ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Σοφοκλή Βενιζέλου 9, Χαλάνδρι [Χάρτης]

2017

Η εποχή αλλάζει και μας ανοίγει την όρεξη για βόλτες... σε ανοιχτές ταράτσες με θέα στον ουρανό και σε ολάνθιστες αυλές με την ανάμνηση κυκλαδίτικου νησιού. Τα πρώτα ζεστά μεσημέρια, που σε ξεσηκώνουν να φορτώσεις την παρέα στο αυτοκίνητο. Το αντίδοτο στον χειμώνα που έφυγε και η πρόγευση στο μακρύ καλοκαίρι που έρχεται, είναι ακριβώς αυτά τα μεσημεριάτικα ραντεβού της ραστώνης με τους κολλητούς, εκεί, ανάμεσα στις 4 με 6 το απόγευμα, που ο χρόνος μοιάζει να σταματά.

Το Παλιό Ταχυδρομείο είναι αυτή ακριβώς η εικόνα, και το νιώθεις μόλις ανοίξεις την αυλόπορτά του και βρεθείς στο ρετρό σκηνικό του. Όπου κι αν κοιτάξεις, είναι μια άλλη εποχή.
Προτείνω να προνοήσετε για κράτηση, αν δεν θέλετε να στενοχωρηθείτε, εκτός κι αν πάτε ώρες σαν αυτές που αναφέρω πιο πάνω.
Ανηφορίζοντας την Αγίας Παρασκευής συναντάτε τη Σοφοκλή Βενιζέλου στα δεξιά.
Εγώ εκείνη την ημέρα, 3 Μαίου, στάθηκα σκανδαλωδώς τυχερή και βρήκα να παρκάρω ακριβώς απέξω ( φίλε pass1, προτίμησα τελικά να διαβώ την σιδερένια πόρτα του, παρά να πάω να παίξω λόττο χαχαχα... ). Για βράδυ, την υπομονή του Ιώβ ας την έχετε στο τσεπάκι.

Συναντήσαμε κεφάτα νεαρά παιδιά στο σέρβις, απολύτως ευγενικά και χαλαρά. Μας έδωσαν 3 επιλογές τραπεζιού και μας προέτρεψαν να διαλέξουμε έναν από τους χτιστούς καναπέδες με τα μαξιλάρια, για πιο μεγάλη άνεση. Η αυλή το απομεσήμερο, όαση πραγματική.
Στη κέντρο δεσπόζει το υπέροχο νεοκλασικό κτίσμα που στέγαζε παλιά το Ταχυδρομείο του Χαλανδρίου και ολόγυρα πράσινο παντού, γλαστράκια, φαναράκια, λουλούδια, ησυχία, απλότητα και ομορφιά.
Για εκτενέστερη περιγραφή του μέσα χώρου ( που του έριξα μια ματιά και μου άρεσε, αν και το στρίμωγμα των τραπεζιών είναι εμφανές ) μπορείτε να συμβουλευτείτε τις προηγούμενες πολύ καλές κριτικές. Εγώ είχα στο μυαλό μου εξαρχής την αυλή και δεν με απογοήτευσε!!!

Η καρτελίτσα του μενού, μέσα στο πνεύμα και αυτή, σαν φάκελος ταχυδρομικός με σφραγιδούλες, γραμματόσημα και τα σχετικά, διπλής όψης, στη μια πλευρά οι μεζέδες, στην άλλη τα ποτά.
Να κάνω κιόλας ένα update, έχουν γίνει αξιοσημείωτες αυξήσεις στις τιμές, σχεδόν σε όλα ( ήταν που ήταν στο ναδίρ, ήρθε και ο φπα ).
Για το μέγεθος των πιάτων, που έχει υπάρξει ντόρος φοβερός, όντως δείχνουν μικρά σε ποσότητα, αλλά δεν είναι. Έκρινα τις μερίδες αρκούντως μπαμπάτσικες σε όλα και εμείς τελικώς μια χαρά χορτάσαμε κι ευχαριστηθήκαμε.
Επιλογές και σε κρεατικά και σε θαλασσινά, θα καλύψουν όλα τα γούστα. Γεύσεις ελαφρώς πειραγμένες, που μάλλον σε προκαλούν και σε δυσκολεύουν ποιά να διαλέξεις και ποιά να αφήσεις. Τα ποτά και τα αποστάγματα αρκετά τσιμπημένα.

Το νεράκι παγωμένο, έρχεται αμέσως, ασυζητητί σε δική τους μποτίλια, μαζί με καλωσόρισμα παξιμαδάκια με ελίτσες ζαρωμένες. Επίσης, εξαιρετικό ζυμωτό ψωμάκι, που χρεώθηκε 1 ευρώ.

Συσκεφθήκαμε χαμηλοφώνως και τελικά επιλέξαμε: Πολίτικη σαλάτα, σε μια διαφορετική εκδοχή, ευτυχώς ελάχιστα ξυδάτη και πιο πολύ γλυκιά, ενισχυμένη με παντζάρι, όσπρια και τραγανούς ξηρούς καρπούς, αρκετά καλή ( 5 ευρώ ). Τυροκαυτερή χειροποίητη ( 4 ευρώ ), με ολόκληρα κομμάτια φέτας και μπούκοβο, μέτρια καυτερή, μας άρεσε πολύ ( υπάρχει ωστόσο και η κοπανιστή Τήνου, με πιο ιδιαίτερη και έντονη γεύση, όπως μας είπαν ).

Πατάτες φούρνου, σκέτο λουκούμι, ξεροψημένες, με την ρίγανή τους, τέλειες σαν τις σπιτικές ( 3,50 ευρώ ) και ντολμαδάκια γιαλαντζί με γιαούρτι ( 9 στον αριθμό, 4,50 ευρώ ) υπέροχα μαγειρεμένα και νοστιμότατα με τα μυρωδικά τους, σαν αυτά που έχω απολαύσει στην Κρήτη.

Επίσης απάκι Κρήτης ( 5,50 ευρώ ), όχι όπως το έχουμε συνηθίσει αλλού, ευτυχώς ελάχιστα ξυδατο, ελαφροτηγανισμένο και αρκετά μαλακό, πάνω σε στρώμα από ροδέλες κρεμμυδιού και με μπόλικο λαδάκι για βούτες, συμπαθητικό κι αυτό, αλλά την παράσταση έκλεψαν τα πιάτα που θα αναφέρω τελευταία.

Πήραμε και το Χουνκιάρ μπεγιεντί ( ήθελα να κάνω και μια σύγκριση που είχα στο μυαλό μου, μοιραία ο πόντος μέτρησε υπέρ του πρόβατου, σε όλα τα σημεία ). Δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα, στη θέα μιας αρκετά παχιάς κρούστας λιωμένου τυριού από πάνω, που ήταν μάλιστα και αρκετά αλμυρό. Δεν του ταίριαζε καθόλου. Άφηνε σε δεύτερο ρόλο το κρέας και τη μελιτζάνα και επισκίαζε τις γεύσεις. Επίσης, πάρα πολύ λάδι στο σκεύος, μιας και ήταν γκρατιναρισμένο στο φούρνο, το έκανε βαρύ. Το πιο αδύναμο πιάτο. ( 7,50 ευρώ ).

