27 Δεκ 2016

Λοιπόν, η φάση είναι Αιγάλεω, όπως λέει και το Τζενάκι στη γνωστή στήλη του. Τελεία και παύλα!

Από Αιγάλεω δεν είχα ιδέα, πέρα από μετρημένες στα δάχτυλα φορές που το μετρό με έφερε εκεί ως ενδιάμεσο σταθμό για κάπου αλλού. Εκτός από το τσακ στο απέναντι πεζοδρόμιο της Ιεράς Οδού για λεωφορείο, δεν είχα ιδέα τι κρύβεται στον πεζόδρομο της Αγ. Λαύρας, δυο δρόμους πιο πίσω.

Εκεί λοιπόν βρίσκεται η "γιάφκα" των ρακομελάδικων της Αθήνας (ή έστω μία από αυτές). Απανωτά ταβερνάκια στη σειρά με ονομασίες που φέρουν ως συνθετικό τη λέξη "ρακί" (Ρακοθεωρίες, Ρακολέμονο, Ρακόπολις, Με-ρακι κτλ). Τόσο προβλέψιμα, αλλά και τόσο απρόβλεπτα.

Οι γνωστοί φίλοι Πειραιώτες, που έτυχε να βρεθούν κάποια στιγμή εκεί και είχαν περάσει καλά, μας κάλεσαν για κυριακάτικα ρακόμελα. Οδηγώντας λίγο στα τυφλά από παραλιακή- Κηφισό, βγήκαμε στο όμορφο και- κυρίως- ζωντανό Αιγάλεω.

Ομολογώ ότι έμεινα λίγο με το στόμα ανοιχτό από τον κόσμο που είχε αυτή την παγωμένη Κυριακή βράδυ. Νεολαία ως επί το πλείστον, πολλοί φοιτητές, αλλά νεολαία και στο σέρβις. Μια χαρά! Μου θύμισε τα μεζεδοπωλεία του Ψυρρή στις δόξες τους. Οι φίλοι μας είχαν προσπαθήσει να κλείσουν σε ένα με ζωντανή μουσική, αλλά δεν βρήκαν ελεύθερο τραπέζι. Πήγαμε λοιπόν ψάχνοντας και σας πληροφορώ οτι όλα σχεδόν ήταν γεμάτα!! Καταλήξαμε δια της ατόπου απαγωγής στο τελευταίο μεζεδοπωλείο του πεζόδρομου, το Ρεμεζέ, και πολύ σοφά επράξαμε όπως αποδείχτηκε.

Μπαίνοντας, ώρα 9:15, είχε ακόμα κάποια ελεύθερα τραπέζια, αλλά σύντομα γέμισαν και αυτά, επιβεβαιώνοντας την δημοφιλία που γνωρίζει η περιοχή. Ο χώρος του Ρεμεζέ διακρίνεται στον κυρίως χώρο, με το που μπαίνεις, και σε ένα μικρό χώρο λίγο παραμέσα που φιλοξενεί λίγα τραπέζια. Εμείς, παρέα των 5, πρτιμήσαμε τον πιο ζεστό εσωτερικό χώρο και στριμωχτήκαμε σε τραπεζάκι των 4, παρόλο που οι πολύ ευγενικοί σερβιτόροι προσφέρθηκαν να μας ενώσουν δύο. Ένεκα ζεστού γωνιακού καναπέ...

Θα μιλήσω πολύ σύντομα για την όμορφη παρουσίαση του τραπεζιού μας, που με εξέπληξε θετικά. Μικρό, ξύλινο τραπέζι καφενείου, με ένα ωραίο σχέδιο από ζωηρά πλακάκια, στρωμένο με εξίσου πολύχρωμα πήλινα πιάτα και αυτά τα λίγο vintage ποτήρια. Στο σύνολο του μου φάνηκε πολύ περιποιήμενο και παιχνιδιάρικο.

Οι σερβιτόροι πολύ σωστοί και άμεσοι. Μας έφεραν γυάλινη, εξίσου vintage, κανάτα με νεράκι βρύσης και ψωμάκια ψημένα και λαδωμένα απ΄το φούρνο.

