SIXTIE'S DINNER

Μοντέρνα κουζίνα

M. Αλεξανδρου 102, Κεραμεικός [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Το εστιατόριο λειτουργεί καθημερινά 14:00-12:30
Γράψε τη δική σου κριτική

Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Ζωντοχηρίας το ανάγνωσμα μέρος δεύτερον..
Είμαστε λοιπόν στο Σαββατοκύριακο που ο καλός μου λείπει εκτός Αθηνών. Τα της Παρασκευής, τα έχετε, ήδη, διαβάσει στην κριτική της Πόλης, ας πάμε τώρα και στα του Σαββάτου.

Το αρχικό πλάνο των φιλενάδων προέβλεπε ένα επιμορφωτικό Σαββατόβραδο στη Μποφίλιου. Έχω μπλέξει και με έντεχνες, βλέπετε, οι οποίες καταβάλλουν απέλπιδες προσπάθειες να με μυήσουν στην πχοιότης, αν και αντιστέκομαι σθεναρώς μέχρι στιγμής. Εκείνο το βράδυ, όμως, έχω αποφασίσει να ενδώσω και έτσι έχω αρχίσει εντατικά μαθήματα ακούγοντας τα άπαντα της καλλιτέχνιδος, πρωτίστως, για να μην είμαι παντελώς άσχετη και, δευτερευόντως, διότι έχω αποφασίσει να τις καταπλήξω, τραγουδώντας τους στίχους. Το σύμπαν όμως αποφάσισε ότι δεν ήμουν έτοιμη ακόμα για τη συγκεκριμένη στροφή στην καριέρα μου κι έτσι, αντί της μουσικής βραδιάς, αποφασίζουμε να βγούμε για τι άλλο? Μα για φαγητό φυσικά.

Μετά από, όχι και τόσο, συνοπτικές διαδικασίες αφού οι προτάσεις πέφτουν βροχή, αποφασίζεται το sixties γεγονός που με χαροποιεί ιδιαίτερα, αφενός, γιατί το είχα στη wish list μου πολύ καιρό μετά από τις κριτικές που είχα διαβάσει και, αφετέρου, γιατί λόγω της περιοχής στην οποία βρίσκεται αποκλειόταν εντελώς η πιθανότητα κακών συναπαντημάτων. Η χαρά μου γίνεται ακόμα μεγαλύτερη όταν το τέταρτο κορίτσι, που δεν το βλέπουμε όσο συχνά θα θέλαμε καθότι μικρομάνα, είναι ελεύθερο υποχρεώσεων κι έτσι όχι μόνο θα την είχαμε μαζί μας αλλά θα μου έκανε και την ταξιτζού κατά την προσφιλή της συνήθεια.

Κατά τις 9.30 λοιπόν καταφθάνουμε και αφού κάναμε μερικές βόλτες στους γύρω δρόμους όπου κοντέψαμε να πλακωθούμε μεταξύ μας για την ίδια θέση, μη αναγνωρίζοντας σε πρώτη φάση οι μεν τις δε, παρκάρουμε και να μαστε. Έχουμε ήδη ενημερωθεί κατά την κράτηση ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο τραπέζι στο εσωτερικό του μαγαζιού και δεν είχαμε πρόβλημα μ’αυτό, αφού η βραδιά ήταν γλυκιά, δεν είχαμε ενημερωθεί, όμως, ότι το εσωτερικό ήταν όλο κρατημένο για ένα reunion παλαιών καθηγητών και την ύπαρξη ζωντανής μουσικής. Κι εκεί που περιμένω να ακούσω ωραίες μουσικές καθότι θυμάμαι την κριτική του αγαπητού Ιωγιάννη και το πόσο μου είχε αρέσει η play list, βρίσκομαι να ακούω ότι μπορεί να φανταστεί ανθρώπινος νους, Γωγούς Τσαμπά περιλαμβανομένης με το απόλυτο hit…τα καγκέλια!

Έπρεπε να είστε από μία πλευρά να βλέπατε τον τρόπο που με κοιτούσαν.. λίγο με συμπόνια, λίγο με ανησυχία διότι σου λένε, δεν το έχει σε τίποτα η τρελή να μας αρχίσει στα μπινελίκια, αλλά φυσικά τίποτα τέτοιο δε συνέβη. Άμα είμαι με φίλους και αγαπημένους, δεν πάει να παίζει και Μάκη Τσίκο, ποσώς μ’ενδιαφέρει.
Για τον χώρο του μαγαζιού δεν έχω να πω τίποτα γιατί απλώς δεν τον είδα. Ήταν ασφυκτικά γεμάτο μέσα, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει χώρος ούτε να βήξεις. Τώρα το πώς κατάφερα να επισκεφτώ το μπάνιο είναι άξιο απορίας και θαυμασμού, γιατί συλφίδα δε με λες, έτσι έσκυψα, έκανα αεροπλανικούς ελιγμούς, πήδηξα και, ναι, το τσίρκο MEDRANO βρήκε το καινούργιο αστέρι του. Το πως κατόρθωσαν δε αυτοί οι άνθρωποι να φάνε και να χορέψουν κιόλας στο τέλος, αποτελεί άλυτο μυστήριο για το φτωχό μυαλό μου.

Για τον έξω χώρο στον οποίο και καθίσαμε δεν έχω να πω κάτι παραπάνω πέραν του ότι είναι ένα πεζοδρόμιο που είχε και δύο τρία τραπέζια. Άνετο το τραπέζι και οι καρέκλες και πέραν τούτου ουδέν.

Η εξυπηρέτηση ήταν απόλυτα ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού, χαλαρή, εναλλακτική και ολίγον φευγάτη. Για να είμαστε δίκαιοι όμως, το παλικάρι που μας εξυπηρέτησε μας είπε ότι δούλευε εκτάκτως, εκείνο το βράδυ. Πάντως αν εξαιρέσει κανείς το αλλού του πράγματος δε μπορώ να πω ούτε ότι δε μας είχε στο νου του, ούτε ότι χρειάστηκε να τον ψάξουμε όταν χρειαστήκαμε κάτι, οπότε ένα τριαράκι είναι ότι πρέπει.
Και ας πάμε τώρα στα του φαγητού που από ότι έχω καταλάβει αποτελεί το δυνατό σημείο του μαγαζιού. Ξεκινήσαμε με ψωμάκι λευκό και μαύρο και νεράκι σε δικό τους γυάλινο μπουκάλι. Από τον κατάλογο μας έκαναν κλικ και παραγγείλαμε:
- Πράσινη σαλάτα με ρόκα και τυρί αν δεν απατώμαι. Δεν ήμουν σε salad mood οπότε δεν τη δοκίμασα πάντως στα κορίτσια άρεσε.
- Πλευρώτους ψητά. Ωραιότατα μπορώ να πω. Μέχρι που και η μικρή της παρέας που δεν τα τρώει δοκίμασε και της άρεσαν.
- Πατάτες τηγανητές. Ωραίες, χρυσαφένιες και καυτές, χωρίς λάδια.
- Φέτα με μέλι. Εδώ έχω τις ενστάσεις μου γιατί περίμενα κάτι καλύτερο. Ίσως το τυρί ήταν παραπάνω όξινο και αλμυρό από ότι θα ήθελα, ίσως το μέλι έπρεπε να είναι περισσότερο, δεν ξέρω πάντως δεν τρελάθηκα.
- Ρολάκια με προσιούτο. Τώρα μάλιστα. Ένα νοστιμότατο και δροσερό, μιας και πρόκειται για φέτες προσιούτο καλής ποιότητας που τυλίγονται γύρω από δεματάκια ρόκας, ορεκτικό, με τη μοναδική παρατήρηση ότι είναι τρία κομμάτια και το γεγονός αυτό μας δυσκόλεψε στο μοίρασμα.

- Συκώτι στη σχάρα. Ικανοποιητικού μεγέθους κομμάτι ενός πολύ τρυφερού και χωρίς ίνες συκωτιού αριστοτεχνικά ψημένου. Συνοδεύεται από ντομάτα και κρεμμύδι σε καρεδάκια και τα ζουμάκια αυτών μαζί με αυτά του κρέατος, αποτέλεσαν τη λιμνούλα στην οποία πνίγηκαν αρκετές μπουκίτσες ψωμιού.
- Κασιώτικο πιλάφι με κοτόπουλο. Now we are talking. Υπέροχο κοκκινιστό ρύζι με βούτυρο, κανέλα και γιαούρτι. Μελωμένο αλλά σε καμία περίπτωση παραβρασμένο, μου θύμισε το ατζέμ πιλάφι της μαμάς μου που, τώρα που το σκέφτομαι, έχει καιρό να μου φτιάξει καθώς και το κοκκινιστό γαμοπίλαφο της Ικαρίας. Και το κοτόπουλο όμως ήταν ζουμερό και νόστιμο. Αγαπημένο πιάτο της φιλενάδας και την καταλαβαίνω απόλυτα.
- Παπαρδέλες με σύγλινο. Κι αυτό ένα εξαιρετικό πιάτο με τα ζυμαρικά να κρατούν όσο ακριβώς έπρεπε, το σύγλινο τρυφερό και καθόλου αλμυρό, ρόκα, ντοματίνια και μανούρι να δένουν καταπληκτικά και συμπληρώνουν τη νοστιμιά του.
- Μοσχαρίσια φιλετάκια με μαυροδάφνη. Η δική μου επιλογή αφού ήμουν σε φάση που οποιαδήποτε πηγή σιδήρου ήταν ευπρόσδεκτη. Λεπτοκομμένες και γι’αυτό περισσότερο ψημένες, για τα δικά μου γούστα, φετούλες μοσχαριού με μία ωραιότατη γλυκίζουσα και κινεζοφέρνουσα σαλτσούλα και τραγανά λαχανικά.

