ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΟΙΝΟΣ & ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ

Πολίτικη κουζίνα

Λ.Μεσογείων 376, Αγία Παρασκευή [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Τελευταίες μέρες του 2016, ενός πολύ κακού έτους που πραγματικά να φύγει και να μην ξανάρθει. Αποφασίζουμε οικογενειακά να βγούμε έξω μιας και έχουμε αρκετές ελπίδες ότι το 2017 θα είναι ένα αρκετά καλύτερο έτος. Αφού τα ταίρια των αδελφών έφυγαν διακοπές για τους τόπους καταγωγής τους, σκεφτόμαστε να ανεβούμε προς τα βόρεια προάστια. Μετά πάλι θα τους ξαναχάσουμε... Εξεταστικές, αγώνες, εργασίες αλλά και προσμονή πως κάτι πολύ καλό θα συμβεί και στα επαγγελματικά μας!

Πέμπτη 29/12/2016 και ώρα 22.00 είμαστε μεταξύ Παλιού Ταχυδρομείου και Κουκουναριού. Και κάπου εκεί σκέφτομαι πως είχα διαβάσει πολύ καλές κριτικές για τον Παπαγεωργίου και τις Πολίτικες Γεύσεις του... εορταστικό και το κλίμα της εποχής... κανονικά τέτοιες μέρες θα έπρεπε να κάναμε διακοπές στην Κωνσταντινούπολη αλλά οι βόμβες πλέον είναι καθημερινό φαινόμενο στην Τουρκία.

Αφού παρκάρουμε στο διπλανό βενζινάδικο της BP πανεύκολα λόγω νύχτας, μπαίνουμε στο μαγαζί και ζητάμε τραπέζι. Έλα όμως που όλα ήταν γεμάτα! Μην περιμένετε πολλά, γύρω στα 15 στο σύνολο. Μας ζητήθηκε λίγη υπομονή και όντως μετά από 5-10 λεπτά καθίσαμε σε ένα πολύ άνετο τραπέζι! Ο χώρος όμορφος για αυτό που είναι. Πέτρινος, σχετικά ζεστός(αν και εγώ πάντα κάθομαι με το κοντομάνικο μπλουζάκι! ) και χωρίς μυρωδιές. Μου θυμίζει κάτι από... Μάταλα όπου έχουμε καταγωγή! Οι πολύ κοντινοί μου φίλοι καταλαβαίνουν... Η διακόσμηση δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, είναι μια χαρά γιατί αν διάβασα καλά παλιά ήταν χώρος που πωλείτο κρασί. Μικρό αρνητικό για μένα οι τουαλέτες που το σαπούνι θα έπρεπε να είναι σε μορφή κρεμοσάπουνου.

Η εξυπηρέτηση από 2 κυρίους που έτρεχαν όλο το μαγαζί ήταν αρκετά ευγενική και προσπάθησαν να μας κρατήσουν στο μαγαζί τους ενημερώνοντας μας για κάποια μικρή καθυστέρηση λόγω πληρότητας του καταστήματος. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν πως δεν μας προσφέρθηκε νερό βρύσης, ούτε ερωτηθήκαμε για εμφιαλωμένο ώσπου κάποια στιγμή αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε μόνοι μας. Κατά τα άλλα δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα, οι επεξηγήσεις τους για τα πιάτα ήταν μια χαρά ενώ για κάποιες καθυστερήσεις ΚΑΙ στα πιάτα, πάλι είχαμε ενημερωθεί.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές, αρκετές Πολίτικες αλλά με μια μικρή υποσημείωση από τη δική μου πλευρά. Δεν βρήκα κάτι εντυπωσιακό στον κατάλογο πάνω στον οίνο. Αναφερόταν απλώς το κρασί στα 8 ευρώ/λίτρο και στα 10 ευρώ το ημίγλυκο. Εκτός και αν... δεν αντιλήφθηκα κάποιον συμπληρωματικό κατάλογο.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται ζυμωτό ψωμάκι με λάδι. Δεν αναφερόταν στον κατάλογο αν χρεώνεται και πόσο.

- Πράσινη σαλάτα με παστράμι στα 6.5 ευρώ. Τα υπόλοιπα υλικά ήταν ρόκα-λόλα-iceberg-σταφίδες-καρύδια και σάλτσα βαλσάμικου. Όπως είναι λογικό υπερίσχυσαν οι πρασινάδες έναντι των υπολοίπων υλικών. Το βαλσάμικο ήταν ακριβώς όσο έπρεπε σε ποσότητα για να μη γλυκίζει. Το παστράμι θα ήταν προτιμότερο να ήταν κομματάκια και όχι απλωμένο σε 1-2 φέτες πάνω από τα υπόλοιπα υλικά.

- Γιουφκάς με τυρί και ούζο στα 5 ευρώ. Ήρθαν 5 μπουκίτσες με τραγανή και γευστικότατη ζύμη όπου ακόμα και ο αδερφός σεφ τη ζήλεψε. Καυτά, νόστιμα αλλά χωρίς να "ακούγεται" το ούζο. Σερβίρονται σε μικρό σαγανάκι πάνω σε λαδόκολα. Αξίζουν!

- Γαίς στα 4 ευρώ. Πρόκειται για μαλακό τυρί Πόντου με δυόσμο ή πιπερίτσα καυτερή (όντως). Ωραίο μεζεδάκι για να σου ανοίξει την όρεξη.3-4 μπουκίτσες για κάθε άτομο είναι μια χαρά.

- Μεζεδάκι που δεν θυμάμαι την ονομασία, τύπου μαλακού λουκάνικου, συνοδεία από πράσινη και κόκκινη καυτερή πιπεριά. Έλιωνε στο στόμα αλλά ήταν πολύ λίγο. Στα 4 ευρώ.

- Καγιανάς με παστουρμά και καβουρμά στα 6 ευρώ. Καυτός, νοστιμότατος όπου ξεχώριζες εύκολα τα υλικά που ήταν πολύ καλής ποιότητας. Προτείνεται και αυτό όπως καταλαβαίνετε!

- Τσουκουρούκ ή κάπως έτσι στα 7 ευρώ. Αρμένικος μεζές με ΦΟΒΕΡΟ μοσχαρίσιο κρέας (αν θυμάμαι σωστά) που έλιωνε στο στόμα και πραγματικά έγινε μάχη για το ποιός θα πρωτοφάει. Σε αυτό έπαιξε ρόλο η φρέσκια τομάτα και το κρεμμύδι, ενώ η βάση ήταν από μαλακή πίτα. Απίστευτα νόστιμο.

- Γιουμουρταλούγια στα 5.5 ευρώ. Μικρό πεϊνιρλί με κρεμμύδι, καβουρμά (αν θυμάμαι σωστά, σας ζάλισα! ) και ένα βουτυροειδές πράγμα. Ίσως το χειρότερο πιάτο μιας και ήταν αρκετά βαρύ από τη ζύμη κιόλας, το είδος κρέατος δεν βοηθούσε και το λάδι ξεχείλιζε. Σε επόμενη επίσκεψη μου θα το απέφευγα.

- Ισλί κιοφτέ στα 8 ευρώ. Υπερτιμημένο πρώτα από όλα για την τιμή του. Κατά τα άλλα μου φάνηκε πολύ ζυμαρένιο, χωρίς να μπορέσω να ξεχωρίσω το κουκουνάρι και τον κιμά. Ήρθε με μια νόστιμη κόκκινη σαλτσούλα που μου θύμιζε έντονα την ελιά σαν συστατικό της. Συνολικά βαρύ και χωρίς ταυτότητα για τα γούστα μου.

- Λεχματζούν στα 8 ευρώ. Εδώ μας ήρθαν 2 μικρά πιατάκια με πολύ νόστιμη ζύμη και ζουμερό κιμά. Από τα καλά που έχω δοκιμάσει αν και λίγο σε ποσότητα. Ίσως όμως αυτά τα 2 πιατάκια αντιστοιχούν σε 1 τεμάχιο (δηλαδή 8 ευρώ συνολικά). Λόγω παρέας και χαβαλεδιάσματος δεν μπορούσα να μάθω τελικά τι συνέβη...

- Χουνκιάρ μπεγιεντί στα 8.5 ευρώ. Πάαααρα πολύ καλό με βελούδινο πουρέ που έλιωνε στο στόμα και κρέας που ήταν γλύκισμα. Η παρουσία της κανέλας ήταν έντονη ενώ στα υλικά ο αδερφός σεφ διέκρινε και βανίλια. Ναυαρχίδα του καταστήματος και σε πολύ ανταγωνιστική τιμή. Ποσότητα πολύ καλή.

- Κρασί ημίγλυκο στα 10 ευρώ το λίτρο. Άρεσε πολύ στην παρέα, εμένα μου φάνηκε απλώς επαρκές μιας και έχω πιεί πιο γευστικά.
- Κόκκινο κρασί στα 8 ευρώ το λίτρο.
- 3 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό που μας χρειάστηκε μιάς και κάποια πιάτα ήταν καυτερούτσικα.

Γλυκάαα...

