25 Μαι 2017

Η εποχή αλλάζει και μας ανοίγει την όρεξη για βόλτες... σε ανοιχτές ταράτσες με θέα στον ουρανό και σε ολάνθιστες αυλές με την ανάμνηση κυκλαδίτικου νησιού. Τα πρώτα ζεστά μεσημέρια, που σε ξεσηκώνουν να φορτώσεις την παρέα στο αυτοκίνητο. Το αντίδοτο στον χειμώνα που έφυγε και η πρόγευση στο μακρύ καλοκαίρι που έρχεται, είναι ακριβώς αυτά τα μεσημεριάτικα ραντεβού της ραστώνης με τους κολλητούς, εκεί, ανάμεσα στις 4 με 6 το απόγευμα, που ο χρόνος μοιάζει να σταματά.

Το Παλιό Ταχυδρομείο είναι αυτή ακριβώς η εικόνα, και το νιώθεις μόλις ανοίξεις την αυλόπορτά του και βρεθείς στο ρετρό σκηνικό του. Όπου κι αν κοιτάξεις, είναι μια άλλη εποχή.
Προτείνω να προνοήσετε για κράτηση, αν δεν θέλετε να στενοχωρηθείτε, εκτός κι αν πάτε ώρες σαν αυτές που αναφέρω πιο πάνω.
Ανηφορίζοντας την Αγίας Παρασκευής συναντάτε τη Σοφοκλή Βενιζέλου στα δεξιά.
Εγώ εκείνη την ημέρα, 3 Μαίου, στάθηκα σκανδαλωδώς τυχερή και βρήκα να παρκάρω ακριβώς απέξω ( φίλε pass1, προτίμησα τελικά να διαβώ την σιδερένια πόρτα του, παρά να πάω να παίξω λόττο χαχαχα... ). Για βράδυ, την υπομονή του Ιώβ ας την έχετε στο τσεπάκι.

Συναντήσαμε κεφάτα νεαρά παιδιά στο σέρβις, απολύτως ευγενικά και χαλαρά. Μας έδωσαν 3 επιλογές τραπεζιού και μας προέτρεψαν να διαλέξουμε έναν από τους χτιστούς καναπέδες με τα μαξιλάρια, για πιο μεγάλη άνεση. Η αυλή το απομεσήμερο, όαση πραγματική.
Στη κέντρο δεσπόζει το υπέροχο νεοκλασικό κτίσμα που στέγαζε παλιά το Ταχυδρομείο του Χαλανδρίου και ολόγυρα πράσινο παντού, γλαστράκια, φαναράκια, λουλούδια, ησυχία, απλότητα και ομορφιά.
Για εκτενέστερη περιγραφή του μέσα χώρου ( που του έριξα μια ματιά και μου άρεσε, αν και το στρίμωγμα των τραπεζιών είναι εμφανές ) μπορείτε να συμβουλευτείτε τις προηγούμενες πολύ καλές κριτικές. Εγώ είχα στο μυαλό μου εξαρχής την αυλή και δεν με απογοήτευσε!!!

Η καρτελίτσα του μενού, μέσα στο πνεύμα και αυτή, σαν φάκελος ταχυδρομικός με σφραγιδούλες, γραμματόσημα και τα σχετικά, διπλής όψης, στη μια πλευρά οι μεζέδες, στην άλλη τα ποτά.
Να κάνω κιόλας ένα update, έχουν γίνει αξιοσημείωτες αυξήσεις στις τιμές, σχεδόν σε όλα ( ήταν που ήταν στο ναδίρ, ήρθε και ο φπα ).
Για το μέγεθος των πιάτων, που έχει υπάρξει ντόρος φοβερός, όντως δείχνουν μικρά σε ποσότητα, αλλά δεν είναι. Έκρινα τις μερίδες αρκούντως μπαμπάτσικες σε όλα και εμείς τελικώς μια χαρά χορτάσαμε κι ευχαριστηθήκαμε.
Επιλογές και σε κρεατικά και σε θαλασσινά, θα καλύψουν όλα τα γούστα. Γεύσεις ελαφρώς πειραγμένες, που μάλλον σε προκαλούν και σε δυσκολεύουν ποιά να διαλέξεις και ποιά να αφήσεις. Τα ποτά και τα αποστάγματα αρκετά τσιμπημένα.

Το νεράκι παγωμένο, έρχεται αμέσως, ασυζητητί σε δική τους μποτίλια, μαζί με καλωσόρισμα παξιμαδάκια με ελίτσες ζαρωμένες. Επίσης, εξαιρετικό ζυμωτό ψωμάκι, που χρεώθηκε 1 ευρώ.

Συσκεφθήκαμε χαμηλοφώνως και τελικά επιλέξαμε: Πολίτικη σαλάτα, σε μια διαφορετική εκδοχή, ευτυχώς ελάχιστα ξυδάτη και πιο πολύ γλυκιά, ενισχυμένη με παντζάρι, όσπρια και τραγανούς ξηρούς καρπούς, αρκετά καλή ( 5 ευρώ ). Τυροκαυτερή χειροποίητη ( 4 ευρώ ), με ολόκληρα κομμάτια φέτας και μπούκοβο, μέτρια καυτερή, μας άρεσε πολύ ( υπάρχει ωστόσο και η κοπανιστή Τήνου, με πιο ιδιαίτερη και έντονη γεύση, όπως μας είπαν ).

