KRIKELINO

Μοντέρνα κουζίνα

Κονδύλη 3, Γλυφάδα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Καθημερινά από τις 12:00 μέχρι αργά το βράδυ
Γράψε τη δική σου κριτική

Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι 22/5 και υπό βροχή 4 άτομα στο δρόμο ψάχνουμε τόπο να καταλήξουμε για μεσημεριανό φαγητό στην περιοχή της Γλυφάδας.
Οι επιλογές αρκετές, αλλά η βροχή δεν μας επιτρέπει πολλές πολυτέλειες.
Κινούμενοι κοντά στην πλατεία Κατράκη, αποφασίζουμε να... τιμήσουμε το Krikellino που βλέπουμε μπροστά μας και το οποίο το θυμηθήκαμε από παλιότερη κριτική που είχαμε διαβάσει στο site, με καταβολές από Θεσσαλονίκη και τον γνωστό Κρικέλα. Το κατάστημα βρίσκεται στην οδό Κονδύλη, λίγο μετά από το Mark and Spencer και σχεδόν απέναντι από το κατάστημα της Gap, σε δρόμο που φιλοξενεί πλέον σε μικρή σχετικά απόσταση, αρκετές ταβέρνες και ψητοπωλεία.

Χωρίς ιδιαιτερη σκέψη και υπό την πίεση της βροχής, καταφθάνουμε με τις... ομπρέλες μας και μπαινουμε μέσα.
Ενα ζευγάρι γευμάτιζε στον εξωτερικό – στεγασμένο χώρο, ενώ εμείς κατευθυνθήκαμε στο εσωτερικό του καταστήματος. Η ώρα ήταν βέβαια αρκετά νωρίς (γύρω στις 13:00), οπότε δεν ανησυχήσαμε ιδιαίτερα για την μη ύπαρξη θαμώνων και αποφασίσαμε να το τολμήσουμε.
Το εστιατόριο στην ουσία τιτλοφορείται ως grill house, αλλά πέραν των ψητών υπάρχουν και πιάτα ημέρας μαγειρευτά, κατατάσσοντάς το στην ουσία και στην κατηγορία των μαγειρείων.

Ο χώρος είναι μάλον τυπικός για grill house, με ικανοποιητικές αποστάσεις των τραπεζιων μεταξύ τους, με μουσική έντεχη ελληνική – που μας άρεσε -, με καλό φωτισμό και διακόσμηση στους τοίχους με διάφορα μικρά μπουκαλάκια από ποτά.
Ο εξωτερικός χώρος που είναι στεγασμένος με τέντα, προσφέρεται σίγουρα για τις ημέρες του καλοκαιριού, αλλά και ο εσωτερικός είναι αξιοπρεπής και συμπαθητικός. Οι τουαλέτες τις οποίες επισκεφθηκαμε, ήταν εξαιρετικές, καθαρές και λειτουργικές.

Ο κατάλογος είναι επαρκέστατος και περιλαμβάνει εκτός από πολλά ορεκτικά, αρκετά μαγειρευτά και τα υπόλοιπα είναι ψητά. Δίνει έμφαση σε διαφορετικά κρεατικά, καθώς και σε εξιδεικευμένα κρεατικά διαφόρων ποικιλιών
Με το που κάτσαμε γίναμε αντιληπτοί άμεσα από τον ένα εκ των δύο σερβιτόρων, ο οποίος ήταν πολύ ευγενικός και με αρκετή δόση χιούμορ.
Η προσγείωση βέβαια του εμφιαλωμένου νερού ήρθε με το.... καλημέρα, χωρίς να προλάβουμε να αντιδράσουμε μια και δεν ρωτηθήκαμε.

