παραδοσιακη, ελληνικη μοντερνα κουζινα

ολη την εβδομαδα ανοιχτα απο τις 10 το πρωι μεχρι αργα το βραδυ μουσικη μια με δυο φορες την εβδομαδα

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό προς χορτοφάγους
Προσφέρει Πρωινό
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

Πυρολίκι... αρνητικές κριτικές κυριαρχούν στο a4f.. βρε παιδιά μήπως εν τω μεταξύ άλλαξε ο μάγειρας?

Η τελευταία κριτική-και αρνητική- δημοσιευμένη είναι από Δεκέμβριο 2017, ίσως μέχρι τον Ιούλιο 2018 έγινε η ανατροπή στην κουζίνα, δεν έχω άλλη εξήγηση...

Η αλήθεια είναι ότι στο Πυρολίκι πήγα εντελώς τυχαία, χωρίς καμία προηγούμενη έρευνα ή μελέτη απλώς περνούσαμε απέξω, είδαμε την αυλή και μας ενέπνευσε.

Μόλις έπιασα στα χέρια μου τον κατάλογο και είδα ότι είμαι στο Πυρολίκι, κάτι μου θύμιζε αλλά δεν μπορούσα να ανασύρω από τα βάθη της μνήμης εάν τα γραφόμενα ήταν καλά ή κακά (τελικά ευτυχώς που ήρθα τυχαία και απροετοίμαστα γιατί διαφορετικά θα το είχα απορρίψει διαβάζοντας τις κριτικές).

Κυριακή απογευματάκι με τα απειλητικά σύννεφα να πληθαίνουν στον ουρανό, ψάχνουμε με τον καλό μου στα πέριξ του αγαπημένου μας Κεραμικού κάπου να τσιμπήσουμε, κάπου που δεν έχουμε ξαναπάει, να ξεφύγουμε απο τα ¨σίγουρα”.

Και τριγυρνώντας στα στενά για να πάμε σε αυτό που αρχικά είχα στο μυαλό μου, περάσαμε 2 φορές μπροστά από μια αυλή που μας κίνησε το ενδιαφέρον, έτσι τη 2η φορά απλώς παρκάραμε απέξω (moto) και μπήκαμε μέσα (σημειώνω πάντως ότι το parking έχει σχετικό βαθμό ευκολίας στην περιοχή).

Η αυλή, μας πάει αρκετά χρόνια πίσω, τότε που τα σπίτια στην Αθήνα είχαν την όμορφη αυλή τους, οχυρωμένη με ψηλούς τοίχους που στις ρίζες τους φύτρωναν λουλούδια.
Η συγκεκριμένη αυλή δεν είναι τόσο περιποιημένη όσο θα έπρεπε για να γίνει ακαταμάχητη, το ίδιο άβολα και απεριποίητα είναι τα τραπεζοκαθίσματα που είναι αραδιασμένα στο αφρόντιστο πάτωμα, με 2-3 σειρές φωτάκια να κρέμονται πάνω από τα κεφάλια μας.

Υπήρχαν 2-3 παρέες μικρής ηλικίας όλοι τους, σκέφτηκα ίσως αυτά τα παιδιά να μην έχουν ακόμη απαιτήσεις, βλέπονταςα και την “παρακμή” στο χώρο άρχισα να αμφιβάλλω για την επιλογή μας.

Ο χώρος μέσα -και πάνω στον 1ο οροφο- λιτός, δίνει την εντύπωση ότι δεν ασχολήθηκε κανείς με τη διακόσμηση-λες και αυτό δεν έχει σημασία. Τους αρκούν οι τοίχοι και τα τραπέζια/καρέκλες.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση -άλλωστε είμασταν ελάχιστοι πελάτες- και ευγενική.
Η κάρτα σε οινοπνευματώδη περιορισμένη, αλλά καλύπτει όλα τα γούστα από κρασιά, μπύρες, τσίπουρα, ρακή κλπ.

Το menu με πολλές επιλογές κυρίως σε κρέας αλλά και σε -λίγα- θαλασσινά.

Επιλέξαμε (με μεγάλη αγωνία για να μην πω φόβο):

Κουκουβάγια, κοινώς ντάκο.

1η έκπληξη! Ήρθε ένας (μάλλον σιταρένιος) ντάκος τραγανός και συνάμα ζουμερός στην κορυφή του -στο σημείο που η τριμμένη γλυκιά ντομάτα απλώνεται για αγκαλιάζει το παξιμάδι παρέα με τυρί και κάπαρη. Υπέροχος!

