03 Ιαν 2017

Τελευταίες μέρες του 2016, ενός πολύ κακού έτους που πραγματικά να φύγει και να μην ξανάρθει. Αποφασίζουμε οικογενειακά να βγούμε έξω μιας και έχουμε αρκετές ελπίδες ότι το 2017 θα είναι ένα αρκετά καλύτερο έτος. Αφού τα ταίρια των αδελφών έφυγαν διακοπές για τους τόπους καταγωγής τους, σκεφτόμαστε να ανεβούμε προς τα βόρεια προάστια. Μετά πάλι θα τους ξαναχάσουμε... Εξεταστικές, αγώνες, εργασίες αλλά και προσμονή πως κάτι πολύ καλό θα συμβεί και στα επαγγελματικά μας!

Πέμπτη 29/12/2016 και ώρα 22.00 είμαστε μεταξύ Παλιού Ταχυδρομείου και Κουκουναριού. Και κάπου εκεί σκέφτομαι πως είχα διαβάσει πολύ καλές κριτικές για τον Παπαγεωργίου και τις Πολίτικες Γεύσεις του... εορταστικό και το κλίμα της εποχής... κανονικά τέτοιες μέρες θα έπρεπε να κάναμε διακοπές στην Κωνσταντινούπολη αλλά οι βόμβες πλέον είναι καθημερινό φαινόμενο στην Τουρκία.

Αφού παρκάρουμε στο διπλανό βενζινάδικο της BP πανεύκολα λόγω νύχτας, μπαίνουμε στο μαγαζί και ζητάμε τραπέζι. Έλα όμως που όλα ήταν γεμάτα! Μην περιμένετε πολλά, γύρω στα 15 στο σύνολο. Μας ζητήθηκε λίγη υπομονή και όντως μετά από 5-10 λεπτά καθίσαμε σε ένα πολύ άνετο τραπέζι! Ο χώρος όμορφος για αυτό που είναι. Πέτρινος, σχετικά ζεστός(αν και εγώ πάντα κάθομαι με το κοντομάνικο μπλουζάκι! ) και χωρίς μυρωδιές. Μου θυμίζει κάτι από... Μάταλα όπου έχουμε καταγωγή! Οι πολύ κοντινοί μου φίλοι καταλαβαίνουν... Η διακόσμηση δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, είναι μια χαρά γιατί αν διάβασα καλά παλιά ήταν χώρος που πωλείτο κρασί. Μικρό αρνητικό για μένα οι τουαλέτες που το σαπούνι θα έπρεπε να είναι σε μορφή κρεμοσάπουνου.

Η εξυπηρέτηση από 2 κυρίους που έτρεχαν όλο το μαγαζί ήταν αρκετά ευγενική και προσπάθησαν να μας κρατήσουν στο μαγαζί τους ενημερώνοντας μας για κάποια μικρή καθυστέρηση λόγω πληρότητας του καταστήματος. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν πως δεν μας προσφέρθηκε νερό βρύσης, ούτε ερωτηθήκαμε για εμφιαλωμένο ώσπου κάποια στιγμή αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε μόνοι μας. Κατά τα άλλα δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα, οι επεξηγήσεις τους για τα πιάτα ήταν μια χαρά ενώ για κάποιες καθυστερήσεις ΚΑΙ στα πιάτα, πάλι είχαμε ενημερωθεί.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές, αρκετές Πολίτικες αλλά με μια μικρή υποσημείωση από τη δική μου πλευρά. Δεν βρήκα κάτι εντυπωσιακό στον κατάλογο πάνω στον οίνο. Αναφερόταν απλώς το κρασί στα 8 ευρώ/λίτρο και στα 10 ευρώ το ημίγλυκο. Εκτός και αν... δεν αντιλήφθηκα κάποιον συμπληρωματικό κατάλογο.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται ζυμωτό ψωμάκι με λάδι. Δεν αναφερόταν στον κατάλογο αν χρεώνεται και πόσο.

- Πράσινη σαλάτα με παστράμι στα 6.5 ευρώ. Τα υπόλοιπα υλικά ήταν ρόκα-λόλα-iceberg-σταφίδες-καρύδια και σάλτσα βαλσάμικου. Όπως είναι λογικό υπερίσχυσαν οι πρασινάδες έναντι των υπολοίπων υλικών. Το βαλσάμικο ήταν ακριβώς όσο έπρεπε σε ποσότητα για να μη γλυκίζει. Το παστράμι θα ήταν προτιμότερο να ήταν κομματάκια και όχι απλωμένο σε 1-2 φέτες πάνω από τα υπόλοιπα υλικά.

- Γιουφκάς με τυρί και ούζο στα 5 ευρώ. Ήρθαν 5 μπουκίτσες με τραγανή και γευστικότατη ζύμη όπου ακόμα και ο αδερφός σεφ τη ζήλεψε. Καυτά, νόστιμα αλλά χωρίς να "ακούγεται" το ούζο. Σερβίρονται σε μικρό σαγανάκι πάνω σε λαδόκολα. Αξίζουν!

- Γαίς στα 4 ευρώ. Πρόκειται για μαλακό τυρί Πόντου με δυόσμο ή πιπερίτσα καυτερή (όντως). Ωραίο μεζεδάκι για να σου ανοίξει την όρεξη.3-4 μπουκίτσες για κάθε άτομο είναι μια χαρά.

- Μεζεδάκι που δεν θυμάμαι την ονομασία, τύπου μαλακού λουκάνικου, συνοδεία από πράσινη και κόκκινη καυτερή πιπεριά. Έλιωνε στο στόμα αλλά ήταν πολύ λίγο. Στα 4 ευρώ.

- Καγιανάς με παστουρμά και καβουρμά στα 6 ευρώ. Καυτός, νοστιμότατος όπου ξεχώριζες εύκολα τα υλικά που ήταν πολύ καλής ποιότητας. Προτείνεται και αυτό όπως καταλαβαίνετε!

- Τσουκουρούκ ή κάπως έτσι στα 7 ευρώ. Αρμένικος μεζές με ΦΟΒΕΡΟ μοσχαρίσιο κρέας (αν θυμάμαι σωστά) που έλιωνε στο στόμα και πραγματικά έγινε μάχη για το ποιός θα πρωτοφάει. Σε αυτό έπαιξε ρόλο η φρέσκια τομάτα και το κρεμμύδι, ενώ η βάση ήταν από μαλακή πίτα. Απίστευτα νόστιμο.

