23 Οκτ 2017

Ο θάνατός σου η ζωή μου… Εκεί που είναι σήμερα ο Μυλόλιθος ήτο ένα εξαιρετικό μπαρ. Blues το έλεγαν. Καθαρά ποτά. Μουσικάρες. Ημίφως. Κεράκια. Ποτάρες. Από Gillespie σε Miles Davis και τύφλα να έχει το πολλά βαρύ Jazz in Jazz.

Αλλά μεγάλωσα. Άσπρισα. Κι ήρθε η θεία πρόνοια, ξαδέρφη της θείας Μαρίας, να με σώσει από τα τσιγάρα, τα ποτά και τα ξενύχτια και στη θέση του έβαλε μία όμορφη και κομψή νεοταβέρνα. Θεία πρόνοια λέγεται η όρεξη του ιδιοκτήτη να μη μειώσει τα ενοίκια και ο μπλουζίστας που έτρεχε το αγαπημένο μου μπαρ περιορίστηκε για ένα χρόνο στον πάνω όροφο και μετά πάει, χάθηκε, τόκλεισε.

Στη θέση του ήρθε ο Μυλόλιθος. Μια επένδυση τω όντι. Στα αθηναϊκά μέτρα και σταθμά είναι μια μεγαλούτσικη επένδυση. Έχει φτιάξει ταράτσα ανθοφορούσα με τέντα, έχει βάλει plexyglass στην αυλή να βλέπεις μεν αλλά να κόβει τον βαρβαρισμό της Πανόρμου δε, έχει απογυμνώσει τους τοίχους όπου φαίνεται η τοιχοποιία με αδρά αγκωνάρια και διακριτικό κονίαμα, έχει ωραία πλακάκια με παλιομοδίτικα μοτίβα και ξύλο, έχει κι ένα όμορφο πρωταγωνιστικό αλλά όχι πομπώδες τζάκι. Σαν χώρος θα έλεγα εξαιρετικός. Ζεστός, φιλικός, ελαφρώς μοντέρνος αλλά δεκτικός στο πνεύμα και στην ουσία μιας ταβέρνας. Εκ των καλλιτέρων τέτοιων χώρων στην Αθήνα θα ξανάλεγα. Ξεπερνάει την καθεστηκυία τάξη των νεοταβερνών αναφορικά με τον χώρο διότι έχει ξεπεράσει τον ψυχαναγκασμό να σε πείσει ότι είναι μπακάλικο ή κάτι τέτοιο (πράγμα που το είχε όταν πρωτοάνοιξε αλλά ωρίμασε). Έχει τόσο μίνιμαλ στοιχεία (πχ το τζάκι) όσο και ρουστίκ (πχ η εμφανής τοιχοποιία με αγκωνάρια). Γενικά είναι ένα μαγαζί που από άποψης χώρου δύσκολα θα κρατήσει κάποιον αδιάφορο. Νομίζω ότι ακόμα πιο δύσκολα κάποιος θα πει ότι δεν του αρέσει ο χώρος.

Τώρα αναφορικά με το μενού νομίζω ότι αντιγράφει το Τζίτζικα και Μέρμηγκα πριν αυτός το γυρίσει σε ψησταριά. Αντιγράφει, κάποια πιάτα είναι κόπυπάστε, και τα παλιά Χρώματα εις Πικουλιάνικα Λακεδαίμονος. Πχ το ρουμελιώτικο ή το κοτόπουλο μαστιχάτο ή το κατσικάκι με τσίπουρο και αρωματικά. Και τα τρία, τα οποία τιμήσαμε εχθές, στην τελευταία έξοδο για κάμποσο καιρό, τα είχε ο ΤζουΜου. Αν με ρωτήσεις και τα τρία τα έκανε καλλίτερα ο ΤζουΜου αλλά ας πάμε με τη σειρά…

‘Ηρθεν ο άρτος ο προζυμένιος με το ντιπάκι του, ευχάριστο τυρώδες, μια χαρά στα 0,80 per capita.