- Εκμέκ. Σαν σιροπιασμένο ψωμί μου φάνηκε, όχι από τα καλύτερα του είδους. Το μόνο που είχε μείνει αφάγωτο και τελικά το τελείωσα εγώ.

- Μουχαλεμπί. Εξαιρετικό και φρεσκότατο. Κρέμα που έλιωνε στο στόμα. Το καλύτερο από όλα.
- Σάμαλι με παγωτό καϊμάκι. Μέτριο, χωρίς να είναι αρκετά σιροπιασμένο και χωρίς να είναι ιδιαίτερα αρωματικό.

Δυστυχώς στον κατάλογο δεν αναγραφόντουσαν ούτε τα γλυκά και φυσικά ούτε οι τιμές.

Σύνολο στη νόμιμη απόδειξη, χωρίς να αναγράφονται τα πιάτα ξεχωριστά... στα 100 ευρώ ακριβώς.

Τελικό συμπέρασμα;

Πρόκειται για μια πολύ καλή προσπάθεια. Οι πρώτες ύλες μου φάνηκαν αρκετά καλής ποιότητας, υπάρχει θέμα στην αναλογία τιμής/ποσότητας αλλά σαν τελική εμπειρία νομίζω πως περάσαμε αρκετά καλά σε έναν άνετο και πολιτισμένο χώρο χωρίς μυρωδιές. Ο κόσμος φαίνεται να το αγκαλιάζει και αυτό που εύχομαι είναι μόνο οι ιδιοκτήτες να λαμβάνουν σοβαρά τις παρατηρήσεις των πελατών για να διορθώνονται συνεχώς. Ο κατάλογος έχει ακόμα κάποιες καλές επιλογές που σίγουρα δεν θα σας κάνουν να βαρεθείτε! Αξίζει επίσκεψης!

Καλή χρονιά να έχουμε και πάνω από όλα ΥΓΕΙΑ!

2017

Μετά απο τις πολύ καλές κριτικές των έμπιστων και πεπειραμένων χρηστών του a4f το είχα βάλει στην "to visit list".

Κυριακή μεσημέρι με παρέα φίλων επίσης με μωρά επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο 4 ενήλικες,2 παιδάκια και 2 μωρά.

Χώρος (3/4):

Εάν δεν έμπαινα απο αυτόν τον πρώτο χώρο με το μωσαϊκό και τις παλιές τζαμαρίες και την ψησταριά θα έβαζα 4/4 εξαιτίας του υπολοίπου χώρου.

Ο μέσα χώρος πολύ ωραίος πέτρινοι τοίχοι, ωραία παράθυρα, ωραία οροφή, άνετα τραπέζια σε αραιή διάταξη, ωραίος φωτισμός και πεντακάθαρος (ακόμα και στις τουαλέτες).

Γεύση (4/4):

Δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα:

Σαλάτα με ανάμεικτες πρασινάδες και σώς (8.5/10)

Πλιγούρι πολύ νόστιμο (8/10)

Τυρί φέτα (πλούσια σε γεύση και σαν μερίδα,8/10)

Πατάτες τηγανιτές 2 μερίδες φρέσκιες καλό τηγανισμένες (7/10)

Φαλάφελ (δεν μου αρέσει γενικά οπότε δεν δοκίμασα, σύμφωνα με την γνώμη της παρέας 7/10)

Λαχματζούν μικρά και πικάντικα (7/10)

Τυροπιτάκια με φύλο τηγανητά (7.5/10)

Κεφτεδάκια τηγανητά πρωτόγνορα σαν γεύση αλλά πολύ ωραία (8.5/10)

Αλοιφές μια άσπρη και μια κόκκινη στο ίσιο πιάτο των οποίων το όνομα μου διαφεύγει (8/10)

Γιουφκάς Σαγανάκι με παναρισμένο τυρί (7.5/10)

Μπιφτέκι 2 μερίδες (σερβιρισμένο σε ξύλινο πλατώ με πατάτες τηγανιτές,8.5/10)

Κοτόπουλο φιλέτο στην σχάρα επίσης σε πλατώ με πατάτες τηγανιτές (9/10)

Κεμπάπ Άδανα (καυτερό όσο πρέπει, μεγάλη μερίδα,8/10)

Γιαουρτλού κεμπάπ 2 μερίδες (πολύ νόστιμο,8.5/10)

Κιουνεφέ γλυκό (δεν το δοκίμασα αλλά δεν ενθουσίασε την παρέα,7/10)

Ένα γλυκό σαν κρέμα καραμελέ με μαστίχα κτλ (δεν δοκίμασα επίσης, σύμφωνα με όποιον δοκίμασε 7/10).

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι, γρήγοροι και κανένα λάθος. Τι άλλο να ζητήσεις;Πραγματικά μείναμε ικανοποιημένοι απο το σέρβις και φανταστείτε ήταν μόνο 2 άτομα (απ´οσο είδα). Επίσης μας σύστησαν στην παραγγελία να σταματήσουμε καθώς είχαμε πάρει πολλά.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω με ζυμωτό ψωμί λευκό και μαύρο (πάρα πολυ νόστιμα) ψημένα ελαφρά και πασπαλισμένα με λίγο λάδι και ρίγανη, καθώς και με 1 κιλό κόκκινο κρασί, 4-5 αναψυκτικά και 3-4 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό (είναι για κάποιους ένα μικρό φάουλ αυτό, το να μην φέρνει νερό σε κανάτα) πληρώσαμε λίγο παρακάτω απο 130 ευρώ.

Σίγουρα πήραμε πάρα πολλά αλλά οι μερίδες ήταν καλές σε μέγεθος και σε γεύση και τα λεφτά που πληρώσαμε ήταν καλά χωρίς όμως να το χαρακτηρίσεις πάμφθηνο ή να νιώθεις ότι τους κλέβεις στο λογαριασμό!!

Συμπέρασμα:

Ένα πολύ ωραίο εστιατόριο το οποίο θα αναρριχηθεί γρήγορα στην κατάταξη του ask4food. Εάν φτιάξει και τον χώρο της εισόδου και εξηγούσε στον κατάλο της τα πιάτα πίσω απο τα περίεργα όνοματα θα ήταν πολύ καλύτερο.

Πολίτικη κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Με μια λέξη: Αποκάλυψη! Η καλύτερη ευκαιρία που θα μπορούσα να έχω για την τελευταία ως προς την ημερομηνία υποβολής και πρώτη ως προς την ημερομηνία δημοσίευσης κριτική μου πάνω στην αλλαγή του χρόνου.

Επιτρέψτε μου με την ευκαιρία να ευχηθώ σε όλους τους καλοφαγάδες που κυκλοφορούν στις σελίδες του ask4food, ειδικά στον Σπύρο και το Δημήτρη που είναι η ψυχές του site μας, αλλά και στις δεκάδες καινούριους φίλους που απέκτησα χάρη στις τρεις συνευρέσεις της χρονιάς που τελειώνει σήμερα, να έχουν μια καλή χρονιά, υγεία και ευτυχία. Last not least: Evi, σ' ευχαριστώ που σαν ευσυνείδητη χαρτογράφος των Β. Π. πρόσθεσες έγκαιρα το κατάστημα αυτό στον κατάλογο, καλή σου χρονιά!

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ - ΟΙΝΟΙ ΚΑΙ (ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ) ΓΕΥΣΕΙΣ: Ένας Έλληνας με ρίζες στην Πόλη και τον Πόντο ως κινητήρια δύναμη και δύο σεφ, ένας Αιγύπτιος κι ένας Έλληνας, στην κουζίνα ξεκίνησαν πριν δέκα μήνες ένα τολμηρό εγχείρημα, να μετατρέψουν δηλαδή ένα επί χρόνια αδρανές κτίριο επί της Λεωφόρου Μεσογείων σε χώρο εστίασης με εντελώς συγκεκριμένη ταυτότητα. Έχουν ήδη κάνει πολλά, κάποιες λίγες λεπτομέρειες μένει ακόμα να προσεχθούν, ώστε να αποκτήσει η πρωτεύουσα ένα πρώτης τάξεως εστιατόριο προσανατολισμένο στις ανατολίτικες γεύσεις. Έχω βάλει, όπως βλέπετε, τη λέξη (ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ) συνειδητά σε παρένθεση, μια και η γκάμα των γεύσεων υπερβαίνει σαφώς τα όρια της Βασιλεύουσας, χαϊδεύει τον Εύξεινο και κατηφορίζει προς τα νότια. Άλλωστε η μοναδική, μινιμαλιστική μικρή ταμπέλα που κρέμεται έξω από το μαγαζί αναφέρει επιγραμματικά «ΟΙΝΟΙ - ΓΕΥΣΕΙΣ».