Ντολμαδάκια με γιαούρτι πασπαλισμένα με γλυκιά πάπρικα- 2η έκπληξη!
Τόσο μικροσκοπικά τυλιγμένα ντολμαδάκια που αναρωτιέσαι ποια δάχτυλα έχουν τέτοιο ταλέντο. Τα λόγια είναι περιττά, παρακαλώ περάστε να τα δοκιμάσετε.

Κοτοτηγανιά που φτάνει σε βαθύ πιάτο και κολάζει και Άγιο. Λωρίδες κοτόπουλου ελαφρά σωταρισμένου, παρέα με πιπεριές, λίγο κρεμμύδι και σάλτσα μουστάρδας. Ο μάγειρας τα σπάει!

Τελευταίο πιάτο το μοσχάρι Μεταξά το οποίο σερβίρεται παρέα με άγριο ρύζι (ή πουρέ- αναλόγως τι επιθυμεί ο πελάτης). Εμείς επιλέξαμε το άγριο ρύζι που δένει -κατά τη γνώμη μας- καλύτερα με τα μανιτάρια που κάνουν παρέα στο τρυφερό μοσχαρίσιο κρέας.
Έκπληξη και έκρηξη γεύσεων, απολαυστικό πιάτο, ο μάγειρας είχε κέφια (?)

Λησμόνησα να αναφέρω το καταπληκτικό ζυμωτό ψωμί που σερβίρουν και είναι πραγματικά όλα τα λεφτά.

Το λουκούλιο γεύμα μας συνόδεψαν 3 μπύρες.

Λογαριασμός στα euro 36,50 χωρίς κέρασμα.
VfM στα σίγουρα! τέτοιες γεύσεις δεν τις βρίσκεις εύκολα!!!!

Μπήκε στη λίστα μου-παρόλο που βελτιώσεις πρέπει να γίνουν σε πολλά επίπεδα!

05 Δεκ 2017

ΠΡΟΣΟΧΗ!

ΚΙΝΔΥΝΟΣ!

Μεγάλη αναστάτωση έχει προκληθεί το τελευταίο διάστημα στον γευσιγνωστικό χώρο, από φωτογραφίες που έχουν διαρρεύσει στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (fb page και άλλες διαδικτυακές σελίδες) στις οποίες απεικονίζονται οι λαχταριστές λιχουδιές που δημιουργούνται στο μεζεδοπωλείο “ΠΥΡΟΛΙΚΙ”, το οποίο βρίσκεται στην περιοχή του Κεραμεικού.

Οι φωτογραφίες είναι ιδιαίτερα δελεαστικές και ήδη αρκετοί πολίτες έχουν υπάρξει θύματά τους. Τα πιάτα φαίνονται προσεγμένα και λαχταριστά. Η γεύση τους, όμως, απέχει παρασάγγας από αυτό που προμηνύει η παρουσίασή τους.

Για παράδειγμα, το Στριφτούδι με μανιτάρια, τρούφα και λάδι τρούφας (8€) θα διεκδικούσε, εύκολα, το πρώτο βραβείο στην κατηγορία “Απόλυτη Απογοήτευση”, σε διαγωνισμό φαγητού. Είναι, αν όχι το πρώτο, σίγουρα, ένα από τα λίγα πιάτα στον πλανήτη που, ενώ περιέχουν τρούφα, έχουν τόσο κακή γεύση. Μείνετε μακριά του! Επίσης, η όμορφη περιγραφή και παρουσίαση του Αρχαιοελληνικού Μοσχαριού (μοσχάρι με καρότο, κολοκύθι, σουσάμι, αρωματικό βούτυρο, οξύμελο και πουρέ καρότου-πατάτας, στα 9€), είναι απόλυτα παραπλανητική γευστικά. Το ίδιο ισχύει για την πλειοψηφία των πιάτων που θα προσφερθούν στον επισκέπτη. Και όχι μόνο των πιάτων, αλλά και των υπόλοιπων ειδών. Όπως το ημίγλυκο κρασί που προσφέρεται και είναι ξινισμένο. Μακριά κι απ’ αυτό. Ή, τουλάχιστον, ας το προσφέρουν ως ημίξινο.

