Τρίτη - Κυριακή 13:00-00:00 Δευτέρα κλειστά

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

03 Οκτ 2017

Μετά απο απουσία στην συγγραφή μόνο και όχι στην ανάγνωση κριτικών επανέρχομαι με μια κριτική για ένα μαγαζί που εχει διχάσει.

Χώρος (3/4):

Καθησαμε 4 ενήλικες και 2 παιδία στον εξωτερικό χώρο πάνω στον πεζόδρομο τον οποίο για την περιοχή βρήκα αρκετά καλό. Αντιθετα ο εσωτερικος χώρος μου φάνηκε πολύ κατώτερος του εξωτερικού. Το πάρκινγκ ηταν σχετικά ευκολο λογω Αύγουστου.

Ποιοτητα φαγητού (3/4):

Για την ακριβεια θα έβαζα απο 2,5/4 μεχρι 3/4 αλλά το 0,5 πάει υπερ του μαθητή.
Ηταν περιεργη περίοδος και μπορεί να είχαν μόλις ανοίξει απο τις διακοπές. Ο κατάλογος μικρός, δοκιμασαμε σχεδόν ολα τα πιατα που η αλήθεια ειναι ειχαν μια δημιουργική διάθεση.
Καποια πιάτα μου άρεσαν και καποια οχι και τοσο (μεγαλη πρωτοτυπία!! ).

Εξυπηρέτηση (3/4):

Νέα παιδία ευγενικά στο σερβις αλλά ενα μικρό ρυθμισμα μετά τις διακοπές το ηθελαν καθως φέρνανε με ατακτη σειρά τα πιατα και με μια μικρή καθυστερηση κυρίως στην αρχή. Ειπαμε ομως οτι ολα αυτα εαν οφειλονται στην περίοδο αυτή μόνο ειναι φυσιολογικά.

Value for money (3/4):

Αρκετά οικονομικό με κάποιες μερίδες να ειναι ανάλογου μεγέθους. Μπορεις να φας καλά με 15 ευρώ εως 18 ευρώ το άτομο.

Συμπέρασμα:

Καλό μεζεδοπωλείο, μικρό, καλή ποικιλία, καλες τιμές, καλό φαγητό χωρίς να ειναι κάτι το σπουδαίο.

10 Οκτ 2016

Για να πω την αλήθεια, ενώ συνήθως γράφω κριτική για εστιατόρια σχεδόν αμέσως μετά την επίσκεψη μου, εδώ το τρέναρα 3-4 μέρες... Σκέψεις... Σκέψεις... Σκέψεις...

Τελικά πρέπει να γράφουμε πάντοτε κριτική εμείς τα τέκνα του ASK ή καμιά φορά να το κάνουμε γαργάρα;;;Μήπως τελικά δεν είμαι και τόσο "λιονταράκι" και κάποιες φορές "πνίγω" κάποια πράγματα που μου συνέβησαν;Μήπως αυτό το "δε βαριέσαι αδελφέ" τελικά δεν είναι καλό;Τελικά τι θέλουμε;Να μας χαϊδεύουν τα αφτιά και να ακούμε ότι θέλουμε ή να λαμβάνουμε κατά νου όλες τις παραμέτρους και να βελτιωνόμαστε;

Σκεφτόμουν λοιπόν αν πρέπει να ξεκινήσω να γράψω... και τι να γράψω... Είναι αυτό που λέμε πως τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Πραγματικά, δεν ξέρω πως να κρίνω αυτό το μαγαζί. ΣΤΟΠ! Παρατήρηση πρώτη. Διαφωνώ με τους περισσότερους φίλους του ΑΣΚ στην υψηλή βαθμολογία, όμως αυτή είχε διαμορφωθεί πριν πολύ καιρό, παραπάνω από ένα έτος και όπως είναι φυσικό οι αλλαγές στο περιβάλλον μας είναι ταχύτατες. Όσοι από εσάς έχετε πάρε-δώσε με τράπεζες θα έχετε διαβάσει κάτι ψιλά γράμματα. Λένε λοιπόν, οι προηγούμενες αποδόσεις δεν διασφαλίζουν τις μελλοντικές. Αυτό γίνεται στα επιτόκια καταθέσεων αν θυμάμαι σωστά.

Η επένδυση από τους Μένητες "έπιασε" στην αρχή και παγίωσε μια καλή θέση στη βαθμολογία του ΑΣΚ αλλά καταγράφηκε κιόλας στη wish list αρκετών φίλων. Και πιστέψτε με, μετά από τόσες κριτικές που έχουμε γράψει όλοι μας, έχουμε μια άλφα γνώμη για τον καθένα. Είναι το χόμπυ μας, είναι η τρέλα μας που αρκετοί δεν μπορούν να το καταλάβουν. Είναι μια "κλειστή ομάδα" που αποτελείται από 50 θέλετε,80 θέλετε άτομα που ανά τακτά διαστήματα γράφουμε την εμπειρία μας για να πληροφορήσουμε όσο το δυνατόν πιο ειλικρινά τους υπόλοιπους επισκέπτες. Προσοχή, δεν είμαστε κλειστό κλάμπ. Όλοι ευπρόσδεκτοι είστε. Επίσης, γνωρίζουμε πότε μια κριτική είναι fake, και πότε είναι "κανονική". Ενίοτε γελάμε κιόλας, άλλες φορές εκνευριζόμαστε. Η πολυφωνία είναι υγεία, ας με συγχωρήσουν οι φίλοι που είχαν καλύτερη εμπειρία από εμένα στους Μένητες αλλά εγώ θα ταχθώ με την φίλη PONTIKI.

Παρασκευή 30/9 και μετά από διακοπές στη Φινλανδία, λέω σε έναν φίλο μου να βγούμε έξω να το... γιορτάσουμε. Ξέρετε οι γιορτές κρατούν 40 μέρες! Πανάκριβη η Φινλανδία, εκεί επί μια βδομάδα μαγειρεύαμε μέσα, να είναι καλά ο bro. Πάμε Γέρακα στον Φετάνη του λέω, μακριά είναι μου λέει. Πάμε στη Δάφνη που έγραψε κατατοπιστικότατη κριτική η φίλη Τίνα του λέω. Παίρνουμε τηλέφωνο και μας λένε να κάτσουμε μέσα και στους καπνίζοντες. No way. Σκέφτομαι το Ραχάτι στην Ηλιούπολη λόγω Indulge και PONTIKIOU... ελάτε και αν βρείτε καθίστε μου λένε. Τελικά έκλεισα μέσω e-table. Δεν είχα και πολλές απαιτήσεις.

Αφού φτάνουμε πανεύκολα στις 21.50 καθόμαστε στον εξωτερικό χώρο. Και ο εσωτερικός φιλοξενούσε 1-2 παρέες αλλά με τόση ζέστη γιατί να χαλάσουμε τη διάθεση μας;Ας παρατείνουμε λίγο το καλοκαίρι. Κατ'αρχάς το μαγαζί βρίσκεται πολύ κοντά στον ηλεκτρικό της Καλλιθέας, δίπλα από γνωστό μπουγατσάδικο. Και το πάρκινγκ πλέον αν και Παρασκευή, δεν είναι τόσο δράμα όσο παλαιότερα. Για πολλές πληροφορίες του χώρου δεν θα σας πω γιατί δεν είναι τόσο πολύ το κριτήριο μου για ένα μαγαζί. Δεν μου αρέσουν βέβαια και οι τρώγλες, αλλά δεν θα κάτσω να αναλύσω τι χρώμα εχει το παραθυρόφυλλο ή αν το πλακάκι είναι καφέ και όχι λευκό. Δεν είμαι αρθογράφος του Αθηνοράματος.

Ο εξωτερικός χώρος είναι αρκετά χαλαρός, καθώς είναι σε πεζόδρομο, σαν το Μοτοσακό. Στα 10 μέτρα έχει πολυσύχναστο δρόμο αλλά δεν θα ενοχληθείτε. Ξύλινα τραπεζοκαθίσματα (και κάποια μεταλλικά τραπέζια) που θα βρείτε στα περισσότερα μαγαζιά τέτοιους είδους και αυτό είναι όλο για τα κριτήρια μου συν κάποια φυτά. Ο μέσα χώρος δείχνει τα χρονάκια του, χωρίς ιδιαίτερες διακοσμητικές παρεμβάσεις νομίζω. Βέβαια όλα είναι θέμα παρέας και όχι χώρου, αρκεί να μην είναι ντουμάνι και να έχεις χώρο για τα πόδια σου.

