Τρίτη - Κυριακή 13:00-00:00 Δευτέρα κλειστά

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

03 Οκτ 2017

Μετά απο απουσία στην συγγραφή μόνο και όχι στην ανάγνωση κριτικών επανέρχομαι με μια κριτική για ένα μαγαζί που εχει διχάσει.

Χώρος (3/4):

Καθησαμε 4 ενήλικες και 2 παιδία στον εξωτερικό χώρο πάνω στον πεζόδρομο τον οποίο για την περιοχή βρήκα αρκετά καλό. Αντιθετα ο εσωτερικος χώρος μου φάνηκε πολύ κατώτερος του εξωτερικού. Το πάρκινγκ ηταν σχετικά ευκολο λογω Αύγουστου.

Ποιοτητα φαγητού (3/4):

Για την ακριβεια θα έβαζα απο 2,5/4 μεχρι 3/4 αλλά το 0,5 πάει υπερ του μαθητή.
Ηταν περιεργη περίοδος και μπορεί να είχαν μόλις ανοίξει απο τις διακοπές. Ο κατάλογος μικρός, δοκιμασαμε σχεδόν ολα τα πιατα που η αλήθεια ειναι ειχαν μια δημιουργική διάθεση.
Καποια πιάτα μου άρεσαν και καποια οχι και τοσο (μεγαλη πρωτοτυπία!! ).

Εξυπηρέτηση (3/4):

Νέα παιδία ευγενικά στο σερβις αλλά ενα μικρό ρυθμισμα μετά τις διακοπές το ηθελαν καθως φέρνανε με ατακτη σειρά τα πιατα και με μια μικρή καθυστερηση κυρίως στην αρχή. Ειπαμε ομως οτι ολα αυτα εαν οφειλονται στην περίοδο αυτή μόνο ειναι φυσιολογικά.

Value for money (3/4):

Αρκετά οικονομικό με κάποιες μερίδες να ειναι ανάλογου μεγέθους. Μπορεις να φας καλά με 15 ευρώ εως 18 ευρώ το άτομο.

Συμπέρασμα:

Καλό μεζεδοπωλείο, μικρό, καλή ποικιλία, καλες τιμές, καλό φαγητό χωρίς να ειναι κάτι το σπουδαίο.

10 Οκτ 2016

Για να πω την αλήθεια, ενώ συνήθως γράφω κριτική για εστιατόρια σχεδόν αμέσως μετά την επίσκεψη μου, εδώ το τρέναρα 3-4 μέρες... Σκέψεις... Σκέψεις... Σκέψεις...

Τελικά πρέπει να γράφουμε πάντοτε κριτική εμείς τα τέκνα του ASK ή καμιά φορά να το κάνουμε γαργάρα;;;Μήπως τελικά δεν είμαι και τόσο "λιονταράκι" και κάποιες φορές "πνίγω" κάποια πράγματα που μου συνέβησαν;Μήπως αυτό το "δε βαριέσαι αδελφέ" τελικά δεν είναι καλό;Τελικά τι θέλουμε;Να μας χαϊδεύουν τα αφτιά και να ακούμε ότι θέλουμε ή να λαμβάνουμε κατά νου όλες τις παραμέτρους και να βελτιωνόμαστε;

Σκεφτόμουν λοιπόν αν πρέπει να ξεκινήσω να γράψω... και τι να γράψω... Είναι αυτό που λέμε πως τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Πραγματικά, δεν ξέρω πως να κρίνω αυτό το μαγαζί. ΣΤΟΠ! Παρατήρηση πρώτη. Διαφωνώ με τους περισσότερους φίλους του ΑΣΚ στην υψηλή βαθμολογία, όμως αυτή είχε διαμορφωθεί πριν πολύ καιρό, παραπάνω από ένα έτος και όπως είναι φυσικό οι αλλαγές στο περιβάλλον μας είναι ταχύτατες. Όσοι από εσάς έχετε πάρε-δώσε με τράπεζες θα έχετε διαβάσει κάτι ψιλά γράμματα. Λένε λοιπόν, οι προηγούμενες αποδόσεις δεν διασφαλίζουν τις μελλοντικές. Αυτό γίνεται στα επιτόκια καταθέσεων αν θυμάμαι σωστά.