Πατάτες φούρνου, σκέτο λουκούμι, ξεροψημένες, με την ρίγανή τους, τέλειες σαν τις σπιτικές ( 3,50 ευρώ ) και ντολμαδάκια γιαλαντζί με γιαούρτι ( 9 στον αριθμό, 4,50 ευρώ ) υπέροχα μαγειρεμένα και νοστιμότατα με τα μυρωδικά τους, σαν αυτά που έχω απολαύσει στην Κρήτη.

Επίσης απάκι Κρήτης ( 5,50 ευρώ ), όχι όπως το έχουμε συνηθίσει αλλού, ευτυχώς ελάχιστα ξυδατο, ελαφροτηγανισμένο και αρκετά μαλακό, πάνω σε στρώμα από ροδέλες κρεμμυδιού και με μπόλικο λαδάκι για βούτες, συμπαθητικό κι αυτό, αλλά την παράσταση έκλεψαν τα πιάτα που θα αναφέρω τελευταία.

Πήραμε και το Χουνκιάρ μπεγιεντί ( ήθελα να κάνω και μια σύγκριση που είχα στο μυαλό μου, μοιραία ο πόντος μέτρησε υπέρ του πρόβατου, σε όλα τα σημεία ). Δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα, στη θέα μιας αρκετά παχιάς κρούστας λιωμένου τυριού από πάνω, που ήταν μάλιστα και αρκετά αλμυρό. Δεν του ταίριαζε καθόλου. Άφηνε σε δεύτερο ρόλο το κρέας και τη μελιτζάνα και επισκίαζε τις γεύσεις. Επίσης, πάρα πολύ λάδι στο σκεύος, μιας και ήταν γκρατιναρισμένο στο φούρνο, το έκανε βαρύ. Το πιο αδύναμο πιάτο. ( 7,50 ευρώ ).

Εκείνα που θεωρώ ότι επιβάλλεται να δοκιμάσει κάποιος οπωσδήποτε, είναι η τηγανιά κοτόπουλο ( 6 ευρώ ), με ένα ΑΨΟΓΟ κοτόπουλο σε μια ακόμη πιο υπέροχη δεμένη σάλτσα με πολύχρωμες πιπεριές, για πολλές βούτες... Και φυσικά ο φουρνιστός ανθότυρος Κρήτης με το πιπερόμελο ( πιπεριές Φλωρίνης με μέλι ).
Ένα απλό ευχαριστώ στον fratello και στον jim, γι' αυτή την άψογη πρόταση που είχα ως σκονάκι, και που αποδείχτηκε ό, τι ωραιότερο έχουμε δοκιμάσει εδώ και πολύ καιρό. Η παρέα μου καταενθουσιάστηκε!!! ( 6 ευρώ και αυτό το πιάτο ).

Η ζέστη εκείνου του μεσημεριού ( γιατί κι ο Μάιος φέτος τα΄χει τα ψυχολογικά του ) σήκωνε ουζάκι και πήραμε το Χιώτικο Καζανιστό Στουπάκη, στα 7,50 ευρώ. Τέλος, εγώ δοκίμασα και τη γκαζόζα Χιονάτη με γεύση τσιχλόφουσκα, πραγματικά... άλλο φρούτο, υπέροχη... ( μικρό μπουκαλάκι στα 2,50 ευρώ ).

Είναι μια από τις περιπτώσεις που τόσο η ατμόσφαιρα όσο και το φαγητό σε κάνουν και ξεχνιέσαι... γι αυτό η παραμονή μας στο Παλιό Ταχυδρομείο παρατάθηκε κατά πολύ, πέραν του τυπικού 2ωρου που αφιερώνει κάποιος για ένα συνηθισμένο γεύμα. Αν δεν υπήρχαν σχέδια after και για απογευματινό κοκτέιλ, σε μία άλλη αυλή του Χαλανδρίου, θα είχαμε βραδιάσει εκεί.
Το κλείσιμο, όπως και να ΄χει, ήταν κι αυτό γλυκό, αφού μαζί με το λογαριασμό ( 53 ευρώ, με απόδειξη, για 3 άτομα ) μας κέρασαν και 5 μεγάλα κομμάτια από το περίφημο χειροποίητο παστέλι τους.

Το Παλιό Ταχυδρομείο μας άφησε άριστες εντυπώσεις και μια άκρως αισιόδοξη αύρα.
Ενδείκνυται για κάθε πιθανή σύνθεση παρέας και προσωπικά το προτείνω με κλειστά μάτια!!! Φορτώστε παρείστικη διάθεση και πηγαίνετε!!!

Το σύνολο όσων δοκιμάσαμε, κινήθηκαν σε άρτιο γενικά επίπεδο, το έχουν το συνολικό πακέτο που γοητεύει έναν νέο πελάτη, η κουζίνα διαθέτει και τεχνογνωσία και φαντασία, τα πιάτα μας ήρθαν σε σωστούς χρόνους, οι τιμές είναι ανταγωνιστικές για την συγκεκριμένη ποιότητα που προσφέρουν και η ομορφιά της αυλής σίγουρα θα σας κάνει να θέλετε να ξαναπάτε.

Εμάς μας κέρδισε και σίγουρα θα μας ξαναδεί!!!

