Προσεγμένες επιλογές κρασιού από τον ελληνικό αμπελώνα, αποστάγματα και μπύρες μικρών παραγωγών, χειροποίητοι σπιτικοί μεζέδες καθώς και προϊόντα από όλες γωνιές της Ελλάδας που τα συνοδεύουν άψογα.

Δευτέρα- Σάββατο 6.30 μ. μ - 01.00 π. μ (Η κουζίνα κλείνει 11.45 μ. μ). Κυριακή κλειστά.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

19 Απρ 2017

Στη ζωή πρέπει να δίνεις δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες πριν κρίνεις ΚΑΙ φυσικά να βλέπεις με τα μάτια σου και να ακούς με τα αυτιά σου. Πόσοι και πόσοι δεν έχουμε κρίνει κάποιον μόνο από τα λεγόμενα κάποιου άλλου;Πόσοι εμπιστευόμαστε κάποιον χωρίς να αναλύουμε όλα τα δεδομένα του παρελθόντος;Δεν θέλω να το παίξω Ρομπέν των Δασών σε αυτή την κριτική για το Vino Etcetera αλλά η αμφιβολία μου πριν την πρώτη επίσκεψη έγινε συμπάθεια, μετά τη δεύτερη επίσκεψη η συμπάθεια έγινε εμπιστοσύνη και με την τρίτη επίσκεψη ήρθε απλώς η επιβεβαίωση! Επιβεβαίωση πως αυτό το μαγαζάκι έχει κάτι να προσφέρει στη γαστρονομική σκηνή της Αθήνας!

Όπως έχω γράψει στην πρώτη κριτική μου, το Vino δεν το είδα με καθόλου καλό μάτι. Πήρε την ευκαιρία του όμως και έχει παραμείνει στην συνείδηση μου ως αξιοπρεπέστατο μαγαζί. Δεν κρύβω επίσης πως χάρηκα ιδιαίτερα όταν με έβγαλε ασπροπρόσωπο στον πολύ καλό φίλο Φρατέλο, όπως και στην Παναγιώτα με τη Βάσω!

Επίσκεψη 8/4/2017 μετά από αγώνες βόλευ στην περιοχή. Ώρα 22.30 και καθώς περάσαμε απ'έξω είδαμε πως το μαγαζί ήταν γεμάτο. Μικρό μεν αλλά γεμάτο! Και καθώς μπήκαμε μέσα ήταν ελέυθερο το καλύτερο τραπέζι, σα να μας περίμενε! Εννοείται πως το καβατζώσαμε!

Η ομάδα που το δουλεύει είναι οικογενειακή, νομίζω πατέρας με γιο και άλλη μια κυρία που βοηθάει στην κουζίνα. Η μαμά ίσως;Και τους δίνω συγχαρητήρια! Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια αλλά "αναγκάζομαι"! Όταν σου λένε αμέσως ότι ίσως καθυστερήσουν τα πιάτα, δεν θέλουν να σε κοροϊδεύσουν για να σου πάρουν 20 ή 30 ευρώ. Δείχνουν ειλικρίνεια. Όταν σου λένε 3 και 4 φορές συγνώμη για την καθυστέρηση, εμένα μου δείχνουν πως έχουν μεράκι γι'αυτό που κάνουν.

Δεν θα πω περισσότερα. Μέχρι και ο μάγειρας (μπαμπάς) βγήκε από την κουζίνα για να μας απολογηθεί αλλά... τελικά δεν υπήρξε καμία καθυστέρηση! Αγαπούν αυτό που κάνουν και τους βγαίνει. Έχουν τη σωστή επιχειρηματική νοοτροπία και σίγουρα έχουν κερδίσει πελάτες!

Σαν χώρος όπως σας ανέφερα είναι μικρούλης, με 5-6 τραπέζια μέσα σε πολύ καλές αποστάσεις για να χαλαρώσεις με την παρέα σου. Δεν βάζουν ένα τραπέζι ακόμα με σκοπό το κέρδος. Έξω τον χειμώνα είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα, όμως υπάρχουν σόμπες και πιστεύω πως σιγα σιγά όλο και κάτι θα κάνουν και θα διαμορφώσουν τον χώρο τους. Για το καλοκαίρι εννοείται δαγκωτό έξω! Πάντως ότι έχουν κάνει, το κάνουν με μεγάλη φροντίδα. Δείτε τα πιάτα που σερβίρουν τα φαγητά και θα καταλάβετε. Συγκρίνετε και τις τιμές και θα ηρεμήσετε! Πρόκειται για το ιδανικό στέκι της γειτονιάς με τιμές ταβέρνας και εξυπηρέτηση ανεπιτήδευτη σε ανοιχτή κουζίνα παρακαλώ!

Ο κατάλογος είναι μαζεμένος με αρκετές αλλά όχι υπερβολικές επιλογές, χωρίς θαλασσινές επιλογές αν θυμάμαι καλά. Έχουν καλές επιλογές και στο πιώμα, σε ικανοποιούν εύκολα και νόστιμα.

Εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε:

- Ντακάκια με σουρωτή μυζήθρα Χανίων στα 4.3 ευρώ. Φρέσκα και σε πλούσια γεύση, η φίλη μου ικανοποιήθηκε πλήρως. Μάλιστα μου είπε πως τα παξιμάδια είναι Τσατσαρωνάκη. Ικανοποιητική ποσότητα τυριού και τομάτας. Θα τη βάλω όμως να δοκιμάσει και της Αθηνάς για να συγκρίνει!

- Ψητό τυρί Ρούμελης με τσάτνευ φράουλας στα 5 ευρώ. Όσο και να φας δεν σταματάς. Έχουν ακόμα 3-4 είδη τυριών αλλά αυτό μου έκανε περισσότερο κλικ και με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Φάτε το όμως ζεστό. Το τσάτνευ κολλώδες αλλά όχι πετιμέζι, μια μικρή ποσότητα σε κάθε μπουκιά είναι αρκετή. Νοστιμότατο.

- Πατάτες τηγανητές με ρίγανη στα 3.7 ευρώ. Τραγανές και χωρίς λαδίλα, τολμώ να πω πως ίσως μοιάζουν με αυτές από τα Φουρνομαγειρέματα. Λατρεύτηκαν από το κορίτσι... Μάλιστα τους πρότεινε να δοκιμάσουν να τις σερβίρουν με κανέλα όπως κάνει η Βενεζουελάνα μαμά της!

- Κιμαδόπιτα σπιτική στα 4.4 ευρώ. Λεπτό και ελαφρύ φύλλο με ιδανική ποσότητα κιμά χωρίς να μπουχτίζει. Μη φοβηθείτε αν δείτε το φύλλο λευκο σαν γάλα! Εξαιρετική ποσότητα, ζήτησα γιαουρτάκι και πολύ πρόθυμα ο μάγειρας ήρθε πάνω από το τραπέζι και με την προσθήκη κάποιων μυρωδικών μας το ετοίμασε. Δε νομίζω πως πρέπει να λείψει από το τραπέζι!

Ως τώρα το σκορ είναι 2-2 από τα πιάτα που ξεχωρίσαμε....

- Κεφτεδάκια μοσχαρίσια στα 5.5 ευρώ. Κρεατένια και καυτά, από τα πολύ καλά που έχω δοκιμάσει. Συνοδευόντουσαν από τσάτνευ τομάτας, λιώμα λέμε! Με τόση λαχτάρα... μας φάνηκαν λίγα τα 6 τεμάχια!

ΙΣΟΠΑΛΙΑ!

- Τσίπουρο Κυπαρισσίας στα 6 ευρώ τα 200 μλ. Αν θυμάμαι καλά χωρίς γλυκάνισο, καθαρό! Μάλιστα μας κέρασαν άλλο ένα!

* Κέρασμα τσουρέκι με παγωτό καϊμάκι για ιδανικό κλείσιμο και αλλαγή γεύσης!

Σύνολο στα 28.9 ευρώ, αξία 100% για την όλη εμπειρία.

Πρόκειται για το ιδανικό μαγαζάκι που θα κάνεις χαλαρή έξοδο με οποιαδήποτε παρέα και αν βγεις. Είτε με φίλο είτε με αμόρε. Εντάξει, είναι πιο χαλαρωτικά και ατμοσφαιρικά για αμόρε, αν και όχι για πρώτο ραντεβού!

Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω για να σας πείσω να πάτε, όμως πλέον το Vino Etcetera ανήκει στις επιλογές του πάνω ραφιού και συνεχίζει να παίζει καλή μπαλίτσα. Όμαδα με πολύ καλή χημεία, με διακριτούς ρόλους και πάνω από όλα ανήκει στους ρομαντικούς που δεν παίζουν για τα χρήματα αλλά για τη φανέλα!

Και εγώ ταυτίζομαι με αυτό!

Όπως έδειξε και ο Ολυμπιακός στο μπάσκετ, κάποιες φορές δεν παίζουν ρόλο τα μπάτζετ αλλά η τεχνογνωσία!

Συνεχίστε την καλή δουλειά και θα σας έρχομαι!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

11 Οκτ 2017

Σάββατο βράδυ το επισκεφθηκαμε 6 άτομα.