Ήπιαμε 1 kg ροζέ κρασί που δεν έλεγε και πολλά πράγματα, δεν είχε όμως και παρενέργειες την επόμενη μέρα, μια μπύρα Chios, μία σόδα και μία zero και κληθήκαμε να πληρώσουμε το απόλυτα λογικό ποσό των 83 ευρώ.

Δεν τύχαμε κάποιου κεράσματος και τα γλυκά που ήταν διαθέσιμα δεν άρεσαν στην άντε μην πω της παρέας, η οποία στη συνέχεια μας τραβολόγαγε στις 2 η ώρα τα ξημερώματα, αν έχετε τον Θεό σας, σε γνωστό γλυκοπωλείο του Ψυρρή αλλά τις λεπτομέρειες της συνέχειας της βραδιάς τις ξέρετε ήδη, μέσα από την απολαυστική, πραγματικά, κριτική της.

Το μαγαζί προτείνεται ασυζητητί σε ανθρώπους χαλαρούς που δεν έχουν κολλήματα με συγκεκριμένες περιοχές και είδος θαμώνων. Οι υπόλοιποι ας το αφήσουν καλύτερα. Προσωπικά, λόγω δουλειάς, συμμετείχα στην Απογραφή Πληθυσμού του 11 με τομέα δικαιοδοσίας το "δύσκολο" κέντρο όπου περπάτησα, χαρτογράφησα και αγάπησα, οπότε το θεωρώ λίγο δικό μου, αφήστε που αρνούμαι κατηγορηματικά να επιτρέψω σε οτιδήποτε και οποιονδήποτε να με εμποδίσει να αισθάνομαι ελεύθερη να επισκεφτώ όποια γειτονιά της πόλης μου, μου κάνει κέφι.

Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Σαββατόβραδο κι επειδή έχουν περάσει ανεπιστρεπτί οι εποχές που μου άρεσε να κάθομαι όρθιος με ένα ποτάκι στο χέρι, ξεροσταλιάζοντας ανάμεσα στους θαμώνες ενός μπαρ, πέφτει η κλασική αλλά αγαπημένη ερώτηση «Που πάμε για φαγητό?».

Και τότε μου έρχεται η επιφώτιση για το Sixtie’s Dinner το οποίο ζαχάρωνα εδώ και καιρό μετά από κριτικές έμπιστων χρηστών που είχα διαβάσει. Συνήθως σταμπάρω 2-3 σχόλια σε κριτικές άλλων χρηστών που μου κάνουν κλικ καταλαβαίνοντας ότι κάποιο εστιατόριο κουμπώνει με τα γούστα και προτιμήσεις μου. Έτσι το είχα για καιρό στο wish list μου κι είχε έρθει επιτέλους ο καιρός να το επισκεφτώ.

Σάββατο βράδυ λοιπόν, μέσα Οκτώβρη, περνάω το κατώφλι τους αφού έχω κάνει πιο πριν ένα τηλέφωνο για να επιβεβαιώσω ότι υπάρχει διαθεσιμότητα.
Πρώτη επαφή με το service τους. Μας χαιρέτησαν ταυτόχρονα 3-4 άτομα που είχαν έναν κοινό παρονομαστή. Ένα τεράστιο, γλυκό χαμόγελο! Μας έφτιαξε η διάθεση. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ καλύτερο ξεκίνημα για τη βραδιά μας!
Εκεί ανέλαβε το Χριστινάκι να μας βρει το τραπέζι που θα μας φιλοξενούσε και μας βόλεψε σε ένα συμπαθέστατο δυαράκι. Απ’ ότι μας είπε, κερδίζοντας μας με τη μία με την αμεσότητά της, ήταν το πρώτο της βράδυ σε αυτό το πόστο. Αν δεν μας το έλεγε δεν θα είχαμε καταλάβει τίποτα γιατί ήταν εξαιρετική στα καθήκοντά της. Για εμένα προσωπικά είναι το service που λατρεύω να δέχομαι. Φιλικό, έξυπνο και ατακαδόρικο. Όπως μου αρέσει να λέω, κάποια άτομα απλά «το έχουν» και η φύση τους έχει προικίσει με το επικοινωνιακό χάρισμα. Είναι το τυπάκι που θα μπορούσα να βγω για καφεδάκι και να περάσω όμορφα! Μουσική υπόκρουση από τους Passenger και το Let her go. Απλό τραγούδι αλλά με τόσο σοφούς στίχους…

Στη συνέχεια ήρθε στο τραπέζι μας ο Στέφανος για να πάρει παραγγελία. Επίσης άψογος στην εξυπηρέτησή του. Γρήγορος, άνετος, με δική του άποψη για το ποια φαγητά προτιμά. Ατάκα πάνω στην ατάκα. Πραγματικά απολαυστικός! Είναι το στυλ του service που φαίνεται ακούραστο σε όλη τη διάρκεια της βραδιάς, κρατώντας ταυτόχρονα αμείωτη και σε υψηλό σημείο τη διάθεσή του. Από τα ηχεία τους ακουγότανε να παραπονιέται η Lisa Stansfield ότι δεν μπορούσε να βρει το μωρό της.

Εγώ όμως που πελάγωσα με τις τόσες επιλογές του καταλόγου τους και με τα τόσα πιάτα που μου τράβηξαν έντονα τη προσοχή, του έκανα ντρίπλα και εκμεταλλευόμενος το ότι ήταν ακόμα νωρίς και η κουζίνα τους ήταν ακόμα σχετικά χαλαρή, έφτασα μέχρι τον πάγκο τους για να μου κάνουν την πρότασή τους. Από πίσω βρίσκονταν με μία στολή σε πράσινες αποχρώσεις η σεφ τους. Σα να μην είχα πάρει ήδη αρκετή δόση από χαμόγελο, πήρα άλλο τόσο από την Πέτρα που έχει αναλάβει την κουζίνα κι από ότι κατάλαβα είναι ιδιοκτήτρια ή συνιδιοκτήτρια. Με ένα από τα πιο καθαρά βλέμματα που έχω δει ποτέ, με ρωτάει τι περίπου μου αρέσει και τι σκεφτόμουν να παραγγείλω. Έχοντας ήδη την υποψία του πόσο κλισέ είναι το πιάτο που σκεφτόμουνα να παραγγείλω (ε ναι, για μια ακόμα φορά έλεγα να πάρω salmone…), η Πέτρα μου λέει την αντιπρότασή της την οποία μου ήταν αδύνατο να μην ακολουθήσω. Η Emma Shapplin ερμήνευε με την βελούδινη φωνή της το Spente le stele.

Από ορεκτικά πήραμε ρολά προσούτο με ρόκα και παρμεζάνα. Η ποιότητα των υλικών ήταν εξαιρετική. Από το προσούτο μέχρι την ρόκα που ήταν επιλεγμένα τρυφερή. Συχνά μας προσφέρουν ρόκα που τα φύλλα της είναι μεγάλα κι έχουν χάσει την φρεσκάδα τους. Αυτή είχε τύπου baby ρόκα. Η ποσότητα επαρκέστατη για δύο άτομα, αφού ήρθαν τρία μεγάλα και πλούσια σε γέμιση ρολά.

Απολαμβάνοντας το πιάτο προσέξαμε ότι η μουσική είχε κάνει μία μικρή στροφή στο ελληνικό και ο Νίκος Αντύπας τραγουδούσε το «Η ρίζα του Λεσσάι».
Δεύτερο ορεκτικό η φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια. Επίσης πολύ καλή μερίδα αλλά παρατηρήσαμε μία μικρή αστοχία στο αλατάκι της, που ήθελε λίγο παραπάνω, κάτι που διορθώθηκε εύκολα με τη δική μας συμβολή. Ο Lino cannavacciuolo μας χάριζε το Altalena.
Τα ορεκτικά συνοδεύτηκαν με ψωμάκια τριών διαφορετικών τύπων που μας προσφέρθηκαν σε ψωμιέρα απομίμησης ξύλινου τελάρου. Γλυκιά και χαρούμενη λεπτομέρεια.

Η DJ εξακολουθούσε να μας κάνει παρέα με μουσική από τους Carte Postale με το Rio και την λατρεμένη Bebe με το Siempre me quedara. Αγαπώ την άρθρωση της Bebe και γενικά είμαι μεγάλος φαν της ισπανόφωνης μουσικής! Και επί της ευκαιρίας, για όσους έχουν ακούσει και τραγουδήσει το Malo χωρίς όμως να έχουν ασχοληθεί με τους στίχους του, θα πρέπει να δείτε και την μετάφραση. Στίχοι γροθιά που έχουν να κάνουν με την βία κατά των γυναικών. Γιατί δεν έχουν όλα στη ζωή μας ρόδινο χρώμα…
Όση ώρα ετοιμάζονταν τα κυρίως μας παρατηρούσα την Πέτρα, επιβλητική μέσα στη κουζίνα της. Σταθερές κινήσεις και σιγουριά, μάρτυρες της μεγάλης εμπειρίας της στον χώρο.
Κι ενώ η Yasmin Levi απέδιδε εξαιρετικά το Una noche mas, ήρθαν στο τραπέζι μας τα κυρίως.