17 Απρ 2017

Μεγάλη Παρασκευή και όπως κάθε χρόνο αποφασίσαμε με παρέα να βγούμε το μεσημέρι για φαγητό. Δυστυχώς από την αρχή της ημέρας τα πάντα έδειχναν ότι δεν θα πάνε καλά. Ενώ είχαμε κλείσει τραπέζι από την προηγούμενη μέρα σε μαγαζί με συγκεκριμένο μενού και τιμή με πήραν τηλέφωνο 2 ώρες πριν να που πούν ότι για κάποιο λόγο οι τιμές άλλαξαν (προς τα πάνω φυσικά). Δυστυχώς δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για αυτό αφού μας ειδοποίησαν την τελευταία στιγμή και πήγαμε. Εκεί μας περίμενε και μια ακόμη έκπληξη... ενω τα παιδιά είχαν συγκεκριμένη τιμή το μαγαζί μας είπε ότι θα μας τα χρεώσει κανονικά. Κάπου εκεί και ενώ η πίεση είχε φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα αποφασίσαμε να φύγουμε και να πάμε αλλού.

Και εκεί που είχαμε απελπιστεί μας έσωσε το ask4food. Ψάχνοντας για μεζεδοπωλεία στα ΒΠ και κυρίως στο Χαλάνδρι βρήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί (Παλιό Ταχυδρομείο) που φιγούραρε πρώτο στα μαγαζιά όλων των ΒΠ. Μετά από τα κλασικά τηλέφωνα (για να δούμε αν υπάρχει τραπέζι) αποφασίσαμε να πάμε και να φάμε εκεί. Και τελικά όχι μόνο δεν απογοητευτήκαμε αλλά ανακαλύψαμε και ένα εξαιρετικό μαγαζί.

Κατ'αρχή η αυλή στην οποία και κάτσαμε ήταν υπέροχη. Αν και στην αρχή φάγαμε μερικές ψιχάλες στην συνέχεια ήταν όλα εξαιρετικά. Σε καναμήνα που θα έχει και περισσότερη ζέστη πιστεύω ότι θα είναι ονειρικά.

Το προσωπικό ήταν πολύ καλό και τα πάντα τα έφεραν σωστά και στην ώρα τους. Νέα παιδιά που ήξεραν την δουλειά, τυπικά και φυσικά πολύ ευγενικά.

Από φαγητά πήραμε τα εξής (5 μεγάλοι και 3 παιδιά):

Γάβρος μαρινάτος (x2): Πάρα πολύ νοστιμος και σίγουρα σπιτικός
Χταπόδι ξιδάτο: Και εδώ είχαμε ένα πολύ νόστιμο πιάτο, με το χταπόδι να είναι απίστευτα μαλακό και νόστιμο
Καπνιστό Σκουμπρί: Εκπληκτικό το σκουμπρί του, το οποίο ήρθε ζεστό ζεστό. Ένα από τα καλύτερα πιάτα του και σίγουρα ένα από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.
Πατάτες φούρνου (x4): Εδώ έπαθα πλάκα. Δεν το περίμενα να είναι τόσο νόστιμες. Πήραμε 2 μερίδες και φυσικά κάναμε και refill με 2 ακόμα!
Ντολμαδάκια Γιαλαντζί: Νόστιμα μεν αλλά έχω φάει και καλύτερα. Δεν μπορώ να πω ότι δεν μέτραγε σαν πιάτο αλλά τα υπόλοιπα ήταν τόσο απίστευτα που ένα απλά καλό πιάτο δείχνει πιο κάτω απ'ότι στην πραγματικότητα είναι.
Μπουγιουρνί: Δεν έχω συνηθίσει το μπουγιουρνί με τόσα τυριά. Παρ'όλα αυτά ήταν πολύ νόστιμο και φαγώθηκε πάρα πολύ γρήγορα
Καπνιστό λουκάνικο: Απλά επικό! Ένα από τα καλύτερα πίατα που μας έφερε. Πραγματικά υπέροχο.
Τηγανιά κοτόπουλο: Άλλο ένα υπέροχο πιάτο. Σίγουρα από τα καλύτερά του πιάτα.
Τηγανιά χοιρινή: Με διαφορά το καλύτερό του πιάτο. Πάθαμε πλάκα όλοι μας. Μαγειρεμένη στην εντέλεια και με ένα εντελώς διαφορέτικό τρόπο απ'ότι έχουμε συνηθίσει αλλά πραγματικά υπέροχη. Ένα πίατο που το ψηφίσαμε όλοι σαν καλύτερο.
Μοσχάρι με πουρέ γλυκοπατάτας: Νόστιμο πίατο με πολύ ωραίο πουρέ και μαλακά κομμάτια μοσχαριού σε πήλινο σκεύος.
Να μην ξεχάσω να πω ότι για κέρασμα μας έφερε στην αρχή πολύ ωραίες μικρές ζαρωμένες ελιές με 2 παξιμαδάκια και στο τέλος σπιτικό ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ παστέλι.

