METROPOLIS SANDWICH

Cafe - Restaurants

Βουλής 9, Αθήνα [Χάρτης]

Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Στην Αθήνα μας πτο παλιό και το νέο συνυπάρχουν αρμονικά για όλα τα γούστα. Στην οδό Βουλής το METROPOLIS SANDWICH (MS) που άνοιξε φέτος βρίσκεται απέναντι από τον Φούρνο-Ζαχ/στείο ΑΡΙΣΤΟΝ, με τις ξακουστές πίτες, τυρόπιτες κουρού κ. α., ο οποίος έκλεισε αισίως τα 105 χρόνια!! Τότε (το 1910) η Ελλάδα έφτανε μέχρι τη Λάρισα, ενώ στην Αθήνα, με τους ελάχιστους ασφαλτοστρωμένους δρόμους (η οδός Βουλής, ήταν φυσικά χωματόδρομος), κατοικούσαν 290.000 κάτοικοι!! Τώρα στο Λεκανοπέδιο ο πληθυσμός 15πλασιάστηκε και έτσι πλέον η Αθηναϊκή Μητρόπολις αναδεικνύει το νέο, ομώνυμο σαντουιτσάδικο METROPOLIS!!

Στο MS μάς εισήγαγε θαυμάσια η έμπιστη χρήστης EVI, η οποία με τις 430 κριτικές της (!! ) μέσα σε 6 χρόνια, μας έχει παρουσιάσει εξονυχιστικά κάθε λογής χώρο εστίασης, συμπεριλαμβανομένων ουζάδικων, μεζεδοπωλείων, cafe-wine-restaurant-bars κ. λπ. κ. λπ.

Μας μίλησε λοιπόν, μεταξύ άλλων, για τον ισόγειο χώρο του μαγαζιού, για το ανοιχτό ψυγείο με τις πρώτες ύλες, τη μηχανή κοπής αλαντικών, τη βιτρίνα, το μικρό και κομψό πατάρι του, κ. α. Λίγα πράγματα, επομένως, θα επιχειρήσω με τη σειρά μου να συμπληρώσω, μετά την επίσκεψή μου, νωρίς το μεσημέρι της 8ης Σεπτεμβρίου, όπου δοκίμασα τα άριστα προϊόντα του και συζήτησα τόσο με τον βοηθό σεφ, τον ευγενέστατο Βασίλη, όσο και με το διπλανό μου ζευγάρι που απολάμβανε μαριναρισμένο σολομό σε σάντουιτς και σε σαλάτα.

Το MS ξεκίνησε τον Μάρτιο και λειτουργεί τις καθημερινές από 8.15-21.00, τα Σάββατα από 10.30-18.00, ενώ τις Κυριακές παραμένει κλειστό. Πραγματοποιεί delivery στο κέντρο, με min. παραγγελία 4.50 €.

Πρόκειται για ένα μακρόστενο, μικροσκοπικό μαγαζί, περίπου 30 τ. μ., με πατάρι για πριβέ snack-brunch κατάσταση, όπου π. χ. μια παρέα 5-10 ατόμων μπορεί να βολευτεί μια χαρά στον τριθέσιο καναπέ και τα πέριξ καθίσματα, τρώγοντας γύρω απ' το μεγάλο τραπέζι.

Στο ισόγειο υπάρχουν -στο πεζοδρόμιο της οδού Βουλής- 3 μικρά στρογγυλά τραπεζάκια και ένας μικρός πάγκος, που εξυπηρετούν περί τα 10 άτομα.

Στο υπόγειο υπάρχουν 2 πεντακάθαρες τουαλέτες ανδρών και γυναικών.

Τα χειροποίητα σάντουιτς ντελικατέσεν παρασκευάζονται μπρος στα μάτια σου, όπως δικαίως το παινεύεται ο εκ των ιδιοκτητών κ. Φίλιππος Κολόκας. Το 80% των προϊόντων είναι ελληνικά (από παστράμι δραμινό μέχρι τηνιακή γραβιέρα), ενώ το υπόλοιπο 20% είναι ιταλικά (κυρίως pecorino, παρμεζάνα και σαλάμι).

Ο δεύτερος κατάλογος, μέσα σε 6 μήνες, είναι προϊόν της διαδραστικής συμμετοχής των θαμώνων, επισημαίνει ο συνιδιοκτήτης κ. Λεωνίδας Τοπιντζής, γνωστός μας από τα ομώνυμα δισκάδικα METROPOLIS, τα οποία πούλησε προ 7ετίας, βαφτίζοντας τώρα με το όνομά τους το νέο αυτό μαγαζί!! Πράγματι, οι επιθυμίες των πελατών συνετέλεσαν στην προσθήκη νέων σάντουιτς με τόνο, ψητά λαχανικά, αλλά και τεσσάρων ειδών σαλατών, όπως θα δούμε κατόπιν.