Εκείνα που θεωρώ ότι επιβάλλεται να δοκιμάσει κάποιος οπωσδήποτε, είναι η τηγανιά κοτόπουλο ( 6 ευρώ ), με ένα ΑΨΟΓΟ κοτόπουλο σε μια ακόμη πιο υπέροχη δεμένη σάλτσα με πολύχρωμες πιπεριές, για πολλές βούτες... Και φυσικά ο φουρνιστός ανθότυρος Κρήτης με το πιπερόμελο ( πιπεριές Φλωρίνης με μέλι ).
Ένα απλό ευχαριστώ στον fratello και στον jim, γι' αυτή την άψογη πρόταση που είχα ως σκονάκι, και που αποδείχτηκε ό, τι ωραιότερο έχουμε δοκιμάσει εδώ και πολύ καιρό. Η παρέα μου καταενθουσιάστηκε!!! ( 6 ευρώ και αυτό το πιάτο ).

Η ζέστη εκείνου του μεσημεριού ( γιατί κι ο Μάιος φέτος τα΄χει τα ψυχολογικά του ) σήκωνε ουζάκι και πήραμε το Χιώτικο Καζανιστό Στουπάκη, στα 7,50 ευρώ. Τέλος, εγώ δοκίμασα και τη γκαζόζα Χιονάτη με γεύση τσιχλόφουσκα, πραγματικά... άλλο φρούτο, υπέροχη... ( μικρό μπουκαλάκι στα 2,50 ευρώ ).

Είναι μια από τις περιπτώσεις που τόσο η ατμόσφαιρα όσο και το φαγητό σε κάνουν και ξεχνιέσαι... γι αυτό η παραμονή μας στο Παλιό Ταχυδρομείο παρατάθηκε κατά πολύ, πέραν του τυπικού 2ωρου που αφιερώνει κάποιος για ένα συνηθισμένο γεύμα. Αν δεν υπήρχαν σχέδια after και για απογευματινό κοκτέιλ, σε μία άλλη αυλή του Χαλανδρίου, θα είχαμε βραδιάσει εκεί.
Το κλείσιμο, όπως και να ΄χει, ήταν κι αυτό γλυκό, αφού μαζί με το λογαριασμό ( 53 ευρώ, με απόδειξη, για 3 άτομα ) μας κέρασαν και 5 μεγάλα κομμάτια από το περίφημο χειροποίητο παστέλι τους.

Το Παλιό Ταχυδρομείο μας άφησε άριστες εντυπώσεις και μια άκρως αισιόδοξη αύρα.
Ενδείκνυται για κάθε πιθανή σύνθεση παρέας και προσωπικά το προτείνω με κλειστά μάτια!!! Φορτώστε παρείστικη διάθεση και πηγαίνετε!!!

Το σύνολο όσων δοκιμάσαμε, κινήθηκαν σε άρτιο γενικά επίπεδο, το έχουν το συνολικό πακέτο που γοητεύει έναν νέο πελάτη, η κουζίνα διαθέτει και τεχνογνωσία και φαντασία, τα πιάτα μας ήρθαν σε σωστούς χρόνους, οι τιμές είναι ανταγωνιστικές για την συγκεκριμένη ποιότητα που προσφέρουν και η ομορφιά της αυλής σίγουρα θα σας κάνει να θέλετε να ξαναπάτε.

Εμάς μας κέρδισε και σίγουρα θα μας ξαναδεί!!!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαλάνδρι, Αθήνα

Είχα καιρό να βρεθώ σ’ αυτή τη μεριά του Χαλανδρίου και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα από το πλήθος και την ποικιλία των μαγαζιών που λειτουργούν πέριξ της πλατείας και στον άξονα προς Αγία Παρασκευή. Αν δεν ήταν η πυκνή κίνηση και η τεράστια δυσκολία στο παρκάρισμα (8 με 9 στα 10) και αν ο δήμος είχε το θάρρος να προχωρήσει σε γενναιότερες πεζοδρομήσεις, θα μιλούσαμε για μια περιοχή εστίασης και διασκέδασης μοναδική.

Όπως είναι τα πράγματα τώρα, πρέπει να οπλιστείς με υπομονή και είτε να ψάξεις εξαρχής κάπου μακρυά και απόμερα, αν υπάρχει κάτι τέτοιο, είτε να αναγνωρίσεις ότι τα νεύρα σου αξίζουν περισσότερο από 5 ευρώ και να μπεις στο πιο κοντινό φυλασσόμενο πάρκινγκ. Αυτό κάναμε και εμείς, φθάνοντας έτσι χαλαροί και στην ώρα μας στο ραντεβού με φιλικό ζευγάρι στο ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ, που βρίσκεται βόρεια και ανατολικά της πλατείας Χαλανδρίου.

Ο χώρος συνολικά σε προδιαθέτει απόλυτα θετικά. Περνώντας τη σιδερένια εξώπορτα βρίσκεσαι σε μια ωραία, συμμαζεμένη αυλή, όπου χάρις στα πολλά μανιτάρια μπορείς άνετα να καθίσεις ακόμα και με σχετική ψυχρούλα. Το καλοκαίρι δεν το συζητώ, θα είναι μαγεία. Εμείς ανεβήκαμε τα λίγα σκαλοπάτια και μπήκαμε στο χώρο όπου (πολύ) παλιά στεγαζόταν το ταχυδρομείο του Χαλανδρίου, ένα ισόγειο κτίσμα με ένα μικρό προθάλαμο, τρία μάλλον μικρά δωμάτια, την κουζίνα και τις τουαλέτες. Μας είχαν κρατήσει ένα ωραίο γωνιακό τραπέζι, ή μάλλον τραπεζάκι, όπως θα εξηγήσω πάραυτα, δίπλα στο ένα από τα παράθυρα με τα ωραία κουρτινάκια που βλέπει στο δρόμο. Έτσι δεν νιώθαμε πιεστική την πολυκοσμία.

Το μαγαζί ήταν φίσκα, σχεδόν αποκλειστικά νεαρές παρέες μεταξύ 20 και 30, που έχω την εντύπωση ότι είναι πιο συνηθισμένες από εμάς τους κάπως (! ) μεγαλύτερους σε συνθήκες σαρδελοποίησης. Τραπέζια μικρών διαστάσεων τοποθετημένα απελπιστικά κοντά το ένα με το άλλο. Για να προσληφθείς εδώ ως σερβιτόρος πρέπει να είσαι βεργολυγερός, ευέλικτος και ευλύγιστος. Δεν υπήρχε ούτε πόντος ελεύθερος, σε ένα χώρο ούτε 20 τετραγωνικών μέτρησα 30, αν έχετε το θεό σας, άτομα. Μολονότι δεν υπήρξε υπερβολή στο θέμα του καπνίσματος, μόνο ένα δύο γαϊδούρια σε προχωρημένη ώρα άναψαν τσιγάρο, δεν μπορώ παρά να αφαιρέσω μια ντοματούλα.

Μια ντοματούλα θα αφαιρέσω και στο κριτήριο της εξυπηρέτησης, η οποία παρουσιάστηκε κυριολεκτικά με δύο πρόσωπα. Τις πρώτες δύο ώρες της παραμονής μας στο ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ήταν κάτι παραπάνω από υποδειγματική. Γρήγορη, χαμογελαστή και αλάνθαστη, παρά τα πολλά πιάτα που έπρεπε να σερβίρει σε τόσα πολλά άτομα. Όλα ήρθαν με σχετική ρέγουλα στο τραπέζι μας, ας είναι όμως καλά το περβάζι του παραθύρου όπου βολέψαμε την ψωμιέρα και τα ποτά, διαφορετικά, όσο γρήγορα κι αν τρώγαμε και όσο ορθολογικά κι αν μοιράζαμε τις μερίδες, θα επήρχετο συμφόρηση. Τα καταφέραμε καλά, ήταν και τα φαγητά θαυμάσια, τέλος καλό όλα καλά. Γύρω στα μεσάνυχτα όμως έγινε κάτι σαν αλλαγή φρουράς, άλλαξαν και - κυρίως - λιγόστεψαν τα πρόσωπα που εξυπηρετούσαν, με αποτέλεσμα να πέσει αισθητά το επίπεδο ανταπόκρισης, αλλά και να χαθεί η ζεστασιά της επαφής με αυτούς και αυτές που σε υποδέχτηκαν, σε βόλεψαν, σε συμβούλεψαν και έφεραν τέλος την παραγγελία στο τραπεζάκι σου.

