ΠΕΡΙ ΚΡΕΑΤΩΝ ΓΕΥΣΕΙΣ

20:00 - 03:00
Κυριακή
12:00 - 18:00
Ζωντανή μουσική
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Με πολύ κέφι & μεράκι δημιουργήσαμε στην περιοχή της Νέας Ιωνίας ένα όμορφο παραδοσιακό ταβερνάκι και περιμένουμε να σας εξυπηρετήσουμε. Εδώ θα γευθείτε ψητά της ώρας όλα στα κάρβουνα, καθώς και παραδοσιακές σούβλες. Επίσης σας περιμένουν εκλεκτοί χειροποίητοι ελληνικοί μεζέδες. Όλα αυτά με τη συνοδεία καλού κρασιού και παρεΐστικη ζωντανή μουσική. Θα μας βρείτε κάθε Πέμπτη Παρασκευή -Σάββατο βραδάκι & τις Κυριακές το μεση - μεράκι... Δερκών 18 & Πισσιδίας στην Νέα Ιωνία. Αναλαμβάνουμε κάθε είδους κοινωνικές εκδηλώσεις. ΤΗΛ.213 03 50 713 - 210 27 73 495 - 69 51 97 66 94 - 69 79 55 10 81 Με εκτίμηση Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης.

Πως θα το βρείτε
  Δέρκων 18, Νέα Ιωνία
  213 03 50 713 - 210 27 73 495 - 69 79 55 10 81
  210 300 1590 για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Γράψε τη δική σου κριτική

Ταβέρνες με τραγούδι - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Λίγο πριν πιάσουν τα πρώτα κρύα, Παρασκευή βράδυ, είχαμε την ευκαιρία να κάτσουμε στην πλατεία που έχει τραπέζια το Περί κρεάτων γεύσεις. Απλό περιβάλλον, ήσυχο, χωρίς παρεμβάσεις από το μαγαζί, θύμιζε άλλη εποχή.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη και καλή.

Πήραμε για 2 άτομα:
Ψωμί 0,5 ευρώ έκαστος. Πολύ νόστιμο

Τζατζίκι 3,5 ευρώ, εύγεστο, χωρίς πάρα πολύ σκόρδο

Χωριάτικη 4,5 ευρώ. Ότι περιμένει κανείς από μια χωριάτικη…

Μισό κιλό κοτόπουλο παϊδάκι σχάρας 6,5 ευρώ. Απλά άψογο. Ζουμερό, καλοψημένο, από τα καλύτερα που έχω φάει.

Μισό κιλό μπριζολάκια χοιρινά 9 ευρώ. Μαριναρισμένα και μαλακά, ήταν νόστιμα αλλά δεν με ξετρέλαναν

Κρασί λευκό, αξιοπρεπέστατο, 4 ευρώ το μισό κιλό

Δώσαμε 24,5 ευρώ χωρίς το κρασί και πραγματικά άξιζε τα λεφτά του. Άντε τώρα που χειμωνιάζει να δούμε και τον εσωτερικό χώρο…

19/2/2016 Παρασκευή βράδυ, 5 άτομα

Χαιρετίζω και πάλι την κοινότητα του Ask4food. Παρατηρώ πως υπάρχουν πολλοί νέοι φίλοι, οι οποίοι πήραν "στα σοβαρά", το γράψιμο για την μεγάλη μας αδυναμία, το φαγητό και την εστίαση.

Πέρασε πάλι πολύς καιρός, με πολλές και νέες ασχολίες. Μ' αυτά και μ' αυτά δεν βρήκα καθόλου χρόνο, να γράψω για τις ενδιαφέρουσες επισκέψεις στα εστιατόρια της αγαπημένης και πολυταλαιπωρημένης μας, Αθήνας. Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες να κάνω μία μίνι ανασκόπιση από τις κυριότερες στιγμές, τις θετικότερες και τις αρνητικότερες.