Μαζί με τα ούζα, τις μπύρες και τα αναψυκτικά πληρώσαμε μόνο 101 ευρώ και όχι μόνο σκάσαμε από το φαί... δεν μπορούσαμε να σηλωθούμε από το τραπέζι για να φύγουμε. Με τόσο φαγητό το να δώσουμε περίπου 16 με 17 ευρώ το άτομο και κανα τάληρο τα πιτσιρίκια είναι απίστευτο value for money όχι μόνο για την ποσότητα αλλά και για την ποιότητα του φαγητού. Αν και μένω αρκετά μακριά από τα Χαλάνδρι είναι δεδομένο ότι θα ξαναπάω. Μπράβο και πάλι μπράβο.

21 Φεβ 2017

Θέλαμε να πάμε 3 άτομα για φαγητό και ποτό, μια Κυριακή βράδυ στις 7 το απόγευμα (12η Φεβρουαρίου), στο Παλιό Ταχυδρομείο. Πήρα λοιπόν να κλείσω τραπέζι από τις 1:30 το μεσημέρι, και μου είπαν ότι για τις 7 το βράδυ δεν κλείνουν τραπέζι, εξάλλου είναι πολύ καλή ώρα και δεν χρειαζόταν (διότι θα έχουν φύγει οι μεσημεριανοί)...

Φτάνοντας εκεί είδα ότι έχει 3 τραπέζια άδεια, οπότε λέω καλά μου είπαν στο τηλέφωνο. Πηγαίνοντας όμως να κάτσω με ενημέρωσαν ότι και τα τρία έχουν κρατηθεί για τις 8 το βράδυ. Δεν έβγαλα άκρη γιατί σε εμένα δεν κάνανε κράτηση και στους άλλους κάνανε, και με ενημέρωσαν ότι έχει τραπέζια "έξω¨.
Να διευκρινίσω εδώ ότι το "έξω", δεν είναι ακριβώς έξω, είναι κάτι ενδιάμεσα στην εξώπορτα, την μεσόπορτα και την πόρτα της τουαλέτας, όχι και πολύ ωραίος χώρος, αντίθετα στριμωγμένα, σκοτεινά, και κάθε φορά που άνοιγε η εξώπορτα, ξεπαγιάζαμε στο κρύο, εξού και η βαθμολογία για εξυπηρέτηση και χώρο. Πάντως ο κανονικός έξω χώρος στην αυλή φαινόταν καλός... για καλοκαίρι!!!
Το μόνο θετικό που είχε το "έξω" ήταν ότι είχε σχετικά λιγότερη βαβούρα απ΄'οτι μέσα που είχε πολύ φασαρία.

Στο ζουμί τώρα...

Μας φέρανε μαζί με τα πιάτα, ένα πιατάκι με κάποιες ελιές και ΕΝΑ παξιμάδι, καλή σαν σκέψη αλλά φτωχή σαν εκτέλεση.

Πήραμε,

1. Μια σαλάτα ντάκο, που αρχικά μου φάνηκε μικρή στο μάτι, αλλά τελικά κράτησε πιο πολύ από ότι περίμενα. Ήταν περιποιημένη, με το ανθότυρο της, το παξιμάδι που μετά από λίγο είχε μαλακώσει και κοβόταν και με το πιρούνι, πολύ καλή επιλογή.

2. Τραχανά με λουκάνικο, ωραίος συνδυασμός, με αρκετό λουκάνικο, απλά πέτυχα 1-2 κομμάτια που δεν ήταν πολύ καλά, αλλά γενικά δεν μου χάλασε την αίσθηση του πιάτου.

3. Μανιτάρια τηγανιά, περίεργα στην όψη, μιας και ήταν κατάμαυρα (ή έτσι φαινόντουσαν λόγω απόλυτης έλλειψης φωτισμού), αλλά πολύ ευχάριστη έκπληξη μιας και ήταν πολύ εύγευστα, με ιδιαίτερη γεύση και ελαφριά τηγανισμένα (χωρίς πολλά λάδια, δεν μου πέσανε βαριά... )

4. Ψαρονέφρι με Μαστέλο Χίου, αυτό το πιάτο πραγματικά τα έσπαγε!! Πολύ καλοψημένο και ζουμερό ψαρονέφρι, με ψημένο μαζί με ντομάτα από πάνω και πάνω από την ντομάτα μια μεγάλε στρώση μαστέλο!!

5. 2x 500ml λευκό κρασί, πολύ αξιοπρεπές.

Φεύγοντας, μας κέρασαν και κάποια μικρά παστελάκια με σουσάμι, μια χαρά ήταν, ότι έπρεπε.

Γενικά τα πιάτα ήταν πολύ καλά όλα, με αποκορύφωση το ψαρονέφρι, γι'αυτό και το 4 στη γεύση.

Οι μερίδες κάπως προς το μικρές θα έλεγα, ή αλλιώς μεγάλοι μεζέδες, αλλά παρόλα αυτά 4 στη σχέση τιμή ποσότητας, μιας και μας βγήκε 10,50 ευρώ το άτομο μόνο!

Το συμπέρασμα είναι ότι πηγαίνετε οπωσδήποτε για το φαγητό, απλά περιμένετε να ανοίξει ο καιρός, διότι σαν χώρος αξίζει μόνο η αυλή.

06 Ιαν 2017

Όπως φαίνεται και από την βαθμολογία μου είμαι πολύ ευχαριστημένη. Έχω επισκεφθεί το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο δεκάδες φορές και οι εντυπώσεις μου παραμένουν απλά οι καλύτερες.

