VINO ETCETERA

Μεζεδοπωλεία

Ειρηνης 3, Αργυρουπολη [Χάρτης]

Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Προσεγμένες επιλογές κρασιών χύμα και εμφιαλωμένων, ελληνικά αποστάγματα και μπύρες, χειροποίητοι σπιτικοί μεζέδες καθώς και προϊόντα από όλες γωνιές της Ελλάδας που τα συνοδεύουν άψογα.

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Μερικές φορές ο δρόμος προς τον παράδεισο δεν είναι ο κεντρικός (στην περίπτωσή μας δηλαδή η κατάφωτη λεωφόρος Γερουλάνου, που έχει στις δυο πλευρές της πιο πολλά καταστήματα εστίασης και διασκέδασης παρά δέντρα), αλλά ένας παράδρομος, και συγκεκριμένα η κάθετη στη λεωφόρο ταπεινή οδός Ειρήνης. Εκεί, στο νούμερο 3, βρίσκεται ένα σχετικά καινούριο οίνο-μεζεδοπωλείο με την απόλυτα δηλωτική ονομασία VINO ETCETERA. Η μικρή, σεμνή ξύλινη ταμπέλα φωτίζεται διακριτικά, χρειάζεται λίγη προσοχή για να την εντοπίσετε. Θα είστε όμως τόσο χαρούμενοι που βολέψατε το αμαξάκι σας ανέλπιστα εύκολα κάπου κοντά (4 στα 10), που θα περάσετε ευδιάθετοι τη σιδερένια πόρτα της «αυλής».
Τα εισαγωγικά στη λέξη «αυλή» υποδηλώνουν ότι δεν πρόκειται για πραγματική αυλή ή κήπο, παρά απλώς για τον (τσιμενταρισμένο) ελεύθερο, καλυμμένο με τέντα χώρο μπροστά από την είσοδο της μονοκατοικίας όπου στεγάζεται το VINO ETCETERA. Εδώ είναι τοποθετημένα – σε σωστή απόσταση μεταξύ τους – παραλληλόγραμμα μεταλλικά τραπέζια τύπου καφενείου που προσφέρουν χώρο για καμιά 40ριά άτομα. Μεταλλικά καθίσματα με αναπαυτικά μαξιλαράκια και σωστό κράτημα της πλάτης, σωστός φωτισμός, καλή μουσική που ακούγεται από μέσα, αλλά και η απουσία φασαρίας από το δρόμο, όλα μαζί δημιουργούν συνθήκες άνετης κι ευχάριστης παραμονής. Να συμπληρώσω εδώ ότι τα σερβίτσια (ελαφρώς vintage) είναι πολύ γουστόζικα και ταιριάζουν απόλυτα στο χώρο. Δύο λόγια για τη μέσα αίθουσα: Μικρή σε διαστάσεις, με τέσσερα τραπέζια, αν θυμάμαι καλά, αλλά πολύ φροντισμένη, με διακριτική διακόσμηση (κυρίως παλιές φωτογραφίες). Πεντακάθαρες τουαλέτες. Πάντως, όταν ο καιρός δεν επιτρέπει την παραμονή έξω, σίγουρα θα υπάρχει πρόβλημα χώρου, σας συνιστώ να κάνετε οπωσδήποτε κράτηση.
Η αίσθηση ευχαρίστησης επιτείνεται από την επαφή με το δίδυμο της εξυπηρέτησης (πατέραςκαι γιος). Αρχίζοντας από την ευγενέστατη αντιμετώπιση στο τηλεφώνημα για κράτηση, περνώντας στην εγκάρδια υποδοχή, την επαγγελματική ανάλυση κι επεξήγηση του μενού και τερματίζοντας στο τέλειο timing στο σερβίρισμα των (πολλών) πιάτων, οφείλω να ομολογήσω ότι σπάνια έχω δώσει τέσσερις ντομάτες με περισσότερη ευχαρίστηση. Ο μπαμπάς κάνει παιχνίδι στην κουζίνα και βοηθά, όταν είναι ανάγκη, στο σερβίρισμα, ο γιος κάνει τα πάντα (στρώσιμο και σήκωμα τραπεζιών, παραγγελιοληψία, σερβίρισμα, συμπληρωματικές παραγγελίες) στον έξω χώρο. Το πιο σημαντικό ίσως είναι ότι αυτό που κάνουν φαίνεται πως το κάνουν απροσποίητα και με πραγματική ευχαρίστηση.
Σ’ ένα μαγαζί που λέγεται VINO ETCETERA έρχεσαι με συγκεκριμένες προσδοκίες, περιμένεις δηλαδή να ευχαριστηθείς περισσότερο αυτό που θα πιεις παρά αυτό που θα φας. Εδώ όμως έχουμε ισοπαλία, αν όχι ανατροπή του αναμενόμενου. Η κουζίνα του VINO ETCETERA σε εκπλήσσει με την ποικιλία (δευτερευόντως) και την ποιότητα (πρωτίστως) των πιάτων της, η σχετικά περιορισμένη λίστα κρασιών και λοιπών ποτών μπαίνει σε δεύτερη μοίρα, αυτό θα πρέπει ερχόμενοι να το ξέρετε. Παραγγείλαμε (τέσσερα άτομα) σχεδόν το μισό κατάλογο και το μόνο που δεν μου άφησε ιδιαίτερη ανάμνηση είναι οι τηγανιτές πατάτες, όλα τα υπόλοιπα ήταν εξαιρετικά. Θέλω να επισημάνω το γεγονός ότι όλα τα πιάτα ήταν μερίδες επαρκείς για τέσσερα άτομα, δε χρειάστηκε π. χ. να μοιραστούμε τρεις κεφτέδες.
Το top three: Στην πρώτη θέση η πιο τραγανή και νόστιμη κιμαδόπιτα που έχω φάει στη ζωή μου, λεπτή σαν λαχματζούν σκεπαστό. Από κοντά οι πολύ πετυχημένοι ρεβυθοκεφτέδες (που συνήθως είναι άνοστοι) και κολοκυθοκεφτέδες (που συχνά είναι χυλός με εσάνς κολοκυθιού), τηγανισμένοι ελαφρά με συνοδεία ενός γιαουρτένιου ντιπ. Η τρίτη θέση πηγαίνει, όσο κι αν ακούγεται παράξενο, στα δύο τυριά που παραγγείλαμε για να συνοδεύσουμε το (κερασμένο) τέταρτο μισόλιτρο του εξαιρετικού λευκού κρασιού που μας συνέστησε ο νεαρός εξυπηρετητής για το φαγητό μας. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ήταν ελληνικό και όχι μονοποικιλιακό, ήπιαμε από μισό λίτρο ο καθένας σαν νεράκι. Όσο για τα δύο τυριά, το πρώτο ήταν μια κρητική γραβιέρα με μπούκοβο, η οποία έκαιγε ακριβώς όσο χρειαζόταν, το δεύτερο ένα πιο μαλακό, καπνιστό τυρί από την Ήπειρο που κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα. Επειδή είμαι μέγας τυροφάγος, ομολογώ ότι τόσο αλλιώτικα και ταυτόχρονα τόσο ταιριαστά τυριά από αυτά που συνήθως σερβίρονται ως συνοδευτικά του κρασιού μόνο στη Γαλλία έχω δοκιμάσει. Όταν ρώτησα από πού τα προμηθεύονται, ο νεαρός μάς είπε ότι σκοπεύουν να επεκτείνουν την προσφορά και σε άλλα είδη τυριού από όλη την Ελλάδα. Το καλό που τους θέλω!
Όταν σηκώθηκε το τραπέζι, έφθασε από ένα γλυκάκι για τον καθένα, ένα ψευτοεκμέκ με βάση από τσουρέκι περιχυμένο με σιρόπι και παγωτό στην κορυφή, φτιαγμένο με το ίδιο δημιουργικό πνεύμα όπως όλα όσα είχαμε δοκιμάσει τις δύο προηγούμενες ώρες. Ο λογαριασμός για δέκα πιάτα φαγητό μετά βίας πλησίασε τα 50 ευρώ, ακριβώς 64 με τα ποτά, το απόλυτο vfm. Φύγαμε απόλυτα ευχαριστημένοι, εγώ ειδικά ευχαριστώντας μέσα μου το φίλτατο VANGELIS, η κριτική του οποίου με οδήγησε στην επιλογή του VINO ETCETERA γι’ αυτό το ωραίο βράδυ με φίλους. Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα δίνοντάς του δύο αστέρια (δηλωτικά ότι αξίζει να κάνετε κάποια χιλιόμετρα για χάρη του).