Το φαγητό από την άλλη είναι αξιοπρεπές. Κορυφαίο δεν το λες, κακό πάλι σε καμία περίπτωση. Αν ήταν μόνο αυτό να αξιολογηθεί, θα υπήρχαν αρκετές πιθανότητες αν...

Η παραγγελία μας:

- Ψωμί 0.50 επί 2.

- Σαλάτα Μεσογειακή στα 5 ευρώ. Πράσινα λαχανικά, λιαστή τομάτα, βρώμη, ξηροί καρποί και παρμεζάνα. Δυστυχώς έχω φάει και καλύτερους συνδυασμούς. Κάτι της έλειπε, ενώ και οι πρασινάδες ήταν σε μεγάλα κομμάτια οπότε μας δυσκόλευαν αρκετά. Ποσότητα επαρκής. Δεν είναι στα ατού του μαγαζιού σύμφωνα με τα δικά μου γούστα.

- Μανιταράκια πικάντικα στα 4.5 ευρώ. Αυτά δεν ήταν μανιταράκια αλλά μανιτάρια,4 χοντρούτσικα που είχαν λουστεί με κάρυ. Νόστιμα και ζουμερά, θα έτρωγα και περισσότερη ποσότητα αν τύχαινε.

- Τυροπιτάκια με μαρμελάδα τομάτας στα 3.5 ευρώ. Αν θυμάμαι καλά ήταν 5 τριγωνικά τεμάχια με πολύ καλό φύλλο, χωρίς λαδίλα. Νόστιμα αρκετά, ποιοτικά. Η μαρμελάδα τομάτας πάντως έγινε μαρμελάδα νεράτζι!

- Κοτό... mochito στα 6 ευρώ. Φιλετάκια κοτόπουλου με σάλτσα δυόσμου και φέτας. Ζουμερό το κοτόπουλο αλλά γενικώς δεν μου άρεσε σαν στήσιμο πιάτου. Έχω και μια αντιπάθεια στον δυόσμο... Στον φίλο άρεσε πολύ πάντως και το πήρε εργολαβία. Αυτό που δεν μου έκανε κλικ ήταν η σάλτσα, πολύ υδαρή φαινόταν και όταν πάγωσε έγινε κολλώδης στο πιάτο...

- Καλαθάκι Άνδρου (παραδοσιακό τυρί) στα 4 ευρώ. Νόστιμο τυρί, όχι αλμυρό. Καλό συνοδευτικό για το τραπέζι. Όμως εδώ άρχισαν τα όργανα. Ο φίλος είδε μια τριχίτσα, πταίσμα λέμε, βρισκόταν στην άκρη του πιάτου.

- 500 μλ ημίγλυκο κρασί συνεταιρισμού Τυρνάβου στα 5 ευρώ. Γλυκόπιοτο, καλό χωρίς να βαράει.

Επειδή ότι φάγαμε μας ικανοποίησε σε γενικές γραμμές είπαμε να παρατείνουμε την παραμονή μας στους Μένητες και έτσι είπαμε άλλα 250 μλ ημίγλυκο κρασί (στα 3 ευρώ), όπου τελικά μας ήρθε 500άρι. Και...

- Παστουρμαδοπιτάκια στα 4.5 ευρώ. Η βάση του φύλλου είναι ίδια με αυτή στα τυροπιτάκια. Χωρίς λαδίλα και πολύ καλό φύλλο. Η γέμιση ΟΚ, τίποτα συνταρακτικό. Όμως... στο προτελευταίο κομμάτι... να σου η εμφάνιση και του δεύτερου κρούσματος...

Σύνολο στα 34 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Η έκπτωση μας έγινε κανονικά.

* Κέρασμα,2 μπουκίτσες κορμό σοκολάτας.

Και πάμε στην εξυπηρέτηση, τομέα που δίνει μεγάλη βαρύτητα ο φίλος ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ. Κεφάλια δεν παίρνουμε, περιστατικά πάντα θα συμβάνουν σε οποιονδήποτε τομέα. Τα γούστα είναι διαφορετικά, οι επιλογές πολλές αλλά... όταν πηγαίνουμε σε μια επιχείρηση θέλουμε να αισθανόμαστε ευπρόσδεκτοι. Το χαμογελαστό παλικάρι ήταν μια χαρά, ευχάριστος. Η δεύτερη κοπέλα ήταν βοηθητική και εκτελεστική. Η πρώτη κοπέλα πάλι, πιο βασική στην εξυπηρέτηση του μαγαζιού ήταν... βασικά έβγαζε... βαρεμάρα και εκτελεστικότητα, χαμόγελο 0. Οκ ο χαρακτήρας του καθενός είναι διαφορετικός και δεν θα αλλάξουμε στον κόσμο εμείς.

Αυτό που δεν άρεσε στον φίλο ήταν, πως στο περιστατικό με τα παστουρμαδοπιτάκια, αφήσαμε επιδεικτικά το τελευταίο για να το παρατηρήσουν (την τρίχα). Παρατηρήσαμε με ταχύτατες κινήσεις το μάζεμα των πιάτων με μία τάση "κάλυψης" του περιστατικού. Θεωρώ πως ήταν κίνηση αμηχανίας. Το μόνο που θα ζητούσα παραπάνω είναι προσοχή. Δεν κατακρίνω και ειλικρινά αν ένιωθα πιο ευπρόσδεκτος όπως σε άλλες επιχειρήσεις, θα το δικαιολογούσα απόλυτα. Την έλλειψη διάθεσης πάλι τη δικαιολογώ... ως έναν βαθμό όμως. Αν η επιχείρηση είναι δική τους και δεν είναι παιδιά που απλώς κάνουν μεροκάματο, τότε ίσως υπάρξει θέμα.

Σε γενικές γραμμές η εμπειρία μου από τους Μένητες ήταν ΟΚ προς μέτρια. Δεν μπορώ να πω πως τη συνιστώ για άμεση επίσκεψη, ούτε μπορώ να πω πως χάνετε που δεν πάτε. Αντίστοιχες επιχειρήσεις υπάρχουν πολλές σαν και αυτή και μάλιστα πιο κοντά μου. Από την άλλη, βλέπω πως έχουν πελατεία οπότε...

Θα κλείσω λέγοντας πως παίζουν πολύ ηλικίες από 18-25 ετών που πάνε για κρασάκι μαζί με 1-2 πιατάκια. Ο κατάλογος τους πάντως έχει αρκετές επιλογές.2-3 επιλογές από τσίπουρα, ρακόμελα και ούζα,7-8 μπύρες (και Άργος star). Στα φαγητά οι επιλογές είναι κυρίως κρεατικές, από θαλασσινά υπάρχουν χταποδάκι ξυδάτο στα 5.8 ευρώ, γαύρος μαρινάτος στα 3.8 ευρώ και θράψαλο καλαμαράκι στο τηγάνι στα 6 ευρώ. Γράφουν πως υπάρχουν και επιλογές εκτός καταλόγου.

Με μια φράση πάντως... ΑΝ ήταν να πάω, θα το έκανα πολύ πολύ αργότερα. Η περιέργεια με τράβηξε ως εκεί...