Αφήστε το GPS στο σπίτι και χαλαρώστε! Τόσο η πρόσβαση στη Μεσογείων 376 (δεξιά ανεβαίνοντας προς Αγία Παρασκευή, λίγο πριν φθάσετε στην πλατεία, δίπλα σε ένα βενζινάδικο ΒΡ) όσο και η στάθμευση (στους γύρω δρόμους ή και επί της Μεσογείων, αλλά και στην αυλή του καταστήματος τους κρύους μήνες) είναι εύκολη υπόθεση (το πολύ 3 στα 10). Μην περιμένετε να δείτε κάποια ενυπωσιακή φωτεινή επιγραφή στην πρόσοψη, είναι συνειδητή επιλογή η αποφυγή της, αν και εγώ προσωπικά νομίζω ότι μια παλιακού τύπου ξύλινη επιγραφή με αυστηρά στενόμακρα κεφαλαία γράμματα θα ταίριαζε μια χαρά.
Η πρώτη εντύπωση: Δημιουργεί ανάμεικτα συναισθήματα. Στα συν το πολυκαιρισμένο μωσαϊκό στο πάτωμα της εισόδου και η μαρμάρινη γούρνα στα αριστερά, η οποία πρέπει επειγόντως να αναδειχθεί περισσότερο (Συμβουλή δωρεάν: ο ΒΑΣΙΛΑΙΝΑΣ το έχει καταφέρει εξαιρετικά), στα πλην οι φιάλες από PVC με τα διάφορα κρασιά πάνω σ’ ένα μάλλον πρόχειρο πάγκο (η αναφορά στην προηγούμενη ζωή του χώρου ως οινοποιείο - οινοπωλείο είναι απαραίτητη, όμως όχι τόσο "χύμα") και η ανοιχτή προς την πλευρά της εισόδου κουζίνα που χρειάζεται περισσότερη διακοσμητική φροντίδα.

Ουάου! Αφήνοντας πίσω το χώρο της εισόδου θα μείνετε εντυπωσιασμένοι από τη διαρρύθμιση των υπόλοιπων χώρων. Ο μεσαίος (και μεγαλύτερος) και ο (μικρότερος) πίσω χώρος, που προορίζεται για τους καπνιστές (η διάκριση και ο νόμος τηρούνται αυστηρά, μπράβο στη διεύθυνση! ) με τους υποβλητικούς ψηλούς γυμνούς (= ασοβάτιστους) τοίχους, τα vintage φωτιστικά, τα διακοσμητικά στοιχεία που έχουν διαλεχτεί και τοποθετηθεί με προσοχή (παλιά κάδρα και φωτογραφίες, κάποια λαογραφικά αντικείμενα, ένα παλιό ραδιο-έπιπλο και - το απόλυτο highlight - η μαντεμένια σόμπα που μπουμπουνίζει γαργαλιστικά στην άκρη της κεντρικής αίθουσας) καθώς και η καθαρά «ταβερνιάρικη» επίπλωση με άνετα ξύλινα τραπέζια σε καλή απόσταση μεταξύ τους και κλασικές ψάθινες καρέκλες δημιουργούν ένα εξαιρετικά φιλικό και άνετο περιβάλλον, δεν σου κάνει καρδιά να φύγεις.

Το πρόσωπο είναι σπαθί. Από την πρώτη επαφή που είχα, για την τηλεφωνική κράτηση, με τον κύριο Τσιροζίδη, ψυχή της επιχείρησης, ως τα τελευταία λόγια που ανταλλάξαμε στο ξεπροβόδισμα μετά το γεύμα, ούτε μία στιγμή δεν είχα την εντύπωση ότι έχουμε να κάνουμε με ένα άνθρωπο που προσπαθεί απλά να κουμαντάρει μόνος του τα πάντα σε όλο το μαγαζί (γύρω στα 15 τραπέζια). Αντίθετα, ήταν πάντα παρών και καθόλου αγχωμένος, να σε εξυπηρετήσει άμεσα αλλά και να σε ακούσει, να πει το λογάκι του και να ενδιαφερθεί πραγματικά για το πώς σου φάνηκαν όλα. Θεωρώ ωστόσο ότι η προσθήκη ενός ακόμα βοηθού / σερβιτόρου θα επέτρεπε στον κύριο Τσιροζίδη να είναι περισσότερο μετρ και λιγότερο εξυπηρετητής.

Έχετε άγνωστες λέξεις; Μάλλον, εκτός κι αν ξέρετε τι σημαίνει κισίρ, γαής, τανομεζές, χαϊνταρί και μιτζβέρι. Κάποιες από αυτές εξηγούνται παραπλεύρως στον κατάλογο, άλλες όχι. Ο κατάλογος είναι ίσως το πιο αδύνατο σημείο του ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ - ΟΙΝΟΙ ΚΑΙ ΓΕΥΣΕΙΣ. Σωστά μεν ταξινομημένος, πλήν όμως κακοτυπωμένος, παιδική ασθένεια πολλών νέων επιχειρήσεων που πάντα κάνει κακή εντύπωση. Τα πιάτα που προσφέρονται είναι πάρα πολλά και, όπως με ειλικρίνεια μας εξομολογήθηκε ο μετρ, υπάρχει και δεύτερος, κρυφός τρόπον τινά, προφορικός κατάλογος που περιλαμβάνει πιάτα ημέρας και προορίζεται για τους ας πούμε μυημένους πελάτες. Εμείς το ανακαλύψαμε συμπτωματικά ρωτώντας γιατί δεν έχουν μαντί.

Τι να πρωτοδιαλέξεις; Η σύνθεση της παραγγελίας δεν κρύβει παγίδες, δοκιμάσαμε πάνω από δέκα πιάτα (πενταμελής παρέα δεινών γευσιγνωστών) και δεν θα έβαζα κανένα στην black list. Η γεύση είναι ούτως ή άλλως ατομική υπόθεση. Ενδεικτικά αναφέρω τα κατά την ταπεινή μου άποψη καλύτερα πιάτα. Από τις σαλάτες η εσμέ (5 €), μάλλον γλυκειά και όχι πικάντικη όπως την ξέρουμε, ίσως λόγω της παρουσίας μελιτζάνας, από τους κρύους μεζέδες ο τανομεζές (γιαούρτι με ρεπανάκι, 3,50 €), που δροσίζει τη γλώσσα και καίει κατόπιν γλυκά τον ουρανίσκο, από τους ζεστούς μεζέδες τα παστουρμαδοπιτάκια (5 €), εννοείται χειριποίητα, απόλυτα ισορροπημένα, τα καλύτερα που θυμάμαι να έχω φάει, από τα κεμπάπ το Άδανα (7,50 €), πικάντικο και όχι απλά καφτερό, με κάτι θεϊκές πατατούλες τηγανιτές για συνοδεία, από τα μαγειρευτά το κλασικό χουνκιάρ (7,50 €), με ασύλληπτα καλομαγειρεμένο το μοσχαράκι και ελαφρά γλυκίζοντα τον πουρέ μελιτζάνας, το μόνο πιάτο στο οποίο πρόσθεσα λίγο πιπέρι.

Μη μου κάνεις τα γλυκά μάτια. Μάλλον κακώς πήραμε φαγητό για επιδόρπιο, ένα καφεδάκι θα ήταν καλύτερο. Για το κιουνεφέ (5,50 €) οι γνώμες διχάστηκαν, προσωπικά βρήκα ελλειματική την τυρένια γέμιση, ενώ τα μπακλαβαδάκια, εισαγωγή κατευθείαν από την Πόλη, δεν με ενθουσίασαν, πρόβλημα που είχα όμως και όταν επισκέφθηκα την Πόλη, μάλλον έχω εθιστεί σαν Σαλονικιός στα σιροπιαστά του Χατζή και όλα τα άλλα μου φαίνονται απλές οδοντόκρεμες.
Να πάνε κάτω τα φαρμάκια. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία οίνων, γι’ αυτό ζητήστε καλύτερα να δοκιμάστε πριν παραγγείλετε. Εμείς μείναμε με την πρώτη στο ημίγλυκο, που σε πολλούς δεν αρέσει, γλυκόπιοτο και χωρίς παρενέργειες. Το ψωμί ήρθε, δύο φορές, σε φέτες με λάδι περασμένες από τη σχάρα, κέρασμα στην αρχή ή το τέλος δεν υπάρξε. Κύριε Τσιροζίδη, προσοχή σ’ αυτό το σημείο, η αθηναϊκή πελατεία είναι λίγο κολλημένη σ’ αυτό, ίσως δύο ποτηράκια κρασί στην αρχή και ένα λουκούμι στο τέλος να έκαναν τη δουλειά τους.

Το παράκανα! Ίσως η μακροσκελέστερη κριτική που έχω γράψει, και ακόμα δεν τέλειωσα. Value for money αχτύπητο (15 € χωρίς, 20 € με ποτά), και θα φύγετε με ένα χαμόγελο ικανοποίησης στο πρόσωπο. Θα επανακάμψετε όποια εποχή του χρόνου και να ‘ναι, γιατί υπάρχει μια πολύ γοητευτική αυλή στο πίσω μέρος, όπου δεν ενοχλεί η Μεσογείων. Παρέλειψα να αναφέρω ότι η πελατεία είναι ενετελώς μεικτή, ίσως με μέσο όρο τα 40+.