Αιτία της επανεκίνησης, αυτής της γευστικής διαδρομής, από το συμπαθέστατο αυτό γειτονικό ταβερνάκι, ήταν η προηγούμενη και κατά την γνώμη μου, άδικη κριτική του φίλου dkar. Δεν θα αναλωθώ σε λεπτομέρειες επί της κριτικής του, αλλά θα παραθέσω την δική μου οπτική και γευστική γωνία.

Το εν λόγω ταβερνάκι, μπήκε στην ζωή μου εδώ κ λίγα χρόνια. Όταν το πρωτοεπισκέφθηκα, έσπευσα να το προσθέσω στις λίστες του αγαπημένου μας ιστότοπου, διότι η καλή ποιότητα των πρώτων υλών ήταν έκδηλη. Μετά βέβαια ξέχασα να γράψω και κριτική. Ποτέ δεν είναι αργά!

Όπως προανέφερα, είναι στον στενό γειτονικό μου κύκλο και έτσι το έχω επισκεφθεί αρκετές φορές. Από την πρώτη στιιγμή, αναγνώρισα την καλή ποιότητα των κρεάτων αλλά και την απειρία διαχείρησης του πολισχιδούς θέματος της εστίασης, από τους ιδιοκτήτες. Με τον καιρό ο τρόπος εξυπηρέτησης διορθώθηκε και μαζί αρκετά από τα στοιχεία που χώλαιναν.

Ας πάμε τώρα στις λεπτομέρειες. Ο χώρος είναι απλοϊοκός, ζεστός και συμπαθητικός με πολλά στοιχεία φορκλορ, άλλα όμορφα και άλλα αταίριαστα. Θυμίζει παλαιού τύπου καπηλιά. Το ατού του, για τους θερινούς μήνες, είναι ο εξωτερικός χώρος του. Μια άνετη πλατειούλα, σε μία ήσυχη γειτονιά. Μία μικρή όαση, πίσω από την πολύβουη Λ. Ηρακλείου, κοντά στον σταθμό του τρένου, της Ν. Ιωνίας. Το παρκάρισμα, συνήθως άνετο.

Η εξυπηρέτηση είχε και έχει διακυμάνσεις. Είναι αδιαπραγμάτευτα φιλική έως και διαχητική κάποιες φορές. Αν κάποιος το επισκεφθεί για πρώτη φορά, μπορεί να παρεξηγήσει την καλή διάθεση και την πληθωρικότητα του ιδιοκτήτη και να τον περάσει για αγενή. Κάτι που το ξεπερνάς, αν ξανάρθεις και νιώσεις την οικειότητα που ξεχυλίζει. Το σερβίρισμα γίνεται εξ' ολοκλήρου από τον ιδιοκτήτη, ο οποίος προσπαθεί να διατηρήσει την ροή των πιάτων, σταθερή. Στο τέλος της βραδιάς, δεν είναι λίγες οι φορές που πιάνει το μπουζουκάκι και παίζει μερικά παλιά λαϊκά τραγουδάκια. Είναι αυτό που λέμε, άνθρωπος ορχήστρα!

Αρκετές από τις φορές που πήγα είχε και ζωντανό, μουσικό πρόγραμμα. Οι ενδιαφερόμενοι, ας ενημερωθούν τηλεφωνικά.

Το φαγητό είναι απλό, με επιλογές σχάρας και σούβλας. Ο κατάλογος είναι αρκετός, ούτε πολύ μικρός, αλλά ούτε και ατελείωτος. Σαλατούλες φρεσκοκομμένες, κλασικά ορεκτικά ταβέρνας χειροποίητα και κρεατικά της ώρας. Οι αγαπημένες μου επιλογές είναι, ο μποξάς (χοιρινό τυγμένο σε γλυκάδια και εντεράκια, σαν κοκορέτσι), φανταστικό γευστικό αποτέλεσμα με το χοιρινό να παραμένει ζουμερό και τα γλυκάδια να δίνουν αυτό που του λείπει γευστικά. Η τηγανιά κοτόπουλο, η οποία είναι ζουμερή, πικάντικη και άπαιχτη σε τελικό γευστικό αποτέλεσμα. Η προβατίνα και ο πατσάς που δεν υπάρχουν συχνά σε καταλόγους.