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Έχετε παρακολουθήσει ποτέ αγώνα handball και μάλιστα γυναικείου? Όχι? Αααα θα σας μαλώσω, δεν ξέρετε τι χάνετε. Το παιχνίδι είναι γρήγορο, έχει πάθος και δυναμισμό, μου θύμισε κάπως American football.
Υπεύθυνο για την παρθενική μου επαφή με το σπορ ήταν αγαπημένο κορίτσι της παρέας στο οποίο είχα τάξει την παρακολούθηση αγώνα και έτσι, όταν ένα Σάββατο του προηγούμενου μήνα βρέθηκε να παίζει σε κοντινή μου περιοχή, κατόρθωσα να εκπληρώσω την υπόσχεσή μου.
Οι οιωνοί ήταν ευνοϊκοί εκείνη τη βραδιά οπότε και η ομάδα του κοριτσιού κέρδισε κάνοντας περίπατο και ήμασταν ελεύθερες λοιπών υποχρεώσεων οπότε κανονίστηκε έξοδος μετά για τσιμπολόγημα, κρασάκι και κοζερί.
Η πρώτη μας σκέψη αφορούσε στο αγαπημένο μαγαζί της Ηλιούπολης αλλά κάπου εκεί παρενέβη δυναμικά ο έτερος αρχηγός ομάδος της παρέας ο οποίος πρότεινε το Vino το οποίο είχε ήδη επισκεφτεί και του είχε αρέσει πολύ. Για να είμαι ειλικρινής μας προέτρεπε να πάμε καιρό αλλά όπως λέει και η μαμά μου “μας αφήνουν τα μεθύσια να κάνουμε και κάνα γλέντι?” αλλά να που ήρθεν κι αυτού η ώρα του, με extra bonus την προθυμία του αγοριού να διασχίσει τη μισή Αττική για να μας κάνει παρέα έστω και για μιάμιση ώρα, γεγονός που εκτιμήθηκε τα μάλα.

Θα σας πω νωρίς νωρίς το μοναδικό μείον του μαγαζιού και αυτό είναι ότι δεν το βρίσκει κανείς εύκολα. Κάτι οι δρόμοι της Αργυρούπολης, κάτι μία πλατεία που παρεμβάλλεται, κάτι η έλλειψη μιας ευκρινούς επιγραφής έκαναν ακόμη και τον φίλο που είχε ξαναπάει να το χάσει την πρώτη φορά και να το βρει με τη δεύτερη. Τι κι αν έλεγε η απόκοσμη φωνή του gps…. φτάσατε στον προορισμό σας, εμείς κοιτιόμασταν σαν χαζοί γιατί απλά δεν το βλέπαμε κι ας είμαστε μπροστά του. Ο καλός μου δε, που αποφάσισε έστω και καθυστερημένα να μας κάνει παρέα, απλά ατύχησε αφού μπερδεύτηκε, έκανε άπειρες βόλτες γύρω γύρω, απογοητεύτηκε και αναγκαστήκαμε να τον στείλουμε να μας περιμένει αλλού. Εδώ όμως τελειώνουν τα άσχημα και αρχίζουν τα καλά και από καλά … έχει πολλά οπότε αφήστε με να λέω και μην πτοηθείτε.

Σίγουρα ένας απ τους λόγους δυσκολίας εντοπισμού είναι ότι στην πραγματικότητα βρίσκεται στο, ας πούμε, ισόγειο μίας πολυκατοικίας. Μπαίνοντας διασχίζεις έναν χαριτωμένο κηπάκο που από ότι μαθαίνω θα κλείσει τον χειμώνα για να φιλοξενεί τους καπνιστές και να μεγαλώσει τον χώρο. Το εσωτερικό στο οποίο και καθίσαμε είναι μικρούλι, ζεστό, πεντακάθαρο, διακοσμημένο με πολύ γούστο. Υπάρχει πέτρα που συνδυάζεται αρμονικά με τούβλο, mix and match τραπέζια και καρέκλες, χαριτωμένα σερβίτσια. Δεν ξέρω γιατί αλλά μου έφερε στο μυαλό τον Gaudi, τη Βαρκελώνη και τα tapas bar της πόλης. Ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στην κουζίνα που είναι κατά το ήμισυ ορατή και η οποία έλαμπε από πάστρα και τάξη. Η δική μου, πιστέψτε με, είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση.