Σαν πολύ να έχω γκρινιάσει μέχρι τώρα, ή είναι απλά η ιδέα μου; Τέλος πάντων, από εδώ και πέρα μόνο θετικά σχόλια έχω να κάνω. Η κουζίνα π. χ. κάνει στράκες. Επειδή είμαστε κομμάτι φαγανοί, πήραμε εννέα πιάτα για να συνοδεύσουμε το τσίπουρο και τις μπύρες μας. Χωρίς εξαίρεση όλα ήταν θαυμάσια. Θα περιοριστώ να αναφέρω τα πιο εντυπωσιακά, που θα σας συμβούλευα να δοκιμάσετε οπωσδήποτε, αρχίζοντας από τα χόρτα Ανάφης. Μάλιστα, φίλοι μου, αυτό το ταπεινό φαγάκι (τα παιδιά που έχουν το ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ κατάγονται από την Ανάφη), μαγειρεμένο σωστά βγάζει όλη τη φυσική νοστιμιά του και μπορεί να συνοδεύσει ως σαλατικό τα πάντα. Το ίδο επιτυχημένη και η δεύτερη σαλάτα. Αναφέρεται ως «πολίτικη», είναι όμως σαφώς λιγότερο όξινη από ότι περιμένει κανείς και με αρκετά διαφορετική γεύση λόγω του ότι περιέχει παντζάρι ψιλοκομμένο και όσπρια.

Ωραίοι μεζέδες ο φουρνιστός ανθότυρος (αρκετά συμπαγής, θυμίζει κατσικίσιο τυρί) με πιπερόμελο και το ψιλοκομμένο συκώτι με τη καλοδεμένη σαλτσούλα του. Στα ασυνήθιστα πιάτα θα εντάξω τις κροκέτες με κολοκύθι, γραβιέρα και παστουρμά (τόσο όσο, για να φάνε όλοι) και τον τραχανά με λουκάνικο. Εκτός καταλόγου ο παραγγελιολήπτης πρότεινε καπνιστή μπριζόλα (από την Κρήτη νομίζω), τον ακούσαμε ευτυχώς και απολαύσαμε μια εντελώς ρουστίκ γεύση.
Δεν γίνεται να μην αναφέρω ειδικά τα λυχναράκια (= σκαλτσούνια με μαλακό τυρί) που απετέλεσαν το επιδόρπιό μας. Θα περιμένετε λίγο μέχρι να γίνουν και να μελώσουν, όμως είναι αριστούργημα και ακριβώς στο σωστό μέγεθος. Στην αρχή ήρθε νερό κρύο σε μπουκάλι και ψωμί φρυγανισμένο σε πανεράκι, στο τέλος μας κέρασαν ένα ωραίο λικεράκι. Ο λογαριασμός για τέσσερα άτομα στα 90 ευρώ, χωρίς τα ποτά όμως μόλις 55! Δεν είναι καθόλου ακριβό το ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ, γεγονός που συμβάλλει στην κοσμοσυρροή. Ας είναι, στις δύσκολες μέρες που περνάμε ίσως αυτό να είναι η σωστή πολιτική. Ο μέσος όρος των πιάτων που δοκιμάσαμε ήταν 5 ευρώ, και οι μερίδες δεν ήταν μινιόν. Όταν άδειασαν ένα δύο τραπέζια ακούστηκε καλύτερα και η μουσική από τα ηχεία.

Μου κάνει εντύπωση που οι βορειοπροαστίτες της παρέας δεν έχουν γράψει κριτικές γι’ αυτό το διαμαντάκι. Επισκεφθείτε το πάραυτα, να θυμάστε όμως και όσα σημείωσα στο πρώτο μισό της κριτικής μου. Εγώ θα ξαναπάω σίγουρα.

2017

Μεγάλη Παρασκευή και όπως κάθε χρόνο αποφασίσαμε με παρέα να βγούμε το μεσημέρι για φαγητό. Δυστυχώς από την αρχή της ημέρας τα πάντα έδειχναν ότι δεν θα πάνε καλά. Ενώ είχαμε κλείσει τραπέζι από την προηγούμενη μέρα σε μαγαζί με συγκεκριμένο μενού και τιμή με πήραν τηλέφωνο 2 ώρες πριν να που πούν ότι για κάποιο λόγο οι τιμές άλλαξαν (προς τα πάνω φυσικά). Δυστυχώς δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για αυτό αφού μας ειδοποίησαν την τελευταία στιγμή και πήγαμε. Εκεί μας περίμενε και μια ακόμη έκπληξη... ενω τα παιδιά είχαν συγκεκριμένη τιμή το μαγαζί μας είπε ότι θα μας τα χρεώσει κανονικά. Κάπου εκεί και ενώ η πίεση είχε φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα αποφασίσαμε να φύγουμε και να πάμε αλλού.

Και εκεί που είχαμε απελπιστεί μας έσωσε το ask4food. Ψάχνοντας για μεζεδοπωλεία στα ΒΠ και κυρίως στο Χαλάνδρι βρήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί (Παλιό Ταχυδρομείο) που φιγούραρε πρώτο στα μαγαζιά όλων των ΒΠ. Μετά από τα κλασικά τηλέφωνα (για να δούμε αν υπάρχει τραπέζι) αποφασίσαμε να πάμε και να φάμε εκεί. Και τελικά όχι μόνο δεν απογοητευτήκαμε αλλά ανακαλύψαμε και ένα εξαιρετικό μαγαζί.

Κατ'αρχή η αυλή στην οποία και κάτσαμε ήταν υπέροχη. Αν και στην αρχή φάγαμε μερικές ψιχάλες στην συνέχεια ήταν όλα εξαιρετικά. Σε καναμήνα που θα έχει και περισσότερη ζέστη πιστεύω ότι θα είναι ονειρικά.

Το προσωπικό ήταν πολύ καλό και τα πάντα τα έφεραν σωστά και στην ώρα τους. Νέα παιδιά που ήξεραν την δουλειά, τυπικά και φυσικά πολύ ευγενικά.

