Τρίτη - Κυριακή 13:00-00:00 Δευτέρα κλειστά

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

03 Οκτ 2017

Μετά απο απουσία στην συγγραφή μόνο και όχι στην ανάγνωση κριτικών επανέρχομαι με μια κριτική για ένα μαγαζί που εχει διχάσει.

Χώρος (3/4):

Καθησαμε 4 ενήλικες και 2 παιδία στον εξωτερικό χώρο πάνω στον πεζόδρομο τον οποίο για την περιοχή βρήκα αρκετά καλό. Αντιθετα ο εσωτερικος χώρος μου φάνηκε πολύ κατώτερος του εξωτερικού. Το πάρκινγκ ηταν σχετικά ευκολο λογω Αύγουστου.

Ποιοτητα φαγητού (3/4):

Για την ακριβεια θα έβαζα απο 2,5/4 μεχρι 3/4 αλλά το 0,5 πάει υπερ του μαθητή.
Ηταν περιεργη περίοδος και μπορεί να είχαν μόλις ανοίξει απο τις διακοπές. Ο κατάλογος μικρός, δοκιμασαμε σχεδόν ολα τα πιατα που η αλήθεια ειναι ειχαν μια δημιουργική διάθεση.
Καποια πιάτα μου άρεσαν και καποια οχι και τοσο (μεγαλη πρωτοτυπία!! ).

Εξυπηρέτηση (3/4):

Νέα παιδία ευγενικά στο σερβις αλλά ενα μικρό ρυθμισμα μετά τις διακοπές το ηθελαν καθως φέρνανε με ατακτη σειρά τα πιατα και με μια μικρή καθυστερηση κυρίως στην αρχή. Ειπαμε ομως οτι ολα αυτα εαν οφειλονται στην περίοδο αυτή μόνο ειναι φυσιολογικά.

Value for money (3/4):

Αρκετά οικονομικό με κάποιες μερίδες να ειναι ανάλογου μεγέθους. Μπορεις να φας καλά με 15 ευρώ εως 18 ευρώ το άτομο.

Συμπέρασμα:

Καλό μεζεδοπωλείο, μικρό, καλή ποικιλία, καλες τιμές, καλό φαγητό χωρίς να ειναι κάτι το σπουδαίο.

10 Οκτ 2016

Για να πω την αλήθεια, ενώ συνήθως γράφω κριτική για εστιατόρια σχεδόν αμέσως μετά την επίσκεψη μου, εδώ το τρέναρα 3-4 μέρες... Σκέψεις... Σκέψεις... Σκέψεις...

Τελικά πρέπει να γράφουμε πάντοτε κριτική εμείς τα τέκνα του ASK ή καμιά φορά να το κάνουμε γαργάρα;;;Μήπως τελικά δεν είμαι και τόσο "λιονταράκι" και κάποιες φορές "πνίγω" κάποια πράγματα που μου συνέβησαν;Μήπως αυτό το "δε βαριέσαι αδελφέ" τελικά δεν είναι καλό;Τελικά τι θέλουμε;Να μας χαϊδεύουν τα αφτιά και να ακούμε ότι θέλουμε ή να λαμβάνουμε κατά νου όλες τις παραμέτρους και να βελτιωνόμαστε;

Σκεφτόμουν λοιπόν αν πρέπει να ξεκινήσω να γράψω... και τι να γράψω... Είναι αυτό που λέμε πως τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Πραγματικά, δεν ξέρω πως να κρίνω αυτό το μαγαζί. ΣΤΟΠ! Παρατήρηση πρώτη. Διαφωνώ με τους περισσότερους φίλους του ΑΣΚ στην υψηλή βαθμολογία, όμως αυτή είχε διαμορφωθεί πριν πολύ καιρό, παραπάνω από ένα έτος και όπως είναι φυσικό οι αλλαγές στο περιβάλλον μας είναι ταχύτατες. Όσοι από εσάς έχετε πάρε-δώσε με τράπεζες θα έχετε διαβάσει κάτι ψιλά γράμματα. Λένε λοιπόν, οι προηγούμενες αποδόσεις δεν διασφαλίζουν τις μελλοντικές. Αυτό γίνεται στα επιτόκια καταθέσεων αν θυμάμαι σωστά.

Η επένδυση από τους Μένητες "έπιασε" στην αρχή και παγίωσε μια καλή θέση στη βαθμολογία του ΑΣΚ αλλά καταγράφηκε κιόλας στη wish list αρκετών φίλων. Και πιστέψτε με, μετά από τόσες κριτικές που έχουμε γράψει όλοι μας, έχουμε μια άλφα γνώμη για τον καθένα. Είναι το χόμπυ μας, είναι η τρέλα μας που αρκετοί δεν μπορούν να το καταλάβουν. Είναι μια "κλειστή ομάδα" που αποτελείται από 50 θέλετε,80 θέλετε άτομα που ανά τακτά διαστήματα γράφουμε την εμπειρία μας για να πληροφορήσουμε όσο το δυνατόν πιο ειλικρινά τους υπόλοιπους επισκέπτες. Προσοχή, δεν είμαστε κλειστό κλάμπ. Όλοι ευπρόσδεκτοι είστε. Επίσης, γνωρίζουμε πότε μια κριτική είναι fake, και πότε είναι "κανονική". Ενίοτε γελάμε κιόλας, άλλες φορές εκνευριζόμαστε. Η πολυφωνία είναι υγεία, ας με συγχωρήσουν οι φίλοι που είχαν καλύτερη εμπειρία από εμένα στους Μένητες αλλά εγώ θα ταχθώ με την φίλη PONTIKI.