Εγώ μετά την παραίνεση της Πέτρας, είχα παραγγείλει φιλετάκια από μοσχαρίσιο κρέας και παπαρδέλες. Τα ζυμαρικά ήταν στεφανωμένα από χοντρές φλοίδες παρμεζάνας (νομίζω…). Σωστή χρήση της σάλτσας και μια απίστευτη ισορροπία στις γεύσεις. Για τα γούστα μου, απλά τέλειο! Πιάτο που νομίζω ότι θα είναι μία από τις πρώτες μου επιλογές κάθε φορά που τους επισκέπτομαι. Στο τραπέζι υπήρχε και μύλος πιπεριού και η γεύση του απογειώθηκε ακόμα περισσότερο.

Το έτερο ήμισυ που με συνόδευε, επέλεξε επίσης μοσχαρίσια φιλετάκια σε κρασί μαυροδάφνη με ψητά λαχανικά σχάρας. Ένα επίσης άψογο πιάτο που δεν κρατήθηκα κι έκλεψα αρκετές μπουκιές.
Και οι δύο μερίδες ήταν αξιοπρεπέστατες σε μέγεθος και πάνω απ΄όλα η άποψή μου είναι ότι είχαν χρησιμοποιηθεί εξαιρετικά και προσεκτικά επιλεγμένα υλικά.
Απολαύσαμε τα κυρίως μας συνοδεία μουσικής. Ανάμεσά τους έπιασα Pavlov’s Dog (Julia), Monika (Yes I do) και Aretha Franklin (Say a little prayer στην κλασική του εκτέλεση).

Μετά από τόσο προσεγμένη μουσική, απλά δεν μας έκανε διάθεση να φύγουμε κι έτσι επιλέξαμε να ανανεώσουμε αυτό που πίναμε και να προσθέσουμε ένα ακόμα ορεκτικό για να το συνοδέψουμε. Επειδή είμαστε και οι δύο λάτρεις των τυριών, πήραμε ψητό χαλούμι με σαλάτα ντομάτας. Τρεις μεγάλες, αρκετά χοντρές φέτες από αυτό το αγαπημένο τυρί, με ζουμερή ντοματούλα. Έξυπνες πινελιές τα τρυφερά φυλλαράκια πιπεράτης ρόκας και πάνω απ’ όλα οι κόκκοι χοντρού αλατιού που έσκαγαν σαν πυροτέχνημα στον ουρανίσκο μας κάνοντας αυτό το σχετικά απλό πιάτο, άκρως πιο ενδιαφέρων.

Για να μη συνεχίζω να σας κουράζω με τις μουσικές επιλογές της DJ, απλά να κλείσω αυτό το κεφάλαιο λέγοντας ότι ήταν όλες μας όλες επιτυχημένες. Το μόνο που θα πρότεινα, όπως πολύ σωστά έχει επισημάνει και το PONTIKI είναι να κρατήσουν την ένταση του ήχου τους σε λίγο πιο χαμηλά επίπεδα για να βοηθιέται έτσι λίγο περισσότερο η επικοινωνία μεταξύ των θαμώνων τους.

Στο τέλος μας κέρασαν πανακότα, που σε αντίθεση με πολλά κεράσματα γλυκών που πλέον είθισται να μας προσφέρουν στο κλείσιμο ενός τραπεζιού, ήταν κάτι παραπάνω από αξιοπρεπέστατο. Σωστή πυκνότητα και δεμένη γεύση.
Και επειδή δεν αναφέρθηκα στον χώρο, θα του βάλω 3 –αν και με ενοχλεί αυτό- μόνο και μόνο για να μη δημιουργήσω μεγάλες προσδοκίες στους νέους πελάτες τους, αλλά τονίζοντας ότι στο δικό μου μυαλό και καρδιά είναι καραμπινάτο 4. Ο κάθε χώρος λειτουργεί διαφορετικά στον καθένα σας και το αφήνω πάνω σας αν σας ταιριάζει ή όχι το στυλ του. Εγώ τον βρήκα απλό, πολύχρωμο, χαρούμενο, πεντακάθαρο και τακτοποιημένο, που με έκανε να νοιώθω άκρως φιλόξενα. Πολύ καλή δουλειά έχει γίνει και στον εξαερισμό, αφού ενώ μαγειρεύουν στην ανοιχτή τους κουζίνα μερικά μέτρα μακριά σου, δεν υπάρχει η παραμικρή ενόχληση από τις οσμές. Αλλά κι αργότερα, όταν φύγαμε καταλάβαμε ότι τα ρούχα μας δεν είχαν «τραβήξει» καθόλου μυρωδιές.

Φεύγοντας ένοιωσα την ανάγκη να χαιρετήσω και ευχαριστήσω την Πέτρα, η οποία εκτός του ότι με ρώτησε με πραγματικό και ουσιαστικό ενδιαφέρον αν μείναμε ικανοποιημένοι, μας ανταπέδωσε ένα ζεστό χαμόγελο και τις ευχαριστίες τους που τους επισκεφθήκαμε. Όμως δεν ήταν η κλασική, στημένη ερώτηση που από πίσω της πολλές φορές κρύβεται από ψευτοενδιαφέρον έως αδιαφορία. Ήθελε να ξέρει ποια πιάτα επιλέξαμε και ποια μας φάνηκαν πιο νόστιμα και ενδιαφέροντα. Σωστή κίνηση, που δείχνει σεβασμό προς τους πελάτες αφού μόνο έτσι μπορούν να μάθουν τυχόν αστοχίες ή αδυναμίες τους.
Που να ήξερε ότι την επόμενη μέρα το μεσημέρι θα τους ερχόμασταν πάλι, φέρνοντας μαζί μας κι άλλη παρέα μας. Ίσως είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που πάω δύο μέρες συνεχόμενα στο ίδιο εστιατόριο. Αυτή τη φορά νοιώσαμε ακόμα πιο οικεία και μπήκαμε με τον αέρα αυτών που αισθάνονται άνετα σε έναν χώρο που απ’ ότι φαίνεται θα κάνουν στέκι τους. Ίσως απλώς να ήθελα να επιβεβαιώσω την πολύ καλή εντύπωση που είχα αποκομίσει από την χθεσινοβραδυνή επίσκεψή μας. Όπως κι έγινε!

Αυτή τη φορά είχε και ζωντανή ελληνική μουσική. Οι Σκόρπιοι σκορπιοί μας τραγούδησαν παλιά, αγαπημένα λαϊκά!
Επειδή έχει παρατραβήξει αυτή η κριτική, θα πω εν τάχει τα πιάτα που πήραμε επισημαίνοντας ότι ήταν και πάλι όλα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!
Από σαλάτα πήραμε την ομώνυμη τους. Δροσερή, πλούσια σε υλικά, ευφάνταστη και νόστιμη.
Χαλούμι που καταφχαριστηθήκαμε το προηγούμενο βράδυ. Ήταν το ίδιο πετυχημένο.

Φρέσκα σπαράγγια με σος από παρμεζάνα. Αγαπημένο πιάτο που επιβεβαίωσε τις προσδοκίες μας. Απορώ που σε μια χώρα σαν την Ελλάδα δεν βρίσκουμε πολλά πιάτα με σπαράγγια και μάλιστα κατά την περίοδο που είναι η εποχή τους. Απ’ ότι είδα στον κατάλογο έχουν και ριζότο με σπαράγγια, που το έχω σταμπάρει για επόμενη φορά.
Κοτόπουλο με σάλτσα που περιείχε φέτα, συνοδευόμενο από υπεραρκετά ψητά λαχανικά. Το φιλέτο είχε παραμείνει ζουμερότατο.
Σαγανάκι με γαρίδες και κοτόπουλο. Πολύ διαφορετικό από ότι έχουμε συνηθίσει και σε γεύση και σε εμφάνιση. Επειδή μας είπαν ότι συγκαταλέγεται στα ορεκτικά, ζητήσαμε και ψητά λαχανικά σχάρας για να τα συνδυάσουμε. Ντράπηκα να κλέψω κάποια μπουκιά, αλλά αυτός που το παρήγγειλε δήλωσε κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος.

Κι έρχομαι τώρα στην αποθέωση εκείνου του τραπεζιού, που έχει χαραχτεί στη μνήμη μου! Μετά κι από νέα προτροπή της Πέτρας που ζήτησα για μία φορά την γνώμη της, επέλεξα ένα πιάτο ημέρας που απ’ ότι μου είπε θα το έχουν για λίγο καιρό ακόμα. Ένα πανέμορφα στημένο πιάτο, που η εικόνα του συναγωνίζονταν την γεύση του. Αρνίσιο κρέας, τυλιγμένο σε μπόλια αρνιού, του οποίου η μορφή θύμιζε παχουλό παϊδάκι αφού στην άκρη του είχε εντέχνως τοποθετηθεί και το γνωστό σε όλους μας κοκκαλάκι. Δύο τεμάχια, στημένα πάνω σε σαλάτα που το έκαναν ακόμα πιο ολοκληρωμένο και ευχάριστο σαν πιάτο. Τη γεύση έκανε ακόμα πιο παιχνιδιάρικη το πασπάλισμα από ροζ κόκκους πιπεριού, που αποδίζει μια ευχάριστα συγκρατημένη κάψα. Άποψή μου είναι ότι θα πρέπει αυτό το πιάτο να καρφωθεί για τα καλά στα μόνιμα του καταλόγου τους, αφού όλοι στην παρέα μιλούσαν για ώρες μετά γι αυτό το πιάτο.

Στα συν τους και οι μπύρες από Έλληνες παραγωγούς που πάντα μου αρέσει να προτιμώ.

