Τρίτη - Κυριακή 13:00-00:00 Δευτέρα κλειστά

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

03 Οκτ 2017

Μετά απο απουσία στην συγγραφή μόνο και όχι στην ανάγνωση κριτικών επανέρχομαι με μια κριτική για ένα μαγαζί που εχει διχάσει.

Χώρος (3/4):

Καθησαμε 4 ενήλικες και 2 παιδία στον εξωτερικό χώρο πάνω στον πεζόδρομο τον οποίο για την περιοχή βρήκα αρκετά καλό. Αντιθετα ο εσωτερικος χώρος μου φάνηκε πολύ κατώτερος του εξωτερικού. Το πάρκινγκ ηταν σχετικά ευκολο λογω Αύγουστου.

Ποιοτητα φαγητού (3/4):

Για την ακριβεια θα έβαζα απο 2,5/4 μεχρι 3/4 αλλά το 0,5 πάει υπερ του μαθητή.
Ηταν περιεργη περίοδος και μπορεί να είχαν μόλις ανοίξει απο τις διακοπές. Ο κατάλογος μικρός, δοκιμασαμε σχεδόν ολα τα πιατα που η αλήθεια ειναι ειχαν μια δημιουργική διάθεση.
Καποια πιάτα μου άρεσαν και καποια οχι και τοσο (μεγαλη πρωτοτυπία!! ).

Εξυπηρέτηση (3/4):

Νέα παιδία ευγενικά στο σερβις αλλά ενα μικρό ρυθμισμα μετά τις διακοπές το ηθελαν καθως φέρνανε με ατακτη σειρά τα πιατα και με μια μικρή καθυστερηση κυρίως στην αρχή. Ειπαμε ομως οτι ολα αυτα εαν οφειλονται στην περίοδο αυτή μόνο ειναι φυσιολογικά.

Value for money (3/4):

Αρκετά οικονομικό με κάποιες μερίδες να ειναι ανάλογου μεγέθους. Μπορεις να φας καλά με 15 ευρώ εως 18 ευρώ το άτομο.

Συμπέρασμα:

Καλό μεζεδοπωλείο, μικρό, καλή ποικιλία, καλες τιμές, καλό φαγητό χωρίς να ειναι κάτι το σπουδαίο.

22 Φεβ 2017

Όντας κάτοικος Καλλιθέας, έχω επισκεπτεί πολλές φορές τους Μένητες. Το καλοκαιράκι έχει τραπεζάκια έξω στον πεζόδρομο, ενώ το χειμώνα κάθεσαι αναγκαστικά λόγω κρύου μέσα στο μαγαζί σε ένα λίγο απρόσωπο χώρο με εναλλακτική μουσική, όχι τόσο στα γούστα μου αλλά υποφερτή, καθώς δεν είναι και τόσο δυνατή. Η αλήθεια είναι ότι το προτιμώ το καλοκαίρι!
Πάμε τώρα στη γεύση. Η γεύση κατά τη γνώμη μου παίρνει άξια 4 ντοματούλες. Ό, τι έχω φάει είναι και γευστικά αλλά και ποιοτικά απίστευτο. Η καλύτερη τυροκαυτερή με διαφορά που έχω φάει ποτέ, υπέροχα κεφτεδάκια, που σου θυμίζουν μαμά-γιαγιά, πολύ ωραίες πατάτες σε κυβάκια με φλούδα, ωραία φάβα και ποιοτικότατη ποικιλία. Όσον αφορά τώρα το κρασί, είναι πάρα πολύ καλό, όπως και το ρακόμελο.
Ενδεικτικά παραθέτω κάποιες τιμές που θυμάμαι!
-Μεσογειακή σαλάτα στα 5€
-Τυροκαυτερή και φάβα στα 3€
-Κεφτεδάκια στα 4,5€
-Πατάτες στα 2,5€
-Ποικιλιά (για 2 άτομα κατά τη γνώμη μου) στα 15€
-Ρακόμελο στα 7€/250ml
-Κρασί από 7-10€/lt
Στην εξυπηρέτηση έβαλα 3/4 γιατί με χαλάει που δε σου φέρνουν απόδειξη κάποιες φορές αλλά το χαρτί παραγγελίας.
Τέλος, όσον αφορά το VFM, βάζω 2 ντοματούλες γιατί μπορεί όλα να είναι πολύ καλά στη γεύση αλλά η ποσότητα είναι πάρα πολύ μικρή, ιδιαίτερα όσον αφορά την ποικιλία. Θεωρώ ότι τα 15€ είναι πάρα πολλά για την ποσότητα που προσφέρεται και αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να αλλάξει. Το ίδιο ισχύει και για τα περισσότερα μεζεδάκια, που μπορεί να είναι μεζεδάκια αλλά δε γίνεται 2 πολύ μικρά λουκανικάκια (αναφέρομαι στο ανδριώτικο λουκάνικο) να τιμολογούνται 5€.
Στο τέλος (σχεδόν πάντα) προσφέρεται γλυκό (κυρίως κορμός).