Παρασκευή 30/9 και μετά από διακοπές στη Φινλανδία, λέω σε έναν φίλο μου να βγούμε έξω να το... γιορτάσουμε. Ξέρετε οι γιορτές κρατούν 40 μέρες! Πανάκριβη η Φινλανδία, εκεί επί μια βδομάδα μαγειρεύαμε μέσα, να είναι καλά ο bro. Πάμε Γέρακα στον Φετάνη του λέω, μακριά είναι μου λέει. Πάμε στη Δάφνη που έγραψε κατατοπιστικότατη κριτική η φίλη Τίνα του λέω. Παίρνουμε τηλέφωνο και μας λένε να κάτσουμε μέσα και στους καπνίζοντες. No way. Σκέφτομαι το Ραχάτι στην Ηλιούπολη λόγω Indulge και PONTIKIOU... ελάτε και αν βρείτε καθίστε μου λένε. Τελικά έκλεισα μέσω e-table. Δεν είχα και πολλές απαιτήσεις.

Αφού φτάνουμε πανεύκολα στις 21.50 καθόμαστε στον εξωτερικό χώρο. Και ο εσωτερικός φιλοξενούσε 1-2 παρέες αλλά με τόση ζέστη γιατί να χαλάσουμε τη διάθεση μας;Ας παρατείνουμε λίγο το καλοκαίρι. Κατ'αρχάς το μαγαζί βρίσκεται πολύ κοντά στον ηλεκτρικό της Καλλιθέας, δίπλα από γνωστό μπουγατσάδικο. Και το πάρκινγκ πλέον αν και Παρασκευή, δεν είναι τόσο δράμα όσο παλαιότερα. Για πολλές πληροφορίες του χώρου δεν θα σας πω γιατί δεν είναι τόσο πολύ το κριτήριο μου για ένα μαγαζί. Δεν μου αρέσουν βέβαια και οι τρώγλες, αλλά δεν θα κάτσω να αναλύσω τι χρώμα εχει το παραθυρόφυλλο ή αν το πλακάκι είναι καφέ και όχι λευκό. Δεν είμαι αρθογράφος του Αθηνοράματος.

Ο εξωτερικός χώρος είναι αρκετά χαλαρός, καθώς είναι σε πεζόδρομο, σαν το Μοτοσακό. Στα 10 μέτρα έχει πολυσύχναστο δρόμο αλλά δεν θα ενοχληθείτε. Ξύλινα τραπεζοκαθίσματα (και κάποια μεταλλικά τραπέζια) που θα βρείτε στα περισσότερα μαγαζιά τέτοιους είδους και αυτό είναι όλο για τα κριτήρια μου συν κάποια φυτά. Ο μέσα χώρος δείχνει τα χρονάκια του, χωρίς ιδιαίτερες διακοσμητικές παρεμβάσεις νομίζω. Βέβαια όλα είναι θέμα παρέας και όχι χώρου, αρκεί να μην είναι ντουμάνι και να έχεις χώρο για τα πόδια σου.

Το φαγητό από την άλλη είναι αξιοπρεπές. Κορυφαίο δεν το λες, κακό πάλι σε καμία περίπτωση. Αν ήταν μόνο αυτό να αξιολογηθεί, θα υπήρχαν αρκετές πιθανότητες αν...

Η παραγγελία μας:

- Ψωμί 0.50 επί 2.

- Σαλάτα Μεσογειακή στα 5 ευρώ. Πράσινα λαχανικά, λιαστή τομάτα, βρώμη, ξηροί καρποί και παρμεζάνα. Δυστυχώς έχω φάει και καλύτερους συνδυασμούς. Κάτι της έλειπε, ενώ και οι πρασινάδες ήταν σε μεγάλα κομμάτια οπότε μας δυσκόλευαν αρκετά. Ποσότητα επαρκής. Δεν είναι στα ατού του μαγαζιού σύμφωνα με τα δικά μου γούστα.

- Μανιταράκια πικάντικα στα 4.5 ευρώ. Αυτά δεν ήταν μανιταράκια αλλά μανιτάρια,4 χοντρούτσικα που είχαν λουστεί με κάρυ. Νόστιμα και ζουμερά, θα έτρωγα και περισσότερη ποσότητα αν τύχαινε.

- Τυροπιτάκια με μαρμελάδα τομάτας στα 3.5 ευρώ. Αν θυμάμαι καλά ήταν 5 τριγωνικά τεμάχια με πολύ καλό φύλλο, χωρίς λαδίλα. Νόστιμα αρκετά, ποιοτικά. Η μαρμελάδα τομάτας πάντως έγινε μαρμελάδα νεράτζι!