22 Φεβ 2017

Όντας κάτοικος Καλλιθέας, έχω επισκεπτεί πολλές φορές τους Μένητες. Το καλοκαιράκι έχει τραπεζάκια έξω στον πεζόδρομο, ενώ το χειμώνα κάθεσαι αναγκαστικά λόγω κρύου μέσα στο μαγαζί σε ένα λίγο απρόσωπο χώρο με εναλλακτική μουσική, όχι τόσο στα γούστα μου αλλά υποφερτή, καθώς δεν είναι και τόσο δυνατή. Η αλήθεια είναι ότι το προτιμώ το καλοκαίρι!
Πάμε τώρα στη γεύση. Η γεύση κατά τη γνώμη μου παίρνει άξια 4 ντοματούλες. Ό, τι έχω φάει είναι και γευστικά αλλά και ποιοτικά απίστευτο. Η καλύτερη τυροκαυτερή με διαφορά που έχω φάει ποτέ, υπέροχα κεφτεδάκια, που σου θυμίζουν μαμά-γιαγιά, πολύ ωραίες πατάτες σε κυβάκια με φλούδα, ωραία φάβα και ποιοτικότατη ποικιλία. Όσον αφορά τώρα το κρασί, είναι πάρα πολύ καλό, όπως και το ρακόμελο.
Ενδεικτικά παραθέτω κάποιες τιμές που θυμάμαι!
-Μεσογειακή σαλάτα στα 5€
-Τυροκαυτερή και φάβα στα 3€
-Κεφτεδάκια στα 4,5€
-Πατάτες στα 2,5€
-Ποικιλιά (για 2 άτομα κατά τη γνώμη μου) στα 15€
-Ρακόμελο στα 7€/250ml
-Κρασί από 7-10€/lt
Στην εξυπηρέτηση έβαλα 3/4 γιατί με χαλάει που δε σου φέρνουν απόδειξη κάποιες φορές αλλά το χαρτί παραγγελίας.
Τέλος, όσον αφορά το VFM, βάζω 2 ντοματούλες γιατί μπορεί όλα να είναι πολύ καλά στη γεύση αλλά η ποσότητα είναι πάρα πολύ μικρή, ιδιαίτερα όσον αφορά την ποικιλία. Θεωρώ ότι τα 15€ είναι πάρα πολλά για την ποσότητα που προσφέρεται και αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να αλλάξει. Το ίδιο ισχύει και για τα περισσότερα μεζεδάκια, που μπορεί να είναι μεζεδάκια αλλά δε γίνεται 2 πολύ μικρά λουκανικάκια (αναφέρομαι στο ανδριώτικο λουκάνικο) να τιμολογούνται 5€.
Στο τέλος (σχεδόν πάντα) προσφέρεται γλυκό (κυρίως κορμός).

Θα συνεχίσω σίγουρα να το επισκέπτομαι, αν και θα ήθελα πολύ να υπάρξουν βελτιώσεις.

15 Μαι 2016

Μενητες λοιπον, τοσες κριτικες απο εμπιστους φιλους, σχετικα κοντα, ε ευλογα ειχε μπει στη λιστα μου εδω και καιρο. Επειδη ομως εχουμε κολλησει σε αλλα εστιατορια δεν ειχε τυχει να το επισκεφτω.

Ενα ανοιξιατικο βραδακι, ομως, ειπαμε με μια φιλη να το δοκιμασουμε, το θεωρουσα και ψιλοστανταρακι. Ειχα διαβασει τις κριτικες και ηξερα σε τι να κινηθουμε.
Φτανοντας ο χωρος μου αρεσε αρκετα κατσαμε εξω, στον πεζοδρομο και παροτι ειναι σε κεντρικο σημειο της Καλλιθεας(πολυ κοντα στον σταθμο) αποπνεει μια ηρεμια. Ο εσωτερικος χωρος χανει λιγο οποτε για αυτο κοβω ενα βαθμο.
Η εξυπηρετηση υπηρξε αψογη, μας καλωσορισαν με χαμογελο μας εδωσαν μεγαλουτσικο τραπεζι, εφτασε αμεσα νερακι και ψωμακι με ενα ντιπακι γιαουρτιου (το οποιο χρεωνεται περιπου 1ευρω στα δυο ατομα). Οτι χρειαζοταν ερχοταν αμεσα με χαμογελο και μια δοση χιουμορ τοσο, οσο επρεπε. Ξεκαθαρα 4αρι.

Οσον αφορα το φαγητο πηραμε μια μελιτζανοσαλατα(ωραιοτατη με καπνιστη επιγευση), ενα κοτοπουλο με μπεικον και κρεμα γαλακτος(δεν μπορουσε να μην ειναι νοστιμο αυτο το πιατο), μια πατατουλες τηγανιτες(κομμενες σε κυβακια, ισως πρωτα βρασμενες και μετα τηγανισμενες παντως εξαιρετικες και τραγανες), ενα συκωτακι ριγανατο(πεντανοστιμο και ζουμερο), τα τυροπιτακια με τη μαρμελαδα (αγαπημενος μου ο συνδυασμος τα εφαγα ολα μονη μου σχεδον)και μια μπυρα ζεος(6ευρω το 1λιτρο, αρκετα καλη τιμη, για μια αγαπημενη και εξτρα παγωμενη μπυρα) για τα παραπανω δωσαμε 27 ευρω και μειναμε υπερευχαριστημενες. Το μονο που θελει βελτιωση ειναι το ψωμακι τους, αλλα δεν κοβω βαθμο. Ισως εαν ειμασταν μεγαλυτερη παρεα θα ηταν καλυτερα θα δοκιμαζαμε περισσοτερα. Θα επανελθουμε παντως.

Για το vfm δεν εχω να πω κατι 14 ευρω το ατομο για γευστικο και ποιοτικο φαγητο σε ομορφο περιβαλλον. Προκειται για μια αξιολογη προσπαθεια στο ειδος του. Πολυ θετικο και το κερασμα ενος μικρου γλυκου στο τελος.
Εν ολιγοις για να τσιμπησει κανεις κατι νοστιμο και οικονομικο πινοντας τη μπυριτσα του(η οτιδηποτε αλλο)σε ενα ευχαριστο μερος με ευγενικους και χαμογελαστους ανθρωπους ειναι ότι πρεπει. Σιγουρα υπαρχουν αντιστοιχα μαγαζια γυρω σας, αλλα δωστε του μια ευκαιρια. Εμεις μειναμε εκει παραπανω απο 2,5 ωρες (γυναικειες συζητησεις καταλαβαινετε... ).

Υ. γ. το παρκαρισμα στα γυρω στενα ειναι ευκολο
Υ. γ.2 εαν σας εχει μεινει χωρος μια μπουγατσα απο το γειτονικο σαντε ειναι οτι πρεπει.

15 Οκτ 2015

Το «Μένητες» το έμαθα από τις σελίδες του Ask4food. Αν δεν ήταν αυτό, μάλλον δεν θα γνώριζα ποτέ την ύπαρξή του παρ όλο που η περιοχή της Καλλιθέας είναι μία από αυτές που κυκλοφορώ. Ο λόγος είναι το ότι είναι καλά κρυμμένο, μακριά από τον δρόμο και τα κεντρικά σημεία. Μετά τις τόσες διθυραμβικές κριτικές που είχα διαβάσει γι αυτό και μάλιστα από χρήστες που εμπιστεύομαι τυφλά, ζαχάρωνα εδώ και πάρα πολύ καιρό μία επίσκεψη για να το δοκιμάσω. Οφείλω να ομολογήσω ότι πήγαινε με έναν κρυφό ενθουσιασμό και με προσμονή 5χρονου που θα το ξαμόλαγαν ελεύθερο στους διαδρόμους του Jumbo!

Πριν ξεκινήσω την κριτική μου, θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις που ταλαιπώρησαν το μυαλό μου μετά από αυτή την επίσκεψη. Όπως και οι υπόλοιποι χρήστες αυτού του site έτσι κι εγώ, πολλές φορές παρασυρόμαστε από τις στιγμές που έχουμε περάσει σε κάποιο μέρος και με δεδομένη πάντα την υποκειμενικότητα –την οποία είναι αδύνατο να αποφύγουμε- είμαστε πιο ενθουσιώδεις ή πιο αρνητικοί από όσο ίσως θα έπρεπε. Θα αφήσω στην άκρη τις κριτικές που γράφουμε μετά από μία άσχημη εμπειρία μας και θα ασχοληθώ με αυτές που συντάσσουμε μετά από μία επιτυχημένη έξοδό μας.

Πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου –όπως πιστεύω αντίστοιχα και οι υπόλοιποι εδώ μέσα- να υπερβάλω εν γνώσει μου για κάποιο εστιατόριο. Είναι ενοχικά γλυκιά αυτή η αίσθηση! Αυτό συμβαίνει, θέλεις γιατί με κέρδισαν με τη συμπεριφορά τους, θέλεις γιατί είδα σε αυτούς μία καλή προσπάθεια και θεώρησα σωστό να την υποστηρίξω? Όμως τελικά, με αυτή την κίνησή μας τους κάνουμε σίγουρα καλό? Μήπως με το να υπερβάλουμε, τελικά βάζουμε πολύ ψηλά τον πήχη για όσους τους επισκεφτούν μετά από εμάς? Από την μία σκέφτομαι ότι μία καλή κριτική θα βοηθήσει το εστιατόριο από την στιγμή που ίσως του αποφέρει έναν ή και περισσότερους πελάτες και πλέον είναι στο χέρι του μαγαζάτορα να ικανοποιήσει και συντηρήσει αυτή την πελατεία. Από την άλλη, μήπως ένας εν δυνάμει πελάτης είναι πιο δύσκολο να κρατηθεί όταν από τις κριτικές περιμένει να βρεθεί αντιμέτωπος με κάτι διαφορετικό από ότι ένα εστιατόριο μπορεί να υποστηρίξει? Μπέρδεμα!

