Medium mousiko mezedopoleio 11310
Medium mousiko mezedopoleio 11420
ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠΩΛΕΙΟ ΠΕΡΙ ΚΡΕΑΤΩΝ ΓΕΥΣΕΙΣ
Ταβέρνες με τραγούδι

Νέα Ιωνία

Με πολύ κέφι & μεράκι δημιουργήσαμε στην περιοχή της Νέας Ιωνίας ένα όμορφο παραδοσιακό ταβερνάκι και περιμένουμε να σας εξυπηρετήσουμε. Εδώ θα γευθείτε ψητά της ώρας όλα στα κάρβουνα, καθώς και παραδοσιακές σούβλες. Επίσης σας περιμένουν εκλεκτοί χειροποίητοι ελληνικοί μεζέδες. Όλα αυτά με τη συνοδεία καλού κρασιού και παρεΐστικης ζωντανής μουσικής κάθε βράδυ. Θα μας βρείτε ανοιχτά από Τρίτη εώς Σάββατο βραδάκι & τις Κυριακές το μεση - μεράκι... Δερκών 18 & Πισσιδίας στην Νέα Ιωνία. Αναλαμβάνουμε κάθε είδους κοινωνικές εκδηλώσεις. ΤΗΛ.213 03 50 713 - 210 27 73 495 - 69 51 97 66 94 - 69 79 55 10 81 Με εκτίμηση Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης.

Δευτέρα

Έχει ζωντανή μουσική
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Τρια πραγματα σε αυτη τη ζωη, οταν τα ζοριζεις πολυ, εχουν την ταση να σε φτυνουν καταμουτρα: οι καινουργιοι ερωτες, οι βραδινες εξοδοι και τα λαμα. Και καλα τα αλλα δυο, βρισκεις αλλο ταιρι ή πιο προθυμο να υπομεινει χαδια ζωο. Πως ομως παιρνεις το τραπεζι σου απο το μαγαζι που στα κανε μουσκεμα να πας σε αλλο να συνεχισεις τη βραδια σου στα στεγνα;

Φταιμε και μεις, εδω που τα λεμε. Της καρφιτσωθηκε της αλληνης στο μυαλο ζωντανο μουσικο προγραμμα, και κοντεψαμε να ξενιτευτουμε επειδη δε βρισκαμε ουτε κιλιμι διαθεσιμο. Καπως ετσι, καταληξαμε 11 ατομα, ενα βροχερο σαββατοβραδο, σε ενα απο τα τραπεζια του Περι Κρεατων Γευσεις, της μοναδικης επιλογης με ελευθερο τραπεζι που ειχαμε μετα ερευνα επιπεδου Νικολουλη.

Επισης φταιμε που πηγαμε σε 3 δοσεις, σαν αμοξιλ 500ρι. Κατα τις 10 παρα οι 3, 11.30 αλλες 3, μια ωρα μετα τα ρεστα μας. Αμα τη εμφανισει, ειχαμε δηλωσει οτι ειμαστε πιο κοινωνικα απροσαρμοστοι απο Μαορι στο Μανχατταν, αλλα εκει καπου σταματησαμε τις αλλοπροσαλλιες, και τις αρχισε το καταστημα.

Το οποιο καταστημα ειναι το αναμενομενο εμφανισιακα, ανετο και καθαρο, χωρις κανενα παινεψιμο διακοσμο, αλλα σιγουρα καταλληλο για το σκοπο του. Εκτιμησα τα ευρυχωρα τραπεζια και τις ανθρωπινες αποστασεις μεταξυ τους, δεν εκτιμησα τις καμποσο αβολες καρεκλιτσες τους.

Επισης εκτιμησα τον επαγγελματια μουσικο τους που τραγουδουσε πολυ ωραια το εντεχνολαικο ρεπερτοριο του, καθως και την ικανοτητα του να εκτελει σπαραξικαρδια μεχρι και το τραγουδι των Τελεταμπις. Δεν μπορω να πω το ιδιο και για την υπερτατα καλτ φιγουρα του ιδιοκτητη, στον οποιο καθε τρεις και λιγο παραχωρουσε εμφανως απροθυμα το μικροφωνο. Ο ανθρωπος αυτος σαφεστατα αγαπα το παλκο, αλλα η ωδικη του δεινοτητα φερνει στο νου παπαγαλο παρα αηδονι, οποτε μονο με χιουμορ παλευοταν η κατασταση.