Εμείς πήραμε:

- 2 πιάτα πατσά, για ορεκτικό, είχε τελειώσει η κοιλιά και είχε μόνο ποδαράκι, γευστικός, καθαρός, λίγο ανάλατος, αλλά με τις προσθήκες από μπούκοβο και σκορδοστούμπι, ήρθε στη σωστή του γεύση.

- 1 κιλό αρνίσια παϊδάκια ανάμικτα, πιθανόν να ήταν και περισσότερα, αλλά δεν χρεώθηκαν

- τηγανιά κοτόπουλο, φοβερή, όπως πάντα

- μερίδα μποξά, μία φορά να το δοκιμάσεις τον ζητάς συνέχεια

- σαλάτα λάχανο-καρότο

- χόρτα, ήταν παραβρασμένα

- χειροποίητες τηγανιτές πατάτες

- τυροκαυτερή, χειροποίητη

- φλογέρες και τυροπιτακια, καλοτηγανισμένα απαλαγμένα από λαδίλα

- κολοκυθάκια τηγανιτά, ωραίες μεγάλες λωρίδες καλοτηγανισμένες

- αρκετό χύμα κρασί λευκό, καθώς ήταν φοβερό (ζίτσα). Σπανίζουν τα χύμα τόσο καλής ποιότητας.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 85 ευρώ.

HIGHLIGHTS: Ο μποξάς και η τηγανιά κοτόπουλο.

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι το ταβερνάκι τούτο δεν ασχολείται με φλυαρίες, γκουρμεδιές και πολύπλοκα μενού, επικεντρώνεται στα βασικά και τα καταφένρει περίφημα. Η κανονική μου βαθμολογία στην ποιότητα θα ήταν 3,5 στα 4, αλλά δεν μου δίνεται η επιλογή οπότε 4, για να στηρίξουμε και την γειτονιά μας.

Αξίζει σίγουρα μία επίσκεψη, ειδικά αν κινείστε στα πέριξ...

Ταβέρνες με τραγούδι - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Οφειλω να ομολογησω οτι ειμαι ανθρωπος που μενει ευκολα στην πρωτη εντυπωση. Εαν δηλαδη μεσα στο πρωτο μισαωρο κατι με χαλασει, μενω με εκεινη την εντυπωση και προκαταβαλομαι αρνητικα με οτι επακολουθησει. Η εν λογω ταβερνα ομως με εκανε να αναθεωρησω αυτη την αποψη και απο την χειριστη εντυπωση που μου εκανε την πρωτη ωρα, εφυγα με αρκετα θετικες εντυπωσεις στο τελος της βραδυας. Θα σας εξηγησω ακριβως τι εννοω και τα συμπερασματα δικα σας:

Σαββατο βραδακι 27/2 επειτα απο τηλεφωνικη κρατηση επισκεφθηκαμε το περι κρεατων γευσεις. Το παρκινγκ ευκολο στην περιοχη τετοια ωρα μια και ειναι το παρκακι απεναντι και βοηθαει.

