07 Μαι 2018

4 ενήλικες και 2 παιδιά βγήκαμε Πρωτομαγιά για φαγητό κατοπιν κρατησης 2 μερες πριν σε αλλο ενα εστιατόριο απο την wish list (που ολο ίδια η μεγαλύτερη γινεται αντι να μικραίνει παρα το γεγονος οτι βγαινουμε 2-3 φορές την εβδομάδα για φαγητό)

Χώρος (4/4):

Φοβερή αυλή στο κέντρο του Χαλανδρίου μια ηλιολουστη ξεγνοιαστη ημέρα. Αρκετα τραπεζια εμεις ειμασταν σε μια γωνία με ανετο τσιμεντενιο πάγκο με μαξιλαρακια και ξυλινες καρέκλες (λίγο άβολες). Τα τραπέζια θα τα χαρακτήριζα σχετικά μικρά αλλα λογικό μιας και ειναι μεζεδοπωλείο. Το παρκινγκ γενικά στο Χαλάνδρι ειναι άστα να πάνε όμως.

Γεύση (3/4):

Ο καταλογος καλή ποικιλία με ορεκτικα, σαλατικα, κρεατικά και ψαρικά. Δοκιμασαμε:

Ντακο (2 μερίδες) (7/10)

Ντολμαδάκια (6.5/10)

Τυροκαυτερή (7.5/10)

Τηγανιά χοιρινή (8/10)

Τηγανιά κοτόπουλο (8/10)

Σαλάτα πλιγούρι (7.5/10)

Κοντοσούβλι απο ζυγούρι (8/10)

Ψαρονέφρι με τυρι και ντομάτα (2 μερίδες, βαθμολογία 7.5/10)

Γραβιέρα με μέλι (6/10)

Ανθότυρο ψημένο με σως κεράσι η κάτι τέτοιο (7.5/10)

Αλμύρα (χόρτα, βαθμολογία 7.5/10)

1 βανίλια υποβρύχιο (8/10)

2 γιαούρτια μερίδες με γλυκό του κουταλιού (7/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Σχετικές καθυστερήσεις υπηρχαν στο σέρβις αλλά λογω της ημέρας δικαιολογώ κάπως καθώς όχι απλά ήταν γεμάτο και μέσα και έξω το μαγαζί αλλά τα τραπέζια ξαναγεμίζανε αμέσως.

Μπέρδεμα στα πιάτα δεν υπήρχε αλλα και εδώ τα πιάτα ερχόντουσαν οπως να ναι. Οτι ετοιμαζόταν ερχόταν δεν παν να ηταν ορεκτικό μετα το κυρίως κτλ. Απλα ερχόταν!!

Value for money (3/4):

Τα πιάτα που ανέφερα μαζί με 5 αναψυκτικά Χιονάτη απο την Πέλλα (γκαζόζα, cola και λεμονάδα) και μικρά παστέλια κέρασμα, κόστισαν περιπου 120 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Εάν ξεπεράσεις το πάρκινγκ που ειναι απίστευτα δύσκολο πιστεύω οτι το καλοκαιρι στην αυλή το Παλιό ταχυδρομείο είναι ένα καλό μεζεδοπωλείο που δεν θα σας απογοητεύσει. Τώρα το εάν θα σας ενθουσιάσει;Όπως έχουμε πει εξαρτάται απο την ημέρα, τα γούστα και πάρα πολλούς άλλους παράγοντες!!

01 Αυγ 2017

Μετά από αρκετές προσπάθειες του παρά πέντε αλλά και του προ-παραπέντε οι οποίες απέβησαν άκαρπες για να βρω τραπέζι στο Παλιό Ταχυδρομείο, χρειάστηκε να επικοινωνήσω Τετάρτη απόγευμα για να κάνω κράτηση 4αρων ατόμων για Σάββατο βράδυ, 22/7/2017.

Νομίζαμε πως θα είναι χαλαρά στο Χαλάνδρι δεδομένου του ότι ο κόσμος κατεβαίνει παραλία και για μας τους “βουνίσιους” θα ήταν χαλαρά τα πράγματα. Ναι. Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; Καρφίτσα δεν έπεφτε. Παντού χαμός και μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες. Ο Θεός με φώτισε και ο καιρός επέτρεψε και πήγα με το μηχανάκι διαφορετικά ακόμα θα έκανα κύκλους για να παρκάρω. Συμπέρασμα, Ομόνοια - Χαλάνδρι ένα και το αυτό.

Ο χώρος του Παλιού Ταχυδρομείου, που όπως πληροφορήθηκα ήταν όντως πρώην ταχυδρομείο… εξαιρετικά χαλαρωτικός. Σε ένα στενάκι σε απόσταση αναπνοής από την γνωστή πλατεία, μια υπερυψωμένη μονοκατοικία με ωραία κατάφυτη αυλή, με χαμηλό φωτισμό και την βοήθεια κεριών ήταν ιδανική για τη συγκεκριμένη ζεστή μέρα. Η πινελιές στα τραπέζια με τα πλεκτά χειροποίητα σεμεδάκια και τα κροσάτα κουρτινάκια στα μισά των παραθύρων, μου θύμισαν Κρήτη, χωριό, σπίτι, μαμά, γιαγιά… πολύ οικείες και αγαπημένες εικόνες. Δεν με εξέπληξε το γεγονός ότι ο κάποιοι εκ των ιδιοκτητών έχουν νησιώτικη καταγωγή, από Κρήτη, Ανάφη, Σαλαμίνα...

Η πληρότητα είχε ήδη αγγίξει το 100% όταν φτάσαμε και πλέον είχε αρχίσει και γέμιζε και ο εσωτερικός χώρος που με τη χρήση κλιματιστικού ήταν μια χαρά. Το ιδιαίτερο vintage δάπεδο και οι πρωτότυπες καθαρές και ατμοσφαιρικές τουαλέτες, με τα κεριά και το τζάμι πίσω από τους καθρέφτες με τους νιπτήρες, που έχει οπτική από και προς την αυλή τραβάνε το ενδιαφέρον με μιας.