Για να μη θυμηθω καλυτερα την οριενταλα που κουνουσε τους ελληνοπρεπεις γοφους της και ζαλιζε με τα δονουμενα ψωμακια της τους ηδη αποχαυνωμενους απο το κρασι θαμωνες. Πως συνταιριαξαν Ορφεα Περιδη, παρωδια Καρρα και Alla Kushnir, αποτελει αλυτο μυστηριο.

Τιποτα ομως, δε μας προετοιμασε για το κλεισιμο της βραδιας μας εκει, μιας βραδιας που ξεκινησε με ευγενεστατο καλωσορισμα, ευχαριστη εξυπηρετηση απο μια κοπελα και γενικα καλη συμπεριφορα του προσωπικου απεναντι μας. Αν δεν ειχε ακολουθησει το σκηνικο που περιγραφω παρακατω, ευκολα θα ειχα βαλει 4 στον τομεα. Τωρα βαζω 2 και να λενε και ευχαριστω που εχω χιουμορ σαν ανθρωπος.

Τρεις χωριστες παρεες στο ιδιο τραπεζι σημαινουν και 3 λογαριασμους. Οι πρωτοι και οι δευτερες φαγαμε, οι τριτοι ηπιαν μιση δεξαμενη κρασι. Οταν ηρθε λοιπον οι ωρα να πληρωσουμε για να φυγουμε, οι τελευταιοι ηθελαν να μεινουν να συνεχισουν να επενδυουν στο μνημειο του αγνωστο
υ αμπελουργου. Ζηταμε λοιπον χωριστους λογαριασμους και πληρωνουμε οι 2 πρωτες δοσεις τα δικα μας. Ο ιδιοκτητης ερχεται καθιδρος και ρωτα ποιος ηπιε, λεει, μισο ημιγλυκο, που ειχε μεινει απληρωτο. Σημειωτεον, οι 5 που θα εμεναν δεν ειχαν πληρωσει.

Εξηγουμε πανω απο το θορυβο οτι εμεις πληρωσαμε τα δικα μας, και οι αλλοι θα πληρωσουν τα κρασια τους στο τελος. Δεν πειθεται. Οποτε, κατα την εξοδο μας, και ενω εκτελει στα 5 μετρα Μητροπανο, κατεβαζει το μικροφωνο, με γραπωνει απο το μπρατσο και ρωτα εντονα αν βγαλαμε ακρη με το ημιγλυκο. Μπροστα σε ολο τον κοσμο, θεωρησε οτι ηταν σοφο να κανει κατι τετοιο. Παλι καλα που δεν το ειπε στο μικροφωνο, ή ακομα χειροτερα, τραγουδιστα. Περα απο αχαρακτηριστα αγενης, η πραξη του ηταν αψυχολογητη, και τελικα του κοστισε οποιαδηποτε μελλοντικη μας επαφη με το καταστημα.

Ισως και να το καταπινα αν, σε ενα τουλαχιστον τομεα, ημαστε ικανοποιημενοι, μα τωρα, δεν εχω κατι να πιαστω. Συμπεριφορα; Αστα βραστα. Φαγητα; Χρυση μετριοτητα, ενω κοστος ξεπερνα κατα πολυ την ποιοτητα που μας προσφερθηκε.