Με βάση το σύστημά μου δίνω στο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ - ΟΙΝΟΙ ΚΑΙ ΓΕΥΣΕΙΣ προς το παρόν δύο αστέρια (αξίζει να κάνετε κάποια χιλιόμετρα παραπάνω για να το επισκεφθείτε) και του εύχομαι να καλύψει το ταχύτερο κάποιες αδυναμίες που επισήμανα καλή τη πίστει. Τότε θα είναι αχτύπητο - και τριάστερο.

2017

Η όψη του Παπαγεωργίου είναι αποθαρρυντική σαν συνοριακή πόλη, που έχει ερημώσει. «Σε αυτή την κάβα θα μας πας» ψιθύρισε αυθαδέστατα με την αψηφισιά της νεότητας ο πιτσιρικάς της παρέας. Η είσοδος στο εστιατόριο αποτέλεσε μια προσωρινή ήττα για το πανθομολογούμενο μεγαλείο του Intacto. Άδειο! Εισέπραξα αχόρταγα την χλεύη των συνδαιτυμόνων και το βράδυ της Δευτέρας ισορροπούσε σε ένα τεντωμένο σχοινί ενός ανέκφραστου εκνευρισμού. Ο καλόβολος κύριος που άναβε την σόμπα σχεδόν δεν πίστευε ότι θα καθίσουμε για φαγητό λίγο πριν ο λεπτοδείκτης δείξει 10 ακριβώς.

Χρειαζόμουν μια ταχυδακτυλουργική κίνηση για να αποδράσω από το ασφυκτικό σκηνικό και αυτή δόθηκε με τις δυο αλοιφές που προσγειώθηκαν στο τραπέζι. Η μια κόκκινη, ένα ανακατεμένο χαρμάνι πιπεριάς και μυρωδικών που απλώθηκε πάνω στο αρτυμένο με λάδι και ρίγανη ψωμί και η δεύτερη στο χρώμα του παρφέ, με ιδιαίτερη γεύση.

Εκεί, που η πλάστιγγα άρχιζε να γέρνει προς τη μεριά του Intacto ήταν με τον Γιουφκά. Τυρί, άνηθος και μια ιδέα ούζου, τυλιγμένα σε φύλλο που όπως μας αποκάλυψε ο έχων την ευθύνη του service έρχεται από την Κωνσταντινούπολη. Θριαμβικά βλέμματα ανταλλάχτηκαν στην πρώτη μπουκιά και το status του Άθικτου επανήλθε.

Τα μποχτσαδάκια και τα παστουρμαδοπιτάκια έχουν ήδη αφεθεί στη λήθη, μη προσφέροντας τετοια γαστρονομική στιγμή, ώστε να εγγραφούν αμφότερα στη μνήμη μας.

Το λαχματζούν, όμως, που σερβίρεται σε δυο πιατάκια και το μαντί, τα παραδοσιακά πολίτικά ζυμαρικά με την σάλτσα ντομάτας και το γιαούρτι, επανέφεραν τα χαμόγελα στα χείλη μας, τα οποία ήταν βρεγμένα από τη σιελόρροια άμα τη αφίξει του Άδανα κεμπάπ. Καυτερό, έλιωνε στο στόμα μας.

Το πρόβλημα στον Παπαγεωργίου είναι ότι οι μερίδες είναι μικρές για ανθρώπους, που έχουν συνηθίσει να τρώνε περισσότερο και ενδεχομένως να έχουν μείνει νηστικοί για αρκετές ώρες αναμένοντας την μυσταγωγική βραδινή έξοδο.

Αποφασίστηκε ομόφωνα ανεφοδιασμός με ένα πιάτο γιουφκά και μια πρόταση του σερβιτόρου για ένα πιλάφι, η οποία πήγε άπατη. Μας κέρασαν έναν κιουνεφέ στο τέλος και μισό από τα 3 λίτρα κόκκινο κρασί που καταναλώσαμε σε μια… εγκρατή βραδιά για τα κυβικά μας.

Το κόστος ανήλθε στα 91 ευρώ.

Η ετυμηγορία αναφέρει ότι ο Παπαγεωργίου είναι μια καλή λύση για την συγκεκριμένη περιοχή. Σε καμιά περίπτωση δεν θα ταξίδευα πάλι ξανά από το κέντρο της Αθήνας στις παρυφές του Βορρά για τη χάρη του. Δεν είναι σίγουρα ανώτερος πχ του Αγοραστού στο Χαλάνδρι, ο οποίος διατηρεί χρόνος μπαίνει, χρόνος βγαίνει μια αξιοθαύμαστη ποιότητα.

Πολίτικη κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Ένα μαγαζί που ενθουσίασε και το ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά. Βρίσκεται πάνω στη λεωφόρο Μεσογείων, στην άνοδο προς Αγία Παρασκευή, λίγο πριν φτάσουμε στην ομώνυμη εκκλησία. Σήμα κατατεθέν, για να το βρείτε, είναι το βενζινάδικο της BP. Το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς δίπλα. Πραγματικά δεν φαίνεται ούτε υπάρχει εμφανής πινακίδα, για να το εντοπίσει κάποιος. Σίγουρα δεν πάει κάποιος τυχαία. Το μαγαζί διαθέτει δικό του parking στο πίσω μέρος (είσοδος από λεωφόρο Μεσογείων) το οποίο όμως δεν φαίνεται, εκτός αν ήδη το γνωρίζεις.

Ο χώρος είναι κατά τη γνώμη μου αποκάλυψη. Με το που μπαίνεις, μεταφέρεσαι στο χρόνο. Αξιοσημείωτο γεγονός που πραγματικά μου έκανε εντύπωση γιατί δεν το έχω δει αλλού και δε συνηθίζεται είναι ότι στην είσοδο βρίσκεται η τεράστια και ανοιχτή κουζίνα του στα δεξιά, ενώ αριστερά ένας πάγκος στον οποίο εκτίθενται τα προς πώληση κρασιά, καθώς εμπορεύεται και οίνο εξ ου και μέρος της ονομασίας του καταστήματος. Κατά τα λοιπά προχωράς στο εσωτερικό του και διαπιστώνεις ότι το μαγαζί χωρίζεται σε δύο μεγάλους χώρους. Ο πιο μέσα προορίζεται για τους καπνίζοντες. Αυτό πραγματικά είναι πολύ θετικό, καθώς δεν ενοχλούνται οι μεν από τους δε. Το παλιακό δάπεδο, το μωσαϊκό, η ανακαινισμένη ξύλινη οροφή, η πέτρα σε όλο της το μεγαλείο, η πράσινη εξώπορτα εν είδει διακοσμητικού στοιχείου, τα ρετρό αντικείμενα, όλα συνδυασμένα αρμονικά και συνταιριασμένα άψογα σε οδηγούν πίσω στο βάθος του χρόνου, εκεί όπου ο ελληνισμός, η ιστορία, ο πολιτισμός, η ποντιακή και μικρασιατική κουλτούρα συναντιούνται, για να υπενθυμίσουν σελίδες του παρελθόντος.

Ο συμπαθέστατος και ευγενέστατος κύριος που μας πήρε την παραγγελία και που, όπως υποθέτω, ήταν και ο ιδιοκτήτης ή τουλάχιστον ένας εκ των ιδιοκτητών, κατάγεται από τη μια μεριά από τον Πόντο και από την άλλη μεριά από τη Μικρά Ασία. Πολύ δυνατός συνδυασμός.

Ο κατάλογος, όπως ήταν αναμενόμενο, περιελάμβανε ποντιακά και μικρασιατικά εδέσματα που όλα αναγράφονταν με τις παραδοσιακές τοπικές ονομασίες τους με αποτέλεσμα η παρουσία του παραγγελιολήπτη να είναι απαραίτητη ή ακόμη και επιβεβλημένη για τη μετάφραση, τη διευκρίνιση ως προς τα υλικά, το είδος και το περιεχόμενο των περισσότερων εδεσμάτων του κατάλογου. Εντύπωση μας έκανε το γεγονός ότι τα περισσότερα μας τα ανέφερε προφορικά. Υποθέτω ότι όσα αναγράφονται στον κατάλογο είναι τα στάνταρ, ενώ όσα μας είπε προφορικά εναλλάσσονται και γι΄ αυτό διαφοροποιούνται ανάλογα με την ημέρα. Πάντως τα εκτός καταλόγου ήταν πολύ ενδιαφέροντα.

Επίσης έχει και αρκετά πιάτα της ώρας τα οποία πραγματικά καταφτάνουν (από ό, τι είχα την ευκαιρία να διαπιστώσω σε τεράστιες μερίδες). Μετά τις απαραίτητες εξηγήσεις και διευκρινίσεις καταλήξαμε σε κάποια, με μεγάλη δυσκολία -είναι η αλήθεια- γιατί πραγματικά η επιλογή είναι εξαιρετικά δυσχερής. Σίγουρα τα πιάτα σε βοηθούν να πάρεις μια μικρή -έστω- γεύση της ιστορίας, της κουλτούρας και του πολιτισμού μιας ολόκληρης περιοχής του ελληνισμού και σε οδηγεί να ταξιδέψεις νοερά πίσω στο χρόνο, στις αλύτρωτες και αξέχαστες πατρίδες. Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι -κατά τη γνώμη μου- ο καταλληλότερος οδηγός.