Πριν πάω εκεί, το είχα ψάξει αρκετά. Ίσως από τις λίγες φορές που κάνω κάτι τέτοιο. Μέχρι που googlαρα για να δω και φωτογραφίες του χώρου. Όλα έκλιναν στο ότι πρέπει οπωσδήποτε να το επισκεφτώ!

Σε πρόσφατη βραδινή μας έξοδο, αποφασίσαμε να πάμε. Με την βοήθεια του χάρτη που υπάρχει στο Ask4food μας ήταν κάτι παραπάνω από εύκολο να το εντοπίσουμε. Έχει τόσο κοντινή απόσταση από την στάση ηλεκτρικού στην Καλλιθέα που δεν χρειάζεται να πάει κάποιος με αμάξι. Αυτό βολεύει ακόμα περισσότερο γιατί έτσι δεν χρειάζεται να μείνει κάποιος από την παρέα χωρίς να έχει πιει, ώστε να οδηγήσει αργότερα στην επιστροφή. Για να περνάμε και κανένα μήνυμα εδώ μέσα, ποτέ αλκοόλ και οδήγηση μαζί!

Εκεί ήταν η πρώτη μικρή απογοήτευσή μας. Ο χώρος. Δεν ξέρω γιατί, αλλά στο μυαλό μου είχα πλάσει μια διαφορετική εικόνα. Δεν ήταν σε καμία περίπτωση κακός, αλλά εμένα μου είχε μπει η ιδέα ότι είναι μέσα σε κάτι σαν σε κήπο ή τουλάχιστον με πολλή πρασινάδα γύρω του. Δεν ξέρω πως μου προέκυψε αυτό.

Από τις φώτο που είχα δει? Από τα σχόλια που είχα διαβάσει? Σε αυτό φυσικά, πάνω από όλα φέρω την ευθύνη ο ίδιος. Μοναδικό μου ελαφρυντικό η πολύ υψηλή βαθμολόγια που έχει για τον χώρο του. Γενικά δεν έχω θέμα με τους απλούς χώρους και θεωρώ τον εαυτό μου κυνηγό κουτουκιών. Δεν ξέρω γιατί, αλλά ο τρόπος που ήταν κατανεμημένα τα τραπεζάκια τους δεν μου έβγαζαν τάξη. Αυτό όμως ήταν πταισματάκι. Πιο πολύ με χάλασε η ασχήμια των παρκαρισμένων αυτοκινήτων πάνω στον πεζόδρομο, ελάχιστα μέτρα μακριά μας (κάτι που σαφώς δεν είναι ευθύνη του μαγαζάτορα) και τα σκουπίδια που υπήρχαν στην άκρη του πεζόδρομου (σε αυτό θεωρώ ότι φέρουν και οι ίδιοι μερική ευθύνη, αφού από την στιγμή που κάνουν χρήση του πεζόδρομου θα ήταν σωστό να τον καθαρίσουν πριν δεχτούν επισκέψεις από πελάτες). Αν και είχε κόσμο όταν πήγαμε, βρήκαμε το τραπέζι που θα μας φιλοξενούσε. Θα επιλέξω να βάλω 3 στον χώρο, αν και η πιο τίμια βαθμολογία θα ήταν λίγο κάτω από 3. Αν μας έδινε τη δυνατότητα μεγαλύτερης ακρίβειας το Ask4food θα έβαζα 2,7-2,75. Το 2 πάντως μάλλον θα το αδικούσε.

Έρχομαι τώρα στο service. Εκεί αν μπορούσα δεν θα έβαζα 4, αλλά 104. Το παιδί που μας εξυπηρέτησε ήταν εξαιρετικό! Θεωρώ ότι ήταν μάλλον και ο ιδιοκτήτης γιατί δύσκολο να βρεις τέτοιο μεράκι και υπευθυνότητα σε υπάλληλο. Μιλάμε ότι ήταν ταχύτατος! Νευρώδης αλλά πάντα χαμογελαστός. Αμεσότητα όσο χρειάζεται. Ούτε να ξεπεράσει τα όρια πελάτη- service, ούτε να είναι αποστασιοποιημένο. Η τέλεια ισορροπία. Παρόλο που είχαν πολύ δουλειά, μας αφιέρωσε όσο χρόνο χρειαζόμασταν για την παραγγελία και τις απορίες που του θέσαμε. Αν είναι όντως δικό του, είναι «φτασμένος» στο αντικείμενό του αφού δείχνει να γνωρίζει καλά (αν και μάλλον αυτό είναι κυρίως έμφυτο) το πώς πρέπει να συμπεριφερθεί σε έναν πελάτη. Τον λάτρεψα τον τύπο (και είναι και ο λόγος που έχω φορτιστεί λίγο συναισθηματικά για το ότι η κριτική μου σε κάποια σημεία δεν είναι όσο θετική θα ήθελα να είναι).

Όταν πήραμε τον κατάλογο στα χέρια μας, ευχάριστη έκπληξη ήταν οι χαμηλές τιμές τους. Αυτό βοήθησε πολύ γιατί αν και ήμασταν 2 άτομα, μας έδινε την ευχέρεια να δοκιμάσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα πιάτα τους.
Επειδή θα πίναμε ούζο, αποφύγαμε να παραγγείλουμε σαλάτα αλλά επικεντρωθήκαμε σε μεζέδες.

Από αλοιφές πήραμε μία μελιτζανοσαλάτα και μία τυροκαυτερή. Η κάθε μία τους κόστιζε στα 3 ευρώ. Και οι δύο αλοιφές έδειχναν να είναι σπιτικές. Ιδίως η μελιτζανοσαλάτα (που ήταν στυλ Αγιορείτικη ) ήταν από τα πιο νόστιμα πιάτα που δοκίμασα εκείνο το βράδυ. Μικρή αστοχία το ότι η μελιτζάνα ήθελε λίγο παραπάνω ψήσιμο. Η τυροκαυτερή επιβεβαίωνε όντως το όνομά της. Κάπου έχουν παρεξηγηθεί οι όροι «τυροκαυτερή» και «τυροσαλάτα». Η συγκεκριμένη ήταν όπως έπρεπε και όφειλε. Πικάντικη σαν την κόλαση (μάλλον έπιασαν τόπο τα σχόλια του φίλου Fratello που το είχε επισημάνει)! Μετά από αυτό το ξεκίνημα, ένοιωσα τον ενθουσιασμό και των υπολοίπων χρηστών κι έκανα ήδη σχέδια για τα θετικά σχόλια που θα έγραφα! Ακολούθησε η χοιρινή τηγανιά. Η σάλτσα τους ήταν δεμένη και νόστιμη αλλά θεωρήσαμε την ποσότητα του χοιρινού ως φτωχή. Δεν έμεινε ούτε δείγμα από την σάλτσα τους αφού γυαλίσαμε το σκεύος με το ψωμάκι που μας είχαν φέρει (νομίζω ότι στο θέμα «ψωμί» χωράει βελτίωση).

Επίσης τα Ανδριώτικα λουκάνικα ήταν απογοητευτικά σε μερίδα. Δύο πάρα πολύ μικρά λουκανικάκια, μία μπουκίτσα το καθένα. Νόστιμα μεν, ελάχιστα σε ποσότητα δε. Ήταν στο μέγεθος αυτών που σε κερνάνε στα σούπερ μάρκετς όταν κάνουν προωθητικές ενέργειες για διαφήμιση. Αν ήταν πιο μεγάλη η μερίδα θα τον θεωρούσα έναν καλό ουζομεζέ γιατί και η γεύση του και η σύνθεσή του ήταν σαφώς πολύ καλύτερη από τα λουκάνικα του εμπορίου. Τα 5 ευρώ που κόστισαν τα θεωρήσαμε και είναι άκρως υπερβολικά. Δηλαδή αν είχε 4 τέτοια λουκανικάκια, η μερίδα θα κόστιζε 10 ευρώ? Όπου σε κάποιο άλλο εστιατόριο θα μπορούσες να έχεις σχεδόν ένα γεύμα? Αυτό μας χτύπησε πολύ άσχημα γιατί το θεωρήσαμε «κόντρα» στο ύφος και στυλ που πρεσβεύουν.