Χειμώνα, καλοκαίρι, μεσημέρι, βράδυ είναι πάντα το ίδιο ωραία. Για το τι θα δεις στο εσωτερικό σε προδιαθέτει το ανακαινισμένο νεοκλασσικό και η πανέμορφη αυλή του. Μπαίνοντας σε υποδέχεται ένας ζεστός χώρος με ρετρό διακόσμηση που σε μεταφέρει σε άλλη δεκαετία.

Σκούρα καλοδιατηρημένα ξύλινα έπιπλα, λευκά σεμεδάκια και παλιά γραμμόφωνα είναι λίγα από τα στοιχεία που συνθέτουν τη διακόσμηση του μαγαζιού.
Για τους μεζέδες δεν έχω να πω πολλά καθώς τα έχω δοκιμάσει όλα μα όλα και δίνω συγχαρητήρια. Έχω μια ιδιαίτερη προτίμηση στον τραχανά (όσο περίεργο και αν ακούγεται, δοκιμάστε τον και δεν θα χάσετε), στα μανιτάρια και στο μοσχαράκι με πουρέ γλυκοπατάτας.

Παραγγείλτε άφθονη ρακί και συνδυάστε την με τους υπέροχους μεζέδες. Θα περάσουν οι ώρες χωρίς να το καταλάβετε! Όσο για τις τιμές είναι ανάλογες της ποιότητας.
Μικρή, περιεκτική κριτική με ένα μεγάλο μπράβο στο μαγαζί!

Καλή διασκέδαση!

10 Δεκ 2016

Κυριακή πεινασμένοι ψάχνουμε στο χαλάνδρι σε κριτικές για μαγαζι και πεφτουμε στο παλιο ταχυδρομείο. λεμε ωραια τα γραφουν οι αλλοι ας το δοκιμάσουμε.
Θα ξεκινήσω με τον χωρο εξυπηρέτηση και το οικονομικο μέρος. Ολα ηταν πολυ καλα τα παιδια χαμογελαστα ο χωρος ωραιος λιγο κοντα τα τραπεζια αλλα οχι ενοχλητικά. Για αυτα που πήραμε μας βγηκε περιπου 10 ευρω το ατομο.
Επειδη ειμαι καλοφαγάς τα πιάτα μου φάνηκαν μικρα, τωρα οσο βαθια και να ειναι ειναι μικρα, δεν ειναι για να σκασεις στο φαγητο μαλλον αλλα να συνοδεύσεις κουλτουριαρικα το τσιπουρο σου και να αγναντευεις το υπερπεραν!
Πηραμε μια σαλατα πολιτικη, δεν καταλαβα ακομα τι ειχε, η βαση ηταν ενα λάχανο τουρσι ισως κατι τετοιο. Θα ηθελα να έχει κι αλλες επιλογές, μια πρασινη η ντοματα ας πουμε.
Ανθοτυρο με μαρμελαδα, σαν ποσοτητα καλη αλλα σαν γευση δεν μπορω να πω οτι τρελάθηκα με τον συνδυασμο αυτο.
Ντακος νομιζω καλος γευστικος αλλα και παλι οταν καθεστε 6 ατομα και περιμενετε πεινασμενοι και σου ερχεται ενα μικρο πιατακι, αρχιζεις και βλέπεις τους αλλους στην παρεα σου σαν τα western ετοιμος να μονομαχίσεις για μια μπουκιά!
Πατατες φουρνου, δεν μου αρεσουν που δεν μου αρέσουν νομιζω οτι ηταν ξαναζεσταμένες, μαγαζι χωρις πατατες τηγανητες λιμάνι χωρις καράβια(δικο μου)!!
Κολοκυθακια παστουρμα, και αυτο το πιατο μέτριο, θα ηθελα ο παστουρμας να ειναι σε φετες οπως ειναι κανονικα οχι ψιλοκομμένος
Χοιρινη τηγανια, δεν ειναι η ριγανατη, σαν να εχει μια σαλτσα αλλα σαν γευση νομιζω οτι αυτο ηταν το καλυτερο σε σχεση με τα υπολοιπα.
Μπουγιουρντι, πολυ σαλτσα πολυ ανακατεμενο πολυ θαμπο πιατο δεν ξερω. Θα ηθελα μια πιο απαλη κοκκινη σαλτσα και τα κομματια κρέατος να ξεχωριζουν. δεν ειναι της γευσης μου γενικα αλλα θα μπορουσε να με ειχε εντυπωσισει αν ειχε φτιαχτει διαφορετικα.
Και το κοτσι που το βαλαμε στην μεση, και αυτο ηταν γευστικα πολυ καλο πιατο με μια σαλτσα μαλλον μπαρμπεκιου νομιζω.
Σε γενικες γραμμες αν ηταν δικο μου μαγαζι θα εβαζα λιγα παραπανω ορεκτικα, οπωσδηποτε φρεσκιες σαλατες και πατατες τηγανητες και θα αλλαζα την γευση στα ηδη υπάρχοντα ορεκτικα. Τωρα για την ποσοτητα ειναι καθαρα θεμα του μαγαζιου, τα πιατα ειναιι κοντα στα 5 ευρω αλλα το να το βαλεις 7 ευρω και να ειναι μεγαλυτερο εγω παλι θα το πληρωνα. Ειναι κριμα γιατι σε γενικες γραμμες ειναι ωραιο μαγαζι, αλλα η γευση δεν το υποστηριζει.
Υ. Γ. ειχε και καποια θαλασσινα τα οποια δεν τα δοκιμασαμε, ισως εκεινα να ειναι πιο ωραια.