Σίγουρα δεν μπορώ να θυμηθώ -γιατί οι περισσότερες ήταν και δύσκολες και καινοφανείς σε μένα- τις ονομασίες των πιάτων που παραγγείλαμε. Ωστόσο θα τα αναφέρω πιο περιγραφικά.

- πατάτες τηγανιτές κομμένες στο χέρι και πάρα πολλές σε ποσότητα.

- τυροπιτάκια με παραδοσιακό φύλλο που φέρνει από την Κωνσταντινούπολη, νομίζω ό, τι καλύτερο έχω δοκιμάσει με τυρί τώρα τελευταία

- μποχτσαδάκια που ήταν ρολά μελιτζάνας με γέμιση κοκκινιστού κρέατος, ιδιαίτερα

- κεφτεδάκια κοκκινιστά

- ένα φοβερό παραδοσιακό σαγανάκι με παραδοσιακό τυρί, πολύ ξεχωριστό

- περίπου 1 κιλό κόκκινο κρασί χύμα

- 2 μπακλαβαδάκια πολίτικα, απίστευτη νοστιμιά

- 1 μαχαλεμπί (κάτι σαν κρέμα ή ρυζόγαλο με ροδόνερο) απλό, όχι λιγωτικό, το καλύτερο κλείσιμο

- νερό εμφιαλωμένο

Στα συν:
-τα σερβίτσια που ήταν παραδοσιακά

- τα γλυκά, όλα πολίτικα, δεν ξέραμε τι να πρωτοδιαλέξουμε. Φιλική συμβουλή: αφήστε οπωσδήποτε χώρο στο στομάχι σας

-το μαύρο και λευκό ψωμάκι που ήταν ζυμωτό και κατέφτασε ψημένο

-η σβελτάδα του συμπαθούς κυρίου ο οποίος -αν και μόνος του και μάλιστα εξυπηρετούσε 2 αίθουσες-ήταν επαρκέστατος και πάρα πολύ πρόθυμος και γρήγορος. Στο τέλος μας ρώτησε αν μείναμε ευχαριστημένοι και γενικότερα είχε ειλικρινές ενδιαφέρον για το αν μας άρεσε η κουζίνα

- οι παραδοσιακές τουαλέτες που ακόμη και τα σαπούνια ήταν με άρωμα λεβάντας από την Τουρκία

Συμπερασματικά το μαγαζί συνδυάζει με 3 λέξεις: παράδοση, μεράκι, ιστορία. Τι άλλο να ζητήσει κανείς; Το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Ως προς τις τιμές θεωρώ ότι είναι τσιμπημένες. Όχι ότι δεν το αξίζει. Το αξίζει και με το παραπάνω αλλά δεν είναι στοιχείο αμελητέο στην εποχή μας. Υπολογίστε μαζί με το κρασί περίπου 25 ευρώ το άτομο και πάντως σίγουρα πάνω από 20.

Πολίτικη κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Τα διλήμματα μεγάλα και οι σκέψεις πολλές, όταν αποφασίσαμε με φιλικό ζευγάρι να επισκεφτούμε τον Παπαγεωργίου.

Έχοντας δοκιμάσει πολίτικη κουζίνα σε πολλές πόλεις και χωριά των παραλίων της Μ. Ασίας, έχω υψηλές απαιτήσεις. Συμπερασματικά στην Αθήνα και με την μικρή εμπειρία που έχω, διαπίστωσα ότι πολλοί προσπάθησαν να φέρουν τις γεύσεις της Ανατολής στην Ελλάδα, έντονες και δυνατές γεύσεις που στηρίζονται κατά βάση σε μυστικούς ή μη συνδυασμούς μπαχαρικών και μυρωδικών που έμαθαν από τις γιαγιάδες τους ή βρήκαν καταχωνιασμένες σε κάποιο παλιό μπαούλο. Κάποιοι απέτυχαν (Γι…, Κε…, Γε…), κάποιοι κάνουν φιλότιμες προσπάθειες αλλά δεν (Βο…, Τα…, Πε…) και κάποιοι άλλοι συνεχίζουν με αξιοπρέπεια βασιζόμενοι στην παράδοση και στην σωστή χρήση των υλικών (Βουρλιωτίνα, Αγοραστός κλπ).

Η δεύτερη σκέψη μου ήταν, κατά πόσο ένα μαγαζί που περνώντας από μπροστά του όταν ακόμα πουλούσε μόνο κρασί από τα Μεσόγεια και βλέποντας το σε μία τραγική κατάσταση με σκασμένους τοίχους, άθλια graffiti και γενικά εικόνα εγκατάλειψης, μπορούσε να μεταμορφωθεί σε ένα όμορφο και καλαίσθητο χώρο εστίασης.

Το αποτέλεσμα δικαιώνει σε μεγάλο βαθμό τους ιδιοκτήτες αλλά και τους χρήστες του ask που έχουν γράψει καλά λόγια. Βλέπεις λοιπόν έναν χώρο ο οποίος φτιάχτηκε με τέτοιο τρόπο ώστε να σε μεταφέρει νοερά στο παρελθόν. Εμένα μου θύμισε χάνι ή ταβέρνα σε ορεινό χωριό της Θεσσαλίας.

Έντονη η πέτρα στις 2 σάλες που αποτελούν τον κυρίως χώρο, και ταυτόχρονα με τα γκιούμια, τα πήλινα αντικείμενα, τις φωτογραφίες από παππούδες, θείους και άλλους συγγενείς με τις φουστανέλες και άλλες παραδοσιακές ενδυμασίες, το παλιό ραδιόφωνο, τη ραπτομηχανή, τα φαναράκια, τη μαντεμένια σόμπα και τα ψηλά ξύλινα παράθυρα το ανεβάζουν επίπεδο και χαίρεται το μάτι να παίζει με τον χώρο.

Αυτά μέχρι να καθίσεις στα κλασσικά ξύλινα τραπέζια με τα καρό τραπεζομάντηλα και τα ψάθινα καθίσματα. Όταν κάνεις το λάθος και σηκώσεις το κεφάλι σου ψηλά βλέπεις τον πέτρινο τοίχο να σταματάει απότομα και να συνεχίζεται από απλό τσιμέντο και ξύλινη σκεπή που δεν δένει με το υπόλοιπο μαγαζί. Όπως δεν δένουν και τα βιομηχανικού στυλ μπουριά του εξαερισμού. Δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε στραβά σε αυτό το κομμάτι της διακόσμησης.

Στην δεύτερη σάλα που καθίσαμε, την σάλα χωρίς τη σόμπα επικρατούσε και μια σχετική παγωνιά. Πιστεύω ότι με ποιο κρύο καιρό δύσκολα κάθεσαι χωρίς μπουφάν.

Τελευταίο άσχημο του μαγαζιού ο κατάλογος του μενού. Όχι μόνο ο κανονικός ο οποίος είναι μια σελίδα Α4 κακοτυπωμένη που σε κάποια σημεία δεν φαίνεται τι γράφει, αλλά και ο άλλος με τα πιάτα ημέρας. Ήρθε ένα χαρτί κομμένο από μπλοκάκι, με γραμμένα χωρίς τιμές τα extra της ημέρας. Ναι μεν θες να δώσεις την εικόνα κουτουκιού ή παραδοσιακής ταβέρνας αλλά οι κατάλογοι εμένα με παραπέμπουν σε προχειρότητα. Ως εδώ οι παρατηρήσεις.

Όλα τα υπόλοιπα ήταν πολύ καλά. Ο σερβιτόρος, πάντα χαμογελαστός, εγκάρδιος και ομιλητικός, μας εξήγησε όσα πιάτα δεν είχαν περιγραφή στον κατάλογο. Μας έφερε στην αρχή, 2 ειδών ψωμί καψάλα (ψημένο στα κάρβουνα) που λένε στο χωριό, μου με ρίγανη και λάδι μαζί με το πολύ καλό κόκκινο κρασί. Όλα τα πιάτα ήρθαν με πολύ καλή σειρά, έτσι ώστε να υπάρχει μια συνέχεια στο φαγητό αφού, ούτε τα είχαμε όλα μπροστά μας, ούτε μείναμε χωρίς να τσιμπάμε κάτι.

Καλωσόρισμα με κρυφά χρεωμένα πιατάκια, όπως και κέρασμα στο τέλος δεν υπάρχει αλλά αυτό δεν με πείραξε καθόλου.
Δοκιμάσαμε από τα κρύα ορεκτικά του τα πάντα: και τυροκαυτερή και μελιτζανοσαλάτα και χούμους. Και τα 3 ήρθαν σε τεράστια ποσότητα που φοβήθηκα ότι θα μείνουν στο τέλος. Φαγώθηκαν όλα βάζοντας το ψωμί να κάνει άπειρες βουτιές. Με διαφορά καλύτερη η μελιτζανοσαλάτα, απαλή με έντονη την γεύση του καρυδιού χωρίς να παραγκωνίζει την γεύση της καπνιστής μελιτζάνας.