Είναι προφανές ότι ο πελάτης -που έχει πάντα δίκιο- μπορεί να ζητήσει το δικό του, καθαρά προσωπικό σάντουιτς, συνδυασμού ψωμιού και υλικών, φτιάχνοντας ένα custom sandwich, ανάλογα με τις εκάστοτε διαθέσεις του!!

Εξάλλου, αναφορικά με το ωράριο, μας είπαν ότι σκοπεύουν να επεκτείνουν τη βραδυνή τους λειτουργία προσεχώς, με επιλεγμένη λίστα κρασιών και διάφορες ποικιλίες!! Ίδωμεν...

Εγώ λοιπόν δοκίμασα ένα ολόφρεσκο μπριος αλαντικών (1.50 €) και στη συνέχεια το κλασικό τους ζυμωτό ψωμί με rib eye, καπνιστό τυρί Μετσόβου, ντομάτα, ρόκα και sauce estragon, (5.90 ), το οποίο άξιζε τα 15 λεπτά της παρασκευής του, αφού κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα!!

Ο συνολικός λογαριασμός μου έφτασε τα 12 €, μαζί με μια παγωμένη μπύρα 'ΝΗΣΟΣ Pilsner', ποσό που θεωρώ καθ' όλα φυσιολογικό για ό, τι πήρα!!

Το διπλανό μου ζευγάρι, με το οποίο έπισα κουβέντα, απολάμβανε ένα σάντουιτς μαριναρισμένου σολομού με sauce γιαουρτιού (4.80 €), καθώς και μια σαλάτα σολομού με καρότο και αγγούρι (5.50 €).

Υπάρχουν επίσης σάντουιτς με ciabatta (το γνωστό λευκό σταρένιο ψωμί με προζύμι) με πέστο, βασιλικό, λιαστή ντομάτα και μανούρι (4 €), καθώς και tramezzino (τριγωνικές φέτες ψίχας ψωμιού), με ψητά λαχανικά, πάστα ελιάς και κατίκι Δομοκού (2.90 €).

Ακόμη σερβίρουν διάφορους συνδυασμούς ψωμιών με παστράμι γαλοπούλας (3.80), μοσχάρι γεμιστό με αρσενικό Νάξου (3.50), χοιρινό ψητό με γραβιέρα Τήνου (3.80), Μεσογειακό (3.60), με τόνο (4.60), ή με ψητά λαχανικά (4).

Επιπλέον αυτών υφίστανται τρεις επιλογές ανοιχτών σάντουιτς (4.00-5.80 €), δύο σαλάτες, καθώς και μια δροσιστική φρουτοσαλάτα εποχής (3.50-4.50 €).

Όσον αφορά τα αναψυκτικά και ποτά, σερβίρουν όλη τη γκάμα καφέδων, σοκολάτας και τσαγιού (1.20-2.20 €), αναψυκτικών (~1,40 €), και πέντε είδη φρέσκων χυμών και smoothies (2.50-3.20 €). Σερβίρουν φυσικά και ποτήρι κρασί, όπως και τις εξής μπύρες:
- BIOS 5 Lager (από 5 δημητριακά / 3 €)
- SEPTEM THURSDAY'S Red ale (από την Εύβοια / 4.50 €) &
- ΝΗΣΟΣ Pilsner (από την Τήνο / 4.50 €), με την οποία συνόδεψα το γεύμα μου.

Προσωπικά, έμεινα ικανοποιημένος από την όλη εμπειρία των σάντουιτς στον συγκεκριμένο χώρο, τον οποίο φυσικά σας προτείνω, όταν βρεθείτε στο κέντρο της πολύβουης Μητρόπολής μας, που συνδυάζει περίφημα τη δοκιμασμένη πατίνα του χρόνου με την ευελιξία και τη σπιρτάδα κάθε νέου εγχειρήματος!!