17 Οκτ 2016

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί πριν από λίγες μέρες, καθημερινή βράδυ και είχε μόνο ένα τραπέζι στην αυλή (τυχεροί! ).

Ο χώρος πολύ όμορφος, αυλή ζεστό φωτισμό, ξύλινα τραπεζάκια και πεζούλια με μαξιλάρια, σχεδόν κατανυκτικά. Η μουσική ακουγόταν όσο έπρεπε.

Ο ευγενέστατος σερβιτόρος έφτασε πολύ σύντομα από τη στιγμή που καθήσαμε να μας πάρει παραγγελία, ενώ εδώ να προσθέσω ότι δεν αργήσαμε να αποφασίσουμε, δεδομένου ότι ο κατάλογος δεν ήταν χαοτικός. Μια σελίδα αρκούσε για τα ορεκτικά και τα κυρίως. Εντόπισα μόνο λίγο τσιμπημένες τιμές, δεδομένου ότι το το ούζο Πιτσιλαδή κόστιζε 9.5€, που το βρίσκω συνήθως 8.00-8.50€.

Το χύμα κόκκινο κρασί (1/2 λίτρο) έφτασε, μαζί με προ-ορεκτικό ελιές (θρούμπες) με σταρένιο παξιμάδι, σε ένα καλόγουστο γυάλινο μπουκάλι. Έπειτα από λίγη ώρα ήρθε και το ψωμάκι (προζυμένιο) μαζί με το σαγανάκι κολοκυθιού με παστρουμά που παραγγείλαμε. Ήταν ανεπανάληπτο. Ο παστρουμάς δεν επισκίαζε τη γεύση του τυριού, το οποίο με τη σειρά του δεν επισκίαζε το κολοκύθι, μιας και ήταν όσο αλμυρό έπρεπε. Το κολοκύθο στη βάση να "κρατάει" λίγο για να μας υπενθυμίζει την ύπαρξη του ακόμα και στυλιστικά (εξείχε από το πυρεξάκι). Το δεύτερο μεζεδάκι μας άργησε λιγάκι, αλλά άξιζε τον κόπο! Ήταν μοσχαράκι κοκκινιστό, μαγειρεμένο με μελιτζάνα. Μπουκιά και συγκίνηση, μιας και είμαι λάτρης της μελιτζάνας. Δεν βρήκα στο πιάτο κομμάτι μελιτζάνας, ωστόσο σε κάθε μπουκιά την ένιωθα και φυσικά μου έμενε στην επίγευση. Το μοσχαράκι έλιωνε και η σάλτσα ήταν καραμελωμένη, δηλαδή πολύ σωστά δεμένη. Παραγγείλαμε ακόμα μισό λίτρο κόκκινο κρασί.

Συνολικά πληρώσαμε 22€, για 1 λίτρο κρασί, ένα ορεκτικό και ένα κυρίως. Άξιζε σίγουρα και θα ξαναπάμε. Συμπερασματικά, προτείνω το μαγαζί για την ποιότητα γεύσης και το χώρο. Είναι μια καλή επιλογή για όσους μένουν κόντα.

11 Οκτ 2016

Παλιό ταχυδρομείο στο Χαλάνδρι λοιπόν με παρέα καλών φίλων. Την επιλογή την έκανα εγώ, μόλις πάρθηκε η απόφαση να πάμε σε μεζεδοπωλείο, αφού υπήρχε από καιρό στην λίστα μου για επίσκεψη. Αφού ξεπεράσαμε σχετικά γρήγορα το πρόβλημα του parking στο Χαλάνδρι, Κυριακή βράδυ, και μάλιστα χωρίς κράτηση, είχαμε την τύχη να βρούμε τραπέζι στην υπέροχη αυλή με τα δεντράκια. Ο χαμηλός φωτισμός, η μουσική, το καλωσόρισμα του προσωπικού, όλα μας είχαν προδιάθεση ότι θα περάσουμε καλά, και ως γνωστών η αρχή είναι το ήμισυ του παντός

ΧΩΡΟΣ ΕΞΥΠΗΡΈΤΗΣΗ
Πολύ όμορφη αυλή με μικρά μεν τραπεζάκια, αλλά με απόσταση μεταξύ τους τέτοια που δεν σε ενοχλεί. Η εξυπηρέτηση γίνεται από νεαρά παιδιά που έχουν και χαμόγελο και χιούμορ γι αυτό και σε κερδίζουν αμέσως με την συμπεριφορά τους. Η σειρά των πιάτων γίνεται γρήγορα και με σωστή σειρά χωρίς λάθη

ΜΕΝΟΥ
Φάβα Φενεού (ωραία γεύση και ωραία παρουσίαση)
Ντάκος (ωραιότατος)
Πατάτες φούρνου σαν γλύκισμα (δεν έχει τηγανιτές)
Ντολμαδάκια γιαλαντζί τα οποία συνοδευόταν από γιαούρτι (ωραιότατα)
Γραβιέρα με μέλι (λίγο παραπάνω μέλι το ήθελε)
Τηγανιά χοιρινή (με πολύ ωραία σάλτα)
Λουκάνικο με πράσο (καλό)
Ρακή, απίθανη, άφθονη, και με καμία παρενέργεια την επόμενη μέρα