- Γιουμουρταλούγια στα 5.5 ευρώ. Μικρό πεϊνιρλί με κρεμμύδι, καβουρμά (αν θυμάμαι σωστά, σας ζάλισα! ) και ένα βουτυροειδές πράγμα. Ίσως το χειρότερο πιάτο μιας και ήταν αρκετά βαρύ από τη ζύμη κιόλας, το είδος κρέατος δεν βοηθούσε και το λάδι ξεχείλιζε. Σε επόμενη επίσκεψη μου θα το απέφευγα.

- Ισλί κιοφτέ στα 8 ευρώ. Υπερτιμημένο πρώτα από όλα για την τιμή του. Κατά τα άλλα μου φάνηκε πολύ ζυμαρένιο, χωρίς να μπορέσω να ξεχωρίσω το κουκουνάρι και τον κιμά. Ήρθε με μια νόστιμη κόκκινη σαλτσούλα που μου θύμιζε έντονα την ελιά σαν συστατικό της. Συνολικά βαρύ και χωρίς ταυτότητα για τα γούστα μου.

- Λεχματζούν στα 8 ευρώ. Εδώ μας ήρθαν 2 μικρά πιατάκια με πολύ νόστιμη ζύμη και ζουμερό κιμά. Από τα καλά που έχω δοκιμάσει αν και λίγο σε ποσότητα. Ίσως όμως αυτά τα 2 πιατάκια αντιστοιχούν σε 1 τεμάχιο (δηλαδή 8 ευρώ συνολικά). Λόγω παρέας και χαβαλεδιάσματος δεν μπορούσα να μάθω τελικά τι συνέβη...

- Χουνκιάρ μπεγιεντί στα 8.5 ευρώ. Πάαααρα πολύ καλό με βελούδινο πουρέ που έλιωνε στο στόμα και κρέας που ήταν γλύκισμα. Η παρουσία της κανέλας ήταν έντονη ενώ στα υλικά ο αδερφός σεφ διέκρινε και βανίλια. Ναυαρχίδα του καταστήματος και σε πολύ ανταγωνιστική τιμή. Ποσότητα πολύ καλή.

- Κρασί ημίγλυκο στα 10 ευρώ το λίτρο. Άρεσε πολύ στην παρέα, εμένα μου φάνηκε απλώς επαρκές μιας και έχω πιεί πιο γευστικά.
- Κόκκινο κρασί στα 8 ευρώ το λίτρο.
- 3 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό που μας χρειάστηκε μιάς και κάποια πιάτα ήταν καυτερούτσικα.

Γλυκάαα...

- Εκμέκ. Σαν σιροπιασμένο ψωμί μου φάνηκε, όχι από τα καλύτερα του είδους. Το μόνο που είχε μείνει αφάγωτο και τελικά το τελείωσα εγώ.

- Μουχαλεμπί. Εξαιρετικό και φρεσκότατο. Κρέμα που έλιωνε στο στόμα. Το καλύτερο από όλα.
- Σάμαλι με παγωτό καϊμάκι. Μέτριο, χωρίς να είναι αρκετά σιροπιασμένο και χωρίς να είναι ιδιαίτερα αρωματικό.

Δυστυχώς στον κατάλογο δεν αναγραφόντουσαν ούτε τα γλυκά και φυσικά ούτε οι τιμές.

Σύνολο στη νόμιμη απόδειξη, χωρίς να αναγράφονται τα πιάτα ξεχωριστά... στα 100 ευρώ ακριβώς.

Τελικό συμπέρασμα;

Πρόκειται για μια πολύ καλή προσπάθεια. Οι πρώτες ύλες μου φάνηκαν αρκετά καλής ποιότητας, υπάρχει θέμα στην αναλογία τιμής/ποσότητας αλλά σαν τελική εμπειρία νομίζω πως περάσαμε αρκετά καλά σε έναν άνετο και πολιτισμένο χώρο χωρίς μυρωδιές. Ο κόσμος φαίνεται να το αγκαλιάζει και αυτό που εύχομαι είναι μόνο οι ιδιοκτήτες να λαμβάνουν σοβαρά τις παρατηρήσεις των πελατών για να διορθώνονται συνεχώς. Ο κατάλογος έχει ακόμα κάποιες καλές επιλογές που σίγουρα δεν θα σας κάνουν να βαρεθείτε! Αξίζει επίσκεψης!

Καλή χρονιά να έχουμε και πάνω από όλα ΥΓΕΙΑ!

25 Ιαν 2017

Μετά απο τις πολύ καλές κριτικές των έμπιστων και πεπειραμένων χρηστών του a4f το είχα βάλει στην "to visit list".

Κυριακή μεσημέρι με παρέα φίλων επίσης με μωρά επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο 4 ενήλικες,2 παιδάκια και 2 μωρά.

Χώρος (3/4):

Εάν δεν έμπαινα απο αυτόν τον πρώτο χώρο με το μωσαϊκό και τις παλιές τζαμαρίες και την ψησταριά θα έβαζα 4/4 εξαιτίας του υπολοίπου χώρου.

Ο μέσα χώρος πολύ ωραίος πέτρινοι τοίχοι, ωραία παράθυρα, ωραία οροφή, άνετα τραπέζια σε αραιή διάταξη, ωραίος φωτισμός και πεντακάθαρος (ακόμα και στις τουαλέτες).

