Μεζεδοκαφενείο με ελληνικές γεύσεις.

Καθημερινά από το πρωί.

06 Δεκ 2017

• Αν είσαι φοιτητής, μένεις κεντρονότια και θες να νιώθεις-αποκαλείσαι έστω και 1% εναλλακτικός, τότε σίγουρα ξέρεις τον Κροκόδειλο. Αν δεν τον ξέρεις τότε πρέπει να τον μάθεις.

• Αν δεν είσαι φοιτητής, μα σου αρέσει η αίσθηση της εναλλακτικότητας και της χαλαρής διάθεσης στις εξόδους σου, τότε διάβασε προσεκτικά παρακάτω για να αποφασίσεις αν θα πας.

• Αν σιχαίνεσαι τους “ψευτοεναλλακτικούς” τύπους, όπως τους αποκαλείς, τότε μη χαλάς τα μάτια σου άλλο για τον Κροκόδειλο, scrollαρε στην επόμενη κριτική.

Γιατί ο Κροκόδειλος αυτό βγάζει και πρακτικά αυτό είναι. Είναι το μέρος με τη χαλαρή διακόσμηση και την παιχνιδιάρικη αίσθηση που θες για να ξεγνοιάσεις. Έχει το απροσποίητο και ανέμελο ύφος που έχουν πιο νεανικά μαγαζιά. Αν ήταν κοντά σε κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα θα ήταν συνέχεια γεμάτος από φοιτητές. Το πρωί θα έπιναν τον καφέ τους, στα 2-3€, το μεσημέρι θα έκαναν μια βόλτα από τη σχολή για κάνα tichu και το βράδυ θα πήγαιναν Κροκόδειλο για τα κρασάκια τους (από 4€ το μισόλιτρο), ίσως και κάνα μεζέ (18 πιάτα, όλα 4-7€).

Επειδή όμως δεν είναι κοντά σε κάποια σχολή, έχει άτομα όλων των ηλικιών. Και για τον ίδιο λόγο, ότι φας και ότι πιεις, δεν θα απευθύνεται, από άποψη ποιότητας, σε φοιτητές (όλοι ξέρουμε πόσο ποιοτικά είναι τα μαγαζιά που απευθύνονται κυρίως σε φοιτητόκοσμο).

Και ξέρεις κάτι? Στο φαγητό δεν είναι Κροκόδειλος. Είναι Κροκόθρασυς, όπως κάποτε είχε πει ένας φοβερός ταξιτζής. Τολμάει. Από τα 18 πιάτα του, μόνο τέσσερα, άντε πέντε, μπορούν να χαρακτηριστούν συνηθισμένα. Τα υπόλοιπα ανήκουν στην κατηγορία “θέλω να το δοκιμάσω αυτό”.

Η εκτέλεσή τους είναι αρκετά καλή, μα από τα περισσότερα ίσως να περίμενες και κάτι παραπάνω, διαβάζοντας την ιδιαίτερη περιγραφή τους στο μενού. Για παράδειγμα, η “Φακοσαλάτα με καπνιστό μπέικον, λάδι τρούφας και τηγανητό αυγό” ήταν καλή, άξιζε για 3/4 εύκολα, όμως από την περιγραφή της δεν περιμένεις ένα 4/4? Κάτι απόλυτα εξαιρετικό?

Από τα άπειρα πιάτα, που δοκιμάσαμε στην επίσκεψή μας, το μόνο που θυμάμαι ως κακοεκτελεσμένο, ήταν το “Μπριζολάκι μαριναρισμένο σε μουστάρδα στο τηγάνι με καραμελωμένο πράσο και μπέικον”. Δεν έφυγε λίγο σάλιο και για αυτό? Κι όμως, αυτό το πιάτο ήταν απογοητευτικό. Το κρέας ήταν μέτριας ποιότητας και η συνταγή κακής. Αντιπροτείνεται.

