08 Ιουν 2018

Όταν ακούς μεζεδοπωλείο σου έρχονται στο μυαλό μικρά εύγευστα πιατάκια για να συνοδεύσεις το ποτό σου, αυτή ήταν λοιπόν η επιθυμία μας, επιθυμία που γενικώς δεν έχουμε καταφέρει να ικανοποιήσουμε εδώ στην Αθήνα... ούτε σε ποιότητα, ούτε σε γεύση, ούτε σε τιμή.. για ποσότητα δεν γίνεται λόγος, μιλάμε για μεζέ!

Φτάνουμε λοιπόν στο Κουκάκι στο Σύγχρονο καφενείο-μεζεδοπωλείο 《Σβούρα》 3 άτομα και αποφασίζουμε να παραγγείλουμε:
1. Ντάκο
1. Μανιτάρια
1. Κοτόπουλο με ξινόμηλα
1. Ταμπουλέ
από ποτά:
1μπύρα
1+1 τέταρτο κόκκινο κρασί.

Και τώρα ξεκινάμε για το ρεζουμέ.. γεύση μέτρια για τα γούστα και τις συνήθειες μας και η τιμή τιμή δεν έχει!

Το να κοτσάρεις τιμή κανονικής μερίδας σε μινιόν ποσότητα είναι σχεδόν απαράδεκτο και μιλάμε για την μερίδα με το κοτόπουλο και τα ξινόμηλα, που θα μπορούσε να είχε τίτλο "ξινό θα σου βγει το κοτόπουλο" καθώς κοτόπουλο δε είδαμε και πως να δούμε άλλωστε στο πιατάκι που ήρθε το οποίο ήταν γεμάτο κρεμμύδια και 2 κομματάκια μήλο, για το κοτόπουλο ούτε λόγος φυσικά, θα έπρεπε να το βγάλουμε σε χαρτί να το μετρήσουμε.. εκτός κι αν θεωρείτε και τις πέτσες κρέας προς πώληση για τον πελάτη!

32,10€ το σκορ του λογαριασμού,
δεν έχουμε κρατήσει την απόδειξη καθώς έχουν περάσει μέρες από την επίσκεψη μας στο κατάστημα, οπότε συγχωρέστε μας που δεν έχουμε τις ακριβείς τιμολογήσεις αλλά σίγουρα το πιατάκι με το κοτόπουλο παίρνει "βραβείο" βατόμουρου σε τιμή, γεύση ποιότητα και ποσότητα....!
Αν θέλει το μαγαζί να χαρακτηρίζεται ως καφενείο ή μεζεδοπωλείο ας συμπεριλάβει στο σκεπτικό του την έννοια αυτών των δύο, με μια επίσκεψη σε κάποιο αυθεντικό καφενείο-μεζεδοπωλείο.

Υγ. Ευχαριστούμε παρ όλα αυτά την γλυκιά και ευγενική κοπέλα στο σέρβις.

Το Κουκάκι αργά το βράδυ έχει βαθμό δυσκολίας.....
Περιοχή που αποφεύγω λόγω και υψηλής δυσκολίας στο parking έλα όμως που έχει τόσα που θέλω να επισκεφτώ, να δοκιμάσω να γευτώ....
Από την άλλη πόσο να περιμένω να φτιάξει ο καιρός -γιατί ως γνωστόν δεν ανεβαίνω σε moto χειμωνιάτικα- για να μπει στους προορισμούς μου?

Κάπως έτσι σκεφτόμενη, κανόνισα θεατρική παράσταση και μετά ό, τι προκύψει στο Κουκάκι.
Το "ότι προκύψει" φυσικά δεν το αφήνω στην τύχη του, κάνω όλο το απαραίτητο homework, συμβουλεύομαι το a4f, κάνω τα σκονάκια μου με τα sos και έτοιμη για νέες εμπειρίες.