Αξίζει να σημειωθεί οτι ως κουβέρ μας ήρθε ένα πιατάκι με λίγες ελιές και ελαιόλαδο, συνοδευόμενο όμως από χειροποιητο ψωμί, που φτιάχνεται στο ίδιο το κατάστημα (σίγουρα με αρτοπαρασκευαστή).
Ηταν φυσικά ζεστό και ομολογουμενως εξαιρετικό, σε σημείο που φαγώθηκε ολόκληρο το καρβέλι που μας σερβιρίστηκε. (χρεώθηκε στα 3,6 για τα τέσσερα άτομα, μάλον λογική τιμή για την ποσότητα και το σερβίρισμα)
Από το menu διαλέξαμε τα κάτωθι:

Eνα μαστέλο σαγανάκι (σερβιρισμένο πάνω σε φέτες από ντομάτες), πασπαλισμένο με μπαλσάμικο, πολύ καλό ως γεύση και ως ποσότητα, που χρεώθηκε στα 6,5 ευρώ (θα μπορούσε να είναι ελάχιστα λιγότερο κοστολογημένο)

Μια σαλάτα Κρικελίνο, εξαιρετική ως ποσότητα (φάγαμε και χορτάσαμε και οι τέσσερις), εξαιρετική ως γεύση, με πράσινα λαχανικά και κοτόπουλο, που χρεώθηκε στα 6,8 ευρώ

Μια ποικιλία για 2 άτομα που κόστισε 26 ευρώ και περιελάμβανε όλα τα βασικά είδη κρεατικών(μπριζολάκια, κοτόπουλο, σουβλάκια, μπιφτεκάκια), μαζί με πατάτες τηγανητές και κομένες πίτες, σερβιρισμένα πάνω σε ξύλινη πιατέλα που ως βάση της είχε 4 μεγάλα φύλα μαρουλιού, εξαιρετική παρουσίαση. Η ποσότητα των κρεατικών ήταν όχι απλά επαρκής αλλά η ποικιλία είναι τουλάχιστον για 3 άτομα να μην πω για 4 στα σίγουρα, οπότε λάβετέ το υπ όψιν σας εαν την παραγγείλετε. Φανταστείτε οτι περίσεψε αρκετή από την ποσότητα που δεν καταφέραμε να την τελειώσουμε. Η τιμή της δικαιολογείται απόλυτα

Εαν φιλέτο κοτόπουλο, στα 8,4 ευρώ, εξαιρετική ως μερίδα και γεύση, καλοψημένο και σερβιρισμένο με πατάτες τηγανητές.

Τα δύο εμφιαλωμένα κόστισαν 2 ευρώ και έτσι το σύνολο του λογαριασμού έφθασε τα 53 ευρώ.

Οι δύο σερβιτόροι που μας εξυπηρέτησαν, παίρνουν δικαίως τις 4 ντοματούλες, γιατί ήταν εξαιρετικοί, ευγενέστατοι, ανταποκριτικοί, χαμογελαστοί και με αυξημένη την αίσθηση του χιούμορ. Δεν ξέρω βέβαια πως θα αντιδρούσαν εαν το εστιατόριο ήταν γεμάτο, αλλά για την εμπειρία που ζήσαμε εμείς, η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική και προλάβαιναν τις όποιες ζητήσεις μας.

Στο τέλος υπήρξε κέρασμα, χαλβάς Θεσσαλονικιώτικος, όπως συνηθίζεται στο εστατόριο

Πληρωμή με κάρτα (στα συν του μαγαζιού) και ευχαριστίες από όλους (σερβιτόρους και τον ιδιοκτήτη) για την επίσκεψή μας, αφού πρωτα μας ρώτησαν για το αν μείναμε ευχαριστημένοι

Με βάση τα ανωτέρω, η γεύση δικαιωματικά παίρνει τις 3 ντοματούλες, ο χώρος και αυτός 3, η εξυπηρέτηση ολοκάθαρο τεσσάρι και το συνολικό vfm επάξια το 3.

