SIXTIE'S DINNER
Μοντέρνα κουζίνα

Κεραμεικός

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό. Δείτε άλλες καταχωρίσεις με το ίδιο όνομα/τηλέφωνο: ΣΤΕΚΙ ΠΙΝΟΚΛΗΣ, Ελληνική κουζίνα, Κεραμεικός

Το εστιατόριο λειτουργεί καθημερινά 14:00-12:30

12 Ιαν 2017

Το SIXTIE’S DINNER απέκτησε θέση στη wish list μου από τότε που άνοιξε και σίγουρα άργησα πολύ να το επισκεφθώ. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν τελικά κακό ή καλό, διαβάζοντας τις κριτικές από τα πριν προς τα τώρα έχω την εντύπωση ότι το μαγαζί έχει βρει πια τα πατήματά του και συνδυάζει διάφορα θετικά στοιχεία (καλή κουζίνα, ωραίο περιβάλλον, τέλεια μουσική, καλές τιμές) που σε προδιαθέτουν να το επισκεφθείς. Εγώ τουλάχιστον δηλώνω πολύ ευχαριστημένος και πρόθυμος να το συστήσω σε όλους, αν και με έχουν προλάβει ως προς τούτο δεκάδες φίλοι του a4f.
Για να βρεθείτε στο SIXTIE’S DINNER είτε θα πάρετε τη Μεγάλου Αλεξάνδρου από την Ιερά Οδό (είναι ο τελευταίος δρόμος δεξιά πριν την Κωνσταντινουπόλεως και τις γραμμές του τρένου) είτε θα κατηφορίσετε την Πειραιώς από Ομόνοια και θα στρίψετε δεξιά στην Πλαταιών. Στο σημείο όπου τέμνονται οι δύο δρόμοι βρίσκεται το SIXTIE’S DINNER. Το παρκάρισμα σχετικά ζόρικη υπόθεση (6,5 στα 10, ανάλογα και με την ώρα). Η περιοχή είναι γεμάτη μαγαζιά και μαγαζάκια, τα περισσότερα μικρού μεγέθους, νεολαιίστικα, ατμοσφαιρικά και όχι υποχρεωτικά για φουσκωμένο βαλάντιο.
Μπαίνοντας στο SIXTIE’S DINNER το μάτι πέφτει στον τοίχο αριστερά, με ένα μεγάλο ζωγραφισμένο καθρέφτη που δίνει βάθος στο χώρο, και στον τοίχο δεξιά, με ένα σκαραβαίο Volkswagen σε στιλ pop art. Από το ταβάνι κρέμονται ωραία φωτιστικά και γενικά ο χώρος φωτίζεται πολύ γλυκά, τόσο όσο. Στο βάθος η ανοικτή κουζίνα, που δεν ενοχλεί καθόλου με μυρωδιές. Το σύστημα εξαερισμού λειτουργεί τέλεια, αυτό όμως από μόνο του δεν είναι δυστυχώς αρκετό για να μην κόψω μία ντοματούλα στη βαθμολογία του χώρου, μια και το κάπνισμα επιτρέπεται, με τρόπο μάλιστα θα έλεγα προκλητικό (τασάκια ήδη τοποθετημένα πάνω στα τραπέζια). Όχι πολλά τραπέζια, γύρω στα 10 για καμιά 30+ πελάτες, αν μέτρησα σωστά, στρωμένα με υφασμάτινο τραπεζομάντηλο, χάρτινα σουπλά και φροντισμένα σερβίτσια. Μου έκανε εντύπωση η ταχύτητα και η φροντίδα με την οποία καθαριζόταν και στρωνόταν ξανά κάθε τραπέζι που άδειαζε. Ο νεαρός που έχει αναλάβει την εξυπηρέτηση όλης της πελατείας, και τα καταφέρνει μια χαρά, συνεπικουρείται από την ιδιοκτήτρια, η οποία είναι αεικίνητη και πανταχού παρούσα.
Γενικά η αίσθηση που αποκόμισα είναι ότι το μαγαζί έχει πολλούς σταθερούς πελάτες, πράγμα όχι αυτονόητο για την περιοχή όπου βρίσκεται. Όσο για την πελατεία, αυτή είναι όλων των ειδών, και ζευγάρια και μεγαλύτερες παρέες, πολλές γυναικοπαρέες, και τριάντα κάτι και πενήντα φεύγα.
Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει στη μουσική, η οποία επιλέγεται επί τόπου από μία DJ που έχει το σπάνιο χάρισμα να προσαρμόζεται στο εκάστοτε κοινό και δεν προσπαθεί να κάνει το κοινό να αγαπήσει τη μουσική που διάλεξε. Κάθε τόσο σταματούσαμε την κουβέντα και σχολιάζαμε το άκουσμα της στιγμής. Για μένα αυτή η μουσική συνοδεία είναι λόγος να πας και να ξαναπάς στο SIXTIE’S DINNER.
Ο κυριότερος βέβαια λόγος για να επισκεφθείς αυτό το γλυκύτατο μαγαζάκι είναι – όπως θα ‘πρεπε – η κουζίνα του. Ναι, ο κατάλογος είναι εντυπωσιακά (όχι όμως υπερβολικά) μεγάλος, όμως όλα όσα δοκιμάσαμε βαθμολογήθηκαν με «λίαν καλώς» έως «άριστα».
Απέφυγα να χειραγωγήσω με το σκονάκι μου τα γούστα της παρέας, έτσι επιλέξαμε και πιάτα άγνωστα από προηγούμενες κριτικές, π. χ. τη σαλάτα με κολοκύθι, αβοκάντο και παρμεζάνα και το αγριογούρουνο με πουρέ λαχανικών (πιάτο ημέρας, πολύ μεγάλη μερίδα), αμφότερα εξαιρετικά.
Κατά τ’ άλλα λουκάνικο κεφτέ, που έκανε καλή παρέα με τις τηγανιτές πατάτες country style, και λαχματζούν ενισχυμένο με σουτζούκι για το ξεκίνημα, παπαρδέλες με φρέσκα μανιτάρια και συκώτι με χειροποίητο πουρέ για το δεύτερο γύρο.
Πιθανώς τα παραπονάκια των προηγούμενων φίλων έπιασαν τόπο, πάντως το γεύμα έκλεισε με κερασμένο συνδυασμό τσιζ κέικ (η κάτω στρώση) με λεμονόπιτα (η πάνω στρώση), με μια λέξη τέλειο.
Νερό σε μπουκάλι του μαγαζιού, ενώ οι περισσότεροι ήπιαμε χύμα μοσχάτο Αλεξάνδρειας (πολύ καλό και στη σωστή θερμοκρασία, δηλαδή δροσερό και όχι παγωμένο).
Η τετραμελής παρέα μας δαπάνησε λίγο πάνω από 65 ευρώ (υπήρξε έκπτωση 10% λόγω ηλεκτρονικής κράτησης) και στο τέλος του γεύματος δεν είχε να πει παρά τα καλύτερα. Σας συστήνω το SIXTIE’S DINNER ανεπιφύλακτα!