Γεύση (4/4):

Δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα:

Σαλάτα με ανάμεικτες πρασινάδες και σώς (8.5/10)

Πλιγούρι πολύ νόστιμο (8/10)

Τυρί φέτα (πλούσια σε γεύση και σαν μερίδα,8/10)

Πατάτες τηγανιτές 2 μερίδες φρέσκιες καλό τηγανισμένες (7/10)

Φαλάφελ (δεν μου αρέσει γενικά οπότε δεν δοκίμασα, σύμφωνα με την γνώμη της παρέας 7/10)

Λαχματζούν μικρά και πικάντικα (7/10)

Τυροπιτάκια με φύλο τηγανητά (7.5/10)

Κεφτεδάκια τηγανητά πρωτόγνορα σαν γεύση αλλά πολύ ωραία (8.5/10)

Αλοιφές μια άσπρη και μια κόκκινη στο ίσιο πιάτο των οποίων το όνομα μου διαφεύγει (8/10)

Γιουφκάς Σαγανάκι με παναρισμένο τυρί (7.5/10)

Μπιφτέκι 2 μερίδες (σερβιρισμένο σε ξύλινο πλατώ με πατάτες τηγανιτές,8.5/10)

Κοτόπουλο φιλέτο στην σχάρα επίσης σε πλατώ με πατάτες τηγανιτές (9/10)

Κεμπάπ Άδανα (καυτερό όσο πρέπει, μεγάλη μερίδα,8/10)

Γιαουρτλού κεμπάπ 2 μερίδες (πολύ νόστιμο,8.5/10)

Κιουνεφέ γλυκό (δεν το δοκίμασα αλλά δεν ενθουσίασε την παρέα,7/10)

Ένα γλυκό σαν κρέμα καραμελέ με μαστίχα κτλ (δεν δοκίμασα επίσης, σύμφωνα με όποιον δοκίμασε 7/10).

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι, γρήγοροι και κανένα λάθος. Τι άλλο να ζητήσεις;Πραγματικά μείναμε ικανοποιημένοι απο το σέρβις και φανταστείτε ήταν μόνο 2 άτομα (απ´οσο είδα). Επίσης μας σύστησαν στην παραγγελία να σταματήσουμε καθώς είχαμε πάρει πολλά.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω με ζυμωτό ψωμί λευκό και μαύρο (πάρα πολυ νόστιμα) ψημένα ελαφρά και πασπαλισμένα με λίγο λάδι και ρίγανη, καθώς και με 1 κιλό κόκκινο κρασί, 4-5 αναψυκτικά και 3-4 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό (είναι για κάποιους ένα μικρό φάουλ αυτό, το να μην φέρνει νερό σε κανάτα) πληρώσαμε λίγο παρακάτω απο 130 ευρώ.

Σίγουρα πήραμε πάρα πολλά αλλά οι μερίδες ήταν καλές σε μέγεθος και σε γεύση και τα λεφτά που πληρώσαμε ήταν καλά χωρίς όμως να το χαρακτηρίσεις πάμφθηνο ή να νιώθεις ότι τους κλέβεις στο λογαριασμό!!

Συμπέρασμα:

Ένα πολύ ωραίο εστιατόριο το οποίο θα αναρριχηθεί γρήγορα στην κατάταξη του ask4food. Εάν φτιάξει και τον χώρο της εισόδου και εξηγούσε στον κατάλο της τα πιάτα πίσω απο τα περίεργα όνοματα θα ήταν πολύ καλύτερο.

Διαβάζοντας τις κριτικές για το συγκεκριμμένο εστιατόριο και ων λάτρης τής Πολίτικης κουζίνας, το δοκίμασα μαζί με φίλους ένα φθινοπωρινό βράδυ.

Ο χώρος έχει περιγραφεί σε άλλες κριτικές, οπότε το μόνο επί πλέον σχόλιο μου είναι πως αν καθήσετε έξω, προτιμείστε τα τραπεζάκια τα οποία δεν έχουν οπτική επαφή με την Μεσογείων ώστε να περιορισθεί ο θόρυβος.

Το σέρβις σωστό και εξυπηρετικό σε όλη την διάρκεια της βραδιάς.

Εξαιρετικά τα ψωμάκια δύο ειδών τα οποία ήρθαν στο τραπέζι.

Με σκοπό να δοκιμάσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα πιάτα, αποφασίσαμε να μοιρασθούμε και τα πρώτα και τα κύρια. Έτσι παραγγείλαμε:
- Παστουρμαδοπιττάκια (1/4) φύλλο χοντρό και υπερβολικά λαδωμένο
- Τυροπιττάκια (3/4) Κριτσανιστά και σωστά τηγανισμένα
- Ισλί (0/4) Έλεος. Η γέμιση να χάνεται μέσα σε σβώλους από ζυμάρι. Πρέπει με διαφορά να είναι η χειρότερη εμπειρία μας διαχρονικά
- Λαχματζούν (2/4) Όχι κακό και με λεπτή βάση αλλά γευστικά τίποτα το ιδιαίτερο
- Γιαουρτλού (2/4) Εδώ τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερα, μια που υπήρχε γευστική ισορροπία, αλλά το κεμπάπ ήταν εσωτερικά άψητο
- Αδανα (1/4) Δρόμοι εντελώς αντίθετοι με το κεμπάπ τόσο παραψημένο που οι άκρες του ήταν τραγανές.
- Χουνκιάρ (1/4) Εδώ χάσαμε τον δρόμο μας τελείως. Το κρέας μεν μαλακό και σωστά μαγειρεμένο, αλλά η μελιτζάνα υπερφορτωμένη με κανέλλα η οποία κουκούλωνε οποιαδήποτε άλλη γεύση.

Πολύ καλύτερη η εικόνα με τα γλυκα όπου:
- Το μαχαλεπί (2/4) ήταν γευστικότατο, αν και παραφορτωμένο με μαστίχα και το σχήμα του προσομοίαζε σε Pavlova
- To κιουνεφέ (3/4), πιθανόν το καλύτερο που έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα, πράγμα που εκτιμάται ιδιαίτερα γνωρίζοντας την δυσκολία σωστής παρασκευής αυτού του κατά άλλα λιτού γλυκού.

Συνοψίζοντας. Κάποια από τα προβλήματα μπορεί να οφείλονται σε κακή βραδιά στα τηγάνια ή στην ψησταριά, αλλά οι αστοχίες ήταν πράγματι πολλές.

Θα ξαναπάμε? Ήταν τόσο διαφορετική η εμπειρία από αυτές άλλων φίλων στο site, που μας προκαλούν να ξαναπάμε, αλλά αυτό το ιτσλί πραγματικά δεν σερβίρεται, οπότε όχι.