Χώρος (3/4):

Πολύ μικρο μαγαζί που θυμιζει μπιστρό στην διακοσμηση σε ενα μη κεντρικό σημείο. Μικρή αυλή μπροστά που χωράει πολύ λιγα τραπεζια (περίπου 7 νομίζω) και ακόμα μικρότερος χώρος εσωτερικά.

Γεύση (3/4):

Πήραμε αρκετά πιάτα απο το μικρό μενου του Wine restaurant αυτού. Γενικά ειναι λιγο μικρές οι μερίδες αλλά οι γεύσεις ειναι καλές. Υπηραν πιατα που μας ενθουσίασαν και πιάτα που ηταν ουδέτερα.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Καλοί, ευγενικοί αλλά οχι ιδιαίτερα οργανωμένοι στην κουζινα και στο σερβιρισμα οταν γέμισε το μαγαζί. Μικρές καθυστερήσεις και στην αρχή αλλά και μετά οταν ζητήσαμε κάποια πιατα σε επανάληψη.

Value for money (3/4):

Δεν μπορώ να το πω σε καμμία περίπτωση ακριβό αλλά ουτε φθηνό. Θεωρώ για την ποιότητα και ποσότητα οτι έχει καλές τιμές.

Συμπέρασμα:

Ωραία αλλαγή σε κάτι λιγο διαφορετικό. Οικογενειακή επιχείρηση με αγάπη το κρατάνε αλλά νομίζω οτι με κάλυψε μια επίσκεψη!

05 Σεπ 2017

---DISCLAIMER---

«Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα» λέει ο σοφός λαός.

Και η κολοκυθόπιτα που θέλει ο καθένας διαφέρει στη συνταγή. Διαφέρει με βάσει το DNA του και το περιβάλλον του, κατά κύριο λόγο. Για να το κάνω πιο λιανά, οι γευστικοί κάλυκες που βρίσκονται στη γλώσσα μας και «αισθάνονται» τις διάφορες γεύσεις επηρεάζονται από τη γενετική τάση που έχουμε, αλλά και από τον τρόπο που έχουμε εκπαιδευτεί διατροφικά κατά τη διάρκεια της ζωής μας. Όχι ότι είμαι κανας παντογνώστης και σας κάνω μάθημα, απλώς αυτό τυχαίνει να το ξέρω.

Οι δικοί μου γευστικοί κάλυκες διεγείρονται στο μέγιστο βαθμό όταν καταναλώσω κάποιο έδεσμα με αναλογία αλμυρού: γλυκού στο 45:55%. Οι υπόλοιπες γεύσεις ή συνδυασμοί γεύσεων δεν μου κάνουν το αντίστοιχο κλικ.

Στο Vino Etcetera βρήκα ότι έψαχνα.

Και γιατί αυτή η μεγάλη εισαγωγή? Για να παροτρύνω τους λάτρεις των γλυκών (ή γλυκοαλμυρών) γεύσεων να πάνε… χθες στο Vino και όσους θέλουν τις γεύσεις πιο ισορροπημένες, χωρίς έντονη τη γλυκύτητα, να παραγγείλουν με προσοχή τα πιάτα τους (φυσικά και αυτοί να πάνε χθες στο Vino, άντε σήμερα).

Εξυπηρέτηση: 100 ντοματούλες στις 4. Δεν θα το υπεραναλύσω το συγκεκριμένο θέμα. Με βεβαιότητα 79%, τη στιγμή που γράφτηκε η κριτική, και 18 πρόσφατες κριτικές, η εξυπηρέτηση έχει 100%. Θα πω, απλώς, δύο παραδείγματα:

• Στην πρώτη μας επίσκεψη, τους καλώ Κυριακή βράδυ για τραπέζι. Μιλάω με τον γιο (γιος και γονείς τρέχουν το μαγαζί, αν δεν κάνω λάθος) ο οποίος με προειδοποιεί ότι τους έχουν τελειώσει 2-3 από τα πιάτα τους και μου εξηγεί ποια είναι αυτά, συγκεκριμένα. Δεν έχω δει πολλούς ιδιοκτήτες να ρισκάρουν να πουν τηλεφωνικά ότι «μου έχει τελειώσει το τάδε», δεδομένου ότι αυτό ίσως αποθαρρύνει τον πελάτη να τους επισκεφθεί εκείνη τη στιγμή.

• Στη δεύτερή μας επίσκεψη, ζητάμε 4 ποτήρια λευκό κρασί. Ο γιος και πάλι μας ενημερώνει ότι είναι πιο συμφέρον οικονομικά να πάρουμε μπουκάλι κρασί και ότι θα πληρώσουμε λιγότερο και θα πιούμε περισσότερο, κάτι που στη βιασύνη της παραγγελίας δεν το είχαμε σκεφτεί.

Πώς να μη σκλαβωθείς από τέτοια εξυπηρέτηση? Προσωπικά, μετά από εκείνο το τηλεφώνημα, είχα αποφασίσει για το 4/4 στην εξυπηρέτηση πριν καν μπω στο μαγαζί για πρώτη φορά.

Για κανάτες νερού, δωρεάν ψωμί, κέρασμα στο τέλος και πολλά άλλα δείτε και άλλες κριτικές. Άριστα!

Χώρος: προσεγμένος στο 100%. Απλώς πολύ μικρός, ειδικά ο εσωτερικός χώρος. Στην πρώτη μας επίσκεψη είχαμε καθίσει εσωτερικά όπου υπάρχουν μόλις 2-3 τραπεζάκια και νιώθαμε λίγο άβολα, μιας και η κουζίνα ήταν λίγα μέτρα πιο δίπλα και δυσκολευόμασταν να μιλήσουμε στην ένταση που θέλαμε. Στη δεύτερή μας επίσκεψη καθίσαμε έξω και ήταν πολύ καλύτερα.

Για το πόσο προσεγμένος είναι ο χώρος, αναφέρω επιγραμματικά τα υπέροχα πιάτα που θυμίζουν πιατάκια γλυκού του κουταλιού σε μεγάλο μέγεθος, τα σουπλά που μοιάζουν με σεμεδάκια, την καλή καθαριότητα και τη μουσική σε ένταση τόσο όσο, ώστε να είναι ευχάριστο μα και ήρεμο το γεύμα.

Το μόνο που θα μπορούσε να αλλάξει είναι οι σχετικά άβολες στην πλάτη σιδερένιες καρέκλες. Πέρα από το να γίνει επέκταση στο μαγαζί και υπερδιαφήμιση, γιατί τους αξίζει.

Και φτάσαμε στο καλύτερο… Τις Γεύσεις.

Σε αντίθεση με την πλειοψηφία των Wine Bar, στα οποία συνήθως θα συναντήσει κανείς μεγάλη γκάμα από εμφιαλωμένα κρασιά και κάποιους μεζέδες με έμφαση στα τυριά και τα αλλαντικά, ο κατάλογος του Vino περιέχει κατάτι λιγότερα κρασιά και μεγαλύτερη ποικιλία σε μεζέδες. Mezevino θα έπρεπε μάλλον να το ονόμαζαν.

Οι Γεύσεις στο Vino Etcetera πάνε σαν τους Χιώτες και ακολουθούν τη λογική Δράση-Αντίδραση. Το αλμυρό θα συνδυαστεί με το γλυκό ή το υπόξινο, ενώ το κρύο θα συνδυαστεί με το ζεστό. Στα 9 από τα 11 πιάτα που δοκιμάσαμε σε αυτές τις δύο επισκέψεις μας, το κάθε πιάτο ήρθε με συνοδεία συμπληρωματικής γεύσης (είτε ως ντιπ είτε κατευθείαν πάνω στο πιάτο).

Ανάμεσα στις επισκέψεις μας το μενού τροποποιήθηκε μερικώς, οπότε δεν θα αναφερθώ σε πιάτα που δεν βρίσκονται στο νέο μενού.

Δοκιμάσαμε:

• Και τις δύο φορές προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας νερό σε κανάτα και μαύρο ζυμωτό ψωμάκι χωρίς χρέωση. Το ψωμάκι σε καλή ποσότητα, μα μέτριας γεύσης. Δεδομένων των άπειρων παπάρων που θα κάνει κάποιος στα υπέροχα ντιπ που σερβίρονται θα προτιμούσα ένα γευστικότερο ψωμί.

• Πατάτες τηγανητές (3,7€). Ήρθαν με συνοδεία γιαουρτιού με πάπρικα. Αρκετά νόστιμες πατάτες, χωρίς πολλά λάδια. Κομμένες στο χέρι φυσικά. Τις συνδυάσαμε με τα κεφτεδάκια και πήγαιναν μια χαρά. Σε επόμενες επισκέψεις μάλλον θα φύγουμε από το πολύ τηγάνι και θα δίνουμε περισσότερη έμφαση στα υπόλοιπα πιάτα τους που δένουν καλύτερα και με το κρασί (3/4).

• Ψητό τυρί Αρκαδίας με φουντούκι και chutney φράουλας (5,5€). Ομολογώ πως δεν θυμάμαι καλά τη γεύση του. Ήρθε πρώτο και εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού. Ήταν ένα νόστιμο τυρί με «μαρμελάδα» και τριμμένο φουντούκι (3/4).

