Σουβλάκι & Σχάρα

Αρτάκης 41, Ν.Σμύρνη [Χάρτης]

κλασσικό σουβλατζίδικο μόνο με καλαμάκια και πολλά πιάτα με αρμένικες επιρροές
Δευτέρα έως Σάββατο 17:00-24:00 Κυριακές 13:00-24:00

Σουβλάκι & Σχάρα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Βραδάκι καθημερινής εντός του Νοέμβρη βρεθήκαμε τέσσερις φίλοι στο 4Α, το οποίο είναι ένα ψητοπωλείο, με αρμένικες κυρίως επιρροές (λόγω καταγωγής του ιδιοκτήτη, όπως ενημερώθηκα), στην περιοχή της Ν. Σμύρνης, στο σημείο που συναντώνται οι οδοί Αρτάκης και Αιγαίου. Η επιλογή του συγκεκριμένου μαγαζιού έγινε από τον ένα της παρέας, ο οποίος, με αφορμή την γιορτή του, έκανε τη συγκεκριμένη επιλογή για να μας κεράσει και να τα πούμε μετά από αρκετό καιρό. Ο ίδιος, ως κάτοικος της περιοχής, το είχε ήδη επισκεφθεί 2 – 3 φορές, έχοντας μείνει ικανοποιημένος.

Παίρνω λοιπόν το αυτοκίνητό μου και κατά τις 8.30 φθάνω. To παρκάρισμα δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα εύκολη υπόθεση, μετά από 2-3 κύκλους κάπου το βόλεψα ωστόσο σε σχετικά κοντινή απόσταση. Η αλήθεια είναι ήμουν αρκετά περίεργος για το τι θα συναντήσω, καθώς το δείγμα γραφής στο ask4food ήταν πάρα πολύ μικρό (μόλις μία κριτική). Παρόλα αυτά, όλα κύλησαν ιδανικά και το τελικό αποτέλεσμα μας ενθουσίασε όλους, προς χαρά τόσο του εορτάζοντος για την επιλογή του αλλά και εμένα του ίδιου που είχα την τύχη να μάθω ένα μέρος με πεντανόστιμο και οικονομικό φαγητό, σε όχι ιδιαίτερα μακρινή απόσταση από το σπίτι μου (το πολύ ένα τεταρτάκι απόσταση οδικώς). Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Η πρώτη εικόνα θετικότατη. Αν και ψητοπωλείο, ο χώρος είναι περιποιημένος, φωτεινός και πεντακάθαρος. Ευθεία μπροστά σου, μπαίνοντας, συναντάς τον χώρο ψησίματος, μπροστά από τον οποίο ωστόσο υπάρχει ένα τζάμι που επιτρέπει μόνο την οπτική πρόσβαση και λογικά περιορίζει τις μυρωδιές. Γύρω – γύρω, μερικά άνετα τραπεζάκια για να καθίσεις και να απολαύσεις τις προσφερόμενες επιλογές. Μην έχετε στο μυαλό σας κάτι ιδιαίτερο ως προς το χώρο/ατμόσφαιρα, ένα απλό συνοικιακό ψητοπωλείο είναι εξάλλου, τηρουμένων των αναλογιών ωστόσο ο χώρος είναι μια χαρά. Μοναδική παρατήρηση έχω ως προς τη θερμοκρασία του χώρου, που μου φάνηκε κάπως χαμηλή.

Η εξυπηρέτηση ενδεχομένως να μην σας κερδίσει με την πρώτη, είναι κάπως απόμακρη και όχι τόσο πρόσχαρη και φιλική. Σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, πιστεύω ότι οφείλεται στην ιδιοσυγκρασία και στη διαφορετική κουλτούρα του ιδιοκτήτη και του προσωπικού και δεν έχει κάνει με τυχόν αγένεια ή βαριεστιμάρα. Κάθε άλλο, μάλιστα, εάν προσπεράσεις αυτό το κάπως ψυχρό ύφος, θα διαπιστώσεις ότι έχεις να κάνεις με ανθρώπους που ενδιαφέρονται πραγματικά για αυτό που κάνουν. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου ότι κατά τη διάρκεια της παραμονής μας, μας κέρασαν ένα πιάτο παστουρμαδόπιτα, για να τη δοκιμάσουμε, αλλά και κάποια ποτά. Μια σχετική επίσης καθυστέρηση στο να έρθει η παραγγελία μας, μπορεί να παρατηρήθηκε, δικαιολογείται ωστόσο από το γεγονός ότι όλα τα κρέατα ψήνονται εκείνη την ώρα για να διατηρούν όλη τη νοστιμιά τους.

