08 Ιουν 2017

Καθημερινή βραδάκι, μετά από κούνιες με τα μικρά και για να μην απομακρυνθούμε και πολύ, μία παρέα με 3 ενήλικες και 3 μικρά επιλέξαμε θαλασσινούς μεζέδες, μιας και είχαμε και πολύ καιρό να ξαναπάμε στο εν λόγω εστιατόριο.

Για εμάς τις οικογένειες με τα μικρά παιδιά είναι μείον να μην υπάρχουν παιδικά καθισματάκια και μπορεί να γίνομαι γραφική, όμως πραγματικά σώζει από το να έχεις ένα τραπέζι γεμάτο καρότσια δίπλα.

Το πάρκινγκ δεν είναι ούτε εύκολο, αλλά ούτε και δύσκολο στην περιοχή που περιβάλλεται από ζαχαροπλαστείο, σουβλατζίδικα και καφετέριες.

Η ατμόσφαιρα ευχάριστη, θαλασσινή, με το άσπρο και γαλάζιο χρώμα να υπερτερούν. Άνετα τραπέζια, με ανοιχτές τζαμαρίες που αν σε ενοχλεί η βουή των αυτοκινήτων στην Αγ. Κων/νου, μπορείς να μεταφερθείς στα τραπέζια του βάθους.

Η εξυπηρέτηση από τη νεαρή κοπέλα, καλή απλά, στα πλαίσια του επαγγελματισμού, όμως τόσο η ίδια όσο και ο ένας από τους ιδιοκτήτες που έπαιρναν την παραγγελία, ήταν και αγέλαστοι και ίσως λίγο να ενοχλούνταν με την παρουσία των παιδιών στο τραπέζι. Στο τέλος βέβαια άλλαξαν συμπεριφορά και ήταν πιο επικοινωνιακοί και χαμογελαστοί λέγοντας ότι τελικά ήταν ήσυχα τα μικρά.

Πέρα από αυτό, το φαγητό ήταν πραγματικά νόστιμο, σε κανονκές μερίδες και μας κέρασαν αρχικά με τα ορεκτικά και μία μερίδα γαύρο μαρινάτο, που ήταν όσο πρέπει και ξυδάτος και σκορδάτος.

Πέρα από αυτό, γευθήκαμε και τα παρακάτω:

- 1 μανιτάρια πλευρώτους ψητά (5,70 Ευρώ). Ήρθαν 5 μεγάλα μανιτάρια πλευρώτους με αρκετό σκορδάκι και μαϊντανό, πολύ νόστιμα, αφράτα και πραγματικά πολύ καλά ψημένα και νόστιμα.
- 1 αρμυρίκια, χόρτα της θάλασσας, με σκορδάκι και λαδάκι (4,90 Ευρώ). Με την προσθήκη ξυδιού, ήταν πολύ νόστιμα και αυτά.
- 1 τυροκαυτερή, χειροποίητη και φαινόταν παρακαλώ, με κόκκινη πιπεριά και μπούκοβο (4,60 Ευρώ). Πραγματική τυροκαυτερή!
- 1 σαλάτα πολίτικη (5,80 Ευρώ). Μεγάλη μερίδα, πολλά και φρέσκα λαχανικά, που θα ήθελα ωστόσο με πιο έντονη σπιρτάδα.
- 1 μύδια αχνιστά (9,20 Ευρώ). Από τα πολύ νόστιμα πιάτα, σε αρκετά μεγάλη ποσότητα και με πεντανόστιμη λευκή σάλτσα με κρεμμυδάκι φρέσκο.
- 1 καλαμαράκια (10,40 Ευρώ). Οκ, κανονική μερίδα, μικρά κομμένα ωστόσο τα καλαμαράκια και αν και μαλακά και καλά τηγανισμένα, χωρίς λαδίλα, είχαν επίπεδη γεύση. Και αντίστοιχα και η τιμή τους αρκετά υψηλή, ίσως και το μοναδικό πιάτο που ήταν υπερτιμημένο κατά τη γνώμη μου.
- 1 σαρδέλα ψητή (8,50 Ευρώ). Νοστιμότατη σαρδέλα, φιλεταρισμένη με το ένα φιλέτο πάνω στο άλλο, πολύ καλά ψημένη και φρεσκότατη, συνοδείας ντομάτας σε σχήμα λουλουδιού. Μεγάλη μερίδα και σε λογική τιμή.
- 1 κριθαρώτο με γαρίδες (12,60 Ευρώ). Μεγάλη μερίδα, με al dente το κριθαράκι, με απαλή και ελαφριά σάλτσα ντομάτας, με πασπαλισμένη παρμεζάνα και μεγάλες καθαρισμένες γαρίδες. Νόστιμο πιάτο πραγματικά που αξίζει να δοκιμάσετε.
Για όλα αυτά, μαζί με 1 λίτρο λευκό κρασί και 3 μπουκάλια νερό, ο λογαριασμός ανήλθε στα 70,00 Ευρώ.