*Χωρος 1,5/4

Μπαινουμε μεσα και βλεπουμε εναν πολυ μετριο χωρο απο θεμα διακοσμησης (πραγματικα αυτα τα καδρακια απο παλιες διαφημισεις εχουν πολυφορεθει τοσο πολυ που προσωπικα δεν μπορω καν να τα βλεπω) και αρκετα στριμωγμενο. Ειχε αποκριατικες πινελιες μεσα (μοιρασαν σε καποια φαση σερπατινες). τον ασσο εσωσαν 2 βαρελια κοντα στην εισοδο που ηταν ωραια πινελια στο λαικο εστιατορειο οπως και μια ωραια αφισα σε εναν τοιχο. Με το που μπαινουμε μεσα επισης μας παιρνει η μποχα των κρεατων -και δεν εννοω τσικνιλα, εννοω ενα συνοθυλευμα κρεατων ωμων με ψητων in the mix, που σου εβγαζε μυρωδια μουχλιλας (επισημαινω ομως οτι το μαγαζι ηταν καθαρο και δεν ειχε μουχλα)- καθως η κουζινα ειναι ακριβως διπλα απο την εισοδο. Επισης στα πολυ αρνητικα για τον χωρο ειναι και η τουαλετα η οποια πραγματικα ηταν παρατημενη στο ελεος του θεου. Βρωμικη και ξεχαρβαλωμενη. Απο την αλλη στα θετικα ηταν οτι αν και στο 80% του μαγαζιου ημασταν ολοι φουγαρα, (καπνιζοντες ελληνιστι) η ατμοσφαιρα δεν υπηρξε ποτε αποπνικτικη καθως ο εξαερισμος δουλευε επιτυχως,

Μας καθιζουνε λοιπον στο τραπεζι που γραφει το ονομα μας επανω (κυριολεκτικα) και περιμενουμε να ερθουνε καταλογοι. Περιμενουμε... περιμενουμε... Μετα απο κανα μισαωρο και λιγο πριν εκνευριστω τελειως ερχεται ο ανθρωπος λαχανιασμενος, ζηταει συγγνωμη και μας δινει τους καταλογους. Του δινω ενα ελαφρυντικο επειδη λιγο πριν μπουμε εμεις μπηκαν αλλες 2 μεγαλες παρεες αλλα και παλι μιση ωρα ειναι πολυ.

Ευτυχως τα φαγητα ηρθανε σε ευλογο χρονικο διαστημα. Με την σειρα που ηρθανε λοιπον τα παραθετω.

(Γευση 2,5/4)

"Κρασι χυμα κοκκινο". Ισα ισα που πινοτανε. Αγευστο και αρκετα ξυνο. (Για να πω την αμαρτια μου, βεβαια, ο ανθρωπος αφησε να εννοηθει οταν το παραγγειλαμε οτι το λευκο και το ροζε ηταν καλυτερα αλλα λευκο κρασι με κρεατοκατασταση, δεν μου παει)

"Ντακος": Το οποιο ηταν ενα πολυ μετριο πιατο. Αντι για ξυνομυζυθρα ειχε φετα και οι ντοματες μετριες. Κανονικο σαν ποσοτητα

"Τζατζικι" (2 τεμαχια): Νορμαλ. Ουτε καλο, ουτε κακο.

"Κοντοσουβλι και κοκορετσι": Οχι, 2 πιατα ειναι αλλα ισχυουνε και για τα 2 ακριβως τα ιδια πραγματα. Το κρεας ΠΟΛΥ καλο, το ψησιμο τελειο.. αλλα ηρθαν κρυα και οριακα τρωγοντουσαν. Μεριδες κανονικες.

(και καπου εδω, μαγικα θα ελεγα, τελειωνουν ολα τα αρνητικα και εχω να πω μονο καλα λογια)

"πατατες τηγανιτες": χειροποιητες και χωρις ιχνος λαδιλας

"Τηγανια Κοτοπουλο" Πολυ δυνατο πιατο. Ηρθε τελευταιο αλλα ηταν νοστιμοτατο και αρκετα καλη η μεριδα.
Το συνολο 59 ευρω με κερασμα εκπληκτικης μπουγατσας στο τελος. Θα μπορουσε ανετα να ειναι 1,5/4 το VfM μια και μειναμε σε μεζε και δεν πηραμε κυριως αλλα θα εξηγησω παρακατω γιατι μπηκε 3

Καπου εδω θα μπορουσα να τελειωσω την κριτικη μου αλλα... αφου περασα καλα διαολε, γιατι να μην το πω?

