ΨΥΡΡΗΚΟΚΟ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Τάκη 24, Ψυρρή [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Παρασκευή απόγευμα τέλη Σεπτέμβρη και με τον καλό μου έχουμε ραντεβού στην Αθήνα για καφεδάκι... Αφού είπιαμε τον καφέ μας και κάναμε μια βόλτα στα μαγαζιά της Ερμού ξεκινήσαμε για μια βόλτα προς πλατεία Αγίας Ειρήνης και Ψυρρή και αν κάτι μας έκανε κλικ θα καθόμασταν για ένα κρασάκι... Η αλήθεια είναι πως η γειτονιά του Ψυρρή ποτέ δεν ήταν από τις ιδιαίτερα αγαπημένες μου ούτε όταν δτην μεγάλη της άνθηση και πρέπει να είχα πολλά χρόνια να την επισκεπτώ... Τα περισσότερα μαγαζιά που ήξερα από παλιά δεν υπήρχαν και ακόμα και κάποια που παρέμεναν, δεν είχαν σε καμία περίπτωση την παλιά τους αίγλη...

Περνώντας έξω από το Ψυρρηκοκό ακούσαμε μια πολύ ωραία μελωδία από δύο νέα παιδιά που ξέφευγε από τα συνηθισμένα βαριά ρεμπέτικα που έχουν κατακλύσει όλα τα μαγαζιά πλέον... Αυτό σε συνδυασμό με την ωραία βραδιά και το γεγονός ότι ήταν από τα λίγα μαγαζιά του Ψυρρή που ήταν γεμάτα κόσμο μας έκαναν να κοντοσταθούμε και να αναζητήσουμε τραπέζι για να πιούμε εκεί το κρασάκι μας...

Αμέσως ένας νεαρός σερβιτόρος μας υπέδειξε το μοναδικό άδειο τραπέζι στον εξωτερικό χώρο και κατευθυνθήκαμε σε αυτό. Αν και καθίσαμε είδαμε ότι η παρέα σε ένα άλλο τραπέζι που μας άρεσε περισσότερο ετοιμάζονταν να φύγει και ζητήσαμε αν είναι εύκολο και αν δεν έχουμε ακόμα παραγγείλει να μεταφερθούμε εκεί. Ο σερβιτόρος πολύ ευγενικά μας είπε ότι θα το έχει υπόψιν του αλλά είδαμε ότι είχε τόσο πολύ δουλειά που πιστέψαμε οτι απλά θα το ξεχάσει... Και, όμως, όχι μετά από λίγο ήρθε και μας ενημέρωσε ότι μπορούμε να μεταφερθούμε εκεί... Αυτό μας έκανε πολύ καλή εντύπωση, η οποία ενισχύθηκε σε όλη τη διάρκεια της βραδιάς μιας και βλέπαμε ότι τόσο οι νεαροί σερβιτόροι όσο και ένας μεγαλύτερος κύριος (μάλλον ο ιδιοκτήτης) έκαναν ότι μπορούσαν για να τακτοποιήσουν τους πελάτες και να νιώσουν όλοι όσο καλύτερα μπορούσαν. Τεσσάρι, λοιπόν, άνετο στην εξυπηρέτηση.

Αφού τακτοποιηθήκαμε στο νέο μας τραπέζι, ήρθε το κρύο νερό, οι κατάλογοι και το ψωμί με τα μαχαιροπίρουνα... Η παραγγελία μας περιλάμβανε: Μία φέτα ραβασάκι με μέλι (μια χαρά), έναν μπεκρή μεζέ (καλομαγειρεμένος), μια πατάτες τηγανιτές (νόστιμες, όχι προτηγανισμένες νομίζω αλλά ούτε και χεράτες) και μία λουκάνικα λεμονάτα ή κάπως έτσι (λουκανικάκια που είχαν την τσαχπινιά τους μιας και τα είχαν ανοίξει σαν λουλούδια και τα είχαν σβήσει με λεμόνι και ρίγανη). Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με 1/2 λίτρο λευκό κρασί (μέσος όρος της κατηγορίας και χωρίς παρενέργειες)... Με λίγα λόγια το φαγητό αν και δεν μπορείς να πεις ότι σε ξετρέλαινε, ήταν μια χαρά, νόστιμο και καλομαγειρεμένο. Ο λογαριασμός ήρθε λίγο κάτω από 30 ευρώ, δεν τα λες πολλά, δεν τα λες και λίγα αλλά μια χαρά για την περιοχή πιστεύω... Βέβαια, εμείς δεν είμασταν ιδιαίτερα πεινασμένοι, οπότε αν φάτε κανονικά, ανεβαίνει αρκετά...