Η Εξυπηρέτηση χωρίς κανένα παράπονο, από τα νέα παιδιά που τρέχουν την επιχείρηση με απόλυτη επιτυχία. Η μουσική αποτέλεσε έναν ακόμη παράγοντα που συντέλεσε στην πολύ καλή διάθεση όλων μιας και ήταν απολύτως του γούστου μας, με Ελληνικούς έντεχνους και ελαφρώς παραδοσιακούς-έντεχνους σκοπούς με προτίμηση στην Κρήτη και όχι μόνο.

Ο κατάλογος σε στυλ παλιού ταχυδρομικού φακέλου, με έμφαση στα ορεκτικά και τους μεζέδες για τη μέση, που πρέπει να αναφέρω πως παρά τις χαμηλές τιμές, κινούνται σε κανονικότατες μερίδες. Τα ποτά αποτελούν μόνη εξαίρεση καθώς εκεί υπάρχει μια άνοδος σε σχέση με τα συνηθισμένα.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:

- Ψωμάκι φρέσκο χ 1€ που ζητήσαμε και ανανεώθηκε, με ψιλολιές (πολύ πολύ ψιλές πράσινες ελίτσες) και παξιμαδάκι.

- Σαλάτα ντάκος χ 5€

Επαρκέστατη ποσότητα, νόστιμη με την τριμμένη ντοματούλα και την ξινομυζήθρα (αν θυμάμαι σωστά) σε ολόσωστες αναλογίες. Το παξιμάδι ούτε παπαριασμένο εντελώς, ούτε στεγνό. Σπιτική-Κρητική εκτέλεση θα έλεγα με δυο τρεις μεγάλες ελιές μέσα, κάπαρη και μπόλικη ρίγανη. Δεν απέχει από αυτόν που φτιάχνω σπίτι. Ωραία αρχή.

- Τυροκαυτερή χ 4€

Χειροποίητη με εμφανή τα κομμάτια του τυριού-πιπεριάς και καυτερή τόσο όσο, ούτε πύραυλος, ούτε τυροσαλάτα. Μου άρεσε.

- Πατατούλες φούρνου χ 3,50€

Μαμαδίστικες, ριγανάτες και λεμονάτες όπως μ’ αρέσουν. Τηγανιτές δεν παίζουν να ξέρετε προφανώς για πρακτικούς λόγους.

- Ανθότυρος Κρητικός φουρνιστός με πιπερόμελο χ 6€

Μην τον αγνοήσετε… άλλωστε είναι πρώτος πρώτος στον κατάλογο. Η αλήθεια είναι ότι τον βρήκα αρκετά αλμυρό για τα δεδομένα ανθότυρου, όμως αυτό το πιπερόμελοοο…αχ… ήταν τέλειο και είχε τέτοια γλύκα που ισορροπούσε κάθε αντίθεση. Και πολύ καλή μερίδα.

- Ντολμαδάκια γιαλαντζί χ 4,50€

Χειροποίητα (εννιά τμχ μικρού μεγέθους), νόστιμα με μπόλικο δυόσμο όπως μου αρέσουν, με αρκετό γιαουρτάκι στη μέση για συνοδεία με αρωματικά και μια σαλτσούλα περιχυμένη που έμοιαζε σα να ήταν αυγοκομμένα, δηλαδή όχι και τόσο γιαλαντζί τελικά μιας και αυτά κανονικά είναι με σκέτο λεμονάκι, δεν τα αυγοκόβουν. Όπως και να’ χει όμως ήταν ωραίο και δροσερό ορεκτικό.

- Τηγανιά μανιταριών χ 6€

Μεγάλα κομμάτια μανιταριών σερβιρισμένα σε σαγανάκι με μια πολύ νόστιμη σαλτσούλα (πιθανότατα κρασάτη), γαρνιρισμένα με μπόλικο μαϊντανό. Επίσης ωραίος μεζές.

- Συκώτι χ 6€

Μοιάζει με τηγανιά και αυτό το πιάτο όχι μόνο στην όψη αλλά και στην εκτέλεση. Κομμένο σε μεγάλα καρεδάκια ριγανοθυμαράτο και αρωματικό με νόστιμη σαλτσούλα για την απαραίτητη βούτα με το ψωμάκι, πλην όμως, λίγο πιο σφιχτό απ’ ότι έπρεπε. Θα το ήθελα πιο αφράτο, προφανώς ξέφυγε παραπάνω στον χρόνο ψησίματος. Παρόλα αυτά, είναι ωραία συνοδεία για το κρασάκι... κι ας πίνω μπύρα.

- Τηγανιά κοτόπουλο χ 6€

Κομμένο σε μεγάλα καρέ το κοτόπουλο, όχι ανεπανάληπτη εκτέλεση παρόλα αυτά συμπαθέστατη με μπόλικες πιπεριές.

- Τραχανάς με καπνιστό λουκάνικο χ 6€

Αυτό το πιάτο το λάτρεψα. Από τις τρεις επιλογές σε λουκάνικο μου έκατσε από την αρχή στο μυαλό αυτή, και η παρέα δεν μου χάλασε χατίρι. Όπως μας πληροφόρησε το αγόρι που μας πήρε την παραγγελία, η εκτέλεσή του γίνεται όπως το ριζότο… αυτή η πληροφορία με έκανε να το θέλω ακόμα περισσότερο. Άψογη γεύση για το γούστο μου. Μόνη παρατήρηση είναι ότι θα ήθελα το λουκάνικο κομμένο σε μεγαλύτερα κομμάτια να το καταλαβαίνω καλά και οπωσδήποτε μεγαλύτερη ποσότητα γιατί υπερτερούσε -άνισα- ο τραχανάς, όχι ότι δεν μου αρέσει, αλλά αφού αναφέρεται και λουκάνικο πρέπει να κάνει αισθητή την παρουσία του.

- Ψαρονέφρι με μαστέλο Χίου χ 9€

Ένα ακόμα δυνατό χαρτί του καταλόγου. Πολύ καλή μερίδα και τόσο καλομαγειρεμένο και μαλακό το ψαρονέφρι όσο λίγες φορές έχω φάει. Με μια κοκκινωπή σαλτσούλα και από πάνω σε γενναία ποσότητα το αγαπημένο μαστέλο, αντίστοιχη σε μέγεθος με αυτή του ψαρονεφρίου. Εξαιρετικό.

