14 Νοε 2015

Στα παλιά λημέρια του Wendy's (μιλάω για πολλά χρόνια πριν) έχει ανοίξει αυτό το καινούργιο american restaurant.
Στον κεντρικό δρόμο της Κηφισιάς (Κασσαβέτη) με μια ξύλινη πρόσοψη και με πορτοκαλί γράμματα το όνομα του μαγαζιού, με έναν καλό εσωτερικό χώρο που θυμίζει meat restaurant, αρκετά προσεγμένο χωρίς όμως κάποια βαριά διακόσμηση, αποφάσισα βράδυ καθημερινής να καθήσω να τσιμπήσω κάτι.

Το μενού με λογική ποικιλία κυρίως αμερικάνικης κουζίνας περιλαμβάνει burgers, κρεατικά στην σχάρα, σαλάτες κτλ. Χωρίς να μελετήσω πλήρως και τις 2 όψεις του καταλόγου μιάς και ήταν σχεδόν 10.30 σε μια έρημη Κηφισιά σε ένα εξίσου σχεδόν άδειο μαγαζί (μόνο μια παρέα γύρω στα 10 άτομα και ένα μικρό τραπεζάκι με 2 άτομα που κάθονταν έξω) παρήγγειλα:

Ταλαγάνι στην σχάρα με πιτούλες (ορεκτικό) μεγάλη μερίδα και αρκετά νόστιμο με την πάπρικα απο πάνω.

Ένα burger απο μοσχαρίσιο κιμά κάποιας ποικιλίας black angus, με 3 επιλογές ψησίματος σε ένα ψωμάκι brioche με τυρί τσένταρ, μαγιονέζα και ντομάτα. Μέτριο σαν μέγεθος, καλό σαν ποιότητα υλικών, φτωχό σαν ποσότητα υλικών συνοδευόμενο απο λεπτοκομμένες πατάτες τηγανιτές. Το μπιφτέκι ήταν καλό σαν ποιότητα αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε το σύνολο του πιάτου.

Η εξυπηρέτηση άψογη με χαμόγελο, γρήγορη με αρνητικό το εμφιαλωμένο νερό και την έλλειψη μικρού κεράσματος (ομολογώ ότι έμενα δεν με πειράζει τόσο πολύ πλέον, το συνήθισα!! ) και με θετικό την αμεσότητα, την εξυπηρέτηση και βέβαια την απόδειξη που ήρθε στο τέλος.

Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω (burger, ορεκτικό και ένα μπουκάλι νερό) ανήλθε στα 15 ευρώ περίπου. Σίγουρα δεν είναι υπερβολικά ακριβό λαμβάνοντας υπόψιν την περιοχή, την ποιότητα, το μαγαζί και την εξυπηρέτηση αλλά απο την άλλη δεν μπορώ να το πω τρελό value for money.

Στην ερώτηση εάν θα ξαναπήγαινα ή εάν θα το σύστηνα?Δεν ξέρω διστάζω να απαντήσω, δεν διακατέχομαι απο έναν τρελό ενθουσιασμό.

09 Νοε 2015

Από τις εξορμήσεις στα goody’s (που τις θεωρούσαμε έξοδο) στα εφηβικά χρόνια και τα deliveries από simply burgers στα πρώτα εργασιακά χρόνια (όταν ψάχναμε για ένα γρήγορο φαγητό) περάσαμε επιτέλους σε άλλο επίπεδο γευστικής αναζήτησης. Τώρα θέλουμε gourmet burger που θα κάτσεις να το απολαύσεις σαν να τρως κυριλέ γεύμα, αλλά χωρίς να πληρώσεις και αναίτια ένα τρελό ποσό για ένα μπιφτέκι ανάμεσα σε δύο ψωμάκια, όπως συμβαίνει σε κάτι δήθεν μαγαζιά των Β. Π.

Στην Κασσαβέτη λοιπόν, στον πιο κεντρικό δρόμο της Κηφισιάς, «κρύβεται» ένα μικρό διαμαντάκι. Και λέω «κρύβεται» γιατί ρε παιδί μου τα καλά μαγαζιά δεν είναι ποτέ σε κεντρικό πεζόδρομο, είναι σχεδόν κανόνας. Σχεδόν.

Μπαίνεις λοιπόν σε ένα άνετο χώρο που κυριαρχεί το ξύλο και θυμίζει λίγο αμερικανιά. Αλλά το burger από αυτούς τους cowboy-δες (όπως μάθαμε να το λέμε λάθος) το μάθαμε. Τα τραπεζάκια άνετα και σε απόσταση μεταξύ τους για να νιώθεις ακόμη πιο άνετα, παίζει και καναπές, παίζει και παιδικό καρεκλάκι αν το ζητήσεις. Τουαλέτες πεντακάθαρες. Η υποδοχή ευγενέστατη και με χαμόγελο.

Το menu φυσικά εστιάζει στα burgers αλλά έχει επίσης κρεατικά, hot dogs και σαλάτες. Το καλό είναι ότι βρίσκεται και σε stands έξω από το μαγαζί, οπότε ρίχνεις και μια ματιά πριν αποφασίσεις αν θα μπεις. Απλή ιδέα που εφαρμόζεται παραδοσιακά σε νησιά και τουριστικές περιοχές αλλά στο μεγάλο χωριό που είναι η Αθήνα για κάποιο λόγο (θεωρείται ακαλαίσθητο ? ξέρω γω…) δεν το συναντάς συχνά.

Τι δοκιμάσαμε ?

· Σαλάτα με ντοματίνια, μοτσαρέλλα και βαλσάμικο, νόστιμη και δροσερή.

· Burger fried egg. Εδώ ρωτήθηκα και πως θέλω το μπιφτέκι μου. Έχει τηγανητό αυγό (ε, φυσικά), τσένταρ, μπέικον και μια σως που δένει τέλεια. Το μόνο foul οι πατάτες που το συνοδεύουν, καθώς θυμίζουν περισσότερο chips και είναι εξαιρετικά λεπτές χωρίς όγκο.

· Βurger κοτόπουλο με τυρί, ντομάτα, σως. Εξίσου νόστιμο!

· Λευκό κρασί μοσχοφίλερο.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 25 €, θα έλεγα ότι χρειάζονταν και κάποιο συνοδευτικό ακόμη για να πούμε ότι χορτάσαμε πλήρως (είμαστε και φαγανοί) αλλά και πάλι πολύ καλή σχέση τιμής – ποσότητας. Για σχέση τιμή – ποιότητας, δεν το συζητώ, μιλάμε για άριστα.

‘Αφησα τελευταίο το θέμα της εξυπηρέτησης για να δώσω βάση. Εν αρχή τα αυτονόητα (service, ταχύτητα, ευγένεια) για τα οποία κανένα παράπονο δεν μπορούμε να έχουμε. Δεύτερο extra μπράβο γιατί μας πρόσθεσαν νερό χωρίς παγάκια και με καλαμάκι για τη μικρή χωρίς να πούμε εμείς τίποτα! Το κερασάκι όμως μπήκε όταν μετά το τυπικό «μείνατε ευχαριστημένοι ?» ζητήθηκε η άποψη μας για τυχόν αρνητικά που χρίζουν βελτίωσης. Για σεμινάριο, έτσι ακριβώς κάνεις τον πελάτη να νιώσει οικειότητα.

Θα μας ξαναδείτε σίγουρα.