ένας ζεστός χώρος στο κέντρου του Πειραιά. διαφορετικός χώρος από τα συνηθισμένα ρακαδικα της εποχής. 2 αδέρφια από τη κρητη αποφάσισαν να ενώσουν τις καλλιτεχνικές τους ανησυχίες, να προσαρμόσουν τιμές και ποιότητα, και να φτιάξουν ένα εναλλακτικό μουσικό καφενείο με ελληνικά παραδοσιακά προϊόντα, ελληνικές μπίρες, και να προσθέσουν πάνω σε αυτά την κρητική κουζίνα. μεζέδες που έρχονται απευθείας από την μεγαλόνησο. τέταρτες (και μερικές φορές και πέμπτες) θα βρεις διάφορους καλλιτέχνες να σε ξεναγούν με τις έντεχνες μουσικές τους, ενώ Κυριακές ξεκινούν από το μεσημέρι τα ρεμπέτικα έως αργά το βράδυ.. Ce Soir.. όπως λέμε και στα γαλλικά, ''Αποψε.. ''

καθημερινά από 11 το πρωί μέχρι αργά το βράδυ. ζωντανή μουσική, τετάρτη βράδυ και Κυριακή μεσημέρι.

Έχει ζωντανή μουσική
Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

26 Δεκ 2015

Το συγκεκριμενο μαγαζι βρισκεται ενα στενο κατω απο το Πανεπιστημιο Πειραιως εκει που περασα τα φοιτητικα μου χρονια και κοντα στο πασαλιμανι, το ειχα δει αρκετες φορες περνωντας απεξω παντα βιαστικα.

Ενα βραδυ δευτερας εψαχνα για κατι γρηγορο και οικονομικο στο κεντρο του Πειραια μου ηρθε λοιπον στο μυαλο, περασαμε να το δουμε μας αρεσε και βρηκαμε και θεση παρκιγκ ακριβως απεξω.

Μπηκαμε στο μαγαζι που ειχε ακομη τρεις παρεες μας υποδεχτηκε ο ιδιοκτητης -μαλλον- με μεγαλη ευγενια και χαμογελο, καθησαμε σε ενα τραπεζακι (τρια ατομα) ριξαμε μια ματια στα γρηγορα στον καταλογο, ο οποιος ειχε αρκετα ενδιαφεροντα πιατακια κρητικης προελευσης, εμεις πιο πολυ θελαμε να τσιμπησουμε και να τα πουμε. Οποτε πηραμε με προτροπη του σερβιτορου την ποικιλια (μικρη στα 8 ευρω) που περιειχε Χ2 κολοκυθοκεφτεδες, κεφτεδες, ντοματα, αγγουρι, τυρι φετα, χοιρινο φιλετακι, λουκανικο χωριατικο, πατατες τηγανιτες(κομμενες στο χερι και μπολικες) ισως και κατι ακομη που ξεχνω, ολα φαινονταν χειροποιητα και ηταν νοστιμα αρκετα, πηραμε και ενα ντακο (πολυ καλο οπως πρεπει, πιατο που δυσκολα να μην πετυχει καποιος). Η κουζινα χωρις γευστικες εξαρσεις αλλα μαμαδισια φαγητα μαγειρεμενα σωστα. Το 3 το εβαλα διοτι επιφυλασσομαι να δοκιμασω και τα υπολοιπα πιατα, ειδα κατι καλτσουνια διπλα που μου φανηκαν πολυ ενδιαφεροντα!!

Το vfm σε πολυ υψηλα επιπεδα αυτα με μια μπυριτσα κοστισαν 15 ευρω περιπου, τιμη που σου επιτρεπει να κανεις το μαγαζι στεκι για καθημερινες, σε συνδυασμο με το ανεπιτηδευτο χαμογελο και την σωστη εξυπηρετηση απο τους ιδιοκτητες.
Το μονο αρνητικο αφορα το χωρο και την μη απαγορευση του καπνισματος, απο εκει κοβω μια ντοματουλα, καταλαβαινω ομως και τους ιδιοκτητες στην Ελλαδα ειναι δυσκολο να σεβαστει καποιος αυτο το νομο και απο οτι βλεπω γυρω μου δυστυχως χανουν πελατες οταν το κανουν, κατα τα αλλα για το ειδος του εχει ενδιαφερον, εξαιρετικες οι τουαλετες τους ομορφα διακοσμημενες και καθαρες. Εχει καποια αντικειμενα στο χωρο που παραπεμπουν σε κομμωτηριο (προσπαθω να θυμηθω αν ηταν κατι τετοιο στο παρελθον το μαγαζι αλλα δε θυμαμαι).

Συμπερασματικα ενας ομορφο μαγαζακι μεζεδοπωλειο-μοντερνο καφενειο που ειναι καταλληλο γι αυτους που θελουν να πανε πειραια να τσιμπησουν κατι αλλα θελουν να αποφυγουν την κινηση και τη δυσκολια του παρκαρισματος. Με νοστιμο φαγητο και καλη εξυπηρετηση.

03 Φεβ 2016

Δεν εχω μπει ποτε στη διαδικασια να κανω κριτικη σε καποιο μαγαζι στο οποιο πηγα. Παρ ολα αυτα χαλαστηκα τοσο πολυ που εκανα την εγγραφη στο ask4food μεσα στη αιθουσα τους.

Η κρατηση ηταν για 6 ατομα κατα τις 10 παρα το βραδυ Σαββατου. Θα επαιζε ζωντανα ο Λαγουδακης. Φτανουμε λοιπον και μας βαζουν και τα 6 ατομα να κατσουμε σε δυο τραπεζακια καφενειου. Σε μια αιθουσα που θα επρεπε να κατσουν 30 - 40 ατομα μαξιμουμ ειμασταν στριμωγμενοι πανω απο 60.... επαιζε βλεπετε ο Λαγουδακης. Παραγγελνουμε οπως και να εχει απακι, τακο, μια χωριατικη, μαραθοπιτα, σκαλτσουνια,, αμανιτες, πατατες τηγανητες, και απο τα πιατα ημερας γαμοπιλαφο. Αυτο στις 10 η ωρα. Τα πρωτα πιατα ηρθαν στις 11 και τεταρτο, εκτος απο το γαμοπιλαφο.

Κατα τις 12 κι αφου μας εχουν φυγει τα αυτια απο τη μουσικη η οποια επαιζε απο τις 10 τερμα (και δεν καταλαβαινω για ποιο λογο να ειναι τερμα σε ενα μαγαζι 40 τετραγωνικα που δε θα χρειαζονταν κανονικα μικροφωνικες και δεν ειχε και χωρο για χορο στο κατω κατω) ρωταμε αν μας εχουν ξεχασει κι αν θα μας φερουν το γαμοπιλαφο. Μας εξηγει πολυ ευγενικα οτι επειδη γινεται εκεινη την ωρα αργει λιγο. Αλλα ο λογος δεν ηταν αυτος δυστυχως.... περιμενανε να παρουνε ολες τις παραγγελιες για γαμοπιλαφο και να τις φτιαξουν και να τις σερβιρουν ολες μαζι.!!!

Εν τω μεταξυ ενω κανεις δεν εχει χορτασει με τα μεζεδακια παραγγελνουμε κι ενα λουκανικο ξυδατο. Το λουκανικο ηταν στην καταψυξη κι οταν το σερβιραν το εσωτερικο του ηταν ακομα παγωμενο. Το ιδιο ειχε συμβει και με τα σκαλτσουνια αλλα ηταν απλα χλιαρα εσωτερικα κι οχι κρυα. Για να μη σας τα πολυλογω, γαμοπιλαφο δε φαγαμε μεχρι τη μια και τεταρτο που φυγαμε. Οτι φαγαμε βεβαια ηταν συμπαθητικο και τα δυο παλληκαρια στο σερβις ευγενεστατα (δεν ξερω αν ειναι οι ιδιοκτητες) αλλα το σερβις ηταν επιεικως απαραδεκτο.

Και ειμαι σιγουρη οτι ειναι απορροια του οτι δε υπηρχε η υποδομη να εξυπηρετησουν τοσο κοσμο που επετρεψαν να μπει. Καταλαβαινω οτι οι εποχες ειναι δυσκολες κι οτι τα οργανα που φερνει ο καθενας πρεπει να πληρωθουν, αυτος ομως δεν πρεπει να ειναι λογος να φευγει ο κοσμος νηστικος απο το μερος που εχει παει να φαει.

19 Δεκ 2015

Επισκεφτήκαμε με την παρέα μου το ce soir στα μεςα του Οκτωβρίου, εναλλακτικός ρετρό χώρος. ι Σάββατο βραδυ, χωρίς να εχουμε κανει κράτηση, και πέσαμε πανω σε κρητική μουσική. Όπως μας ενημέρωσαν υπάρχει κάθε Σάββατο βραδυ κρητική μουσική.

Ημασταν 4 άτομα, και δεν υπήρχε σχεδόν καθόλου τραπέζι. Το προσωπικό μας πρότεινε να περιμένουμε στο μπαρ, να μας κεράσουν μια ρακι, μέχρι να αδειάσει κάποιο τραπέζι. Πολυ εξυπηρετικοί και φιλόξενοι. και όντως δεν άργησαν να μας βάλουν να καθίσουμε. Εξαιρετικη ατμόσφαιρα, (για όσους αγαπούν την κρητική μουσική).

Το φαγητο εξαιρετικο, σαν να τρως σπιτι σου. Υπήρχε γαμοπίλαφο, τσιγαριαστο σταμναγκάθι, τα οποία έκαναν τι διαφορά. Για τέσσερα άτομα με γαμοπιλαφο, τσιγαριαστο σταμναγκάθι, ντάκο, ντολμαδάκια, πατάτες στακα, απάκι κοτόπουλο (σε εξαιρετικες ποσότητες), και 2 κιλά κρασί, πληρώσαμε 11€ το άτομο. Για την ποιότητα και τις τιμες, το προτείνω ανεπιφύλακτα.