26 Σεπ 2016

ΧΩΡΟΣ: Όμορφος κήπος στο πίσω μέρος του μαγαζιού, ο οποίος δε φαίνεται από τη Μεσογείων. Αλλά και το εσωτερικό του μαγαζιού (επεδή το διασχίσαμε για να βγούμε στον κήπο) είναι ξεχωριστό (με την καλή έννοια) λόγω της πέτρινης κατασκευής και του μαρμάρινου πατώματος των δύο "αιθουσών" που έχει, βγάζει κάτι "αρχοντικό" και συνάμα "ζεστό".

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: Πολύ γρήγορη και κατατοπιστική ως προς το μενού. Ίσως λίγοοοοο λιγότερο απότομη στις απαντήσεις της αλλά θα τη δικαιολογήσω γιατί τη μέρα που πήγαμε το μαγαζί ήταν γεμάτο λόγω βάπτισης.

ΓΕΥΣΗ: Ήμασταν τέσσερα άτμομα και πήραμε:

1) Μία σαλάτα με μαρούλι και άλλα πράσινα λαχανικά, ένα αλλαντικό και βαλσάμικο ξύδι: Μας άρεσε, ήταν πολύ δροσερή και το αλλαντικό από πάνω της πήγαινε... γάντι!

2) Πεϊνιρλί (μικρό, ήταν στα ορεκτικά) με κρέας (είχε μια περίεργη ονομασία που δε συγκράτησα): Πολύ γευστικό

3) Μπριζολάκια χοιρινά με πατάτες τηγανιτές: Σωστά ψημένα, λεπτοκομμένα, όμως ήταν μόνο δύο (θα μπορούσε να βάλει κανένα ακόμα).

4) Κεμπάπ γιαρτλού: Προσωπικά μου άρεσε αρκετά, είχε ένα μπαχαρικό που του έδινε ιδιαίτερη γεύση, ο κιμάς δε μύριζε καθόλου, θα μπορούσε να έχει και μερικές πιτούλες συνοδεία του γιαουρτιού. Οι άλλοι της παρέας δεν ξετρελλάθηκαν.

5) μοσχάρι χουνκιάρ μπεγεντί: Υπέροχος πουρές μελιτζάνας με χαρακτηριστική καπνιστή γεύση μελιτζάνας, το κρέας έλιωνε, η σάλτσα ήταν δεμένη και οι "παπάρες".... είχαν την τιμιτική τους!!!!

6) Ριζότο με μανιτάρια: Πολύ σωστό, έλιωνε στο στόμα. Δεν έμεινε ούτε κόκκος.

Μας έφεραν επίσης ωραίο ζεστό ψωμάκι (και λευκό και μαύρο).

Για επιδόρπιο: 1) Καζάν ντι πι (Δεν μας συνεπήρε, σαν ρυζόγλο ήταν γευστικά) και
2) Ένα γλυκό (δε θυμάμαι πως λεγόταν) με ροδόνερο και μαστίχα (καλύτερο από το πρώτο, δροσερό και ευχάριστο στη γεύση).

Ήπιαμε λευκό κρασάκι. (δικό τους όπως μας ενημέρωσε ο σερβιτόρος,
ενταξει... καλο! ).

Να σημειώσω εδώ, ότι ενώ περίμενα ότι θα χρειαστεί και μια σόδα (πολίτικη κουζίνα = βαριά στις γεύσεις της), όλα τα φαγητά είχαν "ραφιναρισμένη" γεύση και δεν ήταν καθόλου βαριά.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω ήταν 73,50, OK... καλά το λές (ίσως ένα δεκαευράκι πιο κάτω θα έπρεπε.. )

Στο δια ταύτα..... Έμεινα με θετικές εντυπώσεις, σίγουρα όσοι μένουν στα Βόρεια Προάστια αξίζει να το δοκιμάσουν.

08 Ιουν 2016

Ένα νέο μαγαζί με αρκετά έντονη προτίμηση στις παρέες μου είναι ο Παπαγεωργίου. Χωρις να είμαι λάτρης της ανατολίτικης ή της πολίτικης κουζίνας έχω επισκεφθεί το χώρο ήδη αρκετές φορές.

Ο κατάλογος έχει ποικιλία, ειδικά αν προσθέσουμε και τα πιάτα ημέρας, τα οποία δεν είναι και τόσο ημέρας καθότι υπάρχουν πάνω κάτω όσες φορές έχω πάει. Τα πιάτα ημέρας βέβαια δεν έχουν τιμές κάτι που είναι ασυγχώρητο.

Από σαλάτες και ορεκτικά έχουμε δοκιμάσει:
Πατάτες τηγανιτές. Καμιά φορά αναρωτιέσαι πόσο σημαντική μπορεί να είναι μια μερίδα πατάτες για την γνώμη σου για ένα εστιατόριο. Τελικά εδώ είναι το πιάτο από το οποίο αρχίζεις την παραγγελία. Το μικρό μεταλλικό τελάρο στο οποίο σερβίρονται απλά είναι το κερασάκι στην τούρτα. (5/4)
Τυροπιτάκια. Το δεύτερο πιάτο που πρέπει απαραίτητα να υπάρχει στο τραπέζι. Απλά τέλειο (5/4).
Λουκάνικο μοσχαρίσιο. Μια μεγάλη μερίδα, που ίσως σε κάποιους φανεί βαρύ για το στομάχι.
Τυρί σαγανάκι με πετιμέζι!!!. Εξαιρετικό. Απελπιστικά μικρή όμως η μερίδα.

Μοσχαράκι με πουρέ μελιτζάνας (χουνκιάρ μπεγεντί). Από τα πιο μαλακά και γευστικά μοσχαράκια που έχω φάει. Εάν επίσης σου αρέσει και ο πουρές, που είναι ιδιαίτερος, τότε έπιασες το τζόκερ.
Κεμπάμπ γιαουρτλού και Άδανα (λίγο καυτερό). Ικανοποιητικά πιάτα, χωρίς να με τρελάνουν. Προτιμώ το γιαουρτλού.
Λαχματζούν. Εμένα δεν μου άρεσε. Λιτό, χωρίς το κάτι που θα σε κάνει να το ξαναπάρεις. Ίσως να με στοιχειώνει το αντίστοιχο του Pars.

Δοκιμάσαμε κόκκινο κρασί, που απλά συνόδευσε το φαγητό.

