SIXTIE'S DINNER
Μοντέρνα κουζίνα

Κεραμεικός

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό. Δείτε άλλες καταχωρίσεις με το ίδιο όνομα/τηλέφωνο: ΣΤΕΚΙ ΠΙΝΟΚΛΗΣ, Ελληνική κουζίνα, Κεραμεικός

Το εστιατόριο λειτουργεί καθημερινά 14:00-12:30

12 Ιαν 2017

Το SIXTIE’S DINNER απέκτησε θέση στη wish list μου από τότε που άνοιξε και σίγουρα άργησα πολύ να το επισκεφθώ. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν τελικά κακό ή καλό, διαβάζοντας τις κριτικές από τα πριν προς τα τώρα έχω την εντύπωση ότι το μαγαζί έχει βρει πια τα πατήματά του και συνδυάζει διάφορα θετικά στοιχεία (καλή κουζίνα, ωραίο περιβάλλον, τέλεια μουσική, καλές τιμές) που σε προδιαθέτουν να το επισκεφθείς. Εγώ τουλάχιστον δηλώνω πολύ ευχαριστημένος και πρόθυμος να το συστήσω σε όλους, αν και με έχουν προλάβει ως προς τούτο δεκάδες φίλοι του a4f.
Για να βρεθείτε στο SIXTIE’S DINNER είτε θα πάρετε τη Μεγάλου Αλεξάνδρου από την Ιερά Οδό (είναι ο τελευταίος δρόμος δεξιά πριν την Κωνσταντινουπόλεως και τις γραμμές του τρένου) είτε θα κατηφορίσετε την Πειραιώς από Ομόνοια και θα στρίψετε δεξιά στην Πλαταιών. Στο σημείο όπου τέμνονται οι δύο δρόμοι βρίσκεται το SIXTIE’S DINNER. Το παρκάρισμα σχετικά ζόρικη υπόθεση (6,5 στα 10, ανάλογα και με την ώρα). Η περιοχή είναι γεμάτη μαγαζιά και μαγαζάκια, τα περισσότερα μικρού μεγέθους, νεολαιίστικα, ατμοσφαιρικά και όχι υποχρεωτικά για φουσκωμένο βαλάντιο.
Μπαίνοντας στο SIXTIE’S DINNER το μάτι πέφτει στον τοίχο αριστερά, με ένα μεγάλο ζωγραφισμένο καθρέφτη που δίνει βάθος στο χώρο, και στον τοίχο δεξιά, με ένα σκαραβαίο Volkswagen σε στιλ pop art. Από το ταβάνι κρέμονται ωραία φωτιστικά και γενικά ο χώρος φωτίζεται πολύ γλυκά, τόσο όσο. Στο βάθος η ανοικτή κουζίνα, που δεν ενοχλεί καθόλου με μυρωδιές. Το σύστημα εξαερισμού λειτουργεί τέλεια, αυτό όμως από μόνο του δεν είναι δυστυχώς αρκετό για να μην κόψω μία ντοματούλα στη βαθμολογία του χώρου, μια και το κάπνισμα επιτρέπεται, με τρόπο μάλιστα θα έλεγα προκλητικό (τασάκια ήδη τοποθετημένα πάνω στα τραπέζια). Όχι πολλά τραπέζια, γύρω στα 10 για καμιά 30+ πελάτες, αν μέτρησα σωστά, στρωμένα με υφασμάτινο τραπεζομάντηλο, χάρτινα σουπλά και φροντισμένα σερβίτσια. Μου έκανε εντύπωση η ταχύτητα και η φροντίδα με την οποία καθαριζόταν και στρωνόταν ξανά κάθε τραπέζι που άδειαζε. Ο νεαρός που έχει αναλάβει την εξυπηρέτηση όλης της πελατείας, και τα καταφέρνει μια χαρά, συνεπικουρείται από την ιδιοκτήτρια, η οποία είναι αεικίνητη και πανταχού παρούσα.
Γενικά η αίσθηση που αποκόμισα είναι ότι το μαγαζί έχει πολλούς σταθερούς πελάτες, πράγμα όχι αυτονόητο για την περιοχή όπου βρίσκεται. Όσο για την πελατεία, αυτή είναι όλων των ειδών, και ζευγάρια και μεγαλύτερες παρέες, πολλές γυναικοπαρέες, και τριάντα κάτι και πενήντα φεύγα.
Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει στη μουσική, η οποία επιλέγεται επί τόπου από μία DJ που έχει το σπάνιο χάρισμα να προσαρμόζεται στο εκάστοτε κοινό και δεν προσπαθεί να κάνει το κοινό να αγαπήσει τη μουσική που διάλεξε. Κάθε τόσο σταματούσαμε την κουβέντα και σχολιάζαμε το άκουσμα της στιγμής. Για μένα αυτή η μουσική συνοδεία είναι λόγος να πας και να ξαναπάς στο SIXTIE’S DINNER.
Ο κυριότερος βέβαια λόγος για να επισκεφθείς αυτό το γλυκύτατο μαγαζάκι είναι – όπως θα ‘πρεπε – η κουζίνα του. Ναι, ο κατάλογος είναι εντυπωσιακά (όχι όμως υπερβολικά) μεγάλος, όμως όλα όσα δοκιμάσαμε βαθμολογήθηκαν με «λίαν καλώς» έως «άριστα».
Απέφυγα να χειραγωγήσω με το σκονάκι μου τα γούστα της παρέας, έτσι επιλέξαμε και πιάτα άγνωστα από προηγούμενες κριτικές, π. χ. τη σαλάτα με κολοκύθι, αβοκάντο και παρμεζάνα και το αγριογούρουνο με πουρέ λαχανικών (πιάτο ημέρας, πολύ μεγάλη μερίδα), αμφότερα εξαιρετικά.
Κατά τ’ άλλα λουκάνικο κεφτέ, που έκανε καλή παρέα με τις τηγανιτές πατάτες country style, και λαχματζούν ενισχυμένο με σουτζούκι για το ξεκίνημα, παπαρδέλες με φρέσκα μανιτάρια και συκώτι με χειροποίητο πουρέ για το δεύτερο γύρο.
Πιθανώς τα παραπονάκια των προηγούμενων φίλων έπιασαν τόπο, πάντως το γεύμα έκλεισε με κερασμένο συνδυασμό τσιζ κέικ (η κάτω στρώση) με λεμονόπιτα (η πάνω στρώση), με μια λέξη τέλειο.
Νερό σε μπουκάλι του μαγαζιού, ενώ οι περισσότεροι ήπιαμε χύμα μοσχάτο Αλεξάνδρειας (πολύ καλό και στη σωστή θερμοκρασία, δηλαδή δροσερό και όχι παγωμένο).
Η τετραμελής παρέα μας δαπάνησε λίγο πάνω από 65 ευρώ (υπήρξε έκπτωση 10% λόγω ηλεκτρονικής κράτησης) και στο τέλος του γεύματος δεν είχε να πει παρά τα καλύτερα. Σας συστήνω το SIXTIE’S DINNER ανεπιφύλακτα!