Χαρακτηριστικό γεγονός αποτελεί ότι έχει δημιουργηθεί διαδικτυακό Forum, στο οποίο συζητούν οι άνθρωποι που έχουν επισκεφθεί το συγκεκριμένο εστιατόριο, συγκρίνοντας τις εμπειρίες τους, για να βρεθεί αυτός που είχε τη χειρότερη. Ατάκες που έχουν ειπωθεί, μεταξύ άλλων, είναι: “Νόμιζα πάω στον Μποτρίνι, Παναγιά μου τι οδύνη! ”, “Πυρπολίκι που του χρειάζεται”, “Πρώτη φορά έκλαψα τη μπουκιά μου πιο πολύ από τα λεφτά μου”, “Ο Τσακ Νόρις πήγε στο Πυρολίκι και έφυγε ικανοποιημένος” και “Μη με πας Πυρολίκι, τ’ ακούς? Σε καντίνα ας με πας”.

Προσέξτε, επίσης, τον, επιμελώς ατημέλητο, χώρο του Πυρολικίου. Είναι η καραμέλα που σας έλεγε η μαμά σας να μην πάρετε ποτέ από ξένους, όταν πηγαίνατε σχολείο. Είναι γουστόζικος και φιλικός προς τον επισκέπτη. Έχει και "κήπο-αυλή" στην πίσω πλευρά του μαγαζιού, ενώ στον πάνω όροφο, που είναι οι τουαλέτες, ίσως βρείτε κάποια μικρή καλλιτεχνική έκθεση και "κολλήσετε" για λίγα λεπτά. Προσοχή! Όλες αυτές οι μέθοδοι μπορούν να σας οδηγήσουν στο να δοκιμάσετε αυτά τα μέτρια πιάτα. Δεν το θέλετε.

Προσέξτε και το μπέρδεμα στο οικονομικό κομμάτι. Από τη μία πλευρά, στη διαδικτυακή σελίδα τους αναφέρουν τιμές προ 3ετίας, οι οποίες, πλέον, είναι κατά πολύ αυξημένες – παραμένουν, όμως, σε λογικά πλαίσια για μεζεδοπωλείο και έτσι ο κίνδυνος παραπλάνησης και άλλων ανθρώπων διατηρείται υψηλός. Από την άλλη, δεν το έχουν πολύ με τα μαθηματικά και μπορεί να μπερδευτούν στο τελικό νούμερο που θα σας ανακοινώσουν, σχετικά με το κόστος της επίσκεψής σας (το λάθος θα διορθωθεί, φυσικά, αν το προσέξετε και τους το πείτε).

Εν κατακλείδι, το Πυρολίκι είναι επικίνδυνο. Διότι είναι μέτριο. Οι γεύσεις είναι μέτριες και τείνουν στο κακές, η εξυπηρέτηση είναι ουδέτερη, χωρίς κέρασμα, ενώ υπάρχει ο κίνδυνος να γίνει κάνα λάθος στο λογαριασμό και να μπερδευτείτε, ενώ το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι ο ευχάριστος εναλλακτικός χώρος. Άντε, και οι εντυπωσιακές φωτογραφίες που μπορούν εύκολα να κάνουν κάποιον να χαμογελάσει-ερεθιστεί, όσο χαζεύει τα πιάτα τους από τον υπολογιστή του.

Το Υπουργείο Προστασίας του Καλοφαγά προειδοποιεί:

* Εάν βρεθείτε κατά λάθος έξω από το Πυρολίκι, απομακρυνθείτε άμεσα από αυτό.

* Εάν γνωρίζετε την τοποθεσία του, διατηρείτε πάντα απόσταση ασφαλείας (τουλάχιστον 150 μέτρα).

* Εάν δείτε τις λαχταριστές φωτογραφίες του, κάπου στο διαδίκτυο, μη βγείτε από το σπίτι σας εκείνο το βράδυ. Μείνετε μέσα και φτιάξτε κάτι μόνοι σας. Μαγειρεύετε καλύτερα. Ακόμα κι αν ξέρετε να φτιάχνετε μόνο τοστ.

ΥΓ. Μη δείτε τις φωτογραφίες. Μην ψάξετε για αυτές. Μην πείτε "Έλα μωρέ πόσο κακό μπορεί να είναι? Φαίνεται λαχταριστό, ας το δοκιμάσω να κρίνω μόνος μου". Μπορεί να είναι αρκετά κακό. Και θα είναι.

Έχετε προειδοποιηθεί.

31 Οκτ 2016

Καιρό έχω να γράψω, ο λόγος ότι πολλά τα εστιατόρια και πολλές οι κριτικές στα περισσότερα. Δεν χρειάζεται άλλη μια επιβεβαίωση ότι είναι καλό η κακό. Εκτός και με έχει κάνει να υποφέρω...