Στα του φαγητου, τα 3 πρωτα ατομα πηραμε:

Τζατζικι, μου θυμισε κουβαδισιο, χωρις να ορκιζομαι ομως. Σε καθε περιπτωσει ειναι βελουδινο μεν, ανευρο δε. (3.5€)

Πατατες τηγανιτες, ωραια τηγανισμενες και χερατες. Αυτο που μας χαλασε ηταν η ποσοτητα, ειδικα αν συνυπολογισεις οτι περασαν απο διπλα μας κατι μεριδες πολυ πιο καρδαμωμενες. (3.5€)

Κολοκυθακια τηγανιτα, λαδερα μεν και με αλευρατη γευση, αλλα τρυφερα μεσα και ωραια αλατισμενα. Δεν ειμαι αντικειμενικη, γιατι τα λατρευω οσο χαλια και αν ειναι, παντως στους αλλους δεν αρεσε η αλευρενια επιγευση. Επισης θεωρω την τιμη σκανδαλωδη για 15 αραχνουφαντες ροδελιτσες κολοκυθι, χωρις καν ενα ντιπ διπλα. (5.5€)

Μπεκρη μεζες. Πολλα πραγματα ηταν, μπεκρη μεζες ομως σιγουρα δεν ηταν. Σε ενα πηλινο βρηκαμε μερικες πρασινες πιπεριες, λιγη ντοματα, φετα, λαδια, νερα, αψαδα ουτε εξ ακοης, καλα για καψιμο δε το συζητω καν, δεν τον γνωριζω τον κυριο, και απο κατω μουλιασμενη τηγανιτη πατατα να πιανει χωρο. Σαν γευση κρινομενη, δεν ηταν καθολου κακη. Το ετρωγες. Αν ομως, οπως ο ατυχος φιλος μας, λαχταρας να φας το ονομα και οχι ο, τι αυτοι βαφτισαν ετσι, τοτε θα μεινεις με τη λιγουρα. (7€)

Μεριδα προβατοπαϊδακια. Να ξεκινησω απ τα καλα. Αριστα κομμενη και ψημενη, χωρις καμια ασχημη οσμη, με τη λαχταριστη μυρωδια της τσικνας, η προβατινα εγραψε. Με την ντοπιαστικη ποσοτητα ομως που φεραν, τρια παϊδακια με λιγο ψαχνο και μερικες πατατες, ισα που επαιρνε ο καθενας μια μυρωδια, μη και κακομαθουμε. (9€)

Μεριδα παϊδακι αρνισιο. Φερνει ατιμωση στο δολιο το ζωντανο που θυσιαστηκε για να ευχαριστηθουμε εμεις. Δε το σεβαστηκαν το καψερο, οποτε καπως ετσι κατεληξε τεσσερα λεπτουτσικα κοκκαλακια με ενα ιχνος κρεατος απανω, τοσο λαστιχενιο και σκληρο που πηγε ακλαφτο. Δεν ξερω ειλικρινα τι με πειραξε περισσοτερο. Που η μεριδα ηταν 60γρ κρεατος με κοπο, ή που και αυτο ηταν μια αμασητη μαζα νευρων και λιπους; (9€)

Για να λεμε και τα θετικα, κεραστηκαμε ενα πιατο με καμποσα κομματακια μιλφειγ, που ειναι παντα μια εκτιμητεα κινηση, και ηταν και νοστιμουλια. Επιπλεον, η αποδειξη ερχεται νομιμα και αζητητα, πραγμα που ξεκαθαρα σεβομαι.

Για ολα τα προαναφερθεντα, που για κορεσμο τριων πεινασμενων ατομων εφταναν δεν εφταναν, με εμφαση στο δεν, πληρωσαμε 3 ατομα, μαζι με 2 μισοκιλα κρασι (4.5€ εκαστο) ενα 50ρικο, χρηματα που θεωρω πολλα για την ποσοτητα και ποιοτητα οσων μας προσφερθηκαν. Πως να το κανουμε, ειναι τσιμπημενες οι τιμες, και συνδυαστικα με τα πιατα τους, σε εκνευριζουν επικινδυνα.

Τι μου εμεινε τελικως; Εκνευρισμος και δυσαρεσκεια. Διοτι φιλτατε αφεντικε, ειναι πολυ ευκολο να δωσεις μια να παει η καρδαρα με το γαλα ακλαφτη και συ της εριξες ενα τακλιν, τυφλα να χει ο Καστιγιο. Δε νομιζω να ξαναπαω. Ουτε τα δονουμενα ψωμακια της χορευτριας, ουτε η μουσικη, ουτε το φαγητο με συγκινησαν ιδιαιτερα, πραγμα περιεργο με τοσο δραμα στη φωνη του αοιδου.

