19 Ιαν 2016

Επισκεφτήκαμε το ΜΕΛΙΤΙΝΙ στις 16-01-2016.
Καθ' ότι Σάββατο το μαγαζί ήταν γεμάτο και με "καλό κόσμο". Η αρχική εντύπωση ήταν πάρα πολύ καλή, τα τραπέζια και οι καρέκλες από ξύλο, η διακόσμηση και ο φωτισμός πολύ σωστός, ενώ τα φυτά - δεντράκια που υπήρχαν στο χώρο, συνέβαλαν στην όμορφη εικόνα του μαγαζιού.

Στα συν και η επιλογή της μουσικής που έπαιζε αν και ίσως θα πρεπε να ναι λίγο πιο δυνατά καθώς χανόταν στη βαβούρα που είχε. Ωστόσο, την όμορφη αυτή εικόνα που μόλις περιέγραψα, ήρθε να χαλάσει ο βροχερός καιρός, αφού με το που άρχισε να βρέχει από την οροφή του μαγαζιού έπεφταν σταγόνες στα τραπέζια και όχι μόνο των πελατών, γεγονός που πολλοί επισήμαναν στο service του μαγαζιού, αλλά λύση μάλλον δεν υπήρχε, διότι η κατασκευή ήταν τέτοια που άφηνε εκτεθιμένο το εσωτερικό του εστιατορίου (Εξ' ού και οι δύο ντοματούλες στο χώρο).

Το προσωπικό (service) ήταν εξυπηρετικό και πρόθυμο σε γενικές γραμμές.

Πάμε τώρα στη γεύση... Κατ' αρχάς τα πιάτα ημέρας, όπως μας ενημέρωσε η σερβιτόρα είχαν όλα τελειώσει (! ). Ο κατάλογος είχε βέβαια αρκετές επιλογές από ορεκτικά, σαλάτες, κρεατικά, ζυμαρικά, ριζότο, πίτσα κτλ.

Παραγγείλαμε λοιπόν ένα ριζότο κοτόπουλο με πιπεριές και μια ποικιλλία κρεατικών για δύο άτομα (εμείς ήμασταν 3). Το ριζότο ήταν αρκετά εύγεστο, μας άρεσε. Η ποικιλλία είχε καλά ποιοτικώς κρέατα (μπριζολάκια, κοτόπουλο, μπιφτέκι, λουκάνικα, λίγες πιτούλες, μουστάρδα και σως μπάρμπεκιου) ενώ μας έφεραν ξεχωριστά μαζί με την ποικιλλία μια μερίδα τηγανητές πατάτες.

Η μερίδα θα μπορύσε να είναι και μεγαλύτερη, δεν ήταν ισχνή αλλά ούτε και πλούσια.

Ήπιαμε ένα μπουκάλι λευκό κρασί και μία κοκα- κόλα.
Επίσης, στο τέλος είπαμε να δοκιμάσουμε από τα γλυκά τον κορμό σοκολάτας με παγωτό βανίλια, εγχείρημα που αποδείχτηκε μέγα λάθος!!! Το γλυκό τους ήταν επιεικώς απαράδεκτο, έπρεπε να χρησιμοποιήσεις γκασμά για να το κόψεις!!! Συν τοις άλλοις ήταν άνοστο.

Για τα παραπάνω - που δεν τα λες και πολλά- δώσαμε 58 ευρώ, δηλ. από 20 ευρώ το άτομο.
Θεωρώ ότι η σχέση τιμής - ποιότητας & ποσότητας των πιάτων, δε δικαιολογεί τις τιμές του μαγαζιού. Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα για φαγητό ή αν θα επέλεγα το συγκεκριμένο μαγαζί απλά για έναν απογευματνό καφέ. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα περισσότερα.

08 Φεβ 2016

Αγαπητέ αναγνώστη, προτού διαβάσεις την κριτική, πρέπει να διευκρινίσω κάτι.
Ένα πράγμα κάνει το φαγητό/ποτό σου είτε hyper - masterpiece, είτε μετριότατο, είτε πολύ άσχημο. Αυτό είναι η ΠΑΡΕΑ και η διάθεση της. Γι' αυτό, να έχετε πάντα θετική διάθεση.