Η επένδυση από τους Μένητες "έπιασε" στην αρχή και παγίωσε μια καλή θέση στη βαθμολογία του ΑΣΚ αλλά καταγράφηκε κιόλας στη wish list αρκετών φίλων. Και πιστέψτε με, μετά από τόσες κριτικές που έχουμε γράψει όλοι μας, έχουμε μια άλφα γνώμη για τον καθένα. Είναι το χόμπυ μας, είναι η τρέλα μας που αρκετοί δεν μπορούν να το καταλάβουν. Είναι μια "κλειστή ομάδα" που αποτελείται από 50 θέλετε,80 θέλετε άτομα που ανά τακτά διαστήματα γράφουμε την εμπειρία μας για να πληροφορήσουμε όσο το δυνατόν πιο ειλικρινά τους υπόλοιπους επισκέπτες. Προσοχή, δεν είμαστε κλειστό κλάμπ. Όλοι ευπρόσδεκτοι είστε. Επίσης, γνωρίζουμε πότε μια κριτική είναι fake, και πότε είναι "κανονική". Ενίοτε γελάμε κιόλας, άλλες φορές εκνευριζόμαστε. Η πολυφωνία είναι υγεία, ας με συγχωρήσουν οι φίλοι που είχαν καλύτερη εμπειρία από εμένα στους Μένητες αλλά εγώ θα ταχθώ με την φίλη PONTIKI.

Παρασκευή 30/9 και μετά από διακοπές στη Φινλανδία, λέω σε έναν φίλο μου να βγούμε έξω να το... γιορτάσουμε. Ξέρετε οι γιορτές κρατούν 40 μέρες! Πανάκριβη η Φινλανδία, εκεί επί μια βδομάδα μαγειρεύαμε μέσα, να είναι καλά ο bro. Πάμε Γέρακα στον Φετάνη του λέω, μακριά είναι μου λέει. Πάμε στη Δάφνη που έγραψε κατατοπιστικότατη κριτική η φίλη Τίνα του λέω. Παίρνουμε τηλέφωνο και μας λένε να κάτσουμε μέσα και στους καπνίζοντες. No way. Σκέφτομαι το Ραχάτι στην Ηλιούπολη λόγω Indulge και PONTIKIOU... ελάτε και αν βρείτε καθίστε μου λένε. Τελικά έκλεισα μέσω e-table. Δεν είχα και πολλές απαιτήσεις.

Αφού φτάνουμε πανεύκολα στις 21.50 καθόμαστε στον εξωτερικό χώρο. Και ο εσωτερικός φιλοξενούσε 1-2 παρέες αλλά με τόση ζέστη γιατί να χαλάσουμε τη διάθεση μας;Ας παρατείνουμε λίγο το καλοκαίρι. Κατ'αρχάς το μαγαζί βρίσκεται πολύ κοντά στον ηλεκτρικό της Καλλιθέας, δίπλα από γνωστό μπουγατσάδικο. Και το πάρκινγκ πλέον αν και Παρασκευή, δεν είναι τόσο δράμα όσο παλαιότερα. Για πολλές πληροφορίες του χώρου δεν θα σας πω γιατί δεν είναι τόσο πολύ το κριτήριο μου για ένα μαγαζί. Δεν μου αρέσουν βέβαια και οι τρώγλες, αλλά δεν θα κάτσω να αναλύσω τι χρώμα εχει το παραθυρόφυλλο ή αν το πλακάκι είναι καφέ και όχι λευκό. Δεν είμαι αρθογράφος του Αθηνοράματος.

Ο εξωτερικός χώρος είναι αρκετά χαλαρός, καθώς είναι σε πεζόδρομο, σαν το Μοτοσακό. Στα 10 μέτρα έχει πολυσύχναστο δρόμο αλλά δεν θα ενοχληθείτε. Ξύλινα τραπεζοκαθίσματα (και κάποια μεταλλικά τραπέζια) που θα βρείτε στα περισσότερα μαγαζιά τέτοιους είδους και αυτό είναι όλο για τα κριτήρια μου συν κάποια φυτά. Ο μέσα χώρος δείχνει τα χρονάκια του, χωρίς ιδιαίτερες διακοσμητικές παρεμβάσεις νομίζω. Βέβαια όλα είναι θέμα παρέας και όχι χώρου, αρκεί να μην είναι ντουμάνι και να έχεις χώρο για τα πόδια σου.

Το φαγητό από την άλλη είναι αξιοπρεπές. Κορυφαίο δεν το λες, κακό πάλι σε καμία περίπτωση. Αν ήταν μόνο αυτό να αξιολογηθεί, θα υπήρχαν αρκετές πιθανότητες αν...

Η παραγγελία μας:

- Ψωμί 0.50 επί 2.