Από την άλλη, υπήρχαν και τα εντυπωσιακά πιάτα. Το κορυφαίο όλων, ήταν με διαφορά οι πολύχρωμες πένες με καβουρμά. Ένα απίθανο πιάτο, το οποίο θα αρέσει σε όσους αγαπούν καβουρμά, αλλά και σε όσους τον αποφεύγουν, καθώς στερείται της έντονης μυρωδιάς του. Ελαφρώς αλμυρούτσικο και βαρέως γευστικότατο. Απαραίτητο για κάθε παραγγελία. Για τη θέση του δεύτερου καλύτερου πιάτου πάλεψαν οι κεφτέδες ΜΕ πλιγούρι ΚΑΙ γιαούρτι με την τηγανιά φιλέτο κοτόπουλο με μυρωδικά και πουρέ γλυκοπατάτας. Οι πρώτοι, τρεις στον αριθμό, σε μέγεθος μικρών μπιφτεκιών, ήταν ιδιαίτερα γευστικοί και σε συνδυασμό με το γιαούρτι γίνονταν ακόμη καλύτεροι. Το δε κοτόπουλο, είχε το ατού του απίθανου πουρέ, ο οποίος σε συνδυασμό με το ζουμερό φιλέτο, ήταν χάρμα γευστικών καλύκων.

Το γεύμα σου θα συνοδεύσει κανατίσιο νεράκι, προζυμένιο ψωμάκι και σέρβις με φοιτητική αίσθηση. Δηλαδή χωρίς κέρασμα και χωρίς πολλές ανέσεις. Για παράδειγμα, αν δεν ζητήσεις πιάτα, μάλλον θα πρέπει να φας “από μέσα” κάθε τι που θα έρχεται. Το αλκοόλ που σερβίρει, ωστόσο, ευτυχώς, δεν είναι μόνο για φοιτητές. Το ροζέ ημίγλυκο που δοκιμάσαμε ήταν από τα αρκετά καλά (5€/500ml).

Μπικικίνι time: Για να χορτάσεις δεν θα δώσεις πολλά, όπως αν ήσουν φοιτητής. Με ένα δεκάρικο και κάτι ψιλά, πετυχαίνεις αρκετά καλό κορεσμό και έπειτα, όσο πιεις. Υπολόγισε γύρω στα 13-15€ ή και λίγο παραπάνω αν είσαι αρκετά πεινασμένος και διψασμένος.

Συμπαθής χώρος, εναλλακτικότητα, πειραματικά πιάτα και χαμηλές τιμές συνθέτουν το πάζλ των δυνατών χαρακτηριστικών του συγκεκριμένου ερπετού. Μαγαζιού, συγνώμη. Αν μένεις στου διαόλου τη μάνα, όχι, μην κάνεις το ταξίδι. Αν, όμως, μένεις στις γύρω περιοχές ή απλώς βρεθείς στα πέριξ, μια νύχτα στον Κροκόδειλο δεν θα σε απογοητεύσει.

Ξέρεις, πλέον, αν ο Κροκόδειλος είναι του γούστου σου. Ξέρεις, ακόμη, ποιο πιάτο να αποφύγεις και ποιο να πάρεις διπλή μερίδα.

Φιλοι ειναι αυτοι που σε ξερουν καλυτερα απο την παλαμη του χεριου τους, του δεξιου, που κανουν και τη σοβαρη χρηση. Φιλοι ειναι αυτοι που γνωριζουν τις αναγκες σου πριν τις επικοινωνησεις, μην πω οτι ξερουν και την κακια που περνα απο το μυαλο σου ηδη απο την ωρα που σχηματιζεται, και χαμογελανε σαρδονια μαζι σου, χωρις να αρθρωσετε λεξη. Ειναι αυτοι που χαιρονται με τη χαρα σου, στα ασχημα θα σου σταθει και ο περιπτερας της γωνιας για να παρει τα 10 λεπτα δημοσιοτητας του. Αυτοι που σε συμβουλευουν, σε νουθετουν και βασικα σε σκυλοβριζουν με ολα τα κοσμητικα απο μ, π και γ που βρισκουν σε αφθονια στην πλουσια ελληνικη διαλεκτο του λιμανιου, καθε φορα που κανεις μια τρυπα στο νερο.

Στη δικη μου περιπτωση, φιλοι ειναι αυτοι που σε σερνουν στην αλλη ακρη της Αττικης για να τσεκαρεις το διαμαντακι που ανακαλυψαν και σε περιμενουν υπομονετικα, πινοντας μια καβα ο καθενας, ενω ξερουν οτι θα αργησεις παλι μια ωρα. Εμ, και αυτοι οι αφιλοτιμοι, λες και το κανουν επιτηδες. Απο Καμινια Αργυρουπολη και απο Πετραλωνα Παγκρατι μου το πανε. Σε λιγο θα αρχισουν να μου δινουν ραντεβου στο Λιανοκλαδι, καλα, μιλαμε για το πρωτο παϊδακι της Φθιώτιδας ε!