Στο τέλος δεν ξέρω αν θα ερχόταν κάποιο κέρασμα λόγω του ότι τα μικρά ήταν ανήσυχα και έπρεπε να φύγουμε. Ωστόσο εικάζω ότι θα έφερναν φρούτα, όπως είδα και στα διπλανά τραπέζια.
Ωραία πρόταση για θαλασσομεζέδες, ουζομεζέδες σε προσιτές τιμές, θα έλεγα.

30 Απρ 2016

Σάββατο βράδυ και μετά από κράτηση, τέσσερα άτομα φάγαμε στο συγκεκριμένο εστιατόριο.

Ο χώρος σχετικά πρόσφατα ανακαινισμένος όπως μας είπαν οι φίλοι που επισκέπτονται αρκετά συχνά το μαγαζί. Έχουν κλείσει τον περίγυρο με σταθερές τζαμαρίες ενώ φαίνεται η διαφορά μεταξύ των χώρων λόγω διαφορετικών πατωμάτων.
Φωτισμός ζαχαροπλαστείου θα έλεγα, με αρκετά τραπέζια, σε σχετικά καλές αποστάσεις μεταξύ τους. Όχι τίποτα φοβερό στο ντεκόρ, αξιοπρεπές. 2,5/4.

Η εξυπηρέτηση από όλους πολύ καλή, γρήγορη, ο κος Αποστόλης στις παραγγελίες. Ευγενικούς επίσης θα τους χαρακτήριζα. 3/4.

Στο φαγητό:

ΦΑΒΑ: μεγάλη μερίδα, όχι κάτι ιδιαίτερο.

ΜΕΛΙΤΖΑΝΟΣΑΛΑΤΑ: εξαιρετική, πολύ νόστιμη, πρέπει να είναι δική τους.

ΑΛΜΥΡΑ: νόστιμη, με ελαιόλαδο και λεμόνι, τόσο όσο.

2 ΠΑΤΑΤΕΣ: παρ' ότι τηγανητές, φαγωθήκανε ταχύτατα.

ΑΧΙΝΟΣΑΛΑΤΑ: πραγματικά πολύ καλή.

ΚΡΙΘΑΡΟΤΟ ΓΑΡΙΔΕΣ: πάνω από τον μέσο όρο, νόστιμη και αρωματική.

ΧΤΑΠΟΔΙ ΨΗΤΟ: αρκετά καλό, θα το θέλαμε λίγο πιο μαλακό.

ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΕΣ: κλασσική αξία.

1 ΚΙΛΟ ΛΕΥΚΟ ΚΡΑΣΙ: δεν ξέρω ποιού ήταν αλλά ήταν όντως ευκολόπιοτο.

1 ΣΟΔΑ.

ΚΑΡΥΔΟΠΙΤΑ: πολύ νόστιμη.

Για όλα αυτά και δύο πανεράκια ψωμί πληρώσαμε 81 ευρώ. Αρκετά χρήματα διότι οι μισοί δεν χορτάσανε.

Όμως το σύνολο ήταν αρκετά καλό και σαφώς προτείνεται. Με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε.

Όπως μας είπαν οι φίλοι, το συγκεκριμένο εστιατόριο υπάρχει εδώ και πολλές δεκαετίες, άρα δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι είναι γεμάτο όχι μόνο τα ΣΚ αλλά και τις καθημερινές.

01 Ιαν 2017

Επισκέφτηκαμε τα καλάμια μεσημέρι καθημερινής μετά τη δουλειά και είχε αρκετά τραπέζια γεμάτα πιθανότατα από τις γύρω εταιρείες. Ο χώρος ιδιαίτερα ζεστός για ψαροταβέρνα με ωραίες έντεχνες μουσικές επιλογές.. (με μια παρατήρηση για τις τουαλέτες που θα μπορούσαν να είναι και καλύτερες)

Στα του φαγητού πήραμε μια σαλάτα βραστά λαχανικά συμπαθητική αλλά θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερη
μύδια αχνιστά ωραιότατα πιστεύω το πιο ωραίο πιάτο που φάγαμε
καλαμάρι ψητό αρκετά μαλακό χωρίς να σε ενθουσιάζει
πατάτες τηγανίτες σαν σπιτικές χωρίς πολύ λάδι
κριθαρώτο γαρίδας είχε έντονη κόκκινη σάλτσα που κατά τη γνώμη μου υποσκίαζε την γεύση της γαρίδας.

Οverall θα έλεγα πως είναι συμπαθητικό μαγαζί για το είδος του, με τίμιες μερίδες και λογικές τιμές για Βόρεια Προάστια. Ιδανικό θα έλεγα για ουζοκατάσταση με μεζέδες και καλή παρέα. Στο τέλος κερνούσαν χαλβά σιμιγδαλένιο και καρυδόπιτα.