Ο κατάλογος λοιπόν πλούσιος και με αρκετές επιλογές. Έχουμε και λέμε 6-7 σαλάτες, καμιά 20 ορεκτικά ζεστά και κρύα (πέρα από τα κλασικές πατάτες, τζατζίκι κλπ., με επιλογές όπως λαχματζούν, ιτσλί κεφτέ, μπλιντσικ, σουτζούκι, παστουρμαδόπιτα και χούμους), τυλιχτά (με καλαμάκια χοιρινό ή κοτόπουλο, κεμπάπ, φαλάφελ, μπιφτέκι γεμιστό ή απλό) και μερίδες (κεμπάπ, γιαουρτλού, σις χοιρινό ή κοτόπουλο, μπιφτέκι, πιλμενί, φαλάφελ). Την παραγγελία είχε αναλάβει ο εορτάζων. Αν δεν ξεχνάω κάτι, φάγαμε:
- χούμους, νοστιμότατο για εισαγωγή.
- ταμπουλέ, πεντανόστιμος, με φρεσκότατα υλικά και τον μαϊντανό να ξεχωρίζει.
- μία σαλάτα, με ανάμικτα ψιλοκομμένα λαχανικά (η ντομάτα και η ψητή μελιτζάνα ξεχώριζαν), πολύ ωραία αρωματισμένη και δροσερή, καταναλώθηκε ευχάριστα.
- πατάτες τηγανιτές, φρέσκιες, με μοναδική παρατήρηση ότι είχε ψιλοαρπάξει το χρωματάκι τους (ενδεχομένως να έφταιγε και το είδος της πατάτας)
- ιτσλί κεφτέ, ενθουσιάστηκα, καθώς δεν είχα ξαναδοκιμάσει. Τραγανοί εξωτερικά, με πολύ ωραία γέμιση εσωτερικά και ωραία μπαχαρικά.
- φαλάφελ, ρεβυθοκεφτέδες στα ελληνικά. Εδώ η γεύση ήταν πιο οικεία προσωπικά, το τελικό γευστικό αποτέλεσμα όμως ήταν εξαιρετικό. Τραγανοί, καλοτηγανισμένοι και μυρωδάτοι, καταναλώθηκαν αμέσως. Η δεύτερη μερίδα απολύτως αναγκαία.
- 1 ποικιλία, η οποία περιείχε σις κοτόπουλο, σις χοιρινό, κεμπάπ, μπιφτέκια απλά και γεμιστά, πατάτες, ντομάτα, κρεμμύδι και μαϊντανό, μαζί με τζατζίκι, μία σως τύπου μαγιονέζας και άφθονες πίτες. Και εδώ το συνολικό αποτέλεσμα πολύ καλό. Το σις κοτόπουλο εξαιρετικό, πολύ μαλακό και ωραία μαριναρισμένο το κρέας, νομίζω ξεχώριζε. Από κοντά ακολουθούσαν τα μπιφτεκάκια αλλά και το κεμπάπ. Το σις χοιρινό ήταν το μοναδικό κρεατάκι που δεν με ξετρέλανε, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι ήταν κακό. Τα λοιπά συνοδευτικά τέλος μια χαρά.
- η παστουρμαδόπιτα ήρθε λίγο αργά, ως κέρασμα, στο τέλος, όταν είχαμε αρχίσει να φθάνουμε στα όρια μας, ωστόσο ήταν νόστιμη με ωραίο ελαφρύ φύλλο, χωρίς ίχνος λαδίλας περιττής.
Από ποτά, παραγγείλαμε χύμα λευκό κρασί, δεν με ξετρέλανε, καθώς μου φάνηκε κάπως άγευστο, οπότε μαζί με έναν ακόμη της παρέας το γυρίσαμε σε μπύρα.