Ετσι και αυτη τη φορα, για να μη σπασουμε το εθιμο και χασουμε το γουρι παει και μου ξετρυπωνει η αλλη η μουρλομαρία καφενεδομεζεδαδικο στη Δαφνη. Μην ανεβουμε λιγο πιο βορεια και μας σερβιρουν τιποτα ανθρωποφαγα ταλαγανια. Και για να το ξεφτιλισουμε το θεμα τελειως, μου λεει η εν λογω μουρλεγκω “Κροκοδειλος” και ευχομαι μεσα μου να την καταπιει ζωντανη με τις επιλογες της, τετοιες που ειναι. Μα ποιος σοβαρος ανθρωπος βαφτιζει ετσι την επιχειρηση του? Αντε, σε “Λεμουριο” την επομενη φορα.

Ας οψεται η τρομερη αδυναμια που εχω σε αυτο το φορεα αφατης μουρλαμαρας, καθως και το επικο τιμ που τη στελεχωνει σε καθε εξοδο, βρεθηκαμε ολες οι γνωστες φατσες Παρασκευη βραδυ στο παραπανω ερπετοειδες, το οποιο αποδειχθηκε οτι σερνεται μονο κατ’αναγκη. Ο χωρος οχι ιδιαιτερα μεγαλος, αλλα καταμεστος απο παρεες σε αποσταση ψειροπολεμου, και πολυ πολυ cosy. Παλαβη ποικιλομορφια τραπεζοκαθισματων, που δημιουργει ενα κεφατο γιουσουρουμ σαραι, και μια πολυχρωμια που σου προκαλει δινη, με την καλη εννοια. Εξωτερικος χωρος που δεν ειναι και τοσο εξω, εσωτερικος που δεν ειναι και τοσο μεσα.

Με ολα αυτα τα μοτιβα, υλικα και χρωματα, και τον τεραστιο κροκοδειλα να με μπανιζει απο τον τοιχο διπλα μου, ανετα του εβαζα 4 για την μπιτατη διαθεση που ειχε ο τρελος που το διακοσμησε, σιγουρα με συνοδεια βαρελιου ρακης. Θα το βαζα αν ειχα χωρο να βγω απο τη θεση μου και να φτασω ως την τουαλετα, πραγμα αδυνατο με τα παντα να απεχουν μισο ποζιτρονιο απο τα γονατα μου. Τωρα με τον κωσταλεξικο εγκλεισμο μου στην καρεκλα, και την ψυχρουλα που επικρατουσε για οσους δεν ηταν ηδη ντιρλα απο τα ξιδια, θα βαλω 3 και να ναι και χαρουμενοι.

H εξυπηρετηση ειναι κατι σχετικα απλανες στο μυαλο μου απο κεινη τη βραδια. Να φταιει που παραγγειλαν οι Βαγγεληδες εν τη ενωσει, οποτε δεν ειχα καποια συνομιλια με τον σερβιτορο μας, περαν του να με πικρανει με την ελλειψη του μοναδικου πιατου που ηθελα πραγματικα (το παθαινω συχνα τελευταια. ); Να φταιει που, παροτι ηταν ευχαριστος απο το λιγο που μιλησε, γενικα δεν ειχαμε και καποια ιδιαιτερη χημεια μαζι του; Να φταιει ο πανικος που γινοταν, οποτε ο δολιος ειχε τη φωτια στα μπατζακια του να ασχοληθει; Να φταιει η πανσεληνος και ο Ερμης ο αναδρομος; Να φταιει το νησι; Αγνωστο. Παντως κατι μου φταιξε, αν δεν εγινε ηδη αρκετα σαφες.

Μην ηταν η βιασυνη του που τον εκανε να σκονταφτει σε κακοτοπιες; Να, οπως ξεχασε να φερει πιατα στον καθενα μας, οποτε κοντεψαμε να φαμε σε χαρτοπετσετες ωσπου καποιος να αναλαβει δραση και να αποκτησουμε σκευη. Ή οπως αφησε τη μποτιλια με το νερο αδεια και κακομοιρη και παλι με την παρεμβαση του σωτηρα μου (βλεπε το συζυγο της ξεμυαλισμενης κροκοδειλιαστρας) γλιτωσα την αφυδατωση. Κακο πραμα η βιασυνη, κακο και υπουλο, μοιραζει 2.5ρια.