• Μυζηθρόπιτα με μέλι (4€). Ο νεαρός σερβιτόρος μας ενημέρωσε ότι εκείνη τη μέρα είχαν χρησιμοποιήσει χαρουπάλευρο κατά την παρασκευή της και με χαρά τη δοκιμάσαμε. Λεπτή στρογγυλή πίτα, προ-κομμένη σε 4 φυσιολογικού μεγέθους κομμάτια, με πλούσια γέμιση τυριού και λίγο μέλι από πάνω σε «ζικ ζακ». Πολύ πολύ νόστιμη (4/4).

• Κιμαδόπιτα (4,5€). Τη δοκιμάσαμε στην πρώτη μας επίσκεψη, πριν το νέο μενού, με κόστος 4,4€, τότε. Ήταν το μόνο πιάτο που δεν μας είχε κάνει κλικ. Ο κιμάς της ήταν άνευρος γευστικά (θα τον προτιμούσα κοκκινιστό ή με λίγα κομματάκια τυριού ανάμεσα για πιο έντονη γεύση), ενώ είχε έντονη την αίσθηση λαδίλας-λιπαρότητας από το τηγάνισμα. Φαγώθηκε ολόκληρη φυσικά, αλλά με διεκπεραιωτικό τρόπο (2/4).

• Παστουρμαδόπιτα (5€). Ίδιας εμφάνισης και τεχνοτροπίας με τις άλλες πίτες. Στρογγυλή και λεπτή με γέμιση σε καλή ποσότητα. Ωραία η γεύση του παστουρμά. Και εδώ, λίγο τυρί θα την απογείωνε (3/4).

• Κεφτεδάκια μοσχαρίσια (6€). Έξι μπιφτεκάκια μίνι, σαν «πατημένοι» κεφτέδες, έμοιαζαν ψημένα στη σχάρα και ήρθαν με συνοδεία ντιπ, μάλλον τύπου μπάρμπεκιου, εκτός αν ήταν κάποια μαρμελάδα και μου διαφεύγει. Νόστιμα και αχνιστά, δεν είναι όμως η σπεσιαλιτέ του Vino Etcetera (3/4). Κάποιοι φίλοι, βέβαια, τα λάτρεψαν φανατικά.

Πάμε λοιπόν στις σπεσιαλιτέ… Γιατί όλα τα παραπάνω ήταν απλώς για την όρεξη.

• Στη θέση 3, λαμβάνει το χάλκινο μετάλλιο το Σαγανάκι Καβουρμά Δράμας με αυγά (7,2€). Ευγευστότατος καβουρμάς με δύο αυγά μάτια. Από τους πολύ καλούς που θα βρείτε (3,5/4).

• Τη δεύτερη θέση, για το αργυρό μετάλλιο, καταλαμβάνει η Καπνιστή Μπριζόλα Καρδίτσας με chutney βερίκοκο-σκόρδο (7,5€). Το τσάτνει, που φέρνει λίγο στη γλυκοπικάντικη σάλτσα των κινέζικων, είναι όλα τα λεφτά. Η μπριζόλα πολύ νόστιμη και σε καλή ποσότητα (3,5/4).

• Στη θέση Νο1, ο κάτοχος του χρυσού μεταλλίου, αιώνιος κάτοχος του, βγάλτε το από το μενού και δεν ξαναπατάω και σας καίω κιόλας ζωντανούς, το υπέροχο, μαγευτικό ΣΥΓΚΛΙΝΟ ΜΕ ΠΑΤΑΤΕΣ ΒΑΒΥ ΣΕ ΣΑΛΤΣΑ ΠΕΤΙΜΕΖΙ (7,2€, το είχαμε πληρώσει 6,9€ στην 1η μας επίσκεψη). Ναι, εγώ είμαι αυτός που δεν σας αφήνω να μαζέψετε το πιάτο μέχρι να το «γλείψω» με το ψωμάκι. Πολύ γλυκό πιάτο, αν σας αρέσει η γλυκιά γεύση, πρόκειται για οργασμό των γευστικών καλύκων (δεν βαθμολογείται).

• Στην πρώτη μας επίσκεψη ήπιαμε ένα ανεπανάληπτο χύμα λευκό ημίγλυκο κρασί στα 4,5€ το μισόλιτρο, το οποίο, προς κτηνώδη θλίψη μου, δεν υπάρχει στο νέο μενού. Το λευκό ημίγλυκο συναντάται σπάνια σε χύμα μορφή, ειδικά στην Αθήνα, στην επόμενη ευκαιρία ξαναβάλτε το στο μενού. Στη δεύτερη μας επίσκεψη δοκιμάσαμε το πιο οικονομικό από τα κρασιά του καταλόγου, Κτήμα Μουσών 9 (12,5€ το μπουκάλι, λευκό). Αρκετά συμπαθές.

• Από το Vino δεν θα φύγετε ακέραστοι. Έτσι και εμείς. Στην πρώτη μας φορά, μας κέρασαν γλυκό κρασί μοσχάτο, ενώ στη δεύτερη μας επίσκεψη το γνωστό και από άλλες περιγραφές τσουρέκι με παγωτό. Σιροπιασμένο τσουρέκι, πεντανόστιμο με μια μπάλα παγωτό στον καθένα. Από τα πιο τέλεια κεράσματα που έχω γευτεί ποτέ μου.

Ασχολίαστο έχω αφήσει το μέγεθος των μερίδων. Οι μερίδες είναι σχεδιασμένες με σχετική αντιστοιχία σε κάθε πιάτο. Δεν θα βρείτε τεράστια ή λιλιπούτεια πιάτα σε σύγκριση με τα άλλα του μαγαζιού. Ακολουθείται η νοοτροπία του μεζέ. Το κάθε πιάτο δίνει άνετα τη δυνατότητα να το δοκιμάσουν δύο ή τρία άτομα και να το ευχαριστηθούν. Και στα τέσσερα άτομα, αντιστοιχεί μια επαρκής ποσότητα για δοκιμή στον καθένα. Ε, μετά θέλει και δεύτερο πιάτο αν θέλετε να απολαύσετε τη γεύση περισσότερο.

Μπικικίνι time: αν πάτε κυρίως για κρασί και καμιά γεύση να το «σπάσει» θα δώσετε <10€ για το φαγητό. Είστε τρελοί όμως? Οι άνθρωποι μαγειρεύουν απίθανα! Στο Vino θα πάτε για φαγητό. Αν τύχει να μην πεινάτε πολύ, θα χορτάσετε μια χαρά με 10-12€ το άτομο. Αν, βέβαια, πεινάτε θα δώσετε πιο πολλά. Πολλά πιο πολλά. Υπολογίστε 13-15€ ο καθένας. Vfm εξαιρετικό. Στις δύο επισκέψεις μας, στην πρώτη σχεδόν σκάσαμε με 14,3€ το άτομο (παραγγελία για δύο) και στη δεύτερη πήγαμε πεινασμένοι και χορτάσαμε σχεδόν τέλεια δίνοντας λίγο κάτω από 12€ ο καθένας, σε παραγγελία 4 ατόμων. Μαζί με τα ποτά πληρώσαμε 16 και 18 ευρώ αντίστοιχα. Μαζί με κρασί, υπολογίστε να πάρετε ρέστα από το εικοσάρικό σας.

*Παρατήρησα μια μικρή αύξηση σε ορισμένες τιμές της τάξεως του 2-4% στο νέο κατάλογο. Φυσικά δεν θα γκρινιάξω μιας και μιλάμε για αριστουργηματικό μαγαζί ωστόσο, καλό ήταν να αναφερθεί.

Εν ολίγοις, γιατί πάλι μακρηγόρησα. Πώς να μη μακρηγορήσω όμως για ένα τόσο υπέροχο μαγαζί? Δεν έχω να πω τίποτα άλλο βασικά. Παρά μόνο μια σούμα με τα συν και τα πλην.

ΤΑ ΣΥΝ
+ Εξαιρετικές γεύσεις
+ Εξαιρετικός συνδυασμός αλμυρού με γλυκό
+ Εξαιρετική απροσποίητη ευγένεια και εξυπηρέτηση
+ Εξαιρετικά προσεγμένος χώρος
+ Εντυπωσιακά τίμιες τιμές

ΤΟ ΠΛΗΝ
- Μικρός χώρος (τα βογγητά γευστικής ηδονής θα ακουστούν στους γύρω σας)

Συνολικος απολογισμος της νύχτας: Κοστισε 20€ σε βενζινη, κατι ψιλα για κατι αχρείαστα διοδια που το gps μου αποφάσισε ότι είναι must see προορισμος στην Αθήνα, κατι σα την Καμαρρα στη συμπρωτευουσα, που δεν ξερεις γιατι ακριβως θα επρεπε να την κοιτας με θαυμασμο, αλλα απλα πρεπει να τη δεις πριν φυγεις, και 20.000 πατερ-ημα, ένα για κάθε βρισια που ξεστομισα ψαχνοντας απεγνωσμενα να εντοπισω αυτο το μαγαζι, που ουτε τα ρανταρ της ΝΑΣΑ δεν το ξετρυπωναν. Πιο ευκολα βρισκεις λιγνητη στην Κατεχακη, παρα την εισοδο τους.