Η τυροκαυτερή ακολουθεί, κοκκινωπή και ολίγον τι καυτερή θυμίζει έντονα Β. Ελλάδα.

Από σαλάτα επιλέξαμε την πράσινη με παστράμι, αρκετά δροσερή με λόλα, ρόκα, iceburg, σταφίδες και καρύδια με αρκετή και καθόλου αλμυρή την ποσότητα από το παστράμι.

Παστουρμαδοπιτάκια με σπιτικό φύλλο, πολύ κασέρι και ήπιο παστουρμά που ενώ φαινόταν ότι το φύλλο κρατούσε λάδι δεν το ένοιωθες στη γεύση και φαγωθήκαν εν ριπή οφθαλμού.

Εκπληκτικό για τα ελληνικά δεδομένα χιουνκιάρ μπεγιερντί, must be σε κάθε επίσκεψη. Το μοσχάρι έλιωνε πραγματικά και η κόκκινη σάλτσα του έδινε εκπληκτική γεύση στον πουρέ μελιτζάνας. Ο μάγειρας έδωσε σεμινάριο μαγειρικής. Και λέω για τα Ελληνικά δεδομένα διότι, όπως μας είπε μια γιαγιά σε ένα χωριουδάκι στη μέση του πουθενά στο δρόμο Σμύρνης –Σιριντσέ, το πραγματικό χιουνκιάρ δεν έχει μοσχάρι αλλά αρνί.

Μαντί που το χειροποίητο ζυμαρικό αν και μικρό, έδινε ρέστα αλλά μέχρι εκεί. Δεν ξέρω τι με χάλασε περισσότερο. Η γεύση του κιμά μέσα στη ζύμη ή η καυτερή σάλτσα που είχε ο πελτές ντομάτας από πάνω.

Τα ψητά μας τέλος, ήταν μια ικανοποιητική μερίδα μπιφτέκια πολύ γευστική, αφού ο μικρός της παρέας δεν άφησε τίποτα και 2 από τα κεμπάπ του: Άδανα και γιαουρτλού. Συνοδεύονταν και τα 2, με ψητή ντομάτα, κρεμμύδι και χεράτες πατάτες.

Το κάψιμο του Άδανα ήταν πταίσμα μπροστά στο μαντί, φαγώθηκε άνετα και είχε πολύ ωραία ‘’γεμάτη, δεμένη’’ γεύση, λόγω μάλλον και της σύνθεσης του κιμά, σε αντίθεση με το γιαουρτλού που η γεύση του ήταν πιο light αλλά ήταν και αυτό πολύ καλό και δροσερό. Οι μερίδες είχαν 2 μέτριου μεγέθους κεμπάπ αλλά δεν μπορώ να πω ότι μετά από όλα τα παραπάνω πεινούσα ακόμη.

Στο τέλος δοκιμάσαμε μια αρκετά καλή, απαλή, λεμονάτη κρέμα γιαουρτιού και ένα καλό κιουνεφέ. Το κιουνεφέ ήρθε σε ταψάκι, σιροπιάστηκε μπροστά μας, αλλά είχε αρπάξει ελαφρά το φύλλο το οποίο υπερίσχυε της γεύσης του τυριού. Θα το δοκιμάσω ξανά.

Με αυτά και με αυτά 6 άτομα δώσαμε από 15 ευρώ το άτομο, τιμή πολύ καλή για αυτά που προσφέρει.

Θέλω σίγουρα να δοκιμάσω, όταν φτιάξει ο καιρός, την πίσω αυλή του και θέλω σίγουρα να δω και κάποιες βελτιώσεις στον χώρο. Διότι το μαγαζί, αν και νέο στο χώρο της πολίτικής κουζίνας έχει βάλει τα γυαλιά σε πολλούς που το παίζουν ειδήμονες.

Κλείνω με την φράση (ολίγον τι παραφρασμένη) που λέει ο αείμνηστος Ρίζος στον Ζήκο στην εκπληκτική ταινία ‘’Ο Μπακαλόγατος’’:
‘’Θα ξανάρθω ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ’’!!!!!!!

Πολίτικη κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Διαβάζοντας τις κριτικές για το συγκεκριμμένο εστιατόριο και ων λάτρης τής Πολίτικης κουζίνας, το δοκίμασα μαζί με φίλους ένα φθινοπωρινό βράδυ.

Ο χώρος έχει περιγραφεί σε άλλες κριτικές, οπότε το μόνο επί πλέον σχόλιο μου είναι πως αν καθήσετε έξω, προτιμείστε τα τραπεζάκια τα οποία δεν έχουν οπτική επαφή με την Μεσογείων ώστε να περιορισθεί ο θόρυβος.

Το σέρβις σωστό και εξυπηρετικό σε όλη την διάρκεια της βραδιάς.

Εξαιρετικά τα ψωμάκια δύο ειδών τα οποία ήρθαν στο τραπέζι.

Με σκοπό να δοκιμάσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα πιάτα, αποφασίσαμε να μοιρασθούμε και τα πρώτα και τα κύρια. Έτσι παραγγείλαμε:
- Παστουρμαδοπιττάκια (1/4) φύλλο χοντρό και υπερβολικά λαδωμένο
- Τυροπιττάκια (3/4) Κριτσανιστά και σωστά τηγανισμένα
- Ισλί (0/4) Έλεος. Η γέμιση να χάνεται μέσα σε σβώλους από ζυμάρι. Πρέπει με διαφορά να είναι η χειρότερη εμπειρία μας διαχρονικά
- Λαχματζούν (2/4) Όχι κακό και με λεπτή βάση αλλά γευστικά τίποτα το ιδιαίτερο
- Γιαουρτλού (2/4) Εδώ τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερα, μια που υπήρχε γευστική ισορροπία, αλλά το κεμπάπ ήταν εσωτερικά άψητο
- Αδανα (1/4) Δρόμοι εντελώς αντίθετοι με το κεμπάπ τόσο παραψημένο που οι άκρες του ήταν τραγανές.
- Χουνκιάρ (1/4) Εδώ χάσαμε τον δρόμο μας τελείως. Το κρέας μεν μαλακό και σωστά μαγειρεμένο, αλλά η μελιτζάνα υπερφορτωμένη με κανέλλα η οποία κουκούλωνε οποιαδήποτε άλλη γεύση.

Πολύ καλύτερη η εικόνα με τα γλυκα όπου:
- Το μαχαλεπί (2/4) ήταν γευστικότατο, αν και παραφορτωμένο με μαστίχα και το σχήμα του προσομοίαζε σε Pavlova
- To κιουνεφέ (3/4), πιθανόν το καλύτερο που έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα, πράγμα που εκτιμάται ιδιαίτερα γνωρίζοντας την δυσκολία σωστής παρασκευής αυτού του κατά άλλα λιτού γλυκού.

Συνοψίζοντας. Κάποια από τα προβλήματα μπορεί να οφείλονται σε κακή βραδιά στα τηγάνια ή στην ψησταριά, αλλά οι αστοχίες ήταν πράγματι πολλές.

Θα ξαναπάμε? Ήταν τόσο διαφορετική η εμπειρία από αυτές άλλων φίλων στο site, που μας προκαλούν να ξαναπάμε, αλλά αυτό το ιτσλί πραγματικά δεν σερβίρεται, οπότε όχι.

Πολίτικη κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

ΧΩΡΟΣ: Όμορφος κήπος στο πίσω μέρος του μαγαζιού, ο οποίος δε φαίνεται από τη Μεσογείων. Αλλά και το εσωτερικό του μαγαζιού (επεδή το διασχίσαμε για να βγούμε στον κήπο) είναι ξεχωριστό (με την καλή έννοια) λόγω της πέτρινης κατασκευής και του μαρμάρινου πατώματος των δύο "αιθουσών" που έχει, βγάζει κάτι "αρχοντικό" και συνάμα "ζεστό".

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: Πολύ γρήγορη και κατατοπιστική ως προς το μενού. Ίσως λίγοοοοο λιγότερο απότομη στις απαντήσεις της αλλά θα τη δικαιολογήσω γιατί τη μέρα που πήγαμε το μαγαζί ήταν γεμάτο λόγω βάπτισης.

ΓΕΥΣΗ: Ήμασταν τέσσερα άτμομα και πήραμε:

1) Μία σαλάτα με μαρούλι και άλλα πράσινα λαχανικά, ένα αλλαντικό και βαλσάμικο ξύδι: Μας άρεσε, ήταν πολύ δροσερή και το αλλαντικό από πάνω της πήγαινε... γάντι!

2) Πεϊνιρλί (μικρό, ήταν στα ορεκτικά) με κρέας (είχε μια περίεργη ονομασία που δε συγκράτησα): Πολύ γευστικό

3) Μπριζολάκια χοιρινά με πατάτες τηγανιτές: Σωστά ψημένα, λεπτοκομμένα, όμως ήταν μόνο δύο (θα μπορούσε να βάλει κανένα ακόμα).