Ο κατάλογος είναι μαζεμένος και κινείται στη λογική των μεζέδων. Φωνάζει όμως από μακριά το μεράκι του ιδιοκτήτη στη χρήση ψαγμένων υλικών ελληνικής προέλευσης, υπέροχων και ξεχωριστών τυριών και γενικά εξαιρετικών πρώτων υλών, ενώ το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την κάρτα των κρασιών και ποτών τα οποία έχουν και εξαιρετική τιμολόγηση πρέπει να σημειώσω. Όλα φαινόντουσαν ορεκτικά, όλα τα θέλαμε αλλά τελικά καταλήξαμε στα κάτωθι:
- Ντακάκια με σουρωτή μυζήθρα Χανίων. Έξι παξιμαδάκια λαδιού, ωραία, φρέσκια και νόστιμη ντομάτα, λάδι, όσο ακριβώς χρειαζόταν, με υπέροχο φρουτώδες άρωμα και ελαφρά όξινο αλλά γεμάτης γεύσης τυρί.
- Κιμαδόπιτα που ενώ δεν την αγαπώ ιδιαίτερα η συγκεκριμένη μου άρεσε. Λεπτή, φίνα, τραγανή, αλάδωτη με ελαφρύ και γευστικό τον κιμά της γέμισης.
- Παστουρμαδόπιτα η οποία είχε ακριβώς τις ίδιες αρετές της παραπάνω πίτας με εξαιρετικά ανάλαφρο παστουρμά και καταλαβαίνεται πόσο δύσκολο είναι να κερδίσει το συγκεκριμένο αλλαντικό αυτόν τον χαρακτηρισμό. Το αγόρι της παρέας ρώτησε αν υπάρχει κάτι που να τη συνοδεύει και ευχαρίστως του έφεραν γιαούρτι το οποίο έδεσε υπέροχα.
- Μπουρεκάκια με προσούτο Ευρυτανίας. Ήταν αφράτα, στρουμπουλά και πεντανόστιμα αλλά δε θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες… η ηλικία που λέγαμε… πάντως θα τα ξαναέτρωγα με μεγάλη ευχαρίστηση.
- Σαγανάκι από ένα τυρί που αναγραφόταν στον μαυροπίνακα που υπάρχει και αναφέρει τα τυριά και ίσως τα πιάτα ημέρας. Συνοδευόταν από μαρμελάδα ντομάτας αν δεν απατώμαι και ήταν πολύ νόστιμο.
- Σαγανάκι με καβουρμά και αυγά. Τα αυγά μελάτα, τα σπάσαμε και τα ανακατέψαμε με τον καβουρμά, το αποτέλεσμα ήταν ωραιότατο, ευχήθηκα να ήταν μια αγαπημένη φίλη μαζί μας για να το απολαύσει αλλά εγώ θα ήθελα λίγο παραπάνω ένταση στο πιάτο.
- Λουκάνικο Ευρυτανίας με καπνιστή πάπρικα. Άλλο ένα εξαιρετικό δείγμα αλλαντικού της πατρίδας μας. Ζουμερό, καλοψημένο, χωρίς ιδιαίτερο λίπος. Δυστυχώς είχαμε ήδη χορτάσει αφήστε που περιμέναμε και τον καλό μου και λέγαμε να του αφήσουμε λίγο για μεζέ μέχρι να παραγγείλει, δεν του δώσαμε την πρέπουσα προσοχή, γεγονός που ανησύχησε το παιδί που μας σέρβιρε. Την επόμενη φορά όμως θα πάρω το αίμα μου πίσω, θα το ξαναπαραγγείλω και θα το τσακίσω.
- Καπνιστή μπριζόλα με chutney κολοκύθας. Κορυφαίο. Ότι και να πω είναι λίγο, απλά μην το χάσετε.

Τα άλλα κορίτσια και το αγόρι ήπιαν κρασί ενώ εγώ μια πολύ ωραία, αρωματική και ελαφριά ρακή. Το τέλειο κλείσιμο υπήρξε το κέρασμα σιροπιασμένων φετών τσουρεκιού συνοδείας παγωτού. Κι αυτό δεν το τίμησα γιατί είχα σκάσει διότι κρατήστε στα υπόψη ότι ναι μεν οι τιμές είναι χαμηλές, η λογική είναι μεζέ, αλλά τις μερίδες δεν τις λες και μικροσκοπικές. Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω ήρθε στα 13 ευρώ το άτομο. Μάλιστα…. είπατε τίποτα? Εμείς πάντως μείναμε ολίγον άφωνοι διότι τέτοια ποιότητα σε τιμές σουβλατζίδικου δεν την περιμέναμε.

Last but not least η εξυπηρέτηση. Δεν έχω να πω παρά τα καλύτερα. Η πρώτη θετική εντύπωση σχηματίστηκε, ήδη, από την τηλεφωνική κράτηση που έκανα και συνεχίστηκε κατά τη διάρκεια της βραδιάς. Γρήγορη, φιλική, χαλαρή, με χαμόγελο και ειλικρινές, απροσποίητο ενδιαφέρον για τον πελάτη.

Δε θέλω να τελειώσω αυτή την κριτική με τα τετριμμένα, ναι το προτείνω, να πάτε οπωσδήποτε, εξάλλου μια ματιά στις κριτικές των δύο πρώτων τη τάξει χρηστών του site θα διαλύσει τις όποιες επιφυλάξεις σας. Εγώ θα επιστρέψω άμεσα πάντως, σίγουρα, με τον καλό μου για ένα όμορφο βράδυ αλλά έχω στο μυαλό μου και δύο αγόρια που τους αρέσουν τα τυριά, τα αλλαντικά και το κρασί οποτε είμαι σίγουρη ότι θα το ευχαριστηθούν. Και μη μου αρχίσετε τα εγώ Κύριε? Εγώ Κύριε? όπως λέει και το ανέκδοτο.... ξέρετε πολύ καλά σε ποιούς αναφέρομαι.

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

To vino το ειχα στο μυαλο μου απο τις κριτικες του fratello και του Vageli.
H καταλληλη ευκαιρια μας δοθηκε μετα απο εναν αγωνα στην περιοχη.
Σαββατο βραδυ λοιπον, 4 ατομα μετα απο κρατηση το επισκεφτηκαμε.

Ο χωρος εσωτερικα μικρος κινειται σε σκουρες αποχρωσεις, αλλα ειναι ευχαριστος. Πολυ θετικο οτι δεν επιτρεπεται το καπνισμα εντος. Εξω μια συμπαθητικη αυλη, που για το καλοκαιρι ειναι οτι πρεπει. Λιγο δυσκολο να φανει απεξω λογω φωτισμου, ισως μια ταμπελα πιο εντονη ή κατι αντιστοιχο.

Η εξυπηρετηση παρα πολυ καλη χαμογελο και ευγενεια. Σωστοι χρονοι και νερακι που ανανεωθηκε, οποτε χρειαζοταν. Κερασματακι στο τελος σιροπιασμενο τσουρεκακι με παγωτο, μια χαρα για κλεισιμο.

Ο καταλογος ειναι σχετικα μικρος. Δοκιμασαμε αρκετα πιατα και ολα ηταν σε πολυ καλο επιπεδο. Πηραμε
-παστουρμαδοπιτα και κιμαδοπιτα με ωραιο λεπτο φυλλο και οι δυο, η γεμιση οσο ακριβως πρεπει.
- Ντακακια δροσερα και καλη μεριδα.
-Ενα τυρι σαγανακι, νοστιμοτατο, επισης μεγαλη μεριδα
-Σαγανακι καβουρμα με αυγα, καλο το πιατο επιδεχεται μια μικρη βελτιωση
-Λουκανικο ευρυτανιας, ηρθε τελευταιο, αλλα και παλι μας αρεσε
-Καπνιστη μπριζολα με chutney κολοκυθας, το πιο γευστικο πιατο κατα τη γνωμη μου, απολυτη ισορροπια γευσεων

Ελπιζω πως δεν ξεχνω κατι, για τα παραπανω 1/2 κιλο κρασι και τσιπουρακι δωσαμε περιπου 13 ευρω το ατομο. Ποσο αρκετα καλο, πιθανον να μπορουσαμε να παρουμε ενα πιατο ακομη που και παλι δεν θα ανεβαζε ιδιαιτερα το λογαριασμο. Το ακριβοτερο πιατο δεν ξεπερναει τα 7 ευρω.