- Κοτό... mochito στα 6 ευρώ. Φιλετάκια κοτόπουλου με σάλτσα δυόσμου και φέτας. Ζουμερό το κοτόπουλο αλλά γενικώς δεν μου άρεσε σαν στήσιμο πιάτου. Έχω και μια αντιπάθεια στον δυόσμο... Στον φίλο άρεσε πολύ πάντως και το πήρε εργολαβία. Αυτό που δεν μου έκανε κλικ ήταν η σάλτσα, πολύ υδαρή φαινόταν και όταν πάγωσε έγινε κολλώδης στο πιάτο...

- Καλαθάκι Άνδρου (παραδοσιακό τυρί) στα 4 ευρώ. Νόστιμο τυρί, όχι αλμυρό. Καλό συνοδευτικό για το τραπέζι. Όμως εδώ άρχισαν τα όργανα. Ο φίλος είδε μια τριχίτσα, πταίσμα λέμε, βρισκόταν στην άκρη του πιάτου.

- 500 μλ ημίγλυκο κρασί συνεταιρισμού Τυρνάβου στα 5 ευρώ. Γλυκόπιοτο, καλό χωρίς να βαράει.

Επειδή ότι φάγαμε μας ικανοποίησε σε γενικές γραμμές είπαμε να παρατείνουμε την παραμονή μας στους Μένητες και έτσι είπαμε άλλα 250 μλ ημίγλυκο κρασί (στα 3 ευρώ), όπου τελικά μας ήρθε 500άρι. Και...

- Παστουρμαδοπιτάκια στα 4.5 ευρώ. Η βάση του φύλλου είναι ίδια με αυτή στα τυροπιτάκια. Χωρίς λαδίλα και πολύ καλό φύλλο. Η γέμιση ΟΚ, τίποτα συνταρακτικό. Όμως... στο προτελευταίο κομμάτι... να σου η εμφάνιση και του δεύτερου κρούσματος...

Σύνολο στα 34 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Η έκπτωση μας έγινε κανονικά.

* Κέρασμα,2 μπουκίτσες κορμό σοκολάτας.

Και πάμε στην εξυπηρέτηση, τομέα που δίνει μεγάλη βαρύτητα ο φίλος ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ. Κεφάλια δεν παίρνουμε, περιστατικά πάντα θα συμβάνουν σε οποιονδήποτε τομέα. Τα γούστα είναι διαφορετικά, οι επιλογές πολλές αλλά... όταν πηγαίνουμε σε μια επιχείρηση θέλουμε να αισθανόμαστε ευπρόσδεκτοι. Το χαμογελαστό παλικάρι ήταν μια χαρά, ευχάριστος. Η δεύτερη κοπέλα ήταν βοηθητική και εκτελεστική. Η πρώτη κοπέλα πάλι, πιο βασική στην εξυπηρέτηση του μαγαζιού ήταν... βασικά έβγαζε... βαρεμάρα και εκτελεστικότητα, χαμόγελο 0. Οκ ο χαρακτήρας του καθενός είναι διαφορετικός και δεν θα αλλάξουμε στον κόσμο εμείς.

Αυτό που δεν άρεσε στον φίλο ήταν, πως στο περιστατικό με τα παστουρμαδοπιτάκια, αφήσαμε επιδεικτικά το τελευταίο για να το παρατηρήσουν (την τρίχα). Παρατηρήσαμε με ταχύτατες κινήσεις το μάζεμα των πιάτων με μία τάση "κάλυψης" του περιστατικού. Θεωρώ πως ήταν κίνηση αμηχανίας. Το μόνο που θα ζητούσα παραπάνω είναι προσοχή. Δεν κατακρίνω και ειλικρινά αν ένιωθα πιο ευπρόσδεκτος όπως σε άλλες επιχειρήσεις, θα το δικαιολογούσα απόλυτα. Την έλλειψη διάθεσης πάλι τη δικαιολογώ... ως έναν βαθμό όμως. Αν η επιχείρηση είναι δική τους και δεν είναι παιδιά που απλώς κάνουν μεροκάματο, τότε ίσως υπάρξει θέμα.

Σε γενικές γραμμές η εμπειρία μου από τους Μένητες ήταν ΟΚ προς μέτρια. Δεν μπορώ να πω πως τη συνιστώ για άμεση επίσκεψη, ούτε μπορώ να πω πως χάνετε που δεν πάτε. Αντίστοιχες επιχειρήσεις υπάρχουν πολλές σαν και αυτή και μάλιστα πιο κοντά μου. Από την άλλη, βλέπω πως έχουν πελατεία οπότε...