Στην παραγγελία τώρα. Ο κατάλογος, όπως έχουν πει κι άλλοι χρήστες έχει μια ποικιλία, όχι πολύ μεγάλη, αλλά υπεραρκετή κατά την γνώμη μου (5-6 σαλάτες, αρκετά κρύα ορεκτικά, 7-8 μεζεδάκια κρεατικών και 2 ποικιλίες, 7-8 μεζεδάκια θαλασσινών). Εμείς πήραμε:

- τυροκαυτερή. Μπορεί να είναι η πιο νόστιμη που έχω δοκιμάσει τελευταία. Αλλά, σε όσους αρέσουν τα πικάντικα, σημειώστε ότι δεν είναι πολύ καυτερή.

- σαλάτα ρόκα- μαρούλι με ξηρούς καρπούς και ελαφριά σος μπαλσάμικο. Καταπληκτική! Ακριβώς στις γεύσεις μου.

- κεφτεδάκια κοκκινιστά με πατάτες τηγανιτές. Δεν ξετρελάθηκα αλλά πάντως τσίμπησα το μεριδιό μου και το βρήκα ζουμερό και νοστιμότατο.

- Συκωτάκια τηγανιά. Ο κρασομεζές της βραδιάς. Τρελαίνομαι για συκωτάκια κοτόπουλου (ευτυχώς μόνο εγώ και ένας ακόμα από την συγκεκριμένη παρέα) και τα τσακίσαμε. Μόνη ένσταση ότι ήθελαν λίγο ακόμα τσιγάρισμα.

- Ποικιλία τριων ατόμων. Συνήθως δεν κάνω ιδιαίτερη αναφορά στις ποικιλίες, ετούτη εδώ όμως ήταν κάπως ιδιαίτερη. Ένα φιλέτο κοτόπουλο με μια γλυκιά σος, ένα ακόμα φιλέτο κοτόπουλο- λουκούμι, γεμιστό με τυριά και πιπεριά- ποίημα, μπιφτέκια γαλοπούλας και μοσχαρίσια, τρυφερά και καλοψημένα, λουκάνικα- κομμάτια περασμένα σε ξυλάκι, μίνι κοντοσούβλι και.......... δεν περιγράφω άλλο, γιατί είχα σκάσει στο φαϊ και αφενός δεν μπόρεσα να δοκιμάσω απ' όλα, αφετέρου δεν τα πρόλαβα όλα, γιατί, όπως καταλαβαίνετε, πάνω απ' την ποικιλία παίχτηκε η μητέρα των μαχών.

- ήπιαμε ωραιότατο οινόμελο. Καραφάκια μισόκιλα που ανανεώσαμε αρκετές φορές και πληρώσαμε σύνολο 55 ευρώ. Περίπου 13 το άτομο. Καθόλου άσχημα.

Κερασματάκι δεν ήρθε. Θα το περίμενα από ένα μεζεδοπωλείο τέτοιου στιλ, αλλά χαλάλι, δεν πειράζει. Θα ξαναπάω.

Και στο Ρεμεζέ και σε όποιο άλλο ρακομελάδικο καταφέρω να βρω τραπέζι ΠΣΚ. Ζήτω το Αιγάλεω!

23 Απρ 2018

Το Ρεμεζέ είναι μεζεδοπωλείο, και ως μεζεδοπωλείο, αρχικά, και πάνω από όλα, πρέπει να κριθεί για τους μεζέδες του. Στο συγκεκριμένο θέμα λοιπόν παίρνει άριστα. Πήραμε μπόλικα πιάτα, πάνω από 10, και σχεδόν όλα ήταν εξαιρετικά - μοναδική εξαίρεση η τηγανιά κοτόπουλο που ήταν ελαφρώς άνοστη και τα φιλετάκια μοσχάρι που ήταν λίγο σκληρά, αν και νόστιμα. Οι μανιταροκεφτέδες, τα χοιρινά φιλετάκια, η ψητή πατάτα, το χαλούμι, αλλά και τα πιτάκια που φέρνουν αντί για ψωμί, ήταν απλώς έργα τέχνης!

Εκεί όμως που, δυστυχώς, είναι αρκετά μακριά από το να αριστεύσει είναι το service. Θεωρώ ότι το μαγαζί, στην παρούσα φάση, δεν έχει τη δυνατότητα να διαχειριστεί πολυκοσμία.