Για μια ακόμα φορά μας κέρασαν πανακότα, κλείνοντας γλυκά το γεύμα μας.
Δεν αναφέρθηκα καθόλου σε τιμές (πράγμα που κάνω σπάνια σε κριτικές μου) γιατί αυτά που δοκιμάσαμε δεν είχαν απλά κόστος, είχαν ΑΞΙΑ. Πάντως, για να είναι η κριτική μου πιο ολοκληρωμένη, θα σχολιάσω ότι οι τιμές είναι απόλυτα λογικές και δικαιολογημένες.

Έχουμε και λέμε λοιπόν. Εξαιρετικές γεύσεις που πάνω απ’ όλα ήταν καλοεκτελεσμένες. Φιλικό, άμεσο και χαμογελαστό service. Παρεϊστικος χώρος. Άψογες μουσικές επιλογές. Όλα συντελούν ότι το Sixtie’s Dinner είναι πλέον επάξια ανάμεσα στα πολύ αγαπημένα μου.
Έχω αγχωθεί να πάω άλλη μια φορά το συντομότερο δυνατό μήπως και δε προλάβω να απολαύσω για μία ακόμα φορά το πιάτο με το αρνάκι!

Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Το Sixtie's Dinner κερδίζει άξια προτεραιότητα, λόγω των πολύ καλών εντυπώσεων που αποκόμισα από το συγκεκριμένο εστιατόριο.

Ξεκινώ λέγοντας ότι πρόκειται για ένα νέο μαγαζί με μόνο 9 κριτικές, το 80% των οποίων προέρχονται από χαμηλού βεληνεκούς χρήστες που όμως έρχονται σε απόλυτη ταύτιση με τους μόλις 2 από αυτούς, που είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστοι και έμπιστοι. Οι δύο τελευταίοι Julie05 και makis67 έχουν χαρίσει το 94% στην κατηγορία “βεβαιότητα” της συνολικής βαθμολογίας του εστιατορίου.

Όμως ομολογώ ότι δεν ήταν αυτός ο μόνος λόγος που το επισκέφθηκα, γιατί τα στοιχεία που σας παραθέτω τα βλέπω αναλυτικά τώρα. Δεν είχα χρόνο να τα δω την ημέρα της επίσκεψής μου, εκτός από ένα γρήγορο πέρασμα που έριξα για να δω και τα στοιχεία επικοινωνίας.

Αφήστε που η Μ. Αλεξάνδρου είναι ένας στενός και μουντός μονόδρομος, που έχει μεν αρκετά μαγαζιά εστίασης, αλλά ποτέ δεν με τράβηξε κάποιο από αυτά (με εξαίρεση το Μυκηνών γωνία που βρίσκεται σχεδόν απέναντι και έχει την πολυτέλεια μιας μικρής πλατείας στο πλάι) γιατί η τοποθεσία και το περιβάλλον αποτελούν πολλές φορές καθοριστικό παράγοντα.

Όμως το φεστιβάλ Βοτανικού με μια εκδήλωση όπου θα τραγουδούσε η Μελίνα Κανά, στάθηκε αφορμή να προγραμματίσουμε την επίσκεψή μας για το καθιερωμένο Σαββατιάτικο φαγητό νωρίτερα και κάπου κοντά στην περιοχή, αλλά δεν θέλαμε τα συνηθισμένα. Έτσι όπως ανέφερα και πριν με μια γρήγορη ματιά, χωρίς πολύ σκέψη και με μια μικρή επιφύλαξη καθώς οι περισσότεροι χρήστες που προηγήθηκαν εξυμνούσαν πιάτα με θαλασσινά κυρίως, που δεν είχα και ιδιαίτερη διάθεση για την συγκεκριμένη μέρα, κλείσαμε τραπέζι για 2 άτομα το προηγούμενο Σάββατο 19/9/15 ώρα 9μμ.

Ο εσωτερικός χώρος είναι σχετικά μικρός αλλά όχι αποπνικτικός (ελπίζω μόνο να μην καπνίζουν εντός τον χειμώνα, γιατί προς το παρόν κάποιοι το έκαναν ελεύθερα, πράγμα που στοίχισε μια ντοματούλα λιγότερη). Προσωπικά μου άρεσε αρκετά. Παραπέμπει σε βιομηχανικό στυλ με τις γκρι αποχρώσεις στους τοίχους, την σιδερένια στριφογυριστή σκάλα με τους δίσκους βινυλίου επάνω (που οδηγεί προφανώς στη λάντζα, αφού είδαμε από την κουζίνα ένα μίνι ασανσέρ με σερβίτσια να ανεβαίνει).

Tο πάσο της ανοιχτής μεγάλης κουζίνας έχει κυματιστή βάση (σαν τα παλιά ελενίτ) και κρυφό φωτισμό (μπλε), όπως επίσης και το σημείο που οριοθετείται η dj. Ο ένας τοίχος έχει ζωγραφισμένο έναν χαρούμενο πορτοκαλί λουλουδάτο σκαραβαίο και απέναντι υπάρχει ένας μεγάλος καθρέφτης με διάφορα αυτοκόλλητα που βοηθάει τον χώρο να φαίνεται πιο μεγάλος. Επτά τραπέζια μέσα, σε πράσινες αποχρώσεις οι καρέκλες και δάπεδο με πλακάκια σε αποχρώσεις πορτοκαλοκεραμιδί. Τουαλέτες ευρύχωρες και καθαρές.

Εξωτερικά έχει άλλα 5-6 τραπεζάκια με φυτά από την πλευρά του δρόμου για να περιορίζεται η ορατότητα των διερχόμενων αυτοκινήτων, καλή προσπάθεια.

Εμείς επιλέξαμε τελικά να καθίσουμε μέσα παρότι από το τηλέφωνο μας ενημέρωσαν ότι μέσα υπάρχει dj και είναι λίγο δυνατά η μουσική…! Εδώ να πω ότι όντως η μουσική ήταν δυνατά και δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να είναι τόσο, τη στιγμή που πρόκειται για φαγάδικο; Ίσως πιο αργά γίνεται “after”…τι να πω;;

Βέβαια πρέπει να αναφέρω ότι οι επιλογές που έπαιζε η κυρία στα decks… ήταν ε κ π λ η κ τ ι κ έ ς με ποικιλία μεταξύ ξένων αλλά και λίγων ελληνικών ακουσμάτων (εννοείται όχι σκυλάδικων)! Απλά θεωρώ ότι αρμόζουν περισσότερο σε café-bar κυρίως λόγω της έντασης που κυμαίνονται τα decibel, καθώς υπήρξε μια μικρή δυσκολία στο να συνεννοηθούμε στην παραγγελία γιατί δεν ακούγαμε καλά. Ένα κλικ χαμηλότερα θα ήταν ιδανικά. Ή έστω η ένταση να δυνάμωνε μετά από μια εύλογη ώρα πχ 12, που ο μέσος όρος του κόσμου βρίσκεται προς το τέλος του γεύματός του.

Στην εξυπηρέτηση αρχικά μας υποδέχτηκε μια συμπαθητική κυρία η οποία καθόταν έξω όταν φτάσαμε και η οποία στην συνέχεια μπήκε στην κουζίνα μαζί με άλλη μια περίπου συνομήλική της. Μας είπε ότι μπορούμε να επιλέξουμε να καθίσουμε και έξω αν θέλουμε άσχετα με την κράτηση και μας ενημέρωσε ότι μέσα λειτουργεί air-condition. Tην σκυτάλη πήρε ένας νεαρός ευγενικός, χαμηλών τόνων, που έκανε αρκετά καλά την δουλειά του παρότι σε λίγη ώρα είχαν γεμίσει και τα έξω τραπέζια αλλά και τα μέσα.

Με το μενού τώρα θα σας πω ότι στην αρχή μπερδευτήκαμε πάαααρα πολύ έως και εκνευριστήκαμε μπορώ να πω. Οι επιλογές είναι τόοοοσες πολλές που ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι θα φάμε φόλα…! Θα σας πω ενδεικτικά ότι τα ορεκτικά μόνο που μέτρησα είναι 18, σαλάτες γύρω στις 10, τα κυρίως χωρίζονται σε ριζότι-ζυμαρικά-σχάρας-προτάσεις του σεφ…και εκεί που χαθήκαμε εντελώς ήταν όταν μας έφεραν άλλη μια σελίδα με πιάτα ημέρας, που μαζί με τα ορεκτικά ήταν πάνω από 10, ίσως καμιά δεκαπενταριά και λίγα λέω. Όταν την είδα με έπιασαν τα γέλια! Δε μπορεί λέω, τελευταία φορά που είδα τόσο μεγάλο κατάλογο ήταν στην Κάπαρη και όντως την είχαμε φάει τότε την φόλα μας..

Την σκέψη μας μάλιστα την μεταφέραμε διακριτικά και στον σερβιτόρο, ο οποίος μάλλον κατάλαβε από τον χρόνο που μελετούσαμε τον κατάλογο ότι έχουμε πελαγώσει, και προσφέρθηκε ευγενικά να μας βοηθήσει. Μας καθησύχασε μάλιστα λέγοντας ότι ουσιαστικά δεν είναι πολλές οι επιλογές, κι ότι οι περισσότερες πρώτες ύλες είναι ίδιες απλά αλλάζουν οι συνδυασμοί. Όχι βέβαια ότι μας έπεισε -μέχρι να έρθουν τα πιάτα- αλλά οκ το προσπεράσαμε, άλλωστε δε μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά.