Μια πολύ καλή εμπειρία για κρεατικάστην περιοχή της Γλυφάδας, που συστήνεται ανεπιφύλακτα

Αυγ

To krikelino ειναι πολυ κοντα στο κεντρο της Γλυφαδας, και εως εκ τουτου αποτελει μια λυση αν καποιος ειναι εκει κοντα και χρειαζεται να γευματισει στα γρηγορα, με μεγαλη ποικιλία και τιμες χαμηλες για την περιοχη. Οι μεριδες ειναι απο μετριες εως μεγαλες και θα καλυψουν ολους τους ενδιαφερομενους.
Η εξυπηρετηση ειναι οικογενειακη, με ολα τα κακα και καλα που εχει αυτο.

Απο εκει και περα, η μαγειρικη του δεν αντεχει σε σοβαρη κριτικη, χωρις ομως να θεωρω οτι ειναι κακη.
Θα πρεπει κανεις να το εχει υποψη του ως φτηνο ταχυφαγειο (με συμπαθες περιβαλλον) και value for money για αυτο που προσφερει.

Εαν θα ηθελαν μελλοντικα καποια ποιοτικη αναβαθμιση, θα επρεπε να μειωσουν τον καταλογο στο μισο μεγεθος και να επικεντρωθουν σε αυτα που κανουν λιγο καλυτερα.

Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Καθημερινή βράδυ οικογενειακώς επισκεφθήκαμε με αφορμή μια προσφορά απο το internet, την περιοχή και τις καλές κριτικές το Krikelino.

Χώρος (3/4):

Σε ένα δρόμο με πολλΆ εστιατόρια στην Γλυφάδα βρίσκεται το σχετικά μικρό αυτό grill house με έναν μικρό εσωτερικό χώρο και μια ωραία βεράντα όπου κυριαρχεί η ξύλινη επένδυση. Ωραία άνετα τραπέζια σε μια σχετικά δροσερή νύχτα.

Ποιότητα φαγητού (3/4):

Όταν είδα το μενού φοβήθηκα ότι τελικά θα φάμε φόλα καθώς είδα στο μενού μαγειρευτά, κρεατικά και ψαρικά. Συνήθως το τα σφάζω, τα μαχαιρώνω όλα κρύβει ανασφάλεια στην ποιότητα και το αποτέλεσμα του φαγητού.

Πήραμε:

Σαλάτα χωριάτικη (καλή, δροσερή, βαθμολογία 6/10)

Γεμιστό σαγανάκι με τυροκαυτερή, ντομάτα και πιπεριά Φλωρίνης (πολύ νόστιμο, πρωτότυπο, βαθμολογία 8/10)

Μια ποικιλία mixed grill για 2 άτομα (εάν και φτάνει και για 3 τουλάχιστον) με 2 κομμάτια λουκάνικο,2 μπιφτεκάκια,2 κεμπάπ,2 καλαμάκια κοτόπουλου,2 καλαμάκια χοιρινά,2 μπριζολάκια χοιρινά, πατάτες τηγανιτές, πιτούλες και 3 μικρές σώς μαγιονέζας, μπάρμπεκιου και τζατζικιού. Τα κρεάτα ήταν ζουμερά, καλοψημένα, νόστιμα (βαθμολογία 8/10).

Εξυπηρέτηση (4/4):

Θετικότατα σχόλια για αυτό το κομμάτι. Οι 2 που ανέλαβαν το σερβίρισμα μας έφεραν παιδικό καθισματάκι αμέσως, μας ρωτήσανε εάν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης, μόλις έπεσε το παγούρι της μικρής ρώτησαν εάν θέλαμε να μας το πλύνουν και όταν έφεραν την πιατέλα με τα κρεάτα φρόντισαν να μετακινηθούν για να την φτιάξουν ώστε να είναι σε σωστή και στέρεα θέση, προσιτή σε όλους. Γενικά δεν προλαβαίναμε να κάνουμε κίνηση και έρχονταν αμέσως να δούν εάν θέλαμε κάτι.