Είχα πάει μία φορά πριν κανα μήνα σε μέρα και ώρα χαμηλής κίνησης και όλα ήταν οκ, όμως βράδυ Μεγ. Παρασκευής, όπου αν έπεφτε μια καρφίτσα απ' το ταβάνι δεν θα έβρισκε ποτέ πάτωμα, το service αδυνατούσε να ανταπεξέλθει. Το τραπέζι μας ήταν δίπλα στο σημείο όπου έβγαιναν οι παραγγελίες, και εκεί μαζεύονταν οι 4-5 σερβιτόροι συνέχεια. Μετά την αρχική παραγγελία, ήταν σχεδόν αδύνατο να παραγγείλεις κάτι άλλο.

Οι σερβιτόροι δίπλα μας, όταν κατάφερνες να τους μιλήσεις, μας παρέπεμπαν "στην κοπέλα", που μας είχε πάρει την αρχική παραγγελία. Η κοπέλα όμως προφανώς δεν επαρκούσε για όλη αυτή τη λαοθάλασσα που είχε μαζευτεί, και αυτό, σε συνδυασμό με το ότι ακολουθούσε κλασική μέθοδο Έλληνα σερβιτόρου, δηλ. κοιτάμε πάνω, κοιτάμε κάτω, κοιτάμε στο υπερπέραν, γενικά κοιτάμε παντού στον άξονα xyz, εκτός από το τραπέζι που κάθεται ο κόσμος (κάτι που συμβαίνει σχεδόν παντού στην Ελλάδα, δεν είναι χαρακτηριστικό του Ρεμεζέ συγκεκριμένα), είχε ως αποτέλεσμα να βρισκόμαστε με το χέρι ημι-υψωμένο, περιμένοντας το nsec που θα περάσει το βλέμμα της πάνω από τον γενικότερο χώρο μας για να το κουνήσουμε μπας και υπάρξει κάποια αναγνώριση ότι κάποιοι σε κάποιο τραπέζι θέλουν κάτι.
Υπάρχει απόλυτη κατανόηση ότι σε στιγμές πανικού όπου χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα, το προσωπικό δεν μπορεί να βρίσκεται απίκο κάθε δευτερόλεπτο που θέλει ο πελάτης κάτι, αλλά το να φτάνεις να περιμένεις ένα 20λεπτο με το χέρι στην ημιανάταση μέχρι να σε δουν πάει στο άλλο άκρο. Χρειάζεται περισσότερο προσωπικό σε μέρες και ώρες αιχμής, και, ΚΥΡΙΩΣ, να μπορεί ο κάθε διαθέσιμος σερβιτόρος να πάρει παραγγελία, και όχι να σε παραπέμπει "στην κοπέλα" που ήδη τρέχει και δε φτάνει. Μέχρι τότε το μαγαζί προτείνεται ανεπιφύλακτα για ωραία μεζέδια, αλλά σε καμία περίπτωση σε μέρες και ώρες αιχμής.

Τέλος, και χωρίς να προκαλέσει καμία έκπληξη φυσικά, αφού δεν ξεχνάμε ποτέ ότι ζούμε στον τρίτο κόσμο της Ευρώπης, επιτρέπει το κάπνισμα στους εσωτερικούς χώρους. -2 στον Χώρο για αυτόν τον λόγο. Ελπίζω να συνειδητοποιήσουν ότι έχει μπει 2018, ότι υπάρχει αντικαπνιστικός νόμος που έχει κλείσει δεκαετία σχεδόν, και κάποια στιγμή να κάνουν την κίνηση που όχι μόνο υποχρεώνονται από τον νόμο (λέμε τώρα... ) αλλά και που δείχνει σεβασμό στην πελατεία τους.