Τέλος δοκιμάσαμε τυροπιτάκια με μαρμελάδα ντομάτας. Τα βρήκαμε χαριτωμένα. Γενικά τον τελευταίο καιρό μου αρέσει ότι έχει σχέση με αλμυρό πιάτο που συνοδεύεται με μαρμελάδα (λατρεύω τα χοιρινά φιλετάκια με μαρμελάδα κρεμμυδιού και το ψημένο μαστέλο Χίου με συνοδεία από γλυκά του κουταλιού).
Και καταλήγω με το θέμα που «στοίχειωσε» αυτή την επίσκεψή μου και που τελικά συνέβαλε στην γενική εικόνα που αποκόμισα. Το ούζο που πήραμε μετά από καθαρά δική τους πρόταση και παρότρυνση, ήταν το χύμα που είχαν διαθέσιμο.

Στον κατάλογο αναφέρονταν μόνο το Μυτιλήνη και το Μπαμπατζιμόπουλος χωρίς να υπάρχει σήμανση για χύμα ή μη. Πάντως η τιμή που μας χρεώθηκε ήταν σα να παίρναμε εμφιαλωμένο, ήτοι στα 7,5 ευρώ. Ίσως είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που δέχομαι να πάρω χύμα ούζο και ομολογώ ότι ήταν μία άκρως αδικαιολόγητη ενέργεια από μέρους μου. Θυμάμαι πάντα τον πατέρα μου αλλά και κουβέντες φίλων μου, σύμφωνα με τις οποίες είναι καλύτερα να αποφεύγεις το χύμα ούζο. Λυπάμαι που το λέω, αλλά έφυγα από τους Μένητες πολύ ζαλισμένος και το επόμενο πρωί μου βγήκε ξινό. Πέρασα όλη την μέρα με δυνατό πονοκέφαλο και υπερβολική ατονία. Γενικά (και όπως φαίνεται και από τις κριτικές μου) είμαι μεγάλος φαν του ούζου και κάτι τέτοιο είχα να το περάσω πολλά πολλά χρόνια… Πραγματικά με στεναχώρησε και με απογοήτευσε αυτό το συμβάν. Αν αυτό δεν είχε συμβεί, η βαθμολογία μου στο Value for money θα ήταν στο 3. Επειδή όμως αυτή η κατηγορία έχει να κάνει με την γενική αποτίμηση της βραδιάς, λυπάμαι (είναι αυτή η συναισθηματική φόρτιση που προανέφερα…) αλλά θα επιλέξω το 2.

Ως προς το φαγητό: Ό, τι φάγαμε ήταν αξιοπρεπέστατο, νόστιμο και προσεγμένο. Μια προχειρότητα στο στήσιμο των πιάτων, θεωρώ ότι μπορεί να διορθωθεί με μικρή τους προσπάθεια. Όμως επιστρατεύοντας την ειλικρίνειά μου, τώρα που τα ξαναφέρνω στο μυαλό μου, δεν υπήρξε κάποιο που να με ενθουσίασε τόσο ώστε να φάω «κόλλημα» με αυτό. Φυσικά, μετά από τόσα εστιατόρια και διαφορετικές κουζίνες που έχουμε επισκεφτεί, είναι δύσκολο πλέον να νοιώσουμε ότι ένα πιάτο είναι ικανό να μας «πάρει τα μυαλά». Στην παρούσα, τα πιάτα που έχουν κολλήσει σαν μέλι στο μυαλό μου είναι ένα κότσι κάπου στην Ηλιούπολή και ένα μοσχαράκι κοκκινιστό κάπου στο Χαϊδάρι.

Επίσης θεωρώ ότι θα πρέπει να προσέξουν το μέγεθος των μερίδων που σχετίζονται με κρέας. Δεν ξέρω τα υπόλοιπα πιάτα με κρέας που έχουν στον κατάλογό τους, αλλά αυτά που εμείς παραγγείλαμε (και κυρίως το λουκάνικό τους) τα χαρακτηρίσαμε ως μη ικανοποιητικά σε ποσότητα έστω κι αν κόστιζαν γύρω στα 5 ευρώ.

Για να κλείσω την κριτική μου. Ο κύριος που «τρέχει» το Μένητες δείχνει να έχει αγάπη σε αυτό που κάνει. Αυτό από μόνο του είναι το μεγαλύτερο και απαραίτητο συστατικό για να επιτύχει μία τέτοια προσπάθεια. Επειδή απ’ ότι βλέπω οι Μένητες εκπροσωπούνται, να προσθέσω ότι τα σχόλια τα θέτω καλοπροαίρετα και μόνο, τονίζοντας ότι δεν πρέπει να μας ενοχλεί ή τρομάζει όταν κάποιος μας επισημαίνει τυχόν αστοχίες ή αδυναμίες μας. Είναι και ο μόνος τρόπος αυτές να εντοπιστούν και διορθωθούν.

15 Οκτ 2016

Επισκεφτήκαμε το μεζεδοπωλείο "Μένητες" το Σάββατο 08/10/2016, παρέα τριών ατόμων.
Το μαγαζί είχε κόσμο τόσο στον εξωτερικό χώρο, στον πεζόδρομο επί της οδού Παναγή Τσαλδάρη και κάτω (πάλι εξω) και είχε και κανα δυο παρέες μέσα.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή και τα φαγητά έφτασαν αρκετά γρήγορα. (Η κοπέλα που μας σέρβιρε κάποια πιάτα ήταν πιο διεκπεραιωτική ενώ ο νεαρός που μας σέρβιρε επίσης και μας πήρε και την παραγγελία ήταν πιο κεφάτος).

Παραγείλαμε μία σαλάτα με πράσινα λαχανικά, παρμεζάνα, σύκο, λιαστή ντομάτα, κρουρόν και βαλσάμικο (ήταν πολύ γευστική, μου άρεσε πολύ).

2 μερίδες κοτόπουλο με μπείκον, λιωμένα κίτρινα τυριά και κομματάκια πράσινης πιπεριάς (Επίσης, μου άρεσε πολύ, όπως και στους υπόλοιπους γι αυτό άλλωστε και πήραμε και δεύτερη μερίδα, δεν ήταν καθόλου βαρύ πιάτο -όπως πίστευα από την περιγραφή του- θα μπορούσαν οι μπουκίτσες αυτές κοτόπουλου να ναι λίγες παραπάνω).

Μία λεμονάτη χοιρινή τηγανιά: Μου έκανε εντύπωσε πόσο μαλακό ήταν το κρέας (έλιωνε κυριολεκτικά) αλλά και πόσο καθαρό (χωρίς λίπη και ξύγγια). Η σάλτσα του ήταν ωραία δεμένη, είχε ριγανούλα και ήταν ιδανική για βούτες με το ψωμάκι.

Μία μερίδα ντολμαδάκια συνοδευομενα από λίγο γιαουρτάκι- Σπιτικά και ζεστά, φαινόταν ότι δεν ήταν κονσέρβα.

Μία μερίδα κεφτεδάκια ήρθαν με τρία μικρά τριγωνάκια πιτούλας. Ηταν νόστιμα και πολύ πολύ αφράτα.

Μία μερίδα πατάτες τηγανιτές: Ηρθαν προς το τέλος, αφού είχαμε αδειάσει τα παραπάνω πιάτα, ωστόσο δεν έμειναν αφάγωτες και αυτό γιατί ήταν κομμένες στο χέρι, με τη φλούδα τους, κομμένες κυβάκια, ξεροτηγανισμένες με μπόλικο αλάτι (ίσως χρειαζόταν ένα κλικ λιγότερο) και ριγανίτσα.

Ήπιαμε λευκό κρασί (1 κιλό- δεν ήταν και τρελαμός) και ρακόμελο.

Στο τέλος ζητήσαμε γλυκό και μας είπαν ότι είχαν κορμό σοκολάτας, ο οποίος ήρθε σερβιρισμένος με ενα σιρόπι (φράουλας αν δεν κάνω λάθος). Τρία μικρά κομματάκια (σχεδόν μπουκίτσες). Δε θα λέγαμε όχι σε λίγο παραπανω.

