SUGAR MAMA

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι

Γ. Ζωγράφου 27, Ζωγράφου [Χάρτης]

Παροχές:
Κάνει delivery Take away

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Σπιτικά Γλυκά όλα στο κλασσικό πυρέξ της μαμάς!! Παράγονται μπροστά στα μάτια σας στην ξύλινη σπιτική μας κουζίνα!
Ανάλογα τη μέρα και τα "κέφια" της Sugar Mama σας ετοιμάζουμε σπιτικές αλμυρές πίτες με ηπειρώτικες συνταγές και όχι μόνο!
Επικοινωνήστε μαζί μας για την γλυκιά και αλμυρή έκπληξη της ημέρας εκτός από τα καθημερινά γλυκά και κέικ της βιτρίνας μας!
Για όσους δεν προλαβαίνετε να μας επισκεφθείτε κάνουμε διανομή κατ'οίκον από τις 07.30 -00.00.

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ζωγράφου - Γουδή, Αθήνα

Την ύπαρξη του SUGAR MAMA την πληροφορήθηκα χάρη στο ask4food και την εξαιρετική κριτική του πάντα αξιόπιστου χρήστη baron rouge.

Με δεδομένο ότι βρίσκεται σχετικά κοντά στην κατοικία μου αποφάσισα να επισκεφτώ το κατάστημα, αποκόμισα πολύ θετική άποψη για τις γλυκές γεύσεις που προσφέρει και έκτοτε έχω παραγγείλει και για το σπίτι μια-δυο φορές, ενώ πριν από δυο-τρεις μέρες περάσαμε με έναν φίλο και ήπιαμε καφέ, απολαμβάνοντας και το γλυκό μας στα τραπεζάκια του καταστήματος. Επομένως, θεωρώ ότι έχω μια αρκετά ολοκληρωμένη εικόνα για το SUGAR MAMA.

Το γλυκοπωλείο (δανείζομαι τη λέξη από τον baron rouge) βρίσκεται στου Ζωγράφου, επί της οδού Γ. Ζωγράφου, περίπου 300 μέτρα πιο πάνω από το δημαρχείο, στην περιοχή που συνηθίζουμε να αποκαλούμε "νέο τέρμα". Η εξωτερική του όψη, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι καθόλου ελκυστική: δυο-τρία τραπέζια με μερικές καρέκλες, έναν-δυο καναπέδες και μερικά ελαφρώς φθαρμένα σταντ και όλα αυτά σε ένα υπερυψωμένο πεζοδρόμιο δεν συνθέτουν σκηνικό που θα "τραβήξει" τον πελάτη. Μάλιστα, θα έλεγα ότι, επειδή και η επιγραφή δεν είναι ευδιάκριτη, είναι σχετικά δύσκολο να το εντοπίσει ο περαστικός, και επομένως, χρειάζεται να ξέρει κάποιος τη διεύθυνση, για να το βρει. Και ο εσωτερικός χώρος, όμως, είναι αρκετά στριμωγμένος:

Ένα ψυγείο-προθήκη, όπου εκτίθενται τα γλυκά, τρία-τέσσερα ακόμα μεγάλα ψυγεία για την αποθήκευση των υλικών, η κουζίνα, ένα μεγάλο τραπέζι για την παρασκευή των εδεσμάτων, ένας μικρός χώρος προετοιμασίας των καφέδων και των χυμών με έναν πάγκο, πάνω στον οποίο μπορεί ο πελάτης να δει τις σπιτικές πίτες και μερικά ράφια, πάνω στα οποία εκτίθενται τα κέικ, αυτά συνθέτουν τον χώρο του καταστήματος. Στον εσωτερικό χώρο υπάρχει και ένα τραπέζι για σερβίρισμα με δυο-τρεις καρέκλες.

Ενώ η πρώτη εντύπωση είναι αρνητική, το σκηνικό αλλάζει, όταν προσεγγίσει κάποιος τους ανθρώπους του SUGAR MAMA! Είναι όλοι τους ευγενέστατοι, πολύ εξυπηρετικοί, πρόθυμοι να απαντήσουν σε οποιαδήποτε απορία και ταχύτατοι στο σέρβις! Προσθέστε ότι αυτά τα στοιχεία ισχύουν για την επί τόπου εξυπηρέτηση, την τηλεφωνική παραγγελία, αλλά και την παραγγελία μέσω διαδικτύου! Πρόσφατα είχα επισκέψεις στο σπίτι, σκέφτηκα να παραγγείλω 3-4 γλυκά για τους επισκέπτες και έκανα την παραγγελία μέσω γνωστού διαδικτυακού σάιτ. Μισό λεπτό μετά την επιβεβαίωση της παραγγελίας, επικοινώνησαν μαζί μου τηλεφωνικά από το κατάστημα, για να με ενημερώσουν ότι ένα από τα γλυκά της παραγγελίας είχε μόλις εξαντληθεί, να απολογηθούν και να προτείνουν με ευγενέστατο τρόπο άλλες επιλογές.