Θα κλείσω λέγοντας πως παίζουν πολύ ηλικίες από 18-25 ετών που πάνε για κρασάκι μαζί με 1-2 πιατάκια. Ο κατάλογος τους πάντως έχει αρκετές επιλογές.2-3 επιλογές από τσίπουρα, ρακόμελα και ούζα,7-8 μπύρες (και Άργος star). Στα φαγητά οι επιλογές είναι κυρίως κρεατικές, από θαλασσινά υπάρχουν χταποδάκι ξυδάτο στα 5.8 ευρώ, γαύρος μαρινάτος στα 3.8 ευρώ και θράψαλο καλαμαράκι στο τηγάνι στα 6 ευρώ. Γράφουν πως υπάρχουν και επιλογές εκτός καταλόγου.

Με μια φράση πάντως... ΑΝ ήταν να πάω, θα το έκανα πολύ πολύ αργότερα. Η περιέργεια με τράβηξε ως εκεί...

22 Φεβ 2017

Όντας κάτοικος Καλλιθέας, έχω επισκεπτεί πολλές φορές τους Μένητες. Το καλοκαιράκι έχει τραπεζάκια έξω στον πεζόδρομο, ενώ το χειμώνα κάθεσαι αναγκαστικά λόγω κρύου μέσα στο μαγαζί σε ένα λίγο απρόσωπο χώρο με εναλλακτική μουσική, όχι τόσο στα γούστα μου αλλά υποφερτή, καθώς δεν είναι και τόσο δυνατή. Η αλήθεια είναι ότι το προτιμώ το καλοκαίρι!
Πάμε τώρα στη γεύση. Η γεύση κατά τη γνώμη μου παίρνει άξια 4 ντοματούλες. Ό, τι έχω φάει είναι και γευστικά αλλά και ποιοτικά απίστευτο. Η καλύτερη τυροκαυτερή με διαφορά που έχω φάει ποτέ, υπέροχα κεφτεδάκια, που σου θυμίζουν μαμά-γιαγιά, πολύ ωραίες πατάτες σε κυβάκια με φλούδα, ωραία φάβα και ποιοτικότατη ποικιλία. Όσον αφορά τώρα το κρασί, είναι πάρα πολύ καλό, όπως και το ρακόμελο.
Ενδεικτικά παραθέτω κάποιες τιμές που θυμάμαι!
-Μεσογειακή σαλάτα στα 5€
-Τυροκαυτερή και φάβα στα 3€
-Κεφτεδάκια στα 4,5€
-Πατάτες στα 2,5€
-Ποικιλιά (για 2 άτομα κατά τη γνώμη μου) στα 15€
-Ρακόμελο στα 7€/250ml
-Κρασί από 7-10€/lt
Στην εξυπηρέτηση έβαλα 3/4 γιατί με χαλάει που δε σου φέρνουν απόδειξη κάποιες φορές αλλά το χαρτί παραγγελίας.
Τέλος, όσον αφορά το VFM, βάζω 2 ντοματούλες γιατί μπορεί όλα να είναι πολύ καλά στη γεύση αλλά η ποσότητα είναι πάρα πολύ μικρή, ιδιαίτερα όσον αφορά την ποικιλία. Θεωρώ ότι τα 15€ είναι πάρα πολλά για την ποσότητα που προσφέρεται και αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να αλλάξει. Το ίδιο ισχύει και για τα περισσότερα μεζεδάκια, που μπορεί να είναι μεζεδάκια αλλά δε γίνεται 2 πολύ μικρά λουκανικάκια (αναφέρομαι στο ανδριώτικο λουκάνικο) να τιμολογούνται 5€.
Στο τέλος (σχεδόν πάντα) προσφέρεται γλυκό (κυρίως κορμός).

Θα συνεχίσω σίγουρα να το επισκέπτομαι, αν και θα ήθελα πολύ να υπάρξουν βελτιώσεις.

15 Μαι 2016

Μενητες λοιπον, τοσες κριτικες απο εμπιστους φιλους, σχετικα κοντα, ε ευλογα ειχε μπει στη λιστα μου εδω και καιρο. Επειδη ομως εχουμε κολλησει σε αλλα εστιατορια δεν ειχε τυχει να το επισκεφτω.

Ενα ανοιξιατικο βραδακι, ομως, ειπαμε με μια φιλη να το δοκιμασουμε, το θεωρουσα και ψιλοστανταρακι. Ειχα διαβασει τις κριτικες και ηξερα σε τι να κινηθουμε.
Φτανοντας ο χωρος μου αρεσε αρκετα κατσαμε εξω, στον πεζοδρομο και παροτι ειναι σε κεντρικο σημειο της Καλλιθεας(πολυ κοντα στον σταθμο) αποπνεει μια ηρεμια. Ο εσωτερικος χωρος χανει λιγο οποτε για αυτο κοβω ενα βαθμο.
Η εξυπηρετηση υπηρξε αψογη, μας καλωσορισαν με χαμογελο μας εδωσαν μεγαλουτσικο τραπεζι, εφτασε αμεσα νερακι και ψωμακι με ενα ντιπακι γιαουρτιου (το οποιο χρεωνεται περιπου 1ευρω στα δυο ατομα). Οτι χρειαζοταν ερχοταν αμεσα με χαμογελο και μια δοση χιουμορ τοσο, οσο επρεπε. Ξεκαθαρα 4αρι.

