Ταξινόμηση:

Σπανίως επιλέγουν άλλοι την τοποθεσία που θα μας φιλοξενήσει όταν είμαι εγώ στην παρέα. Και αυτό γιατί είμαι πολύπαθη και μετά τα 100 πρώτα πατατομαγαζα, μου δόθηκε πράσινο φως να επιλέγω που θα μας ταΐσουν. Όταν λοιπόν, φίλος του κολλητού ανακοίνωσε την τόποθεσια, ξίνισα τα μούτρα και περίμενα να μας βγει περλιτσα το ρουμπίνι για να γκρινιάξω απερίσπαστη. Και μου το χάλασαν!

Μα, εδώ που τα λέμε, και να μην με εμπόδιζε το μαγαζί να επιδωθω στο αρχαίοτερο σπορ που αγάπησαν ποτέ οι γυναίκες (καλε, τη μουρμούρα εννοώ που πήγε το μυαλό σας;), μου το κατέστρεψε έτσι και αλλιώς το τεράστιο χαμόγελο των δυο απερίγραπτων τύπων που κάθονταν στο πρώτο τραπέζι πίστα της αυλης και μασουλαγαν ψιλές ελιτσες περιμένοντας την κυρία επι των τιμών, και την σχεδόν κυρία επι των ατιμων.

Για το χώρο θα είμαι λακωνική. Έχει αυλή, υπέροχη αυλή, στο κέντρο του Χαλανδρίου. Είναι ήσυχη, όμορφη και εντεχνοϋποκρουσιζουσα. Με πεντακάθαρες τουαλέτες. Αυτά αρκούν. Να πατε.

Στο σέρβις παράπονα δεν είχα, νέα παιδιά με έξι πόδια και δεκατρία χέρια ο καθένας για να την παλέψουν με τόσο κόσμο, πιθανολογώ ότι τους κάνουν μπάνιο στο Θερμαϊκό προκειμένου να μεταλλαχθούν σε πολύποδα πριν τους προσλάβουν. Τραπέζι δε βρίσκεις ελεύθερο ούτε αν το φέρεις απ το σπίτι σου. Τα δε τραπέζια είναι τόσο κοντά που όλοι ανεξαιρέτως στην παρέα μας κοντέψαμε να βγάλουμε γκομενα απ την γειτνιαζουσα σε απόσταση 6 ποζιτρόνιων κοριτσοπαρεα.

Το μενού τους κρητικοφερνει.

Εμείς είχαμε τα εξής εμπόδια ως παρέα. Έναν που βλασφημει ανερυθριαστα και δεν τρωει χοιρινό. Αλήθεια δεν ξέρω γιατί τον συμπάθησα μετά από αυτή την αποκάλυψη, η οποία τιμωρήθηκε με άμεση παραγγελία απακιου, μήπως και τον προσηλυτισουμε. Μάταιο. Το απάκι, όμως, ήταν μπόλικο, σε λεπτές φέτες, και έχανε την παράσταση απ το κρεμμύδι-πικλα που έχουν θάψει από κάτω του. Να τρως γουρουνάκι και να θυμάσαι την πικλα, μη σου τύχει. (6€)

Είχαμε μια που θέλει ντάκο μέχρι και σε μεξικανικό. Και ντάκο της πήραμε. Ήταν ωραίος και ζουμερός, όπως ακριβώς πρέπει να είναι όλοι οι ντακοι, απλά στο ένα τέταρτο της μερίδας που θα σου φερναν στην Κρήτη. Προάγεται (5.5€)

Είχαμε έναν μυστήριο που δεν τρωει λαχανικά, όποτε αποκλείστηκαν τηγανιές, σαλάτες και λοιπές νοστιμιές. Ναι και γω απορώ τι του βρίσκω και τον κάνω παρέα τόσα χρόνια. Ο μυστήριος υπέδειξε το συκώτι, που ήρθε σε κυβάκια μέσα στο σάλτσοζωμο του, νόστιμο γιατί αυτό το κρέας αδυνατεί να είναι κακογευστο, αλλά παραψημενο. Το συκώτι το παιρνεις αν εισαι και λίγο ωμοφαγος, μη το μαγαρίζετε το δόλιο στο μαγείρεμα. (6€)

Από τις δεσποσυνες δίπλα βλεφαριασαμε την τηγανιά μανιταριών, η οποία όταν κατέφθασε σίγουρα δεν ήταν αυτό που περιμένεις. Χοντροκομμένα κομμάτια από ασπρομανιταρα, μέσα σε μια σκουρόχρωμη σάλτσα που είχε φτιαχτεί με προσθήκη κρασιού. Περίεργος συνδυασμός, αλλά όπως όλα τα περίεργα, μου άρεσε. (6€)