20 Φεβ 2017

Κυριακή μεσημέρι και ψάχνουμε οικογενειακώς για κάτι καινούριο στην περιοχή μας. Πέφτει η ιδέα για τον πεζόδρομο της Αγίας Λαύρας, που έχει επισκεφθεί η σύζυγός μου σε επαγγελματικό δείπνο προ 2ετίας με ανάμεικτες εντυπώσεις. Ψάχνοντας στο ask4food (προσωπικά το εμπιστεύομαι ιδιαίτερα) έπεσα πάνω στο ΡΕΜΕΖΕ. Με έπεισαν οι κριτικές που διάβασα, σχημάτισα το τηλέφωνο, έκλεισα και... νά'μαστε.
Η αλήθεια είναι ότι η πρώτη εντύπωση ήταν πως το συγκεκριμένο μαγαζάκι βρίσκεται στη λιγότερο εμπορική άκρη του πεζόδρομου, κάπως απομονωμένο και περίπου άδειο την ώρα που φτάσαμε (γέμισε όμως αργότερα). Η υποδοχή ήταν μάλλον αδιάφορη, αλλά πολύ γρήγορα μας κέρδισε η διακόσμηση του μαγαζιού, η ζεστή ατμόσφαιρα από τις διακριτικές σόμπες-μανιτάρια υγραερίου και τα πανέμορφα σερβίτσια που παρέπεμπαν στα '60s.
Ο κατάλογος τυπικός για μεζεδοπωλείο της κατηγορίας του, σύντομος και σαφής. Ρίχνοντας κλεφτές ματιές στο μοναδικό κατειλημμένο τραπέζι -ακριβώς δίπλα μας- είδαμε ότι τα πιάτα είναι μεγέθους ορεκτικού κι αυτό μας έδωσε θάρρος να παραγγείλουμε παραπάνω σε αριθμό πιάτα για τη σύνθεση της παρέας (οι δυο μου κόρες δεν είναι οι πλέον... φαγανές του κόσμου), περισσότερο για να δοκιμάσουμε με ασφάλεια τις γεύσεις της καινούριας μας ανακάλυψης.
Πριν έρθει η παραγγελία μας έφτασε στο τραπέζι μια πανέμορφη καράφα με κρύο νερό κι ένα χάρτινο πανεράκι με ψητές φέτες ψωμιού με αρκετή λαδορίγανη, που συνοδεύονταν από χειροποίητη τυροκαυτερή.
Και πριν περάσουν 5-10 λεπτά από τη παραγγελία, μαζί με το καταπληκτικό ημίγλυκο κόκκινο κρασί (επίσης σε πανέμορφο καραφάκι) έφτασαν τα ορεκτικά μας: ένα καλοψημένο χαλούμι με μαρμελάδα νεράντζι, ένα μιλφέιγ μελιτζάνας με πεντανόστιμη κόκκινη σάλτσα και τυριά, ένα παστουρμαδοπιτάκι καλοτηγανισμένο και ισορροπημένο και τραγανές πατατούλες τηγανισμένες με τη φλούδα τους και περιποιημένες με αλάτι και ρίγανη -όσο ακριβώς χρειαζόταν.
Ακολούθησε ένα αρκετά καλό κεμπάμπ γιαουρτλού, ένα καϊσερλί κοτόπουλο (μπιφτέκι κοτόπουλο γεμιστό με κασέρι σε σάλτσα μουστάρδας) κι ένα πιάτο που δεν είχαμε ξαναδοκιμάσει και μας εντυπωσίασε γευστικά: αυγά μάτια και απάκι πάνω σε πατάτες τηγανιτές. Όσο απολαμβάναμε τις απλές αλλά πεντανόστιμες εμπνεύσεις του μάγειρα, μας συνόδευε διακριτική σε ένταση ρεμπέτικη μουσική.
Στο τέλος, με το λογαριασμό προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας 2 τίμια κομμάτια εκμέκ (μέτρια σε σχέση με τις απογειωτικές γεύσεις που προηγήθηκαν), ενώ ο λογαριασμός ήταν επιπέδου μεζεδοπωλείου επαρχίας (42 ευρώ τα 4 άτομα με 7 πιάτα, 1/2 κιλό κρασί και 2 αναψυκτικά).
Εν κατακλείδι φύγαμε με ένα χαμόγελο ικανοποίησης και με την υπόσχεση να ξαναπάμε, αφού η επιχείρηση "πεζόδρομος Αγίας Λαύρας", αναφορικά με το "Ρεμεζέ" είχε στεφθεί με απόλυτη επιτυχία!

Έκπτωση μέχρι 10%

Αγίας Λαύρας 14, Αιγάλεω