Δευτερα - Σαββατο 12:00- 1:00 Κυριακη 12:00-20:30

Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

21 Δεκ 2016

χτες επισκευτηκαμε αυτο το Sushi bar. Πριν παμε ειχα ψαξει για κριτικες οι οποιες ηταν αρκετα καλες ιδιεταιρα στο facebook.
Παρολ αυτα δεν νομιζω οτι ισχυουν.
Προσωπικα περιμενα να δω ενα εστιατοριο ενα επιπεδο καλυτερο απο την πολυ γνωστη αλυσιδα Shushi bar, που σιγουρα ξερουμε ολοι, μιας και ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα νομιζω οτι ειναι ακριβως στο ιδιο.
Δοκιμασαμε αρκετα πιατα οπως california, crab philadelphia, tempura mashrooms, vegetables maki κ. α. ολα μετρια... το ρυζι ελαχιστο και το μεγεθος μηδαμινο. Δοκιμασαμε επισης edamame τα οποια ειχαν λιγο κανονικο αλατι και οχι χοντρο. Ο χωρος ευχαριστος, η τοποθεσια καλη, η εξυπηρετηση μια χαρα αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις.

10 Απρ 2016

Επισκέφθηκα το μαγαζί αυτό χθες βραδυ, παρέα με δύο φίλους. Βρίσκεται σ' ενα κάθετο δρομάκι της Ερμού στο κέντρο της Αθήνας.

Σαν χώρος είναι προσεγμένος και καλαίσθητος. Μου έκανε εντύπωση, ότι, παρά το ότι ήταν καθημερινή και τα διπλανά μαγαζιά όλα σχεδόν άδεια, αυτό παρουσίαζε ιδιαίτερη κίνηση. Και όχι άδικα, όπως αποδείχθηκε. Πήραμε edamame αλατισμένα φασολάκια σόγιας, πολύ τρυφερά, tekka maki (6 τμχ με τόνο) πολυ καλοφτιαγμένο πιάτο, rainbow, (8 τμχ), ρολά που στο εσωτερικό τους είχαν αβοκάντο και εξωτερικά ποικιλία από φιλέτα ψαριών, αυτό πιστεύω ότι είναι και το καλύτερό τους πιάτο και το συνιστώ ένθερμα.

Στη συνέχεια, tempura rolls, (8 τμχ) με γαρίδα και τηγανισμένα ψωμάκια, πιάτο με καλή γεύση, nigiri hamachi (2 τμχ με μαγιάτικο), όλα σε μαύρα επίπεδα πλατώ, με γουασάμπι και τζίντζερ. Λογαριασμός, μαζί ένα μπουκάλι του ενός λίτρου εμφιαλωμένο νερό και 3 μπύρες, περίπου 42 €, τιμή πολύ λογική για δείπνο 3 ατόμων.

Θα ξαναπάω σίγουρα. Να προσέξουν μόνο το χρόνο εκτέλεσης των παραγγελιών, που είναι αρκετά αργός, παρά το ότι η σερβιτόρος από τις Φιλιπίνες είναι συμπαθέστατη και εξυπηρετικότατη.

12 Σεπ 2016

Λυπήθηκα πολύ για την εξέλιξη του συγκεκριμένου μαγαζιού. Το επισκέπτομαι εδώ και ένα χρόνο και αυτό αποδεικνύει ότι σίγουρα δεν πετούσα τα λεφτά μου. Θεωρώ ότι ήμουν από τους πρώτους πελάτες όταν άνοιξε, μια και είναι περιοχή που βρίσκομαι συχνά και το διαφήμιζα στους λάτρεις του sushi ως ένα "τίμιο μαγαζί". Οικονομικό σούσι-προσιτή τιμή χωρίς να το εξευτελίζει.

ΟΧΙ ΠΙΑ! Χθες βίωσα μία από τις χειρότερες εμπειρίες μου σε μαγαζί.

Είμαστε δύο άτομα. Θ'απαριθμήσω τις απογοητεύσεις μας:

α) μας σέρβιρε ΑΠΛΥΤΑ ποτήρια για καθαρά. Τα έβγαλαν από το ντουλάπι των καθαρών!!!
β) Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ γκαρσόνι το ψάχναμε με το ντουφέκι. Εννοείται ότι δεν έτρεχε σαν το Βέγγο, αλλά χάζευε στην τηλεόραση.
γ) προφανώς κορακιάσαμε, κοντάψαμε να μάθουμε απ'έξω τον κατάλογο από την αναμονή μέχρι να μας φέρει έστω νερό και έστω να πάρει την παραγγελία.

Εδώ να σημειώσω ότι όπως προανέφερα, επειδή έχω πάει αρκετές φορές και ξέρω τον κατάλογο, οι τιμές ήταν αισθητά πιο κάτω, πράγμα παράξενο.

δ) τα σούσι είχαν μικρύνει αλλά τουλάχιστον ήταν γευστικά.
ε) για χαρτοπετσέτες ούτε λόγος! Το ζητήσαμε κάμποσες φορές σε σημείο που βγάλαμε δικά μας χαρτομάνδηλα.
στ) το καλύτερο είναι για το τέλος! Αφού φάγαμε και κάναμε τον υπολογισμό με τη φίλη μου για να ετοιμάσουμε τα λεφτά για να μην αργούμε να προλάβουμε τα Μέσα πριν τις 00:00, μας φέρνει την απόδειξη το γκαρσόνι η οποία ήταν +6,50€ απ'ότι είχαμε υπολογίσει. Όταν παραπονέθηκα ότι "προς τι αυτή η διαφορά, άλλες τιμές γράφει ο κατάλογος και άλλες γράφει η απόδειξη που μας φέρατε" η απάντηση ήταν "ότι σας φέραμε λάθος κατάλογο πριν και 1000 σύγγνωμη!!!! ". Τι σημαίνει λάθος κατάλογος;;; Πόσοι κατάλογοι υπάρχουν σε ένα μαγαζί; Φυσικά το λάθος ήταν δικό μας που δεν κάναμε θέμα ν'αρνηθούμε να πληρώσουμε το λάθος του βαριεστημένου γκαρσονιού και του ανοργάνωτου μαγαζιού.

Μεγάλη απογοήτευση, γιατί είχε όλες τις δυνατότητες να ξεπεράσει το γνωστό σουσάδικο στην αρχή της Ερμού αλλά τώρα δεν ξεπερνάει ούτε καντίνα της Εθνικής Οδού.

Eρμού 18 & Διομείας, Αθήνα

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