Τελευταίο πιάτο η ρεβιθάδα γάστρας, που πρόλαβε και παράγγειλε ο μη χοιρινοφαγος λάτρης της γυμναστικής -Θεέ μου, με τι παρέες έμπλεξα, η μαμά μου θα με αποπληρώσει. Πιάτο που αγαπώ και δεν μπορώ να το κρίνω ποτέ αυστηρά, και αυτή δεν μου Άφησε και περιθώρια. Σωστά βρασμένη, άψογα χυλωμένη. Big, big yes. (5.5€)

ΗρθΑν ακολουθούμενα από 2 μερίδες μαλακό ψωμί, που βασικά είναι απαραίτητο γιατί όλα τα πιάτα έχουν από έξι δάχτυλα σάλτσας. Εμείς κάναμε διαγωνισμό και ξεκαθαρα νίκησα, αν κι είχα σκληρό ανταγωνισμό. (2x 1.5)

Στα ποτά θα πω ότι δεν το έχουν με την τιμολόγηση, αλλά χαλάλι. Μας πότισαν 3 άλφα (3.5€ έκαστη) μια μαμος (4€) και ένα τέταρτακι λευκό κρασί για τη φίλη μου που δεν ξέρει να ζει. Σύνολο 49€, τίμια και άξια.

Θα ξαναπηγαινα; Sir, yes sir. Γιατί μπορεί η ομάδα που κατεβάσαμε να ήταν από αυτές που δεν χάνουν, αλλά και το ίδιο το μαγαζί ήταν πολύ ευχάριστο. Βέβαια τόσο δυνατά που γελούσα μπορεί να μην με ξαναβάλουν μέσα, αλλά αυτό είναι ένα ρίσκο που πρόκειται να παρω έτσι κι αλλιώς. Εγκρίνεται.

07 Μαι 2018

4 ενήλικες και 2 παιδιά βγήκαμε Πρωτομαγιά για φαγητό κατοπιν κρατησης 2 μερες πριν σε αλλο ενα εστιατόριο απο την wish list (που ολο ίδια η μεγαλύτερη γινεται αντι να μικραίνει παρα το γεγονος οτι βγαινουμε 2-3 φορές την εβδομάδα για φαγητό)

Χώρος (4/4):

Φοβερή αυλή στο κέντρο του Χαλανδρίου μια ηλιολουστη ξεγνοιαστη ημέρα. Αρκετα τραπεζια εμεις ειμασταν σε μια γωνία με ανετο τσιμεντενιο πάγκο με μαξιλαρακια και ξυλινες καρέκλες (λίγο άβολες). Τα τραπέζια θα τα χαρακτήριζα σχετικά μικρά αλλα λογικό μιας και ειναι μεζεδοπωλείο. Το παρκινγκ γενικά στο Χαλάνδρι ειναι άστα να πάνε όμως.

Γεύση (3/4):

Ο καταλογος καλή ποικιλία με ορεκτικα, σαλατικα, κρεατικά και ψαρικά. Δοκιμασαμε:

Ντακο (2 μερίδες) (7/10)

Ντολμαδάκια (6.5/10)

Τυροκαυτερή (7.5/10)

Τηγανιά χοιρινή (8/10)

Τηγανιά κοτόπουλο (8/10)

Σαλάτα πλιγούρι (7.5/10)

Κοντοσούβλι απο ζυγούρι (8/10)

Ψαρονέφρι με τυρι και ντομάτα (2 μερίδες, βαθμολογία 7.5/10)

Γραβιέρα με μέλι (6/10)

Ανθότυρο ψημένο με σως κεράσι η κάτι τέτοιο (7.5/10)

Αλμύρα (χόρτα, βαθμολογία 7.5/10)

1 βανίλια υποβρύχιο (8/10)

2 γιαούρτια μερίδες με γλυκό του κουταλιού (7/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Σχετικές καθυστερήσεις υπηρχαν στο σέρβις αλλά λογω της ημέρας δικαιολογώ κάπως καθώς όχι απλά ήταν γεμάτο και μέσα και έξω το μαγαζί αλλά τα τραπέζια ξαναγεμίζανε αμέσως.

Μπέρδεμα στα πιάτα δεν υπήρχε αλλα και εδώ τα πιάτα ερχόντουσαν οπως να ναι. Οτι ετοιμαζόταν ερχόταν δεν παν να ηταν ορεκτικό μετα το κυρίως κτλ. Απλα ερχόταν!!

Value for money (3/4):

Τα πιάτα που ανέφερα μαζί με 5 αναψυκτικά Χιονάτη απο την Πέλλα (γκαζόζα, cola και λεμονάδα) και μικρά παστέλια κέρασμα, κόστισαν περιπου 120 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Εάν ξεπεράσεις το πάρκινγκ που ειναι απίστευτα δύσκολο πιστεύω οτι το καλοκαιρι στην αυλή το Παλιό ταχυδρομείο είναι ένα καλό μεζεδοπωλείο που δεν θα σας απογοητεύσει. Τώρα το εάν θα σας ενθουσιάσει;Όπως έχουμε πει εξαρτάται απο την ημέρα, τα γούστα και πάρα πολλούς άλλους παράγοντες!!