Πήραμε μια κρεμμυδοκεφτέδες, που αντικειμενικά είναι, αν όχι οι καλλίτεροι, από τους καλλίτερους που έχεις φάει. Μπαμπάτσικοι, αφράτοι κι απόξω τραγανοί. Με φρέσκο κρεμμυδάκι, άνιθο, δυόσμο και -αν δεν απατώμαι- μάραθο. Είχαν και συνοδεία κρεμώδους τυριού με δυόσμο. Τέσσερις αυτοί εκόστιζαν 1,25 έκαστος, δηλ. 5 ευρώ.

Πατατούλες τηγανιτές σε μεταλλικό πλέγμα σαν φριτέζας με λαδόκολλα 3,80. Ωραίες, άξιες, χεράτες και τραγανιστές.

Μελιτζάνα ψητή με φέτα και ντομάτα. 5,50 ευρώ. Είχε επιτύχει τόσο ένα μοναδικό άρωμα καπνιστού στη μελιτζάνα όσο και φέτα με ντομάτα να δημιουργούν μια άριστη και ισορροπημένη συνοδεία. Από τις καλλίτερες ταβερνίσιες εκτελέσεις του είδους. Φοβερό και βαθύ το κάπνισμα της μελιτζάνας.

Μεζές ρουμελιώτικος. Το θυμάμαι ίδιο στα Χρώματα στη Σπάρτη και δεν το έχω φάει ποτέ στη Ρούμελη. Ψητά μπριζολάκια πάνω σε πιτούλα κι από πάνω των ψητή ντομάτα σε κυβάκια. 9,50. Αναμενόμενα άριστο, ήτοι πεντανόστιμο χωρίς έκπληξη. Ήρθε σε σέσουλα.

Κατσικάκι με βότανα και τσίπουρο. Εσυνοδεύετο από βραστή πατάτα και κολοκύθι. Απαριθμώ τα φάουλ (α) το κατσικάκι ήταν παϊδάκι, κομμάτι είτε για σχάρα είτε για φούρνο αλλά όχι για κατσαρόλα διότι κρατάει όλο το λίπος, (β) η πατάτα και το κολοκύθι ήταν μαγειρεμένα ξεχωριστά και πρωτοσυνάντησαν το κατσικάκι στο πιάτο. Χάνονταν μπροστά στην έντονη γεύση καθώς δεν είχαν πάρει λίγο άρωμα από τα πριν, (γ) σε πιάτο κατσαρόλας δεν δουλεύεις παϊδάκια διότι απλά δεν είναι εύχρηστο, δουλεύεις μπούτι ή χεράκι κι οριακά σπάλα, (δ) έδινε την αίσθηση του βραστού. Κατά τα λοιπά είχε όντως περάσει το άρωμα από τα βότανα και αυτό έσωζε λίγο την κατάσταση. Στα 9,80 νομίζω ότι ήταν το χειρότερο, δι’ εμέ, πιάτο. Λιπαρό και άνευρο.

Κοτόπουλο μαστιχάτο. Παλιά το έκανε με μαραθόριζα. Τώρα νομίζω ότι αντιγράφει συνειδητά το παλιό μαστιχάτο του Τζουμου επί το γλυκύτερον. Κρέμα γάλακτος, μαστίχα, μπέηκον, ζάχαρη και κοτόπουλο. Εμένα μου αρέσει πολύ αυτό το πράμα. Οι λοιποί συνδαιτυμόνες δεν ενθουσιάσθησαν. 9,80. Αν σου αρέσει έχει VfM. Αν όχι, όχι. Η μερίδα ήταν από μεγάλη έως τεράστια όπως και στο ανωτέρω κατσικάκι.