07 Ιουν 2016

Ζωντοχηρίας το ανάγνωσμα μέρος δεύτερον..
Είμαστε λοιπόν στο Σαββατοκύριακο που ο καλός μου λείπει εκτός Αθηνών. Τα της Παρασκευής, τα έχετε, ήδη, διαβάσει στην κριτική της Πόλης, ας πάμε τώρα και στα του Σαββάτου.

Το αρχικό πλάνο των φιλενάδων προέβλεπε ένα επιμορφωτικό Σαββατόβραδο στη Μποφίλιου. Έχω μπλέξει και με έντεχνες, βλέπετε, οι οποίες καταβάλλουν απέλπιδες προσπάθειες να με μυήσουν στην πχοιότης, αν και αντιστέκομαι σθεναρώς μέχρι στιγμής. Εκείνο το βράδυ, όμως, έχω αποφασίσει να ενδώσω και έτσι έχω αρχίσει εντατικά μαθήματα ακούγοντας τα άπαντα της καλλιτέχνιδος, πρωτίστως, για να μην είμαι παντελώς άσχετη και, δευτερευόντως, διότι έχω αποφασίσει να τις καταπλήξω, τραγουδώντας τους στίχους. Το σύμπαν όμως αποφάσισε ότι δεν ήμουν έτοιμη ακόμα για τη συγκεκριμένη στροφή στην καριέρα μου κι έτσι, αντί της μουσικής βραδιάς, αποφασίζουμε να βγούμε για τι άλλο? Μα για φαγητό φυσικά.

Μετά από, όχι και τόσο, συνοπτικές διαδικασίες αφού οι προτάσεις πέφτουν βροχή, αποφασίζεται το sixties γεγονός που με χαροποιεί ιδιαίτερα, αφενός, γιατί το είχα στη wish list μου πολύ καιρό μετά από τις κριτικές που είχα διαβάσει και, αφετέρου, γιατί λόγω της περιοχής στην οποία βρίσκεται αποκλειόταν εντελώς η πιθανότητα κακών συναπαντημάτων. Η χαρά μου γίνεται ακόμα μεγαλύτερη όταν το τέταρτο κορίτσι, που δεν το βλέπουμε όσο συχνά θα θέλαμε καθότι μικρομάνα, είναι ελεύθερο υποχρεώσεων κι έτσι όχι μόνο θα την είχαμε μαζί μας αλλά θα μου έκανε και την ταξιτζού κατά την προσφιλή της συνήθεια.

Κατά τις 9.30 λοιπόν καταφθάνουμε και αφού κάναμε μερικές βόλτες στους γύρω δρόμους όπου κοντέψαμε να πλακωθούμε μεταξύ μας για την ίδια θέση, μη αναγνωρίζοντας σε πρώτη φάση οι μεν τις δε, παρκάρουμε και να μαστε. Έχουμε ήδη ενημερωθεί κατά την κράτηση ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο τραπέζι στο εσωτερικό του μαγαζιού και δεν είχαμε πρόβλημα μ’αυτό, αφού η βραδιά ήταν γλυκιά, δεν είχαμε ενημερωθεί, όμως, ότι το εσωτερικό ήταν όλο κρατημένο για ένα reunion παλαιών καθηγητών και την ύπαρξη ζωντανής μουσικής. Κι εκεί που περιμένω να ακούσω ωραίες μουσικές καθότι θυμάμαι την κριτική του αγαπητού Ιωγιάννη και το πόσο μου είχε αρέσει η play list, βρίσκομαι να ακούω ότι μπορεί να φανταστεί ανθρώπινος νους, Γωγούς Τσαμπά περιλαμβανομένης με το απόλυτο hit…τα καγκέλια!