Ήπιαμε 1 μπύρα Kaiser χ 4€ και 250ml ημίγλυκο κόκκινο κρασί χ 3€ (τσιμπημένα τα ποτά όπως προείπα) και μας κέρασαν άλλον ένα γύρο, κίνηση που πάντα μετράει στα πολύ θετικά.

Στο τέλος με τον λογαριασμό ήρθε και το γλυκό κέρασμα που είναι χειροποίητο παστέλι, τραγανό, αλλά αφράτο ταυτόχρονα και λαχταριστό… πάρα πολύ ωραίο κλείσιμο. Παρόλα αυτά, και επειδή είμαστε αχόρταγοι… συνεχίσαμε για δεύτερο γύρο γλυκού, σε γνωστό Μexican fast food της περιοχής για αμαρτωλά churros… ατέλειωτη ευχαρίστηση. Ο τελικός απολογισμός βγήκε στα 65€ ήτοι 16,25€/άτομο και νομίζω πως είναι περιττό να σχολιάσω το vfm.

Εν κατακλείδι στο Παλιό Ταχυδρομείο περάσαμε μια πάρα πολύ όμορφη βραδιά, γευτήκαμε ποιοτικούς και νόστιμους μεζέδες, σε ένα όμορφο και φροντισμένο περιβάλλον και οι άνθρωποι που το έχουν μας έκαναν να αισθανθούμε πως δεν τους ενδιαφέρουν μόνο τα νούμερα αλλά η ουσία. Και αυτή βρίσκεται πιο βαθιά. Όταν η μέριμνα του ιδιοκτήτη είναι η ποιότητα των υπηρεσιών που προσφέρει και η ικανοποίηση του πελάτη, τα αποτελέσματα είναι άκρως επιτυχημένα για αμφότερες τις πλευρές!!! Ευχαριστώ τους έμπιστους φίλους που το πρότειναν στο site και βέβαια εκείνουν που μας έκαναν την τιμή να μας κάνουν παρέα.

Δεν μένει παρά να το προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου.

25 Μαι 2017

Η εποχή αλλάζει και μας ανοίγει την όρεξη για βόλτες... σε ανοιχτές ταράτσες με θέα στον ουρανό και σε ολάνθιστες αυλές με την ανάμνηση κυκλαδίτικου νησιού. Τα πρώτα ζεστά μεσημέρια, που σε ξεσηκώνουν να φορτώσεις την παρέα στο αυτοκίνητο. Το αντίδοτο στον χειμώνα που έφυγε και η πρόγευση στο μακρύ καλοκαίρι που έρχεται, είναι ακριβώς αυτά τα μεσημεριάτικα ραντεβού της ραστώνης με τους κολλητούς, εκεί, ανάμεσα στις 4 με 6 το απόγευμα, που ο χρόνος μοιάζει να σταματά.

Το Παλιό Ταχυδρομείο είναι αυτή ακριβώς η εικόνα, και το νιώθεις μόλις ανοίξεις την αυλόπορτά του και βρεθείς στο ρετρό σκηνικό του. Όπου κι αν κοιτάξεις, είναι μια άλλη εποχή.
Προτείνω να προνοήσετε για κράτηση, αν δεν θέλετε να στενοχωρηθείτε, εκτός κι αν πάτε ώρες σαν αυτές που αναφέρω πιο πάνω.
Ανηφορίζοντας την Αγίας Παρασκευής συναντάτε τη Σοφοκλή Βενιζέλου στα δεξιά.
Εγώ εκείνη την ημέρα, 3 Μαίου, στάθηκα σκανδαλωδώς τυχερή και βρήκα να παρκάρω ακριβώς απέξω ( φίλε pass1, προτίμησα τελικά να διαβώ την σιδερένια πόρτα του, παρά να πάω να παίξω λόττο χαχαχα... ). Για βράδυ, την υπομονή του Ιώβ ας την έχετε στο τσεπάκι.

Συναντήσαμε κεφάτα νεαρά παιδιά στο σέρβις, απολύτως ευγενικά και χαλαρά. Μας έδωσαν 3 επιλογές τραπεζιού και μας προέτρεψαν να διαλέξουμε έναν από τους χτιστούς καναπέδες με τα μαξιλάρια, για πιο μεγάλη άνεση. Η αυλή το απομεσήμερο, όαση πραγματική.
Στη κέντρο δεσπόζει το υπέροχο νεοκλασικό κτίσμα που στέγαζε παλιά το Ταχυδρομείο του Χαλανδρίου και ολόγυρα πράσινο παντού, γλαστράκια, φαναράκια, λουλούδια, ησυχία, απλότητα και ομορφιά.
Για εκτενέστερη περιγραφή του μέσα χώρου ( που του έριξα μια ματιά και μου άρεσε, αν και το στρίμωγμα των τραπεζιών είναι εμφανές ) μπορείτε να συμβουλευτείτε τις προηγούμενες πολύ καλές κριτικές. Εγώ είχα στο μυαλό μου εξαρχής την αυλή και δεν με απογοήτευσε!!!

Η καρτελίτσα του μενού, μέσα στο πνεύμα και αυτή, σαν φάκελος ταχυδρομικός με σφραγιδούλες, γραμματόσημα και τα σχετικά, διπλής όψης, στη μια πλευρά οι μεζέδες, στην άλλη τα ποτά.
Να κάνω κιόλας ένα update, έχουν γίνει αξιοσημείωτες αυξήσεις στις τιμές, σχεδόν σε όλα ( ήταν που ήταν στο ναδίρ, ήρθε και ο φπα ).
Για το μέγεθος των πιάτων, που έχει υπάρξει ντόρος φοβερός, όντως δείχνουν μικρά σε ποσότητα, αλλά δεν είναι. Έκρινα τις μερίδες αρκούντως μπαμπάτσικες σε όλα και εμείς τελικώς μια χαρά χορτάσαμε κι ευχαριστηθήκαμε.
Επιλογές και σε κρεατικά και σε θαλασσινά, θα καλύψουν όλα τα γούστα. Γεύσεις ελαφρώς πειραγμένες, που μάλλον σε προκαλούν και σε δυσκολεύουν ποιά να διαλέξεις και ποιά να αφήσεις. Τα ποτά και τα αποστάγματα αρκετά τσιμπημένα.

