Έχει ζωντανή μουσική
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

13 Απρ 2017

Βγαίνω από το λήθαργο κριτικών για ένα... ατύχημα.

Σήμερα λοιπόν, αποφάσισα, ωραίο καιρό γαρ, να πάω για μεσημέρι για θαλασσινοκατάσταση. Πειραική, για να έχει και ωραίο καιρό / θέα στη θάλασσα, ειδάλλως θα πήγαινα Κερατσίνι or wherever.

Και που έγκειται το ατύχημα - Επειδή τόσο εγώ όσο και ο φίλος που είχα μαζί καταφέραμε να κάνουμε 2-3 μεγάλους κύκλους μέχρι να βρούμε να παρκάρουμε, θέλαμε να πάμε στο "Ψαρόσκαλα", (στο 214 της Ακτής Θεμιστοκλέους) αλλά αντ' αυτού πήγαμε στο 212.

Δεν έφταιγα - έμοιαζε σα να είναι εξωτερικός χώρος του διπλανού μαγαζιού! Μέχρι να δούμε ότι έγραφε παντού "Πυροφάνι" και όχι "Ψαρόσκαλα", ήταν ήδη αργά....

Τούτων λεχθέντων:

*Το προσωπικό ήταν ευγενικότατο! Με τα γέλια του, τα αστεία του -και μεταξύ τους, αλλά καλοπροαίρετα- όταν ρώτησα που να κάτσουμε, γενικά η περιποίηση ήταν με ένα μεγάλο χαμόγελο στα χείλη. Σπανίζει στις μέρες μας, bonus points.

*Ο χώρος - Να με συμπαθάτε, αλλά συγκριτικά με την "Ψαρόσκαλα" ακριβώς δίπλα, ο χώρος ήταν καλύτερος!

Υπερυψωμένος, με τραπεζάκια σε στυλ νησί, αλλά πολύ περιποιημένα, και με διαρύθμιση η οποία ψιλο-εγγυώταν πως θα έβλεπες θάλασσα. Και φυσικά, έβλεπες, στο πιάτο, ακριβώς κάτω από διάφορα πλοκάμια χταποδιού όπως έκαναν "παλιά στις ψαροταβέρνες".

Μετά -

Αρχικά ήρθε συμπαθητικό ψωμί με προζύμι και εμφιαλωμένο νερό (δεν ζήτησα κανάτα αλλά αν είδα καλά είχαν).

Ηρθε ένας δίσκος με "έτοιμα να πάρεις ορεκτικά", επίσης όπως στις ταβέρνες old school, από τα οποία πήραμε ντολμαδάκια γιαλαντζί, μια καβουροσαλάτα κρύα και γάβρο μαρινάτο. Για τα παραπάνω δεν θυμάμαι τιμές διότι δεν τα αναζήτησα στον κατάλογο, καθώς τα είχαμε ήδη πάρει.

Ο γάβρος είχε λίγο μικρή ποσότητα κατ' εμέ (αρκετό ξινολάχανο, όχι αρκετό γάβρο όμως), αλλά τα ντολμαδάκια ήταν εύγευστα χωρίς λαδίλα και η καβουροσαλάτα δροσερή, σκεφτείτε το σαν "ρώσικη" αλλά χωρίς πατάτες κτλ. Αξιοπρεπής.

Μετά ήρθε ο κατάλογος. Ε, καφριλιάσαμε λίγο με τον φίλο και πήραμε "κάμποσα": (οι τιμές είναι από μνήμης, δεν κράτησα μαζί μου την απόδειξη... )=

Πατάτες τηγανιτές
Καλαμαράκια τηγανιτά
Σαγανάκι τυρί
Χταποδάκι ψητό
Σαγανάκι γαρίδες
1Χ μπύρα Fix
1Χ καραφάκι ούζο (Γιοκαρίνη, μετά από ευγενική προτροπή του σερβιτόρου που το προτείνει ώστε "να μην χρειαστώ Depon μετά". Το πέτυχε ο μόρτης. Ελαφρύ ούζο, ευκολόπιοτο 40% alc. )

Οι πατάτες (3,00 Ε) ήταν μάλλον προτηγανισμένες αλλά country style σχετικά κρατσανιστές, δεν είχα παράπονο.

Τα καλαμαράκια (8,00 Ε), κλασσικά τηγανιτά, καλοτηγανισμένα βέβαια και καλής ποιότητας θεωρώ, χωρίς κάποια "πικρίλα" ή κάτι άλλο.

Το σαγανάκι (4,50 Ε) περισσότερο προσέγγιζε κάτι σε ψητό τυρί παρά σε σαγανάκι, ελαφρύ γαρ. Πάρα πολύ νόστιμο! Δεν θυμάμαι τι είδος τυριού ήταν αλλά με εξέπληξε ευχάριστα!

