latteria

7:00 π.μ. - 10:00 μ.μ.

27 Νοε 2016

Εννοείται ότι, καθώς το ZOE’S βρίσκεται δύο δρόμους πάνω από το γραφείο μου, δεν ήταν δυνατόν να μην υποπέσει εξαρχής στην αντίληψή μου. Τα πρώτα test drive έγιναν με την προμήθεια γαλακτοκομικών, για να (εκ)τιμήσω το όνομα, ακολούθησαν πίτες ταψιού και κάτι γλυκάκια, όλα μια χαρά. Κανονικά ήταν βέβαια δουλειά του baron rouge, που ειδικεύεται (ή μήπως ειδικευόταν, τι έγινες βρε παιδί;) στα μικρά κι ωραία μαγαζιά του κέντρου, να γράψει την πρώτη κριτική, όμως δε με χάλασε καθόλου που η φίλτατη evispir έκλεψε τη δόξα, τοποθετώντας πρώτη το ZOE’S στο χάρτη του ask4food. Ακριβής και αναλυτική όπως πάντα, τα είπε κυριολεκτικά όλα όσον αφορά στήσιμο, διακόσμηση, προϊόντα και τιμές. Επειδή όμως από την κριτική εκείνη έχουν περάσει 8 μήνες, ας μου επιτραπεί να γράψω εγώ το part two, γιατί στο διάστημα αυτό το ZOE’S έχει αλλάξει σε πολλά σημεία.
Άρθρον 1: Το ZOE’S δεν είναι πια ένα απλό all day καφεγαλακτοπωλείο. Έχει προσθέσει κουζίνα στο βάθος και μέχρι αργά το απόγευμα προσφέρει τη δυνατότητα κανονικού φαγητού. Έξυπνη ιδέα, γιατί σε ακτίνα 200 μέτρων δεν υπάρχει κάτι ανάλογο. Ο κατάλογος είναι αρκετά διαφορετικός για κάθε μέρα, γύρω στα 10 πιάτα με σχεδόν σταθερή τιμή στα 7 ευρώπουλα, και μιλάμε για πραγματικά χορταστικές μερίδες. Ενδεικτικά αναφέρω φρικασέ, λαχανοντολμάδες, ζυμαρικά, ψάρι φιλέτο, σούπες και κιμαδοειδή (μπιφτέκια, σουτζουκάκια), όλα καλομαγειρεμένα της ώρας.
Άρθρον 2: Ο διαθέσιμος χώρος υπερδιπλασιάστηκε με την προσθήκη ενός παταριού, ελαφρά χαμηλοτάβανου μεν και κάπως ζεστού, πλην όμως σαφώς πιο cozy και ήσυχου, χωρίς τη βαβούρα της περαστικής πελατείας που έρχεται να πάρει κάτι στο χέρι και να απέλθει.
Άρθρον 3: Το σέρβις παρουσιάζει δυστυχώς σημεία έντονης κόπωσης, ειδικά στις ώρες αιχμής. Τα παιδιά που εξυπηρετούν καταβάλλουν κάθε προσπάθεια, το χαμόγελο δε λείπει, λείπει όμως ο επαγγελματισμός και ο συντονισμός. Αν καθίσετε για φαγητό, καλό είναι να οπλιστείτε με υπομονή, θα βαρεθείτε να ακούτε το καμπανάκι από την κουζίνα για την παραλαβή των πιάτων που είναι έτοιμα για σερβίρισμα.
Άρθρον 4: Τα πάντα προσφέρονται και με delivery, και μάλιστα σε αισθητά χαμηλότερες τιμές, μια μερίδα φαγητό π. χ. στα 5€.
Ακροτελεύτιον άρθρο: Το ZOE’S ήρθε για να μείνει και ελπίζω να μείνει και να εξαλείψει τις όποιες αδυναμίες του. Είναι ένα γλυκύτατο καλοστημένο μαγαζί με μεγάλη ποικιλία προσφερομένων ειδών σε σωστές τιμές. Σας το συνιστώ χωρίς δεύτερη κουβέντα.