Κατα τις 11 ανεβαινει σε εναν χωρο 1x1 ενας κυριος με ενα synthesizer και εκει που ειμαι ετοιμος να βαρεσω το κεφαλι μου στον τοιχο με την επιλογη που ειχα κανει (η αληθεια ειναι πως απο την περιγραφη του μαγαζιου περιμενα να δω το κλασσικο ντουετο κιθαριτσα μπουζουκακι, να παιζουνε λαικα ασματα στο ρελαντι), βγαζει τοσο κεφι ο τυπος που οτι εζησα απο την αρχη της βραδιάς μεχρι εκεινο το σημειο, διαγραφονται και η βραδιά επανεκινειται.

Επαγγελματιας με τα ολα του, δημιουργουσε κεφι απο το πουθενα και οπως ηταν λογικο μεσα στο μισαωρο αρχισαν οι χοροι. Και να τα ζεμπεκικα και να τα τσιφτεντελια και ελα σου χω και νησιωτικα. Ξαφνικα τα τραπεζια απο στριμωγμενα γινανε παρειστικα και το κρασι (ναι αυτο που δεν πινοτανε) εφτασε στα 3 κιλα και ενα κερασμα? = 4. Ο ιδιοκτητης, καθοτι και μπουζουξης εναλασσοτανε απο το σερβις στην "πιστα" και τουμπαλιν. Με λιγα λογια αν υπηρχε αλλη μια βαθμολογια που να εγραφε "διασκεδαση" θα επαιρνε 5/4

Το σερβις αψογο, όποτε χρειαστηκαμε κατι μετα το πρωτο φαουλ, ηταν αμεσοτατο και επισης στα πολυ συν που δεν το βλεπεις, δυστυχως, σε πολλα μαγαζια ειναι οτι καθε ενα τεταρτο το τασακι αδειαζε.

Κλεινοντας να πω καποια πραγματα, πιο πολυ απο προσωπικης ιδιοσυγκρασιας και αποψης απευθυνομενος πρωτιστως στον μαγαζατορα και δευτερευοντως σε οποιον νοιωθει κατι αντιστοιχο με μενα.

Θεωρω λοιπον οτι, οπως εχει πει και ο ιδιοκτητης απαντωντας εδω, το μαγαζι το εχει φτιαξει με πολυ μερακι και οπως και να το κανουμε, οι εποχες ειναι δυσκολες και ο καθενας μας προσπαθει να σταθει ορθιος με τα απολυτως απραιτητα. Εχω και εγω μαγαζι και ξερω και μπορω να αντιληφθω ποτε καποιος αισχροκερδει, οπως και ξερω ποσο δυσκολο ειναι να κρατησεις την επιχειρηση σου ζωντανη εαν και εφ οσον την αγαπας.

Εαν λοιπον θελεις να εχεις ενα ταβερνακι, που να εξυπηρετει καποιους θαμωνες και να περνανε αυτοι καλα και εσυ καλυτερα, εχεις κανει πολυ καλη κατασταση, αξιοζηλευτη απο πολλα αντιστοιχα κουτουκια. Εαν θελεις, ομως, να διαφημιζεσαι και να λεγεσαι επαγγελματιας, τοτε πρεπει να αλλαξουνε πολλα πραγματα, κυριως στην εξυπηρετηση και στους χρονους γιατι πραγματικα εκει ειναι που υστερεις και επειδη ειναι καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα (μια φραση που επεκτεινεται επι 100 τωρα πια που υπαρχουνε τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης), Θεωρω οτι εγω και ο καθε εγω θελω να πιστευω, θα αναγνωρισω την φιλοτιμη προσπαθεια που κανεις, θα δω οτι πραγματικα αγαπας αυτο που κανεις, αλλα θα σε κρινω σαν επαγγελματια.

ΥΓ: Θα ξαναπαω σιγουρα γιατι ολη η παρεα το χαρηκε και περασε καλα και στην τελικη το φαγητο χωνευεται και ψιλοξεχνιεται... η διασκεδαση ομως σου μενει...