Ήπιαμε ωραίο, αρωματικό ροζέ Λήμνου, ίσα-που γλυκίζον αλλά ούτε κατά διάνοια ημίγλυκο. 5,20 το μισόκιλο και μπράβο του διότι δεν είναι ξυδιάς με χρώμα αλλά ένα κρασάκι με άρωμα, χρώμα και γεύση. Στέκεται και ως άνω του μετρίου εμφιαλωμένο. Γενικά, τα μοναδικά μέρη που έχω πάει και παντού μα παντού το χύμα κρασί ήταν καλό είναι Λήμνος-Άη Στράτης και στα γύρω της Ανδρίτσαινας χωριά.

Κέρασε 4 τεμάχια cheese cake με μαρμελάδα φράουλα. Εξαιρετικό και ίσα-που βουτυράτο το digestive μπισκότο στον πάτο. Λίγο –κακά- λιπαρή η κρέμα του τυριού. Γενικά, καλλίτερο από το cheese cake της πλειοψηφίας των ζαχαροπλαστείων.

Ήπιαμε, με κόπο, νερό κανάτας. Με κόπο διότι το κατάστημα έχει σαν πολιτική το εμφιαλωμένο του λίτρου (Νερά Κρήτης, αντικειμενικά σκληρό νερό) αλλά αν ζητήσεις νερό κανάτας σου φέρνει μία επίσης μικροσκοπική κανάτα που 4 ποτήρια δεν τα γεμίζει και κάθε αναγόμωση ύδατος καθυστερούσε χαρακτηριστικά. Βάλε ότι από τους τέσσερις που ήμασταν οι δύο ήταν νεροφίδες και η μία απλά διψασμένη. Fill in the details.

Πληρώσαμε, έξω τα ποτά, 11,65 το άτομο. Αν σκεφτείς ότι τα 2,5 ευρώ είναι το ΦΠΑ (κατ’ άτομο) καμιά φορά αναρωτιέσαι πώς γίνεται να είναι κάποιος ελεύθερος επαγγελματίας και να είναι και νόμιμος. Ξέρω ότι υπάρχουν φθηνότερα μαγαζιά αλλά η απορία παραμένει. Γι’ αυτό τον χώρο, για την ποιότητα του φαγητού και για τον αριθμό του προσωπικού το VfM είναι άνετα 4/4. Και μπράβο που επιβιώνει σε τέτοιο επίπεδο σε αυτό το επιχειρηματικό κλίμα.

Αρνητικά σχόλια; Τέσσερα, εσύ αξιολογείς την σοβαρότητά τους.
(α) Το προσωπικό τρέχει πολύ αλλά μάλλον υστερεί όταν έχει ελληνικό κοινό. Τους γνωστούς φέρε-και-φέρε-και-βάλε-και-βάλε, όπως είμαι κι εγώ.
(β) Είναι πανέμορφο μαγαζί αλλά ολίγον τι άψυχο. Δεν μπορώ να στο εξηγήσω απόλυτα. Αν σε ένα μαγαζί αναζητάς έναν όμορφο χώρο, καλό φαγητό και όχι ακριβό, θα σου αρέσει. Αν γουστάρεις και μια πατίνα χρόνου ή μια αίσθηση ότι το μαγαζί εξυπηρετεί κάτι παραπάνω από την ανάγκη εξόδου των θαμώνων του, ότι δηλαδή δεν υπάρχει απλά σαν ανταποδοτική επένδυση τότε κάτι θα σου λείπει.
(γ) Το νερό. Όσο κι αν είναι νεοταβέρνα παραμένει ταβέρνα. Και μάλιστα στους ηρωικούς Αμπελόκηπους. Φαντάζεσαι τον Τζανή τον Σταυρακόπουλο να μπαίνει μέσα μετά από προπόνηση και να πίνει νερό σε μπουκαλάκι του λίτρου; Τα μπουκαλάκια του λίτρου θα έπρεπε να απαγορεύονται στα εστιατόρια. Ακόμα κι αν θες να το χρεώσεις, πράγμα ακατανόητο σε μια πόλη σαν την Αθήνα που το νερό βρύσης είναι από τα καλλίτερα στον κόσμο, βάλε μεγαλύτερο μπουκάλι. Δεν γίνεται 4 άνθρωποι να μην μπορούν να πιουν από ένα ποτήρι νερό ο καθένας με τη μία…
(δ) Το τσιγάρο. Ως χρόνια αρειμάνιος καπνιστής, καίτοι το έχω κόψει εδώ και τέσσερα plus έτη, συμπονώ απόλυτα του τοξικομανείς και εθισμένους συνανθρώπους μου. Είμαι ένας από αυτούς. Νιώθω ως απέχων καπνιστής και όχι ως μη καπνιστής και ποσώ δε μάλλον δεν νιώθω αντικαπνιστής. Αλλά μάστορα, όταν έχεις άνετο χώρο μέσα-έξω, και δεν είσαι ένα κουτουκάκι τόσο δα, φρόντισε να διαχωρίσεις καπνιστές και μη. Αν δεν σεβόμαστε το νόμο, νόμο που κι εγώ παραβίαζα συστηματικά όσο κάπνιζα, ας σεβαστούμε την κοινή λογική. Μεγάλοι διακριτοί χώροι = δυνατότητα διαχωρισμού καπνιστών και μη.