26 Δεκ 2015

Τρίτη βράδυ και θέλοντας να φάμε ψαρομεζέδες, επισκεφτήκαμε δύο άτομα, χωρίς κράτηση, τα Καλάμια.

Παρότι καθημερινή, είχε αρκετό κόσμο. Ο χώρος συμπαθητικός, τα τραπέζια σε καλή σχετικά απόσταση μεταξύ τους. Με ενόχλησε που καπνιστές και μη ήταν στον ίδιο χώρο, απλά σε διαφορετικά σημεία.

Το προσωπικό, παρά το ότι ήταν ευγενικό, δε φαινόταν να ξέρει καλά τη δουλειά του. Ο σερβιτόρος που μας πήρε παραγγελία δεν ήξερε:
1. πως είχε τελειώσει η τυροκαυτερή την ώρα που παραγγείλαμε, μας το ανέφερε αφού πήγε στην κουζίνα
2. αν υπήρχε κουτσομούρα ή μπαρμπούνι. Μας είπε πως θα ρωτούσε και θα μας ενημέρωνε για το τι από τα δύο θα ήταν, και ενώ ζητήσαμε μία μερίδα, μάθαμε τι θα τρώγαμε (μπαρμπούνι τελικά) όταν ήρθε το πιάτο.
Επίσης, αναζητήσαμε δυο τρεις φορές κάποιο σερβιτόρο και μας πήρε αρκετά λεπτά ώσπου να βρεθεί κάποιος στο οπτικό μας πεδίο.

Στα του φαγητού τώρα. Ο κατάλογος είχε αρκετά ορεκτικά, σαλάτες, ψαρομεζέδες και ψάρια. Παραγγείλαμε:
ταραμοσαλάτα, αρκετά καλή, σε καλή ποσότητα
χταπόδι ψητό, δύο πλοκάμια, ωραία ψημένο, θα ήθελα να μην είχανε βάλει στο πιάτο σολωμό καρπάτσιο, αδιάφορο πιάτο, κάτι του έλειπε
μία μερίδα μπαρμπούνια, ωραία τηγανισμένα χωρίς λαδίλα
δύο καραφάκια ούζο και δύο μπουκάλια νερό, όπου παρεμπιπτόντως δεν ερωτηθήκαμε στην αρχή αν θέλουμε εμφιαλωμένο ή βρύσης, προσγειώθηκε κατευθείαν στο τραπέζι το εμφιαλωμένο.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 58 ευρώ. Αν αφαιρεθούν τα αλκοολούχα (2x8 ευρώ) 42 ευρώ για τα παραπάνω δεν το λες και φτηνά.

Η απόδειξη ήρθε κανονικά, και μας προσέφεραν και χαλβά σιμιγδαλένιο ως κέρασμα στο τέλος.

Δεν ξέρω αν θα ξαναπάω. Το φαγητό αυτό το βρίσκω σε οποιοδήποτε μεζεδοπωλείο ίσως με λιγότερα χρήματα. Αν βρεθείτε πάντως στην περιοχή και θέλετε ψαρομεζέδες μπορείτε να φάτε αξιοπρεπώς.

17 Μάρ 2016

Aπίθανο φαγητό, με την η πιο ωραία τηγανητή πατάτα που έχω φάει και ταραμοσαλατα καλύτερη απο της μάνας μου. Εξαιρετικός χώρος πρόσφατα ανακαινισμένος. Τι άλλο να ζητήσει κανείς?

Ψαρομεζέδες στο φουλ, με σολωμό καπνιστό δικής τους παραγωγής. Το μαγαζί αυτό λειτουργεί τα τελευταία 40 χρόνια, τα τελευταία 15 έχουν αναλάβει τα αδέρφια, έχουν σταθερή πελατεία πράγμα που λεεί πολλά... Εγώ προσωπικά το τιμώ αδιαλείπτως τα τελευταία 7 χρόνια.

Οι επιλογές μου: πατάτα τηγανητή, ταραμοσαλάτα, πλοκάμι, τσίρο καπνιστό, γαύρο μαρινάτο, σολωμό καπνιστό (δια χειρός ενός εκ των αδερφών), γαριδούλα ψητή, καλαμάρι ψητό, μύδια αχνιστά!

03 Φεβ 2016

Καθόλου καλό φαγητό.
Πολυτηγανισμένα λάδια. Χαλια μαρίδα τηγανητή, καλαμάρι τηγανητό, γαριδάκι τηγανητό. Ακόμα και τα ψητά πλευρώτους ήρθαν εντελώς λαδωμένα. Επίσης, προτηγανισμενη πατάτα! Μη πάτε...

Αγίου Κωνσταντίνου 45-47, Μαρούσι