Είδαμε ότι υπάρχει και ατομικό μενού με 12 ευρώ το οποίο περιλάμβανε αρκετά πράγματα ή κράτηση μέσω etable που παρέχει έκπτωση 20% οπότε την επόμενη φορά θα επιλέξουμε ένα από τα δύο... Γιατί στο Ψυρρηκοκό πιστεύω ότι θα υπάρχει και επόμενη φορά μιας και μείναμε πολύ ικανοποιημένοι από την φιλοξενία και την υπέροχη μουσική που έπαιζαν τα δύο παιδιά και μετά από λίγο είχαν ξεσηκώσει τον κόσμο με το κέφι τους...

Υ. Γ. Είδαμε ότι σε όλα τα τραπέζια υπήρχε κέρασμα και μάλιστα είδα ότι περνούσαν και διάφορες επιλογές κεράσματος. Στο δικό μας δεν ήρθε κάτι αλλά μάλλον σηκωθήκαμε λίγο απότομα, δεν μπορώ να τους το χρεώσω μιας και δεν πιστεύω ότι έγινε σκόπιμα...

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Πέμπτη βράδυ αποφασίσαμε μια τετράδα φίλων να πάμε μια βόλτα στου Ψυρη να ακούσουμε λίγο μουσική και να τσιμπήσουμε.
Πάντα βρίσκεις κάποιο στέκι με οργανάκια ακόμα και καθημερινές.
Κάθε φορά πού πάω στου Ψυρρή περισσότερο μου αρέσει η βόλτα στα σοκάκια παρά το ότι θα καθίσω σε κάποιο μαγαζί.

Κάνοντας λοιπόν μια βόλτα στα στενά βρεθήκαμε στο Ψυρρηκοκό ένα μεζεδοπωλείο από τα πολλά που υπάρχουν εκεί.
Ο χώρος δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο από διακόσμηση κάποια παλιά τουβλάκια από τη μια μεριά και γύρω γύρω τζαμαρίες και έβλεπες έξω.
Για τις ζεστές μέρες έχει χώρο για τραπεζάκια έξω.

Τη βραδιά που πήγαμε έπαιζαν μουσική τρεις κοπέλες και τραγουδούσαν σμυρναίικα και παλιά λαϊκά. Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που το επιλέξαμε. Η μουσική δεν ακουγόταν γιατί καθίσαμε στο βάθος και τα κορίτσια δεν χρησιμοποιούσαν μικροφωνική εγκατάσταση, οπότε και η φασαρία του λιγοστού κόσμου έφτανε για να σκεπάζει τις φωνές τους. Έχουμε και μια νοοτροπία βλέπετε συνήθως να θέλουμε ζωντανή μουσική αλλά να μη σεβόμαστε τους καλλιτέχνες και να φωνάζουμε και κάποια στιγμή ζητάμε και καμία παραγγελιά όποτε μας καπνίσει.

Φάγαμε:
Σαλάτα του μαγαζιού που είχε μαρούλι τομάτα και λόλα με σος μπαλσάμικο.
Καλή αλλά είχε παραπάνω απο όσο έπρεπε ξύδι. Αυτή την ισορροπία στις σάλτσες σπάνια τη βρίσκω. Βέβαια είναι και υποκειμενικό το πώς ο καθένας τη θέλει.

Μελιτζάνα με φέτα και σάλτα τομάτα στο φούρνο, νόστιμο αλλά όχι και κάτι το ιδιαίτερο

Κεφτεδάκια της γιαγιάς.
Πέντε κεφτεδάκια τηγανιτά με πατάτες τηγανιτές. Εμείς περιμέναμε κεφτεδάκια με κάποια σαλτσούλα για βούτες.
Μάλλον είχαμε καλύτερη γιαγιά... από τον μάγειρα.

Κοτόπουλο μεξικάνικο πολύ ωραία μαγειρεμένο με λαχανικά καρότο -πιπεριά και ρύζι. Το καλύτερο πιάτο από όσα φάγαμε.

Τηγανιά με ψαρονέφρι σβησμένο με κόκκινο κρασί, καλό πιάτο επίσης.

Το κόκκινο κρασί δεν μας άρεσε ήταν πολύ ξηρό.
Το σέρβις μέτριο ψάχναμε συνεχώς να βρούμε το σερβιτόρο.

Κέρασαν οι φίλοι μας αλλά από τις τιμές που είδα στον κατάλογο ήταν λογικές