Εν ολιγοις, μιλαμε για ενα πολυ καλο μεζεδοπωλειο, με ιδιαιτερες γευσεις και πολυ καλη εξυπηρετηση. Φανταζομαι οτι το μενου θα ανανεωνεται συχνα.
Πολυ ενδιαφεροντα τα ελληνικα τυρια που φερνουν, βασικος λογος για επομενη επισκεψη. Δωστε του μια ευκαιρια το αξιζει!

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Πως ένα μεζεδοπωλείο παίρνει τη ρεβάνς!

Στη συνάντηση που είχαμε οι χρήστες του σάιτ στο Οροσκόπο, σε κάποια πηγαδάκια μετά το φαγητό είχαμε κάνει συζήτηση για τα εστιατόρια που είχαμε επισκεφθεί ή είχαμε στο πρόγραμμα να το κάνουμε, ανταλλάζοντας απόψεις.

Η δική μου μαύρη λίστα περιελάμβανε το Επί τω λαϊκώτερον και το Vino etcetera, μέχρι να μας κάνει την εμφάνιση του ο Μπαϊρακτάρης και ο Μυστικός Κήπος (?). Οι λόγοι ευννόητοι, οι τακτικοί χρήστες του σάιτ θα καταλάβετε τι εννοώ. Ένα το κρατούμενο.

Η επίσκεψη μου ήταν αρκετά νωρίτερα να πραγματοποιηθεί αλλά λόγω καλοκαιριού ή άλλης τελικής επιλογής καταστήματος, έγινε στις 8/9/2015 ημέρα Τρίτη. Και ήμουν αρκετά επιφυλακτικός για το τι θα συναντήσω, με αρκετή αυστηρότητα στα μέτρα όμως του ΔΙΚΑΙΟΥ. Κρατήστε πως η βαθμολογία μου ΙΣΩΣ είναι λίγο επιεικής προς τα πάνω ΑΛΛΑ αυτό το ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΤΟΥΣ. Δύο τα κρατούμενα.

Σε πρόσφατη συζήτηση με φιλικά μου πρόσωπα που γνωρίζουν το σάιτ και το παρακολουθούν, τους είπα πως θέλω να κάνω την επίσκεψη. Η απάντηση ήταν ομόφωνη:

"Γιατί να επισκεφθείς τα παραγκωνισμένα με πιθανότερη κατάληξη να πετάξεις τα χρήματα σου ;;; Σου περισσεύουν ;;;"

Ένας λόγος όμως που υπάρχει αυτό το σάιτ είναι για να ανακαλύπτουμε νέα μέρη (σωστά hammer και piperman ???), γιατί όχι και να τους δίνουμε την ευκαιρία να αναδειχθούν και αυτά, άσχετα αν βρίσκονται κοντά μας ή η επίσκεψη μας έγινε από σπόντα ή κάτω από "περίεργες" συνθήκες...

Γνωρίζω πως οι περισσότεροι χρήστες στο σάιτ είστε φανατικοί των Φουρνομαγειρεμάτων, και αναδείχτηκαν από εδώ μέσα. Κατά τη διάρκεια του δείπνου μας πέρασε ασυναίσθητα από το μυαλό μου η σύγκριση του Vino etcetera με τα Φουρνομαγειρέματα. Οι λόγοι ήταν οι εξής:

1) Φροντίδα από τον (λογικά) σεφ-ιδιοκτήτη που όλα ετοιμάζοντουσαν μετά την παραγγελία.

2) Καλομαγειρεμένα και φροντισμένα πιάτα σε πολύ λογικές τιμές.

3) Πρόκειται για συνοικιακό κατάστημα που προσπαθεί να σταθεί στα πόδια του.

Ας τα πάρουμε από την αρχή...

Τρίτη βράδυ και πριν τη ραψωδία του Μπελινέλι και του Γκαλινάρι απέναντι στους αχώνευτους και προκλητικούς Ισπανούς (άσχετα αν είναι παικταράδες, διαμαρτύρονται σε κάθε φάση σαν να τους έχουν κλέψει το γλυφιτζούρι), σκέφτομαι ΝΑ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ.

Κάνουμε την ευχάριστη διαδρομή μετά μουσικής από τον Πειραιά στην Αργυρούπολη με τη χρήση του gps. Tο μαγαζί βρίσκεται σχετικά κοντά στα Praktiker και είναι κάθετα από τη Γερουλάνου, λίγο πριν την Pasteria και των Πιτών της Γεωργίας.

Δεν πρόκειται για μεγάλο χώρο, κοιτώντας στο google maps, παλαιότερα μάλλον λειτουργούσε εκεί delivery πιτσαρίας με την ονομασία Fratelli.

Πρόκειται για ένα μικρό μαγαζάκι που με λίγο οικονομικά μέσα το έχουν κάνει αρκετά χαριτωμένο και ατμοσφαιρικό. Θα συμβούλευα τον ιδιοκτήτη μόνο να βάλει μια πιο φωτεινή περιγραφή γιατί περνώντας απ'έξω εύκολα μπορείς να το προσπεράσεις. Επαναλαμβάνω πως πρόκειται για μικρό μαγαζάκι, μην έχετε άλλη άποψη από τις φωτογραφίες. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί θεωρώ πως μπορείς να εξυπηρετηθείς καλύτερα (όπως και συνέβη).

Η μικρή αυλίτσα είναι χαλαρή και δεν καταλαβαίνεις ότι σε 50 μέτρα πιο πάνω γίνεται της... Πόπης από κίνηση. Βοηθάει το ότι υπάρχουν και αρκετές πολυκατοικίες κοντά, εμείς δεν δυσκολευτήκαμε ιδιαίτερα να παρκάρουμε (κρατήστε επιφύλαξη ως προς αυτό σε πιο εμπορικές ημέρες).

Όπως μπαίνετε αριστερά θα δείτε και 2 δεντράκια, ενώ άριστη εντύπωση μας έκανε η μαντζουράνα που έκοψαν από το πολύ μικρό κηπάκι τους για να τη χρησιμοποιήσουν σε κάποιο πιάτο τους. Οι καρεκλίτσες μεταλικές αλλά δεν μας προβλημάτισαν γιατί είχαν μαξιλαράκια, οι τουαλέτες καθαρές. Ο μέσα χώρος είναι αρκετά μικρός από όσο είδα χωρίς κάτι χαρακτηριστικό, ευχάριστος πάντως!