ΤΙΜΕΣ
Περίπου 16 ευρώ το άτομο με το ποτό και απόδειξη κανονικά

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
Το νερό δεν είναι εμφιαλωμένο
Το ψωμακι είναι άπαιχτο
Οι μερίδες τους δεν είναι μικρές, αλλά φαίνονται έτσι γιατί δεν έχουν συνοδευτικά
Στο τέλος σε κερνάνε παστέλι δικό τους (απίθανο με το σουσαμάκι του )
Τα σερβίτσια είναι σαν να τρως Κυριακή στης μαμάς
Ο κατάλογος θυμίζει γράμμα
Η επικοινωνία του προσωπικού με τους θαμώνες είναι άριστη

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Πολύ ωραίος χώρος, εκπαιδευμένο και επικοινωνιακό προσωπικό, άριστοι μεζέδες για όλα τα γούστα, τιμές κανονικές, δεν βλέπω τον λόγο να μην ξαναπάμε και άλλες φορές. Σίγουρα από τις πολύ καλές επιλογές για το Χαλάνδρι

07 Οκτ 2016

Είπαμε να καλωσορίσουμε τον Οκτώβρη με ωραίες γεύσεις. Οι συστάσεις που είχαμε από τον υιό ήταν ενθουσιώδεις. Σάββατο 1 Οκτώβρη λοιπόν, αργά το μεσημέρι, με ντάλα ήλιο και ζέστη, να’μαστε στο Παλιό Ταχυδρομείο. Μετά φυσικά από μια μεγάαάάλη προσπάθεια ανεύρεσης θέσης για παρκάρισμα στη γύρω περιοχή. Πολύς ο κόσμος, δύο μόνο τραπεζάκια άδεια, το ένα το καταλάβαμε εμείς. Μεγάλη η αναμονή στο σέρβιρισμα, μπορώ να το αποδώσω στη μέρα και στην ώρα. Παραγγείλαμε μια σαλάτα ντάκος, ήλθε πρώτη, μετά από το ψωμάκι με τις μικρούλες, αλμυρούτσικες ελίτσες. Μετά κατέφθασε, μέσα σε καυτό πήλινο, το μοσχαράκι με πουρέ γλυκοπατάτας, πολύ νόστιμο να πούμε την αλήθεια, σε λίγο ήλθε η χοιρινή τηγανιά, όχι κάτι το φοβερό και τέλος ο τραχανάς με καπνιστό λουκάνικο. Αυτό ήταν και το πιάτο που περιμέναμε πρώτο και για το οποίο είχαμε ακούσει τόσο καλά λόγια. Όχι πως δεν ήταν, αλλά είχαμε ήδη φάει αρκετά και δεν το ευχαριστηθήκαμε τόσο. Δεν το αφήσαμε όμως, αντίθετα από την τηγανιά (όση είχε απομείνει) που ευχαρίστως μας την έδωσαν σε κουτάκι για το σπίτι. Μια FIX συμπλήρωσε το γεύμα μας, 28 ευρώ ήταν ο λογαριασμός και πέντε κομμάτια σούπερ τραγανό παστέλι το κέρασμα. Ο κατάλογος είχε κι άλλες νοστιμιές που θα θέλαμε να γευτούμε -είδαμε κάμποσες από αυτές να σερβίρονται στα γύρω τραπέζια -. Αν και το δύσκολο παρκάρισμα φαίνεται ότι μπορεί να μας αποτρέψει, λέω να το προσπαθήσουμε και κάποια άλλη φορά. Γιατί η αυλή ήταν υπέροχη - για μέσα το αποκλείω, έμαθα ότι επιτρέπεται το κάπνισμα- και τα φαγητά ήταν πολύ προσεγμένα, καλομαγειρεμένα και νόστιμα.

Σάββατο βράδυ με παρέα των πέντε, για πρώτη φορά μετά από προτροπή φίλων, στην φιλόξενη αυλή του Παλιού Ταχυδρομείου.

Περιβάλλον παρείστικο (κυρίως νέοι άνθρωποι) τα τραπέζια κοντά-κοντά αλλά ανεκτά, τα παιδιά του μαγαζιού εξυπηρετικά αλλά και με καλή διάθεση.

Παραγγείλαμε έντεκα πιάτα, αποφεύγοντας τα θαλασσινά για περισσότερη ομοιογένεια.

Τρεις βασικές παρατηρήσεις για τα πιάτα που δοκιμάσαμε:
1. Οι ποσότητες δεν είναι μικρές όπως διάβασα σε άλλες κριτικές. Απλά φαίνονται μικρές διότι έρχονται σε βαθειά πιατάκια και χωρίς κανένα συνοδευτικό.
2. Και τα έντεκα πιάτα που παραγγείλαμε ήταν καλομαγειρεμένα και τεχνικά άρτια.
3. Κανένα από τα πιάτα (ίσως με την εξαίρεση του Κολοκυθιού με παστουρμά και γραβιέρα και του φουρνιστού ανθότυρου) δεν θα θυμάται κανείς την επόμενη ημέρα.