Έπρεπε να είστε από μία πλευρά να βλέπατε τον τρόπο που με κοιτούσαν.. λίγο με συμπόνια, λίγο με ανησυχία διότι σου λένε, δεν το έχει σε τίποτα η τρελή να μας αρχίσει στα μπινελίκια, αλλά φυσικά τίποτα τέτοιο δε συνέβη. Άμα είμαι με φίλους και αγαπημένους, δεν πάει να παίζει και Μάκη Τσίκο, ποσώς μ’ενδιαφέρει.
Για τον χώρο του μαγαζιού δεν έχω να πω τίποτα γιατί απλώς δεν τον είδα. Ήταν ασφυκτικά γεμάτο μέσα, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει χώρος ούτε να βήξεις. Τώρα το πώς κατάφερα να επισκεφτώ το μπάνιο είναι άξιο απορίας και θαυμασμού, γιατί συλφίδα δε με λες, έτσι έσκυψα, έκανα αεροπλανικούς ελιγμούς, πήδηξα και, ναι, το τσίρκο MEDRANO βρήκε το καινούργιο αστέρι του. Το πως κατόρθωσαν δε αυτοί οι άνθρωποι να φάνε και να χορέψουν κιόλας στο τέλος, αποτελεί άλυτο μυστήριο για το φτωχό μυαλό μου.

Για τον έξω χώρο στον οποίο και καθίσαμε δεν έχω να πω κάτι παραπάνω πέραν του ότι είναι ένα πεζοδρόμιο που είχε και δύο τρία τραπέζια. Άνετο το τραπέζι και οι καρέκλες και πέραν τούτου ουδέν.

Η εξυπηρέτηση ήταν απόλυτα ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού, χαλαρή, εναλλακτική και ολίγον φευγάτη. Για να είμαστε δίκαιοι όμως, το παλικάρι που μας εξυπηρέτησε μας είπε ότι δούλευε εκτάκτως, εκείνο το βράδυ. Πάντως αν εξαιρέσει κανείς το αλλού του πράγματος δε μπορώ να πω ούτε ότι δε μας είχε στο νου του, ούτε ότι χρειάστηκε να τον ψάξουμε όταν χρειαστήκαμε κάτι, οπότε ένα τριαράκι είναι ότι πρέπει.
Και ας πάμε τώρα στα του φαγητού που από ότι έχω καταλάβει αποτελεί το δυνατό σημείο του μαγαζιού. Ξεκινήσαμε με ψωμάκι λευκό και μαύρο και νεράκι σε δικό τους γυάλινο μπουκάλι. Από τον κατάλογο μας έκαναν κλικ και παραγγείλαμε:
- Πράσινη σαλάτα με ρόκα και τυρί αν δεν απατώμαι. Δεν ήμουν σε salad mood οπότε δεν τη δοκίμασα πάντως στα κορίτσια άρεσε.
- Πλευρώτους ψητά. Ωραιότατα μπορώ να πω. Μέχρι που και η μικρή της παρέας που δεν τα τρώει δοκίμασε και της άρεσαν.
- Πατάτες τηγανητές. Ωραίες, χρυσαφένιες και καυτές, χωρίς λάδια.
- Φέτα με μέλι. Εδώ έχω τις ενστάσεις μου γιατί περίμενα κάτι καλύτερο. Ίσως το τυρί ήταν παραπάνω όξινο και αλμυρό από ότι θα ήθελα, ίσως το μέλι έπρεπε να είναι περισσότερο, δεν ξέρω πάντως δεν τρελάθηκα.
- Ρολάκια με προσιούτο. Τώρα μάλιστα. Ένα νοστιμότατο και δροσερό, μιας και πρόκειται για φέτες προσιούτο καλής ποιότητας που τυλίγονται γύρω από δεματάκια ρόκας, ορεκτικό, με τη μοναδική παρατήρηση ότι είναι τρία κομμάτια και το γεγονός αυτό μας δυσκόλεψε στο μοίρασμα.

- Συκώτι στη σχάρα. Ικανοποιητικού μεγέθους κομμάτι ενός πολύ τρυφερού και χωρίς ίνες συκωτιού αριστοτεχνικά ψημένου. Συνοδεύεται από ντομάτα και κρεμμύδι σε καρεδάκια και τα ζουμάκια αυτών μαζί με αυτά του κρέατος, αποτέλεσαν τη λιμνούλα στην οποία πνίγηκαν αρκετές μπουκίτσες ψωμιού.
- Κασιώτικο πιλάφι με κοτόπουλο. Now we are talking. Υπέροχο κοκκινιστό ρύζι με βούτυρο, κανέλα και γιαούρτι. Μελωμένο αλλά σε καμία περίπτωση παραβρασμένο, μου θύμισε το ατζέμ πιλάφι της μαμάς μου που, τώρα που το σκέφτομαι, έχει καιρό να μου φτιάξει καθώς και το κοκκινιστό γαμοπίλαφο της Ικαρίας. Και το κοτόπουλο όμως ήταν ζουμερό και νόστιμο. Αγαπημένο πιάτο της φιλενάδας και την καταλαβαίνω απόλυτα.
- Παπαρδέλες με σύγλινο. Κι αυτό ένα εξαιρετικό πιάτο με τα ζυμαρικά να κρατούν όσο ακριβώς έπρεπε, το σύγλινο τρυφερό και καθόλου αλμυρό, ρόκα, ντοματίνια και μανούρι να δένουν καταπληκτικά και συμπληρώνουν τη νοστιμιά του.
- Μοσχαρίσια φιλετάκια με μαυροδάφνη. Η δική μου επιλογή αφού ήμουν σε φάση που οποιαδήποτε πηγή σιδήρου ήταν ευπρόσδεκτη. Λεπτοκομμένες και γι’αυτό περισσότερο ψημένες, για τα δικά μου γούστα, φετούλες μοσχαριού με μία ωραιότατη γλυκίζουσα και κινεζοφέρνουσα σαλτσούλα και τραγανά λαχανικά.