Κάποια καδράκια να γεμίζουν τον τοίχο, εμένα μου άρεσαν τα ντουλάπια τους με γυαλί και ξύλο (όχι κάτι πρωτοποριακό πάντως). Για το τέλος άφησα τα πολύ όμορφα πιάτα και κανατούλες που είναι γυάλινα-ανάγλυφα και παραπέμπουν σε μια άλλη εποχή... της γιαγιάς!

Το σέρβις γίνεται από ένα νέο παιδί, πολύ ευγενικό και εξυπηρετικό, με γνώση των προσφερόμενων πιάτων. Λογικά πρόκειται για συγγενή του σεφ-ιδιοκτήτη. Μάλιστα βοήθησε και αυτός στην παρασκευή της σαλάτας όπως τον είδα με κατεύθυνση προς την τουαλέτα, χρησιμοποιώντας γάντια. Ο σεφ μας ρώτησε (όπως και το παιδί στο σέρβις) πως μας φάνηκαν τα πιάτα, φαινόταν εγκάρδιος, όχι επειδή πρέπει αλλά μάλλον είναι στον χαρακτήρα του.

Όντως το μαγαζί δεν είχε πολύ κόσμο, μόλις μια παρέα πριν από εμάς, φίλων του νεαρού, και μία μετά από εμάς όπου ήρθαν 4 άτομα και η μια κοπελίτσα της παρέας παρήγγειλε τον μισό κατάλογο σαν τακτική επισκέπτρια και γνωστή τους.

Η απόδειξη ήρθε κανονικότατα, ενώ είχαμε και τα κεράσματα μας. Δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί να μην τους βάλω 4/4.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει αρκετές επιλογές μεζέδων που σε καμία περίπτωση δεν σε κουράζουν και περιστρέφονται από τα κρεατικά. Αν θυμάμαι καλά διάβασα από θαλασσινά μόνο τις γαρίδες.

Αναφέρονται με αστερίσκο τα κατεψυγμένα, στην προκειμένη οι γαρίδες και οι μυζηθρόπιτες. Οι επιλογές για τα δικά μου γούστα δεν με προβλημάτισαν, μπορώ να πω ότι μου δημιούργησαν έναν ευχάριστο πονοκέφαλο. Στα ποτά θα βρείτε χύμα αλλά και κάποιες ετικέτες εμφιαλωμένων κρασιών (6-7) ενώ δεν απουσιάζουν το οινόμελο, το ρακόμελο, το τσίπουρο. Όποιος επιθυμεί μπορεί να απολαύσει και το καφεδάκι του (θυμάμαι 1.5 ο μονός και 2.5 ευρώ ο διπλός ελληνικός).

Η παραγγελία μας:

- Σαλάτα με ρόκα-λόλα-τσαλαφούτι και σύκα στα 4.8 ευρώ. Φρέσκα τα λαχανικά αλλά μου φάνηκε κάπως αλμυροξινούτσικη και τα σύκα δεν μπόρεσαν να προσδώσουν κάτι από τη γλυκύτητα τους. Το τσαλαφούτι βγάζει λίγη "βαρβατίλα" στη γεύση του χωρίς να με χαλάει προσωπικά. Θα την ήθελα πιο γλυκιά!

- Λουκάνικο με σπιτική σάλτσα μπάρμπεκιου στα 4.1 ευρώ. Μου θύμησε λίγο του Βασιλικού στο Περιστέρι, με αρκετά λεπτοκομμένα κομματάκια χωρίς ίνες. Καλοψημμένο και ευχάριστο, θα το ξαναπαρήγγελνα! Θα ήθελα τη μπάρμπεκιου πιο έντονη, ενώ σαν ευχάριστη έκπληξη μας ήρθε σαν συνοδευτικό και ένα μεγάλο μπολάκι με κάτι σαν πατατοσαλάτα (συν αρακά-καρότο) που τίμησε ιδιαιτέρως η κοπέλα μου. Τολμώ να πω πως αντίστοιχη ποσότητα θα μπορούσε να είναι σαν κανονικό πιάτο σε αντίστοιχο μεζεδοπωλείο (έστω στο περίπου).

- Σαγανάκι τυρί στα 4.2 ευρώ. Τραγανιστό-τραγανιστό με ωραία κρούστα και μαστιχωτή υφή! 2 καλά τεμάχια με την "τσαχπινιά" της μαρμελάδας λεμόνι-λεβάντας. Δεν ήταν γλυκιά, πιο πολύ προς το πικρή έτεινε, ήταν όμως ιδιαίτερη σαν κάποιος να έχει βάλει το χέρι του για να τη φτιάξει, με τραχιά κομματάκια λεμονιού. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα αρέσει σε όλους, δώστε όμως έμφαση στο χειροποίητη.

Και ενώ περιμένουμε την τηγανιά με κοτόπουλο και μαυροδάφνη, έχοντας δει λίγο νωρίτερα τον σερβιτόρο να περνάει δίπλα μας και να κόβει ματζουράνα, μας σκάει κέρασμα. Εκεί έρχεται και η εξής φράση:

"Ρε μπαγάσα πως να γράψω άσχημα λόγια"...

- ΚΕΡΑΣΜΑ λοιπόν ρεβυθοκεφτέδες με ματζουράνα. Ευχάριστα τραγανότατοι με την αίσθηση του αλεσμένου ρεβυθιού. Καμιά 10αριά μικρές μπαλίτσες και στη μέση σως με κάτι σαν γιαουρτομαγιονέζα και ματζουράνα. Αρκετά καλοί.

- Τηγανιά κοτόπουλου με μαυροδάφνη στα 6.9 ευρώ. Να πω την αλήθεια περίμενα πιο έντονη και πηχτή τη μαυροδάφνη, επηρρεασμένος ίσως από τις Μέλισσες και το Δράμι. Πολύ τρυφερά κομμάτια κοτόπουλου ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ίνας, ζουμερά και καυτά, βγήκαν μόλις από το τηγάνι. Υπάρχουν ακόμα κρεμμύδια και πιπεριές ευχάριστα μαγειρεμένες. Το πιάτο που ήρθε παραπέμπει σε κανονική μερίδα.

- 1/2 λίτρο ημίγλυκο λευκό κρασί στα 4 ευρώ, εύγευστο και χωρίς να βαράει καθόλου.
- 1 μπουκαλάκι Σπράιτ στο 1.8 ευρώ.

Σύνολο στα 25.8 ευρώ με απόδειξη συν κέρασμα παγωτό βανίλια στο τέλος, όχι κάτι ιδιαίτερο σε γεύση αλλά πολύ καλή κίνηση.

Το 4/4 στο value for money το βάζω γιατί:

1)Η απόδειξη ήρθε κανονικότατα μόλις παραγγείλαμε. Kαι η τιμολόγηση είναι δίκαιη αν σκεφτούμε πως ΚΟΠΗΚΕ η απόδειξη και δεν έγινε γαργάρα όπως σε άλλα μαγαζιά που βάζουν καλές τιμές αλλά ω του θαύματος, το ξέχασαν μωρέ να την κόψουν και αισθάνεσαι γύφτος όταν τη ζητήσεις. Όπως και να έχει 23% είναι αυτό πλέον.