Το Πυρολίκι όμως είναι ένα καινούργιο εστιατόριο στην καρδιά του Κεραμικού. Αξίζει να προσπαθήσει λίγο περισσότερο και να γίνει ένα σημείο συνάντησης για τους καλοφαγάδες της Αθήνας.

Λοιπόν, τα πιάτα ήταν

Συκώτι στην σχάρα
Μοσχαράκι με μανιτάρια και άγριο ρύζι
Χούμους με καραμελωμένη κάππαρη
Πατάτα Οφτη
Σταμναγκάθι
Κιουνεφέ για γλυκό

Το Συκώτι φρέσκο, αλλά λίγο παραπάνω μαγειρεμένο από ότι έπρεπε Δεν είχαμε ενημερώσει τον σερβιτόρο για το πώς το θέλαμε ψημένο οπότε δεν τους κατηγορώ αλλά σε κάθε περίπτωση ήταν λίγο προς το καμένο...

Το Μοσχαράκι τέλεια ψημένο αλλά με μέτρια σάλτσα αγριομανίταρου η οποία δεν πολύ ακουγόταν... Η σάλτσα ήταν λίγο παραπάνω "νερουλή"

Το χούμους πολύ καλό

Η πατάτα ΟΚ

Το σταμναγκάθι ΟΚ αλλά η μερίδα μικροσκοπική.

Το κιουνεφέ...... το χειρότερο που έχω φάει στον κόσμο... Δλδ παιδιά έλεος...

Το σέρβις μια χαρά και ο χώρος συμπαθέστατος... αν δεν σου αρέσει όμως η έντεχνη μουσική στην διαπασών μην πας...

Θα ξαναπάω γιατί ο κατάλογος πρέπει να πω είναι από τους πιο ενδιαφέροντες που έχω δει τελευταία με πολύ ωραία πιάτα..

08 Νοε 2016

Πέρναγα μια μερα με την παρεα μου ψάχνοντας να φάμε κάπου καθως μετα θα πηγαίναμε για ποτο. Απο την μπροστινή ειςοδο αρχές Σεπτεμβρίου ειχαν τα τραπέζια στην πισω αυλη την οποία δεν είχαμε επισκεφθεί ποτε.

Μπαίνοντας μέσα επιλέξαμε ένα τραπεζι για 4 άτομα. Η σερβιτόρα ήταν πολυ γλυκιά και εξυπηρετική. Παραγγείλαμε κόκκινο κρασί του οποίου η τιμή ήταν φυσιολογική. Πήραμε την πράσινη σαλάτα που είχε ωραία γευση και ηταν αρκετά προσιτή. Μας την έφεραν πριν το φαγητο.

Προσωπικά προτίμησα σαν κυρίως πιάτο το σχιουφιχτο μακαρονάκι με μανιτάρια γαρίδες και ελαφριά γευση ούζου. Ήταν ψημένο ελαφριά και είχε καλη υφή που σε βοηθούσε να γευτείς ξεχωριστά.

Ζήτησα ακόμη να παρουμε ολοι μαζι γιουβέτσι με μυζήθρα γιατι να το δοκιμάσουμε. Ηταν απολαυστικό και με κέρδισε.

Οι υπόλοιποι έφαγαν μπιφτέκι προβατίνας και κοτόπουλο. Το μπιφτέκι οπως που μετέφεραν δεν ειχε απόλυτη γευση προβατίνας ή τουλάχιστον δεν θύμιζε. Δεν το δοκίμασα για να ξέρω. Το κοτόπουλο απο το οποιο τσίμπησα ηταν καλο ψημένο ελαφρύ και με ικανοποίησε. Συνεχίσαμε φυσικά με κρασι και παρεα με την έντεχνη μουσική που έπαιζε μας χαλάρωσε και ήταν κοντα στα δεδομένα μας σαν παρεα.

Οταν ξανα βρεθήκαμε με την ιδια σύνθεση στην περιοχη του Κεραμεικού το επισκεφτήκαμε άλλη μια φορά γιατι μας ειχε αφήσει καλες εντυπώσεις. Τη δευτερη φορά επέλεξα το κοτόπουλο και μπυρα αντι για κρασί. Φυσικά με ικανοποίησε και θυμίζει ενα οικογενειακό μεζεδοπωλείο στο οποιο μπορεις να φας και πιάτα ή να επιλέξεις αναμεσα σε αρκετούς μεζέδες.

Συνίσταται ως μια αρκετά καλη και οικονομική επιλογή σε μαγαζιά τέτοιου ειδους στην ευρύτερη περιοχη του Κεραμεικού.

Μεγ. Αλεξάνδρου 117 , Κεραμεικός

210 3420293