Οι διαβουλευσεις για τον προορισμο αυτης της εξοδου ειχε διαρκεια μεγαλυτερη από τη συνεδριαση του Βρετανικου Κοινοβουλιου που προηγηθηκε του Brexit, και, αφου τιποτα δεν καλυπτε τις απαιτησεις ολων, αποταθηκαμε στο σιγουρακι του φιλου Vageli, που όπως και να το κανουμε, εξω δεν εχει πεσει ως τωρα στις προτασεις του. Και για το Vino ηταν καθετος: είναι το νέο καυτο στεκι στην ευρυτερη περιοχη, παμε να πιασουμε στασιδι για το χειμωνα, γιατι καποια στιγμη θα ενσωματωθει και αυτό στο χαρτη και δε θα βρισκουμε ουτε κιλιμι να κατσουμε.

Σαββατο βραδυ, δυομιση ζευγαρια 3 διαφορετικων δεκαετιων, διοτι, τι 30, τι 40, τι 50, καθισαμε στην μικρη, περιποιημενη αυλιτσα του Vino, με τα μικρα μεταλλικα τραπεζακια και τις περιτεχνες μεταλλικες καρεκλες και εξοστρακισαμε σε δευτερολεπτα τους Πολυτεχνιτες στην ακρη τους να λενε για Εφκα και κατι αλλα ακαταληπτα, οσο εμεις οι πληβειοι κουτσομπολευαμε το απαν συμπαν.

Ο χωρος είναι παρα πολύ καλογουστος, μινιμαλ όπως προτιμω και αγαπησιαρικος με τις δεκαδες μικρολεπτομερειες, όπως τα εντονα χρωματα πισω απ το μπαρ, τα σκαλιστα σερβιτσια και τις τουβλινες κολωνες. Να τονισω ότι το μαγαζι με το ζορι φιλοξενει 12 παρεες, αλλα αυτό μαλλον προσδιδει στην αισθηση οικειοτητας που νιωθεις με το καλησπερα. Αλλα δεν εχω να πω επι του θεματος, φαινεται ότι οι ανθρωποι εφτιαξαν το παραμικρο με αγαπη, και το υπογραμμιζουν με την σχολαστικη καθαριοτητα τους.

Η εξυπηρετηση είναι κεφαλαιο από μονη της. Μεγαλο κεφαλαιο. Το παλικαρι που τρεχει ολη την αυλη, μαζι με τους γονεις του στην κουζινα, δεν μπορει παρα να χαρακτηριστει αψογος. Και αυτό λιγο μου φαινεται. Είναι φιλικος, απροσποιητος, είναι ο εαυτος του. Αυτό μονο σαν καλο μπορω να το σχολιασω, αφου νοιαζεται για όλα, σπευδει να πραγματοποιησει κάθε μικρη ή μεγαλη επιθυμια και κανει ό, τι περνα από το χερι του για να εισαι απολυτως ικανοποιημενος φευγοντας. Δε χρειαζεστε εμενα για να πω ότι ένα πλασμα ευδιαθετο και φωτεινο σα να καταπιε φαρο περιπολικου επηρεαζει θετικα και την ψυχολογια των θαμωνων. Ακομα και αυτων που οδηγουσαν κανα διωρο γυρω γυρω μεχρι να τον γνωρισουν.

Παει, μαλιστα, ένα βημα παραπερα. Δεν είναι μονο προσηνής και επικοινωνιακος, εχει και βαθεια, μελετημενη γνωση του αντικειμενου του. Ξερει να σου πει και το οικογενειακο ιστορικο της αγελαδας που εδωσε το γαλα για το τυρι, το νουμερο οπλης της και το υλικο της κουδουνας που της εχουν κρεμασει. Μας εδωσε ένα φορτηγο πληροφοριες σχετικα με τα γαλακτοκομικα, τα αλλαντικα, τους ταιριαστους συνδυασμους, την καταγωγη και την εποχικοτητα τους. Σα το Wikipedia της ελληνικης κτηνοτροφιας είναι, δειτε το σαν quiz και ζαλιστε τον στις ερωτησεις.

Ο καταλογος δεν είναι μεγαλος, δεν είναι και μικρος όμως. Εχει μια πολύ εκτενη λιστα τυριων που αναθεμα και αν τα εχεις ματαξανακουσει, και καμια δεκαπενταρια μεζεδες και that’s all folks. Όπως λεει και το ονομα, σκοπος είναι να επικεντρωθεις στο Vino, που σιγουρα θα σε ικανοποιησουν με τις επιλογες τους, και να το συνοδευσεις με τα etcetera, για να μη γινει το κεφαλι σου σαν την προαναφερθεισα κουδουνα, διοτι μετα ρισκαρεις αρμεγμα. Εμεις, βεβαια, που ειμαστε πολύ του etcetera, μονο τη μαγειρισσα δεν πηραμε, και αυτό γιατι εκανε τοσο καλη δουλεια που την απασχολουσαμε ολη νυχτα στην κουζινα και της χρωσταμε και ενσημα, και ευσημα γι αυτό.

Το λοιπον, ζητησαμε από τον τυροwizard να μας φτιαξει μια ποικιλια τυριων, χωρις να δωσουμε καμια οδηγια, εμπιστευτηκαμε απολυτα την κριση του και μας δικαιωσε πανηγυρικα ο μπαγασας. Μας εφερε:

Μια πιατελα με 4 ειδη τυριων σε διαφορετικο κοψιμο το καθενα και σε πλουσια ποσοτητα, μαζι με 2 βαζακια με τσατνει, όπως εσκουξε η Αρβελερ στην παρεα όταν τολμησα να τα χαρακτηρισω μαρμελαδες, συκο με πιπερι και λεμονι λεβαντα. Τωρα μην περιμενετε να θυμαμαι όλα τα τυρια με τα ονοματα τους, μην τρελαθουμε τελειως, αλλα μαλλον ηταν γυλωμενη μανουρα Σιφνου, μιτατοτυρι Χανίων με μπουκοβο, γίδινο καπνιστο Νάουσας και ημίχλωρο Μηλου. Ο, τι και αν ηταν, αυτό που ξερω να πω με σιγουρια είναι ότι οι αντιθεσεις γλυκο, ηπιο, πικαντικο, εντονο και ουδετερο που σκαγαν στο στομα μου διαδοχικα με ξετρελαναν και δυσκολα θα ξαναδω το φτωχικο γκουντα στο ψυγειο μου με το ιδιο ματι. (13.5€ σε καλη μερια. )

Ντακακια με σουρωτη μυζηθρα Χανίων (4.30€) Παρα πολύ πλουσια ποσοτητα από 6 σταρενια παξιμαδακια λαδιου αν δεν κανω λαθος, με μπολικο υλικο, τραγανα χωρις να σπανε κυνοδοντα, είναι σιγουρα η πρωτη φορα που δεν χαιρομαι μονο τη γεμιση αλλα και τη βαση.

Τηγανιτες πατατες (3.7€), ψιλουτσικες και αλαδες, τραγανες και πεντανοστιμες, ακομα και όταν κρυωσαν λιγο ηταν εξισου απολαυστικες. Παρατηρησαμε ολοι ποσο γλυκες ηταν, πραγμα που αποδεικνυει ότι δεν είναι μια εισαγωμενη του σωρου, αλλα πολύ καλη ποικιλια.

Παστουρμαδοπιτα (4.9€) που συνοδευτηκε από γιαουρτι με μυρωδικα αφου ο φιλος πατησε ποδι, ηταν απλα εξαιρετικη. Λεπτουτσικη αλλα γεματη υλικο, με ένα παστουρμα μυρωδατο, του Sary από ότι μας ειπαν και ένα φυλλο κρουστο και αλαδο.

Λουκανικο Ευρυτανιας με καπνιστη παπρικα (6.9€) πανω σε πιτα σουβλακιου με πολύ, πολύ καυτερη μουσταρδα στην ακρη. Αγαπιεται ευκολα και από οσους δεν αγαπουν τα λουκανικα, γιατι είναι κρεατενιο χωρις να χανει σε ζουμεροτητα ή σε γευση. Θα προτιμουσα κατι πιο δημιουργικο απ τη σουβλακοπιτα, όχι επειδη με χαλασε, αλλα επειδη μας καλομαθαν στα ψαγμενα ως εκεινη την ωρα.

Κεφτεδακια μοσχαρισια (5.5€) με γιαουρτακι διπλα για βουτιες. Ηταν κουτσικα, αλαφροτηγανισμενα και τοσο μαλακά που λιωνανε στο στομα. Ηρθαν κατευθειαν απ τη φωτια, ολοφρεσκα και υπεροχα. Οσα και να ειχαν στριμωξει σε αυτό το πιατο, θα εκαναν φτερα.

Αφησα τα δυο καλυτερα, αν και η συγκριση είναι ανιση διοτι όλα οσα φαγαμε ήταν εξαιρετικα, για το μεγαλο φιναλε. Στη δευτερη θεση, η Μις καβουρμας 2017, μεσα σε τηγανιτα αυγα (6.9€) σαγανακι, με ένα καβουρμα αριστης ποιοτητας και μεγαλης ποσοτητας, σε ένα συνολο ανεπαναληπτο. Ε, καλα, σβηστε το αυτό, αφου εμεις το επαναλαβαμε, και αν ειχαν μεινει αυγα στην κουζινα, θα το παιρναμε και μια τριτη φορα, μπεσα. Μαλιστα τη δευτερη φορα μας αντιπροταθηκαν μπειμπι πατατουλες αντι για τηγανιτες που ζητησαμε, για να μην χρειαστει να περιμενουμε. Οι πατατουλες μελι, ολογλυκες, μουρλια.