Value for money (3/4):

Οι τιμές για την περιοχή με τα ακριβά ενοίκια, το άψογο σέρβις και την πολ´υ ωραία γευση θεωρώ ότι είναι λογικές. Για παράδειγμα η ποικιλιά κρεάτων κοστίζει 24 ευρώ και ο συνολικός λογαριασμός για όλα τα παραπάνω χωρίς την έκπτωση και μαζί με ένα ποτήρι κόκκινο κρασί κόστισε 40 ευρώ ακριβώς.

Συμπέρασμα:

Μήν σας φοβίσει το μενού γιατί για το κρεάς τουλάχιστον σας εγγυώμαι οτι είναι πολύ καλό. Εάν βρίσκεστε στην περιοχή why not επισκεφθείτε το. Εάν πάρετε και κουπόνι έκπτωσης ακόμα καλύτερα!!!

Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

να ξεκινησω με αυτο που απασχολει παντα ολους μας οταν βγαινουμε να παμε καπου ειτε για διασκεδαση, φαγητο, ποτο. το μαγαζι βρισκεται σε μερος που ειναι πολυ ευκολο να παρκαρεις, οχι ακριβως εκει διπλα, αλλα σιγουρα καπου κοντα..

με αφορμη μια προσφορα απο το ιντερνετ και καποιες καλες κριτικες, επισκεφτηκαμε το συγκεκριμενο μαγαζι για να διαπιστωσουμε και οι ιδιοι, οτι προκειται για μια πολυ καλη περιπτωση να παει καποιος για φαγητο, και ισως και για διασκεδαση καθως το μαγαζι εχει και ζωντανη μουσικη παρασκευη, σαββατο και κυριακη.. εμεις βεβαια πηγαμε τριτη οποτε δεν μπορω να φερω αποψη για τη μουσικη του.

το φαγητο του σε γενικες γραμμες, ηταν πολυ καλο... και για να γινω πιο συγκεκριμενη, ξεκινησαμε με ψωμακι, το οποιο μας ειπανε οτι ηταν χειροποιητο. ακομα και αν δεν ητανε παντως, εχω να πω οτι ηταν το πιο νοστιμο ψωμι που εχω φαει εξω.. (10/10)

πηραμε
-τη σαλατα με το κοτοπουλο, μαρουλι, καλαμποκι η οποια ηταν αψογη και πολυ καλη σε ποσοτητα (10/10)

-τα σαγανακι, που ηταν κομματακια τηγανητο τυρι που ηταν και το πιο αδιαφορο, ισως προς το κακο, πιατο του μαγαζιου (3/10)

-τα μανιταρια με τα τυρια στο πηλινο (8/10), πολυ καλο πιατο

-τα μυζηθροπιτακια με μελι, που ηταν υπεροχα (9/10)
και -ενα μπιφτεκι, το οποιο ηταν μια τεραστια μεριδα με πατατες, πιτες, ντοματα, κρεμμυδι (8/10)

οι τιμες αρκετα καλες γι αυτο που προσφερουν σε ποσοτητα και γευση. ολα αυτα κοστιζαν 36 περιπου ευρω, χωρις ποτο. αν σκεφτουμε οτι σκασαμε στο φαι, τοτε ηταν πολυ λογικα. στο τελος μας κερασαν και χαλβα σιμιγδαλενιο, πολυ νοστιμο... σαν μελομακαρονο ηταν

η εξυπηρετηση του μαγαζιου ηταν πολυ φιλικη και κατατοπιστικη.

ο χωρος ομορφος, χωρις να ειναι κατι το ιδιαιτερο..

θα ξαναπηγαινα σιγουρα, και σιγουρα το συνηστω σε καποιον που βρισκεται στην περιοχη..

Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Προχθές βράδυ, πήγα με μια φίλη στο νέο σχετικά εστιατόριο της Γλυφάδας KRIKELINO, που βρίσκεται στη Γεωργίου Κονδύλη, η οποία είναι κάθετη στην παραλιακή και καταλήγει στην Πλατεία Κατράκη και το αλσύλλιο του Αγίου Κωνσταντίνου.