Το νεράκι παγωμένο, έρχεται αμέσως, ασυζητητί σε δική τους μποτίλια, μαζί με καλωσόρισμα παξιμαδάκια με ελίτσες ζαρωμένες. Επίσης, εξαιρετικό ζυμωτό ψωμάκι, που χρεώθηκε 1 ευρώ.

Συσκεφθήκαμε χαμηλοφώνως και τελικά επιλέξαμε: Πολίτικη σαλάτα, σε μια διαφορετική εκδοχή, ευτυχώς ελάχιστα ξυδάτη και πιο πολύ γλυκιά, ενισχυμένη με παντζάρι, όσπρια και τραγανούς ξηρούς καρπούς, αρκετά καλή ( 5 ευρώ ). Τυροκαυτερή χειροποίητη ( 4 ευρώ ), με ολόκληρα κομμάτια φέτας και μπούκοβο, μέτρια καυτερή, μας άρεσε πολύ ( υπάρχει ωστόσο και η κοπανιστή Τήνου, με πιο ιδιαίτερη και έντονη γεύση, όπως μας είπαν ).

Πατάτες φούρνου, σκέτο λουκούμι, ξεροψημένες, με την ρίγανή τους, τέλειες σαν τις σπιτικές ( 3,50 ευρώ ) και ντολμαδάκια γιαλαντζί με γιαούρτι ( 9 στον αριθμό, 4,50 ευρώ ) υπέροχα μαγειρεμένα και νοστιμότατα με τα μυρωδικά τους, σαν αυτά που έχω απολαύσει στην Κρήτη.

Επίσης απάκι Κρήτης ( 5,50 ευρώ ), όχι όπως το έχουμε συνηθίσει αλλού, ευτυχώς ελάχιστα ξυδατο, ελαφροτηγανισμένο και αρκετά μαλακό, πάνω σε στρώμα από ροδέλες κρεμμυδιού και με μπόλικο λαδάκι για βούτες, συμπαθητικό κι αυτό, αλλά την παράσταση έκλεψαν τα πιάτα που θα αναφέρω τελευταία.

Πήραμε και το Χουνκιάρ μπεγιεντί ( ήθελα να κάνω και μια σύγκριση που είχα στο μυαλό μου, μοιραία ο πόντος μέτρησε υπέρ του πρόβατου, σε όλα τα σημεία ). Δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα, στη θέα μιας αρκετά παχιάς κρούστας λιωμένου τυριού από πάνω, που ήταν μάλιστα και αρκετά αλμυρό. Δεν του ταίριαζε καθόλου. Άφηνε σε δεύτερο ρόλο το κρέας και τη μελιτζάνα και επισκίαζε τις γεύσεις. Επίσης, πάρα πολύ λάδι στο σκεύος, μιας και ήταν γκρατιναρισμένο στο φούρνο, το έκανε βαρύ. Το πιο αδύναμο πιάτο. ( 7,50 ευρώ ).

Εκείνα που θεωρώ ότι επιβάλλεται να δοκιμάσει κάποιος οπωσδήποτε, είναι η τηγανιά κοτόπουλο ( 6 ευρώ ), με ένα ΑΨΟΓΟ κοτόπουλο σε μια ακόμη πιο υπέροχη δεμένη σάλτσα με πολύχρωμες πιπεριές, για πολλές βούτες... Και φυσικά ο φουρνιστός ανθότυρος Κρήτης με το πιπερόμελο ( πιπεριές Φλωρίνης με μέλι ).
Ένα απλό ευχαριστώ στον fratello και στον jim, γι' αυτή την άψογη πρόταση που είχα ως σκονάκι, και που αποδείχτηκε ό, τι ωραιότερο έχουμε δοκιμάσει εδώ και πολύ καιρό. Η παρέα μου καταενθουσιάστηκε!!! ( 6 ευρώ και αυτό το πιάτο ).

Η ζέστη εκείνου του μεσημεριού ( γιατί κι ο Μάιος φέτος τα΄χει τα ψυχολογικά του ) σήκωνε ουζάκι και πήραμε το Χιώτικο Καζανιστό Στουπάκη, στα 7,50 ευρώ. Τέλος, εγώ δοκίμασα και τη γκαζόζα Χιονάτη με γεύση τσιχλόφουσκα, πραγματικά... άλλο φρούτο, υπέροχη... ( μικρό μπουκαλάκι στα 2,50 ευρώ ).

Είναι μια από τις περιπτώσεις που τόσο η ατμόσφαιρα όσο και το φαγητό σε κάνουν και ξεχνιέσαι... γι αυτό η παραμονή μας στο Παλιό Ταχυδρομείο παρατάθηκε κατά πολύ, πέραν του τυπικού 2ωρου που αφιερώνει κάποιος για ένα συνηθισμένο γεύμα. Αν δεν υπήρχαν σχέδια after και για απογευματινό κοκτέιλ, σε μία άλλη αυλή του Χαλανδρίου, θα είχαμε βραδιάσει εκεί.
Το κλείσιμο, όπως και να ΄χει, ήταν κι αυτό γλυκό, αφού μαζί με το λογαριασμό ( 53 ευρώ, με απόδειξη, για 3 άτομα ) μας κέρασαν και 5 μεγάλα κομμάτια από το περίφημο χειροποίητο παστέλι τους.

Το Παλιό Ταχυδρομείο μας άφησε άριστες εντυπώσεις και μια άκρως αισιόδοξη αύρα.
Ενδείκνυται για κάθε πιθανή σύνθεση παρέας και προσωπικά το προτείνω με κλειστά μάτια!!! Φορτώστε παρείστικη διάθεση και πηγαίνετε!!!