- Σαλάτα Μεσογειακή στα 5 ευρώ. Πράσινα λαχανικά, λιαστή τομάτα, βρώμη, ξηροί καρποί και παρμεζάνα. Δυστυχώς έχω φάει και καλύτερους συνδυασμούς. Κάτι της έλειπε, ενώ και οι πρασινάδες ήταν σε μεγάλα κομμάτια οπότε μας δυσκόλευαν αρκετά. Ποσότητα επαρκής. Δεν είναι στα ατού του μαγαζιού σύμφωνα με τα δικά μου γούστα.

- Μανιταράκια πικάντικα στα 4.5 ευρώ. Αυτά δεν ήταν μανιταράκια αλλά μανιτάρια,4 χοντρούτσικα που είχαν λουστεί με κάρυ. Νόστιμα και ζουμερά, θα έτρωγα και περισσότερη ποσότητα αν τύχαινε.

- Τυροπιτάκια με μαρμελάδα τομάτας στα 3.5 ευρώ. Αν θυμάμαι καλά ήταν 5 τριγωνικά τεμάχια με πολύ καλό φύλλο, χωρίς λαδίλα. Νόστιμα αρκετά, ποιοτικά. Η μαρμελάδα τομάτας πάντως έγινε μαρμελάδα νεράτζι!

- Κοτό... mochito στα 6 ευρώ. Φιλετάκια κοτόπουλου με σάλτσα δυόσμου και φέτας. Ζουμερό το κοτόπουλο αλλά γενικώς δεν μου άρεσε σαν στήσιμο πιάτου. Έχω και μια αντιπάθεια στον δυόσμο... Στον φίλο άρεσε πολύ πάντως και το πήρε εργολαβία. Αυτό που δεν μου έκανε κλικ ήταν η σάλτσα, πολύ υδαρή φαινόταν και όταν πάγωσε έγινε κολλώδης στο πιάτο...

- Καλαθάκι Άνδρου (παραδοσιακό τυρί) στα 4 ευρώ. Νόστιμο τυρί, όχι αλμυρό. Καλό συνοδευτικό για το τραπέζι. Όμως εδώ άρχισαν τα όργανα. Ο φίλος είδε μια τριχίτσα, πταίσμα λέμε, βρισκόταν στην άκρη του πιάτου.

- 500 μλ ημίγλυκο κρασί συνεταιρισμού Τυρνάβου στα 5 ευρώ. Γλυκόπιοτο, καλό χωρίς να βαράει.

Επειδή ότι φάγαμε μας ικανοποίησε σε γενικές γραμμές είπαμε να παρατείνουμε την παραμονή μας στους Μένητες και έτσι είπαμε άλλα 250 μλ ημίγλυκο κρασί (στα 3 ευρώ), όπου τελικά μας ήρθε 500άρι. Και...

- Παστουρμαδοπιτάκια στα 4.5 ευρώ. Η βάση του φύλλου είναι ίδια με αυτή στα τυροπιτάκια. Χωρίς λαδίλα και πολύ καλό φύλλο. Η γέμιση ΟΚ, τίποτα συνταρακτικό. Όμως... στο προτελευταίο κομμάτι... να σου η εμφάνιση και του δεύτερου κρούσματος...

Σύνολο στα 34 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Η έκπτωση μας έγινε κανονικά.

* Κέρασμα,2 μπουκίτσες κορμό σοκολάτας.

Και πάμε στην εξυπηρέτηση, τομέα που δίνει μεγάλη βαρύτητα ο φίλος ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ. Κεφάλια δεν παίρνουμε, περιστατικά πάντα θα συμβάνουν σε οποιονδήποτε τομέα. Τα γούστα είναι διαφορετικά, οι επιλογές πολλές αλλά... όταν πηγαίνουμε σε μια επιχείρηση θέλουμε να αισθανόμαστε ευπρόσδεκτοι. Το χαμογελαστό παλικάρι ήταν μια χαρά, ευχάριστος. Η δεύτερη κοπέλα ήταν βοηθητική και εκτελεστική. Η πρώτη κοπέλα πάλι, πιο βασική στην εξυπηρέτηση του μαγαζιού ήταν... βασικά έβγαζε... βαρεμάρα και εκτελεστικότητα, χαμόγελο 0. Οκ ο χαρακτήρας του καθενός είναι διαφορετικός και δεν θα αλλάξουμε στον κόσμο εμείς.