Στην πρωτη θεση, με διαφορα στηθους, η καπνιστη χοιρινη μπριζολα Καρδιτσας, με τριμμενα πιπερια και τσατνει βερικοκο- σκορδο (7.5€), Τελευταια φορα που ειχα γευτει καπνιστη μπριζολα ηταν στα παρακειμενα Φουρνομαγειρεματα, σε μια λαχταριστη εκδοχη που με εκανε να πιστεψω ότι αποκλειεται να ξαναβρω τοσο φινα γευση. Όπως παντα όταν κανω βαρυγδουπες δηλωσεις, διαψευστηκα ολοκληρωτικα. Αν η πρωτη με ειχε συνεπαρει, αυτή με πηρε και με σηκωσε και εκανε το στομαχι μου, που ως τωρα δηλωνε εργενης και γυρνουσε από μπιφτεκι σε φιλετο, να της ορκιστει αιωνια πιστη.

Δεν θελω να αναλυσω τις υφες και τις γευσεις του γιατι θα το μαγαρισω, απλως θα πω ότι ευτυχως οι φιλοι μου ειδαν το ματι μου που γυαλισε επικινδυνα και μου παραχωρησαν το πιατο σχεδον αθικτο, τους ευχαριστω γι αυτό και τους επαινω για τη σωφροσυνη τους να προστατεψουν τα χερια τους απ το μαχαιρι μου.

Τωρα, βεβαια, δεν ξερω αν πρεπει να εμπιστευτειτε τη γνωμη ενός τραπεζιου που σε μαγαζι με το vino ενσωματωμενο στο ονομα του, παραγγειλε ψημενη ρακι για τους μεν και μπυρα για τους δε, ενώ η ιδια η γραφουσα τιμησε πολλακις το νερο τους. Μας κερασαν όμως ελαφρυ και ευγευστο αφρωδη οινο, τον οποιο λατρεψα αν και δεν πινω αλκοολ γενικα και στραγγιξα. Οσοι με ξερουν, μπορουν να απορησουν. Μαζι μας εφεραν και μια γλυκεια αμαρτια από σιροπιασμενο τσουρεκι με παγωτο καιμακι, παρα πολύ καλο στην απλοτητα του.

Όλα τα παραπανω με καμποσα μπουκαλακια ρακι και μπυρες μας χρεωθηκαν 83€ για 5 κατευχαριστημενα ατομα που εφαγαν πολύ, ηπιαν πολύ και περασαν μια ομορφη, χαλαρη βραδια με αγαπημενα προσωπα σε καλοκαιρινο περιβαλλον. Όλα οσα μας προσφεραν οι ανθρωποι είναι πραγματα που ανυπομονω να ξαναγευτω, και οσα δεν δοκιμασα παιρνουν φυλλο πορειας για την επομενη φορα.

Το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω είναι το εξης: να το προτεινω? Απ τη μια η σκληρη δουλεια και η αφοσιωση αυτης της οικογενειας στο μαγαζακι τους είναι τετοια που τους αξιζει να γινει εκει μεσα το terravibe το τριημερο του Rockwave. Αλλα, καθοτι μουλαρα και εγωιστρια, θελω να μην πατε, γιατι την αγαπησα αυτή την τρυπα του χαρτη και αν πατε μια φορα δεν μπορει να μην ξαναπατε, οποτε θα γεμισει και αντε να ξαναβρω εγω τραπεζι. Ασε που θα εκλειψουν και οι καπνιστες…

25 Σεπ 2016

Μερικές φορές ο δρόμος προς τον παράδεισο δεν είναι ο κεντρικός (στην περίπτωσή μας δηλαδή η κατάφωτη λεωφόρος Γερουλάνου, που έχει στις δυο πλευρές της πιο πολλά καταστήματα εστίασης και διασκέδασης παρά δέντρα), αλλά ένας παράδρομος, και συγκεκριμένα η κάθετη στη λεωφόρο ταπεινή οδός Ειρήνης. Εκεί, στο νούμερο 3, βρίσκεται ένα σχετικά καινούριο οίνο-μεζεδοπωλείο με την απόλυτα δηλωτική ονομασία VINO ETCETERA. Η μικρή, σεμνή ξύλινη ταμπέλα φωτίζεται διακριτικά, χρειάζεται λίγη προσοχή για να την εντοπίσετε. Θα είστε όμως τόσο χαρούμενοι που βολέψατε το αμαξάκι σας ανέλπιστα εύκολα κάπου κοντά (4 στα 10), που θα περάσετε ευδιάθετοι τη σιδερένια πόρτα της «αυλής».
Τα εισαγωγικά στη λέξη «αυλή» υποδηλώνουν ότι δεν πρόκειται για πραγματική αυλή ή κήπο, παρά απλώς για τον (τσιμενταρισμένο) ελεύθερο, καλυμμένο με τέντα χώρο μπροστά από την είσοδο της μονοκατοικίας όπου στεγάζεται το VINO ETCETERA. Εδώ είναι τοποθετημένα – σε σωστή απόσταση μεταξύ τους – παραλληλόγραμμα μεταλλικά τραπέζια τύπου καφενείου που προσφέρουν χώρο για καμιά 40ριά άτομα. Μεταλλικά καθίσματα με αναπαυτικά μαξιλαράκια και σωστό κράτημα της πλάτης, σωστός φωτισμός, καλή μουσική που ακούγεται από μέσα, αλλά και η απουσία φασαρίας από το δρόμο, όλα μαζί δημιουργούν συνθήκες άνετης κι ευχάριστης παραμονής. Να συμπληρώσω εδώ ότι τα σερβίτσια (ελαφρώς vintage) είναι πολύ γουστόζικα και ταιριάζουν απόλυτα στο χώρο. Δύο λόγια για τη μέσα αίθουσα: Μικρή σε διαστάσεις, με τέσσερα τραπέζια, αν θυμάμαι καλά, αλλά πολύ φροντισμένη, με διακριτική διακόσμηση (κυρίως παλιές φωτογραφίες). Πεντακάθαρες τουαλέτες. Πάντως, όταν ο καιρός δεν επιτρέπει την παραμονή έξω, σίγουρα θα υπάρχει πρόβλημα χώρου, σας συνιστώ να κάνετε οπωσδήποτε κράτηση.
Η αίσθηση ευχαρίστησης επιτείνεται από την επαφή με το δίδυμο της εξυπηρέτησης (πατέραςκαι γιος). Αρχίζοντας από την ευγενέστατη αντιμετώπιση στο τηλεφώνημα για κράτηση, περνώντας στην εγκάρδια υποδοχή, την επαγγελματική ανάλυση κι επεξήγηση του μενού και τερματίζοντας στο τέλειο timing στο σερβίρισμα των (πολλών) πιάτων, οφείλω να ομολογήσω ότι σπάνια έχω δώσει τέσσερις ντομάτες με περισσότερη ευχαρίστηση. Ο μπαμπάς κάνει παιχνίδι στην κουζίνα και βοηθά, όταν είναι ανάγκη, στο σερβίρισμα, ο γιος κάνει τα πάντα (στρώσιμο και σήκωμα τραπεζιών, παραγγελιοληψία, σερβίρισμα, συμπληρωματικές παραγγελίες) στον έξω χώρο. Το πιο σημαντικό ίσως είναι ότι αυτό που κάνουν φαίνεται πως το κάνουν απροσποίητα και με πραγματική ευχαρίστηση.
Σ’ ένα μαγαζί που λέγεται VINO ETCETERA έρχεσαι με συγκεκριμένες προσδοκίες, περιμένεις δηλαδή να ευχαριστηθείς περισσότερο αυτό που θα πιεις παρά αυτό που θα φας. Εδώ όμως έχουμε ισοπαλία, αν όχι ανατροπή του αναμενόμενου. Η κουζίνα του VINO ETCETERA σε εκπλήσσει με την ποικιλία (δευτερευόντως) και την ποιότητα (πρωτίστως) των πιάτων της, η σχετικά περιορισμένη λίστα κρασιών και λοιπών ποτών μπαίνει σε δεύτερη μοίρα, αυτό θα πρέπει ερχόμενοι να το ξέρετε. Παραγγείλαμε (τέσσερα άτομα) σχεδόν το μισό κατάλογο και το μόνο που δεν μου άφησε ιδιαίτερη ανάμνηση είναι οι τηγανιτές πατάτες, όλα τα υπόλοιπα ήταν εξαιρετικά. Θέλω να επισημάνω το γεγονός ότι όλα τα πιάτα ήταν μερίδες επαρκείς για τέσσερα άτομα, δε χρειάστηκε π. χ. να μοιραστούμε τρεις κεφτέδες.
Το top three: Στην πρώτη θέση η πιο τραγανή και νόστιμη κιμαδόπιτα που έχω φάει στη ζωή μου, λεπτή σαν λαχματζούν σκεπαστό. Από κοντά οι πολύ πετυχημένοι ρεβυθοκεφτέδες (που συνήθως είναι άνοστοι) και κολοκυθοκεφτέδες (που συχνά είναι χυλός με εσάνς κολοκυθιού), τηγανισμένοι ελαφρά με συνοδεία ενός γιαουρτένιου ντιπ. Η τρίτη θέση πηγαίνει, όσο κι αν ακούγεται παράξενο, στα δύο τυριά που παραγγείλαμε για να συνοδεύσουμε το (κερασμένο) τέταρτο μισόλιτρο του εξαιρετικού λευκού κρασιού που μας συνέστησε ο νεαρός εξυπηρετητής για το φαγητό μας. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ήταν ελληνικό και όχι μονοποικιλιακό, ήπιαμε από μισό λίτρο ο καθένας σαν νεράκι. Όσο για τα δύο τυριά, το πρώτο ήταν μια κρητική γραβιέρα με μπούκοβο, η οποία έκαιγε ακριβώς όσο χρειαζόταν, το δεύτερο ένα πιο μαλακό, καπνιστό τυρί από την Ήπειρο που κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα. Επειδή είμαι μέγας τυροφάγος, ομολογώ ότι τόσο αλλιώτικα και ταυτόχρονα τόσο ταιριαστά τυριά από αυτά που συνήθως σερβίρονται ως συνοδευτικά του κρασιού μόνο στη Γαλλία έχω δοκιμάσει. Όταν ρώτησα από πού τα προμηθεύονται, ο νεαρός μάς είπε ότι σκοπεύουν να επεκτείνουν την προσφορά και σε άλλα είδη τυριού από όλη την Ελλάδα. Το καλό που τους θέλω!
Όταν σηκώθηκε το τραπέζι, έφθασε από ένα γλυκάκι για τον καθένα, ένα ψευτοεκμέκ με βάση από τσουρέκι περιχυμένο με σιρόπι και παγωτό στην κορυφή, φτιαγμένο με το ίδιο δημιουργικό πνεύμα όπως όλα όσα είχαμε δοκιμάσει τις δύο προηγούμενες ώρες. Ο λογαριασμός για δέκα πιάτα φαγητό μετά βίας πλησίασε τα 50 ευρώ, ακριβώς 64 με τα ποτά, το απόλυτο vfm. Φύγαμε απόλυτα ευχαριστημένοι, εγώ ειδικά ευχαριστώντας μέσα μου το φίλτατο VANGELIS, η κριτική του οποίου με οδήγησε στην επιλογή του VINO ETCETERA γι’ αυτό το ωραίο βράδυ με φίλους. Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα δίνοντάς του δύο αστέρια (δηλωτικά ότι αξίζει να κάνετε κάποια χιλιόμετρα για χάρη του).