Ήπιαμε 1 kg ροζέ κρασί που δεν έλεγε και πολλά πράγματα, δεν είχε όμως και παρενέργειες την επόμενη μέρα, μια μπύρα Chios, μία σόδα και μία zero και κληθήκαμε να πληρώσουμε το απόλυτα λογικό ποσό των 83 ευρώ.

Δεν τύχαμε κάποιου κεράσματος και τα γλυκά που ήταν διαθέσιμα δεν άρεσαν στην άντε μην πω της παρέας, η οποία στη συνέχεια μας τραβολόγαγε στις 2 η ώρα τα ξημερώματα, αν έχετε τον Θεό σας, σε γνωστό γλυκοπωλείο του Ψυρρή αλλά τις λεπτομέρειες της συνέχειας της βραδιάς τις ξέρετε ήδη, μέσα από την απολαυστική, πραγματικά, κριτική της.

Το μαγαζί προτείνεται ασυζητητί σε ανθρώπους χαλαρούς που δεν έχουν κολλήματα με συγκεκριμένες περιοχές και είδος θαμώνων. Οι υπόλοιποι ας το αφήσουν καλύτερα. Προσωπικά, λόγω δουλειάς, συμμετείχα στην Απογραφή Πληθυσμού του 11 με τομέα δικαιοδοσίας το "δύσκολο" κέντρο όπου περπάτησα, χαρτογράφησα και αγάπησα, οπότε το θεωρώ λίγο δικό μου, αφήστε που αρνούμαι κατηγορηματικά να επιτρέψω σε οτιδήποτε και οποιονδήποτε να με εμποδίσει να αισθάνομαι ελεύθερη να επισκεφτώ όποια γειτονιά της πόλης μου, μου κάνει κέφι.

26 Δεκ 2015

Αυτή την κριτική θέλω καιρό να την γράψω αλλά δεν έχω βρεί τον χρόνο. Καθημερινή βράδυ παρακολούθησα ένα σεμινάριο με έναν συνεργάτη μετά είχε κανονίσει να πάμε για φαγητό. Μέσω internet είχε κλείσει απο ένα deal site μια προσφορά με έκπτωση στο sixties dinner, κάτι που με χαροποιήσε ιδιαίτερα καθώς το είχα βάλει στην wish list μου.

Φτάσαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί, αντικρίσαμε ένα ταπεινό μικρό μαγαζί χωρίς τεράστιες ρεκλάμες, με λιτή διακόσμηση που περιείχε πολύ προσωπικό γούστο παρά επαγγελματικό απο διακοσμητή (κατά την άποψη μου) αποφεύγοντας τα τετριμμένα (π. χ καφάσια, άσπρο ξύλο, παλιά κονσερβοκούτια κτλ). Μπαίνοντας μέσα αντικρίζεις ξύλινα τραπεζάκια στα δεξιά και αριστερά, στο βάθος (μην φανταστείτε μεγάλο βάθος) μια μπάρα που θυμίζει λίγο αμερικανιά και απο δίπλα ένα μικρό γκισέ-ταμείο.

Στα του φαγητού τώρα, μας δόθηκε ο κατάλογος με σχετικά μικρή ποικιλία πιάτων αλλά ικανοποιητική κατά την γνώμη μου. Λόγω προσφοράς είχαμε έναν περιορισμό στα πιάτα(εάν και εμείς δοκιμάσαμε επιπλέον πιάτα), και επιλέξαμε τα παρακάτω:

Μια σαλάτα πράσινη με κοτόπουλο της οποίας αγνοώ το όνομα αλλά θυμάμαι την υπέροχη και φρέσκια γευση.

Ένα λουκάνικο κιοφτέ, πολύ νόστιμο και όχι όσο βαρύ φοβόμουν.
Μπριζολάκια με σάλτσα μαυροδάφνης, πολύ νόστιμο
Φιλετάκια χοιρινά πολύ ωραιά

Και ομολογώ ότι πήραμε και άλλα πιάτα, που θέλαμε να δοκιμάσουμε αλλά είχα ξεμείνει απο μπαταρία στα κινητά μου και δεν μπόρεσα να σημειώσω αναλυτικά τι δοκίμασα. Γενικά μου έμεινε μια πολύ καλή ανάμνηση απο τα πιάτα που δοκίμασα.

Η εξυπηρέτηση απο την κοπέλα που σέρβιρε ήταν πολύ ζεστή. Ευγενική, εξυπηρετική μας κέρασε άλλη μια γύρα απο ότι πίναμε και ήρθε με το ποτήρι της και μας ευχήθηκε. Με χαρά μας εξήγησε και μας πρότεινε πιάτα απο τον κατάλογο. Με ιδιαίτερη θέρμη μας ρώτησε εάν είμασταν ευχαριστημένοι και στο τέλος μου έδειξε το νέο ξύλινο κουτί που έφτιαξαν στην πόρτα που θα το γέμιζαν με καραμέλες.

Γενικά οι τιμές ήταν πολύ καλές για την ποιότητα των πιάτων σε μέτρια όμως ποσότητα (εγώ προσωπικά προτιμώ να φάω μια λογική ή πιο μικρή μερίδα νόστιμη παρά μια μερίδα τεράστια αλλά άνοστη).

Γενικά το συστήνω, είναι μια αξιόλογη προσπάθεια με γευστικό αποτέλεσμα με αγάπη και μεράκι και νομίζω ότι αυτό φαίνεται.

30 Μαι 2016

Επισκεφτήκαμε το εν λόγω μαγαζί με την επιστροφή μου στα πάτρια εδάφη μετά από αρκετό καιρό διαμονής στη Γαλλία. Η γνωριμία μου με την αυθεντική γαλλίκη κουζίνα έχει ανεβάσει τα στανταρτς με τα οποία κρίνω πια αλλα θα προσπαθήσω να είμαι οσο πιο αντικειμενικός γίνεται και με συνέπεια ως προς τις παλίες μου κριτικές. Η επίσκεψη μας έγινε Τετάρτη βράδυ και ήμασταν 4 άτομα.

Είχε κανα 2 παρέες οπότε ο χώρος ήταν ψιλοαδειος. Εκτός από αυτό όμως ο χώρος δεν έχει ιδιαίτερο χαρακτήρα και θα έλεγα οτι είναι κάπως μπερδεμένος. Δεν έχω ζήσει στα sixties αλλά ο χώρος και η ατμόσφαιρα δεν θύμιζαν sixties μόνο επειδή είχε τον john lennon στο καθρεφτή. Το σέρβις ήταν πολυ ευγενικό και συνάμα διακριτικό. Παμε στα του φαγητού τώρα. Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής. Οι τιμές κατα προσέγγιση.

-1 σαλατα με ρόκα και κοτόπουλο(7ε): Δεμένη σαλάτα με ωραία σος (3/4)
-1 φρικασέ μανιταριών (6ε): Διάφορα είδη μανιταριών σε μια νερουλή σάλτσα. (3/4)
-1 ριζότο μανιτάρια(7,5ε): Δεν είχε δέσει καλά η σάλτσα με το ρύζι. Μέτριο πιάτο (2/4)
-1 συκώτι σχάρας(7ε): Καλούλι αλλά το σύκωτι ήταν λίγο σκληρότερο σε σχέση με το τηγάνι (3/4)
-1 παπαρδέλες με συγκλινο κ μανούρι(8.5ε): Γευστικό πιάτο και παπαρδέλες σωστά βρασμένες. (3/4)
-1 μοσχαράκια φιλετάκια με σος μαυροδάφνης(10ε): Το μοσχαράκι καλά ψημένο μα τρυφερό και μαλακό. Η σαλτσούλα ήταν λιγο παραπάνω γλυκιά απο όσο θα έπρεπε. (3/4)

Γενικά ένα καλό εστιατόριο που το μόνο του μειονέκτημα είναι η έλλειψη ισχυρού χαρακτήρα. Δεν είναι ούτε κλασσική ταβέρνα αλλά ούτε και εστιατόριο ή τρατορία. Αυτό φαίνεται και στο χώρο αλλα και στο μενού. Είχε αρκετα διαφορετικά πιατα, απο πιο παραδοσιακά σε πιο "γκουρμε". Στο vfm θα μπορούσαν οι τιμές να είναι ένα κλικ πιο κάτω. Επίσης μας φάνηκε ακριβό το χύμα κρασί των 500 ml στα 10 ευρώ.

22 Ιαν 2016

Καταρχην αισθανομαι πως θα πρεπει να εξομολογηθω ενα κουσουρι μου: Δεν αντεχω το στριμωξιδι! Και οταν σε εναν μικροσκοπικο χώρο προσπαθουν να χωρεσουν αρκετα τραπεζακια, ωστε να βολεψουν οσο τπερισσοτερους γινεται αφενος, αλλα και προσερχονται πολλοι αφετερου, τοτε Εγω προσωπικα, εχω προβλημα!

Φτασαμε βραδακι Παρασκευης δυο ατομα μετα απο κρατηση. Η ωρα θα ηταν σχεδον 9 οταν μπηκαμε μεσα και το μαγαζακι ηταν σχεδον γεματο. Ο ανθρωπος του σερβις δε βιαστηκε να μας εξυπηρετησει, αλλωστε ηταν φανερο οτι ετρεχε για να προλαβει να σερβιρει τον κοσμο που ηταν ηδη εκει. Το δυσαρεστο σε εναν μικρο χώρο ειναι οτι δεν εχεις και που να σταθεις περιμενοντας, οπου και να επιλεξεις, θα εμποδιζεις.... Πανω στο 5λεπτο ηρθε ο σερβιτορος, οπου οταν ακουσε το ονομα της κρατησης μας εδωσε τις μοναδικες δυο εναλλακτικες μας: Η ενα τραπεζακι που χωραει εναμιση ατομο (το πολυ) και επιπλεον βρισκεται ακριβως διπλα στην πορτα της εισοδου με αποτελεσμα καθε φορα που αυτη ανοιγοκλεινει, εσενα να σε τρωει το αγιάζι. Ειτε δυο θεσεις σε ενα τραπεζακι τεσσαρων ατομων, στο οποιο ομως ηδη καθοταν δυο αλλα ατομα και αν το επιλεγαμε θα επρεπε να κανουμε "παρεακι" οι τεσσερις μας! Οπως καταλαβαινεις διαλεξαμε την ιδιωτικοτητα, βολευτηκαμε οι δυο μας στο τραπεζι του "εναμιση" και περιμεναμε.

Ο σερβιτορος αργουσε, ηταν λογικο γιατι ηταν μονος του και προσπαθουσε να τους προλαβει ολους. Εφερε καποια στιγμη τους καταλογους, τους οποιους διαβασαμε και ξαναπεριμεναμε. Οταν ηρθε τελικα να παρει την παραγγελια μας(μετα απο περιπου ενα τεταρτο συνολικα), του ειπα πως τον βλεπω καπως "πελαγωμενο" σημερα. Απαντηση: "Γιατι? Δεν τρωνε ολοι? Δεν ηρθατε τελευταιοι? Ειδατε πως ηδη εδιωξα και δυο που δε χωραγαν! Πιστεψτε με, κανω το καλυτερο μου. ". Δε θα'θελα να σχολιασω την απαντηση του, μπορει ο καθενας να βγαλει το συμπερασμα που νομιζει. Στο μεταξυ η πορτα ανοιγοκλεινε και, μη λεω παλι τα ιδια, το αγιάζι μπαινοβγαινε κι'αυτο.... Πηραμε λιγα πραγματα μαλλον, και ηταν τα εξης:

-Μια μεριδα λαχανικα σχαρας, πολυ νοστιμα και σε επαρκη ποσοτητα.

-Μια μανιταρια φρικασε. Ενδιαφερον συνδυασμος μανιταριων με καποιο λαχανικο (νομιζω ροκας) μεσα σε εναν ζωμο που ομως μου φανηκε υπεβολικα πλουσιος με αποτελεσμα τα (μαλλον λιγοστα) μανιταρια να επιπλεουν και το πιατο να θυμιζει περισσοτερο σουπιτσα. Οσον αφορα τη γευση παντως, ηταν πολυ καλη παρολα αυτα.

-Πατατες τηγανιτες χοντροκομμενες με τη φλουδα τους. Αρκετα νοστιμες κι'αυτες και σωστα ψημενες. Ηρθε μαζι και ενα μπολακι με μια σως απο μαγιονεζα σαν ντιπ. Δε θα'λεγα πως μου φανηκε ιδιαιτερα ενδιαφερον ο συνδυασμος.

-Μια μεριδα Ξανθιωτικα κεμπαμπ. Ηρθε ενα μικρο πιατακι, με 5 μικροσκοπικα κεμπαμπακια και δυο κουταλιες(το πολυ)σως γιαουρτιου. Γευστικα δεν εχω παρα να δωσω τα ευσημα στην κουζινα. Πλην ομως, η ποσοτητα φτανει τα ορια της εξαπατησης, ιδιως σε σχεση με την τιμη: 6,20 ευρω!

-Μισο κιλο κρασι κοκκινο χυμα. Ηταν πραγματικα καλο αλλα κι'αυτο τουχτερο, στα 6 ευρω το μισο λιτρο. Παρολα αυτα στη συνεχεια πηραμε αλλο ενα τεταρτακι.

Ο λογαριασμος ηταν συνολικα 32,30 ευρω. Μετα απο την εκπτωσουλα 10% που εδινε το σαιτ πληρωσαμε 29 ευρω. Εχω να κανω τις εξης παρατηρησεις:

Α)Δε μ'αρεσει οπως ξαναειπα να βγαινω για να απολαυσω ενα δειπνο και να στριμωχνομαι.
Β)Με δυσαρεστει να πηγαινω σε μαγαζια οπου η εξυπηρετηση αφενος αργει χαρακτηριστικα και αφετερου οι υπευθυνοι δε δεχονται και παρατηρησεις, σπευδοντας να σε βαλουν στη θεση σου αν τις κανεις. Του στιλ "εδω οι αλλοι σφαζονται για να φανε σ'εμας κι'εσεις το κανετε θεμα για ενα τεταρτακι?".
Γ)Δεν καταλαβαιω γιατι για τεσσερα μικρα πιατακια, βασικα με λαχανικα, θα πρεπει ο λογαριασμος σε ενα μικροσκοπικο κουτουκακι να υπερβαινει τα 30 ευρω.
Δ)Εχω στο μυαλο μου πολλα μαγαζια στην Αθηνα, οπου και ο χώρος ειναι ανετοτατος, και η εξυπηρετηση ταχυτατη, και η κουζινα εξαιρετικη, και οι τιμες καλυτερες(η εστω στα ιδια επιπεδα).

Συνεπως, λυπαμαι που αναγκαζομαι να διαφωνησω με τους περισσοτερους εμπιστους του σαιτ που εγραψαν πολυ καλες κριτικες, αλλα εγω προσωπικα Δεν βλεπω τον λογο για να το ξαναπροτιμησω!

13 Απρ 2016

Επίσκεψη την Παρασκευή το βράδυ μετά της γυναικός και κλείσιμο τραπεζιού μέσω e table.

Ο χώρος αρκετά ζεστός αν και μικρός και ωραία διακοσμημένος.

Καθίσαμε στο τραπεζάκι που μας υπέδειξαν και ξεκινήσαμε την διαδικασία της παραγγελίας μας.
Η κοπέλα μας του σέρβις αν και ευγενική δεν μας κέρδισε και ασχολιόταν με μια άλλη αρκετά μεγαλύτερη παρέα.