Από φαγητά πήραμε τα εξής (5 μεγάλοι και 3 παιδιά):

Γάβρος μαρινάτος (x2): Πάρα πολύ νοστιμος και σίγουρα σπιτικός
Χταπόδι ξιδάτο: Και εδώ είχαμε ένα πολύ νόστιμο πιάτο, με το χταπόδι να είναι απίστευτα μαλακό και νόστιμο
Καπνιστό Σκουμπρί: Εκπληκτικό το σκουμπρί του, το οποίο ήρθε ζεστό ζεστό. Ένα από τα καλύτερα πιάτα του και σίγουρα ένα από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.
Πατάτες φούρνου (x4): Εδώ έπαθα πλάκα. Δεν το περίμενα να είναι τόσο νόστιμες. Πήραμε 2 μερίδες και φυσικά κάναμε και refill με 2 ακόμα!
Ντολμαδάκια Γιαλαντζί: Νόστιμα μεν αλλά έχω φάει και καλύτερα. Δεν μπορώ να πω ότι δεν μέτραγε σαν πιάτο αλλά τα υπόλοιπα ήταν τόσο απίστευτα που ένα απλά καλό πιάτο δείχνει πιο κάτω απ'ότι στην πραγματικότητα είναι.
Μπουγιουρνί: Δεν έχω συνηθίσει το μπουγιουρνί με τόσα τυριά. Παρ'όλα αυτά ήταν πολύ νόστιμο και φαγώθηκε πάρα πολύ γρήγορα
Καπνιστό λουκάνικο: Απλά επικό! Ένα από τα καλύτερα πίατα που μας έφερε. Πραγματικά υπέροχο.
Τηγανιά κοτόπουλο: Άλλο ένα υπέροχο πιάτο. Σίγουρα από τα καλύτερά του πιάτα.
Τηγανιά χοιρινή: Με διαφορά το καλύτερό του πιάτο. Πάθαμε πλάκα όλοι μας. Μαγειρεμένη στην εντέλεια και με ένα εντελώς διαφορέτικό τρόπο απ'ότι έχουμε συνηθίσει αλλά πραγματικά υπέροχη. Ένα πίατο που το ψηφίσαμε όλοι σαν καλύτερο.
Μοσχάρι με πουρέ γλυκοπατάτας: Νόστιμο πίατο με πολύ ωραίο πουρέ και μαλακά κομμάτια μοσχαριού σε πήλινο σκεύος.
Να μην ξεχάσω να πω ότι για κέρασμα μας έφερε στην αρχή πολύ ωραίες μικρές ζαρωμένες ελιές με 2 παξιμαδάκια και στο τέλος σπιτικό ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ παστέλι.

Μαζί με τα ούζα, τις μπύρες και τα αναψυκτικά πληρώσαμε μόνο 101 ευρώ και όχι μόνο σκάσαμε από το φαί... δεν μπορούσαμε να σηλωθούμε από το τραπέζι για να φύγουμε. Με τόσο φαγητό το να δώσουμε περίπου 16 με 17 ευρώ το άτομο και κανα τάληρο τα πιτσιρίκια είναι απίστευτο value for money όχι μόνο για την ποσότητα αλλά και για την ποιότητα του φαγητού. Αν και μένω αρκετά μακριά από τα Χαλάνδρι είναι δεδομένο ότι θα ξαναπάω. Μπράβο και πάλι μπράβο.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαλάνδρι, Αθήνα

‘’The postman always rings twice’’. Ταινία κλασσική του 1946, που όμως έγινε γνωστό το remake της του 1981, με τους βασικούς ρόλους να κρατάνε ο Jack Nicholson και η αιθέρια Jessica Lange. Κλασσική επίσης για τον κινηματογράφο και πολύ τολμηρή για την εποχή, η σεξουαλική περίπτυξη των πρωταγωνιστών στην κουζίνα.

Στο Παλιό Ταχυδρομείο στο Χαλάνδρι η σχέση πάθους ανήκει αρχικά στον μάγειρα ο οποίος ‘’δημιουργεί’’ στα πιάτα του και στη συνέχεια στους ιδιοκτήτες οι οποίοι παρέλαβαν το νεοκλασικό του Χαλανδρίου που στέγαζε κάποτε το Ταχυδρομείο της περιοχής και το μετέτρεψαν με πολύ μεράκι, σε ένα vintage χώρο, μεζεδοπωλείο- τσιπουράδικο- ουζερί- πειραγμένη ελληνική κουζίνα, όπου μπορείς να απολαύσεως αποστάγματα συνοδεία ευφάνταστων ελληνικών μεζέδων.
Νεοκλασικό Χαλανδρίου. Η ιστορία επαναλαμβάνεται; Περίπου αλλά προς το καλύτερο.

Μετά από τον εκνευρισμό του ψαξίματος για parking ακόμα και για εμάς που μένουμε στην περιοχή, το μάτι ηρεμεί και το κορμί χαλαρώνει περνώντας την βαριά μεταλλική πόρτα του μαγαζιού. Θες τα μεταλλικά κάγκελα παλιάς κοπής, η ενιαία δεντρόφυτη αυλή με το επαρκή φωτισμό, ο εικονικός ξυλόφουρνος που την στολίζει, τα ψηλά παράθυρα, το γλυκό πράσινο χρώμα, το vintage ραδιόφωνο με κάποιους ξεχασμένους δίσκους στο πλάι, το παλιό τηλέφωνο, οι παλιές εφημερίδες, τα παλιά περιοδικά τα ασπρόμαυρο μωσαϊκό, η ξύλινη επένδυση στην οροφή, τα σεμεδάκια, η παλιά σερβάντα με τα παλιά αντικείμενα, ο μεγάλος καθρέφτης. Άξιο μνείας και τα σκεύη παλιάς κοπής, που τελευταία έχουν κυριαρχήσει στα περισσότερα μεζεδοπωλεία, εδώ όμως έιναι ένα κλικ παραπάνω.

Το μόνο που με χάλασε ήταν οι μεταμοντέρνοι νιπτήρες δίπλα στο wc. Άσχετο με το παλιό style του μαγαζιού.
Η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική από την χαμογελαστή σερβιτόρα και τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού που ήταν δίπλα σε όλα τα τραπέζια για να φροντίζει τις λεπτομέρειες. Όλα τα πιάτα ήρθαν στο τραπέζι αμέσως μετά την παρασκευή τους, στην κατάλληλη θερμοκρασία. Επεξηγήσεις δοθήκαν στις όποιες απορίες μας. Άλλωστε η νησιώτικη καταγωγή των ιδιοκτητών αυτό προδιαθέτει. Στο τέλος μας κέρασαν ρακί και χειροποίητο παστέλι που ήταν τόσο εύγευστο και ζητήσαμε επανάληψη. Δεν είναι βέβαια να μαθαίνεις τον Έλληνα γιατί κακομαθαίνει.

Το μαγαζί λειτουργεί με μεζέδες σε σκεύη μεσαίου μεγέθους για να συνοδεύσεις το ποτό σου. Οι τιμές ξεκινάνε από 3,5 ευρώ και φτάνουν στα 9 ευρώ. Προσοχή οι μερίδες δεν είναι μικρές αλλά δεν πάς και για να σκάσεις με 1-2 πιάτα. Πας για τσιμπολόγημα και να πιείς καθαρά αποστάγματα, κρασί χύμα ή μπύρα νήσο, φιξ ή Kaiser και αναψυκτικά ‘’Χιονάτη’’ από την Έδεσσα, με πρώτη παραγωγή το μακρινό 1948.
Ο κατάλογος μια μακρόστενη σελίδα, φιλοτεχνημένη σαν γράμμα με τα γραμματόσημα του και τις άσπρες, κόκκινές και μπλε ρίγες στα πέριξ. Οι επιλογές κυρίως για κρεατοφάγους αλλά χωρίς να λείπουν τα υπέροχα αλίπαστα και κάποια πιάτα ψαρικών.