Οσον αφορα το φαγητο πηραμε μια μελιτζανοσαλατα(ωραιοτατη με καπνιστη επιγευση), ενα κοτοπουλο με μπεικον και κρεμα γαλακτος(δεν μπορουσε να μην ειναι νοστιμο αυτο το πιατο), μια πατατουλες τηγανιτες(κομμενες σε κυβακια, ισως πρωτα βρασμενες και μετα τηγανισμενες παντως εξαιρετικες και τραγανες), ενα συκωτακι ριγανατο(πεντανοστιμο και ζουμερο), τα τυροπιτακια με τη μαρμελαδα (αγαπημενος μου ο συνδυασμος τα εφαγα ολα μονη μου σχεδον)και μια μπυρα ζεος(6ευρω το 1λιτρο, αρκετα καλη τιμη, για μια αγαπημενη και εξτρα παγωμενη μπυρα) για τα παραπανω δωσαμε 27 ευρω και μειναμε υπερευχαριστημενες. Το μονο που θελει βελτιωση ειναι το ψωμακι τους, αλλα δεν κοβω βαθμο. Ισως εαν ειμασταν μεγαλυτερη παρεα θα ηταν καλυτερα θα δοκιμαζαμε περισσοτερα. Θα επανελθουμε παντως.

Για το vfm δεν εχω να πω κατι 14 ευρω το ατομο για γευστικο και ποιοτικο φαγητο σε ομορφο περιβαλλον. Προκειται για μια αξιολογη προσπαθεια στο ειδος του. Πολυ θετικο και το κερασμα ενος μικρου γλυκου στο τελος.
Εν ολιγοις για να τσιμπησει κανεις κατι νοστιμο και οικονομικο πινοντας τη μπυριτσα του(η οτιδηποτε αλλο)σε ενα ευχαριστο μερος με ευγενικους και χαμογελαστους ανθρωπους ειναι ότι πρεπει. Σιγουρα υπαρχουν αντιστοιχα μαγαζια γυρω σας, αλλα δωστε του μια ευκαιρια. Εμεις μειναμε εκει παραπανω απο 2,5 ωρες (γυναικειες συζητησεις καταλαβαινετε... ).

Υ. γ. το παρκαρισμα στα γυρω στενα ειναι ευκολο
Υ. γ.2 εαν σας εχει μεινει χωρος μια μπουγατσα απο το γειτονικο σαντε ειναι οτι πρεπει.

15 Οκτ 2016

Επισκεφτήκαμε το μεζεδοπωλείο "Μένητες" το Σάββατο 08/10/2016, παρέα τριών ατόμων.
Το μαγαζί είχε κόσμο τόσο στον εξωτερικό χώρο, στον πεζόδρομο επί της οδού Παναγή Τσαλδάρη και κάτω (πάλι εξω) και είχε και κανα δυο παρέες μέσα.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή και τα φαγητά έφτασαν αρκετά γρήγορα. (Η κοπέλα που μας σέρβιρε κάποια πιάτα ήταν πιο διεκπεραιωτική ενώ ο νεαρός που μας σέρβιρε επίσης και μας πήρε και την παραγγελία ήταν πιο κεφάτος).

Παραγείλαμε μία σαλάτα με πράσινα λαχανικά, παρμεζάνα, σύκο, λιαστή ντομάτα, κρουρόν και βαλσάμικο (ήταν πολύ γευστική, μου άρεσε πολύ).

2 μερίδες κοτόπουλο με μπείκον, λιωμένα κίτρινα τυριά και κομματάκια πράσινης πιπεριάς (Επίσης, μου άρεσε πολύ, όπως και στους υπόλοιπους γι αυτό άλλωστε και πήραμε και δεύτερη μερίδα, δεν ήταν καθόλου βαρύ πιάτο -όπως πίστευα από την περιγραφή του- θα μπορούσαν οι μπουκίτσες αυτές κοτόπουλου να ναι λίγες παραπάνω).

Μία λεμονάτη χοιρινή τηγανιά: Μου έκανε εντύπωσε πόσο μαλακό ήταν το κρέας (έλιωνε κυριολεκτικά) αλλά και πόσο καθαρό (χωρίς λίπη και ξύγγια). Η σάλτσα του ήταν ωραία δεμένη, είχε ριγανούλα και ήταν ιδανική για βούτες με το ψωμάκι.

Μία μερίδα ντολμαδάκια συνοδευομενα από λίγο γιαουρτάκι- Σπιτικά και ζεστά, φαινόταν ότι δεν ήταν κονσέρβα.

Μία μερίδα κεφτεδάκια ήρθαν με τρία μικρά τριγωνάκια πιτούλας. Ηταν νόστιμα και πολύ πολύ αφράτα.