Και ενώ είχα ενημερώσει τον καλό μου για τη σχετική δυσκολία στον εντοπισμό του vino etcetera, και ενώ είχα κάνει homework μέσω google maps και ενώ το είχαμε βάλει στο gps (να σημειώσω ότι ο σύζυγος έχει ενσωματωμένο gps μέσα του και σπάνια δυσκολεύεται να φτάσει κάπου-σε αντίθεση με εμένα που είμαι αποπροσανατολισμένος και ανισόρροπος άνθρωπος από τα γενοφάσκια μου) δεν ξέρω πως.... αλλά ιδρώσαμε να το βρούμε!!!

Η δεύτερη δυσκολία ήταν να βρούμε θέση στάθμευσης....
Το ίδιο ακριβώς αντιμετώπισε και το έτερο ζεύγος που ξεκουβαλήθηκε από βόρεια-(πιο_ βόρεια_προάστια_δε_γίνεται) στα νότια επειδή εμένα μου καρφώθηκε να πάμε στο vinoetcetera.

To αποτέλεσμα ήταν αρχικά να υπάρξει ένας μικρός εκνευρισμός από τους άντρες της παρέας λόγω της σχετικής ταλαιπωρίας που μόνο αυτοί βίωσαν (ως γνήσιοι gentlemen μας αφήνουν έξω από την πόρτα του εστιατορίου και μετά άστους να ψάχνουν χώρο στάθμευσης!! ) αλλά ευτυχώς με τις πρώτες γουλιές κρασιού η ατμόσφαιρα άλλαξε άρδην.

Οι θετικές κριτικές στο site είχαν ανεβάσει τις προσδοκίες μου και ίσως για αυτό το λόγο ένιωσα μια μικρή απογοήτευση με το που μπήκα μέσα στην αυλή.
Αυλή περιποιημένη, τακτική, καθαρή με τα τραπέζια να έχουν σχετική απόσταση αναπνοής μεταξύ τους -όμως ο πολύ μικρός σε τετραγωνικά χώρος δε βοηθάει καθόλου στην ιδιωτικότητα συζητήσεων της κάθε παρέας και προκαλεί μικρή δυσφορία να ακούς περισσότερο τις φωνές των διπλανών τραπεζιών παρά της δικής σου παρέας...

Επίσης -παρά τα μαξιλάρια στις μεταλλικές καρέκλες- δε μπορώ να ισχυριστώ ότι τα οπίσθιά και η πλάτη μας ένιωθαν και πολύ άνετα.

Η ευγένεια που συνοδεύει το άμεσο καλωσόρισμα και γενικά το service σε κάνει να πας παρακάτω -δηλαδή να πάρεις τις αποφάσεις σου για τη βρώση και πόση!!

Ο κατάλογος κρασιών -μόνο εμφιαλωμένα- έχει ποικιλία ποιοτήτων και τιμών- μικρός δε αλλά ικανός να καλύψει όλα τα γούστα (έχει μέχρι Καρανίκα παρακαλώ και σε αρκετά καλή τιμή, όπερ σημαίνει ότι το συγκεκριμένο κατάστημα δεν προσπαθεί να βγάλει τα πάντα όλα από ένα μπουκάλι κρασί! και μπράβο τους).

Επιλέξαμε λευκό Λυραράκη τριποικιλιακό, πολύ καλό -εξ ου και καταναλώσαμε 4 ολόκληρα μπουκάλια.
Για να συνοδεύσουμε το κρασί μας επιλέξαμε:
Σαλάτα ταμπουλέ εκπληκτική ως προς τη νοστιμιά και τις πρώτες ύλες -αλλά πραγματικά πολύ φτωχή σε ποσότητα!
Πατάτες τηγανητές επίσης νόστιμες χωρίς καμία λαδίλα -φαίνονταν χεράτες.
Καβουρμάς με αυγά -τιμήθηκε δεόντως από τους άντρες, δεν ενθουσίασε τις γυναίκες (άβυσος η ψυχή της γυναίκας?)
Επέμενα να παραγγείλουμε την καπνιστή μπριζόλα με τσατνει βερικοκο- σκορδο, γεύση που επίσης δε με κέρδισε καθόλου (δε βοήθησε και η σχετική λιπαρότητα που είχε το κρέας) σε αντίθεση πάλι με τους άντρες της παρέας που ενθουσιάστηκαν με το πιάτο.
Τα μοσχαρίσια κεφτεδάκια αντιθέτως είναι από τα καλύτερα που έχω φάει και το συγκεκριμένο πιάτο το εξαφάνισα σχεδόν μόνη μου!

Λογαριασμός στα euro 63,00 (με κέρασμα τσουρεκοπαγωτάκι).

Το vino etcetera με δυσκολεύει ως προς την κατάταξη (vfm ή όχι?)
Το ποσό που πληρώσαμε δεν το τοποθετεί σε ακριβό μαγαζί, όμως η αναπόφευκτη (για να ειμαι δίκαιη) σύγκριση με άλλα εστιατόρια, μεζεδοπωλεία κλπ., όπου ο χώρος οι γεύσεις και οι μερίδες είναι πολύ-πολύ καλές δαπανώντας το ίδιο ακριβώς ποσό ανά άτομο, μάλλον με βοηθάει να καταλήξω ότι είναι σχετικά vfm αλλά όχι το απόλητο vfm!

18 Οκτ 2017

Μεγάλη αποχή από το site, σχεδόν ένας χρόνος, κατά τον οποίο όμως επισκέφθηκα το Vino etcetera 6 φορές και συνεχίζουμε…

Χώρος:
5-6 τραπεζάκια έξω και 2-3 μέσα αν δεν κάνω λάθος.
Είναι αυτό που λένε στο χωριό μας cozy. Σερβίτσια “γιαγιαδίστικα” (με την καλή έννοια) και καρέκλες άνετες παρόλο μεταλλικές.
Όπως και να έχει είναι ένας χώρος που προσωπικά με κάνει να νιώθω όμορφα.
To εκπληκτικό είναι ότι ενώ ακριβώς από πάνω βρίσκεται πολυσύχναστος κεντρικός δρόμος (Γερουλάνου) στο Vino δεν ακούγετε τίποτα πάρα μόνο η ευχάριστη μουσική του.
Λίγο αυτό, λίγο ο χαμηλός φωτισμός και η διακριτική ταμπέλα, ίσως και να μην το δείτε ακόμα και αν περάσετε απέξω!