Σαν συμπέρασμα οι γεύσεις είναι αρκετά καλές και οι μερίδες καλές για τις τιμές τους.

Εξυπηρέτηση: service γρήγορo, χαμογελαστό.

Χώρος: Το μαγαζί είναι πάνω στη Μεσογείων και αν δεν είσαι υποψιασμένος δεν θα το παρατηρήσεις. Είναι μια παλιά πέτρινη μονοκατοικία, ψηλοτάβανη και ευρύχωρη.
Στην αρχή υπάρχει η κουζίνα!!!. Ακολουθούν δύο αίθουσες για καπνίζοντες και μη (η διάκριση τηρήθηκε και τις δύο φορές). Το καλοκαίρι έχει και κήπο στο πίσω μέρος, όπου είναι συμπαθητικός. Τα τραπεζάκια μεγάλα και οι αποστάσεις μεταξύ τους άνετες. Όταν έχει πολύ κόσμο η βαβούρα είναι αρκετή. Προσοχή στο πάρκινγκ. Αν παρκάρεις πάνω στο πεζοδρόμιο τότε ΟΚ, το αφηνεις έξω από το κατάστημα. Αν θέλεις να είσαι τυπικός, τότε υπάρχει πρόβλημα. Μάλλον θα παρκάρεις μακρυά ή από την απέναντι πλευρά της Μεσογείων.

Χώρος Μη Καπνιζόντων: Υπάρχει διαχωρισμός. Όσες φορές έχω πάει, δεν υπήρξε πρόβλημα.

Τιμές: Κανονικές για την ποσότητα και γεύση.

Μια καλη επιλογή. Πρόταση πατάτες, τυροπιτάκια, τυρί σαγανάκι με πετιμέζι, μοσχοράκι με πουρέ μελιτζάνας.

08 Φεβ 2017

Η όψη του Παπαγεωργίου είναι αποθαρρυντική σαν συνοριακή πόλη, που έχει ερημώσει. «Σε αυτή την κάβα θα μας πας» ψιθύρισε αυθαδέστατα με την αψηφισιά της νεότητας ο πιτσιρικάς της παρέας. Η είσοδος στο εστιατόριο αποτέλεσε μια προσωρινή ήττα για το πανθομολογούμενο μεγαλείο του Intacto. Άδειο! Εισέπραξα αχόρταγα την χλεύη των συνδαιτυμόνων και το βράδυ της Δευτέρας ισορροπούσε σε ένα τεντωμένο σχοινί ενός ανέκφραστου εκνευρισμού. Ο καλόβολος κύριος που άναβε την σόμπα σχεδόν δεν πίστευε ότι θα καθίσουμε για φαγητό λίγο πριν ο λεπτοδείκτης δείξει 10 ακριβώς.

Χρειαζόμουν μια ταχυδακτυλουργική κίνηση για να αποδράσω από το ασφυκτικό σκηνικό και αυτή δόθηκε με τις δυο αλοιφές που προσγειώθηκαν στο τραπέζι. Η μια κόκκινη, ένα ανακατεμένο χαρμάνι πιπεριάς και μυρωδικών που απλώθηκε πάνω στο αρτυμένο με λάδι και ρίγανη ψωμί και η δεύτερη στο χρώμα του παρφέ, με ιδιαίτερη γεύση.

Εκεί, που η πλάστιγγα άρχιζε να γέρνει προς τη μεριά του Intacto ήταν με τον Γιουφκά. Τυρί, άνηθος και μια ιδέα ούζου, τυλιγμένα σε φύλλο που όπως μας αποκάλυψε ο έχων την ευθύνη του service έρχεται από την Κωνσταντινούπολη. Θριαμβικά βλέμματα ανταλλάχτηκαν στην πρώτη μπουκιά και το status του Άθικτου επανήλθε.

Τα μποχτσαδάκια και τα παστουρμαδοπιτάκια έχουν ήδη αφεθεί στη λήθη, μη προσφέροντας τετοια γαστρονομική στιγμή, ώστε να εγγραφούν αμφότερα στη μνήμη μας.

Το λαχματζούν, όμως, που σερβίρεται σε δυο πιατάκια και το μαντί, τα παραδοσιακά πολίτικά ζυμαρικά με την σάλτσα ντομάτας και το γιαούρτι, επανέφεραν τα χαμόγελα στα χείλη μας, τα οποία ήταν βρεγμένα από τη σιελόρροια άμα τη αφίξει του Άδανα κεμπάπ. Καυτερό, έλιωνε στο στόμα μας.

Το πρόβλημα στον Παπαγεωργίου είναι ότι οι μερίδες είναι μικρές για ανθρώπους, που έχουν συνηθίσει να τρώνε περισσότερο και ενδεχομένως να έχουν μείνει νηστικοί για αρκετές ώρες αναμένοντας την μυσταγωγική βραδινή έξοδο.

Αποφασίστηκε ομόφωνα ανεφοδιασμός με ένα πιάτο γιουφκά και μια πρόταση του σερβιτόρου για ένα πιλάφι, η οποία πήγε άπατη. Μας κέρασαν έναν κιουνεφέ στο τέλος και μισό από τα 3 λίτρα κόκκινο κρασί που καταναλώσαμε σε μια… εγκρατή βραδιά για τα κυβικά μας.

Το κόστος ανήλθε στα 91 ευρώ.

Η ετυμηγορία αναφέρει ότι ο Παπαγεωργίου είναι μια καλή λύση για την συγκεκριμένη περιοχή. Σε καμιά περίπτωση δεν θα ταξίδευα πάλι ξανά από το κέντρο της Αθήνας στις παρυφές του Βορρά για τη χάρη του. Δεν είναι σίγουρα ανώτερος πχ του Αγοραστού στο Χαλάνδρι, ο οποίος διατηρεί χρόνος μπαίνει, χρόνος βγαίνει μια αξιοθαύμαστη ποιότητα.

25 Απρ 2016

Οφού, που λένε και στην Κρήτη... Η κριτική αυτή ξεκινά με βαθύ αναστεναγμό και ανάμεικτα συναισθήματα.

Κατ'αρχάς, θέλω να σας πω πως την Πολίτικη (τη Μικρασιάτικη, γενικότερα) κουζίνα την κατέχω και πολύ και καλά. Έχω προλάβει μία πρόγιαγιά, μία γιαγιά και πολλές θείες από Προύσα κι από Σμύρνη, έχω φάει τα φαγητά τους, και τα μαγειρεύω και εγώ. Χωρίς να θέλω, δέ, να περιαυτολογήσω τα μαγειρεύω καλά. Άρα, όσον αφορά το φαγητό θα είμαι αυστηρή. Γιατί αν μπορώ εγώ να κάνω κάτι καλά, ο επαγγελματίας οφείλει να το κάνει καλύτερα.

Πάμε τώρα στην ουσία της κριτικής...

Χώρος. Εμφανισιακά όμορφος. Πέτρινοι τοίχοι, απλά -ξύλινα- τραπεζοκαθίσματα, λιτή διακόσμηση. Ήταν όμως πάρα πολύ φωτεινός. Καμμία ατμόσφαιρα.
Επίσης, μόλις γέμισε η αίθουσα στην οποία ήμασταν η βαβούρα ήταν δυσβάσταχτη. Οι άδειοι πέτρινοι τοίχοι λειτουργούσαν ως ηχείο και πολλαπλασίαζαν τον θόρυβο. Δεν μπορούσες να ακούσεις τι σου λέει ο διπλανός σου, αναγκαζόσουν να φωνάζεις και ουσιαστικά -άθελά σου- προσέθετες στην χάβρα. Όπως μου είπε ο φίλος καλοφαγάς με τον οποίο συντρώγαμε "ο συνδυασμός φωτός και φωνών με κάνει να νοιώθω πως είμαι στην κρεαταγορά". Εν ολίγοις, πρέπει να μπουν υφάσματα και ξύλινα αντικείμενα στους τοίχους, να απορροφούν τον θόρυβο.

Το δεύτερο μείον του χώρου είναι πως δεν είναι λειτουργικός διότι χωρίζεται σε δύο αίθουσες, στη μια εκ των οποίων (για τους μη καπνίζοντες) είναι η κουζίνα και το πάσο. Η δεύτερη αίθουσα δεν έχει την παραμικρή οπτική επαφή με το προσωπικό. Αν θες κάτι, πρέπει να περιμένεις να περάσει σερβιτόρος από την αίθουσα για να φέρει κάποιο πιάτο και να ελπίζεις πως δεν θα το αφήσει και θα φύγει αλλά θα κοιτάξει λίγο γύρω του. Αυτό κάπως πρέπει να το λύσουν.

Σέρβις. Άνευρο, σχεδόν διεκπαιρεωτικό, από δύο άτομα που προφανώς δεν φτάνουν και που δεν έχουν και πολύ το "σερβίρω και κοιτάζω και γύρω μου ταυτόχρονα". Από τη στιγμή που καθίσαμε, πέρασαν 20 λεπτά για να μας δώσει κάποιος σημασία (μάταια προσπαθούσα να τραβήξω την προσοχή για να ζητήσω ένα τασάκι) και σχεδόν μισή ώρα για να παραγγείλουμε. Υπόψιν, όταν φτάσαμε πάνω από το μισό εστιατόριο ήταν άδειο. Μόνο στο τέλος μας ρώτησαν πως μας φάνηκαν τα φαγητά και δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο η κριτική μου ήταν και πολύ ευπρόσδεκτη.

Μενού. Μία κάρτα Α4 κακοτυπωμένη (νομίζω ήθελαν να την κάνουν να μοιάζει old fashioned αλλά στην πραγματικότητα την έκαναν να φαίνεται cheap fashioned) και ένα πρόχειρο χαρτί με τα πιάτα ημέρας ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΕΣ. Και τα δύο, απαράδεκτα. Επίσης, οι άσχετοι με την Πολίτικη κουζίνα σίγουρα θα έχουν πρόβλημα και να διαβάσουν και να διαλέξουν.

Φαγάκι. Σε γενικές γραμμές καλό. Σίγουρα άνω του μετρίου, αλλά τα δύο πιάτα που έκριναν -κατά τη γνώμη μου- τον σεφ είχαν αστοχίες. Πάμε να σας τα πω αναλυτικά.

Γαής (το ποντιακό τυρί που είναι σε μορφή πλεξούδας). Δύο ειδών, ένα με μυρωδικά και ένα με μπούκοβο. Στο μενού δεν λέει πως δεν πρόκειται για το απλό τυρί. Αν κάποιος δεν τρώει καυτερά, την πάτησε. Από νοστιμιά ήταν μια χαρά πάντως.

Παστουρμαδοπιτάκια. Τρία στον αριθμό, πολύ νόστιμα, με τον παστουρμά ίσα να ακούγεται (αυτό για άλλους είναι καλό, για άλλους κακό, διαλέχτε την μεριά σας), τραγανά και καθόλου λαδερά, με φύλλο σίγουρα χειροποίητο.

Ισλί κιοφτέ (στο μενού το έλεγε ιτσλί, εσείς μπορεί να τα ξέρετε και ως κούπες/κίμπε). Επίσης τρία, πολύ καλά εκτελεσμένα και στη ζύμη και στη γέμιση.

Πατάτες τηγανητές. Σπιτικές, καλοκομμένες και καλοτηγανισμένες χωρίς καθόλου λαδίλα.

Μαντί. Το πρώτο τεστ. Αν δεν είχα ξαναφάει θα είχα πάθει πλάκα! Ήταν πραγματικά πεντανόστιμο. Καλή ισορροπία γιαουρτιού/καυτερής σάλτσας, νόστιμη ζύμη (αν και την ήθελα λίιιγο πιο λεπτή), η γέμιση δεν πολυακουγόταν μεν αλλά ήταν νόστιμη δε, και το βουτυράκι ήταν επίσης πολύ καλής ποιότητας. ΟΜΩΣ, αυτό δεν ήταν μαντί. Ή τουλάχιστον δεν ήταν το μαντί που ξέρω εγώ.
Το μαντί που ξέρω είναι "βαρκούλες" από ζύμη, γεμιστές με κιμαδάκι, οι οποίες πρώτα ψήνονται στο φούρνο, μετά περιχύνονται με ζωμό, ξαναψήνονται, και στο τέλος ξαναπεριχύνονται με βουτυράκι, γιαούρτι και καυτερή κόκκινη σαλτσούλα.
Αυτό το μαντί που φάγαμε, ούτε βαρκούλες ήταν, ούτε ψημένες στο φούρνο ήταν. Ουσιαστικά ήταν κάτι σαν πελμένι (τα Ρώσικα ζυμαρικά που μοιάζουν με τορτελίνια) βρασμένα και σερβιρισμένα όπως το μαντί.
Με λίγα λόγια ήταν ένα πάρα πολύ νόστιμο πιάτο, που σίγουρα θες να το ξαναφάς, αλλά δεν ήταν μαντί.