Μία μερίδα πατάτες τηγανιτές: Ηρθαν προς το τέλος, αφού είχαμε αδειάσει τα παραπάνω πιάτα, ωστόσο δεν έμειναν αφάγωτες και αυτό γιατί ήταν κομμένες στο χέρι, με τη φλούδα τους, κομμένες κυβάκια, ξεροτηγανισμένες με μπόλικο αλάτι (ίσως χρειαζόταν ένα κλικ λιγότερο) και ριγανίτσα.

Ήπιαμε λευκό κρασί (1 κιλό- δεν ήταν και τρελαμός) και ρακόμελο.

Στο τέλος ζητήσαμε γλυκό και μας είπαν ότι είχαν κορμό σοκολάτας, ο οποίος ήρθε σερβιρισμένος με ενα σιρόπι (φράουλας αν δεν κάνω λάθος). Τρία μικρά κομματάκια (σχεδόν μπουκίτσες). Δε θα λέγαμε όχι σε λίγο παραπανω.

Ο λογαριασμός ήταν στα 44 ευρώ.
Συνοψίζοντας, δεν ξέρω αν πεινούσα πολύ αλλά όλα τα φαγητά μου φάνηκαν πολύ καλομαγειρεμένα για την κατηγορία του μαγαζιού (εξ' ού και οι 4 ντοματούλες), με μια μικρή παρατήρηση ως προς την ποσότητα των πιάτων (Θα ήθελα λίγο μεγαλύτερες μερίδες). Σίγουρα θα ξαναπήγαινα....

20 Απρ 2016

με αφορμη το γεγονος οτι βρεθηκαμε μια μερα στην καλλιθεα να πειναμε αλλα και τις κριτικες που ειχα διαβασει εδω μεσα, επισκεφθηκαμε μια μερα το εν λογω μαγαζι..

το μερος ειναι αρκετα ομορφο, διπλα στο παρκακι εκει στην καλλιθεα... με το παρκινγκ δεν ειχαμε θεμα γιατι ειμασταν με μηχανη

ας ξεκινησω λεγοντας οτι το προσωπικο ειναι πολυ ευγενικο και αρκετα εξυπηρετικο..

το φαγητο του δεν ηταν κατι ιδιαιτερο, ουτε σε ποιοτητα, ουτε σε ποσοτητα, ουτε σε γευση. οι τιμες του ειναι σχετικα καλες, αλλα και οι μεριδες ειναι νορμαλ, προς μικρές... πηραμε σαλατα μεσογειακη (σχετικα καλη), τζατζίκι (καλο), παστουρμαδοπιτακια (καλούτσικα), σαγανακι (καλο) και απο μια μερίδα μπιφτέκια και μπριζολακια τα οποια ηταν και τα δυο καλα...

σε γενικες γραμμες το φαγητο καλο, αλλα οχι οτι θα πας για το φαγητο... μεσα το μαγαζι ειναι αρκετα συμπαθητικο..

πληρωσαμε 28 ευρω χωρις ποτα..

θα λεγα οτι δεν θα ξαναπηγαινα, καθως δεν ειναι κατι ιδιιατερο, αλλα δεν το μετανιωσα που πηγα κιολας... αν σας βγαλει ο δρομος σας, επισκεφθητε το, αλλιως δεν θα χασετε κατι...

υγ. παρασκευη βραδυ, ειχε δυο νεαρους μεσα που παιζαν μουσικη...

24 Ιαν 2016

Πριν από καιρό είχα πάει με μια κολλητή φίλη μου στους ΜΕΝΗΤΕΣ της Καλλιθέας, που όπως είχα διαβάσει στο σάιτ μας, φημίζονται για τα πεντανόστιμα μεζεδάκια, μετά από κράτηση που είχε κάνει η ίδια. Το νεαρό ζευγάρι που λειτουργεί το μαγαζί αυτό από τον Δεκέμβριο του 2014, του έχει δώσει το όνομα από τον τόπο καταγωγής τους στην Άνδρο. Οι Μένητες είναι ο γνωστός παραδοσιακός οικισμός με τα τρεχούμενα νερά, τις καρυδιές και τα πλατάνια, στο κέντρο του όμορφου νησιού των Κυκλάδων. Θυμάμαι από πρόσφατο ταξίδι μου στην Άνδρο, τις μαρμάρινες βρύσες με τα στόματα λιονταριών στην κεντρική πλατεία του χωριού και μου έκανε εντύπωση η αντίθεση των νερών και της βλάστησης της Άνδρου από την ξηρασία και το γυμνό τοπίο στα άλλα Κυκλαδονήσια μας!

Οι ΜΕΝΗΤΕΣ βρίσκονται επί της Παναγή Τσαλδάρη, δίπλα ακριβώς στο ρέμα της Καλλιθέας και σε απόσταση 3-4 λεπτών από το Σταθμό του ΗΣΑΠ Καλλιθέας. Ο γύρω δρόμος είναι πεζοδρομημένος και περιστοιχίζεται από φοίνικες και αρκετά πυκνή βλάστηση, ενώ εμείς κατεβήκαμε λίγα σκαλάκια για να μπούμε στον εσωτερικό ημιυπόγειο χώρο του κτιρίου που στεγάζει τους ΜΕΝΗΤΕΣ τον χειμώνα. Το καλοκαίρι βέβαια, με τα τραπεζάκια έξω ή στο προαύλιο, θα πρέπει να είναι σαν όαση! Αλλά και ο μέσα χώρος ήταν ζεστός, με διακριτικό φωτισμό και την ελληνική παραδοσιακή μουσική στη σωστή ένταση, τα σωστά τοποθετημένα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα και παγκάκια, τριγύρω δε, κάποια μικρά κάδρα, κιλίμια, ένα διακοσμητικό καραβάκι, ένα παλιό ραδιοπικάπ και άλλα μικροαντικείμενα.

