ΝΑΤΟ ΠΑΛΙ

Μεζεδοπωλεία

3ης Σεπτεμβρίου, Αργυρούπολη [Χάρτης]

Μεζες Μια Απ Ολα με 10ευρω

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Καινούργιο concept, καινούργιο μαγαζί, λαγωνικά εμείς ψάχνοντας για καινούργιους θησαυρούς, το επισκεφθήκαμε Παρασκευή βράδυ.

Χώρος (2/4):

Σε ένα ήσυχο δρόμο στην Αργυρούπολη (κέντρο-απόκεντρα) βρίσκεται αυτό το νέο σχετικά μικρό μαγαζάκι. Μια ταμπέλα-πίνακας απο αυτά που δίνουν οι εταιρίες μπύρας τα διαφημιστικά, στον δρόμο μπροστά όπου γράφει το μενού του και μια μικρή και όχι ιδιαίτερα ευδιάκριτη ταμπέλα με το όνομα του μαγαζιού ψηλά, πριν μπείς στην αυλή.

Τα φώτα, οι καλαμιές έξω να κρύβουν το τοίχο, σου θυμίζουν ταβέρνα στο χωριό. Τα τραπέζια αραιά το ένα με το άλλο, τοποθετήμενα διάσπαρτα στην αυλή. Τσούπ ένα σκαλοπατάκι και μπαίνεις στον εσωτερικό χώρο, ο οποίος ανοίγει με τζαμαρίες οπότε τα τραπεζάκια όπως το δικό μας που είναι στην άκρη, γίνονται τραπέζια double face, μίας και είναι μέσα κατα το ήμισυ, για τις φθινοπωρινές νύχτες είναι ότι πρέπει.

Ο εσωτερικός χώρος απλός, επενδυμένος με πέτρα και με ένα τζάκι, ισως ότι πρέπει για τις χειμωνιάτικες νύχτες. Στην άλλη μεριά ένας πάγκος, σαν μπάρα και απο πίσω η πόρτα για την είσοδο στην κουζίνα. Ένας απλός και πολύ καθαρός χώρος.

Γεύση (3/4):

Εδώ τα πράγματα είναι απλά. Τα νέα παιδιά που είδα ετοιμάζουν με κάποια συχνότητα που δεν την ξέρω ένα μενού και αυτό σου σερβίρουν. Δεν διαλέγεις απο τον κατάλογο, για την ακρίβεια δεν έχεις καμία επιλογή. Εμείς λοιπόν δοκιμάσαμε:

Ψωμάκι χωριάτικο ψημένο στην σχάρα

Σαλάτα λάχανο καρότο (φρεσκοκομμένη, δροσερή, σε ένα βαθύ πιάτο σερβιρισμένη, βαθμολογία 6.5/10)

Τζατζίκι σε ένα μικρό πιατάκι (νόστιμο, τέλεια ισορροπία ούτε καυτερό ούτε σαν γιαούρτι σκέτο, πρέπει να ήταν χειροποίητο, βαθμολογία 7/10)

Λουκάνικο κομμένο σε φέτες μαγειρεμένο σε κόκκινη σαλτσα με κρεμμύδι, σαν στιφάδο θα το έλεγα (πολύ νόστιμο, βαθμολογία 8/10)

Κουκιά ή ρεβύθια μαγειρευτά σε μικρο πιατάκι μεζέ (δεν ξέρω τι ήταν απο τα 2 γιατί δεν ακούμπησα καν, καθώς τίποτα απο τα 2 δεν μου αρέσει)

Ρύζι βραστό με βασιλικό (βαθμολογία 6/10)

Κολοκυθοκεφτέδες (γενικά δεν μου αρέσουν και δεν τούς διαλέγω ποτέ, οι συγκεκριμένοι μου άρεσαν όμως μιάς και αφού δεν είχα επιλογή τους δοκίμασα, βαθμολογία 7/10)

Ποικιλία κρεάτων στην σχάρα για 2. Αυτό δεν είναι το αγαπημένο μου πιάτο γενικά καθώς θέλω να επιλέγω το κρέας που θα φάω. Η ποικιλία είχε τηγανιτές πατάτες φρέσκιες και ένα κομμάτι λουκάνικο (το βρήκα αρκετά νόστιμο), 2 μικρά χοιρινά μπριζολάκια λαιμού (απλά οκ χωρίς κάτι σπουδαίο σε γεύση),2 κομμάτια κοτόπουλου μπούτι (καλά, όχι κάτι αξιοσημείωτο όμως) και 2 φανταστικά, υπέροχα, φοβερά μπιφτεκάκια. (βαθμολογία πιάτου 7.5/10)

Στο τέλος ήρθε χαλβάς συμμιγδαλένιος (2 κομμάτια) πολύ νόστιμα (βαθμολογία 8/10)

Γενικά αμφιταλαντευόμουν ανάμεσα στο 2/4 και στο 3/4 και εάν υπήρχε 2.5/4 στην βαθμολογία στην γευση, αυτό θα έβαζα. Με ενθουσίασε όμως το λουκάνικο το μαγειρευτό και τα μπιφτεκάκια, που του βάζω 3/4 κρίνοντας κυρίως απο τα συγκεκριμένα.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενέστατο παιδί στο σέρβις. Ένα άτομο για όλα τα τραπέζια αλλά τα κατάφερνε μια χαρά. Νερό σε κανάτα και όχι εμφιαλωμένο, και μάλιστα σε κανάτα ανάγλυφη που μου θύμισε τις κανάτες τις καλές της γιαγιάς μου. Γέμισμα άμεσα όσες φορές χρειάστηκε του νερού.
Τα πιάτα δεν ήταν έτοιμα όπως μπορεί να υποψιαστείτε, ήταν σχεδόν όλα της ώρας οπότε είχε μια λογική καθυστέρηση στην προσέλευση κάθε πιάτου.