4) Κεμπάπ γιαρτλού: Προσωπικά μου άρεσε αρκετά, είχε ένα μπαχαρικό που του έδινε ιδιαίτερη γεύση, ο κιμάς δε μύριζε καθόλου, θα μπορούσε να έχει και μερικές πιτούλες συνοδεία του γιαουρτιού. Οι άλλοι της παρέας δεν ξετρελλάθηκαν.

5) μοσχάρι χουνκιάρ μπεγεντί: Υπέροχος πουρές μελιτζάνας με χαρακτηριστική καπνιστή γεύση μελιτζάνας, το κρέας έλιωνε, η σάλτσα ήταν δεμένη και οι "παπάρες".... είχαν την τιμιτική τους!!!!

6) Ριζότο με μανιτάρια: Πολύ σωστό, έλιωνε στο στόμα. Δεν έμεινε ούτε κόκκος.

Μας έφεραν επίσης ωραίο ζεστό ψωμάκι (και λευκό και μαύρο).

Για επιδόρπιο: 1) Καζάν ντι πι (Δεν μας συνεπήρε, σαν ρυζόγλο ήταν γευστικά) και
2) Ένα γλυκό (δε θυμάμαι πως λεγόταν) με ροδόνερο και μαστίχα (καλύτερο από το πρώτο, δροσερό και ευχάριστο στη γεύση).

Ήπιαμε λευκό κρασάκι. (δικό τους όπως μας ενημέρωσε ο σερβιτόρος,
ενταξει... καλο! ).

Να σημειώσω εδώ, ότι ενώ περίμενα ότι θα χρειαστεί και μια σόδα (πολίτικη κουζίνα = βαριά στις γεύσεις της), όλα τα φαγητά είχαν "ραφιναρισμένη" γεύση και δεν ήταν καθόλου βαριά.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω ήταν 73,50, OK... καλά το λές (ίσως ένα δεκαευράκι πιο κάτω θα έπρεπε.. )

Στο δια ταύτα..... Έμεινα με θετικές εντυπώσεις, σίγουρα όσοι μένουν στα Βόρεια Προάστια αξίζει να το δοκιμάσουν.

Πολίτικη κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Ένα νέο μαγαζί με αρκετά έντονη προτίμηση στις παρέες μου είναι ο Παπαγεωργίου. Χωρις να είμαι λάτρης της ανατολίτικης ή της πολίτικης κουζίνας έχω επισκεφθεί το χώρο ήδη αρκετές φορές.

Ο κατάλογος έχει ποικιλία, ειδικά αν προσθέσουμε και τα πιάτα ημέρας, τα οποία δεν είναι και τόσο ημέρας καθότι υπάρχουν πάνω κάτω όσες φορές έχω πάει. Τα πιάτα ημέρας βέβαια δεν έχουν τιμές κάτι που είναι ασυγχώρητο.

Από σαλάτες και ορεκτικά έχουμε δοκιμάσει:
Πατάτες τηγανιτές. Καμιά φορά αναρωτιέσαι πόσο σημαντική μπορεί να είναι μια μερίδα πατάτες για την γνώμη σου για ένα εστιατόριο. Τελικά εδώ είναι το πιάτο από το οποίο αρχίζεις την παραγγελία. Το μικρό μεταλλικό τελάρο στο οποίο σερβίρονται απλά είναι το κερασάκι στην τούρτα. (5/4)
Τυροπιτάκια. Το δεύτερο πιάτο που πρέπει απαραίτητα να υπάρχει στο τραπέζι. Απλά τέλειο (5/4).
Λουκάνικο μοσχαρίσιο. Μια μεγάλη μερίδα, που ίσως σε κάποιους φανεί βαρύ για το στομάχι.
Τυρί σαγανάκι με πετιμέζι!!!. Εξαιρετικό. Απελπιστικά μικρή όμως η μερίδα.

Μοσχαράκι με πουρέ μελιτζάνας (χουνκιάρ μπεγεντί). Από τα πιο μαλακά και γευστικά μοσχαράκια που έχω φάει. Εάν επίσης σου αρέσει και ο πουρές, που είναι ιδιαίτερος, τότε έπιασες το τζόκερ.
Κεμπάμπ γιαουρτλού και Άδανα (λίγο καυτερό). Ικανοποιητικά πιάτα, χωρίς να με τρελάνουν. Προτιμώ το γιαουρτλού.
Λαχματζούν. Εμένα δεν μου άρεσε. Λιτό, χωρίς το κάτι που θα σε κάνει να το ξαναπάρεις. Ίσως να με στοιχειώνει το αντίστοιχο του Pars.

Δοκιμάσαμε κόκκινο κρασί, που απλά συνόδευσε το φαγητό.

Σαν συμπέρασμα οι γεύσεις είναι αρκετά καλές και οι μερίδες καλές για τις τιμές τους.

Εξυπηρέτηση: service γρήγορo, χαμογελαστό.

Χώρος: Το μαγαζί είναι πάνω στη Μεσογείων και αν δεν είσαι υποψιασμένος δεν θα το παρατηρήσεις. Είναι μια παλιά πέτρινη μονοκατοικία, ψηλοτάβανη και ευρύχωρη.
Στην αρχή υπάρχει η κουζίνα!!!. Ακολουθούν δύο αίθουσες για καπνίζοντες και μη (η διάκριση τηρήθηκε και τις δύο φορές). Το καλοκαίρι έχει και κήπο στο πίσω μέρος, όπου είναι συμπαθητικός. Τα τραπεζάκια μεγάλα και οι αποστάσεις μεταξύ τους άνετες. Όταν έχει πολύ κόσμο η βαβούρα είναι αρκετή. Προσοχή στο πάρκινγκ. Αν παρκάρεις πάνω στο πεζοδρόμιο τότε ΟΚ, το αφηνεις έξω από το κατάστημα. Αν θέλεις να είσαι τυπικός, τότε υπάρχει πρόβλημα. Μάλλον θα παρκάρεις μακρυά ή από την απέναντι πλευρά της Μεσογείων.

Χώρος Μη Καπνιζόντων: Υπάρχει διαχωρισμός. Όσες φορές έχω πάει, δεν υπήρξε πρόβλημα.

Τιμές: Κανονικές για την ποσότητα και γεύση.

Μια καλη επιλογή. Πρόταση πατάτες, τυροπιτάκια, τυρί σαγανάκι με πετιμέζι, μοσχοράκι με πουρέ μελιτζάνας.

Πολίτικη κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Οφού, που λένε και στην Κρήτη... Η κριτική αυτή ξεκινά με βαθύ αναστεναγμό και ανάμεικτα συναισθήματα.

Κατ'αρχάς, θέλω να σας πω πως την Πολίτικη (τη Μικρασιάτικη, γενικότερα) κουζίνα την κατέχω και πολύ και καλά. Έχω προλάβει μία πρόγιαγιά, μία γιαγιά και πολλές θείες από Προύσα κι από Σμύρνη, έχω φάει τα φαγητά τους, και τα μαγειρεύω και εγώ. Χωρίς να θέλω, δέ, να περιαυτολογήσω τα μαγειρεύω καλά. Άρα, όσον αφορά το φαγητό θα είμαι αυστηρή. Γιατί αν μπορώ εγώ να κάνω κάτι καλά, ο επαγγελματίας οφείλει να το κάνει καλύτερα.

Πάμε τώρα στην ουσία της κριτικής...

Χώρος. Εμφανισιακά όμορφος. Πέτρινοι τοίχοι, απλά -ξύλινα- τραπεζοκαθίσματα, λιτή διακόσμηση. Ήταν όμως πάρα πολύ φωτεινός. Καμμία ατμόσφαιρα.
Επίσης, μόλις γέμισε η αίθουσα στην οποία ήμασταν η βαβούρα ήταν δυσβάσταχτη. Οι άδειοι πέτρινοι τοίχοι λειτουργούσαν ως ηχείο και πολλαπλασίαζαν τον θόρυβο. Δεν μπορούσες να ακούσεις τι σου λέει ο διπλανός σου, αναγκαζόσουν να φωνάζεις και ουσιαστικά -άθελά σου- προσέθετες στην χάβρα. Όπως μου είπε ο φίλος καλοφαγάς με τον οποίο συντρώγαμε "ο συνδυασμός φωτός και φωνών με κάνει να νοιώθω πως είμαι στην κρεαταγορά". Εν ολίγοις, πρέπει να μπουν υφάσματα και ξύλινα αντικείμενα στους τοίχους, να απορροφούν τον θόρυβο.

Το δεύτερο μείον του χώρου είναι πως δεν είναι λειτουργικός διότι χωρίζεται σε δύο αίθουσες, στη μια εκ των οποίων (για τους μη καπνίζοντες) είναι η κουζίνα και το πάσο. Η δεύτερη αίθουσα δεν έχει την παραμικρή οπτική επαφή με το προσωπικό. Αν θες κάτι, πρέπει να περιμένεις να περάσει σερβιτόρος από την αίθουσα για να φέρει κάποιο πιάτο και να ελπίζεις πως δεν θα το αφήσει και θα φύγει αλλά θα κοιτάξει λίγο γύρω του. Αυτό κάπως πρέπει να το λύσουν.