Το σύνολο όσων δοκιμάσαμε, κινήθηκαν σε άρτιο γενικά επίπεδο, το έχουν το συνολικό πακέτο που γοητεύει έναν νέο πελάτη, η κουζίνα διαθέτει και τεχνογνωσία και φαντασία, τα πιάτα μας ήρθαν σε σωστούς χρόνους, οι τιμές είναι ανταγωνιστικές για την συγκεκριμένη ποιότητα που προσφέρουν και η ομορφιά της αυλής σίγουρα θα σας κάνει να θέλετε να ξαναπάτε.

Εμάς μας κέρδισε και σίγουρα θα μας ξαναδεί!!!

30 Ιουν 2017

Την περασμένη Παρασκευή το βράδυ, ύστερα από κράτηση, πήγαμε δύο άτομα στο Παλιό Ταχυδρομείο, μετά από τόσες καλές κριτικές στο σάιτ μας. Πραγματικά, άξιζε τον κόπο. Το μαγαζί λειτουργεί καθημερινά από 14.00-02.00.

Άνοιξε πριν δυο χρόνια και κατάκτησε τις καρδιές των Χαλανδριωτών και όχι μόνο. Το όνομα του κυριολεκτεί, αφού στεγάζονταν κάποτε εκεί τα ΕΛΤΑ της περιοχής, ενώ τώρα βρίσκεται καταμεσής της πιάτσας του Χαλανδρίου, στη Σοφοκλή Βενιζέλου, πρώτη παράλληλη δεξιά της Ανδρέα Παπανδρέου, περίπου στη γωνία της με την Σωκράτους. Ήμασταν και τυχεροί στο πάρκιν, βρίσκοντας θέση με το πρώτο στο διπλανό τετράγωνο!!

Η αυλή καταπράσινη, με φυτά, δέντρα και γλάστρες, μου θύμισε κυκλαδίτικο νησί, και μάλιστα ακούσαμε πως κάποιος ιδιοκτήτης είναι νησιώτης από την Ανάφη. Τίποτα δεν είναι τυχαίο τελικά… Όμως, είχα την ευκαιρία να περιδιαβώ και τους δύο εσωτερικούς χώρους που μου αρέσανε εξίσου, με την καλαίσθητη διακόσμηση, το παλιό ραδιόφωνο, τους καθρέφτες, τα υφαντά κουρτινάκια, την παρουσία του ξύλου σε τραπέζια και καθίσματα, και γενικά την παλιά αρχοντιά που σπανίζει στις μέρες μας, της ταχύτητας και των παγκόσμιων αγορών…

Δυο-τρία νέα παιδιά έβαζαν τα δυνατά τους για να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις ενός χώρου ασφυχτικά γεμάτου, και μας εντυπωσίασαν από το αποτέλεσμα. Τους ζητήσαμε να μην μας έρθουνε όλα τα πιάτα μαζί, γιατί θυμάμαι πως ήταν ένα από τα μειονεκτήματα στο παρελθόν, και τελικά το πετύχαμε αρκετά, όπως θα εξηγήσω από τη σειρά των πιάτων του καταλόγου τους, που προφανώς είναι καρτέλα – φάκελος, τι άλλο, ταχυδρομικός, με όλα τα συμπαρομαρτούντα, δηλαδή γραμματόσημα, σφραγιδάκια και τα σχετικά…

Στην αρχή, μας φέρανε το ζυμωτό τους ψωμάκι, ελίτσες και παξιμαδάκια, και κατόπιν τη χορταστική και δροσερή πολίτικη σαλάτα τους και τη φάβα Φενεού, πολύ νόστιμα όλα για εισαγωγικά πιάτα!

Μετά ακολούθησε ένας συμπαθητικός καγιανάς, και εννοείται ο κλασικός φουρνιστός Κρητικός ανθότυρος με πιπερόμελο Φλωρινιώτικο, που έγραψε…

Τα συνοδέψαμε με δύο μπύρες, πληρώσαμε για όλα 30 €, θα ξαναπάμε σύντομα και φυσικά σας το προτείνουμε ανεπιφύλαχτα!!

17 Απρ 2017

Μεγάλη Παρασκευή και όπως κάθε χρόνο αποφασίσαμε με παρέα να βγούμε το μεσημέρι για φαγητό. Δυστυχώς από την αρχή της ημέρας τα πάντα έδειχναν ότι δεν θα πάνε καλά. Ενώ είχαμε κλείσει τραπέζι από την προηγούμενη μέρα σε μαγαζί με συγκεκριμένο μενού και τιμή με πήραν τηλέφωνο 2 ώρες πριν να που πούν ότι για κάποιο λόγο οι τιμές άλλαξαν (προς τα πάνω φυσικά). Δυστυχώς δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για αυτό αφού μας ειδοποίησαν την τελευταία στιγμή και πήγαμε. Εκεί μας περίμενε και μια ακόμη έκπληξη... ενω τα παιδιά είχαν συγκεκριμένη τιμή το μαγαζί μας είπε ότι θα μας τα χρεώσει κανονικά. Κάπου εκεί και ενώ η πίεση είχε φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα αποφασίσαμε να φύγουμε και να πάμε αλλού.

Και εκεί που είχαμε απελπιστεί μας έσωσε το ask4food. Ψάχνοντας για μεζεδοπωλεία στα ΒΠ και κυρίως στο Χαλάνδρι βρήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί (Παλιό Ταχυδρομείο) που φιγούραρε πρώτο στα μαγαζιά όλων των ΒΠ. Μετά από τα κλασικά τηλέφωνα (για να δούμε αν υπάρχει τραπέζι) αποφασίσαμε να πάμε και να φάμε εκεί. Και τελικά όχι μόνο δεν απογοητευτήκαμε αλλά ανακαλύψαμε και ένα εξαιρετικό μαγαζί.

Κατ'αρχή η αυλή στην οποία και κάτσαμε ήταν υπέροχη. Αν και στην αρχή φάγαμε μερικές ψιχάλες στην συνέχεια ήταν όλα εξαιρετικά. Σε καναμήνα που θα έχει και περισσότερη ζέστη πιστεύω ότι θα είναι ονειρικά.