Ιούλ

Το Metropolis sandwich έχει ανεβάσει τη λέξη Sandwich σε άλλο επίπεδο. Απογειώνει τον ουρανίσκο με τα φρέσκα προϊόντα, τα εκλεκτά υλικά του, το δυνατό συνδυασμό αυτών των υλικών και τη γευστική δημιουργική φαντασία. Βρίσκεται στην οδό Βουλής, σε έναν χώρο μακρόστενο. Δεσπόζει ένα ανοιχτό ψυγείο με αλλαντικά και τυριά, κατά βάση ελληνικά (αρσενικό Νάξου, τυρί Μετσόβου, παστράμι γαλοπούλας, κασέρι Βόλου) και ελάχιστα εισαγωγής (peccorino, σαλάμι, παρμεζάνα Ιταλίας) … όλα αρκούντως προκλητικά...

Κάπου εκεί κοντά υπάρχει και μια μηχανή κοπής αλλαντικών αλλά και βιτρίνα με μεγάλη ποικιλία ψωμιών για κάθε γούστο: ζυμωτά, γαλλική μπαγκέτα, πολύσπορα, τζιαπάτες, ζέας, χωρίς γλουτένη, μπριός. Για λίγα λεπτά έχεις την εντύπωση ότι βρίσκεσαι σε delicatessen.

Το μαγαζί κάνει διάφορες προτάσεις για κρύα και ζεστά sandwich, όλα gourme. Υπάρχει δηλαδή μια έτοιμη κάρτα με προτεινόμενα sandwich, κάποια από τα οποία μπορείτε να προσαρμόσετε με δικές σας επιλογές- παραλλαγές: μπορείς να συνδυάσεις rib-eye, καπνιστό τυρί Μετσόβου, σάλτσα εστραγκόν, ντομάτα και ρόκα ή μαριναρισμένο σολωμό με σάλτσα γιαούρτι, άνηθο και αγγούρι ή ακόμα και focaccia με προσούτο και άγρια ρόκα baby ή παστουρμαδέλα, μαλακή φέτα, ψητό χοιρινό με γραβιέρα Τήνου.

Ωστόσο έχει και burger με μοσχαρίσιο κιμά ή κιμά κοτόπουλου, καπνιστή πανσέτα και κασέρι Βόλου. Επίσης διαθέτει ποικιλίες αλλαντικών και τυριών συνοδεία κρασιού. Η κάβα περιλαμβάνει ελληνικά κρασιά σε ποτήρι και μπίρες από μικρές ελληνικές ζυθοποιίες. Το μαγαζί προσφέρει επίσης και πρωινό.

Οι τιμές κυμαίνονται από 3.50 μέχρι 6 ευρώ. Το σίγουρο είναι ότι οι ιδιοκτήτες είναι ψαγμένοι και διαθέτουν μεράκι θέλοντας να κάνουν μια διαφορετική πρόταση στο χώρο του γρήγορου φαγητού προσφέροντας κάτι διαφορετικό, πιο δημιουργικό και πρωτότυπο γευστικά.

Ως προς το χώρο εκτός από τη βιτρίνα με τα αλλαντικά και τα τυριά, ένα μεγάλο τραπέζι δεσπόζει στο πατάρι ιδανικό για brunch, για ένα διάλειμμα, για συνάντηση μετά από ψώνια, αλλά και για σύντομες επαγγελματικές συναντήσεις. Πάγκοι μέσα ή έξω από το μαγαζί αλλά και τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο σε μια γωνιά με γλαστράκια και λουλούδια δίνουν δυνατότητα επιλογής.

Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Σάββατο απόγευμα βρέθηκα για μια δουλειά στο κέντρο της Αθήνας. Γύρω στις 5 έχοντας τελειώσει τη δουλειά μου, ανέβαινα την οδό Ερμού για να πάρω το μετρό από το Σύνταγμα. Πεινούσα, καθώς δεν είχα φάει κάτι για μεσημέρι. Και τότε -κατά το κοινώς λεγόμενο- "μου ήρθε φλασιά"!

Κάπου εδώ κοντά δεν είναι αυτό το καινούργιο "γκουρμέ" σαντουιτσάδικο που οι έμπιστοι χρήστες piperman και evi ύμνησαν στις κριτικές τους, αναρωτήθηκα...
Μου ήρθε στο μυαλό η φράση από την κριτική του piperman "απέναντι από τον Φούρνο-Ζαχ/στείο ΑΡΙΣΤΟΝ", οπότε στροφή στη Βουλής και βρέθηκα μπροστά στο METROPOLIS SANDWICH.