Στην πιάτσα με τα σουβλάκια, τα μεζεδοπωλεία και τα μπαρ, το μαγαζί αυτό άνοιξε στις αρχές του περασμένου χρόνου, λειτουργεί κάθε μέρα από το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα, κάνει delivery στην γύρω περιοχή, και οι ιδιοκτήτες του προέρχονται από τη Θεσσαλονίκη, αφού άλλωστε και το όνομα Κρικελίνο, μας θυμίζει τις ένδοξες μέρες του ιστορικού ΚΡΙΚΕΛΑ της Συμπρωτεύουσας.

Ο χώρος, όχι ιδιαίτερα μεγάλος, εξωτερικά έχει ωραία βεράντα με ξύλινο δάπεδο, ενώ μέσα ξεχωρίζει η ανοιχτή κουζίνα με τους μάγειρες επί το έργο, και τα ξύλινα ρουστίκ τραπεζοκαθίσματα.

Το μενού έχει καμιά 15αριά ορεκτικά, από 4 μέχρι 8 €, όπως μανιτάρια, σαγανάκια, κεφτεδάκια, κ. α., καμιά 30αριά μεζέδες από 4 έως 14 €, τιμή που αφορά κυρίως γαρίδες και θαλασσινά, διάφορες σαλάτες, από 5-8 €, ζυμαρικά, όλα τα κρεατικά, σπεσιαλιτέ του μαγαζιού, ακόμα και τα πιο γαστρονομικά ενδιαφέροντα, όπως π. χ. το T-bone & Rib eye steak, τα οποία πλησιάζουν τα 30 €. Υπάρχουν ακόμα, μαγειρευτά, πιάτα ημέρας και κάποια γλυκά.

Τα ποτά, εξίσου ενημερωμένα, περιλαμβάνουν κρασάκι χύμα 5 € για το μισό λίτρο, ποτήρια κρασί στα 2.50 € και μεγάλη ποικιλία από αποστάγματα, μπύρες, εμφιαλωμένα κρασιά και αναψυκτικά, σε τιμές λογικές για την κατηγορία και τη θέση του μαγαζιού.

Εμείς ζητήσαμε νερό σε κανάτα, φάγαμε τα ζυμωτά ψωμάκια τους και ένα γεμιστό σαγανάκι με τυροκαυτερή-ντομάτα-πιπεριές, μια μυζηθροπιτάκια με μέλι και σουσάμι, μια μανιτάρια με τυριά μέσα σε πήλινο, μια μύδια τηγανιτά και μια χωριάτικη σαλάτα με κοτόπουλο.

Ήπιαμε χύμα ροζέ κρασί ½ λίτρο. Ήταν όλα πολύ καλά, και οι σερβιτόροι ευγενείς και άριστοι στη δουλειά τους.

Πληρώσαμε 45 €, και ασφαλώς το προτείνουμε σαν ένα στέκι που φτιάχτηκε με μεράκι και φροντίδα στην περιοχή της Γλυφάδας και των Ν. Προαστίων γενικότερα!

Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Είχα ακούσει για το μαγαζάκι καλά λόγια κι έτσι Κυριακή μεσημέρι (4/10) αποφασίσαμε να πάμε να κάνουμε "επιτόπιο έλεγχο".

Το μαγαζί έχει μενού και ψαρικά και κρεατικά και μαγειρευτά πράμα που, όπως κι άλλος χρήστης είπε, αρχικά μπορεί να τρομάζει γιατί είναι δύσκολο να είσαι καλός σε όλα!

Ο χώρος ωραίος, με ξύλινα τραπέζια που έβγαζαν κάτι το ρουστικ και χειροποίητο. Γενικά και το ντεκόρ ήταν ωραίο. Επίσης αν και μου φάνηκε περίεργο το όνομα έμαθα μετά ότι όποιος έχει κάνει έστω κι ένα πέρασμα από Θεσσαλονίκη γνωρίζει τον Κρικέλα (το οποίο εγώ δεν γνώριζα). Μάλλον από Θεσσαλονίκη μεριά πρέπει να κρατά ο ιδιοκτήτης γιατί τον είχε και το πίνακα του με το λευκό πύργο!