Το ψωμάκι ήρθε ζεστό καταναλώθηκε αμέσως οπότε ήρθε ξανά και ξανά.
Ο fratello χτύπησε διάνα με το φουρνιστό ανθότυρο. Μεγάλο το κομμάτι του τυριού με όλα τα μυρωδικά του να αναδεικνύονται και να συνοδεύονται επάξια από τις ψιλοκομμένες πιπεριές Φλωρίνης βουτηγμένες στο μέλι. 3 φορές ήταν αρκετές για να το γευτεί η 10μελής παρέα.
Φάβα Φενεού ζεστή εύγευστη και με πολύ ωραία σκηνική παρουσία, αφού ήρθε σε σχήμα μεγάλης μπάλας του γκολφ λουσμένη με πολύ καλό ελαιόλαδο και τριμμένο κρεμμυδάκι. Την διακόσμηση συμπλήρωναν φυλλαράκια στην κορυφή.
2 υπερμεγέθεις ντάκοι πλούσιοι σε ψιλοκομμένη ντομάτα, ροδέλες ελιάς, κάπαρη, τριμμένη φέτα σε γενναία ποσότητα, ρίγανη, λαδάκι τόσο - όσο και παξιμάδι γευστικό.
Πολίτικη σαλάτα, η έκπληξη του μαγαζιού, αφού ήρθε έχοντας μαζί με τα υπόλοιπα ζαρζαβατικά και μικρές φετούλες παντζαριού, οπότε άλλαξε το χρώμα σε βαθύ κόκκινο και φυσικά η γεύση. Must be.

Καγιανάς- σιγά να μην έλειπε από το τραπέζι- σε παραλλαγή. Λουκάνικο χωρίς ίχνος λίπους σε μικρά κομματάκια, έδιναν έξτρα γεύση στα ανάμεικτα αυγά ντομάτα και φέτα. Λαδάκι και εδώ ίσα για την γεύση.
Απάκι όπως ακριβώς παρασκευάστηκε, χωρίς έξτρα μυρωδικά, κομμένο και τηγανισμένο σε λωρίδες, πάνω σε βάση από ροδέλες κρεμμυδιού. Τελικά οι Κρητικοί κάτι ξέρουν και υπάρχει σε κάθε τραπέζι.
Πατάτες φούρνου εις διπλούν, με το λαδάκι και την ρίγανη τους, ξεροψημένες από έξω και βελούδινες από μέσα. Εδώ πάει το τραγούδι ‘’μου θυμίζεις τη μάνα μου. ’’
Σκουμπρί καπνιστό υπέροχο και γευστικό και χταπόδι ξιδάτο με κρεμμυδάκι που έγινε παρότι δεν προτιμήσαμε θαλασσινά, αμέσως repeat.

3 τηγανιές μανιταριών, δεμένες με ωραία σάλτσα. Ποικιλία μανιταριών που δεν είχα ξαναδοκιμάσει μεγάλα σε μέγεθος λουκούμι στη γεύση. Μια 2η επίσκεψη ή ο Ιωγιάννης όταν πάει, θα με κατατοπίσει πλήρως για το είδος.
Σο τέλος άφησα τα πιάτα που δεν άρεσαν ή που άρεσαν λιγότερο από τα υπόλοιπα. Ήταν μεν γευστικά αλλά δεν είχαν ένταση, ήταν άνευρα, κάτι τους έλειπε.
Μπουγιουρντί δομημένο σε χαλαρά πρότυπα, χωρίς ίχνος κάψας. Το κίτρινο τυρί που είχε προστεθεί στην κορυφή του πιάτου είχε γίνει μια μάζα που παρέσυρε και τα υπόλοιπα υλικά οπότε δεν ξεχώριζες γεύσεις. Δώσε κάψιμο και άσε μόνο φέτα. Κάτι ξέρει η Β. Ελλάδα.
Τηγανιά χοιρινή, γευστική αλλά κοκκινιστή. Στο χωριό μου το λένε χοιρινό κοκκινιστό. Πολύ καλή για βούτες στο πλούσιο ζουμί, κομμάτια χοιρινού άπαχα που έλιωναν στο στόμα, αλλά όχι κοκκινιστή. Διαφωνώ. Την τηγανιά την θέλω μονό με λαδολέμονο να έχει ξεροψηθεί το χοιρινό και να παίρνει γεύση μόνο από το λαδολέμονο και από το ίδιο το κρέας. Και εδώ σε κάποιους άρεσε αλλά….

Τέλος λουκάνικο με πράσο, περίεργη γεύση. Μάλλον είχε μείνει αρκετό καιρό στο ψυγείο και είχε ταγκίσει που λένε στο χωριό μου. Όσα μυρωδικά και αν είχαν προστεθεί κυριαρχούσε η ταγκίλα. Νομίζω το χειρότερο πιάτο για μένα, αν και σε κάποιους της παρέας άρεσε.
Συνοδέψαμε κλασσικά με πολύ καλή ρακή 250ml x7 που σύμφωνα με τον κρητικό της παρέας ήταν ήπια, γλυκόπιοτη και δεν υπήρχε περίπτωση να είχε παρενέργειες στη συνέχεια της ημέρας. Όπως και έγινε.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε κοντά στα 17 ευρώ το άτομο και φυσικά δώσαμε ραντεβού για νέα εξόρμηση. Αξίζει το κόπο για περισσότερες από μια επισκέψεις, για το παρεΐστικο style που διατηρεί, το χαμηλό profile και τους πραγματικά ως επί το πλείστον υπέροχους μεζέδες.
Καλό Πάσχα να έχουμε Χριστός Ανέστη και Ανάσταση ψυχών σε όλους σας.

2017

Θέλαμε να πάμε 3 άτομα για φαγητό και ποτό, μια Κυριακή βράδυ στις 7 το απόγευμα (12η Φεβρουαρίου), στο Παλιό Ταχυδρομείο. Πήρα λοιπόν να κλείσω τραπέζι από τις 1:30 το μεσημέρι, και μου είπαν ότι για τις 7 το βράδυ δεν κλείνουν τραπέζι, εξάλλου είναι πολύ καλή ώρα και δεν χρειαζόταν (διότι θα έχουν φύγει οι μεσημεριανοί)...

Φτάνοντας εκεί είδα ότι έχει 3 τραπέζια άδεια, οπότε λέω καλά μου είπαν στο τηλέφωνο. Πηγαίνοντας όμως να κάτσω με ενημέρωσαν ότι και τα τρία έχουν κρατηθεί για τις 8 το βράδυ. Δεν έβγαλα άκρη γιατί σε εμένα δεν κάνανε κράτηση και στους άλλους κάνανε, και με ενημέρωσαν ότι έχει τραπέζια "έξω¨.
Να διευκρινίσω εδώ ότι το "έξω", δεν είναι ακριβώς έξω, είναι κάτι ενδιάμεσα στην εξώπορτα, την μεσόπορτα και την πόρτα της τουαλέτας, όχι και πολύ ωραίος χώρος, αντίθετα στριμωγμένα, σκοτεινά, και κάθε φορά που άνοιγε η εξώπορτα, ξεπαγιάζαμε στο κρύο, εξού και η βαθμολογία για εξυπηρέτηση και χώρο. Πάντως ο κανονικός έξω χώρος στην αυλή φαινόταν καλός... για καλοκαίρι!!!
Το μόνο θετικό που είχε το "έξω" ήταν ότι είχε σχετικά λιγότερη βαβούρα απ΄'οτι μέσα που είχε πολύ φασαρία.

Στο ζουμί τώρα...

Μας φέρανε μαζί με τα πιάτα, ένα πιατάκι με κάποιες ελιές και ΕΝΑ παξιμάδι, καλή σαν σκέψη αλλά φτωχή σαν εκτέλεση.