Το χταπόδι ψητό, καλοψημένο και νόστιμο, σε ικανοποιητική ποσότητα για τα 9-10 Ε που κόστιζε, έχω φάει και πολύ μικρότερες μερίδες εις τον Πειραιά. Μάλιστα είχαν και βραστό με λαδόξυδο στον δίσκο με τα ορεκτικά, αλλά προτιμήσαμε ψητό γιατί είναι άλλη φάση.

Το σαγανάκι γαρίδες, αν και σε κλασσικές τιμές σαγανάκι γαρίδες (12,00 Ε), πολύ τίμιο!

Μεγάλη πιατάρα προσγειώθηκε στο κέντρο του μικρού τραπεζιού, με κάμποσες γαρίδες θρεμμένες και αρκετά νόστιμη σάλτσα-παπάρα (μάλιστα ήταν ελαφρά πικάντικη κάτι που εκτίμησα ιδιαίτερα).

Ηρθε μια ευγενική κοπέλα 2-3 φορές να μας ρωτήσει αν ήταν όλα καλά, και εν τέλει, αρκετή ώρα αργότερα, μας κέρασαν και γλυκάκι (όχι κάτι το ιδιαίτερο, σαν από ζαχαροπλαστείο με καρύδα ήταν, αλλά OK, δεν το πλήρωσα κιόλας).

Σύνολο λυπητερής: 65 Ε με τα όλα τους (αλλά δεν πήραμε και ακριβώς λίγα για 2 άτομα, έτσι, μόνο το σαγανάκι γαρίδες, το χταπόδι και το ούζο να βάλεις, οπουδήποτε, όχι στο συγκεκριμένο μαγαζί, έχεις ξεπεράσει τα 25 Ε τουλάχιστον). Χορτάσαμε.

Αν δεν... παρασυρθείτε, θεωρώ ότι κινείται στην χρυσή περιοχή του 20ρικου κατ' άτομο στο περίπου. Αν θέλετε φρέσκο ψάρι... ε, θα ανεβείτε.

Επειδή λοιπόν είδα ότι έχει πολύ λίγες κριτικές εδώ, είπα να αποκαταστήσω την τάξιν.

Να πάτε! Δίπλα στην "Ψαρόσκαλα" είναι, δεν θα το χάσετε, αλλά είναι -τώρα που καλοκαιριάζει- για μένα πολύ πιο νησιώτικος και ευχάριστος χώρος! Θεωρώ ότι στα των τιμών ή στα του φαγητού κινείται πάνω από τον Μ. Ο. της περιοχής, δηλαδή αναλογικά καλύτερο VFM για καλό σχετικά τσιμπολόγημα μετά ούζου.

Εμείς θα... ξαναπάμε σε κάποια φάση. Να που τα ατυχήματα βγαίνουν και σε καλό ώρες-ώρες!: -)

26 Σεπ 2017

Επισκεφτήκαμε για πρώτη φορά στο Πυροφάνι για να ρωτήσουμε αν πραγματοποιούν στο χώρο κοινωνικές εκδηλώσεις, καθώς ενδιαφερόμασταν για την βάφτιση της κόρης μας και την φιλοξενία/διασκέδαση των 170 καλεσμένων μας.

Μετα από κάμποσα εστιατόρια που είχαμε επισκεφτεί –εντός και εκτός περιοχής-, είχα βαρεθεί την ίδια ρουτίνα της συζήτησης. Τηγανητό καλαμαράκι (που απορώ πως θα το σερβίριζαν ζεστό και μαλακό ταυτόχρονα σε τόσους καλεσμένους), αθερίνα, γαύρος και έτοιμες σαλάτες του εμπορίου, τύπου πατατοσαλάτα, τυροσαλάτα κτλ είχαν την τιμητική τους. Μεζέδες απλοί, κοινοί, βαρετοί που από τη μία γέμιζαν το μενού και χόρταιναν το μάτι, αλλά ουσία πουθενά.

Περιμένοντας λοιπόν να ακούσω το ίδιο τροπάριο, η Chef κα Εύα έκανε την διαφορά με μεγάλη επιτυχία!

Με μεγάλη ποικιλία ωραίων μεζέδων και πιάτων, αφήνοντας έξω όλα τα τηγανητά και κοινά που προανέφερα, μας βοήθησε να προσαρμόσουμε το μενού στις ανάγκες και επίσης την τσέπη μας.

Χωρίς δεύτερη σκέψη, και εφόσον είχα επισκεφτεί διακριτικά και τον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού ώστε να επιβεβαιώσω ότι «δεν πουλάνε μούρη» αλλά η καθαριότητα επικρατεί εντός και εκτός, κλείσαμε τον χώρο για την βάφτιση.