Ας έρθουμε όμως στο ζητούμενο: Τις γευστικές επιλογές. Σε γενικές γραμμές η ποιότητα των γλυκών είναι άριστη. Έχουμε δοκιμάσει:

- Γλυκό SUGAR MAMA (τιμή πακέτου 2,30 ευρώ): Εξαιρετικό σπιτικό γλυκό, με μπισκότα, κρέμα και επικάλυψη σοκολάτας και ξηρών καρπών, σερβίρεται σε τετράγωνο κεσεδάκι.

- Chocobie (τιμή πακέτου 3,20 ευρώ): Είδος μωσαϊκού με μπισκότα και σοκολάτα γάλακτος, φτιάχνεται σε ταψάκι και η μερίδα είναι ένα γενναίο κομμάτι. Το βρίσκω πολύ γλυκό για τα γούστα μου.

- Τάρτα σοκολάτας (τιμή πακέτου 2,90 ευρώ): Μας άρεσε πάρα πολύ, καταπληκτική η βάση της τάρτας, αλλά και η γέμιση, βασισμένη στην πικρή σοκολάτα.

- Cheesecake (τιμή πακέτου 2,50 ευρώ): Πραγματικά άριστο, ελαφρύ cheesecake, με τέλειο τυρί κρέμα και επικάλυψη κεράσι. Παρασκευάζεται σε ταψάκι και η μερίδα είναι ένα γενναίο κομμάτι.

- Cheesecake σοκολάτας με caprice (τιμή πακέτου 3,40 ευρώ): Το βρήκα πολύ λιγωτικό, αφήνει πολύ έντονη γεύση σοκολάτας. Η μερίδα είναι πολύ μεγάλη και προέρχεται από ταψάκι.

- Κέικ πορτοκάλι (τιμή πακέτου για ένα κομμάτι 1,50 ευρώ): Αρκετά αρωματικό, κι αυτό δίνει την αίσθηση του σπιτικού, μαμαδίστικου γλυκού.

Δεν έχω δοκιμάσει το Μπανόφι, αλλά μια φίλη μου που το δοκίμασε, έμεινε με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Αντίθετα, δοκίμασα από τα αλμυρά, την τυρόπιτα Ηπείρου (τιμή πακέτου για ένα κομμάτι 2 ευρώ): Πολύ νόστιμη, με πλούσια γέμιση φέτας, να σημειώσω ότι πρόκειται για ζυμαρόπιτα, δηλαδή πίτα χωρίς φύλλο, φτιαγμένη με ζυμάρι.

Τέλος, αξίζει να σημειώσω ότι οι πελάτες μπορούν να πάρουν τον καφέ τους (με πολύ λογικές τιμές από 1 ως 1,70 ευρώ) ή να πιουν τον φρέσκο χυμό τους (π. χ. ένας φρέσκος χυμός πορτοκάλι τιμάται 2 ευρώ).

Με βάση τα παραπάνω νομίζω πως δικαιολογείται απόλυτα η αίσθηση ότι αναφερόμαστε σε ένα γλυκοπωλείο με εξαιρετικό value for money!

Καταληκτικό συμπέρασμα: Προτρέπω τους φίλους του ask4food που θα βρεθούν στην περιοχή του Ζωγράφου να δοκιμάσουν τα σπιτικά γλυκά του SUGAR MAMA! Ίσως να δυσκολευτούν να εντοπίσουν το κατάστημα, ίσως η εξωτερική όψη να τους αποτρέψει αρχικά, όμως η ευγενέστατη εξυπηρέτηση, οι τέλειες σπιτικές γεύσεις των γλυκών και το εξαιρετικό value for money θα τους αποζημιώσουν απόλυτα!

Υ. Γ. Θερμές ευχαριστίες στον baron rouge που εντόπισε το γλυκοπωλείο αυτό!

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ζωγράφου - Γουδή, Αθήνα

Δεν έχω κρύψει από το βήμα αυτό να επαναλαμβάνω και να προβάλω την αγάπη μου για τα νέα αυτά μαγαζάκια, της μικρές αυτές πρωτοβουλίες που ξυπνάνε μέσα στα χρόνια της κρίσης (ή διατηρούνται παρά την ύπαρξή της), προτείνοντας όλο και κάτι διαφορετικό, που έλειπε από το χάρτη της γαστρονομίας της πόλης.

Το μαγαζί που θα σχολιάσω στη συνέχεια, ομολογώ ότι δεν το έχω δει ζωντανά ποτέ μου, δεν έχω πατήσει στο εσωτερικό του, ούτε έχω κάτσει στα τραπέζια του. Στις φωτογραφίες ο χώρος φαίνεται καλός, οπότε θα του βάλω ένα 2 ώστε να είμαι δίκαιος.

Ωστόσο, απάντησε σε μια ανάγκη που ένιωθα εδώ και πολλά χρόνια, ενός φτηνού γλυκοπωλείου για αυτές τις -δύσκολες- ώρες, που δεν μπορείς ή δε θες να βγεις για αναζήτηση γλυκού, το οποίο πιθανότατα δεν είναι κοντά σου. Έχοντας οργανώσει ένα εξαιρετικό δίκτυο διανομής σε ένα μεγάλο κομμάτι της Ανατολικής Αθήνας, το μικρό μυστικό σεμνά και ταπεινά διαδίδεται από στόμα σε στόμα (όπως τα γλυκά του).

Η ποικιλία των εδεσμάτων που προσφέρει (100% σπιτικών όπως θα καταλάβετε με την πρώτη μπουκιά), διαφέρει από μέρα σε μέρα, και κοινοποιείται στους απανταχού φίλους μέσω fb. Κατά τη γνώμη μου, το μαγαζί έχει πραγματικά έφεση στα λεγόμενα άσπρα γλυκά, δηλαδή τα μη αμιγώς σοκολατένια, ειδικά όσα συνοδεύονται με μπισκότο. Μεταξύ των κορυφαίων αναφέρω:

α) Το highlight του μαγαζιού: Μπανόφι στα 3,10€ με εξαιρετικό μπισκότο και ισορροπημένη γεύση μπανάνας. Το ίδιο γλυκό κυκλοφορεί και σε homemade παγωτό (λίγο ακριβό κατά τη γνώμη μου 10€ το μισόκιλο)

β) Εξαιρετικό γλυκό Oreo με μπισκότο και κρέμα στα 2,80(;δεν είμαι σίγουρος)

γ) Απόλυτα σπιτική lemon pie (αν και όχι στην κλασσική της στρογγυλή μορφή) και νοστιμότατο cheesecake (θα προτιμούσα μια πιο αραιή μαρμελάδα αλλά και πάλι εξαιρετικό) στα 2,50€ έκαστο.

δ) Πολύ καλό και το δικό τους SUGAR MAMA με μπισκότο, κρέμα και σαντιγί στα 2,30€ όπως και το Chocobie (κάτι σαν μωσαϊκό), κατά τα λεγόμενα της φίλης μου, στα 3,20€ αυτό.

Μόνη μου ένσταση είναι τα κέικ, τα οποία -αν και πάμφθηνα (γύρω στο 1,50-2€) χωρίς να είναι κακά, δεν βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο με τα παραπάνω.

Το μαγαζί προσφέρει και σπιτικές αλμυρές πίτες για τις οποίες δεν έχω άποψη, αλλά δεν έχω καμία αμφιβολία για την ποιότητά τους.

Η εξυπηρέτηση είναι πραγματικά άριστη. Κάθε φορά που θα πάρω που μου απαριθμήσουν ένα προς ένα τα είκοσι περίπου γλυκά που είναι διαθέσιμα, πάντα με καλή διάθεση για αυτό που κάνουν. Το μεράκι τους φαίνεται σε κάθε πτυχή της επιχείρησης και το ντελίβερι είναι αρκούντως ταχύ (και μάλιστα δεν απαιτούν μεγάλες παραγγελίες). Νομίζω ότι τα παιδιά αυτά, όπως και το κοντινό τους κατάστημα με παράδοση κατ΄οίκον παγωμένης μπύρας, έχουν πιάσει το νόημα, με σεβασμό σε κάθε πελάτη.

Να το δοκιμάσατε και σίγουρα δε θα χάσετε.
Θα σας γίνει κακή συνήθεια γι αυτό προσοχή (πλησιάζει και καλοκαίρι)