2) Ότι φάγαμε ήταν φρεσκοεκτελεσμένο, ασχέτως αν δεν υπήρχε κόσμος στο μαγαζί.

3) Είχα πάει αρκετά υποψιασμένος στο μαγαζί και με κάθε ειλικρίνεια ΔΕΝ θα χαριζόμουν σε οποιοδήποτε ατόπημα.

Σίγουρα μπορεί ο καθένας να βρει ψεγάδια σε κάθε μαγαζί, άλλωστε παλαιότερα ήμουν πολύ γκρινιάρης εδώ στο σάιτ καθώς απαιτούσα κάθε ευρώ μου να πιάνει τόπο, όπως και συνέβη στην έξοδο που σας περιγράφω.

Μην ξεχνάτε πως τα γούστα είναι υποκειμενικά, πάνω απ'όλα μετράει η προσπάθεια. Και ένα χαμόγελο ρε αδελφέ ότι είσαι ευπρόσδεκτος. Όπως αυτό που έσκασε όταν φύγαμε και το ευχαριστώ που ακούσαμε. Τους ευχαριστήσαμε και εμείς προσωπικά. Πράγμα σπάνιο για τον χαρακτήρα μου, καθώς δεν ήταν τυπικό αλλά αληθινό.

Ήταν μια όμορφη βραδιά με μια λαμπερή γυναίκα στο πλάι μου!

Με την εμπειρία που είχα λοιπόν από το (μοντέρνο) οινομαγειρείο όπως αυτοχαρακτηρίζεται Vino etcetera βγήκε η απόφαση.

ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ στα μάτια μου και κέρδισε πόντους. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και να μην είχε απλώς ρέντα εκείνη τη βραδιά. Περιμένω λοιπόν ευσυνειδησία και υπευθυνότητα για να ΜΗΝ ΠΕΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ με τη σειρά μου στα μάτια των υπόλοιπων χρηστών.

Αν βρίσκεστε κοντά του δώστε και εσείς την ευκαιρία.

Υ. Γ Στο τέλος ρώτησα τον σεφ-ιδιοκτήτη γιατί άνοιξε σε αυτό το σημείο το μαγαζί. Η απάντηση του όπως άφησε να εννοηθεί ήταν πως μάλλον οικονομικά δεν μπορούσε να αντέξει τα ενοίκια στη Γερουλάνου. Το πιο σημαντικό όμως ήταν πως είπε τη μαγ(κ)ική λέξη: "Δίνουμε βάρος στην ποιότητα"!

Κeep trying!

Ιούλ

Βρέθηκα για 2η φορά στο Vino Etcetera το προηγούμενο Σάββατο, και οφείλω να πω ότι (και πάλι) κέρδισε τις εντυπώσεις μου.

Ο μέσα χώρος είναι πάρα πολύ όμορφα διαμορφωμένος, με μοναδικό μειονέκτημα το ότι είναι πάρα πολύ μικρός.
Η συμπαθητική του αυλή είναι πάντως ότι πρέπει για καλοκαίρι!

Για την εξυπηρέτηση ότι και αν πω θα είναι λίγο.

Το παλικάρι και ο κύριος που μας σέρβιραν ήταν ευγενικότατοι, τα πράγματα ήρθαν χωρίς καμία καθυστέρηση, αλλά με σωστή σειρά.

Νερό της βρύσης (ανανεωνόταν συχνά), και ωραίο ψωμί - άνευ χρέωσης.

Στα συν ότι ενώ παρήγγειλα χύμα τσίπουρο, επειδή είχε τελειώσει, μου είπαν ψέματα ότι έχουν εμφιαλωμένο στην ίδια τιμή (που αν θυμάμαι καλά ήταν ένα ευρώ πιο ακριβό στον κατάλογο).

Παρόλο που ήπιαμε τρία καραφάκια, όλα χρεώθηκαν στην τιμή του χύμα.

Αυτό και μόνο λέει πολλά για το πως βλέπουν τον πελάτη τους.

Πήραμε μια ωραία πράσινη σαλάτα με ένα κρεμώδες τυρί (δε θυμάμαι πως το λέγαν) και σύκα, πολύ ωραία γεύση, μπορούσε να είναι λίγο πιο μεγάλη - αλλά ήταν σχετικά φτηνή.
Πολύ καλές τηγανητές πατάτες, γευστικότατοι κολοκυθοκεφτέδες, μανιτάρια κρασάτα εξαιρετικά, τον αγαπημένο μου καβουρμά με αυγά και την γνωστή τηγανιά κοτόπουλο.

Στο τέλος κεράσαν ραβανί με παγωτό, και μαζί με μισό κιλό πολύ ωραίο λευκό κρασί δώσαμε 53 ευρώ.

Μπορεί να μην φάγαμε του σκασμού, σίγουρα όμως ήπιαμε και με το παραπάνω, άρα θεωρώ το ποσό που δώσαμε εξαιρετικό VfM.

Ουσιαστικά θα έδινα 3.5 στη γεύση και 3.5 στον χώρο, καθαρά και μόνο λόγο μεγέθους, όμως είπα να τα σπάσω έτσι.

Θα ξαναπάω σύντομα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί Κυριακή μεσημέρι, τέσσερα άτομα.
Εύκολη η πρόσβαση. Βρίσκεται σε κάθετο δρόμο της Γερουλάνου. Αν δεν το ξέρεις, δεν πας. Σταθμεύσαμε εύκολα, αλλά λόγω της Γερουλάνου, η ευκολία στην στάθμευση εξαρτάται απο την ώρα, την ημέρα και την τύχη.
Ο εσωτερικός χώρος του καταστήματος συμπαθητικός αλλά πολύ μικρός, με οτι αυτό συνεπάγεται. Υπάρχει και αυλή.

Το προσωπικό ευγενέστατο, σχετικά γρήγορη η εξυπηρέτηση, λαμβανομένου υπόψη οτι τα φαγητά ετοιμάζονται μετά την παραγγελία. Κρατώ μία επιφύλαξη γιατί δεν μπορώ να ξέρω την ικανότητα εξυπηρέτησης σε περίπτωση μεγάλης κίνησης.

Για το λόγο αυτό σκεφτόμουν να βάλω τρία στην εξυπηρέτηση, αλλά η ευγένεια και η αμεσότητα στη σχέση με το προσωπικό δεν μου το επιτρέπει.

Παραγγείλαμε μπρουσκέτες, σαλάτα ταμπουλέ, μανιτάρια, σαγανάκι λαδοτύρι- με ωραία κρούστα και συνοδευόμενο απο μαρμελάδα λεμόνι, λουκάνικο, κοτόπουλο σε πικροδάφνη, κρασί, αναψυκτικά. Ολα ήταν εύγεστα και φρεσκομαγειρεμένα. Οι μερίδες ικανοποιητικές. Πληρώσαμε γύρω στα 40 ευρώ, πολύ καλή τιμή με βάση την ποιότητα, την ποσότητα και την ποικιλία. Υπήρξε κέρασμα κιμαδόπιτα και στο τέλος κέρασμα χαλβάς με παγωτό. Το εκτιμήσαμε ιδιαίτερα.