Το μαγαζί είναι σε κεντρικό δρόμο στη Γλυφάδα με αρκετό ανταγωνισμό. Καθίσαμε έξω επειδή είχε καλό καιρό.

Η κουζίνα φαίνεται στο χώρο αλλά δεν παρατήρησα καμμία μυρωδιά στον εσωτερικό χώρο όταν μπήκα. Δε ξέρω το χειμώνα τί θα γίνεται.
Χώρος λοιπόν 4/4

Αμέσως ήρθαν και μας εξυπηρέτησαν. Δεν ήταν γεμάτο βέβαια το μαγαζί αλλά φαινόνταν ότι υπήρχε ενέργεια κι όχι ρέκλα.
Μας έφεραν νερό σε κανάτα (κι όχι εμφιαλωμένο σε μπουκάλι χωρίς να μας ρωτήσουν όπως μερικοί μερικοί).

Τα δύο παιδιά που μας εξυπηρέτησαν (ένας άντρας και μια γυναίκα) ήταν πολύ ευγενικά και πρόθυμα, τα φαγητά ήρθαν σε νορμάλ χρόνο και δεν έτυχε να κάνω νόημα και να μην έρθει αμέσως κάποιος.
Εξυπηρέτηση λοιπόν 4/4 αφού δεν έχω απολύτως τίποτα να τους προσάψω

Στοοο ψητό τώρα...
Είχαμε όρεξη για ψαρομεζέδες και τσιπουράκι κι αν και συνήθως είναι πιο ασφαλής επιλογή τα κρεατικά (τα οποία εκτός των άλλων στο συγκεκριμένο κατάστημα είχαν δοκιμάσει και άλλοι χρήστες του ask for food) φαίνεται ότι είχαμε όρεξη για ρίσκο και έτσι κινηθήκαμε στο χώρο των θαλασσινών.

Μας βγήκε το ρίσκο;

Απόλυτα!

Ειλικρινά το μαγαζί, αν και τώρα βλέπω ότι έχει καταχωρηθεί σαν meat restaurant, δεν πάει πίσω ούτε πόντο και στα θαλασσινά. Την επόμενη θα δοκιμάσουμε κρέατα και μαγειρευτά για να έχουμε σφαιρική άποψη!

Πήραμε:
Σκουμπρί καπνιστό. Πολύ νόστιμο! Αλλά είμαι προκατειλημμένος γιατί απλά λατρεύω το σκουμπρί καπνιστό.

Γαυράκια. Στα φέρνουν χωρίς το κεντρικό αγανάκι. Μια παρατήρηση: όχι ότι είμαστε μωρά κι έχουμε πρόβλημα με το αγανάκι του γαύρου, ούτε ότι αν κάποιος μας τα φέρει ως συνήθως με το κόκκαλο θα του κόψουμε βαθμό. Δεν το ζητήσαμε ξεκοκκαλισμένο άλλωστε, αλλά είναι μερικές λεπτομέρειες που δείχνουν ότι κάποιος ασχολείται και έχει μεράκι και προσπαθεί να κάνει κάτι περισσότερο ακόμα και σε ένα απλό πιατό που μπορεί να πετάξει στο τηγάνι απλά. Μεγάλη μερίδα.

Σαρδέλες μαρινάτες (πρώτη φορά έτρωγα συνήθως παντού μαρινάρουν τους γαύρους) που μας ενημέρωσαν τα παιδιά που εξυπηρετούσαν ότι μαρινάρουν οι ίδιοι

Μύδια τηγανιτά, ΟΛΑ τα λεφτά το καλύτερο πιάτο και δε λέω τίποτα άλλο. αξίζει να πάς γι αυτό! Αν φάτε θαλασσινά πάρτε το.