Ταβέρνες με τραγούδι - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Ειλικρινά στεναχωριέμαι που αναγκάζομαι (και είναι η πρώτη φορά) να γράψω μια τόσο αρνητική κριτική για το εν λόγω μαγαζί.

Επίσκεψη Σάββατο 21/02 παρέα 3 ατόμων.

Ο χώρος αδιάφορος χωρίς να αποτελεί ούτε κάτι το ιδιαίτερο, αλλά και ούτε κάτι το αρνητικό.

Παραγγείλαμε παϊδάκια προβατίνας και παϊδάκια αρνίσια.
Επίσης λουκάνικο μοσχαρίσιο και λουκάνικο χοιρινό.
Πατάτες τηγανιτές και τυροκαυτερή.

Τα παϊδάκια (για να ξεκινήσω από εκεί) ήταν ότι χειρότερο έχω δοκιμάσει ποτέ στην ζωή μου!

Πρώτον ήταν γεμάτα λίπος και χωρίς καθόλου ίχνος ψαχνού! Κακό κομμένα και πολύ κακό ψημένα! Ειλικρινά πρώτη φορά τρώω τόσο λιπαρό και χωρίς καθόλου ψαχνό παϊδάκι.
Δεύτερον (και αυτό με ενόχλησε περισσότερο) είναι ότι το κρέας δεν ήταν ψημένο στα κάρβουνα!
Τρώω παϊδάκια από 10 χρονών και ξέρω να ξεχωρίσω το κάρβουνο από τις υπόλοιπες μεθόδους ψησίματος.

Το κρέας ήταν ψημένο σε πλάκα (πιθανόν και σε τηγάνι).
Κάρβουνο δεν ήταν είμαι 100% σίγουρος!
Το κρέας δεν είχε την γεύση που παίρνει όταν ψήνεται σε κάρβουνο.

Είχαν μια γεύση λαδίλας (προφανώς από την πλάκα) και σε συνδυασμό με το λίπος το αποτέλεσμα ήταν τραγικό!

Επιπλέον κάτι που ενισχύει τις υποψίες μου ότι το κρέας δεν ήταν ψημένο στα κάρβουνα και θέλω να σας το αναφέρω, είναι ότι τα παϊδάκια από την στιγμή της παραγγελίας ήρθαν μέσα σε 10 λεπτά, πράγμα που με προκατέβαλε αρνητικά από την αρχή, πριν δοκιμάσω.
Φαντάζομαι ότι όλοι γνωρίζουμε, ότι το παϊδάκι για να ψηθεί στα κάρβουνα θέλει τουλάχιστον ένα 20λεπτο.
Δυστυχώς μες στο λίπος και στην λαδίλα ήταν τόσο τα αρνίσια, όσο και τα παϊδάκια της προβατίνας.

Το λουκάνικο ήταν ελαφρώς καλύτερο από τα απαράδεκτα παϊδάκια (ιδιαίτερα το μοσχαρίσιο) χωρίς όμως να είναι και αυτό κάτι το ξεχωριστό.
Τυποποιημένο λουκάνικο του εμπορίου.
Τα μόνα με κάπως αξιοπρέπεια ήταν η τυροκαυτερή και οι τηγανιτές πατάτες.
Επίσης καλό ήταν και το ψητό ψωμί με λάδι ως κουβέρ.

Τι μου άρεσε:

1) Η ευγένεια και το φιλικό καλωσόρισμα του ιδιοκτήτη.
2) Η ζωντανή μουσική.
3) Η όντως (θέλω να πιστεύω) φιλότιμη και καλοπροαίρετη προσπάθεια.

Τι δεν μου άρεσε:

1) Το κρέας (κυρίως τα παϊδάκια) που ήταν όχι ψημένα σε κάρβουνο αλλά σε πλάκα το πιθανότερο.
2) Η ποιότητα του κρέατος η οποία για μένα χρίζει άμεσης βελτίωσης! Πολύ κακό κρέας, γεμάτο λίπος, χωρίς καθόλου ψαχνό και με έντονη την γεύση της λαδίλας.