Γενικά, πρόκειται για ένα μικρό οικογενειακό μεζεδοπωλείο, όπου τρως ποιοτικό, σπιτικό θα έλεγα, φαγητό σε πολύ καλή τιμή. Σίγουρα θα ξαναπάμε για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα, όπως τα ρεβίθια με μαντζουράνα που δεν υπήρχαν. Και ας ελπίσουμε οτι η διπλανή παρέα θα είναι πιο ήσυχη για να απολαύσουμε, πέρα από τα εδέσματα, και την ωραία μουσική.

2017

Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου, προπαραμονή Χριστουγέννων, καταφέραμε επιτέλους να επισκεφθούμε και να δειπνήσουμε στο Vinoetcetera, στην Αργυρούπολη. Λέω καταφέραμε γιατί προσπαθήσαμε αρκετές φορές απο τις αρχές καλοκαιριού να το επισκεφθούμε αλλά bad timing baby. Στο πρώτο τηλεφώνημα πληροφορηθήκαμε ότι δεν λειτουργούν μεσημέρι, στο δεύτερο θα ανοίξουν ξανά αρχές Σεπτέμβρη, στο τρίτο Κυριακή μεσημέρι τέλη Σεπτεμβρίου έχοντας ψήσει και φιλικό ζευγάρι άνοιγε μετά τις 2, μας είχε κόψει πείνα ήδη οπότε μετά απο άλλες δύο αποτυχημένες προσπάθειες και σκέψεις επίσκεψης του, τελικά πεπεισμένοι, απο τις διθυραμβικές κριτικές στο site τα καταφέραμε. (κάτι σαν το γεφύρι της Αρτας ).

Φθάσαμε λίγο πριν την ώρα της κράτησης μας, αλλά λόγω της ημέρας προφανώς, υπήρχε μόνο μια ακόμη παρέα, στην μικρή αλλά διακριτικά διακοσμημένη σάλα του. Οδηγηθήκαμε απο τον επιτελούντα χρέη σέρβις νεαρό στο τραπέζι μας όπου μας υποδέχθηκαν με εξαιρετικό ψωμακι και ντιπ, φρέσκο νερό σε κανάτα και καλή διάθεση. Μέχρι να έρθει η παρέα μας δοκιμάσαμε σαγανάκι τυρί, αξιοπρεπέστατο μαζί με τσίπουρο σφηνάκι - κέρασμα το τσίπουρο.
Μην ξεχάσω, εντύπωση μας έκανε το στρώσιμο του τραπεζιού με ωραία γυάλινα πιατάκια κάποιας εποχής και δαντελωτό χάρτινο σουβέρ. Αν μη τι άλλο θέμα καλαισθησίας και θετικής προδιάθεσης για το τι θα ακολουθήσει.

Σε λίγο και αφού έφθασε η παρέα μας, ενα φιλικό ζευγάρι οι οποίοι πρόλαβαν τις τελευταίες μπουκίτσες από το σαγανάκι με μαρμελάδα ντομάτας, ταιριαστή γεύση.

Στη συνέχεια του δείπνου ακολούθησαν,
Σαλάτα πράσινη με μαλακό λευκό τυρί, σως κομματάκια σύκου, πρασινάδα, άχρωμη γευστικά, πολύ μικρή ποσότητα.

Παστουρμαδόπιτα η οποία είχε άψητο το ζυμάρι της, εύγευστο περιεχόμενο αν και τσιγκούνικο σε παστουρμά, αλλά η αστοχία του φύλλου χάλασε την προσπάθεια της κουζίνας.

Πρασσοπιτάκια αδιάφορα και άγευστα κροκετάκια, όπου αν δεν ξέραμε τι παραγγείλαμε μπορεί και να τα μπερδεύαμε με κάτι άλλο
Πατάτες τηγανιτές με πάπρικα, οκ.

Τηγανιά κοτόπουλο σβησμένη με μαυροδάφνη, όπως έχει χαρακτηριστεί από κάποιους σαν εμάς το καλύτερο πιάτο, Διαφωνώ και όχι μόνον εγώ, τα μπουτάκια κοτόπουλου άγευστα και λιπαρά, η σως χαμένη στο διάστημα σαν νεράκι σε υφή, σκέτη απαγοήτευση για τα € 6,9.

Κεφτεδάκια εντάξει μέχρις εκεί, τίποτα το ιδιαίτερο, απλώς καλά.

Λουκάνικο Ευρυτανίας καλά ψημένο όχι κάτι ιδιαίτερο όμως.

Κροκέτες με κυβάκια απο προσούτο Ευρυτανίας νομίζω, ακόμα ψάχνουμε το προσούτο.

Μανιταράκια σε πήλινο ευχάριστο πιάτο, πρόταση του σεφ καλή εκτέλεση.

Μας ήρθε μια ποικιλία τυριών ικανοποιητικά έως πολύ καλά και ιδιαίτερα με καλύτερο στα γευστικά μας γούστα το μαλακό τυρί Τήνου, καθώς αξιοπρεπή παρουσία είχαν και το χλωρό της Μήλου και άλλα 2 τα οποία δυστυχώς δεν θυμάμαι.

Ακολούθησε κέρασμα τσουρεκάκι με μπάλα παγωτό βανίλια νομίζω, συμπαθητικό.

Για τα παραπάνω με 1 λίτρο κόκκινο κρασί και 100ml τσίπουρο πληρώσαμε €68,5 με απόδειξη.
Σχεδόν όλα τα πιάτα εκτός του κοτόπουλου κυμαίνονται στα
€ 4,5-5,5, φυσικά όχι οι πατάτες, αλλά προβληματίστηκα γιατί άλλα είχα στο μυαλό μου από τα τόσα καλά που γράψατε στο site και άλλα γεύτηκα.

Νομίζω ότι δοκιμάσαμε το μεγαλύτερο μέρος του μενού και τελικά δεν μας έμεινε κάποια γεύση που να πείς, μεγάλε, θείο, θεσπέσιο, εξαιρετικό, πολύ καλό, έστω καλό κλπ. απλώς καλές έως αδιάφορες γεύσεις, αλλά τα πιο γευστικά πιάτα ήταν τελικά τα τυράκια τα οποία όμως ήταν και δυσανάλογα ακριβά για την ποσότητα τους. Για το κόκκινο κρασί είχαμε κάποιο θέμα την επόμενη μέρα και οι 3 που το δοκιμάσαμε, όχι γευστικά αλλά στομαχικά.