24 Νοε 2017

Καθημερινή μεσημέρι, βρεθήκαμε στο Zoe's, λόγω της κοντινής σχετικά απόστασης απο το Οφθαλμιατρείο.
Ο χώρος διακοσμημένος με ανοικτόχρωμα κυρίως έπιπλα, είναι αρκετά χαριτωμένος και είχα περιέργεια να τον επισκευτώ.
Όταν μπήκαμε, υπήρχε μόνο ένα ζεύγος θαμώνων που έπιναν καφέ-παρόλο που που ήταν 2 μ. μ. και θα περίμενες περισσότερους να είναι εκεί για φαγητό.
Βλέποντας τον χώρο πίσω που έχει διαμορφωθεί σε "μαγειρειό" με ταψιά έτοιμου φαγητού, διαλέξαμε τί θα θέλαμε.
Καθήσαμε (δύο άτομα) και περιμέναμε. Ο σερβιτόρος έμοιαζε πολύ απορροφημένος σε άλλα προβλήματα-άργησε αρκετά να μας φέρει κατάλογο.
Παραγγείλαμε μία μερίδα λαχανοντολμάδες και μια ψαρόσουπα-κακαβιά.
Ο κατάλογος των φαγητών είχε αρκετή έκταση-περίπου δέκα επιλογές, χώρια τα σάντουιτς και τις σαλάτες.
Η παραγγελία παραδόθηκε, αλλά δεν ερχόταν! Βλέπαμε τις τρείς κυρίες στην κουζίνα να είναι πολύ απασχολημένες να σερβίρουν άπειρα ταπεράκια με μακαρόνια με σάλτσα. Ενας ηλικιωμένος κύριος βοηθούσε, αλλά κανένας απο τα τέσσερα άτομα δεν σερβίραν σε εμάς τα δυό πιάτα (έτοιμου ήδη) φαγητού.
Κάποια στιγμή κατέφτασαν σε πολύ εντυπωσιακά πολύχρωμα πιάτα οι μερίδες μας.
Δυστυχώς η έκπληξή μας ήταν μεγάλη όταν δοκιμάσαμε το φαγητό.
Οι λαχανοντολμάδες ήταν κάτι βραστά χοντρόφυλλα λάχανου όπου είχαν τυλιχτεί άνοστες μπάλες φτηνού κιμά. Εντελώς ανάλατο, χωρίς κανένα μυρωδικό και υφή λαστιχένιας μπάλας. Σάλτσα απροσδιόριστη, σαν νερό με αλεύρι. Μέχρι και ένα τσόφλι απο αυγό μάσησα στην δεύτερη μπουκιά. Η ψαρόσουπα-κακαβιά της φίλης μου, δεν παρά ένα μικροσκοπικό δείγμα απο ξεκατεψυγμένο αναιμικό "ψάρι"-ούτε μισό κουταλάκι του γλυκού. Το υπόλοιπο ήταν πατάτες, κουνουπίδι(! ) άνηθο και κρεμμύδες-κάτι χοντρά κομμάτια, όπως δεν έχω δεί ποτέ σε εστιατόριο.
Στο μεταξύ μια άλλη κυρία είχε παραγγείλει το "Φιλέτο ψαριού" του καταλόγου και αφού περίμενε κι αυτή δεόντως, σερβιρίστηκε και αμέσως πήγε να διαμαρτυρηθεί στις κυρίες γιατί φυσικά "ψάρι" δεν ήταν.
Το αποτέλεσμα ήταν να επιστρέψουμε την ψαρόσουπα στην κουζίνα. Τους λαχανοντολμάδες τους έφαγα λόγω πείνας, αλλά θα το μετανοιώνω για καιρό.

Ενα σάντουιτς με τόνο που ζήτησε η φίλη μου αντί για ψαρόσουπα ήταν καλό, αν εξαιρέσεις κάτι απίθανες κομμάτες εντελώς άγουρου αβοκάντο που είχε μέσα.

Το προσωπικό γενικά ήταν αδιάφορο για την αίθουσα και τους συνδαιτημόνες και απασχολημένο μάλλον με delivery.

Κρίμα γιατί ο χώρος έδειχνε να έγινε με καλές προθέσεις, αλλά το προσωπικό (σερβιτόρος και μαγείρισσες) είναι στην καλύτερη περίπτωση αρκετά άσχετοι με το θέμα τους.

Θα πήγαινα ξανά μόνο για κανένα καφέ και γλυκό.

Ακαδημίας 37 και Ομήρου, Αθήνα