ΠΡΩΤΟΡΑΚΙ - ΓΙΑΓΙΑ ΚΟΥΚΟΥ

Μεζεδοπωλεία

Πελασγιας 7, Περιστερι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτερα εως Παρασκευη απο τις 13.00 μεχρι αργα... Σάββατο και Κυριακη απο τις 12.00 μέχρι αργα επίσης
Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Περιστέρι, Αθήνα

Πέρασε καιρός από την τελευταία μου κριτική αλλά ήμουν σε μια φάση... ανακεφαλαίωσης! Από τη συνάντηση στο Σούμα Κολοκύθι μέχρι τα ντακάκια της Αθηνάς και το Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο φιλέτο μυλοκόπι και το καπνιστό σκουμπρί στο Ταξιδεύοντας.

Το Αγροτικόν το έχω επισκεφθεί 3-4 φορές οπότε η επόμενη επιλογή λεγόταν Γιαγιά Κούκου/Πρωτοράκι, ομολογουμένως αρκετά πιασάρικη. Αφορμή στάθηκε η επίσκεψη στο βαφτιστήρι μου που κατοικεί σε απόσταση αναπνοής από αυτά.

Είναι βαριά η καλογερική...

Κατ'αρχάς να ξαναπώ πως το Αγροτικόν έχει ανοίξει τον δρόμο και όπως είναι λογικό, κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα αποκτούσε και ανταγωνιστές με το ίδιο πάνω-κάτω στυλ. Οικονομική, παρεϊστικη έξοδος με μια καλή ποιότητα.

Το Πρωτοράκι/Γιαγιά Κούκου λοιπόν έχει 5 ιδιοκτήτες και 2 χώρους. Νομίζω πως θα έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστή καταχώρηση για κάθε χώρο. Δεν πρέπει να αριθμούν πάνω από 8 μήνες λειτουργίας.

Εμείς την Τρίτη 3/11/2015 επιλέξαμε το Πρωτοράκι που έχει στυλ ρακάδικου/καφενείου με ένα νοσταλγικό ύφος, περίπου στις 21.00.

Πρόκειται για αρκετά συμπαθητικό μαγαζί, σε απόσταση αναπνοής από το Αγροτικόν, πάνω στην Πελασγίας. Όπως ανεβαίνετε τη Θηβών από κατεύθυνση Αιγάλεω, θα στρίψετε δεξιά στο φανάρι με την καντίνα και τσούπ σε 50-60 μέτρα θα βρίσκεστε ακριβώς απέξω. Το πάρκινγκ δεν είναι πολύ δύσκολο.

Ο φωτισμός του δεν είναι πολύ δυνατός, ευννοεί το παρεϊστικο κλίμα (ειδικά αν πιείς και λίγο). Η διακόσμηση είναι σχετικά λιτή (νομίζω εντελώς διαφορετικό στυλ έχει η Γιαγιά), με ραφάκια με vintage πραγματάκια όπως γραμμόφωνα, γραφομηχανές, τηλέφωνα κλπ. Υπάρχουν και ξύλινα τραπεζοκαθίσματα με ψάθινες (καινούργιες) καρέκλες, υπάρχουν και μεταλικά τραπεζάκια με ελαφρά καναπεδάκια. Το μεσημέρι είναι προτιμότερο να καθίσετε στον εξωτερικό χώρο αν ο καιρός είναι καλός. Αν και... Περιστέρι, μου αρέσει αυτή η περατζάδα του κόσμου... των αυτοκινήτων που περνάνε.

Για να κλείσω με τον χώρο, οι τουαλέτες μοσχομύριζαν και είχαν ένα συμπαθητικό ύφος με διάφορα καδράκια από άρθρα εφημερίδων μέχρι χαρτονομισμάτων με δραχμές. Το μόνο που δεν μου άρεσε αλλά γρήγορα ξεχάστηκε ήταν η κουζινίλα που μύριζε μόλις πατήσαμε το πόδι μας. Συνηθίσαμε γρήγορα όμως και δεν μας ενόχλησε.

Η εξυπηρέτηση από μια νεαρή κοπέλα, διεκπεραιωτική με τίποτα παραπάνω. Διακριτική και αυτό ήταν όλο. Στα συν η το δικό τους μπουκάλι με κρύο νερό και το μικρό κέρασμα σε σφηνοπότηρο από ρυζόγαλο. Τόσο έξυπνο και με πραγματικά ελάχιστο κόστος. Είμαι σίγουρος πως σε γνωστές τους παρέες θα είναι πιο διαχυτικοί, το μαγαζί αργότερα άρχιζε να αποκτά αρκετές παρέες που φάνηκαν να είναι γνωστοί τους. Μου έλειψε λίγη σπιρτάδα, λίγη ζωντάνια.

Το μενού αποτελείται από μια νορμάλ κάρτα που δεν κουράζει. Αρκετές επιλογές έχουν το κατιτίς να τις δοκιμάσεις. Και από ποτά έχει αρκετές επιλογές, απο κρασάκι μέχρι ότι τραβάει η όρεξη σου. Εδώ και καιρό τα έχω κόψει όμως, περισσότερο με φουσκώνουν...