Το τετράδιο βέβαια που είναι γραμμένο το μενού, κατά την γνώμη μου θέλει κάποιες βελτιώσεις καθώς είναι λίγο ανακατεμένα τα πιάτα που περιέχουν ψαρικά και θαλασσινά με τα κρεατικά κι αυτό δυσχεραίνει ακόμα περισσότερο την κατάσταση. Επιλέξαμε λοιπόν:

- Ρολάκια προσούτο με ρόκα και φλέικς παρμεζάνας (3 τμχ). Εξαιρετικής ποιότητας και οι 3 πρώτες ύλες με προσθήκη λίγου πιπεριού, συν την αψάδα της ρόκας έδινε ένα αρκετά spicy αποτέλεσμα, τέλειος συνδυασμός για το κρασί ή τη μπύρα. 5€

- Τηγανιά κοτόπουλο με πιπεριές πολύχρωμες και τυρί ταλαγάνι (παρότι ο κατάλογος έγραφε καπνιστό) μέσα σε μπόλικο ζουμάκι αρκετά λεμονίζον. Αν και εμφανισιακά δεν μας γέμισε το μάτι, ίσως γιατί η σάλτσα δεν φαινόταν δεμένη αλλά αραιή, ίσως γιατί το βαθύ πιάτο στο οποίο την σέρβιραν δεν “χάριζε” και θα ταίριαζε κάποιο άλλο σερβίτσιο…κι όμως γευστικά ήταν εξαιρετική! Το δε ζουμάκι…. ναι-ναι αυτό που δεν μας γέμιζε το μάτι, εξαφανίστηκε αφού προηγουμένως έγινε παπάρα στο ψωμάκι μας! 6,50€

- Συκώτι σχάρας με φρέσκια ντομάτα και κρεμμύδι…εξαιρετικό!!! Αλλάξαμε επιλογή τελευταία στιγμή ανάμεσα σε συκώτι τηγανιτό με φρέσκο βούτυρο και μυρωδικά και είχαμε ενδοιασμό μήπως το σχάρας ήταν σκληρό αλλά τελικά ήταν αφρός! Βέβαια ενημερώνω ότι ήταν τεμαχισμένο σε καρεδάκια κι όχι ολόκληρο φιλέτο πράγμα που δεν αναφερόταν στον κατάλογο. Αυτό όμως δεν μας πείραξε τελικά, γιατί είχε βγάλει και τα ζουμάκια του που έγιναν κι αυτά παπάρα στο ψωμάκι. Ζητήσαμε μόνο να μας αφαιρέσουν το κρεμμύδι και το απολαύσαμε με τους κύβους φρέσκιας ντοματούλας από πάνω, μέχρι το τελευταίο κομμάτι. 7,20€

- Κασιώτικο πιλάφι με φιλέτο κοτόπουλο, φρέσκο βούτυρο, γιαούρτι και λίγη κανέλα σκόνη…ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ό!!! Το πιλάφι ήταν ζουμερό όσο έπρεπε (χωρίς να είναι ούτε στεγνό, ούτε λάσπη). Το βούτυρο έδινε μια υπέροχη μυρωδιά (καθόλου βαριά), το κοτόπουλο ήταν μαλακό και ζουμερό και σε πολλή καλή ποσότητα δύο καλών τεμαχίων. Το γιαουρτάκι έδινε μια πιο δροσερή νότα στις μπουκιές μας και η κανέλα μια πολύ ιδιαίτερη και διακριτική νοστιμιά στο όλο σύνολο. Συγχαρητήρια γι’ αυτή την εκτέλεση!!! 8€

- Παπαρδέλες με σύγκλινο Μάνης, ντοματίνια, ρόκα και μανούρι…ό-ν-ε-ι-ρ-ο!!! 8€ Οι παπαρδέλες είχαν άψογο βράσιμο, το σύγκλινο είχε πολύ ωραία γεύση, ήταν μαλακό και ήταν ουσιαστικά “μαδημένο” (όχι σε κομμάτια) αλλά σε πάρα πολύ καλή ποσότητα στο πιάτο, αρκετό για να το καταλαβαίνεις σε κάθε μπουκιά, δεν ήταν δείγμα! Το ίδιο και το μανούρι που η παρουσία του ήταν παραπάνω από αξιοπρεπής στο πιάτο, σε αρκετά μεγάλα κομμάτια και μαζί με τα ντοματίνια και την ρόκα συνέθεταν ένα θεσπέσιο πιάτο!!! Μπράβο και πάλι.

Ήπιαμε 2 μπύρες Kaiser χ 3,50€, νερό βρύσης σε ένα πολύ ωραίο γυάλινο μπουκάλι, αλλά δεν φάγαμε γλυκό καθώς μας περίμενε το παρεάκι στην Κανά και έπρεπε να φύγουμε. Πληρώσαμε 42,70€ για 5 πιάτα εξαιρετικής ποιότητας, εκτέλεσης αλλά και ποσότητας.

Επειδή το εστιατόριο απ’ ότι διάβασα μετράει λίγους μήνες ζωής, σίγουρα υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία θα πρέπει να βελτιώσουν και είμαι σίγουρη πως αυτό θα γίνει στο σύντομο μέλλον.

Ενδεικτικά αναφέρω τα εξής:

1. Κάποιες διορθώσεις/διευκρινήσεις/βελτιώσεις στον κατάλογο είναι αναγκαίες, καθώς έχουν γίνει μικρό-αλλαγές όπως πχ το καπνιστό τυρί που αναφέρεται στην τηγανιά που έχει αντικατασταθεί με ταλαγάνι, το συκώτι που είναι κομμένο σε καρέ και δεν διευκρινίζεται, το ψωμί που αναφέρεται ότι έρχεται με ντιπ στα 0,50€ και αρχικά μας ήρθε χωρίς το ντιπ και σε 4 μόνο πολύ πολύ λεπτές φέτες. Όταν το ζητήσαμε μας είπε ο σερβιτόρος ότι θα μας φέρει αν θέλουμε, αλλά ότι πλέον δεν βγάζουν το ντιπ…

Αυτά όλα είναι λεπτομέρειες που όμως επιβάλλεται να διορθωθούν γιατί άσχετα με το εάν είναι γευστικό το αποτέλεσμα ή όχι, ο πελάτης έχει άλλη εικόνα όταν παραγγέλνει το πιάτο από την περιγραφή, σε σχέση με το τελικό παρουσιασμένο προϊόν και αυτό είναι σημαντικό.

2. Δεν μας κέρασαν -τ ι π ο τ α-!!! Φάουλ μεγάλο ειδικά τώρα που διαβάζω ότι σε κάποιους άλλους κεράστηκε γλυκό. Ψιλοξενέρωσα να σας πω την αλήθεια γιατί την τακτική του κεράσματος πλέον ακολουθούν ακόμη και τα σουβλατζίδικα που το συνολικό κόστος μιας επίσκεψης δεν ξεπερνά τα 10€ κατά άτομο. Νομίζω ότι για 2 άτομα δεν πήραμε λίγα πιάτα και με συνολικό κόστος κατά άτομο 21,35€ δεν πιστεύω ότι θα έπεφτε έξω το μαγαζί, εάν κερνούσε έστω μια μαστίχα. Αλλά πέρα από αυτό έχω αναφέρει πάμπολλες φορές ότι είναι λάθος να ακολουθείται διαφορετική τακτική από πελάτη σε πελάτη. Ή τους κερνάς όλους ή κανέναν, έτσι πάει. Κι αυτό δυστυχώς τους στέρησε ακόμα μια ντοματούλα από την εξυπηρέτηση.

Θα κλείσω όμως με τα θετικά γιατί πιστεύω ότι πραγματικά αξίζει αυτή η προσπάθεια, ελπίζοντας ότι οι υπεύθυνοι ακούν και ενδιαφέρονται για την άποψη του κόσμου που τους τιμά με την παρουσία του.

Το Sixtie's Dinner μας εξέπληξε πραγματικά! Αυτές οι δυο γυναίκες που μαγειρεύουν (και που ενδεχομένως να είναι ιδιοκτήτριες χωρίς να το λέω με σιγουριά), φαίνεται ότι έχουν τον πλήρη έλεγχο της κουζίνας τους και μπράβο τους! Μπήκαν μέσα χαλαρά…κι έπαιξαν μπάλα!!! Έκαναν την δουλειά τους άψογα, χωρίς προβλήματα, σε σωστούς χρόνους, παρά τον υπερμεγέθη κατάλογο και παρά την πληρότητα του μαγαζιού σε ώρα αιχμής, καταφέρνοντας άριστα γευστικά αποτελέσματα. Ελπίζω να συνεχίσουν σταθερά και ανοδικά την πορεία τους, σε αυτό που τόσο καλά κάνουν μέχρι στιγμής, γιατί το απόλυτο 4 είναι πολύ κοντά και είναι κρίμα να το χάνουν στις (βασικές) λεπτομέρειες.

Εμείς θα το επισκεφτούμε ξανά σύντομα γιατί έχουμε ανοιχτούς λογαριασμούς με τα θαλασσινά πιάτα που αν θυμάμαι καλά παίζει να είναι και περισσότερα από τα κρεατικά αλλά και με τα δύο γλυκά που δεν δοκιμάσαμε. Διαθέτουν και σελίδα στο fb που υπάρχουν αρκετές φωτογραφίες των πιάτων για να κάνετε όρεξη.

Μέχρι τότε ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!!!

Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Σ υ μ π τ ώ σ ε ω ν σ υ ν έ χ ε ι α!!