Ο λογαριασμός ήταν στα 44 ευρώ.
Συνοψίζοντας, δεν ξέρω αν πεινούσα πολύ αλλά όλα τα φαγητά μου φάνηκαν πολύ καλομαγειρεμένα για την κατηγορία του μαγαζιού (εξ' ού και οι 4 ντοματούλες), με μια μικρή παρατήρηση ως προς την ποσότητα των πιάτων (Θα ήθελα λίγο μεγαλύτερες μερίδες). Σίγουρα θα ξαναπήγαινα....

09 Νοε 2015

Σκέφτηκα πολύ αν θα έπρεπε να συντάξω αυτήν την κριτική, δεδομένου ότι έρχεται “κόντρα”, στις κατά πλειοψηφία θετικές απόψεις, των πολύ καλών και έμπιστων φίλων που προηγήθηκαν. Τώρα βέβαια θα αναρωτηθούν πολλοί…γιατί; Μήπως είναι η πρώτη φορά; Σίγουρα όχι. Απλά πολλές φορές μου έχει περάσει από το μυαλό, σεβόμενη πάντα τους υπόλοιπους φίλους ακόμα και να μην γράψω καθόλου. Και προφανώς είναι μια λανθασμένη σκέψη.

Ίσως αυτή είναι και η γοητεία που βιώνουμε εμείς όλοι σε τούτο το site, που μοιάζει πια με μια μεγάαααλη παρέα, είτε έχουμε γνωριστεί από κοντά είτε όχι ακόμα. Η αγωνία του εάν αυτό που προτείνεις θ’ αρέσει και στους υπόλοιπους. Η ευθύνη που αισθάνεσαι όταν κάποιος δεν ευχαριστηθεί το ίδιο με σένα και η ικανοποίηση που νιώθεις (γελάνε και τ’ αυτιά σου) όταν σου πουν πόσο πολύ όμορφα πέρασαν εκεί που είχες πάει. Όλο αυτό τελικά έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Επειδή λοιπόν όλα είναι θέμα γούστου και πολλές φορές μπορεί να διαφωνήσουμε και με ανθρώπους που κατά πλειοψηφία συνήθως συμφωνούμε (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες) κι επίσης πολλές φορές μπορεί να συμβεί κι αυτό που λέμε…κακή μέρα ή bad timing βρε αδερφέ, εγώ θα καταθέσω αντικειμενικά την εμπειρία μου προσπαθώντας να μην ακυρώσω ή προσβάλω κανέναν. Νομίζω άλλωστε ότι δεν το έχω κάνει ποτέ.

Επίσκεψη Σάββατο 13/9/2015 από 5 άτομα.

Τα δύο άτομα είχαν φτάσει γύρω στις δέκα και κάτι και τα υπόλοιπα τρία κατά τις έντεκα παρά. Από το τηλέφωνο ένας ευγενικός κύριος μας ρώτησε αν θέλουμε τραπέζι στον πεζόδρομο ή στην αυλίτσα. Δεν ξέραμε, ούτε μπορούσαμε να φανταστούμε τον χώρο, οπότε με το σκεπτικό ότι ο πεζόδρομος θα ήταν πέρασμα και ίσως είχε φασαρία, επιλέξαμε την αυλίτσα.

Ο χώρος λοιπόν είναι ουσιαστικά ημιυπόγειος μιας πολυκατοικίας. Ο πεζόδρομος απ’ έξω ήταν γεμάτος τραπέζια κατάμεστα από κόσμο. Πέντε-έξι σκαλάκια που οδηγούν σε ένα μικρό μακρόστενο χώρο -προ της εισόδου- σκεπασμένο με τέντα από πάνω, σε καμία περίπτωση δεν είναι αυλίτσα και κατά συνέπεια δεν ήταν αυτό που περιμέναμε. Ερωτηθήκαμε όμως, οπότε δεν το καταλογίζω σ’ εκείνους.

Εκεί κάτω λοιπόν υπήρχαν δύο-τρία τραπέζια στην δεξιά πλευρά επίσης γεμάτα και το δικό μας αριστερά με το παγκάκι που όμως στερείτο καρεκλών. Ο εσωτερικός χώρος ήταν άδειος αφού όλα τα τραπέζια ήταν έξω, οπότε δεν μπορώ να έχω πλήρη εικόνα μιας και δεν καθίσαμε μέσα. Δεν είναι πολύ μεγάλος πάντως κι έχει ζεστό φωτισμό. Μέσα δεξιά είναι η κουζίνα και οι τουαλέτες σε καλή κατάσταση όταν τις επισκέφθηκα.

Η εξυπηρέτηση γινόταν από ένα παλικάρι και μια κοπέλα. Η κοπέλα πραγματικά “πέταγε”, δεν έτρεχε απλά. Το παλικάρι μάλλον είχε χάσει λίγο το παιχνίδι καθώς κινούνταν με Ικαριώτικους ρυθμούς και δυστυχώς για εμάς, είχε αναλάβει το τραπέζι μας.

Η πρώτη κακή εντύπωση είναι ότι ενώ είχαμε κλείσει από νωρίς τραπέζι και δεν άλλαξε ο αριθμός της παρέας μας…δεν υπήρχαν καρέκλες, με αποτέλεσμα μια φίλη μας να περιμένει τουλάχιστον δέκα λεπτά όρθια (αμήχανη) μέχρι να καθίσει…κι αυτό το θεωρώ μεγάλη αγένεια. Επίσης στο τραπέζι μας δεν υπήρχαν ούτε τα αντίστοιχα σερβίτσια, οπότε περιμέναμε τουλάχιστον για το επόμενο εικοσάλεπτο με μισάωρο ακόμα. Δεν θα σας πω πότε ήρθαν τα ποτήρια γιατί θα κλάψουμε όλοι μαζί.

Βέβαια οφείλω να πω ότι ο σερβιτόρος μας ζήτησε συγνώμη και μας είπε ότι αυτό που βλέπουμε από πλευράς κόσμου, τους συμβαίνει πρώτη φορά και έχουν λίγο πνιγεί. Αυτό όμως δεν αποτελεί δικαιολογία για το ότι το τραπέζι μας (με προκράτηση) δεν ήταν έτοιμο.

Επίσης δεν μου άρεσε το γεγονός ότι προσπάθησε να μας αποτρέψει από το να πάρουμε ένα συγκεκριμένο πιάτο γιατί θα καθυστερούσε. Εμείς επιμείναμε λέγοντας ότι δεν έχουμε πρόβλημα και μετά από μια ώρα περίπου ξαναήρθε και μας είπε ότι θα καθυστερήσει άλλο τόσο…!

Στο θέμα του φαγητού τώρα παραγγείλαμε:

- Καλαθάκι Άνδρου, ένα συμπαθητικό τυρί χ 4,00€

- Τυροκεφτέδες…τίποτα περισσότερο από τυροκροκέτες που μας φάνηκαν προκατ. Αν κάνω λάθος σε αυτό, τότε απλά δεν ήταν τίποτα το σπουδαίο χ 4,00€

- Σαλάτα πράσινη μεσογειακή με μαρούλι λιαστή ντομάτα σουσάμι και παρμεζάνα χ 4,00€. Φρέσκια μεν, εντελώς αδιάφορη δε. Δεν είχε καμία ένταση ή κάποιο αξιόλογο ντρέσινγκ.

- Ταμπουλέ, δροσερό και ζουμερό χ 3,50€

- Παστουρμαδοπιτάκια μικρά νόστιμα χ 4,50€

- Τηγανιά χοιρινή Ανδριώτικη που δεν μας ενθουσίασε χ 4,80€
Δεν κατάλαβα τι διαφορά έχει από μια κοινή τηγανιά, και ποιο στοιχείο είναι αυτό στο οποίο ξεχωρίζει ώστε να την χαρακτηρίζει ως Ανδριώτικη;; Πολύ αδιάφορη γεύση.

- Ψητά λαχανικά χ 4,50€. Από τα πιο κακά πιάτα που δοκιμάσαμε. Σε στάδιο άψητο σχεδόν, πράγμα που δεν μου αρέσει καθόλου και με μικρή ποικιλία λαχανικών, νομίζω μόνο πιπεριά, καρότο, και κολοκύθι …

- Πατάτες τηγανιτές σε κύβους, καλές χ 2,50€

- Κοτόπουλο φιλέτο συμπαθητικό χ 5,50€

- Κοτομπέικον με κρέμα γάλακτος χ 6€. Κομματάκια φιλέτου κοτόπουλου τυλιγμένα με μπέικον κι από πάνω κρέμα γάλακτος. Ήρθε χλιαρό και επίσης δεν ενθουσίασε κανέναν γευστικά.

