παραδοσιακη, ελληνικη μοντερνα κουζινα

ολη την εβδομαδα ανοιχτα απο τις 10 το πρωι μεχρι αργα το βραδυ μουσικη μια με δυο φορες την εβδομαδα

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

31 Οκτ 2016

Καιρό έχω να γράψω, ο λόγος ότι πολλά τα εστιατόρια και πολλές οι κριτικές στα περισσότερα. Δεν χρειάζεται άλλη μια επιβεβαίωση ότι είναι καλό η κακό. Εκτός και με έχει κάνει να υποφέρω...

Το Πυρολίκι όμως είναι ένα καινούργιο εστιατόριο στην καρδιά του Κεραμικού. Αξίζει να προσπαθήσει λίγο περισσότερο και να γίνει ένα σημείο συνάντησης για τους καλοφαγάδες της Αθήνας.

Λοιπόν, τα πιάτα ήταν

Συκώτι στην σχάρα
Μοσχαράκι με μανιτάρια και άγριο ρύζι
Χούμους με καραμελωμένη κάππαρη
Πατάτα Οφτη
Σταμναγκάθι
Κιουνεφέ για γλυκό

Το Συκώτι φρέσκο, αλλά λίγο παραπάνω μαγειρεμένο από ότι έπρεπε Δεν είχαμε ενημερώσει τον σερβιτόρο για το πώς το θέλαμε ψημένο οπότε δεν τους κατηγορώ αλλά σε κάθε περίπτωση ήταν λίγο προς το καμένο...

Το Μοσχαράκι τέλεια ψημένο αλλά με μέτρια σάλτσα αγριομανίταρου η οποία δεν πολύ ακουγόταν... Η σάλτσα ήταν λίγο παραπάνω "νερουλή"

Το χούμους πολύ καλό

Η πατάτα ΟΚ

Το σταμναγκάθι ΟΚ αλλά η μερίδα μικροσκοπική.

Το κιουνεφέ...... το χειρότερο που έχω φάει στον κόσμο... Δλδ παιδιά έλεος...

Το σέρβις μια χαρά και ο χώρος συμπαθέστατος... αν δεν σου αρέσει όμως η έντεχνη μουσική στην διαπασών μην πας...

Θα ξαναπάω γιατί ο κατάλογος πρέπει να πω είναι από τους πιο ενδιαφέροντες που έχω δει τελευταία με πολύ ωραία πιάτα..

08 Νοε 2016

Πέρναγα μια μερα με την παρεα μου ψάχνοντας να φάμε κάπου καθως μετα θα πηγαίναμε για ποτο. Απο την μπροστινή ειςοδο αρχές Σεπτεμβρίου ειχαν τα τραπέζια στην πισω αυλη την οποία δεν είχαμε επισκεφθεί ποτε.

Μπαίνοντας μέσα επιλέξαμε ένα τραπεζι για 4 άτομα. Η σερβιτόρα ήταν πολυ γλυκιά και εξυπηρετική. Παραγγείλαμε κόκκινο κρασί του οποίου η τιμή ήταν φυσιολογική. Πήραμε την πράσινη σαλάτα που είχε ωραία γευση και ηταν αρκετά προσιτή. Μας την έφεραν πριν το φαγητο.

Προσωπικά προτίμησα σαν κυρίως πιάτο το σχιουφιχτο μακαρονάκι με μανιτάρια γαρίδες και ελαφριά γευση ούζου. Ήταν ψημένο ελαφριά και είχε καλη υφή που σε βοηθούσε να γευτείς ξεχωριστά.

Ζήτησα ακόμη να παρουμε ολοι μαζι γιουβέτσι με μυζήθρα γιατι να το δοκιμάσουμε. Ηταν απολαυστικό και με κέρδισε.

Οι υπόλοιποι έφαγαν μπιφτέκι προβατίνας και κοτόπουλο. Το μπιφτέκι οπως που μετέφεραν δεν ειχε απόλυτη γευση προβατίνας ή τουλάχιστον δεν θύμιζε. Δεν το δοκίμασα για να ξέρω. Το κοτόπουλο απο το οποιο τσίμπησα ηταν καλο ψημένο ελαφρύ και με ικανοποίησε. Συνεχίσαμε φυσικά με κρασι και παρεα με την έντεχνη μουσική που έπαιζε μας χαλάρωσε και ήταν κοντα στα δεδομένα μας σαν παρεα.

Οταν ξανα βρεθήκαμε με την ιδια σύνθεση στην περιοχη του Κεραμεικού το επισκεφτήκαμε άλλη μια φορά γιατι μας ειχε αφήσει καλες εντυπώσεις. Τη δευτερη φορά επέλεξα το κοτόπουλο και μπυρα αντι για κρασί. Φυσικά με ικανοποίησε και θυμίζει ενα οικογενειακό μεζεδοπωλείο στο οποιο μπορεις να φας και πιάτα ή να επιλέξεις αναμεσα σε αρκετούς μεζέδες.

Συνίσταται ως μια αρκετά καλη και οικονομική επιλογή σε μαγαζιά τέτοιου ειδους στην ευρύτερη περιοχη του Κεραμεικού.