Μετά την προηγούμενη κριτική μου για τον ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ και τη σύμπτωση με τον VAGELI, που κατά την επίσκεψή μου εκείνος τον ανέφερε μαζί με το VINO ETCETERA, της δικής του κριτικής, τώρα -μεσάνυχτα Σαββάτου προς Κυριακή 27/9- ετοιμάζοντας την υποβολή κριτικής μου για το SIXTIE'S DINNER (SD) που το επισκέφθηκα προχθές, μεσημέρι Πέμπτης 24/9, να' σου η εμπεριστατωμένη, ως συνήθως, κριτική γι' αυτό απ' την εμπιστη φίλη χρήστη PONTIKI, που το απόλαυσε κατά το Σαββατόβραδο της 19/9!!

Μετά την πιο πάνω διευκρίνιση, ακολουθεί το κείμενό μου, όπως ή τ α ν ή δ η γραμμένο, τη στιγμή που ψήφισα την ωραία κριτική της PONTIKI. Ελπίζω, έτσι, να συμπληρώνεται επαρκώς το παζλ του αξιόλογου αυτού μαγαζιού...

Διαβάζοντας τις κριτικές στο site μας, εντυπωσιάστηκα με το SD, γιατί είναι το μ ο ν α δ ι κ ό μαγαζί που έχει, μέχρι στιγμής, Γεύση 100% και μάλιστα από 10 σοβαρούς χρήστες, ανάμεσα στους οποίους η έμπειρη Julie 05 και ο makis 67, που το εισήγαγε στο site. Το SD έχει Γεύση 100%, Αξιολόγηση 93% και ήδη Βεβαιότητα περίπου 80%, ξεχωρίζοντας έτσι από κάθε άλλο χώρο. Σημειωτέον ότι υπάρχουν 3-4 χώροι που έχουν μεν Γεύση 100%, αλλά την απέκτησαν μόνο με 1-3 κριτικές.

Ιδού λοιπόν η μεγάλη πρόκληση!! Το μαγαζί βρίσκεταΙ στον Κεραμεικό, σην Μεγάλου Αλεξάνδρου και άνοιξε στις αρχές του 2015. Ιδιοκτητρια και σεφ, η κυρία Πέτρα Αδρακτά, βέρα Περιστεριώτισσα, με απώτερες ρίζες από Μάνη και Σμύρνη, αεικίνητη, ευγενική και με περισσή φαντασία σε κάθε δείγμα της μαγειρικής τέχνης της. Από παλιά σύχναζε και λάτρευε τη γειτονιά του Κεραμεικού, όπου τώρα υλοποιεί τις πλούσιες γαστρονομικές δημιουργίες της, ύστερα από δύο δεκαετίες προϋπηρεσίας της σε ξενοδοχεία της Κέρκυρας, Κορινθίας, κ. α.

Στη διαμόρφωση και διακόσμηση του χώρου έχει πετύχει έναν όμορφο συνδυασμό φωτεινών πράσινων αποχρώσεων σε τραπεζοκαθίσματα, με διάφορα στοιχεία, ξύλινα και μεταλλικά, καθώς και μεγάλα μπεζ πλακάκια στην επίστρωση δαπέδου. Μπαίνοντας, εντυπωσιάζει ο μεγάλος καθρέφτης με τις χαλκομανίες (John Lenon, κ. α) και η εσωτερική σιδερένια σκάλα προς το πατάρι (προσεχής επέκταση κ. λπ. ). Στο βάθος διακρίνεται η ανοιχτή κουζίνα, άψογα επαγγελματική και εξοπλισμένη με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας.

Η ατμόσφαιρα είναι των 60' s, με τη θαλπωρή και τα αρώματα μιας δεκαετίας που ίσως κάποιοι από μας, ανάμεσά τους κι εγώ, την έχουμε συνδέσει με τα αθώα πρώτα παιδικά μας βιώματα!!

Λειτουργεί καθημερινά από 14.00-00.30 τη νύχτα για μεσημεριανό και βραδινό. Εμείς (2 άτομα) πήγαμε αργά το μεσημέρι της Πέμπτης 24/9 και μας εξυπηρέτησε η ιδιοκτήτρια και μια συνεργάτιδά της. Το βράδυ και τα Σ/Κ το προσωπικό επαυξάνεται. Τις Παρασκευές και τα Σαββατόβραδα υπάρχει μουσική DJ, ενώ τις Κυριακές απ' το μεσημέρι διοργανώνονται συνήθως lives, από εναλλασσόμενους καλλιτέχνες και επικρατεί όμορφη παρεϊστικη ατμόσφαιρα.

Μέσα και έξω υπάρχουν περί τα 15 τραπέζια (~50 άτομα) και ο χώρος γεμίζει ιδίως τα βράδια του ΠαρασκευοΣαββατοΚύριακου. Στο βάθος αριστερά υπάρχουν 2 καθαρές τουαλέτες, ανδρών / γυναικών.

Εμείς λοιπόν δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:

-Μπιφτέκι με ψητά λαχανικά, πιπεριές και μαντάρια. Νοστιμότατο, 10/10!! (7 €).

-Ριζότο με γαρίδες, κολοκυθάκια, ντοματίνια, σε βαθύ πιάτο. Νόστιμο, 9/10, (9 €).

-Φρικασέ μανιταριών με κομμάτια χοιρινού. Μοναδικη η ποικιλία για τους λάτρεις του εδέσματος (πορτομπέλο, σαμπινιόν, πλευρώτους, πορτσίνι, τρομπέλες, δίρφυς! ). Εξαιρετικό το αποτέλεσμα, μέσα σε ένα βαθύ πιάτο, με γευστικότατη sauce. 10/10 (8.50 €).

-Σαγανάκι γαρίδες με μουστάρδα (3 μεγάλες γαρίδες), 9/10 (7.50 €).

Ήπια την αγαπημένη μου μπύρα Septem Porter, μαύρη, 5.50 βαθμών, με ιδιαίτερο άρωμα καφέ, πικρής σοκολάτας και φουντουκιού! (4.50 €).

Στη συνέχεια ενδώσαμε στον πειρασμό των γλυκών τους: μια λεμονόπιτα με μοσχολέμονο (δύο φίνα τριγωνικά κομμάτια, με άχνη ζάχαρης, στα 4.50 €) και μια σοκολατόπιτα με παγωτό και sauce σοκολάτας (6 €). Άξια και ως ζαχαροπλάστης!

Ηρθε αρχικά λευκό και μαύρο ψωμί σε φέτες (1 €) και κανονικά νερό παγωμένο σε κανάτα, που ανανεώθηκε. Ο λογαριασμός, στα 48 €, άξιζε 100%, ποσοτικά και κυρίως π ο ι ο τ ι κ ά!!

Εξάλλου, στο μενού (σχολικό μπλε τετράδιο που σταδιακά επεκτείνεται) υπάρχουν οι εξής κατηγορίες:

-Κυρίως πιάτα 7-9 € (πιλάφια, φιλέτο με κάπαρη.. ).
-Πιάτα σχάρας 7-8 € (μπριζολάκια σχάρας, μπιφτέκια.. ).
-Ορεκτικά 4-8 € (τηγανιά χοιρινή,.. )
-Σαλάτες 6-8 € (Sixtie's, κοτόπουλο μαρούλι... )
-Πιάτα ημέρας (μπαρμπούνια 10€, μπριζόλα γάλακτος 11€.. ).

Τα αναψυκτικά, ποτά και κρασί χύμα κυμαίνονται στις συνήθεις τιμές. Στις μπύρες υπάρχει σχεδόν όλη η γκάμα της Septem (Pale Ale, Porter.. ), καθώς και η Chios House Ale: τιμές ~ 4-5 €.

Από τα εμφιαλωμένα κρασιά ξεχώρισα το λευκό Κτήμα Λαζαρίδη, Μαγικό Βουνό (25 €), το Κτήμα Καριπίδη Θεσσαλίας (20 €), αμφότερα ποικιλίας Sauvignon Blanc. Από τα κόκκινα, επίσης το Κτήμα Καριπίδη (Merlot), στα 20 €.

Ασφαλώς, μια γαστρονομική εμπειρία συμπληρώνεται με το ανάλογο κρασί και το SD έχει επιμεληθεί του θέματος, με τη vfm κάβα του.

Συμπερασματικά, η δημοφιλής περιοχή του Κεραμεικού απόκτησε ένα νέο διαμαντάκι εστίασης! Θεωρώ ότι η πρώτη δεκάδα των χρηστών που ήδη το τιμήσαμε, σύντομα και επάξια θα πολλαπλασιασθεί, συμπληρώνοντας με τις κριτικές μας το προφίλ του νέου χώρου!!

Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Αυτή την κριτική θέλω καιρό να την γράψω αλλά δεν έχω βρεί τον χρόνο. Καθημερινή βράδυ παρακολούθησα ένα σεμινάριο με έναν συνεργάτη μετά είχε κανονίσει να πάμε για φαγητό. Μέσω internet είχε κλείσει απο ένα deal site μια προσφορά με έκπτωση στο sixties dinner, κάτι που με χαροποιήσε ιδιαίτερα καθώς το είχα βάλει στην wish list μου.

Φτάσαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί, αντικρίσαμε ένα ταπεινό μικρό μαγαζί χωρίς τεράστιες ρεκλάμες, με λιτή διακόσμηση που περιείχε πολύ προσωπικό γούστο παρά επαγγελματικό απο διακοσμητή (κατά την άποψη μου) αποφεύγοντας τα τετριμμένα (π. χ καφάσια, άσπρο ξύλο, παλιά κονσερβοκούτια κτλ). Μπαίνοντας μέσα αντικρίζεις ξύλινα τραπεζάκια στα δεξιά και αριστερά, στο βάθος (μην φανταστείτε μεγάλο βάθος) μια μπάρα που θυμίζει λίγο αμερικανιά και απο δίπλα ένα μικρό γκισέ-ταμείο.