Αυτό που δεν άρεσε στον φίλο ήταν, πως στο περιστατικό με τα παστουρμαδοπιτάκια, αφήσαμε επιδεικτικά το τελευταίο για να το παρατηρήσουν (την τρίχα). Παρατηρήσαμε με ταχύτατες κινήσεις το μάζεμα των πιάτων με μία τάση "κάλυψης" του περιστατικού. Θεωρώ πως ήταν κίνηση αμηχανίας. Το μόνο που θα ζητούσα παραπάνω είναι προσοχή. Δεν κατακρίνω και ειλικρινά αν ένιωθα πιο ευπρόσδεκτος όπως σε άλλες επιχειρήσεις, θα το δικαιολογούσα απόλυτα. Την έλλειψη διάθεσης πάλι τη δικαιολογώ... ως έναν βαθμό όμως. Αν η επιχείρηση είναι δική τους και δεν είναι παιδιά που απλώς κάνουν μεροκάματο, τότε ίσως υπάρξει θέμα.

Σε γενικές γραμμές η εμπειρία μου από τους Μένητες ήταν ΟΚ προς μέτρια. Δεν μπορώ να πω πως τη συνιστώ για άμεση επίσκεψη, ούτε μπορώ να πω πως χάνετε που δεν πάτε. Αντίστοιχες επιχειρήσεις υπάρχουν πολλές σαν και αυτή και μάλιστα πιο κοντά μου. Από την άλλη, βλέπω πως έχουν πελατεία οπότε...

Θα κλείσω λέγοντας πως παίζουν πολύ ηλικίες από 18-25 ετών που πάνε για κρασάκι μαζί με 1-2 πιατάκια. Ο κατάλογος τους πάντως έχει αρκετές επιλογές.2-3 επιλογές από τσίπουρα, ρακόμελα και ούζα,7-8 μπύρες (και Άργος star). Στα φαγητά οι επιλογές είναι κυρίως κρεατικές, από θαλασσινά υπάρχουν χταποδάκι ξυδάτο στα 5.8 ευρώ, γαύρος μαρινάτος στα 3.8 ευρώ και θράψαλο καλαμαράκι στο τηγάνι στα 6 ευρώ. Γράφουν πως υπάρχουν και επιλογές εκτός καταλόγου.

Με μια φράση πάντως... ΑΝ ήταν να πάω, θα το έκανα πολύ πολύ αργότερα. Η περιέργεια με τράβηξε ως εκεί...

22 Φεβ 2017

Όντας κάτοικος Καλλιθέας, έχω επισκεπτεί πολλές φορές τους Μένητες. Το καλοκαιράκι έχει τραπεζάκια έξω στον πεζόδρομο, ενώ το χειμώνα κάθεσαι αναγκαστικά λόγω κρύου μέσα στο μαγαζί σε ένα λίγο απρόσωπο χώρο με εναλλακτική μουσική, όχι τόσο στα γούστα μου αλλά υποφερτή, καθώς δεν είναι και τόσο δυνατή. Η αλήθεια είναι ότι το προτιμώ το καλοκαίρι!
Πάμε τώρα στη γεύση. Η γεύση κατά τη γνώμη μου παίρνει άξια 4 ντοματούλες. Ό, τι έχω φάει είναι και γευστικά αλλά και ποιοτικά απίστευτο. Η καλύτερη τυροκαυτερή με διαφορά που έχω φάει ποτέ, υπέροχα κεφτεδάκια, που σου θυμίζουν μαμά-γιαγιά, πολύ ωραίες πατάτες σε κυβάκια με φλούδα, ωραία φάβα και ποιοτικότατη ποικιλία. Όσον αφορά τώρα το κρασί, είναι πάρα πολύ καλό, όπως και το ρακόμελο.
Ενδεικτικά παραθέτω κάποιες τιμές που θυμάμαι!
-Μεσογειακή σαλάτα στα 5€
-Τυροκαυτερή και φάβα στα 3€
-Κεφτεδάκια στα 4,5€
-Πατάτες στα 2,5€
-Ποικιλιά (για 2 άτομα κατά τη γνώμη μου) στα 15€
-Ρακόμελο στα 7€/250ml
-Κρασί από 7-10€/lt
Στην εξυπηρέτηση έβαλα 3/4 γιατί με χαλάει που δε σου φέρνουν απόδειξη κάποιες φορές αλλά το χαρτί παραγγελίας.
Τέλος, όσον αφορά το VFM, βάζω 2 ντοματούλες γιατί μπορεί όλα να είναι πολύ καλά στη γεύση αλλά η ποσότητα είναι πάρα πολύ μικρή, ιδιαίτερα όσον αφορά την ποικιλία. Θεωρώ ότι τα 15€ είναι πάρα πολλά για την ποσότητα που προσφέρεται και αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να αλλάξει. Το ίδιο ισχύει και για τα περισσότερα μεζεδάκια, που μπορεί να είναι μεζεδάκια αλλά δε γίνεται 2 πολύ μικρά λουκανικάκια (αναφέρομαι στο ανδριώτικο λουκάνικο) να τιμολογούνται 5€.
Στο τέλος (σχεδόν πάντα) προσφέρεται γλυκό (κυρίως κορμός).

