονο στα αξιολογα πιατα του, αλλα και στην πολη καλη εξυπηρετηση που διαθετει και στο φανταστικο κοκκινο ημιγλυκο κρασι του. Ωρες μπορω να μιλαω για αυτο το κρασι αλλα ας το αφησουμε στην ακρη αυτο το θεμα.

Ας ασχοληθουμε με το φαι του τωρα γιατι αυτο ειναι και το κυριως θεμα μας...
Το φαι του ΡΕΜΕΖΕ εχει καποια σκαμπανεβασματα αλλοτε ειναι υπεροχο και αλλοτε σου ερχεται στο τραπεζι σαν προχειρα φτιαγμενο. Ενταξει λαθακια συμβαινουν σε ολες τις κουζινες επομενως και τα σκαμπανεβασματα του μου φαινονται καπως λογικα. (Π. Χ τα παστουρμαδοπιτακια μια φορα ειχαν ερθει ξεροψημενα απεξω αλλα κρυα στο εσωτερικο του -αυτο ειναι το πιο τρανταχτο φαουλ που μου χει συμβει στο μαγαζι γι αυτο κ το θυμαμαι-)

Παρολαυτα τα πιατα του ειναι αξιολογα: η σαλατα με το κοτοπουλο και τη βινεγκρετ πορτοκαλι ειναι πολυ καλη και χορταστικη, η πιπεριες με τα τυρια ειναι γευστικες, οι γεμιστες πατατες με χοιρινο και κρεμα ειναι απο τα αγαπημενα μου πιατα, τα παστουρμαδοπιτακια ερχονται στο τραπεζι παντα τραγανα, ενω τα τυροπιτακια με το μελι και το σουσαμι ειναι και αυτα γευστικα και τραγανα.

Τα κρεατικα απ την αλλη ειναι νοστιμα παντα, με το αγαπημενο μου πιατο να ειναι τα μπιφτεκια γαλοπουλας με ψητα λαχανικα( απιστευτα ψημενο-νοστιμο-ζουμερο μπιφτεκι), εχω δοκιμασει και τα πανσετακια και το λουκανικο που εινα παντα χερι χερι με πατατουλες.

Παραλληλα μια ποικιλια κρεατικων τα περιεχει ολα μπιφτεκια(μοσχαρισια-κοτοπουλου) φιλετα κοτοπουλου πανσετακια λουκανικα πιτες πατατες και σως. Το το ημιγλυκο κρασι του ειναι απο τα καλυτερα του ειδους του για μενα, ενω στο τελος καθε γευματος θα υπαρξει παντα κερασμα.

Ο λογαριασμος στο ΡΕΜΕΖΕ δεν θα ερθει ποτε τσιμπημενος με αναλογια κατα ατομο περιπου 10-12 ευρω το πολυ. Θα το ξαναεπισκεφτω το ΡΕΜΕΖΕ γιατι ειναι ενα τιμιο μαγαζι με ομορφες γευσεις...