Απ' έξω υπήρχαν μερικά τραπεζάκια με σταντ, αλλά ήταν γεμάτα πελάτες...
Προς στιγμήν σκέφτηκα να πάρω μια κλασική κουρού από το ΑΡΙΣΤΟΝ, για να ξεγελάσω την πείνα μου και να πάω σπίτι, αλλά μετά σκέφτηκα τις άριστες κριτικές για το METROPOLIS και αποφάσισα να μπω μέσα. Εξάλλου το μεγάλο έγχρωμο πανό στην είσοδο που περιέγραφε τις προτάσεις του καταστήματος για σάντουιτς ήταν πολύ πειστικό!

Μπαίνοντας μέσα αντικρύζεις ψυγεία και προθήκες με προϊόντα (τυριά, αλλαντικά, λαχανικά, ψωμιά). Να σημειώσω, αυτό που ήδη προανέφεραν η evi και ο piperman, ότι τα τυριά και τα αλλαντικά (φυσικά και τα λαχανικά) είναι στην πλειονότητά τους ελληνικά (ενδεικτικά: γραβιέρα Τήνου, αρσενικό Νάξου, καπνιστό τυρί Μετσόβου, κασέρι Βόλου, κατίκι Δομοκού).

Στα βάθος του στενόμακρου χώρου υπάρχουν μερικά ακόμα σταντ μπροστά σε μια μπάρα, όπου μπορεί κάποιος να απολαύσει το φαγητό του. Στο πατάρι βρίσκεται ένας εξαιρετικά καλόγουστα διαμορφωμένος χώρος, ένα τραπέζι για μια παρέα 5-6 ατόμων με πολύ όμορφες καρέκλες και έναν άνετο τριθέσιο καναπέ.

Ωστόσο, ας μου επιτρέψουν οι συμπαθέστατοι ιδιοκτήτες να έχω την άποψη ότι το μοναδικό πρόβλημα που έχει το κατάστημα αυτό είναι η στενότητα χώρου. Με δεδομένη τη λογική τους για καλό "slow food", είναι δύσκολο σε αυτόν τον στενόμακρο χώρο να περιμένουν να εξυπηρετηθούν πολλοί πελάτες. Η επιτυχία του METROPOLIS SANDWICH εκτιμώ ότι θα τους οδηγήσει σε αναζήτηση νέου, πιο ευρύχωρου καταστήματος...

Η εξυπηρέτηση περιγράφεται με μια λέξη: καταπληκτική! Οι άνθρωποι του METROPOLIS SANDWICH προσεγγίζουν τον πελάτη με ευγένεια, απαντούν στις απορίες του, κάνουν τις προτάσεις τους και εξυπηρετούν με ταχύτητα και αποτελεσματικότητα.

Έχοντας διαβάσει τις δύο άριστες και πλήρως κατατοπιστικές κριτικές ζήτησα και δοκίμασα το σάντουιτς με ζυμωτό ψωμί και μαλακό κρέας μοσχαριού rib-eye, σάλτσα εστραγκόν, ντομάτα και ρόκα, αλλάζοντας το προτεινόμενο καπνιστό τυρί Μετσόβου με γραβιέρα Τήνου.

Το γευστικό αποτέλεσμα ήταν άριστο! Κατ' αρχήν το σάντουιτς ήταν πολύ μεγάλο σε μέγεθος, σερβίρεται σε στυλ κλαμπ, τρεις φέτες ζυμωτού ψωμιού και ανάμεσά τους το άψογα ψημένο rib-eye με τη σάλτσα εστραγκόν να δένει τέλεια γευστικά, τη ντομάτα και τη ρόκα να προσφέρουν την απαιτούμενη δροσιά στη γεύση και τη γραβιέρα Τήνου να δίνει την αίσθηση του δυνατού γευστικά κίτρινου τυριού. Χρειάστηκαν περίπου 10 λεπτά για να το ετοιμάσουν και να το σερβίρουν.

Η τιμή του σάντουιτς ήταν στα 6,20 ευρώ (να υποθέσω ότι η μικρή αύξηση σε σχέση με την τιμή που αναφέρει ο piperman οφείλεται στην αύξηση του ΦΠΑ στην εστίαση), τιμή λογική για την ποιότητα των υλικών.

Συμπέρασμα: Το κέντρο της Αθήνας απέκτησε ένα "γκουρμέ σαντουιτσάδικο" που μπορεί να γίνει σημείο αναφοράς για τους κινούμενους κοντά στην πλατεία Συντάγματος. Το προτείνω ανεπιφύλακτα στους φίλους του ask4food, εύχομαι να συνεχίσει στα ίδια βήματα και ευχαριστώ την αγαπητή evi και τον αγαπητό piperman που συνέβαλαν με τις κριτικές τους να μάθουμε κι εμείς οι υπόλοιποι χρήστες την ύπαρξή του!