Το σέρβις ήταν πρόθυμο και εξυπηρετικό και ο κατάλογος με τους μεζέδες πληρέστατος, με καμιά τριανταριά επιλογές από σαλάτες, ζεστά και κρύα ορεκτικά, μεζεδάκια, αλλά και φαγητά στα κάρβουνα, τα περισσότερα μεταξύ 3 και 6 €. Στις ίδιες λογικές τιμές τα αποστάγματα, το χύμα κρασί απ’ τα Μεσόγεια, οι ελληνικές μπύρες, τα αναψυκτικά και τα ροφήματα!

Αφού μας έφεραν νερό βρύσης σε ποτήρι και φρέσκο ψωμί, δοκιμάσαμε:

Από αλοιφές, μελιτζανοσαλάτα και τυροκαυτερή, νόστιμη αλλά καυτερή, μία παστουρμαδοπιτάκια τέλεια, μια νόστιμη χοιρινή τηγανιά και, βέβαια, την πασίγνωστη τοπική τους σπεσιαλιτέ, τη φημισμένη φρουτάλια – την ανδριώτικη ομελέτα με το λουκάνικο, που αν και τσιμπημένη, στα 10 €, ήταν πολύ χορταστική και έλιωνε στο στόμα! Οι άλλες μερίδες ήταν κάπως μικρές, όπως άλλωστε είναι γενικά οι ελληνικοί μεζέδες, τα ιταλικά antipasti και τα ιβηρικά tapas!!

Ήπιαμε μα μεγάλη μπύρα ZEOS 1 λίτρου, στα 6 €, και πληρώσαμε για όλα 33 €, λογική τιμή για όλα αυτά, που σημαίνει περίπου 14 € η καθεμιά για το φαγητό, δηλαδή κατηγορία τιμής 10/16 € το άτομο.

Μας πρόσφεραν τοπικό γλυκό κουταλιού περγαμόντο, που ήταν ό, τι έπρεπε για να μας γλυκάνει τη γεύση. Φύγαμε ευχαριστημένες από τους ΜΕΝΗΤΕΣ και τους συστήνουμε ειδικά σε όσους μένουν προς τα νότια!

11 Ιαν 2016

Οφείλω να ομολογήσω πως το Ask4Food με ξάφνιασε.

Έχω καθιερώσει με τον άνδρα μου Κυριακάτικη έξοδο για μεζοδοκαταστάσεις (λόγω του υπερβολικά περιορισμένου χρόνου που διαθέτω). Μια χαμένη Κυριακή, λοιπόν, χωρίς να έχω πάρει το ακρογιάλι (χρειάστηκε να επισκεφτώ μια συγγενή) ήμασταν έτοιμοι να ακυρώσουμε την καθιερωμένη έξοδο και να παραγγείλουμε σουβλάκια όταν έλαβα το ultimatum πως αν έχω βρει ένα καλό μαγαζί μέχρι να φτάσουμε Καλλιθέα θα με πήγαινε (Μέγαρο Μουσικής Καλλιθεά δεν είναι μακρυά οπότε δεν είχα πολύ χρόνο για ψάξιμο).

Ανοίγω το Ask4Food βάζω την Καλλιθεά και τσεκάρω ένα ένα τα μαγαζιά (στα περισσότερα είχα πάει) και εντοπίζω ένα στο οποίο δεν έχω πατήσει ποτέ το πόδι μου - τους Μένητες!

Όπα, εδώ είμαστε είπα. Το προτείνω, ήταν λίγο διστακτικός, κλάφτηκα λίγο παραπάνω και εν τέλει τον κατάφερα. Μέχρι σήμερα με ευχαριστεί....

Ο χώρος είναι... από αυτούς που ξεκινούν οι επαναστάσεις. Συνομωτικό, υπόγειο, από την εποχή του Βαμβακάρη. Νομίζεις πως θα ξεφυτρώσει ο Κούρκουλος απο κάποια γωνιά και θα χορέψει το Βουνό. (Δεν έχει σήμα το κινητό, πράγμα που το κάνει ακόμα πιο πειστικό).

Διαλέγω πάντα το σημείο με τις τάβλες και τα κιλίμια γιατί μου θυμίζει τραπέζι σε σπηλιά, είναι πιο σκοτεινό. Κοντολογίς, η ατμόσφαιρα με συνάρπασε. Με χάλασε λίγο που επιτρέπεται το κάπνισμα αλλά τι να κάνουμε.