Εκ των υστέρων σκέφτομαι ότι καλά έκανα και δεν προχώρησα με κράτηση σε κάποιο μεζεδοπωλείο, οινομαγειρείο κλπ., γιατί η παράσταση ξεκίνησε-άρα-τελείωσε με 40 λεπτά καθυστέρηση, οπότε και η όποια κράτησή μας θα έτρωγε άκυρο.
Αποτέλεσμα, να ψάχνουμε κατά τις 23:00 -23:30 φαγητό στην περιοχή, όπου είτε δεν υπήρχε ούτε καρέκλα να καθίσεις είτε είχε κλείσει η κουζίνα..
Εις μάτην τα sos, και τα σκονάκια μου!
Ταλαιπωρία που -η αλήθεια είναι- δε μου αρέσει καθόλου, μου χαλάει τα τσάκρα μου.
Ω! του θαύματος, στον πεζόδρομο της Δράκου, πιάνει το μάτι μας ένα άδειο τραπεζάκι με 2 καρέκλες, ορμήξαμε 4 νοματαίοι να το καπαρώσουμε, είχε φτάσει σχεδόν 24:00 και ακόμη ψάχναμε.
Βγήκαμε στην ελεημοσύνη για 2 επιπλέον καρέκλες, δώσαμε μία παραγγελία express στον ταχύτατο, ευγενικότατο και χιουμορίστα Γιώργο που ανέλαβε το service μας, ενώ κάναμε πραγματικά φιλότιμες προσπάθειες να χωρέσουμε σε αυτό τον τόσο περιορισμένο χώρο που μας αναλογούσε.
Η Σβούρα είναι μια μινιατούρα χώρος (μέσα-έξω), ένα ρακάδικο να πω, ένα μαγαζί που μπορείς να πιεις από ένα ποτήρι κρασί έως να δοκιμάσεις νοστιμότατους μεζέδες -σερβιρισμένους σε μινιατούρες σκεύη και σε μινιόν μερίδες- συνοδεία ρακής, τσίπουρου και λοιπών οινοπνευμάτων. Ο χώρος δεν έχει τίποτε για να περιγράψεις, μικρό- σκοτεινό μέσα και επίσης μικρό έξω, τυλιγμένο με τα γνωστά πλαστικά προστασίας από τα καιρικά φαινόμενα και τις σόμπες να σε παρακολουθούν από τα ψηλά, ενώ εσύ προσπαθείς να ισορροπήσεις τα ποτήρια στο τραπεζάκι που κατηφορίζει...
Οι πελατεία από πιτσιρικάδα και τουρίστες που τη βγάζουν για ώρες με μία μπύρα ή μία σανκριά, και κάποιους σαν κι εμάς που παίρνουν το κάτι τις τους.

Πήραμε στο σύνολο 3 Βεργίνα weiss (επιτέλους βρήκα μαγαζί να σερβίρει αυτή την μπύρα που τύφλα να έχουν οι υπόλοιπες ελληνικές weiss που κυκλοφορούν) και 2 ρακές όπου οι ρακόφιλοι της παρέας έδωσαν συγχαρητήρια για την πολύ καλή ρακή.
Και επειδή ξεροσφύρι το οινόπνευμα δεν κατεβαίνει πήραμε για συνοδεία:

Mία ντακάκια εξαιρετικά, η ντομάτα γλυκιά Δεκέμβρη μήνα (! ), ελαιόλαδο από το καλό με την ώριμη γεύση.
Μία απάκι, δε με ενθουσίασε, αλλά ομολογώ ότι γενικά δεν είμαι φιλικά προσκείμενη.
Μία κεφτεδάκια, τα οποία άργησαν αλλά άξιζε η αναμονή. Τι ωραία γεύση, με όλα τα μυρωδικά τους, αφράτα και μπαμπάτσικα, εξαφανίστηκαν στο λεπτό.
Μία ταμπουλέ, δροσερό με αυτή την ένταση στη γεύση (τόσο όσο να μη σε χαλάει η υπερβολή του μαιντανού) μπράβο στην κουζίνα, μπορώ να πω ότι ήταν από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.
Μία σαγανάκι τυρί, επίσης νοστιμότατο, αφράτο και χωρίς τη γνωστή λαδίλα.

Λογιαριασμός στα 47,00 euro δεν το λες φτηνό για αυτό που προσφέρει.
Για κέρασμα στο τέλος ούτε λόγος, δεν είχαμε κάν την προσδοκία.