Το '' Μελιτίνι '' είναι ένα all-day bar, κατάλληλο κάθε στιγμή, και για κάθε περίσταση. Ιδανικό για ένα διάλειμμα μετά την δουλειά ή για να φέρεις τους φίλους σου να τα πείτε.

Η πιο πρόσφατη επίσκεψή μου έγινε Κυριακή βράδυ, μαζί με την παρέα μου 4 ατόμων.

Χώρος: 4 / 4.

ΤΟΡ Συμβουλή: Αν το επισκεφθείτε, ιδίως Σαββατοκύριακο, να ξέρετε πως είναι τελείως full, και γι' αυτό πρέπει ή να κάνετε κράτηση, ή να έρθετε από πολύ νωρίς

Ο χώρος έχει πολύ ζεστό περιβάλλον και είναι όμορφα διακοσμημένος ώστε να σου δημιουργεί το αίσθημα της θαλπωρής. Αλλά αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο απ' όλα και με έκανε να βάλω άριστα (4/4) σε αυτή την κατηγορία είναι το αυτόματο sunroof. Παρόλο σε βραδινές επισκέψεις μου αρκετά άτομα καπνίζουν, οι υπάλληλοι του καταστήματος το ανοίγουν για ελάχιστα δευτερόλεπτα ( για να μην παγώσουμε ) να φύγει ο καπνός ( χειμώνα ).
Αν το σκεφτείτε είναι χρήσιμο για every season...

Εξυπηρέτηση: 4 / 4.

Οι σερβιτόρες πολύ γλυκιές και ευγενικές, χωρίς να κολλάνε δίπλα σου μέχρι να αποφασίσεις τι θα πάρεις, όπως γίνεται σε αρκετές καφετέριες.
Καθώς ο κατάλογος έχει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα, που λογικά θα σε κρατήσουν στην φάση της επιλογής για αρκετή ώρα, μπορείς να ρωτήσεις τους σερβιτόρους να σε κατευθύνουν. Αν όμως είσαι λάτρης ενός συγκεκριμένου ποτού / φαγητού που είναι σπάνιο ένα bar να μην έχει, τότε, απλά είσαι τυχερός.

Γεύση: 3 / 4.

( επισήμανα με * αυτά που παράγγειλα εγώ, τα υπόλοιπα η παρέα. )
Παραγγείλαμε:

== Καφές φίλτρου

== Croissant με γέμιση σοκολάτας.

== Τσάι Περγαμόντο

== Πίτσα Ελληνική ( Χωριάτικη ) *

== Κρασί Κόκκινο ( Ποτήρι ) *

== Sandwich με Σολωμό

O καφές αρκετά γευστικός, κανονική ποσότητα και σε καλή τιμή.
Το κρουασάν αρκετά μικρό, και με πάρα πολύ σοκολάτα που το κάνει λιγωτικό. Παραγγείλαμε και μια πίτσα για να έχουμε κάτι να τσιμπίσουμε. Η ποσότητά της ήταν σχετικά μικρή, αλλά η γεύση της ήταν πάρα πολύ καλή. Το κρασί ήταν όλα τα λεφτά, πολύ μεγάλη ποσότητα, και από τα πιο υπέροχα κρασιά που έχω πιεί. Το συνιστώ ανεπιφύλαχτα. Επίσης, με κάθε κρασί σου προσφέρουν και ένα μπολ πατατάκια ή ξηρούς καρπούς. Το sandwich νόστιμο και χορταστικό.

Value for Money: 3 / 4

H αναλογία ποιότητας και ποσότητας / τιμής είναι φυσιολογική, χωρίς να πρέπει να πάρεις δάνειο για να εξοφλήσεις τον λογαριασμό.

Τέλος, είναι μια πολύ καλή επιλογή αν θέλετε να βρεθείτε με την παρέα σας και να μείνετε ικανοποιημένοι. Πας και ξαναπάς χωρίς να το βαρεθείς.

Ελπίζω να βοήθησα.

Μεσογείων 266, Χολαργός