"Σε ένα περιβάλλον που θυμίζει παλιά Αθήνα σας περιμένουμε να πιούμε μαζί ρακί από την Κρήτη με μεζέδες και μουσική που θυμίζουν εκείνες τις αναμνήσεις γεύσεων και ήχων που δεν θέλουμε να ξεχάσουμε... "

Δευτέρα - Σάββατο από τις 19:00 και όσο πάει. Κυριακή από τις 12:00. Τρίτη είμαστε κλειστά, μην έρθετε.

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

01 Ιούλ 2016

Ένα ανακαινισμένο νεοκλασικό σπίτι σε ένα ήσυχο σημείο στην ευρύτερη περιοχή της Κατεχάκη στα όρια του Ν. Ψυχικού και πιο συγκεκριμένα στην περιοχή Ελληνορώσων. Όμορφο, κουκλίστικο που το εντοπίζεις από μακριά καθώς είναι βαμμένο σε βαθύ ροζ χρώμα. Διαθέτει μικρή αυλή στο εξωτερικό για 2-3 τραπέζια αλλά και εσωτερικά ο χώρος δεν είναι μεγάλος είναι όμως αρκετός για να χωρέσει ικανοποιητικός αριθμός ατόμων. Κάποια τραπέζια μάλιστα διαθέτουν και καναπέδες ενώ ένα μεγάλο τζάκι και στη μια γωνία του μαγαζιού συμπληρώνει τη διακόσμηση. Σίγουρα τις κρύες νύχτες του χειμώνα το μαγαζί θα είναι η καλύτερη επιλογή ειδικά μάλιστα όταν βάζει κάποιες μέρες και ζωντανή μουσική.

Κυριακή μεσημέρι λοιπόν με μεγάλη ζέστη και καταφτάνουμε παρέα 4 ατόμων. Παρά τη ζέστη όμως το μαγαζί μέσα ήταν δροσερό. Ο κατάλογος κινείται σε κλασικά μονοπάτια με κρεατικά κατά βάση και με κάποιες μανιάτικες επιρροές λόγω καταγωγής του ιδιοκτήτη. Στην αρχή κατέφτασε για καλωσόρισμα ντιπ τυροκαυτερής με παξιμαδάκια για να ανοίξει η όρεξη αλλά και κανάτα με παγωμένο νερό το οποίο ανανεωνόταν συνεχώς. Το ψωμί στο πανεράκι ήρθε ψημένο και συνόδευσε εξαιρετικά αυτά που παραγγείλαμε:

-σύγκλινο Μάνης σε λεπτοκομμένες φέτες με την κλασική γεύση του καπνιστού χοιρινού

-πατάτες τηγανητές που κατέφτασαν μέσα σε σέσουλα

-λουκάνικο χωριάτικο ξεροψημένο, εξαιρετικό που συνοδευόταν από πατάτες τηγανητές και σως

- μανιτάρια πλευρώτους τα οποία ήταν σε μικρή μερίδα, έπρεπε λίγο περισσότερα, πιο μεγάλα και ίσωςλίγο πιο ψημένα

- ποικιλία κρεατικών για 1 άτομο με πατάτες τηγανητές και σως. Η ποικιλία περιελάμβανε λουκάνικο, κοτόπουλο, μπιφτέκι και μπριζολάκι χοιρινό. Να σημειώσω ότι πρώτη φορά είδα σε μαγαζί να σερβίρεται ποικιλία κρεατικών για 1 άτομο.

-κοτοτηγανιά με πιπεριά και κάρυ η οποία κατέφτασε ζεστή σε τηγανάκι και ήταν ένας αρκετά ενδιαφέρων γευστικός συνδυασμός

-κεμπάμπ αρμένικο με πιτούλες, πατάτες τηγανητές, κρεμμύδι, ντομάτα. Το κεμπάμπ μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις γιατί ήταν μαλακό και ζουμερό.

-μπριζολάκια χοιρινά με πατάτες τηγανητές και σως. Γενικά κάθε είδος κρεατικού συνοδευόταν από διαφορετική σως

-½ κιλό κρασί ροζέ χύμα δροσερό

Στο τέλος ήρθε ως κέρασμα λικέρ μαστίχας ή λιμοντσέλο (αναλόγως με το τι επέλεξε ο καθένας μας) και 4 (έναν για τον καθένα) χειροποίητα κομματάκια cheesecake και 4 χειροποίητα κομματάκια πανακότα με καραμέλα. Τόσα κεράσματα πραγματικά δεν είχα ξαναδεί σε μαγαζί. Ήταν όλα πολύ νόστιμα.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 51 ευρώ και σκάσαμε από το φαγητό. Γενικά μείναμε όλοι ικανοποιημένοι. Το μαγαζί είναι καλή περίπτωση για να περάσει κανείς μια ήσυχη βραδιά με την παρέα του και να ευχαριστηθεί.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη σε όλα τα επίπεδα. Ο σερβιτόρος ήρθε 2-3 φορές για να δει αν θέλουμε τίποτα και να μας ρωτήσει αν είμαστε ικανοποιημένοι.