- Φουρτάλια (που έτσι την έγραφαν στο δελτίο παραγγελίας και όχι φρουτάλια…δεν ξέρω πιο είναι το σωστό), 10€…φωτιά…ανεξήγητη! Κοινώς…ομελέτα ενισχυμένη με πατάτα και λίγο λουκάνικο μέσα. Πανάκριβο πιάτο θεωρώ για τα δεδομένα και τις γενικότερες τιμές του μαγαζιού. Από την τιμή και μόνο είχα πολύ μεγαλύτερες προσδοκίες. Γι’ αυτό και ρώτησα τι περιέχει. Μας απάντησε ο σερβιτόρος: “πολλά πράγματα, αυγά, πατάτες, λουκάνικο…ούυυυυ”!

Όταν δοκιμάσαμε την ομελέτα, ψάχναμε όλοι στην παρέα να ανακαλύψουμε το παρατεταμένο κι ενθουσιασμένο “ουυυυυ”, τα υλικά δηλαδή που θα την έκαναν να ξεχωρίζει και να αξίζει τα λεφτά της. Δεν τα βρήκαμε ποτέ όμως. Είχε πάρα πολύ ποσότητα σε πατάτα και ελάχιστο λουκάνικο. Η μόνη της διαφορά από μια κοινή ομελέτα είναι ότι γίνεται φουσκωτή πολύ, γιατί έχει περισσότερα αυγά.

Σε μένα όμως αυτό δεν έκανε εντύπωση, γιατί έτσι "τούμπανο" και γευστικότερη την έφτιαχνε η μανούλα μου, με τρία μόνο ταπεινά υλικά... αυγά-πατατούλες και λίγη φέτα. Όταν δε, μας ρώτησε τις εντυπώσεις μας, του είπαμε ότι ήταν εντελώς ανάλατη και μας απάντησε ότι έπρεπε να του ζητήσουμε το αλάτι.

Αυτό κάθε άνθρωπος που ασχολείται με το φαγητό καταλαβαίνει ότι είναι ανώφελο σε ένα τέτοιο έδεσμα. Αν ήταν σούπα μάλιστα, θα έστρωνε. Αλλά είναι σαν να φτιάξω ένα κέικ άγλυκο και να προσθέσω από πάνω ζάχαρη. Θ’ αλλάξει κάτι;; Δεν θα βελτιώσει το τελικό αποτέλεσμα. Αυτό ήταν το πιάτο που ήρθε τελευταίο…στις 12:40 για την ακρίβεια! Ας είναι, τουλάχιστον μας έφυγε η απορία.

- Ντολμαδάκια γιαλαντζί που τ’ άφησα τελευταία επί τούτου, γιατί ήταν το ωραιότερο πιάτο της βραδιάς πραγματικά. Ήταν χειροποίητα αναμφισβήτητα με μπόλικο λεμονάκι όπως μου αρέσουν. Γι’ αυτό και πήραμε 2 μερίδες χ 4€.

Ήπιαμε 2 μπύρες Kaiser x 3,50€, 2 μύθος χ 3€ και τρία τέταρτα λευκό κρασί χ 2€ που η φίλη που το ήπιε είπε ότι ήταν εξαιρετικό.

Ο τελικός λογαριασμός μαζί με το ψωμί χ 0,40€ και κορμό κερασμένο ήρθε στα 82,30€ ήτοι 16,46€/άτομο, τιμή πάρα πολύ καλή αν την δούμε σε συνάρτηση με τα 13 πιάτα που πήραμε συνολικά.

Όμως επειδή το vfm πρέπει να έρχεται σε συνάρτηση και με την ποιότητα πάνω απ’ όλα, δεν ξέρω αν τελικά συνάδουν όλα αυτά. Και δεν εννοώ την ποιότητα από πλευράς πρώτων υλών, αλλά από την άποψη εκτέλεσης των συνταγών και του τελικού γευστικού αποτελέσματος.

Συμπέρασμα: Η εμπειρία μου στους Μένητες δε μπορώ να πω ότι μου άφησε θετικές εντυπώσεις και αυτή ήταν κοινή άποψη όλων των φίλων μου. Δεδομένης δε, της πολυμελούς παρέας μας δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσουμε αρκετά πιάτα ώστε να έχουμε μια πιο σφαιρική εικόνα και άποψη. Έτσι δεν μπορώ να πω ότι έμεινα με απορίες, ώστε να έχω την επιθυμία να το επισκεφθώ ξανά για να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα και να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία. Αν έμενα κοντά ενδεχομένως να το έκανα.

Άρα υπό αυτές τις προϋποθέσεις εγώ δεν θα το πρότεινα. Ίσως βέβαια όπως είπα και παραπάνω να ήταν μια κακή μέρα, που όπως ξέρουμε σε όλους μας μπορεί να συμβεί. Αυτός είναι και ο λόγος που έβαλα 3 στο vfm και στη γεύση, στα οποία κάτω από άλλες συνθήκες θα έβαζα 2 ή 2.5 αν μπορούσα.

Οπότε επειδή από τα συνολικά γραφόμενα συμπεραίνω ότι ίσως η δική μας εμπειρία να ήταν η εξαίρεση του κανόνα, όσοι μένετε κοντά ή σας βγάλει ο δρόμος, κρίνετε εσείς αν θέλετε να κάνετε μια δοκιμή. Άλλωστε οι τιμές είναι πολύ προσιτές.

20 Απρ 2016

με αφορμη το γεγονος οτι βρεθηκαμε μια μερα στην καλλιθεα να πειναμε αλλα και τις κριτικες που ειχα διαβασει εδω μεσα, επισκεφθηκαμε μια μερα το εν λογω μαγαζι..

το μερος ειναι αρκετα ομορφο, διπλα στο παρκακι εκει στην καλλιθεα... με το παρκινγκ δεν ειχαμε θεμα γιατι ειμασταν με μηχανη

ας ξεκινησω λεγοντας οτι το προσωπικο ειναι πολυ ευγενικο και αρκετα εξυπηρετικο..

το φαγητο του δεν ηταν κατι ιδιαιτερο, ουτε σε ποιοτητα, ουτε σε ποσοτητα, ουτε σε γευση. οι τιμες του ειναι σχετικα καλες, αλλα και οι μεριδες ειναι νορμαλ, προς μικρές... πηραμε σαλατα μεσογειακη (σχετικα καλη), τζατζίκι (καλο), παστουρμαδοπιτακια (καλούτσικα), σαγανακι (καλο) και απο μια μερίδα μπιφτέκια και μπριζολακια τα οποια ηταν και τα δυο καλα...

σε γενικες γραμμες το φαγητο καλο, αλλα οχι οτι θα πας για το φαγητο... μεσα το μαγαζι ειναι αρκετα συμπαθητικο..

πληρωσαμε 28 ευρω χωρις ποτα..

θα λεγα οτι δεν θα ξαναπηγαινα, καθως δεν ειναι κατι ιδιιατερο, αλλα δεν το μετανιωσα που πηγα κιολας... αν σας βγαλει ο δρομος σας, επισκεφθητε το, αλλιως δεν θα χασετε κατι...

υγ. παρασκευη βραδυ, ειχε δυο νεαρους μεσα που παιζαν μουσικη...

Λαμβάνοντας σοβαρά υπόψη μου τις κριτικές αξιόπιστων και ψαγμένων χρηστών του ASK4FOOD έπεισα την παρέα να δοκιμάσουμε το μεζεδοπωλείο ΜΕΝΗΤΕΣ (παρόλο που η παρέα προτιμάει τα "σιγουράκια") για το οποίο διαβάζω τα καλύτερα σχόλια.

Παρασκευή 9 Οκτωβρίου λοιπόν 4 άτομα πήγαμε (έχοντας κάνει τηλεφωνική κράτηση) στους ΜΕΝΗΤΕΣ. Πολύ γλυκιά βραδιά για Οκτώβριο και καθίσαμε έξω (στο κάτω τμήμα της αυλής για να προστατευθούμε από την υγρασία).