Το προσωπικό ήταν πολύ καλό και τα πάντα τα έφεραν σωστά και στην ώρα τους. Νέα παιδιά που ήξεραν την δουλειά, τυπικά και φυσικά πολύ ευγενικά.

Από φαγητά πήραμε τα εξής (5 μεγάλοι και 3 παιδιά):

Γάβρος μαρινάτος (x2): Πάρα πολύ νοστιμος και σίγουρα σπιτικός
Χταπόδι ξιδάτο: Και εδώ είχαμε ένα πολύ νόστιμο πιάτο, με το χταπόδι να είναι απίστευτα μαλακό και νόστιμο
Καπνιστό Σκουμπρί: Εκπληκτικό το σκουμπρί του, το οποίο ήρθε ζεστό ζεστό. Ένα από τα καλύτερα πιάτα του και σίγουρα ένα από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.
Πατάτες φούρνου (x4): Εδώ έπαθα πλάκα. Δεν το περίμενα να είναι τόσο νόστιμες. Πήραμε 2 μερίδες και φυσικά κάναμε και refill με 2 ακόμα!
Ντολμαδάκια Γιαλαντζί: Νόστιμα μεν αλλά έχω φάει και καλύτερα. Δεν μπορώ να πω ότι δεν μέτραγε σαν πιάτο αλλά τα υπόλοιπα ήταν τόσο απίστευτα που ένα απλά καλό πιάτο δείχνει πιο κάτω απ'ότι στην πραγματικότητα είναι.
Μπουγιουρνί: Δεν έχω συνηθίσει το μπουγιουρνί με τόσα τυριά. Παρ'όλα αυτά ήταν πολύ νόστιμο και φαγώθηκε πάρα πολύ γρήγορα
Καπνιστό λουκάνικο: Απλά επικό! Ένα από τα καλύτερα πίατα που μας έφερε. Πραγματικά υπέροχο.
Τηγανιά κοτόπουλο: Άλλο ένα υπέροχο πιάτο. Σίγουρα από τα καλύτερά του πιάτα.
Τηγανιά χοιρινή: Με διαφορά το καλύτερό του πιάτο. Πάθαμε πλάκα όλοι μας. Μαγειρεμένη στην εντέλεια και με ένα εντελώς διαφορέτικό τρόπο απ'ότι έχουμε συνηθίσει αλλά πραγματικά υπέροχη. Ένα πίατο που το ψηφίσαμε όλοι σαν καλύτερο.
Μοσχάρι με πουρέ γλυκοπατάτας: Νόστιμο πίατο με πολύ ωραίο πουρέ και μαλακά κομμάτια μοσχαριού σε πήλινο σκεύος.
Να μην ξεχάσω να πω ότι για κέρασμα μας έφερε στην αρχή πολύ ωραίες μικρές ζαρωμένες ελιές με 2 παξιμαδάκια και στο τέλος σπιτικό ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ παστέλι.

Μαζί με τα ούζα, τις μπύρες και τα αναψυκτικά πληρώσαμε μόνο 101 ευρώ και όχι μόνο σκάσαμε από το φαί... δεν μπορούσαμε να σηλωθούμε από το τραπέζι για να φύγουμε. Με τόσο φαγητό το να δώσουμε περίπου 16 με 17 ευρώ το άτομο και κανα τάληρο τα πιτσιρίκια είναι απίστευτο value for money όχι μόνο για την ποσότητα αλλά και για την ποιότητα του φαγητού. Αν και μένω αρκετά μακριά από τα Χαλάνδρι είναι δεδομένο ότι θα ξαναπάω. Μπράβο και πάλι μπράβο.

21 Φεβ 2017

Θέλαμε να πάμε 3 άτομα για φαγητό και ποτό, μια Κυριακή βράδυ στις 7 το απόγευμα (12η Φεβρουαρίου), στο Παλιό Ταχυδρομείο. Πήρα λοιπόν να κλείσω τραπέζι από τις 1:30 το μεσημέρι, και μου είπαν ότι για τις 7 το βράδυ δεν κλείνουν τραπέζι, εξάλλου είναι πολύ καλή ώρα και δεν χρειαζόταν (διότι θα έχουν φύγει οι μεσημεριανοί)...

Φτάνοντας εκεί είδα ότι έχει 3 τραπέζια άδεια, οπότε λέω καλά μου είπαν στο τηλέφωνο. Πηγαίνοντας όμως να κάτσω με ενημέρωσαν ότι και τα τρία έχουν κρατηθεί για τις 8 το βράδυ. Δεν έβγαλα άκρη γιατί σε εμένα δεν κάνανε κράτηση και στους άλλους κάνανε, και με ενημέρωσαν ότι έχει τραπέζια "έξω¨.
Να διευκρινίσω εδώ ότι το "έξω", δεν είναι ακριβώς έξω, είναι κάτι ενδιάμεσα στην εξώπορτα, την μεσόπορτα και την πόρτα της τουαλέτας, όχι και πολύ ωραίος χώρος, αντίθετα στριμωγμένα, σκοτεινά, και κάθε φορά που άνοιγε η εξώπορτα, ξεπαγιάζαμε στο κρύο, εξού και η βαθμολογία για εξυπηρέτηση και χώρο. Πάντως ο κανονικός έξω χώρος στην αυλή φαινόταν καλός... για καλοκαίρι!!!
Το μόνο θετικό που είχε το "έξω" ήταν ότι είχε σχετικά λιγότερη βαβούρα απ΄'οτι μέσα που είχε πολύ φασαρία.

Στο ζουμί τώρα...

Μας φέρανε μαζί με τα πιάτα, ένα πιατάκι με κάποιες ελιές και ΕΝΑ παξιμάδι, καλή σαν σκέψη αλλά φτωχή σαν εκτέλεση.

Πήραμε,

1. Μια σαλάτα ντάκο, που αρχικά μου φάνηκε μικρή στο μάτι, αλλά τελικά κράτησε πιο πολύ από ότι περίμενα. Ήταν περιποιημένη, με το ανθότυρο της, το παξιμάδι που μετά από λίγο είχε μαλακώσει και κοβόταν και με το πιρούνι, πολύ καλή επιλογή.