Γεύση:
Ο κατάλογος είναι μικρός και αυτό είναι πολύ καλό στην συγκεκριμένη περίπτωση. Αποτελείται από ποτά, κρασιά κυρίως, και μεζέδες.
Την 1η φορά που το επισκεφθήκαμε είχαμε πάει για κρασί και τσιμπήσαμε ελάχιστα. Μέχρι που ήρθε η 2η,3η….6η φορά και πλέον μπορώ να πω ότι τα έχω φάει σχεδόν όλα. Σχεδόν, γιατί πάντα υπάρχει κάτι εκτός καταλόγου ενώ επίσης ο κατάλογος δεν παραμένει για πάντα σταθερός. Είναι περίεργο αλλά δεν έχει υπάρξει κάτι μέχρι στιγμής που να μην μου άρεσε. Το highlight θα έλεγα πως είναι οι κεφτέδες του (ίσως οι καλύτεροι που έχω φάει) που είναι και το σταθερό πιάτο σε όλες τις παραγγελίες.
Ειδική μνεία στην κιμαδόπιτα, το απάκι κοτόπουλου με πατάτες baby και τις κροκέτες με προσούτο (αν τις πετύχετε γιατί είναι εκτός καταλόγου).
Δεν υπάρχει κυρίως πιάτο οπότε μην περιμένετε τεράστιες μερίδες.
Η λογική είναι κρασί και μεζέδες σε ένα χώρο μικρό αλλά πολύ “παρεϊστικο”.

Εξυπηρέτηση:
Ουσιαστικά, όπως έχουν γράψει και άλλοι, το προσωπικό είναι 3 άτομα που λογικά είναι μπαμπάς, μαμά και γιος. Όλοι πάντα ευγενικοί, με γνώση του καταλόγου καθώς και της κάβας. Όσες φορές και να έχουμε πάει δεν έχει αλλάξει κάτι πάρα μόνο επιβεβαιώνει τα παραπάνω. Απόλυτο 4 λοιπόν αφού εκτός των παραπάνω τηρούν και 3 σημαντικά κριτήρια που αναφέρω στο τέλος.

Value for Money:
Που είναι η 5η ντομάτα να την βάλω!
Δεν έχω δώσει ποτέ πάνω από 16€ και πάντα με συνθήκες που θα πάρουμε 1-2 μπουκάλια κρασί και ότι μας έρθει από τον κατάλογο. Δεν το λες και άσχημα
Εννοείται πως το προτείνω. Είναι μια πολύ καλή επιλογή για να χαλαρώσετε και να περάσετε ευχάριστα.

Από αυτή την κριτική θα ξεκινήσω να αναφέρω και 3 βασικά κριτήρια για εμένα τα οποία θα συμβάλουν θετικά ή αρνητικά στην βαθμολογία και συγκεκριμένα στο κομμάτι Εξυπηρέτηση
Οπότε:
-Δίνουν απόδειξη; ΝΑΙ
-Μπορώ να πληρώσω με κάρτα; NAI
-Επιτρέπεται το κάπνισμα; ΟΧΙ

08 Δεκ 2016

Έχετε παρακολουθήσει ποτέ αγώνα handball και μάλιστα γυναικείου? Όχι? Αααα θα σας μαλώσω, δεν ξέρετε τι χάνετε. Το παιχνίδι είναι γρήγορο, έχει πάθος και δυναμισμό, μου θύμισε κάπως American football.

Υπεύθυνο για την παρθενική μου επαφή με το σπορ ήταν αγαπημένο κορίτσι της παρέας στο οποίο είχα τάξει την παρακολούθηση αγώνα και έτσι, όταν ένα Σάββατο του προηγούμενου μήνα βρέθηκε να παίζει σε κοντινή μου περιοχή, κατόρθωσα να εκπληρώσω την υπόσχεσή μου.

Οι οιωνοί ήταν ευνοϊκοί εκείνη τη βραδιά οπότε και η ομάδα του κοριτσιού κέρδισε κάνοντας περίπατο και ήμασταν ελεύθερες λοιπών υποχρεώσεων οπότε κανονίστηκε έξοδος μετά για τσιμπολόγημα, κρασάκι και κοζερί.

Η πρώτη μας σκέψη αφορούσε στο αγαπημένο μαγαζί της Ηλιούπολης αλλά κάπου εκεί παρενέβη δυναμικά ο έτερος αρχηγός ομάδος της παρέας ο οποίος πρότεινε το Vino το οποίο είχε ήδη επισκεφτεί και του είχε αρέσει πολύ. Για να είμαι ειλικρινής μας προέτρεπε να πάμε καιρό αλλά όπως λέει και η μαμά μου “μας αφήνουν τα μεθύσια να κάνουμε και κάνα γλέντι?” αλλά να που ήρθεν κι αυτού η ώρα του, με extra bonus την προθυμία του αγοριού να διασχίσει τη μισή Αττική για να μας κάνει παρέα έστω και για μιάμιση ώρα, γεγονός που εκτιμήθηκε τα μάλα.

Θα σας πω νωρίς νωρίς το μοναδικό μείον του μαγαζιού και αυτό είναι ότι δεν το βρίσκει κανείς εύκολα. Κάτι οι δρόμοι της Αργυρούπολης, κάτι μία πλατεία που παρεμβάλλεται, κάτι η έλλειψη μιας ευκρινούς επιγραφής έκαναν ακόμη και τον φίλο που είχε ξαναπάει να το χάσει την πρώτη φορά και να το βρει με τη δεύτερη.

Τι κι αν έλεγε η απόκοσμη φωνή του gps…. φτάσατε στον προορισμό σας, εμείς κοιτιόμασταν σαν χαζοί γιατί απλά δεν το βλέπαμε κι ας είμαστε μπροστά του. Ο καλός μου δε, που αποφάσισε έστω και καθυστερημένα να μας κάνει παρέα, απλά ατύχησε αφού μπερδεύτηκε, έκανε άπειρες βόλτες γύρω γύρω, απογοητεύτηκε και αναγκαστήκαμε να τον στείλουμε να μας περιμένει αλλού. Εδώ όμως τελειώνουν τα άσχημα και αρχίζουν τα καλά και από καλά … έχει πολλά οπότε αφήστε με να λέω και μην πτοηθείτε.

Σίγουρα ένας απ τους λόγους δυσκολίας εντοπισμού είναι ότι στην πραγματικότητα βρίσκεται στο, ας πούμε, ισόγειο μίας πολυκατοικίας. Μπαίνοντας διασχίζεις έναν χαριτωμένο κηπάκο που από ότι μαθαίνω θα κλείσει τον χειμώνα για να φιλοξενεί τους καπνιστές και να μεγαλώσει τον χώρο. Το εσωτερικό στο οποίο και καθίσαμε είναι μικρούλι, ζεστό, πεντακάθαρο, διακοσμημένο με πολύ γούστο. Υπάρχει πέτρα που συνδυάζεται αρμονικά με τούβλο, mix and match τραπέζια και καρέκλες, χαριτωμένα σερβίτσια. Δεν ξέρω γιατί αλλά μου έφερε στο μυαλό τον Gaudi, τη Βαρκελώνη και τα tapas bar της πόλης. Ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στην κουζίνα που είναι κατά το ήμισυ ορατή και η οποία έλαμπε από πάστρα και τάξη. Η δική μου, πιστέψτε με, είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση.

Ο κατάλογος είναι μαζεμένος και κινείται στη λογική των μεζέδων. Φωνάζει όμως από μακριά το μεράκι του ιδιοκτήτη στη χρήση ψαγμένων υλικών ελληνικής προέλευσης, υπέροχων και ξεχωριστών τυριών και γενικά εξαιρετικών πρώτων υλών, ενώ το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την κάρτα των κρασιών και ποτών τα οποία έχουν και εξαιρετική τιμολόγηση πρέπει να σημειώσω. Όλα φαινόντουσαν ορεκτικά, όλα τα θέλαμε αλλά τελικά καταλήξαμε στα κάτωθι:

- Ντακάκια με σουρωτή μυζήθρα Χανίων. Έξι παξιμαδάκια λαδιού, ωραία, φρέσκια και νόστιμη ντομάτα, λάδι, όσο ακριβώς χρειαζόταν, με υπέροχο φρουτώδες άρωμα και ελαφρά όξινο αλλά γεμάτης γεύσης τυρί.
- Κιμαδόπιτα που ενώ δεν την αγαπώ ιδιαίτερα η συγκεκριμένη μου άρεσε. Λεπτή, φίνα, τραγανή, αλάδωτη με ελαφρύ και γευστικό τον κιμά της γέμισης.
- Παστουρμαδόπιτα η οποία είχε ακριβώς τις ίδιες αρετές της παραπάνω πίτας με εξαιρετικά ανάλαφρο παστουρμά και καταλαβαίνεται πόσο δύσκολο είναι να κερδίσει το συγκεκριμένο αλλαντικό αυτόν τον χαρακτηρισμό. Το αγόρι της παρέας ρώτησε αν υπάρχει κάτι που να τη συνοδεύει και ευχαρίστως του έφεραν γιαούρτι το οποίο έδεσε υπέροχα.
- Μπουρεκάκια με προσούτο Ευρυτανίας. Ήταν αφράτα, στρουμπουλά και πεντανόστιμα αλλά δε θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες… η ηλικία που λέγαμε… πάντως θα τα ξαναέτρωγα με μεγάλη ευχαρίστηση.
- Σαγανάκι από ένα τυρί που αναγραφόταν στον μαυροπίνακα που υπάρχει και αναφέρει τα τυριά και ίσως τα πιάτα ημέρας. Συνοδευόταν από μαρμελάδα ντομάτας αν δεν απατώμαι και ήταν πολύ νόστιμο.
- Σαγανάκι με καβουρμά και αυγά. Τα αυγά μελάτα, τα σπάσαμε και τα ανακατέψαμε με τον καβουρμά, το αποτέλεσμα ήταν ωραιότατο, ευχήθηκα να ήταν μια αγαπημένη φίλη μαζί μας για να το απολαύσει αλλά εγώ θα ήθελα λίγο παραπάνω ένταση στο πιάτο.
- Λουκάνικο Ευρυτανίας με καπνιστή πάπρικα. Άλλο ένα εξαιρετικό δείγμα αλλαντικού της πατρίδας μας. Ζουμερό, καλοψημένο, χωρίς ιδιαίτερο λίπος. Δυστυχώς είχαμε ήδη χορτάσει αφήστε που περιμέναμε και τον καλό μου και λέγαμε να του αφήσουμε λίγο για μεζέ μέχρι να παραγγείλει, δεν του δώσαμε την πρέπουσα προσοχή, γεγονός που ανησύχησε το παιδί που μας σέρβιρε. Την επόμενη φορά όμως θα πάρω το αίμα μου πίσω, θα το ξαναπαραγγείλω και θα το τσακίσω.
- Καπνιστή μπριζόλα με chutney κολοκύθας. Κορυφαίο. Ότι και να πω είναι λίγο, απλά μην το χάσετε.

Τα άλλα κορίτσια και το αγόρι ήπιαν κρασί ενώ εγώ μια πολύ ωραία, αρωματική και ελαφριά ρακή. Το τέλειο κλείσιμο υπήρξε το κέρασμα σιροπιασμένων φετών τσουρεκιού συνοδείας παγωτού. Κι αυτό δεν το τίμησα γιατί είχα σκάσει διότι κρατήστε στα υπόψη ότι ναι μεν οι τιμές είναι χαμηλές, η λογική είναι μεζέ, αλλά τις μερίδες δεν τις λες και μικροσκοπικές. Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω ήρθε στα 13 ευρώ το άτομο.

Μάλιστα…. είπατε τίποτα? Εμείς πάντως μείναμε ολίγον άφωνοι διότι τέτοια ποιότητα σε τιμές σουβλατζίδικου δεν την περιμέναμε.

Last but not least η εξυπηρέτηση. Δεν έχω να πω παρά τα καλύτερα. Η πρώτη θετική εντύπωση σχηματίστηκε, ήδη, από την τηλεφωνική κράτηση που έκανα και συνεχίστηκε κατά τη διάρκεια της βραδιάς. Γρήγορη, φιλική, χαλαρή, με χαμόγελο και ειλικρινές, απροσποίητο ενδιαφέρον για τον πελάτη.

Δε θέλω να τελειώσω αυτή την κριτική με τα τετριμμένα, ναι το προτείνω, να πάτε οπωσδήποτε, εξάλλου μια ματιά στις κριτικές των δύο πρώτων τη τάξει χρηστών του site θα διαλύσει τις όποιες επιφυλάξεις σας. Εγώ θα επιστρέψω άμεσα πάντως, σίγουρα, με τον καλό μου για ένα όμορφο βράδυ αλλά έχω στο μυαλό μου και δύο αγόρια που τους αρέσουν τα τυριά, τα αλλαντικά και το κρασί οποτε είμαι σίγουρη ότι θα το ευχαριστηθούν.

Και μη μου αρχίσετε τα εγώ Κύριε? Εγώ Κύριε? όπως λέει και το ανέκδοτο.... ξέρετε πολύ καλά σε ποιούς αναφέρομαι.

03 Νοε 2016

To vino το ειχα στο μυαλο μου απο τις κριτικες του fratello και του Vageli.
H καταλληλη ευκαιρια μας δοθηκε μετα απο εναν αγωνα στην περιοχη.
Σαββατο βραδυ λοιπον, 4 ατομα μετα απο κρατηση το επισκεφτηκαμε.

Ο χωρος εσωτερικα μικρος κινειται σε σκουρες αποχρωσεις, αλλα ειναι ευχαριστος. Πολυ θετικο οτι δεν επιτρεπεται το καπνισμα εντος. Εξω μια συμπαθητικη αυλη, που για το καλοκαιρι ειναι οτι πρεπει. Λιγο δυσκολο να φανει απεξω λογω φωτισμου, ισως μια ταμπελα πιο εντονη ή κατι αντιστοιχο.

Η εξυπηρετηση παρα πολυ καλη χαμογελο και ευγενεια. Σωστοι χρονοι και νερακι που ανανεωθηκε, οποτε χρειαζοταν. Κερασματακι στο τελος σιροπιασμενο τσουρεκακι με παγωτο, μια χαρα για κλεισιμο.

Ο καταλογος ειναι σχετικα μικρος. Δοκιμασαμε αρκετα πιατα και ολα ηταν σε πολυ καλο επιπεδο. Πηραμε
-παστουρμαδοπιτα και κιμαδοπιτα με ωραιο λεπτο φυλλο και οι δυο, η γεμιση οσο ακριβως πρεπει.
- Ντακακια δροσερα και καλη μεριδα.
-Ενα τυρι σαγανακι, νοστιμοτατο, επισης μεγαλη μεριδα
-Σαγανακι καβουρμα με αυγα, καλο το πιατο επιδεχεται μια μικρη βελτιωση
-Λουκανικο ευρυτανιας, ηρθε τελευταιο, αλλα και παλι μας αρεσε
-Καπνιστη μπριζολα με chutney κολοκυθας, το πιο γευστικο πιατο κατα τη γνωμη μου, απολυτη ισορροπια γευσεων

Ελπιζω πως δεν ξεχνω κατι, για τα παραπανω 1/2 κιλο κρασι και τσιπουρακι δωσαμε περιπου 13 ευρω το ατομο. Ποσο αρκετα καλο, πιθανον να μπορουσαμε να παρουμε ενα πιατο ακομη που και παλι δεν θα ανεβαζε ιδιαιτερα το λογαριασμο. Το ακριβοτερο πιατο δεν ξεπερναει τα 7 ευρω.

Εν ολιγοις, μιλαμε για ενα πολυ καλο μεζεδοπωλειο, με ιδιαιτερες γευσεις και πολυ καλη εξυπηρετηση. Φανταζομαι οτι το μενου θα ανανεωνεται συχνα.
Πολυ ενδιαφεροντα τα ελληνικα τυρια που φερνουν, βασικος λογος για επομενη επισκεψη. Δωστε του μια ευκαιρια το αξιζει!

02 Μάρ 2017

Στο Vino Etcetera έχουμε γίνει πλέον θαμώνες, δεν υπάρχει σχεδόν εβδομάδα που να μην πάμε γιατί μας έχει κερδίσει η καλή ποιότητα αυτών που τρώμε, η άψογη εξυπηρέτηση από την οικογένεια που το έχει και ο ζεστός χώρος του.

Είναι ωραίο να βλέπεις ένα μικρό μεζεδοπωλείο να εξελίσσεται, να ψάχνει να βρει νέες γεύσεις και να χρησιμοποιεί Ελληνικά προϊόντα.

Την τελευταία φορά που πήγαμε δύο άτομα, παραγγείλαμε:

Σφακιανή πίτα με μέλι, την λατρεύω και είναι εξαιρετική
Κιμαδόπιτα εξαιρετική
Παστουρμαδόπιτα επίσης πολύ καλή
Λαδοτύρι σαγανάκι καταπληκτικό
Κεφτεδάκια τα οποία νομίζεις ότι μόλις τα έφτιαξε η μαμά, δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο
Σύγκλινο με baby πατάτες, απλά δοκιμάστε το, και αν σας άρεσουν οι γλυκές γεύσεις στο φαγητό θα μείνετε απόλυτα ικανοποιημένοι.

Πατάτες τηγανιτές, ψιλοκομένες πολύ καλές

Το μεζεδοπωλείο διαθέτει και ποικιλία ελληνικών τυριών και λουκάνικα που αξίζει να τα δοκιμάσετε. Όλα συνοδεύονται από διάφορες chutney που δένουν αρμονικά σαν γεύση.
Πολύ καλή ποικιλία κρασιών, εμείς προτιμάμε το λευκό σαρντονέ το ημίγλυκο και μας αρέσει πάρα πολύ.

Ο χώρος μέσα πολύ όμορφα διακοσμημένος, έχει και μια άνετη αυλή έξω. Ωραία απαλή μουσική τζαζ και μπλουζ, ξεφεύγει τελείως από τα συνηθισμένα και ότι πρέπει για να απολαύσεις το καλό κρασί σου με τους υπέροχους μεζέδες.

Θέλω να συγχαρώ τους ιδιοκτήτες που κρατάνε σταθερά την καλή ποιότητα και δεν επαναπαύονται, προτείνοντας συχνά νέα πιάτα, αφήνοντας τους πελάτες τους απόλυτα ευχαριστημένους.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Julia.

FATIMA'S
Στιγμές ξεχωριστές με ...
Multi Ethnic
Αγ. Ανάργυροι