Τα 2 παιδιά που σερβίρουν πρόθυμα, χαμογελαστά και άμεσα.
Ο χώρος δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο (έχει γίνει μία προσπάθεια αναβάθμισης -σε σχέση με τις ΡΟΔΕΣ όπως λεγόταν παλαιότερα το μεζεδοπωλείο- με όχι θεαματικά αποτελέσματα). Για να μην αδικώ όμως, σημειώνω ότι ήταν ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΣ.

Η κάτω αυλή ήταν γεμάτη ενώ μέσα και πάνω στον πεζόδρομο είχε 1-2 παρέες.
Με ενόχλησε το στρίμωγμα στη διάταξη του τραπεζιού μας (με προ- κράτηση για 4 άτομα, δεν πήγαμε ξαφνικά, άρα μας βολεύουν όπως-όπως) όπου είχε γίνει "σφήνα" ένα τραπεζάκι για 2 άτομα για να βολευτεί ένα ζευγάρι με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να κουνηθούμε. Για καλή μας τύχη το διπλανό ζευγάρι μετακινήθηκε σε μεγαλύτερο τραπέζι στον πάνω τμήμα του πεζόδρομου, οπότε απολαύσαμε μία σχετική άνεση.

Το σημειώνω γιατί με ενοχλεί απίστευτα αυτή η συμπεριφορά στα εστιατόρια/μεζεδοπωλεία όπου δε σέβονται το χώρο του κάθε τραπεζιού (και συμβαίνει πάρα πολύ συχνά) και μας στριμώχνουν για να χωρέσουν όσοι γίνεται περισσότεροι. Το καταλαβαίνω προς όφελος της κάθε επιχείρησης -αλλά ως ένα βαθμό.

Μόλις καθίσαμε, έφτασαν 4 ποτήρια νερό -πάντα εκτιμώ το νερό βρύσης στους χώρους εστίασης- και το ψωμάκια με μία αλοιφή.

Παραγγείλαμε
1 σαλάτα Μεσογειακή. Δε με ικανοποίησε ούτε η γεύση, ούτε η ποιότητα ούτε η ποσότητα. Οκ. φθηνό πιάτο (όπως τα περισσότερα) αλλά προτιμώ να αυξήσουν λίγο την τιμή και να παρουσιάζουν μία σαλάτα ικανής ποσότητας 4 ατόμων και όχι σε πιάτο ατομικής μερίδας.

Παστρουμαδοπιτάκια (μινιόν) Πάρα πολύ γευστικά
Κεφτεφάκια πολύ νόστιμα, σερβίρονται με μία υποψία πίτας.
Λουκάνικο Ανδριώτικο, συμπαθητική γεύση απαράδεκτα μικρή ποσότητα

Μία πατάτες τηγανητές ωραία γεύση-τίποτε το εξαιρετικό
Φυσικά παραγγείλαμε και τη φουρτάλια νοστιμότατη και ικανοποιητική μερίδα, ίσως υπερτιμημένη στα 10,00 euro εάν σκεφτείς τα υλικά που χρειάζονται.... )

Ήπιαμε 3 καραφάκια τσίπουρο, 2 μπύρες ΖΕΟΣ και μισό κιλό κρασί λευκό σαββατιανό (λίγο πιο "αρπαγμένο" για τα δικά μου δεδομένα-μάλλον περσινό).

Στο τέλος κέρασμα περγαμόντο (και αυτό σε μινιόν έκδοση- η αλήθεια είναι ότι με τόοοσο μικρή ποσότητα σχεδόν δεν κατάλαβα τη γεύση)

Για όλα αυτά πληρώσαμε 56,00 euro ΟΚ ικανοποιητική τιμή, αλλά εάν βάλω στη ζυγαριά τις μερίδες/γεύσεις/εξυπηρέτηση κλπ., και άλλων τέτοιων χώρων δεν είμαι σίγουρη ότι θα οργανώσω ξανά επίσκεψη, μόνο εάν τύχει και είμαστε στην περιοχή (on the spot)

24 Ιαν 2016

Πριν από καιρό είχα πάει με μια κολλητή φίλη μου στους ΜΕΝΗΤΕΣ της Καλλιθέας, που όπως είχα διαβάσει στο σάιτ μας, φημίζονται για τα πεντανόστιμα μεζεδάκια, μετά από κράτηση που είχε κάνει η ίδια. Το νεαρό ζευγάρι που λειτουργεί το μαγαζί αυτό από τον Δεκέμβριο του 2014, του έχει δώσει το όνομα από τον τόπο καταγωγής τους στην Άνδρο. Οι Μένητες είναι ο γνωστός παραδοσιακός οικισμός με τα τρεχούμενα νερά, τις καρυδιές και τα πλατάνια, στο κέντρο του όμορφου νησιού των Κυκλάδων. Θυμάμαι από πρόσφατο ταξίδι μου στην Άνδρο, τις μαρμάρινες βρύσες με τα στόματα λιονταριών στην κεντρική πλατεία του χωριού και μου έκανε εντύπωση η αντίθεση των νερών και της βλάστησης της Άνδρου από την ξηρασία και το γυμνό τοπίο στα άλλα Κυκλαδονήσια μας!

Οι ΜΕΝΗΤΕΣ βρίσκονται επί της Παναγή Τσαλδάρη, δίπλα ακριβώς στο ρέμα της Καλλιθέας και σε απόσταση 3-4 λεπτών από το Σταθμό του ΗΣΑΠ Καλλιθέας. Ο γύρω δρόμος είναι πεζοδρομημένος και περιστοιχίζεται από φοίνικες και αρκετά πυκνή βλάστηση, ενώ εμείς κατεβήκαμε λίγα σκαλάκια για να μπούμε στον εσωτερικό ημιυπόγειο χώρο του κτιρίου που στεγάζει τους ΜΕΝΗΤΕΣ τον χειμώνα. Το καλοκαίρι βέβαια, με τα τραπεζάκια έξω ή στο προαύλιο, θα πρέπει να είναι σαν όαση! Αλλά και ο μέσα χώρος ήταν ζεστός, με διακριτικό φωτισμό και την ελληνική παραδοσιακή μουσική στη σωστή ένταση, τα σωστά τοποθετημένα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα και παγκάκια, τριγύρω δε, κάποια μικρά κάδρα, κιλίμια, ένα διακοσμητικό καραβάκι, ένα παλιό ραδιοπικάπ και άλλα μικροαντικείμενα.

Το σέρβις ήταν πρόθυμο και εξυπηρετικό και ο κατάλογος με τους μεζέδες πληρέστατος, με καμιά τριανταριά επιλογές από σαλάτες, ζεστά και κρύα ορεκτικά, μεζεδάκια, αλλά και φαγητά στα κάρβουνα, τα περισσότερα μεταξύ 3 και 6 €. Στις ίδιες λογικές τιμές τα αποστάγματα, το χύμα κρασί απ’ τα Μεσόγεια, οι ελληνικές μπύρες, τα αναψυκτικά και τα ροφήματα!

Αφού μας έφεραν νερό βρύσης σε ποτήρι και φρέσκο ψωμί, δοκιμάσαμε:

Από αλοιφές, μελιτζανοσαλάτα και τυροκαυτερή, νόστιμη αλλά καυτερή, μία παστουρμαδοπιτάκια τέλεια, μια νόστιμη χοιρινή τηγανιά και, βέβαια, την πασίγνωστη τοπική τους σπεσιαλιτέ, τη φημισμένη φρουτάλια – την ανδριώτικη ομελέτα με το λουκάνικο, που αν και τσιμπημένη, στα 10 €, ήταν πολύ χορταστική και έλιωνε στο στόμα! Οι άλλες μερίδες ήταν κάπως μικρές, όπως άλλωστε είναι γενικά οι ελληνικοί μεζέδες, τα ιταλικά antipasti και τα ιβηρικά tapas!!

Ήπιαμε μα μεγάλη μπύρα ZEOS 1 λίτρου, στα 6 €, και πληρώσαμε για όλα 33 €, λογική τιμή για όλα αυτά, που σημαίνει περίπου 14 € η καθεμιά για το φαγητό, δηλαδή κατηγορία τιμής 10/16 € το άτομο.

Μας πρόσφεραν τοπικό γλυκό κουταλιού περγαμόντο, που ήταν ό, τι έπρεπε για να μας γλυκάνει τη γεύση. Φύγαμε ευχαριστημένες από τους ΜΕΝΗΤΕΣ και τους συστήνουμε ειδικά σε όσους μένουν προς τα νότια!

Παναγή Τσαλδάρη 207 και Σιβιτανίδου, Καλλιθέα