Πήραμε,

1. Μια σαλάτα ντάκο, που αρχικά μου φάνηκε μικρή στο μάτι, αλλά τελικά κράτησε πιο πολύ από ότι περίμενα. Ήταν περιποιημένη, με το ανθότυρο της, το παξιμάδι που μετά από λίγο είχε μαλακώσει και κοβόταν και με το πιρούνι, πολύ καλή επιλογή.

2. Τραχανά με λουκάνικο, ωραίος συνδυασμός, με αρκετό λουκάνικο, απλά πέτυχα 1-2 κομμάτια που δεν ήταν πολύ καλά, αλλά γενικά δεν μου χάλασε την αίσθηση του πιάτου.

3. Μανιτάρια τηγανιά, περίεργα στην όψη, μιας και ήταν κατάμαυρα (ή έτσι φαινόντουσαν λόγω απόλυτης έλλειψης φωτισμού), αλλά πολύ ευχάριστη έκπληξη μιας και ήταν πολύ εύγευστα, με ιδιαίτερη γεύση και ελαφριά τηγανισμένα (χωρίς πολλά λάδια, δεν μου πέσανε βαριά... )

4. Ψαρονέφρι με Μαστέλο Χίου, αυτό το πιάτο πραγματικά τα έσπαγε!! Πολύ καλοψημένο και ζουμερό ψαρονέφρι, με ψημένο μαζί με ντομάτα από πάνω και πάνω από την ντομάτα μια μεγάλε στρώση μαστέλο!!

5. 2x 500ml λευκό κρασί, πολύ αξιοπρεπές.

Φεύγοντας, μας κέρασαν και κάποια μικρά παστελάκια με σουσάμι, μια χαρά ήταν, ότι έπρεπε.

Γενικά τα πιάτα ήταν πολύ καλά όλα, με αποκορύφωση το ψαρονέφρι, γι'αυτό και το 4 στη γεύση.

Οι μερίδες κάπως προς το μικρές θα έλεγα, ή αλλιώς μεγάλοι μεζέδες, αλλά παρόλα αυτά 4 στη σχέση τιμή ποσότητας, μιας και μας βγήκε 10,50 ευρώ το άτομο μόνο!

Το συμπέρασμα είναι ότι πηγαίνετε οπωσδήποτε για το φαγητό, απλά περιμένετε να ανοίξει ο καιρός, διότι σαν χώρος αξίζει μόνο η αυλή.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαλάνδρι, Αθήνα

Παλιό ταχυδρομείο στο Χαλάνδρι λοιπόν με παρέα καλών φίλων. Την επιλογή την έκανα εγώ, μόλις πάρθηκε η απόφαση να πάμε σε μεζεδοπωλείο, αφού υπήρχε από καιρό στην λίστα μου για επίσκεψη. Αφού ξεπεράσαμε σχετικά γρήγορα το πρόβλημα του parking στο Χαλάνδρι, Κυριακή βράδυ, και μάλιστα χωρίς κράτηση, είχαμε την τύχη να βρούμε τραπέζι στην υπέροχη αυλή με τα δεντράκια. Ο χαμηλός φωτισμός, η μουσική, το καλωσόρισμα του προσωπικού, όλα μας είχαν προδιάθεση ότι θα περάσουμε καλά, και ως γνωστών η αρχή είναι το ήμισυ του παντός

ΧΩΡΟΣ ΕΞΥΠΗΡΈΤΗΣΗ
Πολύ όμορφη αυλή με μικρά μεν τραπεζάκια, αλλά με απόσταση μεταξύ τους τέτοια που δεν σε ενοχλεί. Η εξυπηρέτηση γίνεται από νεαρά παιδιά που έχουν και χαμόγελο και χιούμορ γι αυτό και σε κερδίζουν αμέσως με την συμπεριφορά τους. Η σειρά των πιάτων γίνεται γρήγορα και με σωστή σειρά χωρίς λάθη

ΜΕΝΟΥ
Φάβα Φενεού (ωραία γεύση και ωραία παρουσίαση)
Ντάκος (ωραιότατος)
Πατάτες φούρνου σαν γλύκισμα (δεν έχει τηγανιτές)
Ντολμαδάκια γιαλαντζί τα οποία συνοδευόταν από γιαούρτι (ωραιότατα)
Γραβιέρα με μέλι (λίγο παραπάνω μέλι το ήθελε)
Τηγανιά χοιρινή (με πολύ ωραία σάλτα)
Λουκάνικο με πράσο (καλό)
Ρακή, απίθανη, άφθονη, και με καμία παρενέργεια την επόμενη μέρα

ΤΙΜΕΣ
Περίπου 16 ευρώ το άτομο με το ποτό και απόδειξη κανονικά

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
Το νερό δεν είναι εμφιαλωμένο
Το ψωμακι είναι άπαιχτο
Οι μερίδες τους δεν είναι μικρές, αλλά φαίνονται έτσι γιατί δεν έχουν συνοδευτικά
Στο τέλος σε κερνάνε παστέλι δικό τους (απίθανο με το σουσαμάκι του )
Τα σερβίτσια είναι σαν να τρως Κυριακή στης μαμάς
Ο κατάλογος θυμίζει γράμμα
Η επικοινωνία του προσωπικού με τους θαμώνες είναι άριστη

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Πολύ ωραίος χώρος, εκπαιδευμένο και επικοινωνιακό προσωπικό, άριστοι μεζέδες για όλα τα γούστα, τιμές κανονικές, δεν βλέπω τον λόγο να μην ξαναπάμε και άλλες φορές. Σίγουρα από τις πολύ καλές επιλογές για το Χαλάνδρι

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαλάνδρι, Αθήνα

Είπαμε να καλωσορίσουμε τον Οκτώβρη με ωραίες γεύσεις. Οι συστάσεις που είχαμε από τον υιό ήταν ενθουσιώδεις. Σάββατο 1 Οκτώβρη λοιπόν, αργά το μεσημέρι, με ντάλα ήλιο και ζέστη, να’μαστε στο Παλιό Ταχυδρομείο. Μετά φυσικά από μια μεγάαάάλη προσπάθεια ανεύρεσης θέσης για παρκάρισμα στη γύρω περιοχή. Πολύς ο κόσμος, δύο μόνο τραπεζάκια άδεια, το ένα το καταλάβαμε εμείς. Μεγάλη η αναμονή στο σέρβιρισμα, μπορώ να το αποδώσω στη μέρα και στην ώρα. Παραγγείλαμε μια σαλάτα ντάκος, ήλθε πρώτη, μετά από το ψωμάκι με τις μικρούλες, αλμυρούτσικες ελίτσες. Μετά κατέφθασε, μέσα σε καυτό πήλινο, το μοσχαράκι με πουρέ γλυκοπατάτας, πολύ νόστιμο να πούμε την αλήθεια, σε λίγο ήλθε η χοιρινή τηγανιά, όχι κάτι το φοβερό και τέλος ο τραχανάς με καπνιστό λουκάνικο. Αυτό ήταν και το πιάτο που περιμέναμε πρώτο και για το οποίο είχαμε ακούσει τόσο καλά λόγια. Όχι πως δεν ήταν, αλλά είχαμε ήδη φάει αρκετά και δεν το ευχαριστηθήκαμε τόσο. Δεν το αφήσαμε όμως, αντίθετα από την τηγανιά (όση είχε απομείνει) που ευχαρίστως μας την έδωσαν σε κουτάκι για το σπίτι. Μια FIX συμπλήρωσε το γεύμα μας, 28 ευρώ ήταν ο λογαριασμός και πέντε κομμάτια σούπερ τραγανό παστέλι το κέρασμα. Ο κατάλογος είχε κι άλλες νοστιμιές που θα θέλαμε να γευτούμε -είδαμε κάμποσες από αυτές να σερβίρονται στα γύρω τραπέζια -. Αν και το δύσκολο παρκάρισμα φαίνεται ότι μπορεί να μας αποτρέψει, λέω να το προσπαθήσουμε και κάποια άλλη φορά. Γιατί η αυλή ήταν υπέροχη - για μέσα το αποκλείω, έμαθα ότι επιτρέπεται το κάπνισμα- και τα φαγητά ήταν πολύ προσεγμένα, καλομαγειρεμένα και νόστιμα.