2. Τραχανά με λουκάνικο, ωραίος συνδυασμός, με αρκετό λουκάνικο, απλά πέτυχα 1-2 κομμάτια που δεν ήταν πολύ καλά, αλλά γενικά δεν μου χάλασε την αίσθηση του πιάτου.

3. Μανιτάρια τηγανιά, περίεργα στην όψη, μιας και ήταν κατάμαυρα (ή έτσι φαινόντουσαν λόγω απόλυτης έλλειψης φωτισμού), αλλά πολύ ευχάριστη έκπληξη μιας και ήταν πολύ εύγευστα, με ιδιαίτερη γεύση και ελαφριά τηγανισμένα (χωρίς πολλά λάδια, δεν μου πέσανε βαριά... )

4. Ψαρονέφρι με Μαστέλο Χίου, αυτό το πιάτο πραγματικά τα έσπαγε!! Πολύ καλοψημένο και ζουμερό ψαρονέφρι, με ψημένο μαζί με ντομάτα από πάνω και πάνω από την ντομάτα μια μεγάλε στρώση μαστέλο!!

5. 2x 500ml λευκό κρασί, πολύ αξιοπρεπές.

Φεύγοντας, μας κέρασαν και κάποια μικρά παστελάκια με σουσάμι, μια χαρά ήταν, ότι έπρεπε.

Γενικά τα πιάτα ήταν πολύ καλά όλα, με αποκορύφωση το ψαρονέφρι, γι'αυτό και το 4 στη γεύση.

Οι μερίδες κάπως προς το μικρές θα έλεγα, ή αλλιώς μεγάλοι μεζέδες, αλλά παρόλα αυτά 4 στη σχέση τιμή ποσότητας, μιας και μας βγήκε 10,50 ευρώ το άτομο μόνο!

Το συμπέρασμα είναι ότι πηγαίνετε οπωσδήποτε για το φαγητό, απλά περιμένετε να ανοίξει ο καιρός, διότι σαν χώρος αξίζει μόνο η αυλή.

29 Σεπ 2017

Το παλιό ταχυδρομείο ήταν στη λίστα με τα μεζεδοπωλεία "should go" εδώ και καιρό και ένα βράδυ Παρασκευής μετά από βόλτα στο Χαλάνδρι βρήκαμε τραπέζι στο Παλιό Ταχυδρομείο. Όχι στην αυλή αλλά μέσα κάτι που μας βόλεψε γιατί μια ψύχρα την είχε η βραδιά. Το προσωπικό από την αρχή σε κερδίζει καθώς όλοι ήταν ευδιάθετοι και με διάθεση να σε εξυπηρετήσουν. Καθίσαμε στο τραπέζι ακριβώς δίπλα στην τουαλέτα και δεν ήμασταν πολύ άνετα αλλά βάζω 4 γιατί ήταν δική μας επιλογή καθώς υπήρχαν και άλλα άδεια τραπέζια.

Μας έφεραν νερό και τις ελίτσες με το παξιμάδι (κλασική αξία απ΄ότι φαίνεται) και στη συνέχεια παραγγείλαμε ψωμάκι, ροζέ κρασί, 1/2 κιλό αρχικά που στην πορεία προστέθηκε άλλο 1/2, σαλάτα με πλιγούρι, καλτσουνάκια (ζητήσαμε και μας έφεραν μισά με τυρί και μισά με χόρτα) και το ψητό κολοκυθάκι με το τυρί και τον παστουρμά.
Θα ξεκινήσω με το κρασί. Ελαφρύ χωρίς να σε πειράζει αν και μου φάνηκε ακριβούτσικο (5€ το 1/2).

Η σαλάτα πεντανότιμη, αν όχι η πιο ωραία ταμπουλέ που έχω φάει, με χοντρό αλάτι που της ταίριαζε υπέροχα. Αυτή στα 5€. Τα καλτσουνάκια νόστιμα αλλά θεωρώ ότι κάτι τους έλειπε (5,5€ αυτά) και το κολοκύθι ιδιαίτερο, αν και δε θα το επέλεγα ξανά. Όπως μας εξήγησε ο σερβιτόρος ήταν ψητό και όχι τηγανητό κάτι που μετράει στα συν του φυσικά.

Το κολοκυθάκι στα 6€. Επιπλέον το ψωμάκι ήταν με 1€ το άτομο, ωραίο και μπορεί ζυμωτό. Στο τέλος μας ήρθε το κέρασμα το χειροποίητο παστέλι. Που μόνο γι΄αυτό θα ξαναπήγαινα!! Όλα αυτά (φαγητό, ποτό) μας βγήκε περίπου 29€.

Σε σχέση με ότι κυκλοφορεί μου φάνηκαν λίγο τσιμπημένες οι τιμές αλλά οι γεύσεις ήταν αρκετά καλές για να το δικαιολογήσουν.

12 Ιούλ 2017

Κυριακή βράδυ 10/7/17 και η επίσκεψή ξεκίνησε με μεγάλες προσδοκίες... τα φαγητά τελικά θα τα χαρακτήριζα λίγο απαράδεκτα, τα αμπελοφάσουλα αδιάφορα και γεμάτα με ίνες, ο καγιανάς κι αυτός αδιάφορος, τα μύδια τα αφήσαμε σχεδόν όλα, άνοστα με κάποια ιδιαίτερη άγνωστη γεύση και υφή του μυδιού λίγο χορταρένια, ωραίο το ψαρονέρφι και το μοσχαράκι με πουρέ γλυκοπατάτας καλή η πολίτικη σαλάτα και γλυκερό το ξηρό ανθότυρο.

Το μενού του μαγαζιού σύντομο, χωρίς να περιλαμβάνει γλυκά. Τα παιδιά ευγενικά στο σέρβις μέχρι που ο σερβιτόρος μας έκανε έντονη παρατήρηση για το παγωτό ξυλάκι που έτρωγαν τα δύο παιδάκια της παρέας μας ενώ το πήραν από το περίπτερο.

