09 Ιουν 2017

Θα ξεκινήσω με κάποια δεδομένα η αγάπη μου για τις διαφορετικές κουζίνες είναι μεγάλη. Ιδιαίτερα σε ότι αφορά τα νουντλς θα μπορούσα να ζήσω μόνο με αυτά.
Στα Εξάρχεια είχα πάει μόνο μια φορά πριν από πολλά χρόνια και δεν είχα ξαναμπεί στον 'κοπο'. Έχουμε πει υπάρχουν πολλές πολλές περιοχές που για μένα είναι αχαρτογραφητες έστω και αν βρίσκονται εντός νομού Αττικής.

Τον τελευταίο καιρό είχα διαβάσει ένα άρθρο για τα μαγαζια που αξίζει να επισκεφτεί κανείς στην περιοχή των Εξαρχείων και το έστειλα στον κατάλληλο άνθρωπο, που θα μπορούσε να με ξεναγησει(εμένα που με λες και λίγο φλωρακι αν και μεγάλωσα στις Δυτικές συνοικίες).

Το συγκεκριμένο το είχα πολύ πολύ καιρό στο μυαλό μου αλλά λίγο η απόσταση, λίγο που τα απογεύματα μου είναι κατειλημμένα δεν μου είχε δοθεί η ευκαιρία.

Όταν ένα απόγευμα καλοκαιρινής Δευτέρας μου έρχεται μήνυμα πάμε επιτέλους στο Microu lee να το δοκιμάσεις? Δεν είχα πάρα να πω ναι. Η επόμενη ερώτηση στο μετρό μπαίνεις? Ήταν μάλλον ρητορική και πήγαμε με το αυτοκίνητο και παρκαρα πολύ εύκολα.

Φτάσαμε λίγο πριν οι άνθρωποι κλείσουν παρολα αυτά ήταν ευγενέστατοι. Αλλά, δυστυχώς κάπου ξέχασαν την παραγγελία μας και πεινάσαμε αρκετά, οπότε κόβω ένα βαθμό αναγκαστικά.

Πήραμε πακέτο δύο νουντλς ένα με κοτόπουλο και ένα με λαχανικά. Και τα δύο ήταν σωστά βρασμένα, με σωστά δεμένη τη σάλτσα γευστικοτατα. Θέλαμε και ένα ορεκτικό αλλά ήταν αρκετά αργά. (Δεν πειράζει να έχουμε παρακαταθήκη για το μέλλον)

Το κόστος για αυτά τα δύο ήταν 4.40€ έκαστο άρα 8.80€ για να χορτάσουν δύο άτομα. Πάρα πολύ καλά δηλαδη, εάν συνυπολογίσουμε ότι η Εθνικ κουζίνα είναι υπερκοστολογημενη στη χώρα μας.

Ο χώρος καθαρός μεν, αλλά δε σε προδιαθέτει να φας εκεί. Οπότε τα παίρνεις πακέτο και κάθεσαι κάπου αλλού να φας.

Κάναμε και μια βόλτα στη γύρω περιοχή και είδα πολλά, πάρα πολλά ενδιαφέροντα μαγαζια, οπότε σίγουρα στην περιοχή θα επιστρεψω.

Μπορείτε να το πείτε και παλιμπαιδισμο όταν ξαφνικά λίγα μολις χρόνια πριν τα πρώτα.... αντα πας σε περιοχές που επισκέπτονται άτομα μία δεκαετία μικρότερα...

Εν ολίγοις το microulee προτείνεται χωρίς να έχετε όμως υψηλές προσδοκίες. Πάρτε το φαγητό σας πακέτο και πήγαινετε να "αραξετε" σε μια πλατεία (εγώ την κοντινή των Εξαρχείων τη φοβήθηκα) ή απλά πάρτε τα και πήγαινετε σπίτι να Χαλαρώσετε σαν άνθρωποι....
Το τουρ στις αχαρτογραφητες περιοχές θα συνεχιστεί....