01 Νοε 2016

Λίγο πριν πιάσουν τα πρώτα κρύα, Παρασκευή βράδυ, είχαμε την ευκαιρία να κάτσουμε στην πλατεία που έχει τραπέζια το Περί κρεάτων γεύσεις. Απλό περιβάλλον, ήσυχο, χωρίς παρεμβάσεις από το μαγαζί, θύμιζε άλλη εποχή.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη και καλή.

Πήραμε για 2 άτομα:
Ψωμί 0,5 ευρώ έκαστος. Πολύ νόστιμο

Τζατζίκι 3,5 ευρώ, εύγεστο, χωρίς πάρα πολύ σκόρδο

Χωριάτικη 4,5 ευρώ. Ότι περιμένει κανείς από μια χωριάτικη…

Μισό κιλό κοτόπουλο παϊδάκι σχάρας 6,5 ευρώ. Απλά άψογο. Ζουμερό, καλοψημένο, από τα καλύτερα που έχω φάει.

Μισό κιλό μπριζολάκια χοιρινά 9 ευρώ. Μαριναρισμένα και μαλακά, ήταν νόστιμα αλλά δεν με ξετρέλαναν

Κρασί λευκό, αξιοπρεπέστατο, 4 ευρώ το μισό κιλό

Δώσαμε 24,5 ευρώ χωρίς το κρασί και πραγματικά άξιζε τα λεφτά του. Άντε τώρα που χειμωνιάζει να δούμε και τον εσωτερικό χώρο…

12 Μάρ 2017

Αγαπημένοι... το site έχει αρχίσει με με εθίζει και στα γαστρονομικά μονοπάτια. Στις ανακοινώσεις του ψάχνω να βρω τη πιο δελεαστική προσφορά για να παρευρεθώ και εγώ. Ειδα λοιπόν. Κάθε Παρασκευή 12€ το άτομο με ζωντανή μουσική. ΘΑ ΠΑΜΕ. Τέλος. Όπως λέει και ένας άλλος χρήστης από εδώ... δρόμο πέρνουμε δρόμο αφήνουμε και φτάνουμε στη Νέα Ιωνία 7 άτομα. Ο χώρος είναι ταβερνούλα κλασσική, καθαρή και χαμογελαστή από όλες τις πλευρές. Καθόμαστε στο τραπέζι μας με πολύ ωραία διάθεση.

Ψωμί ζυμωτό (δεν είναι σαν της γιαγιάς μου, αλλά μεταξύ μας τίποτα δεν είναι σαν της γιαγιάς μου)
2 μερίδες τυροπιτάκια
1 τζατζίκάκια
1 τυροκαυτερή
2 μερίδες πατάτες
2 σαλάτες ανάμεικτες
1 μερίδα κοκορέτσι
1 μερίδα κοντοσούβλι
1 κιλό και κάτι μπριζολάκια χοιρινά.

Κρεάτα καλοψημένα και ζουμερά, το τζατζίκι προσωπικά δεν μου άρεσε ήθελα λίγο σκόρδο παραπάνω.

Λίγο το κρασάκι λίγο το πίνω και μεθώ χορέψαμε και τον καρσιλαμά μας. Είπαμε τα νέα μας όπως εμείς ξέρουμε. (μη νομίζετε φτυάρια και τέτοια είμαστε σοβαροί)

Φάγαμε το γλυκάκι μας και φύγαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις. Να πάτε και να μου πείτε. Με 12 ευρώ με τη μουσική και την καλή εξυπηρέτηση αξίζει και μπράβο τους. Να ξέρουμε ρε παιδιά τη ζητάμε και από που. Αυτά, τα υπόλοιπα στη επόμενη κριτική μου. Καλό μήνα σε όλους.