Φρέσκα Θαλασσινά

08 Αυγ 2016

Πήγαμε Τρίτη μεσημέρι στην Γλυφάδα μετά από προτροπή φίλου στην ψαροταβέρνα "Ψητός Μπακαλιάρος". Το μαγαζί είναι τύπου "Νησί" με 13 euro ότι φας και ότι πιεις. 5 άτομα φάγαμε τον άμπακο και μπορώ να πω ότι το μαγαζί είναι λίγο πιο ποιοτικό από "Το νησί", και εμένα προσωπικά με ενθουσίασε αφού δεν πιστεύω ότι μπορείς να βρεις πολύ καλύτερο φαγητό σε μια τυπική (τονίζω το τυπική) ψαροταβέρνα. Μέσα στην τιμή έχει και λαβράκια, τσιπούρες, κολιούς, κλπ!!! Σαν χώρος είναι αρκετά τίμιος με το κλασσικό άσπρο μπλε της τυπικής ψαροταβέρνας. Πάμε λοιπόν και στην μάσα. Πήραμε τα εξής:

Χωριάτικη: Όχι τίποτα τρομερό, μας την έφερε σε 2 μικρά μπολάκια.
Καβουροσαλάτα: Εκπληκτική, ήταν τόσο νόστιμη που πήραμε και δεύτερη
Πατζαροσαλάτα: Πολύ ωραία με σκορδόξυδο και πολύ σωστό βράσιμο
Σκορδαλιά: Ελαφριά αλλά πολύ νόστιμη
Κεφαλοτύρι ψητό: Πάρα πολύ ωραίο και αλμυρό.
Πατάτες τηγανητές: Επικές και εννοείται κομμένες στο χέρι. Μου θύμισαν σπιτικές
Γαύρος Μαρινάτος: Καλός αν και έχω φάει και καλύτερο
Σαρδέλα ψητή: Από τις καλύτερες που έχω φάει. Πεντανόστιμη, φιλετιασμένη, με χοντρό αλάτι και λίγο λάδι. Έπος
Κουτσομούρα: Άλλο επικό ψάρι. Φρεσκότατο, μύριζε θάλασσα.
Μπακαλιάρος Σκορδαλιά: Πολύ καλό και ωραίο τηγάνισμα
Καλαμαράκια τηγανητά: Δεν ήταν ροδέλες κατεψυγμένες αλλά φρέσκο καλαμαράκι κομμένο. ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ, μύριζε θάλασσα
Γαρίδα ψητή: Εξαιρετική (Νο5)
Γαριδομακαρονάδα: Ήταν τόσο γαμάτο που πήραμε και δεύτερο πιάτο
Ήπιαμε τσίπουρο και ούζο. Και τα 2 ελαφριά και δεν μας βάρεσαν.

Πραγματικά απίστευτο μαγαζί. Εγώ που είμαι λάτρης του Νησιού έπαθα πλάκα με το συγκεκριμένο. Πιο ποιοτικό και με μερικά πιάτα (όπως τις κουτσομούρες, τα λαβράκια, τις τσιπούρες, κλπ) που αλλού στα χρεώνουν μόνα τους 15 γιούρο. Εννοείται θα ξανατιμήσω και ας μένω πολύ μακριά από Γλυφάδα.

24 Αυγ 2016

Ανήμερα δεκαπενταυγουστος μας βρήκε στην Αθήνα και το μεσημέρι του στον Ψητό Μπακαλιάρο στην Γλυφάδα. Τρία άτομα, αποφασίσαμε στις 13.30 να τσιμπήσουμε κάτι, (μας είχε κινήσει την περιέργεια..... ότι πάρεις ότι πιείς, €13 θα χρεωθείς... ) και το επισκεφθήκαμε. Ευτυχώς βρήκαμε τραπέζι γιατί σε λιγότερο από μισή ώρα γέμισε.

Ευγενικό προσωπικό, το οποίο σε λίγο άρχισε να τρέχει προσέχοντας όμως το κάθε τραπέζι, χώρος ταλαιπωρημένος απο τα χρόνια, κλασσικός για μεζεδοπωλείο, παλιά ήταν μπάρ, κάποτε χαρτικά πιχνίδια, μετά ουφάδικο,.... κλειστό...., ταβέρνα, εστιατόριο, κλειστό..... κοκ. Βλέπεις το χωρίζει ένας δρόμος από την μπιφτεκούπολη.
Δοκιμάσαμε τζατζίκι-καλό, σουριμοσαλάτα εεε..... καβουροσαλάτα με μαγιονέζα κι’άγιος ο Θεός γευστική αλλά μέχρι εκεί, χωριάτικη σαλάτα, εποχής και πολίτικη (μάλλον η καλύτερη απ’όλες)
Μας ενημέρωσαν ότι σαρδέλα ψητή, μπαρμπουνάκι και 2-3 άλλα ψαρικά, δεν ήταν διαθέσιμα. Δεν έχω άποψη εάν υπάρχει κόφτης στις παραγγελίες η όχι, αλλά με άδεια Αθήνα και μελτέμια άντε να βρείς ψαράκι.

Ακολούθησε γαύρος τηγανητός, άσ’το καλύτερα, πιθανόν για τους παραπάνω λόγους. Κακοτηγανισμένος και αφυδατωμένος. Μπακαλιάρος σκορδαλιά αξιοπρεπής, γαλέος ψητός οκ.
Γαριδομακαρονάδα χωρίς γαρίδες. Ουπς βρήκαμε μία, κάτω από ένα μακαρόνι,, ετοιματζίδικη σάλτσα, απλώς την σχολιάζουμε, δεν την φάγαμε.
Καλαμαράκια τηγανιτά αξιοπρεπή. Γαριδάκι Συμιακό εντάξει, μάλλον ξέφυγε το λάδι στην φριτέζα, κάπως. Α και πατάτες τηγανιτές και 4 γαρίδες ψητές νο 4.
Τα ποτά κρασί, ούζο όσο θέλεις πίνεις, το ούζο μάλλον σε πίνει, για το κρασί δεν έχω άποψη, δεν το δοκιμάσαμε, τα αναψυκτικά ένα κατ’άτομο πλέον και οι μπύρες χρεώνονται στά €3.

Σκεφτείτε ότι ο ένας από εμάς δεν έφαγε σχεδόν τίποτα, αλλά οι μερίδες σερβίρονται σε πιατάκι καφέ καπουτσίνο η σε μπόλ μίας μπάλας παγωτού. Φυσικά μπορείς να ζητήσεις επανάληψη. Οι μερίδες είναι κάτι λιγότερο απο παιδικές.
Λογαριασμός €45, προβληματισμός για το άν αξίζει να το επισκεφθείς αν δεν πεινάς γιατι θα χρεωθείς φας δεν φας.

Πάντως σαν προσπάθεια σεβαστή και με αρκετούς υποστηρικτές εξ’ όσων αντιλαμβάνομαι. απόδειξη για τα €39 ήρθε εξ’αρχής, για τίς μπύρες έρχεται....
Είναι πρώτη φορά που επισκέπτομαι τέτοιου είδους επιχείρηση, σημεία των καιρών βλέπετε. Προσπαθεί ο πελάτης να πιάσει τον κ΄... λο του επιχειρηματία, να πάρει το αίμα του πίσω, για ότι συνέβει στο παρελθόν, οκ...! Τίμια προσπάθεια.