Στα του φαγητου. Παρα την θεορατη στοματαρα του, ο κροκοδειλος θα σε ταισει καποια εξαιρετικα, ιδιαιτερα μεζεδακια σε μικρες, κατα κυριο λογο, μεριδουλες, αρκετα καλοφτιαγμενες και νοστιμες. Η βαγγέλεια συμπραξις, μετα απο διαβουλευσεις διαρκειας διπλασιας απο οσο παιρνει η εκλογη νεου παπα στην Καπελα Σιξτίνα, κατεληξε σε:

Φακοσαλατα με καπνιστο μπεικον, τηγανιτο αυγο και λαδι τρουφας (2 x 5€) Παρα πολυ ιδιαιτερη γευση με φακη σπυρωτη, ψιλοκομμενα κομματατακια λαχανικων, μπεικον μη ανιχνευσιμο και ενα τρομερα ταιριαστο αυγο καπελο, που επισφραγισε με τον υγρο κροκο του το πρωτοτυπο αποτελεσμα. Γενικως, τις σαλατες με φακη δε τις πολυπάω, διοτι ειναι συχνα στεγνες και αγευστες, αυτη ομως μου ρθε μπανιαρισμενη και με ξαφνιασε ευχαριστα, παροτι δε της το χα.

Αυγα ματια με χοιρινο απακι και σαλτσα μουσταρδας (2 x 6€), ή αλλιως Η σφαγη του Δραμαλη. 8 νοματαιοι να παλευουμε με μπουκιες ψωμι μεσα στο κολασμενο πιατακι, για λιγο απο τον αρρωστο συνδυασμο μελατου κροκου και μουσταρδοσαλτσας. Ευτυχως ειχαν προνοησει να μας προμηθευσουν με παμπολλες φετες χωριατικο ψωμι, να μπορουμε να κονταροχτυπηθουμε ανετα. Πεντανοστιμο.

Φετα κροκοδειλου με μελι και μαυρο σουσαμι, μεσα σε φακελο (5€) Καλα, ειμαι και γω στριμμενη, αλλα ηταν και αυτο ολιγον τι μαυροκαρβουνισμενο. Περα απο μια εσανς καμμενη, ομως, ηταν καλο. Οχι κατι παραπανω απο ο, τι σερβιρουν ολα τα αλλα μαγαζια, καθως μιλαμε για το πιατο μπαλαντερ απο καντινες ως ταιλανδεζικα, αλλα καλο.

Χαλουμι τηγανιτο με μαρμελαδα (5€) Αντιθετα με το παραπανω, αυτο το επιδεχοταν το λιγο παραπανω ψησιματακι του. Παρολα αυτα, ηταν ωραιο και σχετικα καλα ψημενοι, σε μεγαλη ποσοτητα συγκριτικα με ολα τα αλλα. Η μαρμελαδα, υδαρης και αδιαφορη.

Κεφτεδες με πληγουρι και γιαουρτι (6€ x2) Κεφτεδες ζεστοι και αφρατοι, ανηθοδυοσματοι ελαφρως, καλοι, χωρις παλι να ξεφευγει απο τη μεση εκτελεση που περιμενεις. Η πληγουροσαλατα που το συνοδευει και ενδιαφερουσα ως σκεψη, και σαν γευση.

Πολυχρωμες πεννες με καβουρμα (6€ x2) Πιατο κολαφος, απιθανο, με μια βαρια τυρενια σαλτσα και μια μυρωδια ρουθουνοσπαστικη. Το θυμαμαι και ξεληγωνομαι το ρημαδι. Μπολικες πενες σωστα λουσμενες σε κρεμα, δεν εχω τιποτα που θα αλλαζα σε αυτο το πιατο. Και ας λεει η κροκοδείλω οτι ηταν αλμυρο, εμενα μου φανηκε πικαντικα (βου)τυρατο.

Τηγανια απο φιλετο κοτοπουλο με πουρε γλυκοπατατας (7€) Κυβοι στηθους, καλα ψημενοι και οχι στεγνοι, σε μια σαλτσουλα μυρωδικων. Ηταν ωραιο για κοτοπουλο. Ο συνοδευτικος πουρες, ακολουθωντας το μοτιβο αυτου του μαγαζιου το sidekick να κλεβει την παρασταση, αριστος. Ταιριαζε και στο πιατο και στις γευσεις μου.