Η παραγγελία μας:

- Τυροκαυτερή με... μαρμελάδα στα 3.3 ευρώ. Πάλευκη και σχετικά νόστιμη. Σε πρώτη φάση δεν καταλαβαίνεις πως καίει, μετά από δευτερόλεπτα όμως αρχίζει και καίει αρκετά, χωρίς να είναι δυσάρεστη όμως και να μην αντέχεται. Κάνει ωραία αντίθεση με την κόκκινη μαρμέλαδα, απλώστε την κατά μήκος του πιάτου.

- Πεϊνιρλί με παστουρμά και αυγό στα 5.7 ευρώ. Τραγανό, σχετικά μικρό μέγεθος αλλά για την κατηγορία των ορεκτικών είναι μια χαρά. Λίγο πιο μπισκοτένιο ήταν το ζυμάρι του, θα ήθελα πιο πολλή γέμιση αλλά σε γενικές γραμμές ήταν ΟΚ για να το μοιραστείς. Το αυγουλάκι αν το σπάσεις δίνει ένα μικρό credit.

- Καταϊφάκια με ανθότυρο, φέτα και μέλι ήταν στα ορεκτικά ημέρας στα 4.2 ευρώ. Ωραίο ψήσιμο και φύλλο, καλή η γέμιση αλλά με χάλασε το μυρωδικό. Θυμάρι ήταν, δυόσμος ήταν... καλύτερα να μην έβαζαν τίποτα μέσα. Αν υπήρχε περισσότερο μέλι θα κάλυπτε κάπως καλύτερα τη γεύση του (προσωπικό γούστο). Εναλλακτικά θα μπορούσαν να κάνουν τη γέμιση με κίτρινο τυρί και μαρμελάδα.

- Σουτζουκάκια σμυρνέϊκα γιαουρτλού στα 6.5 ευρώ. Με το που ήρθαν μοσχομύρισε κανέλα. Αρκετά καλή μερίδα με 4-5 τσουπωτά κομμάτια (ψιλοκαταλάβαινες το κρεμμύδι στη γέμιση), νόστιμα και η σάλτσα παχύρευστη χωρίς να είναι φουλ γλυκιά. Η βάση ήταν από πίτα σουβλακιού με γιαούρτι.

Σύνολο στα 19.7 ευρώ και φύγαμε ικανοποιημένοι.

Κλείνοντας θα πω πως η εμπειρία μας ήταν καλούτσικη. Επιδέχεται βελτιώσεως φυσικά, όμως εξαρτάται και το τι ζητάει κανείς. Αν μένει κάποιος στην περιοχή είναι μια καλή λύση, αν πάλι έρχεται από μακριά... σίγουρα θα βρει κάτι παρόμοιο κοντά του.

Πρόκειται για καλή προσπάθεια, όμως έχει ανταγωνιστή το Αγροτικόν που έχει φανατικό κοινό. Σε πρώτη φάση δίνω ένα προβάδισμα στο Αγροτικόν, όμως κάποια στιγμή θέλω να δοκιμάσω και τη Γιαγιά Κούκου...

Όπως και να έχει πάντως, το θετικό είναι πως πλέον υπάρχει κάποιο επίπεδο και οι περιοχές στα δυτικά προάστια αρχίζουν να γίνονται πιάτσες με σχετικά ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ.

Εύχομαι να συνεχίσουν την προσπάθεια τους... Κέφι χρειάζεται...

Προτείνεται και για θαυμαστές των έντεχνων καλλιτεχνών!!!

Μεζεδοπωλεία - Περιστέρι, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το Πρωτοράκι Σάββατο βράδυ για δύο λόγος. Ο πρώτος διότι δεν βρήκαμε να κάτσουμε στο Αγροτικόν και ο δεύτερος λόγος διότι είχα διαβάσει από κάποιον αναγνώστη ότι πρόκειται για καλή προσπάθεια ανταγωνισμού του.

Προσωπικά θεωρώ ότι δεν πλησιάζει κάν το επίπεδο του Αγροτικόν αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενική άποψη!!!!!

Οι τιμές είναι πολύ λογικές για αυτό που προσφέρουν, οι γεύσεις και η ποιότητα των υλικών χρίζουν βελτίωσης.

Πήραμε λουκάνικο - πολύ νόστιμο μέχρι που τελικά παραγγείλαμε και δεύτερη μερίδα, πατάτες τηγανιτές - φανερά προτηγανισμένες και σφακιανή πίτα με μέλι δυστυχώς πολύ άτυχη προσπάθεια, το τυρί είχε περίεργη γεύση και το μέλι ήταν άνοστο, άγευστο και ελάχιστο σε ποσότητα. Κρασί ροζέ αρκετά καλό.

Γενικά είναι μία καλή επιλογή κατά την οποία κάποιος θα περάσει καλά χωρίς να κλαίει τα λεφτά του φεύγοντας!!!!!

Ευχάριστη έκπληξη το ρυζόγαλο κέρασμα στο τέλος!!!!!