Χιουνκιάρ μπεγιεντί. Η απογοήτευση της βραδιάς.
Στα συν: το κρέας ήταν μαλακό και καθόλου λιπαρό, και το πουρέ μελιτζάνας έβγαζε η γεύση του καπνιστού.
Στα πλην: το κοκκινιστό είχε όση κανέλα βάζω στο ριζόγαλο. Αντί να βγάζει γεύσεις και αρώματα, έβγαζε μόνο μια -ανεπιθύμητη για αλμυρό φαγητό- γλυκύτητα και ένα άρωμα κανέλας. Τίποτα άλλο...
Το πουρέ μελιτζάνας έβγαζε μια απίστευτα ενοχλητική γαλατίλα. Σα να τρώω μελιτζάνες με εβαπορέ. Ο κύριος που μας ρώτησε στο τέλος και του το είπα με βεβαίωσε πως δεν χρησιμοποιούν εβαπορέ, οπότε δεν ξέρω από που προέκυψε αυτή η έντονη γεύση, αλλά σας βεβαιώνων πως ήταν εκεί σε κάθε μπουκιά.
Εν ολίγοις, το χιουνκιάρ ήταν αποτυχημένο και έβγαζε γεύσεις και αρώματα που έχουν θέση σε ένα γλυκό, ίσως, και όχι σε κοκκινιστό κρέας με πουρέ μελιτζάνας. Η αιτιολογία "στους πολίτες αρέσει γιατί βάζουν πολύ κανέλα" μου φάνηκε κάπως περίεργη μιας που και στην Πόλη και στη Σμύρνη τα κρέατα ήταν καλής ποιότητας και δεν χρησιμοποιούσαν τόσα μπαχαρικά όσα στα βάθη της Ανατολής που τα κρέατα ήθελαν μισή σκάφη μπαχάρια για να μην μυρίζουν. Δεν λέω πως δεν χρησιμοποιούσαν καθόλου, απλά ήταν σε νορμάλ ποσότητες που αναδείκνυαν τις υπόλοιπες γεύσεις και δεν τις υπερκάλυπταν.

Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από 4 κατοσταράκια χύμα τσίπουρο (εξαιρετικής ποιότητας, χίλια μπράβο σε όποιον το διάλεξε) και ψωμάκι μαύρο και λευκό, ζυμωτό, ψημένο στα κάρβουνα, και πάαααρα πολύ νόστιμο.

Για γλυκάκι πήραμε έναν κιουνεφέ για δύο (για ενάμιση, αν είστε καλοφαγάδες, για έναν αν είστε η μαμά μου) τον οποίο και φτιάχνουν εκείνη την ώρα. Έφτασε ροδοψημένος, χωρίς πολύ βούτυρο (εύγε! ) και με το σιρόπι χωριστά για να βάλεις όσο θες (δεύτερο εύγε! ). Όπως μας ενημέρωσε ο μετρ (που νομίζω είναι και ιδιοκτήτης) δεν είχε το αυθεντικό τυρί που βάζουν στον κιουνεφέ γιατί δεν του είχαν στείλει από την Πόλη. Μαντεύω πως είχε βάλει ή ανθότυρο ή μασκαρπόνε. Δοκίμασα να του προτείνω να χρησιμοποιεί βουβαλίσια μοτσαρέλα όταν δεν βρίσκει το αντίστοιχο τυρί αλλά δεν του άρεσε η ιδέα. Ούτε εμένα μου αρέσει η ιδέα του κιουνεφέ που δεν "μαστιχώνει" το τυρί του, αλλά ΟΚ, εκείνος είναι το αφεντικό.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 50 ευρώ. Χωρίς το παραμικρό κέρασμα. Αν σκεφτώ πως πήραμε μόνο δύο κυρίως και δύο ζεστά ορεκτικά και ήπιαμε ελάχιστα, το κατατάσω άμεσα στα ακριβά. Εξάλλου, αν εξαιρέσουμε το χιουνκιάρ, οι μερίδες δεν ήταν καν μεγάλες.

Θα ξαναπάω? Δεν ξέρω τι να σας πω... Από τη μία μου αρέσει η ιδέα να τρώω Πολίτικα χωρίς να κουραστώ να τα μαγειρέψω (δυστυχώς είμαι η μόνη πλέον στην οικογένεια που ασχολείται με αυτή την κουζίνα), από την άλλη θα ήθελα το επίπεδο του φαγητού που τρώω έξω να είναι -αν όχι καλύτερο, έστω- αντίστοιχο του δικού μου.

23 Ιούλ 2016

Προχτές το βράδυ πήγαμε για φαγητό καθώς είχε η μητέρα μου τα γενέθλιά της. Στη διαδικασία του ψαξίματος για ένα εστιατόριο πέραν των συνηθισμένων (για εμάς), βρήκαμε μια ενδιαφερουσα πρόταση στην Αγία Παρασκευή. Ήμουν βέβαια πολύ επιφυλακτικός καθώς ο όρος "Πολίτικη κουζίνα" 'εχει κατ' επανάληψη βιαστεί στην Αθήνα. Ως λάτρης των γεύσεων της Πόλης και έλκοντας καταγωγή από τα χώματα αυτά, αποφάσισα να το ρισκάρω. Στη χειρότερη των περιπτώσεων θα ήταν άλλο ένα ντεμέκ πολίτικο μαγαζί.

Ο χώρος σαν μικρή αυλή, καλαίσθητος και χωρίς βαβούρα. Το σέρβις σχετικά γρήγορο, σίγουρα πρόθυμο και πολύ ευγενικό.

