08 Φεβ 2017

Έχω τιμήσει το εν λόγο μαγαζί 2-3 φορές και θα συνεχίσω να το τιμάω, όσο μένει σταθερό στις αξίες του.

Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, βρίσκεται κοντά στον ηλεκτρικό και ο χώρος αν και μικρός είναι περιποιημένος και πολύ καθαρός (δεν πρέπει να υπάρχουν παραπάνω απαιτήσεις σε αυτό το στυλ εστίασης).

Λίγο πολύ θα επιβεβαιώσω τις προηγούμενες κριτικές για το φαλάφελ του (είναι πολύ καλό αλλά όχι κορυφαίο), δεν θα σας απογοητεύσει πάντως σε καμία περίπτωση.

Εκεί που θα ήθελα να σταθώ είναι το συκώτι Αλεξάνδριας. Είναι κομμένο μοσχαρίσιο συκωτάκι στο τηγάνι με μουχαμάρα (σάλτσα πιπεριάς) και ανατολίτικα μπαχαρικά. Ομολογουμένως, δεν έχω φάει καλύτερο συκώτι. Είναι πολύ τρυφερό, ένα πιάτο που ξεχειλίζει από αρώματα, πραγματικά ιδιαίτερο. Πολύ καλή ποσότητα και τιμή (5e). Επίσης μπορείς να το γευτείς και σε αραβική πιτούλα (2,5e αν δεν απατώμαι).

Γενικά θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή τόσο για επίσκεψη στο κατάστημα, όσο και για ντελίβερι.

Εύγεστο, ποιοτικό και vfm, τι άλλο να ζητήσεις;

28 Δεκ 2015

Το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς στη διασταύρωση μπροστά από το σταθμό ΗΣΑΠ της Καλλιθέας, μια εναλλακτική πρόταση απέναντι στον κεμπατσίδικο ΣΑΒΒΑΣ.

Ο Χώρος = Είναι μικρο αλλά συμπαθητικό και βασικά ντελιβεραδικο (κυρίως έτσι το ξέρω, μένοντας πολύ κοντά. ) Στη κουζίνα εναλλάσσονται δυο σχετικά νέοι αραβόφωνοι, μάλλον Σύριοι ή Λιβανέζοι και στο σι-ντι πάντα παίζει ΦΑΥΡΟΥΖ

Η Εξυπηρέτηση = Πολύ φιλική και γρήγορη, κάπως δύσκολη η συνεννόηση με το αραβικό προσωπικό αλλά τέλειο με την κοπέλα που παίρνει παραγγελίες και κάνει ταμείο. Έχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο μαγαζί, σε μάζωξη 20-25 ατόμων σπίτι μου και με έμεινα απολύτως ευχαριστημένος.

Το Φαΐ = το έχω δοκιμάσει βασικά ως φαλαφετσίδικο όπως άλλωστε δηλώνει!
Στο φαλαφελ του δινω 2,5/4, είναι κάπως στεγνό και τώρα που αποκτώ εμπειρία το θεωρώ αξιοπρεπές αλλά έχω φάει και πιο καλό. Υπάρχει σε τυλιχτό, και σε σκεπαστή πίτα.
Το χούμους τους ήταν από τα καλύτερα που έχω φάει, δίνω 4/4.
Ταμπουλέτ πολύ καλό, 3/4.
Πίτα μαρίνα, λέγεται ένα ασυνήθιστο πιάτο (4,5 ευρώ) που είναι ένα είδος σκεπαστής στρογγυλής κρεατόπιτας. Μοσχαρίσιος, μαριναρισμένος κιμάς ανάμεσα σε δυο αραβικές πίτες σερβίρεται όπως τα κομμάτια πίτσας (6 ή 8) κάπως βαρύ αλλά πολύ νόστιμο, δίνω 4/4.
Κουπέ, είναι ένα είδος πικάντικου κιοφτέ, (υπάρχει σε κυπριακή εκδοχή για όσους/ες έχουν δοκιμάσει κυπριακή κουζίνα). 3/4.

Η Τιμή = τα κεμπάπ μερίδες (που ακόμα δεν έχω δοκιμάσει) είναι τα πιο ακριβά με γύρω στα 5,5. Γενικά πολύ οικονομική επιλογή (τυλιχτά 2-2,20 ευρώ). Τάισα στο σπίτι μου πάνω από 20 άτομα με 45 ευρώ τιμή κατόπιν συμφωνίας με τον ιδιοκτήτη (φαλαφελ, πίτες μαρίνα, ταμπουλε, χούμους, βουνά από αραβικές πίτες! )

Και θα πάω και θα παραγγείλω, ξανά!

08 Νοε 2015

Σάββατο βράδυ ώρα 23.50, μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με μια ευγενέστατη δεσποινίδα που μας έκλεισε τραπέζι.

Το μαγαζί είναι στημένο στην ουσία σε ένα υπερυψωμένο ξύλινο βάθρο στο πεζοδρόμιο με πλαστικά γύρω- γύρω για το κρύο, ο χώρος της κουζίνας είναι στο πραγματικό κτίριο, καθώς και το πατάρι που που μπορείς να πας από μια "όρθια" σκάλα.

Η υποδοχή πολύ καλή με ένα μπουκάλι νερό, και η παραγγελία μας τέσσερα φαλαφέλ, μια σκεπαστή πίτα με το όνομα Μαρίνα, ταμπουλέ, μια μερίδα με κεμπάπ.
Τα πιάτα πολύ καλά στημένα, χάρμα οφθαλμών, θα έλεγες πως θα ταίριαζαν σε κανονικό μαγαζί, αλλά εκείνο που μας έκανε και παρατήσαμε το φαγητό ήταν η πολύ βαριά μυρωδιά από το αρνί, στο σκληρό κεμπάπ, το ίδιο ίσχυε και για τη σκεπαστή πίτα, τα φαλαφέλ ήταν "στεγνά", και το ταμπουλέ χωρίς πλιγούρι.
Οι μπίρες σερβιρίστηκαν σε μικρο ποτήρι του κρασιού.

Γευστικό το ταψάκι που παραγγείλαμε με τα σιροπιαστά, από κάποιο εργαστήριο ζαχαροπλαστικής, που κυκλοφορεί και σε άλλα μαγαζιά με το ίδιο στυλ κουζίνας.
Κέρασμα στο τέλος λικέρ.

Εν κατακλείδι, στο εν λόγω κατάστημα δεν θα ξαναπάω,