Θα συνεχίσω σίγουρα να το επισκέπτομαι, αν και θα ήθελα πολύ να υπάρξουν βελτιώσεις.

15 Οκτ 2016

Επισκεφτήκαμε το μεζεδοπωλείο "Μένητες" το Σάββατο 08/10/2016, παρέα τριών ατόμων.
Το μαγαζί είχε κόσμο τόσο στον εξωτερικό χώρο, στον πεζόδρομο επί της οδού Παναγή Τσαλδάρη και κάτω (πάλι εξω) και είχε και κανα δυο παρέες μέσα.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή και τα φαγητά έφτασαν αρκετά γρήγορα. (Η κοπέλα που μας σέρβιρε κάποια πιάτα ήταν πιο διεκπεραιωτική ενώ ο νεαρός που μας σέρβιρε επίσης και μας πήρε και την παραγγελία ήταν πιο κεφάτος).

Παραγείλαμε μία σαλάτα με πράσινα λαχανικά, παρμεζάνα, σύκο, λιαστή ντομάτα, κρουρόν και βαλσάμικο (ήταν πολύ γευστική, μου άρεσε πολύ).

2 μερίδες κοτόπουλο με μπείκον, λιωμένα κίτρινα τυριά και κομματάκια πράσινης πιπεριάς (Επίσης, μου άρεσε πολύ, όπως και στους υπόλοιπους γι αυτό άλλωστε και πήραμε και δεύτερη μερίδα, δεν ήταν καθόλου βαρύ πιάτο -όπως πίστευα από την περιγραφή του- θα μπορούσαν οι μπουκίτσες αυτές κοτόπουλου να ναι λίγες παραπάνω).

Μία λεμονάτη χοιρινή τηγανιά: Μου έκανε εντύπωσε πόσο μαλακό ήταν το κρέας (έλιωνε κυριολεκτικά) αλλά και πόσο καθαρό (χωρίς λίπη και ξύγγια). Η σάλτσα του ήταν ωραία δεμένη, είχε ριγανούλα και ήταν ιδανική για βούτες με το ψωμάκι.

Μία μερίδα ντολμαδάκια συνοδευομενα από λίγο γιαουρτάκι- Σπιτικά και ζεστά, φαινόταν ότι δεν ήταν κονσέρβα.

Μία μερίδα κεφτεδάκια ήρθαν με τρία μικρά τριγωνάκια πιτούλας. Ηταν νόστιμα και πολύ πολύ αφράτα.

Μία μερίδα πατάτες τηγανιτές: Ηρθαν προς το τέλος, αφού είχαμε αδειάσει τα παραπάνω πιάτα, ωστόσο δεν έμειναν αφάγωτες και αυτό γιατί ήταν κομμένες στο χέρι, με τη φλούδα τους, κομμένες κυβάκια, ξεροτηγανισμένες με μπόλικο αλάτι (ίσως χρειαζόταν ένα κλικ λιγότερο) και ριγανίτσα.

Ήπιαμε λευκό κρασί (1 κιλό- δεν ήταν και τρελαμός) και ρακόμελο.

Στο τέλος ζητήσαμε γλυκό και μας είπαν ότι είχαν κορμό σοκολάτας, ο οποίος ήρθε σερβιρισμένος με ενα σιρόπι (φράουλας αν δεν κάνω λάθος). Τρία μικρά κομματάκια (σχεδόν μπουκίτσες). Δε θα λέγαμε όχι σε λίγο παραπανω.

Ο λογαριασμός ήταν στα 44 ευρώ.
Συνοψίζοντας, δεν ξέρω αν πεινούσα πολύ αλλά όλα τα φαγητά μου φάνηκαν πολύ καλομαγειρεμένα για την κατηγορία του μαγαζιού (εξ' ού και οι 4 ντοματούλες), με μια μικρή παρατήρηση ως προς την ποσότητα των πιάτων (Θα ήθελα λίγο μεγαλύτερες μερίδες). Σίγουρα θα ξαναπήγαινα....