18 Νοε 2016

Το κατάστημα είναι άψογο σε όλα του. ΆΣ ξεκινήσουμε με το φαγητό. Κανονικές μερίδες με νόστιμες γεύσεις φρέσκια πατάτα τηγανιτή στη σέσουλα και γενικά φαίνονται φρέσκα υλικά να χροισιμοποιουντε. Σεφταλια κορυφαίο πιάτο και ποικιλία κρεάτων νόστιμα σε σωστό ψήσιμο.
Σέρβις, πολύ καλό με γρήγορη ανταπόκριση και με ευγένεια, καθώς διαθέτουν και αρκετό χιούμορ στη συμπεριφορά τους.
Περιβάλλον, ζεστός και απλός χώρος, χωρίς υπερβολές με σωστό φωτισμό και τζάκι σε λειτουργία για τις κρύες νύχτες του χειμώνα, καθαρές τουαλέτες και ντεκόρ τοίχου μαυροπίνακες, στη διάθεσή των πελατών.
Οι τιμές λογικές, έως και οικονομικές λύσεις για τα μικρά πορτοφόλια.
8, 10, 12 μάξιμουμ το άτομο για φαΐ και πιοτό πλήρες μενού με ζωντανή μουσική. με. μιά ματιά στο κατάλογο το διαπιστώνεις εύκολα ότι κι αν επιλέξεις.
Μουσική αρκετά καλή, στη σωστή ένταση, ώστε να ακούς και να μπορείς να συνομιλείς ταυτόχρονα
Το συστήνω ανεπιφύλακτα, και μάλλον θα το ξαναεπισκευτώ..

09 Νοε 2016

Καλησπέρα σε όλους!

Πρώτη μου κριτική στη σελίδα, αν και την συμβουλεύομαι χρόνια!

Έψαχνα λοιπόν ένα μαγαζί με ζωντανή μουσική και με βόλευε η περιοχή, οπότε επισκέφθηκα τον Σκαντζόχοιρο!
Και πολύ καλά έκανα!

Πήρα τηλέφωνο γύρω στις 8 και βρήκα το τελευταίο διαθέσιμο τραπέζι! Μόλις φτάσαμε και μπήκαμε μέσα, είδα, όπως αναφέρουν και άλλοι χρήστες ένα πολύ μικρό "ζεστό" χώρο!
Το τραπέζι μας ήταν δίπλα στην πόρτα και πολύ μικρό, ακόμα και για 2 άτομα, που ήμασταν εμείς. Δεν θα το μετρήσω σαν αρνητικό στην κριτική μου γενικά, αλλά στα μείον του χώρου, είναι όσο ένα δυάρι με σαλόνι κ μικρό υπνοδωμάτιο!

Γεύση: 3/4
Πήραμε
1 χωριάτικη σαλάτα(δεν έχω να πω κάτι, χωριάτικη είναι μια χαρά γευστικά),
1 σαγανάκι, ωραίο και ελαφρύ, καθόλου λαδίλα,
1 στραπατσάδα(την οποία ζήτησα χωρίς σύγκλινο, μιας και δεν το τρώω) η οποία ήταν το μόνο πιάτο που δεν μου άρεσε και έμεινε στο τέλος! Είχε μια γεύση "αυγουλίλας" με την κακή έννοια! Ίσως να μην είχε ψηθεί καλά, δεν ξέρω!
1 μερίδα πατάτες, καλές, δεν τρελάθηκα
1 κοτοτηγανιά, υπέροχη! Τολμώ να πω(είμαι πολύυυυυ παράξενη στο φαγητό), το καλύτερα μαγειρεμένο κοτόπουλο που έχω φάει!
Σκουπίσαμε όλη τη σάλτσα με το ψωμί εννοείται!!!
1 ποικιλία για ένα άτομο, από την οποία εγώ έφαγα το μπιφτέκι και ήταν πολύ νόστιμο! Είχε ένα λουκάνικο κομμένο στη μέση, κοτόπουλο φιλέτο, μπριζολάκι, πατάτες, πίτα, μπωλάκι με σως, ντομάτα και φάβα(νομίζω, οπτικά έτσι έμοιαζε, δεν δοκίμασα)! Μια χαρά ποσότητα και μια χαρά τιμή!
1/2 λίτρο κόκκινο ημίγλυκο, πολύ ωραίο αν και δεν πίνω κρασί μου άρεσε!
1 coca cola light

Εξυπηρέτηση 4/4
Ο κύριος που μας υπέδειξε το τραπέζι μας και μας πήρε παραγγελία ήταν ευχάριστος, αστειευτήκαμε με την παραξενιά μου στο φαΐ, γενικά μας έδωσε μια πολύ καλή εντύπωση!
Ένας άλλος πιο νέος κύριος ερχόταν συχνά και μας ρωτούσε αν χρειαζόμαστε κάτι άλλο, αν είναι όλα εντάξει και ενδιαφέρθηκε, όταν άδειασε ένα τραπέζι να μας μεταφέρει για να μην είμαστε στριμωγμένα και δίπλα στην πόρτα! Μας ζήτησαν και συγγνώμη για τη θέση, αλλά το μαγαζί ήταν γεμάτο! Αυτό μας άρεσε γιατί έδειχνε ενδιαφέρον και κατανόηση της κατάστασης!
Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν άψογη! Τα φαγητά ήρθαν σε λογικό χρόνο, το προσωπικό φιλόξενο, όλα σούπερ!

Χώρος 2/4
Είναι μικρό, δυστυχώς! Περνάς ωραία, τρως καλά, ωραία μουσική, χορός, αλλά μικρό! Ίσως μου φάνηκε πιο έντονα λόγω της θέσης! Θα ξαναγράψω όταν ξαναπάω και κάτσω(ελπίζω) σε άλλη θέση!

Value for money 3/4
Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 39€. Ούτε φτηνά, αλλά ούτε και ακριβά! Είμαι πολύ ευχαριστημένη!

Κλείνοντας:
Θα ξαναπάω οπωσδήποτε! Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Μακεδονομάχου Πραντούνα 38, Ελληνορώσων