Γενικά, είναι ένα καλό μαγαζί που ακολουθεί πιστά το δρόμο της νεοταβέρνας. Ο χώρος του είναι το μεγάλο ατού του ενώ το φαγητό ακολουθεί χωρίς να προδίδει.

Αμπελόκηποι, Παγκράτι, Πατήσια, Κυψέλη. Είναι η ραχοκοκαλιά του αθηναϊκού αστισμού. Έχει προστεθεί και το Χαλάνδρι ή η Αργυρούπολη. Αλλά η ανάκαμψη του κέντρου, που θα συμπαρασύρει την πρωτεύουσα, και -keep fingers crossed- τη χώρα περνάει από τις γειτονιές της ίδιας της πόλης. Εγώ τις βλέπω πιο λογικές και ισορροπημένες σε σχέση με πριν από 15 ή 5 χρόνια έχοντας περάσει από το wanna-be-Mykonos και την απόλυτη κατίφλα σε μια αυτογνωσία.

19 Αυγ 2016

Πήγαμε παρέα τεσσάρων ατόμων σε όλους άρεσε το περιβάλλον και ο σερβιτόρος ήταν πολύ εξυπηρετικός.

Η ποσότητα στις μερίδες ήταν ικανοποιητική και η ποιότητα του φαγητού αρκετά καλή. από τα ορεκτικά ενθουσιαστήκαμε με το χοιρινό λουκάνικο (βρίσκετε στο μενού των κυρίως) η φέτα με σουσάμι και μέλι ήταν αρκετά καλή αν και θα μπορούσε να ήταν λίγο μεγαλύτερη η ποσότητα, πατάτες τηγανητές φρέσκες, η χωριάτικη σαλάτα καλή.
Στα κυρίως πιάτα μείναμε ευχαριστημένοι με μεγάλες ποιοτικές μερίδες, πήραμε χοιρινά μπριζολάκια αρκετά καλά, χοιρινά σουβλάκια με γλυκόξινη σάλτσα και καραμελωμένα κρεμμύδια με φάβα όπου το μόνο που μας χάλασε ήταν η φάβα, τηγανιά χοιρινή πολύ ωραία μαγειρεμένη και φιλετάκια μοσχαρίσια με μελιτζάνες.

Για κρασί παραγγείλαμε χύμα λευκό Λήμνου μου φάνηκε καλό αλλά δεν γνωρίζω και αρκετά από κρασιά.
Σε γενικές γραμμές μείναμε αρκετά ευχαριστημένοι αν και θα θέλαμε στο μενού να υπήρχαν και μπιφτέκια (εκτός και αν υπήρχαν και δεν τα είδαμε).

Πανορμου 20, Αμπελοκηποι