Για τη σχέση ποιότητας/τιμής δυστυχώς δεν μπορώ να σας διαφωτίσω με ασφάλεια, καθώς το λογαριασμό (με απόδειξη κανονική από όσο πρόλαβα να δω) παρέλαβε ο εορτάζων, ενώ και τυχόν κατάλογος δεν ήρθε στα χέρια μου. Αν πάντως ισχύουν οι τιμές που είδα την επόμενη μέρα στο internet σε ιστοσελίδα γνωστού site – delivery, και η σχέση ποιότητας/τιμής αξίζει το άριστα.

Συμπερασματικά, η τελική εντύπωση ήταν πάρα πολύ καλή. Σίγουρα πρόκειται για ένα απλό ψητοπωλείο σε μια ήσυχη περιοχή και δεν θα συνιστούσα σε κάποιον να κάνει χιλιόμετρα για να το επισκεφθεί (αν και προσωπικά για τα φαλάφελ του, ιδίως, θα ήμουν πρόθυμος να διανύσω μερικά χιλιόμετρα παραπάνω). Πιστεύω ότι αντίστοιχα μαγαζάκια, με μεράκι και νόστιμες γεύσεις, θα υπάρχουν σε αρκετές περιοχές της Αθήνας. Αν σας φέρει ο δρόμος ωστόσο στην περιοχή ή εάν μένετε κοντά, οπότε θα έχετε και τη δυνατότητα του delivery, μην διστάστε...

Σουβλάκι & Σχάρα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Ένας καινούριος χώρος, απλά διακοσμημένος χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Πρώτο θετικό από την πρώτη στιγμή που έφτασε στο τραπέζι μου το σουβλάκι και μου εξέπληξε είναι το άρωμα της φρέσκιας ρίγανης στις φρέσκες πατάτες. Επιτέλους και ένα σουβλατζίδικο που δεν καταφεύγει στην εύκολη λύση των προκατ πατατών.

Δεύτερον, η ποιότητα του κρέατος και το ψήσιμό του ήταν πολύ καλά θεωρώ, και ήταν ζουμερό το καλαμάκι αλλά και το μπιφτέκι που τελευταία το προτιμώ.

Δεν έχει γύρο αλλά μόνο καλαμάκια(χοιρινό, κοτόπουλο, κεμπάπ) σκέτα και σε τυλιχτά μαζί με πατάτες, κρεμμύδι, ντομάτα, μαιντανό και ελαφρύ τζατζίκι ή γιαούρτι. Η τιμή των τυλιχτών είναι από 1,70-1,90€. Σα μέγεθος είναι καλό και χορταστικό.
Επίσης, προσφέρει και πιάτα με αρμένικες επιρροές όπως παστουρμαλί 3,50€, ιτσλί κεφτέ 4€ τα 3 τεμάχια (μεγάλα), λαχματζούν 3,50€ τα 2 τεμάχια (μεγάλη η κάθε πίτα και ελαφρά πικάντικος ο κιμάς) και κάτι που δεν είχα δοκιμάσει ξανά το πιλμενί 5€ που είναι ζυμαρικά γεμισμένα με κιμά (σαν τορτελίνια αλλά πιο μεγάλα).

Νερό σε κανάτα!
Στο τέλος ως κέρασμα προσφέρεται και κάποιο γλυκό( τις φορές που πήγα ήταν σοκολατόπιτα και ραβανί).

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και ευγενική, και λόγω του ότι το κρέας ψήνεται εκείνη την ώρα υπάρχει μια μικρή αναμονή, ίσως 10 λεπτά, χωρίς να είναι κάτι το ενοχλητικό.

Προσφέρει αιράνι για όσους προτιμήσουν κάτι πικάντικο να σβήσουν την αψάδα και κρασί 2,70€/500ml (κρασί της παρέας αν είδα καλά).