Τυροκαυτερή χειροποίητη (νορμάλ καυτερή, όχι για θάνατο όπως μου αρέσει εμένα, αλλά σε καμια περίπτωση τυροσαλάτα)

Γιαλατζήδες ντολαμαδάκια, απίθανα, αφράτα, όχι όπως αλλού που είναι γεμάτα στο ρύζι και γίνονται πέτρες για πετροβόλημα. Να γίνω και γραφικός; Σαν της γιαγιάς/μαμάς/θείας/γυναίκας (ότι έχει ο καθένας που να μαγειρεύει ωραία και παραδοσιακά. Κυρίες μην με παρεξηγήσετε με την πιθανότερη ηλικιακή σειρά σας έβαλα). Φώναζαν από μακριά, εν πάση περιπτώσει, ότι δεν ήταν κονσέρβα!

Ψητά λαχανικά. Νόστιμα, μεγάλη μερίδα, κρεμμύδι, μελιτζάνα, κολοκύθι, πράσινη και κόκκινη πιπεριά.

Μπουγιουρντί, ωραίο νόστιμο και καυτερό όπως το ζητήσαμε.

Το ψωμί ζυμωτό και είχε και λίγο καλαμποκάλευρο μέσα (ήταν κίτρινο) όπως μας είπανε το ζυμώνουν οι ίδιοι και το φέρνουν με 2-3 ελίτσες και λαδάκι δίπλα. Νοστιμότατο.
Ήπιαμε τσιπουράκι χύμα τυρνάβου χωρίς γλυκάνισο. Μια χαρά.
Γεύση 4/4
Πληρώσαμε 20 ευρώ το άτομο.
πολύ καλά δεδομένης της ποιότητας και της ποσότητας.

Γενικά, βγάζει την αίσθηση (τουλάχιστον ό, τι πήραμε εμείς) του ποιοτικού φαγητού και ότι ο ιδιοκτήτης ασχολείται με το φαί και τον πελάτη και δεν έκανε απλώς ένα μαγαζί στο κέντρο της γλυφάδας και από αυτό και μόνο περιμένει κόσμο. Είναι μια καλή επιλογή για νότια προάστια και σίγουρα κάποια στιγμή θα ξαναπεράσουμε.

Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεψη Κυριακη αργα το μεσημερι με σχετικα λιγους πελατες με κουπονι απο γνωστο σαιτ προσφορων.

Ωραιο περιβαλλον, πολυ καλη εξυπηρετηση απο ενα κυριο ευγενεστατο. Το φαγητο ανω του μετριου με κανονικες τιμες. Εξαιρετικο ψωμι καλαμποκενιο ζυμωμενο απο αυτους σε πανινο πουγκι με ενα ντιπ λαδι με μυρωδικα. Ωραια η σαλατα σπανακι με τυρι ψημενο (γυρω στα 6 ευρω) και σως νοστιμη.

Προσωπικα την ηθελα με λιγοτερο λαδι, αλλα και παλι πολυ καλη ηταν. Οι μεριδες κρεατικων περιποιημενες σε καλη ποσοτητα και με συνοδευτικο τηγανιτες πατατες πολυ τραγανες. Ωραιο χυμα κρασι λευκο. Στο τελος κερασμα χαλβας.

Γενικα φευγεις ευχαριστημενος. Ειδικα με προσφορα συνισταται οπωσδηποτε.

Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι βρεθήκαμε στα Νότια Προάστια για μια βάφτιση. Ο καιρός ήταν υπέροχος, που να γυρίσουμε για φαγητό στο σπιτάκι μας… αποφασίσαμε να εκμεταλλευτούμε ένα κουπόνι που είχαμε για το krikelino στην Γλυφάδα.
Παρκάραμε με λίγη δυσκολία αλλά κοντά στο εστιατόριο. Μάλλον το παρκινγκ στην περιοχή αποτελεί θέμα τις μέρες και ώρες αιχμής.