Συνοψίζοντας.

Θέλω να είμαι καλοπροαίρετος στην πρώτη μου αρνητική κριτική.
Ας μην κατηγορήσω τον ιδιοκτήτη και ούτε θεωρώ ότι η πρόθεσή του ήταν να εξαπατήσει τους πελάτες.

Εάν όμως, θέλει να δημιουργήσει κάτι με αγάπη και μεράκι όπως ο ίδιος λέει πρέπει οπωσδήποτε να κάνει στροφή 180 μοιρών!

Δεν νοείτε να σερβίρει παϊδάκι ψημένο από πλάκα (τουλάχιστον χωρίς να είναι ενήμερος ο πελάτης) ενώ παράλληλα να διαφημίζει ότι όλα του τα κρέατα είναι ψημένα στα κάρβουνα!

Δεν νοείτε επίσης να σερβίρονται παϊδάκια με τόσο λίπος, χωρίς καθόλου ψαχνό και με τόσο κακής ποιότητας κρέας!

Σίγουρα δεν θα το ξανά επισκεφτώ, τουλάχιστον όχι μέχρι να διαβάσω και άλλες κριτικές από τους χρήστες του ASK4FOOD.

Ταβέρνες με τραγούδι - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Επισκεφθηκαμε την εν λογω ταβερνα με τον ανδρα μου και ενα ζευγαρι ακομα το Σαββατο. Ειχαμε ακουσει, απο τριτο γνωστο μας ζευγαρι που επισκεπτεται το μαγαζι τακτικα, και μας ειχε κεντρισει το ενδιαφερων γιατι οπως ελεγαν με νοημα "εκει θα περασετε καλα!! "Η αληθεια ειναι οτι καποιες αμφιβολιες υπηρχαν καθοσον οπως λεει και η παροιμια ῾.. "κρατα μικρο καλαθι "

Ομως απο την εισοδο μας στο μαγαζι, διεκρινα "διαφορά',... Ο ιδιοκτητης μας καλωσορισε -οπως και ολους οσους εμπαιναν, με εναν οικειο χαιρετισμο.
Ο χωρος λιτος, αλλα και ζεστος, με μερακι διακοσμημενος με παλιες φωτογραφιες της Ν. Ιωνιας, χωρις καπνα,... και ενας τραγουδιστης σε παλκο προσπαθει ολη την ωρα να ικανοποιησει τα.... τερτιπια του κοινου. (ριξαμε και τον χορο μας )
Τα φαγητα που δοκιμασαμε ηταν ακρως ικανοποιητικα. Το ψωμι χωριατικο, με λαδακι και ριγανη, ευχαριστη εκπληξη γιατι παραγγειλαμε και 2η "μεριδα".!!! (πατατες φρεσκες!!!! στο γκαζι -απεχθανομαι τις προ και κατεψυγμενες -, μπιφτεκι γευστικοτατο καλοψημενο, ενω και τα αλλα πιατα κρεατων της παρεας ηταν καλομαγειρεμενα και καλοψημενα.

Οσο για τον λογαριασμο, θεωρω οτι θα το ελεγα μαλλον φθηνο (δωσαμε οσα θα διναμε σε ενα κοινο σουβλατζιδικο και ειχαμε και ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ!!! )
Η εξυπηρετηση ηταν υποδειγματικη, ο ιδιοκτητης περναγε και ρωτουσε, χωρις να γινεται κουραστικος, ολα τα τραπεζια αν ηταν ικανοποιημενοι και μπορω να πω οτι παρεα μας εμεινε σιγουρα ικανοποιημενη!

Αν θα ξαναπηγαιναμε ?Σιγουρα Ναι,.... Αν θα το προτεινα σε μια φιλη μου, η σε καποιο αλλο ζευγαρι?Με σιγουρια Ναι