Συνοψίζοντας: Μία καλή και σίγουρη λύση, αν είσαι κάπου κοντά και θέλεις ένα δίωρο παρείστικο χωρίς γευστικές εκπλήξεις, αλλά όχι αν η ποιότητα του φαγητού είναι το βασικό σου κριτήριο. Λίγη φαντασία στην κουζίνα σίγουρα θα ανέβαζε το Παλιό Ταχυδρομείο κατηγορία.

Η τιμές εξαιρετικές, με τον λογαριασμό να φθάνει τα 85 ευρώ για 11 πιάτα, τέσσερεις μπύρες και 1 κιλό κρασί.

Θα ξαναπάμε? Γιατί όχι αν είμαστε κοντά.

31 Μαι 2016

Χθες το βράδυ επισκέφθηκα το παλιό ταχυδρομείο με 3 φίλες μου και ήταν η δεύτερη φορά μέσα στην ίδια εβδομάδα που προτίμησα το συγκεκριμένο μαγαζί!
Τώρα που άρχισε το καλοκαιράκι, η αυλή του ταχυδρομείου με τις βουκαμβίλιες και το όμορφο σπιτάκι που λειτουργεί ως μεζεδοπωλείο σου θυμίζει άλλες εποχές.
Τα πάντα στο μαγαζί είναι πολύ προσεγμένα και ειδικά η πρωτότυπη ιδέα του καταλόγου γραμμένου σε στυλ κλασικής αλληλογραφίας ενθουσιάζει! Μοναδική παραφωνία οι μοντέρνοι νιπτήρες και το τζάμι στις τουαλέτες που βλέπει στην αυλή αλλοιώνει κάπως τον παραδοσιακό χαρακτήρα του χώρου.

Το παλικάρι που μας πήρε την παραγγελία ήταν ευγενέστατο και εξυπηρετικότατο αλλά η κοπέλα στην οποία πληρώσαμε στο τέλος της βραδιάς αγενέστατη και γι αυτό το λόγο βάζω στην εξυπηρέτηση 2/4 εξαιτίας της και μόνο και θα διευκρινίσω παρακάτω.

Η παραγγελία μας:
-1 λίτρο ροζέ κρασί, εξαιρετικό και τόσο ευκολόπιοτο που το ήπιαμε τόσο ευχάριστα και ευθυμήσαμε αμέσως!
-μία φάβα σερβιρισμένη εντυπωσιακά και πολύ εύγευστη.
-μία μερίδα ντολμαδάκια, πολύ νόστιμα και προσεγμένα, μαμαδίστικο πιάτο εντελώς.
-μία μερίδα τηγανιά κοτόπουλο, αναμφίβολα το πιο νόστιμο πιάτο του μαγαζιού, με πηχτή σαλτσούλα και πιπεριές πολύχρωμες, ιδανική για να βουτάς το παραδοσιακό ζυμωτό ψωμάκι.
-μία μερίδα πατάτες φούρνου με μυρωδικά.
-έναν ντάκο πολύ νόστιμο με κατακόκκινη ντοματούλα που μύριζε καλοκαίρι και
-μία γραβιέρα με μέλι, η οποία δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα μάλλον είχε πολύ μέλι και δεν ήταν αρκετά πικάντικη για τα γούστα μου.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 9 ευρώ το άτομο, 36 ευρώ συνολικά και σκάσαμε πραγματικά από το καλό φαγητό, την παρέα και την όμορφη ατμόσφαιρα του μαγαζιού. Οι μερίδες είναι σχετικά μεσαίου μεγέθους οπότε το πόσο θα πληρώσετε εξαρτάται και από το πόσο πολύ τρώτε!! Πάντως οι τιμές κυμαίνονται από 3-9 ευρώ το πιάτο.

Το μόνο δυσάρεστο ήταν την ώρα του λογαριασμού που η αγενέστατη σερβιτόρα αρνήθηκε να μας χαλάσει ένα 20ευρω με τη δικαιολογία ότι δεν είχε!! Σε ένα μαγαζί που ήταν κατάμεστο από τον κόσμο (έξτρα συμβουλή: αν θέλετε να κάτσετε στον κήπο πρέπει να προνοήσετε να κλείσετε τραπέζι, αλλιώς είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θ βρείτε ειδικά πέμπτη-Κυριακή) δεν βρήκε λέει να χαλάσει το 20ευρω... Απαράδεκτη επιεικώς και με ένα τουπέ ασυμβίβαστο με το μαγαζί, μόνο που δεν μας έβρισε όταν της τονίσαμε ότι είναι ένα γεμάτο μαγαζί και αποκλείεται να μη μπορεί να χαλάσει ένα 20ευρω. Αυτή η ελληνική νοοτροπία με τα ρέστα υπάρχει παντού δυστυχώς και μετανιώνω που δεν την πλήρωσα με κάρτα τελικά και όχι με μετρητά εφόσον δεν είχε να χαλάσει.

Παρόλα αυτά ένα τέτοιο μαγαζί έλειπε από τη γειτονιά του Χαλανδρίου, οι ηλικίες είναι το πολύ 35 και οι παρέες το προτιμούν για να συνοδεύσουν καλό και φτηνό ποτό με γευστικούς μεζέδες.
Θα το ξαναεπισκεφτώ σίγουρα αλλά θα επιμείνω να μας εξυπηρετήσει το πολύ ευγενικό αγόρι που έχουν στο προσωπικό!!

Σοφοκλή Βενιζέλου 9, Χαλάνδρι