Αυγ

Σάββατο βράδυ με παρέα των πέντε, για πρώτη φορά μετά από προτροπή φίλων, στην φιλόξενη αυλή του Παλιού Ταχυδρομείου.

Περιβάλλον παρείστικο (κυρίως νέοι άνθρωποι) τα τραπέζια κοντά-κοντά αλλά ανεκτά, τα παιδιά του μαγαζιού εξυπηρετικά αλλά και με καλή διάθεση.

Παραγγείλαμε έντεκα πιάτα, αποφεύγοντας τα θαλασσινά για περισσότερη ομοιογένεια.

Τρεις βασικές παρατηρήσεις για τα πιάτα που δοκιμάσαμε:
1. Οι ποσότητες δεν είναι μικρές όπως διάβασα σε άλλες κριτικές. Απλά φαίνονται μικρές διότι έρχονται σε βαθειά πιατάκια και χωρίς κανένα συνοδευτικό.
2. Και τα έντεκα πιάτα που παραγγείλαμε ήταν καλομαγειρεμένα και τεχνικά άρτια.
3. Κανένα από τα πιάτα (ίσως με την εξαίρεση του Κολοκυθιού με παστουρμά και γραβιέρα και του φουρνιστού ανθότυρου) δεν θα θυμάται κανείς την επόμενη ημέρα.

Συνοψίζοντας: Μία καλή και σίγουρη λύση, αν είσαι κάπου κοντά και θέλεις ένα δίωρο παρείστικο χωρίς γευστικές εκπλήξεις, αλλά όχι αν η ποιότητα του φαγητού είναι το βασικό σου κριτήριο. Λίγη φαντασία στην κουζίνα σίγουρα θα ανέβαζε το Παλιό Ταχυδρομείο κατηγορία.

Η τιμές εξαιρετικές, με τον λογαριασμό να φθάνει τα 85 ευρώ για 11 πιάτα, τέσσερεις μπύρες και 1 κιλό κρασί.

Θα ξαναπάμε? Γιατί όχι αν είμαστε κοντά.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το είχα βάλει στη λίστα των "υπόψη" εδώ και καιρό. Πολύ όμορφος και ζεστός χώρος στο παλιό ταχυδρομείο, όπου έχουν διατηρηθεί όλα τα παλιακά στοιχεία σε συνδυασμό όμως με έναν νεανικό αέρα που ενισχύεται από το ανθρώπινο δυναμικό, το οποίο απαρτίζεται από νέα και χαμογελαστά παιδιά. Ένα από τα καλά του είναι επίσης ότι παρ’ ότι βρίσκεται στο αμέσως παράλληλο δρομάκι των δύο πηγμένων πλέον πεζοδρόμων του Χαλανδρίου, το σημείο είναι αρκετά ήσυχο και αν κάτσεις στην αυλή του έχεις σε αρκετά μεγάλο βαθμό την αίσθηση της εξοχής.

Μας υποδέχτηκαν λοιπόν μια χαρά, μεσημέρι Σαββάτου, και ευχαρίστως προσφέρθηκαν να μας τακτοποιήσουν στην αυλή, παρ’ ότι αρχικά η κράτηση ήταν για τον εσωτερικό χώρο. Ο κατάλογος σύντομος, σε ωραία σχεδιασμένο μενού, τύπου παλιού ταχυδρομικού φακέλου. Η εντύπωσή μου είναι ότι τα περισσότερα, αν όχι όλα τα πιάτα, κυμαίνονται στη λογική του μεζέ και σερβίρονται σε αντίστοιχη ποσότητα, δηλ. σε μίνι μεταλλικό πιατάκι, κρίνοντας τουλάχιστον απ’ όσα πήραμε εμείς και από όσα πήρε το μάτι μου στα γύρω τραπέζια. Γι’ αυτό και δεν υπάρχει διαφοροποίηση στον κατάλογο μεταξύ ορεκτικών, κυρίως, σαλατών κλπ.

Στην ίδια λογική λοιπόν τα σερβίτσια είναι σε μέγεθος “φρούτου” και παραπέμπουν αισθητικά σε εκείνο το πολύ οικείο μπλε σχέδιο πιατακίων της γιαγιάς, που συμπληρώνει όλο το υπόλοιπο κόνσεπτ, βλ. σεμεδάκια στο τραπέζι, ποτηράκια καφενείου κλπ. Όσον αφορά στα περιεχόμενα του καταλόγου, πάλι, παρατήρησα ότι υπάρχουν ελάχιστες επιλογές σε σαλάτες, οι οποίες, αν δεν με απατά η μνήμη μου, περιορίζονται στον ντάκο και στην πολίτικη.

Παραγγείλαμε τα εξής:
- Ντολμαδάκια γιαλαντζί: Απλά συμπαθητικά. Το μέγεθος και ο τρόπος τυλίγματος παραπέμπει στα κασσιώτικα με τη διαφορά ότι υπήρχε από πάνω ένα είδος αυγολέμονου, το οποίο μάλλον δεν ήταν πολύ επιτυχημένο και δεν χρειαζόταν κιόλας, εφόσον σερβίρονται κρύα. Το γιαούρτι, που επίσης υπήρχε, έσωσε την κατάσταση.
- Τηγανιά χοιρινή: Αρκετά διαφορετική εκδοχή από την αναμενόμενη, η οποία είχε καλό αποτέλεσμα, με ωραία σάλτσα με σαφράν και νόστιμο κρέας σε έξτρα μινιόν μπουκίτσες (η λογική του μεζέ που είπαμε παραπάνω).
- Πατάτες φούρνου: Τίποτα ιδιαίτερο, αν και είχα διαβάσει ότι αξίζει να τις δοκιμάσει κανείς. Κοινότατες.
- Μύδια σαγανάκι: Πολύ νόστιμα, με σκέτη την ψίχα των μυδιών, πάλι σε αρκετά πρωτότυπη εκδοχή, με πλούσια σάλτσα. Μην περιμένετε το κλασικό με τη ντομάτα και τη φέτα ή τη θεσσαλονικιώτικη version με τη μουστάρδα. Aπό τα πιο νόστιμα που δοκιμάσαμε.
- Φάβα: Δυστυχώς πολύ στεγνή. Δεν ήταν κακό που ήταν χοντροαλεσμένη - το αντίθετο- αλλά ήταν πράγματι πολύ στεγνή. Με λίγο επιπλέον λάδι που ζητήσαμε, βελτιώθηκε κάπως.
- Μπουγιουρντί: Κι αυτό δεν θα έλεγα ότι ήταν πετυχημένο. Κυριαρχούσαν περισσότερο τα κίτρινα τυριά, τα οποία πολύ σύντομα “στοκοποιήθηκαν” μόλις κρύωσε λίγο το πιάτο και σχεδόν δεν τρωγόντουσαν. Δυστυχώς όχι κάτι περισσότερο από απλά ένα μείγμα τυριών.