Πάμε στον κατάλογο λοιπόν.
Θέλαμε από τις ελληνικές μπύρες(ελληνικές μικροζυθοποίες) που υπήρχαν στον κατάλογο αλλά μας ενημέρωσαν ότι δεν υπήρχε καμιά από αυτές παρά μόνο οι κλασικές amstel heiniken κλπ Και πήραμε τελικά ένα πολύ ωραίο chardonay χύμα με καλή επίγευση και παγωμένο όσο πρέπει.

Παραγγείλαμε ένα λουκάνικό κιοφτέ (πιάτο ημέρας) και ένα μανούρι σχάρας με ντοματίνια και για κυρίως κασσιώτικο πιλάφι και κριθαρότο λαχανικών.

Το λουκάνικο κιοφτέ πολύ νόστιμο σαν γεύση αλλά μικρό σαν μερίδα για τα 6 ευρώ που στοίχιζε όπως και το μανούρι που ήταν 2 κομμάτια με 5 ντοματίνια στα 4,5 ευρώ.

Τα κυρίως ήταν σωστά χυλωμένα με ελάχιστη έλλειψη αλατιού αλλά συνολικά σαν πιάτα μας κέρδισαν.

Αρνητικά στο χώρο καπνίζαν και αναγκαστήκαμε να ανοίξουμε το παράθυρο για να μην μας ενοχλεί η μυρωδια

Ο λογαριασμός ήρθε σε δελτίο παραγγελίας και όχι με απόδειξη
και για το τέλος ούτε ένα κέρασμα.

Δεν ξέρω το συγκεκριμένο κατάστημα μου άφησε μοιρασμένες εντυπώσεις.
ϊσως να του δώσω και άλλη ευκαιρία λόγω της καλής μουσικής ίσως και όχι.
Αν συστήνεται θα έλεγα ας κρίνει ο καθένας τι θέλει και να κοιτάξει και τον ανταγωνισμό που στην περιοχή είναι αμείλικτος.

04 Φεβ 2016

Σάββατο βράδυ στο Sixties Dinner και μετά από κράτηση μερικές ώρες πριν. Παρόλο που η περιοχή έχει θέμα με το πάρκιγκ, βρήκαμε σχεδόν έξω από το μαγαζί.

Ο χώρος είναι μικρός και ζεστός. Η διακόσμηση δε μου είπε και πολλά. Λίγο 60s, λίγο funky αλλά ίσως και λίγο σκοτεινό για το στυλ που πάει να περάσει. Και για να μην παρεξηγηθώ δε λέω ότι ήταν σκοτεινός ο χώρος, απλώς δεδομένης της διακόσμησης θα μπορούσε να έχει περισσότερο φως και ίσως λίγο περισσότερο χρώμα.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή με ένα δυο θεματάκια όπως ότι ποτέ δεν ενημερωθήκαμε για το πιάτο ημέρας και ότι το ένα κύριο πιάτο ήρθε μαζί με τη σαλάτα! Διορθώθηκε όμως άμεσα και (λόγω της ανοιχτής κουζίνας) διαπιστώσαμε ότι ξαναφτιάχτηκε από την αρχή την ώρα που έπρεπε. Δεν έμεινε σε κάποια γωνιά να περιμένει. Η κυρία (που όπως κατάλαβα είναι ιδιοκτήτρια) είναι πολύ ευγενική και ενδιαφέρθηκε για το πώς μας φάνηκαν τα πιάτα, αν περάσαμε καλά και γενικώς φάνηκε σωστή επαγγελματίας.

Το φαγητό ήταν πολύ καλό. Δοκιμάσαμε τη σαλάτα με τα αμπελοφάσουλα (νοστιμότατη), τα μανιτάρια φρικασέ (επίσης πολύ καλό) και πατάτες για αρχή. Ακολούθησαν το ριζότο με τα σπαράγγια για εμένα που ήταν ένα καλό πιάτο χωρίς να φτάνει τις προσδοκίες που είχα όταν το διάβασα στον κατάλογο.

Ο φίλος μου πήρε τα ζυμαρικά με το κοτόπουλο. Μου είπε πως ήταν πάρα πολύ καλό. Γλυκό δεν ακολούθησε γιατί ήμασταν πραγματικά σκασμένοι. Οι μερίδες είναι αρκετά χορταστικές. Για τα παραπάνω και μισό λίτρο κόκκινο κρασί ο λογαριασμός ήταν γύρω στα 42 ευρώ που (λόγω της έκπτωσης μέσω ask4food και etable) έγινε 37. Εξαιρετικό vfm.

Σε γενικές γραμμές μιλάμε για ένα μαγαζί από τα πολύ καλά της περιοχής και με λογικές τιμές. Σίγουρα προτείνεται και θα το ξαναεπισκεφτώ με την πρώτη ευκαιρία.

16 Δεκ 2015

Υστερα απο προτροπη μελων του ask4food μετα την τελευταια μας συναντηση αποφασισα να επισκεφθω το συγκεκριμενο μαγαζι και οταν ειδα και εκπτωτικο κουπονι σε γνωστο site δε το σκεφτηκα καθολου.
πηγαμε λοιπον μια Κυριακη μεσημερι, οποτε εχει και ζωντανη μουσικη.