Εάν σερβίρει γλυκά το μαγαζί καλό είναι να τα γράφει στον κατάλογό του, κι αν είναι τέτοια τα φαγητά κάπως πρέπει να ξεγελάσουν την πείνα τους τουλάχιστον τα παιδιά.

06 Ιαν 2017

Όπως φαίνεται και από την βαθμολογία μου είμαι πολύ ευχαριστημένη. Έχω επισκεφθεί το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο δεκάδες φορές και οι εντυπώσεις μου παραμένουν απλά οι καλύτερες.

Χειμώνα, καλοκαίρι, μεσημέρι, βράδυ είναι πάντα το ίδιο ωραία. Για το τι θα δεις στο εσωτερικό σε προδιαθέτει το ανακαινισμένο νεοκλασσικό και η πανέμορφη αυλή του. Μπαίνοντας σε υποδέχεται ένας ζεστός χώρος με ρετρό διακόσμηση που σε μεταφέρει σε άλλη δεκαετία.

Σκούρα καλοδιατηρημένα ξύλινα έπιπλα, λευκά σεμεδάκια και παλιά γραμμόφωνα είναι λίγα από τα στοιχεία που συνθέτουν τη διακόσμηση του μαγαζιού.
Για τους μεζέδες δεν έχω να πω πολλά καθώς τα έχω δοκιμάσει όλα μα όλα και δίνω συγχαρητήρια. Έχω μια ιδιαίτερη προτίμηση στον τραχανά (όσο περίεργο και αν ακούγεται, δοκιμάστε τον και δεν θα χάσετε), στα μανιτάρια και στο μοσχαράκι με πουρέ γλυκοπατάτας.

Παραγγείλτε άφθονη ρακί και συνδυάστε την με τους υπέροχους μεζέδες. Θα περάσουν οι ώρες χωρίς να το καταλάβετε! Όσο για τις τιμές είναι ανάλογες της ποιότητας.
Μικρή, περιεκτική κριτική με ένα μεγάλο μπράβο στο μαγαζί!

Καλή διασκέδαση!

10 Δεκ 2016

Κυριακή πεινασμένοι ψάχνουμε στο χαλάνδρι σε κριτικές για μαγαζι και πεφτουμε στο παλιο ταχυδρομείο. λεμε ωραια τα γραφουν οι αλλοι ας το δοκιμάσουμε.
Θα ξεκινήσω με τον χωρο εξυπηρέτηση και το οικονομικο μέρος. Ολα ηταν πολυ καλα τα παιδια χαμογελαστα ο χωρος ωραιος λιγο κοντα τα τραπεζια αλλα οχι ενοχλητικά. Για αυτα που πήραμε μας βγηκε περιπου 10 ευρω το ατομο.
Επειδη ειμαι καλοφαγάς τα πιάτα μου φάνηκαν μικρα, τωρα οσο βαθια και να ειναι ειναι μικρα, δεν ειναι για να σκασεις στο φαγητο μαλλον αλλα να συνοδεύσεις κουλτουριαρικα το τσιπουρο σου και να αγναντευεις το υπερπεραν!
Πηραμε μια σαλατα πολιτικη, δεν καταλαβα ακομα τι ειχε, η βαση ηταν ενα λάχανο τουρσι ισως κατι τετοιο. Θα ηθελα να έχει κι αλλες επιλογές, μια πρασινη η ντοματα ας πουμε.
Ανθοτυρο με μαρμελαδα, σαν ποσοτητα καλη αλλα σαν γευση δεν μπορω να πω οτι τρελάθηκα με τον συνδυασμο αυτο.
Ντακος νομιζω καλος γευστικος αλλα και παλι οταν καθεστε 6 ατομα και περιμενετε πεινασμενοι και σου ερχεται ενα μικρο πιατακι, αρχιζεις και βλέπεις τους αλλους στην παρεα σου σαν τα western ετοιμος να μονομαχίσεις για μια μπουκιά!
Πατατες φουρνου, δεν μου αρεσουν που δεν μου αρέσουν νομιζω οτι ηταν ξαναζεσταμένες, μαγαζι χωρις πατατες τηγανητες λιμάνι χωρις καράβια(δικο μου)!!
Κολοκυθακια παστουρμα, και αυτο το πιατο μέτριο, θα ηθελα ο παστουρμας να ειναι σε φετες οπως ειναι κανονικα οχι ψιλοκομμένος
Χοιρινη τηγανια, δεν ειναι η ριγανατη, σαν να εχει μια σαλτσα αλλα σαν γευση νομιζω οτι αυτο ηταν το καλυτερο σε σχεση με τα υπολοιπα.
Μπουγιουρντι, πολυ σαλτσα πολυ ανακατεμενο πολυ θαμπο πιατο δεν ξερω. Θα ηθελα μια πιο απαλη κοκκινη σαλτσα και τα κομματια κρέατος να ξεχωριζουν. δεν ειναι της γευσης μου γενικα αλλα θα μπορουσε να με ειχε εντυπωσισει αν ειχε φτιαχτει διαφορετικα.
Και το κοτσι που το βαλαμε στην μεση, και αυτο ηταν γευστικα πολυ καλο πιατο με μια σαλτσα μαλλον μπαρμπεκιου νομιζω.
Σε γενικες γραμμες αν ηταν δικο μου μαγαζι θα εβαζα λιγα παραπανω ορεκτικα, οπωσδηποτε φρεσκιες σαλατες και πατατες τηγανητες και θα αλλαζα την γευση στα ηδη υπάρχοντα ορεκτικα. Τωρα για την ποσοτητα ειναι καθαρα θεμα του μαγαζιου, τα πιατα ειναιι κοντα στα 5 ευρω αλλα το να το βαλεις 7 ευρω και να ειναι μεγαλυτερο εγω παλι θα το πληρωνα. Ειναι κριμα γιατι σε γενικες γραμμες ειναι ωραιο μαγαζι, αλλα η γευση δεν το υποστηριζει.
Υ. Γ. ειχε και καποια θαλασσινα τα οποια δεν τα δοκιμασαμε, ισως εκεινα να ειναι πιο ωραια.