Και για να μη μακρολογώ:

Χώρος: Προσεγμένος, καθαρός και διακοσμημένος ανάλογα με το ύφος της περίστασης. Να σημειωθεί ότι η διακόσμηση ήταν πρωτοβουλία του μαγαζιού χωρίς να έχω ζητήσει κάτι. Όσο για την θέα….. ταξιδεύει ο νους και το μάτι σου στο απέραντο γαλάζιο της θάλασσας.

Εξυπηρέτηση: Πριν από εσάς για εσάς! Το service ήταν εξαιρετικό και άψογο. Από την υποδοχή των καλεσμένων μας, μέχρι το σερβίρισμά τους. ΟΛΟΙ οι καλεσμένοι μας (170 άτομα στον αριθμό), έτρωγαν ταυτόχρονα το ίδιο πιάτο, και είχαν ότι ζητήσουν αμέσως. Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο, πάντα χαμογελαστό και με έξυπνο χιούμορ.

Φαγητό: Τι να πρωτοπεί κανείς… Από το ζεστό ψωμί που σερβίρεται αρχικά, μέχρι το τελευταίο πιάτο όλα υπέροχα και με την προσωπική πινελιά της κας Εύας και του Κωσταντίνου. Η γεμιστή πιπεριά (αχ αυτή η πιπεριά! ), η σαλάτα Πειραϊκή μόστρα, τα αχνιστά μύδια, τα μπιφτέκια του ψαρά, το μελωμένο χταπόδι, το σκουμπρί και οι σαρδέλες φούρνου ήταν μερικά από τα πιάτα που μάγεψαν τον ουρανίσκο αλλά και τους καλεσμένους μας. Ακόμη και οι τηγανητές πατάτες –το μόνο τηγανητό-, ήταν ιδιαίτερες. Για το ούζο και την ρακί Γιοκαρίνη, το μόνο που μπορεί να πει κανείς, είναι ότι πίνεις άφοβα χωρίς να χρειάζεται να περάσεις από φαρμακείο για τον πονοκέφαλο.

Όλα ήταν υπέροχα και οι καλεσμένοι μας έφυγαν όχι μόνο χορτασμένοι αλλά και με τις καλύτερες εντυπώσεις.

κα Εύα, κ. Νίκο, Κωσταντίνε και Μάκη σας ευχαριστούμε πολύ που κάνατε αυτή την ξεχωριστή ημέρα για εμάς ακόμη πιο ιδιαίτερη και μας κάνατε να νιώσουμε τόσο οικεία!!!

Συγχαρητήρια σε όλο το προσωπικό και σε καθέναν ξεχωριστά για την αγάπη και το μεράκι σας, αλλά κυρίως στους ιδιοκτήτες που πέρα από τον επαγγελματισμό δρουν με γνώμονα την Ανθρωπιά!!! Σπανίζει στις μέρες μας!

06 Νοε 2015

Το επισκεφτήκαμε τυχαία 4 άτομα ένα μεσημέρι για ουζάκι.

Καθίσαμε δίπλα από την κεντρική είσοδο, σε έναν άλλο χώρο του μαγαζιού. Ο χώρος ήταν μικρός, λίγο κλειστοφοβικός και όχι ιδιαίτερα καθαρός.
Οι μερίδες του ήταν υπερβολικά μικρές σε όλα τα θαλασσινά. Μόνο η σαλάτα και οι πατάτες ήταν σε φυσιολογικές μερίδες.
Καθώς δεν έφεραν κατάλογο, νομίζαμε ότι είναι μικρές και χρεώνονται ανάλογα (σαν μεζεδάκια και όχι σαν κανονικές μερίδες).

Οι γεύσεις του από μέτριες έως αδιάφορες. Δεν υπήρχε ένα πιάτο που να πω ότι ενθουσιάστηκα.
Το χταπόδι και η καραβιδόψυχα ήταν άγευστα, τα καλαμαράκια καλά (ίσως ήταν το μόνο γευστικό πιάτο) και γι'αυτό πήραμε 4 μερίδες (ουσιαστικά 2). Μία ποικιλία με παστά που πήραμε ήταν λες και τα πήρες έτοιμα κονσέρβα από το σούπερ μαρκετ.

Στο τέλος ζητήσαμε λογαριασμό και μας έφεραν ένα χαρτί που έγραφε περίπου 180 ευρώ (45 το άτομο). Ούτε σε πολυτελές εστιατόριο πάνω στη θάλασσα δεν θα πληρώναμε τόσα χρήματα.

Δεν πρόκειται να ξαναπατήσουμε εκεί ποτέ ξανά.

Ακτή Θεμιστοκλέους 212, Πειραιάς

210 4208727

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια