Σπιτικά Γλυκά όλα στο κλασσικό πυρέξ της μαμάς!! Παράγονται μπροστά στα μάτια σας στην ξύλινη σπιτική μας κουζίνα!
Ανάλογα τη μέρα και τα "κέφια" της Sugar Mama σας ετοιμάζουμε σπιτικές αλμυρές πίτες με ηπειρώτικες συνταγές και όχι μόνο!
Επικοινωνήστε μαζί μας για την γλυκιά και αλμυρή έκπληξη της ημέρας εκτός από τα καθημερινά γλυκά και κέικ της βιτρίνας μας!
Για όσους δεν προλαβαίνετε να μας επισκεφθείτε κάνουμε διανομή κατ'οίκον από τις 07.30 -00.00.

Κάνει delivery
Take away

12 Αυγ 2017

Συγχωρέστε με για αυτή τη μάλλον βαρετή κριτική. Γράφτηκε αποκλειστικά και μόνο αφότου ο ψυχίατρος μου μου είπε ότι υπάρχουν πολλοί τρελοί στον κόσμο. Οπότε, λέω, αν υπάρχουν και άλλοι σαν και εμένα, ας τους προειδοποιήσω.

Το Sugar Mama είναι ένα γλυκοπωλείο που φτιάχνει και ορισμένα αλμυρά σνακ. Βρίσκεται στην πυκνοκατοικημένη, μα δύσκολα προσβάσιμη για τους πιο μακρινούς επισκέπτες (έλλειψη μέσων σταθερής τροχιάς, δύσκολο πάρκινγκ), περιοχή του Ζωγράφου.

Η απόφαση να το επισκεφθούμε βασίστηκε στις δύο καλές κριτικές που υπάρχουν στο παρόν site. Θέλαμε κάτι σε γλυκό, ψάχνοντας κάτι ποιοτικά ανώτερο από τα τετριμμένα. Μάλιστα, επειδή μένουμε λίγο μακριά κάναμε ένα μικρό ταξιδάκι (25,8 χλμ λέει το γούγλ - ναι, εδώ κολλάει ο «ψυχίατρος» και το «τρελοί» της εισαγωγής) για να το προσεγγίσουμε. Δεν ήταν στο δρόμο μας δηλαδή.

Ο χώρος θυμίζει κάτι από ζαχαροπλαστείο-τυροπιτάδικο, οπότε δεν έχει νόημα ιδιαίτερης αξιολόγησης, το 2/4 είναι απλώς η μέση βαθμολογία. Έχει και 2-3 καρεκλίτσες απ’ έξω σε περίπτωση που κάποιος θέλει να γευτεί τα γλυκά τους εκεί πέρα. Συνήθως, βέβαια, λειτουργούν με πακέτο και δελίβερυ.

Η εξυπηρέτηση ήταν επίσης χωρίς πολλά πολλά, ρωτήσαμε τι γλυκά έχουν, μας είπαν, διαλέξαμε… Τόσο απλά.

Τι δοκιμάσαμε, λοιπόν, και πως μας φάνηκε…

• Ξεκινήσαμε με το κλασσικό τους Μπανόφι (3,1€). Πρόκειται για ένα κομμάτι καλού μεγέθους, με σκληρή μπισκοτένια βάση, μέτριας ποσότητας στρώση με καραμέλα βουτύρου (γιάμι γιάμι) και μεγάλη δόση από σαντιγύ από πάνω. Ομολογώ πως επειδή λατρεύω την καραμέλα βουτύρου θα ήθελα περισσότερη την ποσότητα της. Σίγουρα θα οδηγούσε σε πιο λιγωτικό αποτέλεσμα, όμως that’s who I am (3,5/4).

• Συνεχίσαμε με γλυκό Oreo (3,4€). Μου φάνηκε ένα κλικ μικρότερο, σε σύγκριση με το μπανόφι, και πάλι όμως είχε ικανοποιητικό μέγεθος. Γευστικά ήταν αρκετά καλό, όπως και με το μπανόφι και πάλι η κρεμώδης αίσθηση κυριαρχούσε, αυτή τη φορά λόγω κρέμας ζαχαροπλαστικής (3/4).

Και τα δύο μαζί μας λίγωσαν αρκετά και τα τελειώσαμε με δυσκολία (2 άτομα) παρότι πεινούσαμε.

• Φεύγοντας, πήραμε για το σπίτι και ένα Σκρατς (αν κατάλαβα καλά το όνομα). Δεν συγκράτησα την τιμή του. Ήταν ένα γλυκό λεπτού πάχους, με φυστικοβούτυρο, μπισκότο και διάφορες σοκολάτες. Θα το χαρακτήριζα συμπαθές. Δεν είμαι από αυτούς που έχουν σε υπόληψη το φυστικοβούτυρο για να μπορώ να αξιολογήσω σωστά τις περιπτώσεις που χρησιμοποιείται πετυχημένα σε ένα γλυκό (2,5/4).

Η ποιότητα των υλικών στα γλυκά που δοκιμάσαμε ήταν από καλή έως πολύ καλή. Το ίδιο και οι γεύσεις και ακόμη περισσότερο οι μερίδες τους. Βέβαια, είμαι σίγουρος πως εάν αυτά τα γλυκά προσφέρονταν σε μια καφετέρια ή έστω σε ένα μεγαλύτερο μαγαζί με χώρο να καθίσει κανείς και να πιεί και κάτι μαζί με το γλυκό του, λόγω του υψηλού κόστους για τις υπόλοιπες λειτουργίες τους, θα χρεώνονταν πιο ακριβά. Το παρόν κόστος τους βέβαια τα καθιστά άριστο value for money.

Δεν δοκιμάσαμε κάποια από τις αλμυρές επιλογές τους. Είδαμε όμως μερικά ιδιαιτέρως λιγουρευτικά κομμάτια από διάφορες πίτες. Σε τέλειο μέγεθος και νορμάλ τιμή.

Στις τελευταίες μπουκιές των γλυκισμάτων μας βγάλαμε το πόρισμα μας, συμφωνώντας both στο ότι τα γλυκά που φάγαμε ήταν νόστιμα, μα δεν δικαιολογήθηκαν τα χιλιόμετρα που κάναμε για αυτά. Θα έπρεπε να γευόμασταν κάτι συνταρακτικό για να δικαιολογούνταν τα χιλιόμετρα και αυτό δεν συνέβη. Όχι ότι είμαστε και οι τύποι που το 8 και το 9 στα 10 το βιώνουν σαν 10/10.

Συμπερασματικά, τα γλυκά του Sugar Mama είναι όντως ποιοτικά και νόστιμα. Η μαμά ζάχαρη δεν ανακάλυψε την Αμερική, μα είναι πράγματι από τους καλούς στον τομέα της. Αν ξαναβρεθώ στην περιοχή και θέλω κάτι γλυκό σε πακέτο θα τα τιμήσω άφοβα (το Cheesecake με Caprice μου ξέφυγε αυτή τη φορά) και θα τα προτείνω και σε φίλους που μένουν στα πέριξ, αν δεν τα ξέρουν ήδη.

Till there (ως εκεί, η ακριβής μετάφραση).

Μην ψαρώσετε και κάνετε κανά ταξίδι όπως εγώ για να φάτε το υπέρτατο γλυκό.

- Είναι μεγάλο ταξίδι ρε Vaggg τα 26 χλμ για να φας κάτι υπέρτατο? Σιγά…
- Όχι. Απλώς δεν είναι υπέρτατο. Πόσες φορές θα το πω?

Γ. Ζωγράφου 27, Ζωγράφου