03 Νοε 2016

Πέρυσι τον χειμώνα πρωτοπήγαμε στο Sixties Dinner (οφείλω να ομολογήσω ορμώμενος από περιέργεια μετά τις θετικότατες κριτικές εντός τούτης της ιστοσελίδος). Αυτή (το δεύτερο 15 νθήμερο του Οκτώβρη ) θα ήταν η δεύτερη φορά.
Κατ εμέ η έξοδος ως βραδύ Δευτέρας ενδείκνυται (Π-Σ προτιμώ να μένω στο σπίτι αποφεύγοντας τοιουτοτρόπως τη «έξοδο των Μυρίων». ) Η εύρεση (κοντινής) θέσης Parking στην περιοχή του Μεταξουργείου είναι ένα θεματάκι αν και τούτη τη φορά σταθήκαμε τυχεροί παρκάροντας ακριβώς «προ των πυλών».

Έξω ακριβώς από το κατάστημα στο φαρδύ πεζοδρόμιο υπάρχουν κάποια τραπεζoκαθίσματα μια τέτοια επιλογή όμως για να απολαύσει κάποιος το δείπνο του εμπίπτει για μένα στη σφαίρα του ανεξήγητου. (Υπάρχουν δόξα τον Κύριο αρκετές επιλογές αν θέλεις να καθίσεις «Έξω». Κάπου… σε ένα εστιατόριο με κήπο, μια αυλή, έστω σε έναν πεζόδρομο.. ). Έξω όμως επί της Μεγάλου Αλέξανδρου δείπνο;