Στα του φαγητού τώρα, μας δόθηκε ο κατάλογος με σχετικά μικρή ποικιλία πιάτων αλλά ικανοποιητική κατά την γνώμη μου. Λόγω προσφοράς είχαμε έναν περιορισμό στα πιάτα(εάν και εμείς δοκιμάσαμε επιπλέον πιάτα), και επιλέξαμε τα παρακάτω:

Μια σαλάτα πράσινη με κοτόπουλο της οποίας αγνοώ το όνομα αλλά θυμάμαι την υπέροχη και φρέσκια γευση.

Ένα λουκάνικο κιοφτέ, πολύ νόστιμο και όχι όσο βαρύ φοβόμουν.
Μπριζολάκια με σάλτσα μαυροδάφνης, πολύ νόστιμο
Φιλετάκια χοιρινά πολύ ωραιά

Και ομολογώ ότι πήραμε και άλλα πιάτα, που θέλαμε να δοκιμάσουμε αλλά είχα ξεμείνει απο μπαταρία στα κινητά μου και δεν μπόρεσα να σημειώσω αναλυτικά τι δοκίμασα. Γενικά μου έμεινε μια πολύ καλή ανάμνηση απο τα πιάτα που δοκίμασα.

Η εξυπηρέτηση απο την κοπέλα που σέρβιρε ήταν πολύ ζεστή. Ευγενική, εξυπηρετική μας κέρασε άλλη μια γύρα απο ότι πίναμε και ήρθε με το ποτήρι της και μας ευχήθηκε. Με χαρά μας εξήγησε και μας πρότεινε πιάτα απο τον κατάλογο. Με ιδιαίτερη θέρμη μας ρώτησε εάν είμασταν ευχαριστημένοι και στο τέλος μου έδειξε το νέο ξύλινο κουτί που έφτιαξαν στην πόρτα που θα το γέμιζαν με καραμέλες.

Γενικά οι τιμές ήταν πολύ καλές για την ποιότητα των πιάτων σε μέτρια όμως ποσότητα (εγώ προσωπικά προτιμώ να φάω μια λογική ή πιο μικρή μερίδα νόστιμη παρά μια μερίδα τεράστια αλλά άνοστη).

Γενικά το συστήνω, είναι μια αξιόλογη προσπάθεια με γευστικό αποτέλεσμα με αγάπη και μεράκι και νομίζω ότι αυτό φαίνεται.

Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Καταρχην αισθανομαι πως θα πρεπει να εξομολογηθω ενα κουσουρι μου: Δεν αντεχω το στριμωξιδι! Και οταν σε εναν μικροσκοπικο χώρο προσπαθουν να χωρεσουν αρκετα τραπεζακια, ωστε να βολεψουν οσο τπερισσοτερους γινεται αφενος, αλλα και προσερχονται πολλοι αφετερου, τοτε Εγω προσωπικα, εχω προβλημα!

Φτασαμε βραδακι Παρασκευης δυο ατομα μετα απο κρατηση. Η ωρα θα ηταν σχεδον 9 οταν μπηκαμε μεσα και το μαγαζακι ηταν σχεδον γεματο. Ο ανθρωπος του σερβις δε βιαστηκε να μας εξυπηρετησει, αλλωστε ηταν φανερο οτι ετρεχε για να προλαβει να σερβιρει τον κοσμο που ηταν ηδη εκει. Το δυσαρεστο σε εναν μικρο χώρο ειναι οτι δεν εχεις και που να σταθεις περιμενοντας, οπου και να επιλεξεις, θα εμποδιζεις.... Πανω στο 5λεπτο ηρθε ο σερβιτορος, οπου οταν ακουσε το ονομα της κρατησης μας εδωσε τις μοναδικες δυο εναλλακτικες μας: Η ενα τραπεζακι που χωραει εναμιση ατομο (το πολυ) και επιπλεον βρισκεται ακριβως διπλα στην πορτα της εισοδου με αποτελεσμα καθε φορα που αυτη ανοιγοκλεινει, εσενα να σε τρωει το αγιάζι. Ειτε δυο θεσεις σε ενα τραπεζακι τεσσαρων ατομων, στο οποιο ομως ηδη καθοταν δυο αλλα ατομα και αν το επιλεγαμε θα επρεπε να κανουμε "παρεακι" οι τεσσερις μας! Οπως καταλαβαινεις διαλεξαμε την ιδιωτικοτητα, βολευτηκαμε οι δυο μας στο τραπεζι του "εναμιση" και περιμεναμε.

Ο σερβιτορος αργουσε, ηταν λογικο γιατι ηταν μονος του και προσπαθουσε να τους προλαβει ολους. Εφερε καποια στιγμη τους καταλογους, τους οποιους διαβασαμε και ξαναπεριμεναμε. Οταν ηρθε τελικα να παρει την παραγγελια μας(μετα απο περιπου ενα τεταρτο συνολικα), του ειπα πως τον βλεπω καπως "πελαγωμενο" σημερα. Απαντηση: "Γιατι? Δεν τρωνε ολοι? Δεν ηρθατε τελευταιοι? Ειδατε πως ηδη εδιωξα και δυο που δε χωραγαν! Πιστεψτε με, κανω το καλυτερο μου. ". Δε θα'θελα να σχολιασω την απαντηση του, μπορει ο καθενας να βγαλει το συμπερασμα που νομιζει. Στο μεταξυ η πορτα ανοιγοκλεινε και, μη λεω παλι τα ιδια, το αγιάζι μπαινοβγαινε κι'αυτο.... Πηραμε λιγα πραγματα μαλλον, και ηταν τα εξης:

-Μια μεριδα λαχανικα σχαρας, πολυ νοστιμα και σε επαρκη ποσοτητα.

-Μια μανιταρια φρικασε. Ενδιαφερον συνδυασμος μανιταριων με καποιο λαχανικο (νομιζω ροκας) μεσα σε εναν ζωμο που ομως μου φανηκε υπεβολικα πλουσιος με αποτελεσμα τα (μαλλον λιγοστα) μανιταρια να επιπλεουν και το πιατο να θυμιζει περισσοτερο σουπιτσα. Οσον αφορα τη γευση παντως, ηταν πολυ καλη παρολα αυτα.

-Πατατες τηγανιτες χοντροκομμενες με τη φλουδα τους. Αρκετα νοστιμες κι'αυτες και σωστα ψημενες. Ηρθε μαζι και ενα μπολακι με μια σως απο μαγιονεζα σαν ντιπ. Δε θα'λεγα πως μου φανηκε ιδιαιτερα ενδιαφερον ο συνδυασμος.

-Μια μεριδα Ξανθιωτικα κεμπαμπ. Ηρθε ενα μικρο πιατακι, με 5 μικροσκοπικα κεμπαμπακια και δυο κουταλιες(το πολυ)σως γιαουρτιου. Γευστικα δεν εχω παρα να δωσω τα ευσημα στην κουζινα. Πλην ομως, η ποσοτητα φτανει τα ορια της εξαπατησης, ιδιως σε σχεση με την τιμη: 6,20 ευρω!

-Μισο κιλο κρασι κοκκινο χυμα. Ηταν πραγματικα καλο αλλα κι'αυτο τουχτερο, στα 6 ευρω το μισο λιτρο. Παρολα αυτα στη συνεχεια πηραμε αλλο ενα τεταρτακι.

Ο λογαριασμος ηταν συνολικα 32,30 ευρω. Μετα απο την εκπτωσουλα 10% που εδινε το σαιτ πληρωσαμε 29 ευρω. Εχω να κανω τις εξης παρατηρησεις:

Α)Δε μ'αρεσει οπως ξαναειπα να βγαινω για να απολαυσω ενα δειπνο και να στριμωχνομαι.
Β)Με δυσαρεστει να πηγαινω σε μαγαζια οπου η εξυπηρετηση αφενος αργει χαρακτηριστικα και αφετερου οι υπευθυνοι δε δεχονται και παρατηρησεις, σπευδοντας να σε βαλουν στη θεση σου αν τις κανεις. Του στιλ "εδω οι αλλοι σφαζονται για να φανε σ'εμας κι'εσεις το κανετε θεμα για ενα τεταρτακι?".
Γ)Δεν καταλαβαιω γιατι για τεσσερα μικρα πιατακια, βασικα με λαχανικα, θα πρεπει ο λογαριασμος σε ενα μικροσκοπικο κουτουκακι να υπερβαινει τα 30 ευρω.
Δ)Εχω στο μυαλο μου πολλα μαγαζια στην Αθηνα, οπου και ο χώρος ειναι ανετοτατος, και η εξυπηρετηση ταχυτατη, και η κουζινα εξαιρετικη, και οι τιμες καλυτερες(η εστω στα ιδια επιπεδα).

Συνεπως, λυπαμαι που αναγκαζομαι να διαφωνησω με τους περισσοτερους εμπιστους του σαιτ που εγραψαν πολυ καλες κριτικες, αλλα εγω προσωπικα Δεν βλεπω τον λογο για να το ξαναπροτιμησω!

Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το εν λόγω μαγαζί με την επιστροφή μου στα πάτρια εδάφη μετά από αρκετό καιρό διαμονής στη Γαλλία. Η γνωριμία μου με την αυθεντική γαλλίκη κουζίνα έχει ανεβάσει τα στανταρτς με τα οποία κρίνω πια αλλα θα προσπαθήσω να είμαι οσο πιο αντικειμενικός γίνεται και με συνέπεια ως προς τις παλίες μου κριτικές. Η επίσκεψη μας έγινε Τετάρτη βράδυ και ήμασταν 4 άτομα.

Είχε κανα 2 παρέες οπότε ο χώρος ήταν ψιλοαδειος. Εκτός από αυτό όμως ο χώρος δεν έχει ιδιαίτερο χαρακτήρα και θα έλεγα οτι είναι κάπως μπερδεμένος. Δεν έχω ζήσει στα sixties αλλά ο χώρος και η ατμόσφαιρα δεν θύμιζαν sixties μόνο επειδή είχε τον john lennon στο καθρεφτή. Το σέρβις ήταν πολυ ευγενικό και συνάμα διακριτικό. Παμε στα του φαγητού τώρα. Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής. Οι τιμές κατα προσέγγιση.

-1 σαλατα με ρόκα και κοτόπουλο(7ε): Δεμένη σαλάτα με ωραία σος (3/4)
-1 φρικασέ μανιταριών (6ε): Διάφορα είδη μανιταριών σε μια νερουλή σάλτσα. (3/4)
-1 ριζότο μανιτάρια(7,5ε): Δεν είχε δέσει καλά η σάλτσα με το ρύζι. Μέτριο πιάτο (2/4)
-1 συκώτι σχάρας(7ε): Καλούλι αλλά το σύκωτι ήταν λίγο σκληρότερο σε σχέση με το τηγάνι (3/4)
-1 παπαρδέλες με συγκλινο κ μανούρι(8.5ε): Γευστικό πιάτο και παπαρδέλες σωστά βρασμένες. (3/4)
-1 μοσχαράκια φιλετάκια με σος μαυροδάφνης(10ε): Το μοσχαράκι καλά ψημένο μα τρυφερό και μαλακό. Η σαλτσούλα ήταν λιγο παραπάνω γλυκιά απο όσο θα έπρεπε. (3/4)

Γενικά ένα καλό εστιατόριο που το μόνο του μειονέκτημα είναι η έλλειψη ισχυρού χαρακτήρα. Δεν είναι ούτε κλασσική ταβέρνα αλλά ούτε και εστιατόριο ή τρατορία. Αυτό φαίνεται και στο χώρο αλλα και στο μενού. Είχε αρκετα διαφορετικά πιατα, απο πιο παραδοσιακά σε πιο "γκουρμε". Στο vfm θα μπορούσαν οι τιμές να είναι ένα κλικ πιο κάτω. Επίσης μας φάνηκε ακριβό το χύμα κρασί των 500 ml στα 10 ευρώ.

Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Σάββατο βράδυ στο Sixties Dinner και μετά από κράτηση μερικές ώρες πριν. Παρόλο που η περιοχή έχει θέμα με το πάρκιγκ, βρήκαμε σχεδόν έξω από το μαγαζί.

Ο χώρος είναι μικρός και ζεστός. Η διακόσμηση δε μου είπε και πολλά. Λίγο 60s, λίγο funky αλλά ίσως και λίγο σκοτεινό για το στυλ που πάει να περάσει. Και για να μην παρεξηγηθώ δε λέω ότι ήταν σκοτεινός ο χώρος, απλώς δεδομένης της διακόσμησης θα μπορούσε να έχει περισσότερο φως και ίσως λίγο περισσότερο χρώμα.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή με ένα δυο θεματάκια όπως ότι ποτέ δεν ενημερωθήκαμε για το πιάτο ημέρας και ότι το ένα κύριο πιάτο ήρθε μαζί με τη σαλάτα! Διορθώθηκε όμως άμεσα και (λόγω της ανοιχτής κουζίνας) διαπιστώσαμε ότι ξαναφτιάχτηκε από την αρχή την ώρα που έπρεπε. Δεν έμεινε σε κάποια γωνιά να περιμένει. Η κυρία (που όπως κατάλαβα είναι ιδιοκτήτρια) είναι πολύ ευγενική και ενδιαφέρθηκε για το πώς μας φάνηκαν τα πιάτα, αν περάσαμε καλά και γενικώς φάνηκε σωστή επαγγελματίας.

Το φαγητό ήταν πολύ καλό. Δοκιμάσαμε τη σαλάτα με τα αμπελοφάσουλα (νοστιμότατη), τα μανιτάρια φρικασέ (επίσης πολύ καλό) και πατάτες για αρχή. Ακολούθησαν το ριζότο με τα σπαράγγια για εμένα που ήταν ένα καλό πιάτο χωρίς να φτάνει τις προσδοκίες που είχα όταν το διάβασα στον κατάλογο.

Ο φίλος μου πήρε τα ζυμαρικά με το κοτόπουλο. Μου είπε πως ήταν πάρα πολύ καλό. Γλυκό δεν ακολούθησε γιατί ήμασταν πραγματικά σκασμένοι. Οι μερίδες είναι αρκετά χορταστικές. Για τα παραπάνω και μισό λίτρο κόκκινο κρασί ο λογαριασμός ήταν γύρω στα 42 ευρώ που (λόγω της έκπτωσης μέσω ask4food και etable) έγινε 37. Εξαιρετικό vfm.

Σε γενικές γραμμές μιλάμε για ένα μαγαζί από τα πολύ καλά της περιοχής και με λογικές τιμές. Σίγουρα προτείνεται και θα το ξαναεπισκεφτώ με την πρώτη ευκαιρία.

Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

επισκεφτηκαμε το εν λογω μαγαζακι μια παρασκευη βραδυ.. ο χωρος πολυ συμπαθητικος και ζεστος, σε εναν πολυσυχναστο δρομο του κεραμεικου. αντιμετωπισαμε σαφως το γνωστο προβλημα του παρκινγκ. η περιοχη πλεον αντιμετωπιζει σοβαρο προβλημα, ειδικα απο τις 9 το βραδυ και μετα.

το προσωπικο πολυ φιλικο και εξυπηρετικο. ο χωρος ομορφα διακοσμημενος.

το φαγητο του ηταν αρκετα καλο, και οι μεριδες τιμιες. πηραμε τη σαλατα του μαγαζιου, που ηταν πολυ καλη, ενα κοτοπουλο με σως μουσταρδας για ορεκτικο και για κυριως κατι χοιρινα μπριζολακια με γλυκοκαυτερη σαλτσα, και ενα ριζοτο με γαριδες και κολοκυθι... ολα τα φαγητα ηταν παρα πολυ νοστιμα και προσεγμενα.. στο τελος πηραμε και ενα σουφλε σοκολατας με παγωτο.. επισης πολυ νοστιμο.. για ολα αυτα πληρωσαμε γυρω στα 40 ευρω. οι τιμες του ειναι καλες με αυτο που προσφερουν σαν ποιοτητα και ποσοτητα

η μουσικη που επαιζε ηταν ωραια και γενικα ηταν μια πολυ ευχαριστη εμπειρια..

θα ξαναπηγαινα και το συνηστω αν βρεθει καποιος στην περιοχη.

Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Επίσκεψη την Παρασκευή το βράδυ μετά της γυναικός και κλείσιμο τραπεζιού μέσω e table.

Ο χώρος αρκετά ζεστός αν και μικρός και ωραία διακοσμημένος.

Καθίσαμε στο τραπεζάκι που μας υπέδειξαν και ξεκινήσαμε την διαδικασία της παραγγελίας μας.
Η κοπέλα μας του σέρβις αν και ευγενική δεν μας κέρδισε και ασχολιόταν με μια άλλη αρκετά μεγαλύτερη παρέα.

Πάμε στον κατάλογο λοιπόν.
Θέλαμε από τις ελληνικές μπύρες(ελληνικές μικροζυθοποίες) που υπήρχαν στον κατάλογο αλλά μας ενημέρωσαν ότι δεν υπήρχε καμιά από αυτές παρά μόνο οι κλασικές amstel heiniken κλπ Και πήραμε τελικά ένα πολύ ωραίο chardonay χύμα με καλή επίγευση και παγωμένο όσο πρέπει.

Παραγγείλαμε ένα λουκάνικό κιοφτέ (πιάτο ημέρας) και ένα μανούρι σχάρας με ντοματίνια και για κυρίως κασσιώτικο πιλάφι και κριθαρότο λαχανικών.

Το λουκάνικο κιοφτέ πολύ νόστιμο σαν γεύση αλλά μικρό σαν μερίδα για τα 6 ευρώ που στοίχιζε όπως και το μανούρι που ήταν 2 κομμάτια με 5 ντοματίνια στα 4,5 ευρώ.

Τα κυρίως ήταν σωστά χυλωμένα με ελάχιστη έλλειψη αλατιού αλλά συνολικά σαν πιάτα μας κέρδισαν.

Αρνητικά στο χώρο καπνίζαν και αναγκαστήκαμε να ανοίξουμε το παράθυρο για να μην μας ενοχλεί η μυρωδια

Ο λογαριασμός ήρθε σε δελτίο παραγγελίας και όχι με απόδειξη
και για το τέλος ούτε ένα κέρασμα.

Δεν ξέρω το συγκεκριμένο κατάστημα μου άφησε μοιρασμένες εντυπώσεις.
ϊσως να του δώσω και άλλη ευκαιρία λόγω της καλής μουσικής ίσως και όχι.
Αν συστήνεται θα έλεγα ας κρίνει ο καθένας τι θέλει και να κοιτάξει και τον ανταγωνισμό που στην περιοχή είναι αμείλικτος.