Μπριζολακι μαριναρισμενο με καραμελωμενο πρασο και μπεικον. (7€) Δε το θυμαμαι καθολου, ουτε σαν εικονα ουτε σα γευση. Ο Vaggg μου ειπε ομως οτι ηταν κακο. Ειναι στριντζος, τον πιστευω. Παραψημενο ηταν σιγουρα, και το πρασσο χαλια. Αυτο δεν το ξεχνω.

Συκωτι γαλακτος με σαλτσα κοπανιστης. (6€) Αγαπω το συκωτι, παντα και παντου. Ετσι και δω. Ωραιοτατο, ζουμερο, στιβαρο. Επρεπε ηδη να εχει εγκαταλειψει αυτο το απαισιο πραμα που το συνοδευει και δεν ξερω ποιος το εμπνευστηκε να τον κρεμασω για παραδειγματισμο.

Μη ρωτατε τι ηπιανε παλι, το Βοσπορο θα πω χωρις να κανω καταμετρηση, γιατι θα αναγκαστω να τους εισαγω για αποτοξινωση αν μετρησω καραφακια. Ξερω μονο οτι δωσαμε απο 15€ το ατομο επι 8 μαντραχαλους συνολικα, χωρις ποτε να δω λογαριασμο για να εχω εικονα.

Τι επιγευση μου αφησε ο κροκοδειλος? Ειναι ενα κρασορακαδικο, για νεες ηλικιες, που εχει καταλαβει σαφως οτι ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος και οι επιλογες αυτου του ειδους αναριθμητες, οποτε παλευει να προσφερει ψαγμενα, πειραγμενα μεζεδουδια που ξεφευγουν απο το τριγωνο των Βερμουδων (φαβα-τυροπιτακι-κολοκυθοκεφτες). Ισως δεν τα καταφερνει παντα να αποδωσει την συνταγη, ισως να κανει και λαθακια. Αλλα το παλευει και το ψαχνει. Και γι αυτο αξιζει, αν οχι σεβασμο, σιγουρα μια αναγνωριση.

Δεν εχετε λογο να μην πατε.

Καπου εδω κλεινει η κριτικη για τον Κροκοδειλο και ξεκινα η πραγματικη κριτικη. Αυτο διοτι τελευταια εχω παρει αναποδες. Περιμενα αρκετα μηπως αλλαξει κατι, αλλα, κατα τα φαινομενα, δεν βλεπω προκοπη, αρα θα επεμβω και θα γινω -ξανα- δυσαρεστη. Ολοι, λιγοτερο ή περισσοτερο, αγαπαμε το σαιτ. Ειναι και αγχολυτικο να γραφεις, βοηθας και καναν ανθρωπο να περασει καλα με τις συμβουλες σου, εχεις και μια περηφανια για τις ψηφους που σου χαριζουν. Προσωπικα, γουσταρω να διαβαζω και να γραφω εξισου, αλλα εχω και ζωη περα απο τη σελιδα και, κυριως, κατανοω οτι ειναι ενοχλητικο να με βλεπετε παντου σα το μαϊντανο.

Τί θελω να πω? Υπαρχουν χρηστες που αγαπω με παθος, καταβροχθιζω τις κριτικες τους και τις θυμαμαι σε ακυρες φασεις. Ενθουσιαζομαι πχ οταν βλεπω κριτικη του ΗΛΙΑ, και ας μη μας τιμα συχνα, περιμενω τον τιτανομεγιστο Dorfmeister να μας ξεκαρδισει ξανα με την επικη πενα του, ενω φιλε pass1, εισαι ο, τι ακριβως περιμενα απο τις γαργαλιστικες κριτικες σου. Επειδη, ομως, το πολυ το κυρ ελεησον το βαριεται και ο Θεος, δε θα ηθελα να τους διαβαζω 3 φορες τη μερα, σαν αντιβιωση. Πλεον μας βομβαρδιζουν τα ιδια ατομα με 57 κριτικες το μηνα, νησαφι πια. Καραδοκουν και overdose. Αρχιστε το πλεξιμο, το βελονακι ή την μπιριμπα, βρειτε ενα χομπυ τελος παντων. Ευχαριστουμε για την πληθωρα κριτικων, αλλα δε θα παρουμε αλλο. Πιο αραια, διοτι καμια καταχρηση, και κυριως του χρονου μας, δεν εχει καλη καταληξη.

Ηταν ενα ακομα κοινωνικο μηνυμα απο το Χρυσανθεμακι, που κοντευει να μαδησει τα πεταλα του απο τη συγχυση. Ευχαριστω.