Στο εσωτερικό βρίσκονταν ήδη μια –δυο παρέες κι έτσι το που θα καθίσουμε ήταν μια εύκολη επιλογή. Μετά από παρότρυνση του Service (που μας υποδέχθηκε και ήταν εν γένει τυπικά-φιλικό) επιλέξαμε ένα τεσσάρι (πιθανόν και εξάρι για την λογική του καταστήματος) τραπέζι. Έτσι θα ήμασταν και θα νοιώθαμε πιο άνετα. Κι ερχόμαστε έτσι στο πρώτο θέμα μας: Ως χώρος το Sixties Dinner είναι μικρο! συμπαθητικό, «γλυκό», με χαμηλό φωτισμό, αλλά μικρό! Σου δίνει την αίσθηση της στενότητας. (Αυτό βέβαια συμβαίνει και σε αρκετά άλλα καταστήματα τέτοιου είδους που εμφανίζονται «ως ή τύπου Restaurant» άλλα δεν πληρούν κάποιες κατ εμέ βασικές «χωροταξικές προδιαγραφές»). Τρως και αισθάνεσαι τον άλλο κολλημένο στην πλάτη σου (κάτι που μπορεί να έχει και τα θετικά του μια κι έτσι υπάρχει η πιθανότητα να κάνεις νέους φίλους. Αν όμως σου αρκούν οι ήδη υπάρχοντες;; )
Επειδή όμως από άλλους χρήστες έχει ειπωθεί: «.. ο κάθε χώρος λειτουργεί διαφορετικά για τον καθένα…» μπορεί κάποιος την στενωσιά να την εκλάβει «ως αποπνέουσα σπιτική θαλπωρή και ζεστασιά» και να πετάξει τις επισημάνσεις μου στον κάλαθο των άχρηστων. Κλείνοντας με «τα του χώρου» να αναφέρω πως στο βάθος του καταστήματος βρίσκεται η ανοιχτή κουζίνα ενώ μια πόρτα στα αριστερά οδηγεί στον «κοινόχρηστο χώρο» που ναι μεν ήταν καθαρός αλλά κατ’ εμέ χρήζει «αισθητικής παρεμβάσεως- ανακαινίσεως» (εκείνη η «οπή –προχειράτζα» στον προθάλαμο δίπλα από τον νιπτήρα κάπως μου έκατσε! ). Τέλος πάντων. Επειδή όμως δεν είμαστε αρχιτέκτονες ή έστω διακοσμητές εσωτερικού χώρου άλλα απλώς δυο «πεινασμένα κορμιά» ας πάμε και στα της Γεύσεως.
Σε γυάλινη φιάλη λοιπόν μας προσφέρθηκε άμα τη αφίξεως μας δροσερό νεράκι από το δίκτυο της Ε. Υ. Δ. Α. Π. και λευκό ψωμάκι σε φέτες (φρέσκο αλλά άνοστο (1/4). Αυτή την φορά (σε σχέση με την προηγούμενη επίσκεψη μας) περιοριστήκαμε (ίσως υποσυνείδητα να φοβόμασταν το που θα ακουμπήσουμε τα πιάτα μας αν και τώρα δεν μας σέρβιραν σε δυάρι (;) τραπέζι όπως τότε που ψάχναμε καρέκλα για να ακουμπήσουμε μέρος της παραγγελίας) στα κάτωθι:
-Φιλετάκια χοιρινού με πατατούλες (8,50 €): ζουμερά και καλοψημένα κομμάτια κρέατος συνοδευόμενα από νόστιμες ψημένες με τη φλούδα τους πατατούλες (3/4)
-Ριζότο με σπαράγγια (7,80€): καλά εκτελεσμένο και χυλωμένο, εύγευστο, άρεσε ιδιαίτερα (3,5/4) και
-500 ml Cabernet (5,00 €): που ήταν απλώς καλό (2,5/4)
Ο λογαριασμός (για τον οποιο εκδόθηκε κανονικά απόδειξη) ηρθε στα 22,90 € ενώ κέρασμα δεν υπήρξε κατι που θεωρώ σε τέτοιου είδους καταστήματα ως Φάουλ!!

Συμπερασματικά: (Λαμβάνοντας υπόψη μου και την προηγούμενη επίσκεψη)
Το Sixties Dinner προσφέρει καλό φαγητό σε σωστές τιμές. Αν λοιπόν: α)είστε στην περιοχή και β) δεν έχει κόσμο («στενωσιά») συστήνεται.