Συμπερασματικά, πολύ φασαρία για το τίποτα, μάλλον. Καλές πρώτες ύλες, κακή εκτέλεση η απλώς εκτέλεση? Το v/m στο 2,5 κανονικά, βάζω 2, στη γεύση 2,5 κανονικά, αν υπήρχεη κλιμακα αυτη, βαθμολογώ με 2 όμως γιατί απαγοητευτήκαμε, πολύ καλή η μουσική επιλογή του μαγαζιού που συνόδευε το τσιμπολόγημα και πολύ ευχάριστο το service.
Μικρές μερίδες για τις τιμές τους στα περισσότερα πιάτα. δεύτερη προσπάθεια δεν ξέρω αν θα γίνει, έγιναν πολλές για να πάμε, δεν μένουμε και κοντά εξάλλου.

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Πολύ όμορφα διαμορφωμενός χώρος μέσα/έξω. Ωραία ελληνική μουσική ότι πρέπει για παρέα, να μιλήσεις άνετα χωρίς να ενοχλεί.
Η αυλή τώρα το καλοκαίρι σου θυμίζει κάτι από παλιά γειτονιά. Επίσης δεν είχαν πρόβλημα να έχουμε και το σκυλάκι μας μαζί, πράγμα που εκτιμήσαμε πολύ.

Οι ιδιοκτήτες ευγενέστατοι και η εξυπηρέτηση πολύ καλή, άλλωστε είναι οικογενειακό μεζεδοπωλείο.

Ότι έχουμε πάρει μέχρι τώρα νοστιμότατα. Δίνουν προσοχή στην λεπτομέρεια του φαγητού με τα σωστά μυρωδικά και βλέπεις ότι ο μάγειρας αγαπάει αυτό που κάνει.
Συνιστώ να δοκιμάσετε τις πίτες τους, την τηγανιά κοτόπουλο, τις μπρουσκέτες και τα κεφτεδάκια (σαν της μαμάς).

Ωραίο χύμα κρασί και φυσικά τσίπουρο και ούζο.
Εκεί θα πάτε εάν θέλετε να φάτε μεζέδες χωρίς να βαρυστομαχιάσετε, ότι πρέπει δηλαδή για βραδυνή έξοδο.

Συνοπτικά ένα όμορφο μικρό μεζεδοπωλείο που αξίζει να το επισκεφθεί κανείς.

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Σάββατο βραδύ, ψάχναμε κάτι ήσυχο στην περιοχή.
Μέσα από το Askfood βρήκαμε το vino etcetera.

Είναι χωμένο σε ένα στενό, όχι μακρυά από την κεντρική πλατεία.
Το πάρκινγκ δεν δεν είναι εύκολο στην περιοχή, βεβαία με λόγω τύχη βρήκαμε.
Το μαγαζι έχει εξωτερικά χώρο για να κατσεις αλλά λόγω καιρού θελαμε μεσα.
Έχει πέντε τραπέζια μέσα και να κατσεις στην μπάρα.
Δεν είχαμε κλείσει τραπέζι αλλά αφού περιμέναμε λίγο, άδειασέ κάποιο τραπέζι και μπήκαμε.

Ο χωρος παρόλο ότι είναι μικρός, είναι πολύ όμορφος.
Φτάνει ο κατάλογός. Δεν είναι τεραστία η ποικιλία αλλά αυτά που έχει αξίζουν όλα.
Και ξεκινάω, πήραμε ντακακια με ξινομυζηθρα (εξαιρετικά), ρεβυθοκεφτεδες, λουκάνικό, πρασοκεφτεδες και τηγανίτες πατάτες(όλα εξαιρετικά) και χουμους.
Δεν πηραμε κάποιο κρασί αν και για αυτό φημίζεται, ίσως την επομένη φορά.

Όλα τα φτιάχνει και εκείνη την στιγμή, ακούς τα τηγανιά πίσω σου. Δεν είναι βαριά τηγανισμένα, αλλά ούτε τα κεφτεοειδη έχουν αλεύρι ώστε να έχουν βαριά γεύση.
Αν υπάρχει κάτι αρνητικό είναι το ψωμί του, που φέρνει συσκευασμενο του εμπορίου που είναι σε φέτες(αλλά εμεις δεν τρωμε ψωμί οπότε μικρή σημασία έχει).
Στο τέλος έχει γλυκό χαλβά με παγωτό.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, εμείς έχουμε ήδη κλείσει να ξανάπαμε.

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Με τον σύζυγο μου αποφασίσαμε οτι θέλαμε κάτι ήσυχο με ωραίο κρασακι. Μετά απο έρευνα στο ask4food καταλήξαμε στο vino etcetera.

Μικρός χώρος με κρεμασμενες γλαστρουλες γύρω γυρω απο τον εξωτερικο χώρο. Ωραίο κοσμο, μουσική τόση ώστε να μπορείς να συζητας με άνεση.

Ο σερβιτόρος πολύ ευγενικό παιδι μας έφερε τους καταλόγους και απαντούσε σε κάθε ερώτηση μου σχετικα με το μενού με χαμόγελο και ευγένεια. Την ωρα που μας έπαιρνε τη παράγγελια μας ενημέρωσε οτι λόγω πολύ δουλειάς σήμερα θα υπάρχει μια μικρή καθυστεριση στο φαγητό.

Ως προς τις γεύσεις τώρα το πιάτο που θέλαμε γιατι ειχαμε διαβασει πολλα εδω ειχε τελειώσει ( κοτόπουλο με μαυροδάφνη. ) Επίσης είχε τελειώσει και το ημιγλυκο χυμα κρασι αλλά μας το ειπαν αφού ειχαμε παραγγείλει οπότε μετα παραηγγειλαμε τσικουδιά την οποια και μας κερασε το κατάστημα για την "ταλαιπωρία"(ωραία κινηση).

Πήραμε τις μπρουσκευτες με απακι και λιαστη ντομάτα καλές αλλά όχι κάτι τρομερό.
Κεφτεδακια σπιτικια, πολλά ωραία, αφρατα και ωραία τηγανισμένα καθόλου βαριά.
Πατατουλες τηγανιτές, ωραίες φρέσκες.
Κροκέτες πατάτας με γέμιση κιμά, προσωπικά το βρήκα τραγικό πιάτο. Για ντεκόρ πανω απο στις κροκέτες είχαν βάλει μαγιονέζα...... κακό πιάτο.
Σαγανάκι τυριού.... Υ Π Ε Ρ Ο Χ Ο σαγανάκι. Πραγματικα τρομερό. Τραγανό, κρατσανιστο με πλούσια γεύση καθόλου βαρύ. Ανετα ξανά πηγαίνα μονο για το σαγανάκι.
Σύνολο: 20,3 ευρώ χωρίς την τσικουδιά μιας και ηταν κέρασμα.

Στο τέλος ήρθε κέρασμα χαλβάς με παγωτάκι. Επειδή εγώ δεν ήθελα γλυκο μου πρόσφεραν σφηνακι μαστίχας.

Ωραιο ήσυχο τιμιο μαγαζί, με φοβερή εξυπηρέτηση. Ειχαμε μια μικρή καθυστέρηση στα φαγητά αλλά και στην σειρα που μας τα έφερναν. Ομως και ο σερβιτόρος και το αφεντικό (σεφ) μας ζήτησαν συγγνώμη για την καθυστέρηση.