22 Μάρ 2017

“ΜEGA Lee (μεγάλη) απόλαυση!! ”
---------------------------------------------
Η αλήθεια είναι ότι δεν αγαπώ ιδιαίτερα το κινέζικο φαγητό. Έχοντας άλλωστε ταξιδέψει σε πολλές ασιατικές χώρες με θυμάμαι στη Σιγκαπούρη να εντυπωσιάζομαι από ένα κινέζικο μαγαζάκι "take away" τόσο από τις τιμές, όσο και από τις νοστιμιές του.
Άκουγοντας απο τους γύρω μου, φίλους και γνωστούς να εξυμνούν ένα μαγαζάκι επί της οδού Στουρνάρη μπήκα στον πειρασμό να πάω να δοκιμάσω και μάλιστα σκέφτηκα... "θα πάω μόνος χωρίς να πω τίποτα σε κανέναν να μην φανεί πως θέλω να μιμηθώ το σύνολο του κόσμου που μιλούσε με τα καλύτερα λόγια για τις τιμές αλλά κυρίως για το κινέζικο φαγητό του Microu Lee".
Ένα από τα μεσημέρια μου στο κέντρο της Ομόνοιας πήρα την οδός Πατησίων μέχρι να φτάσω στο Πολυτεχνείο επί της οδού Στουρνάρη. Εκεί έκοψα δεξιά και άρχισα να ανηφορίζω περπατώντας στο δεξί πεζοδρόμιο κοιτάζοντας με προσοχή ανά γύρω γιατί από την ονομασία και μόνο του μαγαζιού "Microu Lee" φοβόμουν μην το χάσω η τυχόν προσπεράσω και δεν το δω!
Ωπ εδώ είμαστε... το ανακάλυψα! Κοντοστάθηκα απ' έξω, έβγαλα το κινητό και σαν Κινέζος στην Στουρνάρη 14 στα Εξάρχεια άρχισα να φωτογραφίζω αυτό το μικρό μαγαζάκι που με λίγη προσοχή το πιάνει το μάτι σου, διαφορετικά, κοιτάζεις τριγύρω περίεργα για να το βρεις και οι περαστικοί σε περνάνε άνετα σαν την Ζωή Λάσκαρη στο "Κατήφορος" που στροβιλίζονταν τα μάτια της στο υπερπέραν!!
Μπαίνω μέσα, το θέαμα υπέροχο μιας και μέσα από την τζαμαρία διακρίνω τον professional να παλεύει με τα γουόκ με τέτοια μαεστρία που τον ζήλεψα!
"Να σας φωτογραφήσω ; " του λέω. Δεν ακούει τίποτα. Είναι τόσο απορροφημένος και βρίσκω την ευκαιρία να γραπώσω εικόνες. Ο χώρος μικρός και πεντακάθαρος και στο ταμείο ένας κύριος με γενειάδα και μπλε μάτια με υποδέχεται με ευγένεια και ακούει την παραγγελία μου: 1. Καντονέζικο ρύζι, 2. Τηγανητό ρύζι με κοτόπουλο, 3. Noodles με γλυκόξινο χοιρινό, 4. Μοσχαράκι Σαγκάης (το αγαπημένο μου) και ευθύς αμέσως σαν να μην μου έφταναν όλα αυτά του ζητώ να μου προτείνει κάτι ακόμα μιας και ήρθαμε... "όλα θα τα δοκιμάσουμε κυρ Στέφανεεεε... Όλα: ) "
Noodles με γαρίδες & κοτόπουλο!! Η πρόταση του ειδικού! Αμέσως έγινε δεκτή! Μέσα σε λίγα λεπτά, παρ' όλο τον κόσμο που είχε το μαγαζάκι εξυπηρετήθηκα και με την ίδια ευγένεια με αποχαιρέτησαν.

Τότε ήταν το καλό σημείο.... "Τρεχάτε ποδαράκια μου για να πάω γρήγορα στο σπίτι να δοκιμάσω μιας και οι μυρωδιές των κινέζικων εδεσμάτων μου είχαν σπάσει την μύτη!! Άραγε να τα φάω όλος μόνος μου ; Οι τύψεις των θερμίδων όμως από τόσα πακέτα με συγκράτησαν και μπήκα στο φιλότιμο να καλέσω ένα φίλο ο οποίος είναι ΣΕΦ για να έρθει να τα δοκιμάσουμε παρέα και να βγάλουμε μαζί τα γευστικά κινέζικα συμπεράσματα!
Πάμε κατευθείαν στην δοκιμή: Καντονέζικο ρύζι: Εκπληκτικό με την καπνιστή πανσέτα, το αυγό, το καλαμπόκι και τον αρακά να κάνουν πάρτι προς τιμήν του ουρανίσκου μας!!
Τηγανητό ρύζι με κοτόπουλο: Νόστιμο, αξιοπρεπέστατο αλλά χωρίς κάτι ιδιαίτερο να το απογειώνει γευστικά. (Το άφησα για το τέλος)

Νoodles με γλυκόξινο χοιρινό: Αξιολάτρευτα!! Έτσι όπως μου αρέσουν τα noodles και όπως τα είχα πρωτοφάει στη Σιγκαπούρη, πλατιά και με χοιρινά φιλετάκια, πιπεριές και φρέσκα μανιτάρια σε γλυκόξινη sauce.

Μοσχαράκι Σανγκάης: Το αγαπημένο μου! Ζητήστε μια καυτερή sauce ή αν έχετε κάποια της προτίμησης σας στο σπίτι σας περιχύστε τα noodles και αφήστε το πιρούνι η τα chopsticks (αν ακροβατούν με ευκολία τα δάχτυλα σας σε αυτά τα ξυλάκια) να χαθούν στη νοστιμιά τους!!

Noodles με γαρίδες & κοτόπουλο: Αν και λίγο πιο ακριβό σε σχέση με τα υπόλοιπα σε αποζημιώνει το όλο γευστικό συνονθύλευμα του κοτόπουλου με τις γαρίδες και τον δροσερό ανανά ενώ το μπρόκολο και το γάλα καρύδας αποτελεί ευχάριστο γευστικό ξάφνιασμα!

Χάρηκα που οι ΤΙΜΕΣ σε ότι πήρα είναι προσαρμοσμένες στα σημερινά Ελληνικά δεδομένα όπου αισθάνεσαι ότι τρως ποιοτικά και σε τιμή που σε δελεάζει για να ξαναπάς και να γίνεις μόνιμος πελάτης (ειδικά αν δεν μαγειρεύεις σπίτι άνετα τρως ένα Microu Lee κόλλημα!
ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΟΛΑ! Η κάθε μερίδα μεγάλη και απολαυστική και η αναζήτηση αναψυκτικού για καλή χώνεψη ήταν το κλου μιας γευστικής εμπειρίας που μ' έκανε για πρώτη φορά να αγαπήσω το Κινέζικο φαγητό και πλέον να θέλω να πάω φανερά με τους φίλους να φάμε κινέζικό φαγητό στο Microu Lee στην Αθήνα με ΜΕGA Lee (μεγάλη) Όρεξη!!! Εξαιρετικό!!