Συμπαθητικό το χύμα ροζέ κρασί τους. Στο τέλος μας ήρθε κέρασμα παστέλι: νοστιμότατο, φρεσκότατο και τραγανό, γενναιόδωρο σε ποσότητα και με πολύ σωστά καβουρντισμένο το σουσάμι. ‘Ισως όμως λίγο βαρύ για επιδόρπιο.

Ευγενέστατο σέρβις με κάποιες μικρές καθυστερήσεις, αλλά συνολικά ικανοποιητικό. Συνολικά δεν ενθουσιάστηκα με κάτι από το φαγητό. αλλά αποτελεί φιλότιμη προσπάθεια, οπότε θα ξαναπήγαινα για την όμορφη αυλή και τη γελαστή διάθεση που αποπνέει.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πως μία επιλογή εστιατορίου που έγινε αναγκαστικά, λόγω περιοχής, κατέληξε σε πραγματική αποκάλυψη γεύσεων και στην ανακάλυψη εξαιρετικού μεζεδοπωλείου.

Την Δευτέρα 4/1 θα συναντιόμασταν με φίλους για βραδινή έξοδο και η επιλογή του εστιατορίου έπρεπε να είναι στο Χαλάνδρι γιατί βόλευε τον ένα φίλο της παρέας που θα δούλευε μέχρι αργά στην περιοχή, ώστε να μπορέσει να μας συναντήσει κάποια στιγμή χωρίς να χάσει χρόνο σε διαδρομές.

Ο κλήρος, λοιπόν, έπεσε στο «ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ» που βρίσκεται σ΄ένα στενό κάθετο στην Αγίας Παρασκευής, εκεί που στεγαζόταν παλιά το πρώτο ταχυδρομείο, όπως μου είπαν, της περιοχής και από εκεί έχει πάρει το όνομά του το μεζεδοπωλείο.

Πρόκειται για μια μικρή, νεοκλασικού ρυθμού μονοκατοικία, με όμορφη αυλή που θα είναι ιδανικός χώρος για το καλοκαίρι.

Το εσωτερικό του χωρίζεται σε δύο μικρές αίθουσες και σε ένα μπροστινό χώρο κλεισμένο με τζαμαρία. Η κράτηση είναι απαραίτητη γιατί ο χώρος είναι σχετικά μικρός και η προσέλευση του κόσμου μεγάλη. Μου έκανε εντύπωση ότι αν και ήταν Δευτέρα, όλα τα τραπέζια ήταν γεμάτα και αναγκαζόντουσαν να διώχνουν κόσμο που ερχόταν συνέχεια και δεν είχε κάνει κράτηση.

Ο χώρος πολύ όμορφος, διακοσμημένος με ξύλινα έπιπλα παλιού στυλ, vintage αντικείμενα, μάρμαρο στα τραπέζια, ωραία φωτιστικά αντίκες, το δάπεδο με μαύρο και άσπρο ρετρό πλακάκι, στοιχεία που οδηγούν σε ένα τελικό καλαίσθητο αποτέλεσμα. Μουσική από ηχεία στην ένταση που πρέπει. Αμέσως νοιώθεις μια αίσθηση ηρεμίας και χαλάρωσης που έρχεται να την συμπληρώσει η ευγενέστατη υποδοχή του νεαρού που είναι υπεύθυνος.

Η μόνη ένσταση που θα μπορούσε να έχει κάποιος είναι ότι επιτρέπεται το κάπνισμα στον εσωτερικό χώρο, αλλά ομολογώ ότι ο εξαερισμός ήταν καλός και δεν μας ενόχλησε καθόλου εμάς τους μη καπνιστές.

Ο κατάλογος, με πολύ έξυπνο σχέδιο, σε σχήμα ταχυδρομικού γράμματος με σφραγίδες και γραμματόσημα, έχει ποικιλία μεζέδων, κρέατος και θαλασσινών. Η ανάγνωση του σε προκαλούσε να δοκιμάσεις επιτέλους νέες γεύσεις. Υπήρχαν τα γνωστά πιάτα ενός μεζεδοπωλείου αλλά σε μια νέα εκδοχή, με μια πιο πειραγμένη μορφή και άριστο τελικό αποτέλεσμα.

Την παραγγελία που δώσαμε δεν θα την αναφέρω λεπτομερώς γιατί από την περιέργειά μας για την δοκιμή αυτών των γεύσεων καλύψαμε σχεδόν όλο τον κατάλογο. Θα σταθώ σε αυτά που ξεχώρισαν ως τα καλύτερα από τα πολύ καλά και που τα επαναλάβαμε πάνω από μία φορά.
Ανθότυρο Κρήτης φουρνιστό με πιπερόμελο, θεϊκή γεύση.
Φάβα Φενεού από τις πιο καλές και εύγευστες που έχω δοκιμάσει.
Ντολμαδάκια γιαλαντζί χειροποίητα σερβιρισμένα με γιαούρτι.
Μοσχαράκι με πουρέ γλυκοπατάτας. Απάκι Κρήτης.
Και τέλος το πιάτο αποκάλυψη! Τραχανάς με καπνιστό λουκάνικο.
Εδώ θέλω να τονίσω ότι τραχανά έφαγα για πρώτη φορά στη ζωή μου και καπνιστά δεν τρώω σε κανένα είδος, γιατί δεν μου αρέσουν σαν γεύση. Το συγκεκριμένο πιάτο όμως, που εννοείται ότι το επαναλάβαμε σαν παραγγελία, τα είχε όλα σε τέλεια ισορροπία. Ο τραχανάς σε μορφή ρυζότου, άψογα μαγειρεμένος, ήταν σε πολύ καλή αναλογία με το καπνιστό λουκάνικο, ώστε να μη νοιώθεις την έντονη γεύση του. Απλά τέλειο!

Εκτός από κρασί χύμα, που ήπιαμε, στον κατάλογο υπάρχουν μπύρες, τσίπουρο, ούζο και αναψυκτικά ΧΙΩΝ (δοκιμάσαμε από περιέργεια γκαζόζα με γεύση τσιχλόφουσκας που ήταν πολύ καλή).

Η εξυπηρέτηση από τους νεαρούς ήταν άψογη, με ευγένεια και χαμόγελο και το σερβίρισμα γρήγορο παρόλο που ήταν γεμάτο κόσμο.
Κατά τη διάρκεια του φαγητού μας κέρασαν μισό λίτρο από το κρασί που πίναμε και στο τέλος χειροποίητο παστέλι, που αν και είχαμε φάει τόσο πολύ, το τιμήσαμε δεόντως γιατί ήταν πολύ νόστιμο.

Τελειώνοντας, θέλω να πω ότι αξίζει η προσπάθεια αυτών των νέων παιδιών, γιατί προσφέρουν κάτι διαφορετικό στη γεύση και φαίνεται η επιθυμία τους να ευχαριστήσουν τον πελάτη χωρίς διάθεση να τον κοροϊδέψουν. Μακάρι να συνεχίσουν έτσι και να μη θυσιάσουν την καλή ποιότητα για την ευκολία και το κέρδος. Αν τώρα φαίνεται λίγο ακριβό στις τιμές του, γιατί οι μερίδες του δεν είναι εστιατορίου αλλά σε στυλ μεζέδων, πιστεύω ότι το εξισώνει η ευχαρίστηση που αισθάνεσαι τρώγοντας αυτό το νόστιμο και καλά φροντισμένο φαγητό.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και ανυπομονώ να ξαναπάω.