Όταν ήρθε η στιγμή της παραγγελίας είχα μια μικρή κουβέντα με τον κύριο που έπαιρνε παραγγελία...
- Έχετε εξοικείωση με τις πολίτικες γεύσεις; με ρώτησε ευγενικά.
- Η ερώτηση σας είναι μέχρι και προσβλητική, είπα χαριτολογώντας. Έχω καταγωγή από την Πόλη και έχω μεγαλώσει με αυθεντικές πολίτικες γεύσεις" συνέχισα χαμογελαστός.
- Σας ρωτώ γιατί κάποιοι δεν έχουν και άλλα περιμένουν και άλλα βλέπουν. Κατάλαβα αμέσως τι εννοούσε. Με τα δεδομένα και την αντίληψη που επικρατεί για τα μαγαζιά με Πολίτικη Κουζίνα φαντάζονται αποκλειστικά κάτι βαρύ, φορτωμένο με μπαχαρικά και ιδιαίτερα δύσπεπτο. Η κλασσική συνταγή στην Ελλάδα για α πλασάρουμε την κάθε αηδία ως πολίτική γεύση.

Παραγγείλαμε γιουφκά, παστουρμαδοπιτάκια, ιτσλί κεφτέ, σαλάτα πλιγούρι, φαλάφελ (ναι δεν είναι πολίτικα αλλά τους έχω μια αδυναμία), χιουνκάρ και άδανα κεμπάπ.

Τα τυροπιτάκια με το παραδοσιακό πολίτικο φύλλο (γιουφκάς) ήταν πολύ νόστιμα και τραγανά.

Τα παστουρμαδοπιτάκια ήταν τα πιο έυγεστα και απαλά που έχω δοκιμάσει ποτέ. Το τυρί και ο παστουρμάς ήταν σε σωστή αναλογία και δεν ήταν καθόλου βαριά. Δεν είναι τυχαίο ότι πήραμε τέσσερις μερίδες.

Το ιτσλί κεφτέ ήταν μέτριο. Η γέμιση ήθελε παραπάνω ένταση, ίσως και λίγη κανέλα. Λίγο κουκουνάρι θα ήταν επίσης μια καλή προσθήκη. Το περίβλημα ήταν κάπως μαλακό και ενδεχομένως με μεγαλύτερο πάχος για τα δικά μου γούστα. Εν ολίγοις θα το προτιμούσα πιο τραγανό, πιο λεπτή την έξω πλευρά και πιο έντονο σε γεύση το εσωτερικό.

Η σαλάτα πλιγούρι ήταν εξαιρετική. Σαν να τρώω την γέμιση από αυθεντικά γεμιστά από τη Σμύρνη (όποιος ξέρεις καταλαβαίνει απόλυτα τι εννοώ).

Τα φαλάφελ ήταν εξίσου νόστιμα και απαλά. ϊσως κράταγαν λίγο λάδι αλλά όχι πολύ.

Το άδανα κεμπάπ ήταν εξαιρετικό. Η μυρωδιά του ήταν μεθυστική και η γεύση του εξαίρετη. Επίσης καθόλου βαρύ ενώ ήταν τόσο πικάντικο όσο έπρεπε. Πραγματικά πολύ καλό πιάτο.

Και τώρα περνάμε στην αποκάλυψη της βραδιάς, το αδιαφιλονίκητα κορυφαίο πιάτο. Το χιουνκάρ!!!! Τι πράγμα ήταν αυτό.... Δεν υπάρχουν λόγια. Ήταν πραγματικά ασυναγώνιστο. Ο πουρές μελτζάνας ήταν απίστευτος, με φοβερή υφή, πολύ ελαφρύς ενώ σου άφηνε μια διακριτική νότα μπεσαμέλ (που δεδομένα είχε). Το μοσχαράκι ήταν πολύ μαλακό και πάλι η κόκκινη σάλτσα ήταν πολύ ελαφριά. Είχα πολλά χρόνια να φάω τέτοιο χιουνκάρ. Μπράβο πραγματικά στον άνθρωπο που μαγείρεψε αυτό το ποίημα.

Όλα τα παραπάνω συνοδευόμενα από ένα εκπληκτικό ροζέ κρασί το οποίο δεν ξέρω καν πως να χαρακτηρίσω. Σίγουρα όχι συνηθισμένο. Γλυκό και ευκολόπιοτο.

Για το τέλος άφησα τα γλυκά. Προτιμήσαμε κιουνεφέ και καζάν ντιπί. Λυπούμαι που θα πώ πως κανένα από τα δυο δεν με άφησε ικανοποιημένο. Το καζάν ντιπί δεν ήταν όσο κρεμώδες έπρεπε, είχε μια πιο συμπυκωμένη υφή και γεύση. Το δε κιουνεφέ ήταν άγλυκο ενώ το τυρί δεν είχε λιώσει επαρκώς και έμοιαζε με τοστ. Θα προτιμούσα να έιχε σιροπιαστεί παραπάνω και το τυρί να είναι πιο κρεμώδες.

Δεν χρειάζεται να πω ότι θα επισκεφτώ ξανά το μαγαζί. Θα έλεγα πως βρήκα ένα στέκι στο οποίο θα απολαύσω την αγαπημένη μου κουζίνα, γυρνώντας πίσω το χρόνο στα παιδικά μου χρόνια.

12 Απρ 2016

Εξαιρετική σχέση ποιότητας τιμής.
Απο τις νοστιμοτερες γεύσεις εξ ανατολής ορμώμενες. Μάλλον οι νοστιμοτερες, απο το ψωμι μέχρι το γλυκο.
Δοκιμασαμε καγιανα με παστουρμά, σαλάτα με παστραμι, μαντι, υπέροχα κολοκυθάκια τηγανιτα, χουνκιαρ και κοτσι.

κρασί Μοσχοφίλερο ωραιορατο και φιλικοτατο προς τον συστηματικο πότη...
Για γλυκο κιουνεφε, φωλια καταιφιου με κρεμα, μαλεμπι, κρεμα με λεμονι.
Λογαριασμος για 4 ατομα, 98€, χωρις καποιο εστω μικρο κέρασμα, μικρό φάουλ.
σέρβις καλο, σχετικα διεκπεραιωτικο, αλλά επαρκές και οσο πρέπει φιλικό.
Θα ξαναπάμε σιγουρα σε κάθε περίπτωση.