Μας έδωσαν ένα άνετο τραπέζι στον εξωτερικό χώρο για 6 ενώ ήμασταν 3.
Το μαγαζί είναι σχετικά μικρό με ένα ωραίο εξωτερικό χώρο σαν βεράντα στο δρόμο με ξύλινη επένδυση τύπου deck στο πάτωμα, έχεις την αίσθηση ότι είσαι σε πλοίο. Τέντα από πάνω την οποία μάζεψαν σε κάποια στιγμή που ο ήλιος είχε φύγει. Ο εσωτερικός χώρος ήταν και αυτός μικρός με open kitchen και 5-6 τραπέζια.

Στον εξωτερικό χώρο υπήρχε βιτρίνα με τα φαγητά της ημέρας και μπορούσες να δεις τι ήθελες να παραγγείλεις – οι μερίδες τις βιτρίνες ήταν αρκετά μεγάλες και χορταστικές. Δεν ξέρω όμως πώς είναι στην πραγματικότητα. Αν κρίνω από τα φαγητά που παραγγείλαμε όντως θα είναι μεγάλες.

Στην αρχή ήρθε ψωμάκι με μια μικρή αλοιφή. Το ψωμάκι σερβιρισμένο σε ένα υφασμάτινο πουγκί ήταν πολύ καλό, σχεδόν σπιτικό με καλαμποκάλευρο, γευστικότατο. Σύντομα ζητήσαμε και δεύτερο γύρο.

Πήραμε βραστή σαλάτα λαχανικών – βλήτα, παντζάρι, κολοκυθάκι, κουνουπίδι, μπρόκολο. Πολύ νόστιμα καλοβρασμένα ολόφρεσκα με extra παρθένο ελαιόλαδο (ήρθε σε μπουκαλάκι για να βάλουμε όσο επιθυμούμε) και φρεσκοκομμένο λεμονάκι. Σερβιρισμένα σε μια πιατέλα μεγάλη και χορταστική.

Μακαρόνια με κιμά για την μικρή – μάλλον το μείον της ημέρας – καλή μερίδα με μπόλικο κιμά και τυράκι τριμμένο στο πλάι αλλά η γεύση δεν μας ενθουσίασε.

Ποικιλία κρεατικών για μένα και τον έτερον ήμισυ – SUPER – τεράστια μερίδα για 2 άτομα – δεν μπορέσαμε επ’ ουδενί να την τελειώσουμε. Είχε 2 καλαμάκια κοτόπουλο, 2 καλαμάκια χοιρινά, 2 μπιφτέκια, 2 λουκάνικα χωριάτικα (το ένα είχε μέσα τυρί φέτα), 2 μπριζολάκια, πολλές πατάτες τηγανητές, πιτούλες, ντοματούλα κομμένη σε φετάκια. Στο πλάι μας έφεραν 3 διαφορετικές σάλτσες, κέτσαπ, μουστάρδα και μια άλλη με βάση μουστάρδα μαγιονέζα.

Τέλος θα ήθελα να πω δυο λέξεις για τον κύριο που μας εξυπηρέτησε, ο οποίος ήταν εξαιρετικά ευγενικός, πρόθυμος σε οτιδήποτε ζητήσαμε και ακούραστος. Ο ίδιος μας πρότεινε να πάρουμε το φαγητό σε πακέτο και ο ίδιος τακτοποίησε το θέμα με ευγένεια και προθυμία.

Να αναφέρω επίσης ότι η απόδειξη ήρθε κανονικά στο τέλος του γεύματος.
Αν θα ξαναπάμε? ίσως όχι μια και μένουμε στην άλλη άκρη της Αττικής, όμως σίγουρα θα συστήσουμε το μαγαζί και αν μας ξαναβγάλει ο δρόμος μας στην Γλυφάδα θα είναι πρώτη μας επιλογή.