ΚΕΜΠΑΜΠ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Πολίτικη κουζίνα

Κύπρου 8, Περιστέρι [Χάρτης]

Πολίτικη κουζίνα - Περιστέρι, Αθήνα

Το κεμπαμπτζίδικο "Παναγιώτης" βρίσκεται κοντά στη στάση του μετρό Άγιος Αντώνιος στο Περιστέρι και γύρω στα τριάντα χρόνια τώρα αποτελεί κλασικό στέκι για τους λάτρεις του είδους. Ο επικεφαλής Παναγιώτης υπήρξε - μαζί με τον γνωστό Θανάση- ο πρώτος ψήστης του γνωστού "Σάββα". Μάλιστα είχε περάσει και από το δημοφιλές " Αιγυπτιακόν " στη Νίκαια. Ενώ το συγκεκριμένο μέρος το έχω περάσει στο σύστημα εδώ και περίπου ένα χρόνο, συλλέγοντας πληροφορίες από δω κι από κει, τώρα αξιώθηκα να το επισκεφθώ και έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Όπως, λοιπόν, φαίνεται η δεύτερη γενιά ακολουθεί άξια την τέχνη του πρωτομάστορα "Παναγιώτη"!

Όταν έμαθα ότι συρρέει κόσμος από όλη την Αττική για να δοκιμάσει το κεμπάμπ αυτού του εστιατόριου μου έκανε εντύπωση, καθώς πρόκειται για ένα μέρος που δεν έχει ακουστεί αρκετά ανάμεσα στους " κεμπαμπόφιλους" της παρέας μας.

Καθίσαμε στη μεγάλη εξοχική αυλή του εστιατορίου που για μεσημεράκι ήταν σχεδόν γεμάτη και το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν η μεγάλη προσέλευση του κόσμου προκειμένου να πάρει πακέτο για το σπίτι. Ο εντελώς απλός εσωτερικός χώρος σίγουρα δεν ενδείκνυται για πολλά πολλά καθώς μυρίζει έντονη κρεμμυδίλα μάλλον λόγω κακού εξαερισμού!! Η αυλή όμως είναι ό, τι πρέπει για να απολαύσετε το φαγητό σας. Το δε σέρβις είναι υψηλών προδιαγραφών πράγμα που μας εντυπωσίασε περισσότερο και από το ίδιο το φαγητό. Ο σερβιτόρος ήταν ευγενέστατος και πλήρως κατατοπισμένος τόσο για την ιστορία του μέρους όσο και για το φαγητό.

Ο κατάλογος είναι αρκετά λιτός και περιλαμβάνει τα εντελώς απαραίτητα και ουσιώδη. Το βάρος δίνεται στο γιαουρτλού κεμπάμπ ( γιαούρτογλου όπως αναφέρεται ) και στα σουβλάκια ( κιλότο μόσχου, χοιρινό, κεμπάμπ τυλιχτό, γαλοπούλα ). Από κει και πέρα υπάρχει παστουρμάς μερίδα (6,50), σουτζούκι μερίδα (6,00) και λουκάνικο χωριάτικο (5,00). Στα ορεκτικά συγκαταλέγονται τζατζίκι (3,30), πατάτες τηγανιτές (2,50), πιπεριές καυτερές (3,00) και πιπεριές γλυκές (3,00) συν τυροκαυτερή (4,50). Οι σαλάτες είναι εντελώς απλές (3-6,00).

Δεν έρχεται ψωμί στην αρχή και γλυκά δεν σερβίρονται, ούτε καν προσφέρονται!
Το νερό έρχεται σε κανάτα.

Υπάρχει όμως κρασί χύμα (2,80) και ούζο καραφάκι (6,50/200ml ). Επιπλέον, βρίσκουμε μπύρες (2,30 - 3,20 ), αναψυκτικά και εμφιαλωμένο νερό.

Γενικά, τα πράγματα εδώ είναι πολύ απλά και συγκεκριμένα έτσι ώστε το μαγαζί να διατηρεί την παραδοσιακή φυσιογνωμία του!

Πριν καταφθάσει το λαχταριστό κεμπάμπ μας δοκιμάσαμε τα εξής:

Γλυκές ψητές πιπεριές (3,00). Κατέφθασαν τρεις μεγάλες πράσινες πιπεριές πάνω σε μπόλικο λάδι. Τις βρήκα εξαιρετικές!

Σουβλάκι κεμπάμπ τυλιχτό (2,30/μερίδα). Νομίζω ότι οι φαν του είδους θα το λατρέψετε. Το ζουμερό κρέας, από μοσχάρι και αρνί, καθώς και τα διάφορα μπαχαρικά το κάνουν μοναδικό!!!

Κατόπιν ήρθαν τα κεμπάμπ μας. Παραγγείλαμε το κλασικό γιαουρτλού κεμπάμπ του "Παναγιώτη" με το σουτζούκι και τον παστουρμά (10,00). Τι να λέμε τώρα....
Μέσα σε βαθύ πιάτο, σερβίρεται ελαφρύ και ταυτόχρονα νοστιμότατο κεμπάμπ πάνω σε φρεσκότατες και καλοψημένες πίτες. Η μερίδα αποτελείται από τέσσερα κομμάτια κεμπάμπ, ελαφριά σος γιαουρτιού, ψητές ντομάτες και κομμάτια από σουτζούκι και παστουρμά.
Σίγουρα θα το λατρέψετε....

Ήπιαμε μπύρα Heineken σε κουτάκι ( 2,30 ).

Φύγαμε ενθουσιασμένοι και θα ξαναπάμε όπως και να χει!!!!