Ο κατάλογος είναι πάμφθηνος, όσο μεγαλύτερη η παρέα τόσο πιο φθηνά έρχεται ανά άτομο. Κάθε μέρα έχει και έξτρα πιάτα της ημέρας (δοκιμάστε μοσχαράκι στη γάστρα... απλά λουκούμι).

Το πιο ακριβό πιάτο στο μενού κάνει 11 ευρώ (έχει περίεργο όνομα, δεν το παραγγείλαμε γιατί είναι ομελέτα και δεν μας έκανε κουκου).

Ξεκινάμε λοιπόν από αυτά που προτιμήσαμε....
Σαλάτα με ρόκα (με ξερά σύκα και μπαλσάμικο... φλίδες παρμεζάνας κι εγώ ξετρελάθηκα γιατί δεν το περίμενα). Πολύ δροσιστική και γευστική.

Τυροκαυτερή... με το φρέσκο τσίλι να έχει παραπέσει και να την κάνει πύραυλο και να σε εκτοξεύει.

Πατάτες τηγανητές (όπως πρέπει... φρέσκιεεεεες με ριγανίτσα και αλατάκι σε κυβάκια)

Παστουρμαδοπιτάκια (εκπληκτικάααα αλλά θα ήθελα περισσότερα). Ο παστουρμάς δεν μυρίζει καθόλου και νομίζω πως το συνδυάζουν με τσένταρ που το απογειώνει.

Μανιτάρια στη σχάρα (το μόνο πιάτο που με άφησε αδιάφορη γιατί νομίζω πως το φτιάχνω καλύτερα). Κλασικά πλευρώτους με βαλσαμικό. Τις επόμενες φορές που πήγαμε δεν τα παραγγείλαμε ξανά.

Κοτόπουλο φιλέτο... γευστικότατο περιχυμένο με ξυνή σάλτσα. Εντύπωση μου έκανε η ζουμερότητα του κρέατος.

Όλα τα παραπάνω με λιγότερο από 30 Ευρώ... Τα πιάτα είναι σχετικά μικρά αλλά σε χορταίνουν. Και οι τιμές κυμαίνονται από 2,5 μέχρι 6 Ευρώ/ πιάτο.

Συνοψίζω, το συστήνω ανεπιφύλακτα... όσοι Καλλιθεάτες και Νοτιοπροαστιώτες δεν έχετε πάει... απλά χάνετε!

13 Ιαν 2016

Βράδυ Τετάρτης 06/01 και μετά από καιρό στα υπ'οψη το επισκεφτήκαμε μία παρέα 5 ατόμων. Κάτοικοι Καλλιθέας οι 3/5 το είχαμε ήδη δει και είχαμε ακούσει τα καλά σχόλια για το μαγαζί...

Καθήσαμε στο εσωτερίκο του μαγαζιού, λόγω καιρού, και συγκεκριμένα σε ένα σαν παγκάκι που έχει στα αριστερά όπως μπαίνεις στο μαγαζί.

Ο χώρος ζεστός λιτά γενικά διακοσμημένος με σχετικά χαμηλό φωτισμό και χω΄ρις να είναι φορτωμένοι οι τοίχοι από κορνίζες κτλ. Τίποτα το ιδιαίτερο δλδ αλλά σίγουρα όχι ασχημο.

Πήραμε 1 τυροκαυτερή η οποία είναι καυτερή! Δεν είναι σαλάτα ή σάλτσα που σου φέρνουν σε πολλά μαγαζιά! Ήρθε το παλικάρι να μας πάρει την παραγγελία και του το έκανα σαφές ότι ελπίζω να είναι τυροκαυτερή γιατί θα στην γυρίσω πίσω και μου απάντησε αύτο ακριβώς που περίμενα, ότι κι αυτος το ίδιο πρόβλημα έχει.... μην αγχώνεσαι είναι αρκετά καυτερή! Τέλεια λοιπόν!

1 μερίδα πατάες τις οποίες τις κάνει σε χοντρά κομμάτια και είναι μία γεμάτη μερίδα.

Μας πρότειναν, και πήραμε, μπουρέκια κοτόπουλο με φύλλο. Μέσα είχαν επίσης τυρί και μπέικον. Η μερίδα είχε 4 κομματάκια σαν κροκέτες στο μέγεθος αν μπορω να το παρομοιάσω έστω στο περίπου. Μια χαρά νόστιμα ήταν όπως προκύπτει και από τα υλικά...!

1 μπουγιουρντί με μπόλικη σάλτσα και αρκετά ζεστό και καυτερό! Πολύ καλό!

Επίσης πήραμε 1 χόρτα, 1 μανιτάρια ψητά και 1 ντάκο από τα οποία δεν δοκιμασα αλλά ακούσα πολύ καλά σχόλια και σαν μερίδες σίγουρα είναι ικανοποιητικές!

Από ποτά 1 λίτρο κρασί ροζέ 2 pepsi και 2 x 100ml τσίπουρο Άνδρου.

Όλα μαζί 43€..

Σίγουρα θα ξαναπάμε!