σαν χωρος καλαισθητος μεν αλλα μικρος δε, τα τραπεζια πολυ διπλα το ενα στο αλλο, μου θυμισε λιγο φοιτητικη κατασταση, δε με ενοχλησε ομως ιδιαιτερα.
οπως ανεφερα το μενου και η τιμη ηταν fixed δλδ με 24 ευρω για 2 ατομα θα διαλεγαμε μια απο τις σαλατες, ορεκτικο μεταξυ επιλογων μεχρι 6 ευρω και 2 κυριως και γκυκο στο τελος.

Στα πολυ θετικα οτι το νερο ηταν βρυσης χωρις κρυφες χρεωσεις οποτε αν καποιος ηθελε μπορουσε να παραγγειλει εμφιαλωμενο. επισης στα ακομη πιο θετικα μας ρωτησε αν θελουμε ψωμι. εγω που σχεδον ποτε δεν τρωω ψωμι, στα περισσοτερα μαγαζια και χωρις να σε ρωτησουν νερο και ψωμι ξεκινας με 5ευρω στο λογαριασμο χωρις καν να το καταλαβεις!!

Παραγγειλαμε λοιπον ταλαγανι που απο οτι ειδα κανονικα στοιχιζε 6 ευρω, το οποιο νοστιμο μεν πολυ μικρη η ποσοτητα του δε, σαλατα sixtie's με διαφορα λαχανικα, οπως λολα, μαρουλι, ροκα και μανουρι ψητο, πολυ γευστικη πραγματικα. κανονικη τιμη 7,50 ευρω αν ειδα καλα.

απο κυριως πιατα ριζοτο με γαριδες που ηταν πολυ γευστικο 9,50 ευρω στον καταλογο και φιλετινια με σαλτσα μαυροδαφνης, ρυζι και μανιταρια, παρα πολυ νοστιμο πιατο και ειδικα η σαλτσα του. νομιζω κοντα στα 10 ευρω η τιμη του.

απο γλυκο μας εφερε λεμονοπιτα με κρεμ καραμελα που ηταν φρεσκοτατη.

παραγγειλαμε και 2 μπυρες που στοιχισαν 8,50 ευρω καθοτι ειχε προς εκπληξη μας ιδιαιτερες μπυρες οπως χιου (5€) και argos (3,5€) που ηταν διαφορετικες γευστικα.

το σερβις επισης ηταν καλο και τα πιατα ηρθαν στη σωστη ωρα τους.

φυσικα και θα ξαναπηγαινα, και αν εβρισκα και παλι την εκπτωτικη προσφορα πολυ περισσοτερο γιατι συμφερει αρκετα ετσι.

02 Φεβ 2016

επισκεφτηκαμε το εν λογω μαγαζακι μια παρασκευη βραδυ.. ο χωρος πολυ συμπαθητικος και ζεστος, σε εναν πολυσυχναστο δρομο του κεραμεικου. αντιμετωπισαμε σαφως το γνωστο προβλημα του παρκινγκ. η περιοχη πλεον αντιμετωπιζει σοβαρο προβλημα, ειδικα απο τις 9 το βραδυ και μετα.

το προσωπικο πολυ φιλικο και εξυπηρετικο. ο χωρος ομορφα διακοσμημενος.

το φαγητο του ηταν αρκετα καλο, και οι μεριδες τιμιες. πηραμε τη σαλατα του μαγαζιου, που ηταν πολυ καλη, ενα κοτοπουλο με σως μουσταρδας για ορεκτικο και για κυριως κατι χοιρινα μπριζολακια με γλυκοκαυτερη σαλτσα, και ενα ριζοτο με γαριδες και κολοκυθι... ολα τα φαγητα ηταν παρα πολυ νοστιμα και προσεγμενα.. στο τελος πηραμε και ενα σουφλε σοκολατας με παγωτο.. επισης πολυ νοστιμο.. για ολα αυτα πληρωσαμε γυρω στα 40 ευρω. οι τιμες του ειναι καλες με αυτο που προσφερουν σαν ποιοτητα και ποσοτητα

η μουσικη που επαιζε ηταν ωραια και γενικα ηταν μια πολυ ευχαριστη εμπειρια..

θα ξαναπηγαινα και το συνηστω αν βρεθει καποιος στην περιοχη.

27 Δεκ 2015

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο ένα βραδάκι καθημερινής βρίσκοντας, παρόλα αυτά, το τελευταίο τραπέζι. Ο χώρος συμπαθητικός, όχι κάτι ιδιαίτερο όμως. Θεωρώ τα τραπέζια προς την όμορφη τζαμαρία είναι πιο προνομιακά από τα εσωτερικά καθώς η ανοιχτή κουζίνα στον σχετικά μικρό χώρο επιτρέπει στις μυρωδιές φτάνουν στη σάλα.

Ο κατάλογος σχετικά περιορισμένος αλλά έχει απ' όλα. Δοκιμάσαμε διάφορα πιάτα. Ξεχωρίσαμε μία ωραία σαλάτα με κολοκύθι και ένα πολύ ωραίο πιάτο αυγών.

Προσωπικά, δεν το θεώρησα το καλύτερο εστιατόριο που έχω πάει, όπως πολλοί εδώ απ' ότι φαίνεται, αλλά, σε γενικές γραμμές, μας άρεσε πολύ τόσο το φαγητό όσο και η εξυπηρέτηση και θα το επισκεφτούμε σίγουρα ξανά.

M. Αλεξανδρου 102, Κεραμεικός

DOS HERMANOS