Θα συνεχίσω σίγουρα να το επισκέπτομαι, αν και θα ήθελα πολύ να υπάρξουν βελτιώσεις.

15 Οκτ 2016

Επισκεφτήκαμε το μεζεδοπωλείο "Μένητες" το Σάββατο 08/10/2016, παρέα τριών ατόμων.
Το μαγαζί είχε κόσμο τόσο στον εξωτερικό χώρο, στον πεζόδρομο επί της οδού Παναγή Τσαλδάρη και κάτω (πάλι εξω) και είχε και κανα δυο παρέες μέσα.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή και τα φαγητά έφτασαν αρκετά γρήγορα. (Η κοπέλα που μας σέρβιρε κάποια πιάτα ήταν πιο διεκπεραιωτική ενώ ο νεαρός που μας σέρβιρε επίσης και μας πήρε και την παραγγελία ήταν πιο κεφάτος).

Παραγείλαμε μία σαλάτα με πράσινα λαχανικά, παρμεζάνα, σύκο, λιαστή ντομάτα, κρουρόν και βαλσάμικο (ήταν πολύ γευστική, μου άρεσε πολύ).

2 μερίδες κοτόπουλο με μπείκον, λιωμένα κίτρινα τυριά και κομματάκια πράσινης πιπεριάς (Επίσης, μου άρεσε πολύ, όπως και στους υπόλοιπους γι αυτό άλλωστε και πήραμε και δεύτερη μερίδα, δεν ήταν καθόλου βαρύ πιάτο -όπως πίστευα από την περιγραφή του- θα μπορούσαν οι μπουκίτσες αυτές κοτόπουλου να ναι λίγες παραπάνω).

Μία λεμονάτη χοιρινή τηγανιά: Μου έκανε εντύπωσε πόσο μαλακό ήταν το κρέας (έλιωνε κυριολεκτικά) αλλά και πόσο καθαρό (χωρίς λίπη και ξύγγια). Η σάλτσα του ήταν ωραία δεμένη, είχε ριγανούλα και ήταν ιδανική για βούτες με το ψωμάκι.

Μία μερίδα ντολμαδάκια συνοδευομενα από λίγο γιαουρτάκι- Σπιτικά και ζεστά, φαινόταν ότι δεν ήταν κονσέρβα.

Μία μερίδα κεφτεδάκια ήρθαν με τρία μικρά τριγωνάκια πιτούλας. Ηταν νόστιμα και πολύ πολύ αφράτα.

Μία μερίδα πατάτες τηγανιτές: Ηρθαν προς το τέλος, αφού είχαμε αδειάσει τα παραπάνω πιάτα, ωστόσο δεν έμειναν αφάγωτες και αυτό γιατί ήταν κομμένες στο χέρι, με τη φλούδα τους, κομμένες κυβάκια, ξεροτηγανισμένες με μπόλικο αλάτι (ίσως χρειαζόταν ένα κλικ λιγότερο) και ριγανίτσα.

Ήπιαμε λευκό κρασί (1 κιλό- δεν ήταν και τρελαμός) και ρακόμελο.

Στο τέλος ζητήσαμε γλυκό και μας είπαν ότι είχαν κορμό σοκολάτας, ο οποίος ήρθε σερβιρισμένος με ενα σιρόπι (φράουλας αν δεν κάνω λάθος). Τρία μικρά κομματάκια (σχεδόν μπουκίτσες). Δε θα λέγαμε όχι σε λίγο παραπανω.

Ο λογαριασμός ήταν στα 44 ευρώ.
Συνοψίζοντας, δεν ξέρω αν πεινούσα πολύ αλλά όλα τα φαγητά μου φάνηκαν πολύ καλομαγειρεμένα για την κατηγορία του μαγαζιού (εξ' ού και οι 4 ντοματούλες), με μια μικρή παρατήρηση ως προς την ποσότητα των πιάτων (Θα ήθελα λίγο μεγαλύτερες μερίδες). Σίγουρα θα ξαναπήγαινα....