Value for money (3/4):

Η αλήθεια ότι το concept αλλάζω συνεχώς το μενού και στο σερβίρω, το οποίο θεωρώ μεγάλη πρωτοτυπία καθώς μια φορά το έχω συναντήσει στο εξωτερικό μόνο. Η τιμή των 10 ευρώ το άτομο σίγουρα είναι πολύ καλή για την ποιότητα και την ποσότητα των φαγητών του.
Το κρασάκι λευκό μισό κιλό που πήραμε ήταν καλό και κόστιζε 4 ευρώ και πήραμε και ένα αναψυκτικό με κόστος στα 2 ευρώ. Όλα με απόδειξη κανονικά και με χαμόγελο.

Συμπέρασμα:

Δύσκολο το εγχείρημα, καθώς τα πιάτα που αναφέρω δεν ξέρω εάν θα υπάρχουν την επόμενη φορά για να τα ξαναδοκιμάσω. Επίσης δύσκολο γιατί δεν ξέρεις τι πραγματικά θα σου σερβίρουν και εάν σου αρέσει. Απο την άλλη όμως δοκίμασα και κολοκυθοκεφτέδες που υπό άλλες συνθήκες δεν θα δοκίμαζα.

Ο χρονός θα κρίνει την τύχη του εγχειρήματος. Σε κάθε περίπτωση εύχομαι ότι καλύτερο!!!

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Μου άρεσε το concept. Δεν υπήρχε κάτι παρόμοιο έως τώρα πλην από το Tinello που να πρεσβεύει την αντίληψη "ότι μαγειρέψουμε σήμερα αυτό θα έχει το μενού". Όταν δέ άκουσα και για την φαναροβραδιά της Τρίτης όπου όλα τα φώτα σβήνουν και το μαγαζί γεμίζει φαναράκια έγινε ακόμα πιο ενδιαφέρον...

Πήρα την παρέα μου λοιπόν και βρέθηκα Σάββατο βράδυ και χωρίς κράτηση, στον κάθετο δρόμο του μαγαζιού με εύκολη πρόσβαση από την λεωφόρο Κύπρου και με σχετικά εύκολο πάρκινγκ. Λόγω του ότι το μαγαζί είναι αρκετά μικρό, θεωρώ ότι τον χειμώνα η κράτηση θα είναι απαραίτητη. Καθίσαμε στην εξωτερική αυλίτσα του διότι τα εσωτερικά τραπέζια ήταν όλα κρατημένα.

Ο εξωτερικός χώρος λιτός με γλαστρούλες και μια καλαμιά στον τοίχο ενώ μεγάλο πλεονέκτημα του εσωτερικού το τζάκι. Το Σάββατο εκείνο έτυχε και ήμασταν τυχεροί και πετύχαμε και το πρώτο ζωντανό πρόγραμμα του μαγαζιού που απόσο με ενημέρωσε ο σερβιτόρος θα το καθιερώσουν.

Το concept είναι το εξής: Στο σύνολο σου σερβίρονται 10 πιάτα εκ των οποίων το ένα είναι γλυκό και ποικίλουν ανάλογα με το τι θα έχουν ετοιμάσει τα παιδιά. Για αυτά τα δέκα πιάτα υπάρχει σταθερή τιμή στα 10 Ευρώ το άτομο. Οι μερίδες προσαρμόζονται όμως στον αριθμό των ατόμων.

Μας σερβιρίστηκαν:
-Σαλάτα λάχανο-καρότο
-Ντοματοκεφτέδες
-Φέτα τυλιχτή σε φύλλο με μέλι
-Τζατζίκι
-Ποικιλία κρεατικών με μπιφτέκι, λουκάνικο, πανσετάκια και μπριζολάκια
-Πιπεριές γεμιστές με τυρί
-Μπεκρή μεζέ
-Πατάτες τηγανητές
-Κεφτεδάκια
-1 κιλό λευκό κρασί

Στο τέλος για γλυκό μας σερβιρίστηκε χαλβάς σιμιγδαλένιος. Και εδώ θεωρώ ότι θα μπορούσε να υπάρχει μια διαφορετικότητα μιας που σχεδόν τα μισά εστιατόρια της Αθήνας σερβίρουν πλέον χαλβά σιμιγδάλι.

Από άποψη νοστιμιάς όλα ήταν εντάξει. Απλά όμως ήταν εντάξει. Θεωρώ ότι θα μπορούσαν να "παίξουν" λίγο με τα υλικά για να δώσουν λίγη πρωτοτυπία στα πιάτα. Η λαχανοσαλάτα θα μπορούσε για παράδειγμα να συνδυαστεί με κάποιο φρούτο. Οι ντοματοκεφτέδες θα μπορούσαν αν συνοδεύονται με γιαούρτι ή σος γιαούρτι. Στον τομέα λοιπόν του στησίματος πιάτου καθώς και της συνοδείας του χρίζει αρκετά μεγάλης βελτίωσης. Εννοείται όμως ότι αξίζει και με το παραπάνω για αυτά που προσφέρει και για την τιμή που τα προσφέρει.

Για όλα τα παραπάνω τέσσερα άτομα πληρώσαμε 46 Ευρώ. Πολύ καλά και για τους τέσσερις μας.
Θα ξαναπάω απλά για να δοκιμάσω και άλλα πιάτα που σίγουρα θα σερβίρονται άλλες μέρες και ενδεχομένως να είναι πιο ενδιαφέροντα, μιας που το μενού συνεχώς αλλάζει. Το προτείνω για ένα απλό φαγητό σε πολύ καλή τιμή αλλά όχι για κάτι ιδιαίτερο ή έξω από τα συνηθισμένα.