Σέρβις. Άνευρο, σχεδόν διεκπαιρεωτικό, από δύο άτομα που προφανώς δεν φτάνουν και που δεν έχουν και πολύ το "σερβίρω και κοιτάζω και γύρω μου ταυτόχρονα". Από τη στιγμή που καθίσαμε, πέρασαν 20 λεπτά για να μας δώσει κάποιος σημασία (μάταια προσπαθούσα να τραβήξω την προσοχή για να ζητήσω ένα τασάκι) και σχεδόν μισή ώρα για να παραγγείλουμε. Υπόψιν, όταν φτάσαμε πάνω από το μισό εστιατόριο ήταν άδειο. Μόνο στο τέλος μας ρώτησαν πως μας φάνηκαν τα φαγητά και δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο η κριτική μου ήταν και πολύ ευπρόσδεκτη.

Μενού. Μία κάρτα Α4 κακοτυπωμένη (νομίζω ήθελαν να την κάνουν να μοιάζει old fashioned αλλά στην πραγματικότητα την έκαναν να φαίνεται cheap fashioned) και ένα πρόχειρο χαρτί με τα πιάτα ημέρας ΧΩΡΙΣ ΤΙΜΕΣ. Και τα δύο, απαράδεκτα. Επίσης, οι άσχετοι με την Πολίτικη κουζίνα σίγουρα θα έχουν πρόβλημα και να διαβάσουν και να διαλέξουν.

Φαγάκι. Σε γενικές γραμμές καλό. Σίγουρα άνω του μετρίου, αλλά τα δύο πιάτα που έκριναν -κατά τη γνώμη μου- τον σεφ είχαν αστοχίες. Πάμε να σας τα πω αναλυτικά.

Γαής (το ποντιακό τυρί που είναι σε μορφή πλεξούδας). Δύο ειδών, ένα με μυρωδικά και ένα με μπούκοβο. Στο μενού δεν λέει πως δεν πρόκειται για το απλό τυρί. Αν κάποιος δεν τρώει καυτερά, την πάτησε. Από νοστιμιά ήταν μια χαρά πάντως.

Παστουρμαδοπιτάκια. Τρία στον αριθμό, πολύ νόστιμα, με τον παστουρμά ίσα να ακούγεται (αυτό για άλλους είναι καλό, για άλλους κακό, διαλέχτε την μεριά σας), τραγανά και καθόλου λαδερά, με φύλλο σίγουρα χειροποίητο.

Ισλί κιοφτέ (στο μενού το έλεγε ιτσλί, εσείς μπορεί να τα ξέρετε και ως κούπες/κίμπε). Επίσης τρία, πολύ καλά εκτελεσμένα και στη ζύμη και στη γέμιση.

Πατάτες τηγανητές. Σπιτικές, καλοκομμένες και καλοτηγανισμένες χωρίς καθόλου λαδίλα.

Μαντί. Το πρώτο τεστ. Αν δεν είχα ξαναφάει θα είχα πάθει πλάκα! Ήταν πραγματικά πεντανόστιμο. Καλή ισορροπία γιαουρτιού/καυτερής σάλτσας, νόστιμη ζύμη (αν και την ήθελα λίιιγο πιο λεπτή), η γέμιση δεν πολυακουγόταν μεν αλλά ήταν νόστιμη δε, και το βουτυράκι ήταν επίσης πολύ καλής ποιότητας. ΟΜΩΣ, αυτό δεν ήταν μαντί. Ή τουλάχιστον δεν ήταν το μαντί που ξέρω εγώ.
Το μαντί που ξέρω είναι "βαρκούλες" από ζύμη, γεμιστές με κιμαδάκι, οι οποίες πρώτα ψήνονται στο φούρνο, μετά περιχύνονται με ζωμό, ξαναψήνονται, και στο τέλος ξαναπεριχύνονται με βουτυράκι, γιαούρτι και καυτερή κόκκινη σαλτσούλα.
Αυτό το μαντί που φάγαμε, ούτε βαρκούλες ήταν, ούτε ψημένες στο φούρνο ήταν. Ουσιαστικά ήταν κάτι σαν πελμένι (τα Ρώσικα ζυμαρικά που μοιάζουν με τορτελίνια) βρασμένα και σερβιρισμένα όπως το μαντί.
Με λίγα λόγια ήταν ένα πάρα πολύ νόστιμο πιάτο, που σίγουρα θες να το ξαναφάς, αλλά δεν ήταν μαντί.

Χιουνκιάρ μπεγιεντί. Η απογοήτευση της βραδιάς.
Στα συν: το κρέας ήταν μαλακό και καθόλου λιπαρό, και το πουρέ μελιτζάνας έβγαζε η γεύση του καπνιστού.
Στα πλην: το κοκκινιστό είχε όση κανέλα βάζω στο ριζόγαλο. Αντί να βγάζει γεύσεις και αρώματα, έβγαζε μόνο μια -ανεπιθύμητη για αλμυρό φαγητό- γλυκύτητα και ένα άρωμα κανέλας. Τίποτα άλλο...
Το πουρέ μελιτζάνας έβγαζε μια απίστευτα ενοχλητική γαλατίλα. Σα να τρώω μελιτζάνες με εβαπορέ. Ο κύριος που μας ρώτησε στο τέλος και του το είπα με βεβαίωσε πως δεν χρησιμοποιούν εβαπορέ, οπότε δεν ξέρω από που προέκυψε αυτή η έντονη γεύση, αλλά σας βεβαιώνων πως ήταν εκεί σε κάθε μπουκιά.
Εν ολίγοις, το χιουνκιάρ ήταν αποτυχημένο και έβγαζε γεύσεις και αρώματα που έχουν θέση σε ένα γλυκό, ίσως, και όχι σε κοκκινιστό κρέας με πουρέ μελιτζάνας. Η αιτιολογία "στους πολίτες αρέσει γιατί βάζουν πολύ κανέλα" μου φάνηκε κάπως περίεργη μιας που και στην Πόλη και στη Σμύρνη τα κρέατα ήταν καλής ποιότητας και δεν χρησιμοποιούσαν τόσα μπαχαρικά όσα στα βάθη της Ανατολής που τα κρέατα ήθελαν μισή σκάφη μπαχάρια για να μην μυρίζουν. Δεν λέω πως δεν χρησιμοποιούσαν καθόλου, απλά ήταν σε νορμάλ ποσότητες που αναδείκνυαν τις υπόλοιπες γεύσεις και δεν τις υπερκάλυπταν.

Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από 4 κατοσταράκια χύμα τσίπουρο (εξαιρετικής ποιότητας, χίλια μπράβο σε όποιον το διάλεξε) και ψωμάκι μαύρο και λευκό, ζυμωτό, ψημένο στα κάρβουνα, και πάαααρα πολύ νόστιμο.

Για γλυκάκι πήραμε έναν κιουνεφέ για δύο (για ενάμιση, αν είστε καλοφαγάδες, για έναν αν είστε η μαμά μου) τον οποίο και φτιάχνουν εκείνη την ώρα. Έφτασε ροδοψημένος, χωρίς πολύ βούτυρο (εύγε! ) και με το σιρόπι χωριστά για να βάλεις όσο θες (δεύτερο εύγε! ). Όπως μας ενημέρωσε ο μετρ (που νομίζω είναι και ιδιοκτήτης) δεν είχε το αυθεντικό τυρί που βάζουν στον κιουνεφέ γιατί δεν του είχαν στείλει από την Πόλη. Μαντεύω πως είχε βάλει ή ανθότυρο ή μασκαρπόνε. Δοκίμασα να του προτείνω να χρησιμοποιεί βουβαλίσια μοτσαρέλα όταν δεν βρίσκει το αντίστοιχο τυρί αλλά δεν του άρεσε η ιδέα. Ούτε εμένα μου αρέσει η ιδέα του κιουνεφέ που δεν "μαστιχώνει" το τυρί του, αλλά ΟΚ, εκείνος είναι το αφεντικό.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 50 ευρώ. Χωρίς το παραμικρό κέρασμα. Αν σκεφτώ πως πήραμε μόνο δύο κυρίως και δύο ζεστά ορεκτικά και ήπιαμε ελάχιστα, το κατατάσω άμεσα στα ακριβά. Εξάλλου, αν εξαιρέσουμε το χιουνκιάρ, οι μερίδες δεν ήταν καν μεγάλες.

Θα ξαναπάω? Δεν ξέρω τι να σας πω... Από τη μία μου αρέσει η ιδέα να τρώω Πολίτικα χωρίς να κουραστώ να τα μαγειρέψω (δυστυχώς είμαι η μόνη πλέον στην οικογένεια που ασχολείται με αυτή την κουζίνα), από την άλλη θα ήθελα το επίπεδο του φαγητού που τρώω έξω να είναι -αν όχι καλύτερο, έστω- αντίστοιχο του δικού μου.