Ταξινόμηση:

Έξυπνη Με ημερομηνία Με επίπεδο χρήστη

01 Αυγ 2017

Μετά από αρκετές προσπάθειες του παρά πέντε αλλά και του προ-παραπέντε οι οποίες απέβησαν άκαρπες για να βρω τραπέζι στο Παλιό Ταχυδρομείο, χρειάστηκε να επικοινωνήσω Τετάρτη απόγευμα για να κάνω κράτηση 4αρων ατόμων για Σάββατο βράδυ, 22/7/2017.

Νομίζαμε πως θα είναι χαλαρά στο Χαλάνδρι δεδομένου του ότι ο κόσμος κατεβαίνει παραλία και για μας τους “βουνίσιους” θα ήταν χαλαρά τα πράγματα. Ναι. Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; Καρφίτσα δεν έπεφτε. Παντού χαμός και μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες. Ο Θεός με φώτισε και ο καιρός επέτρεψε και πήγα με το μηχανάκι διαφορετικά ακόμα θα έκανα κύκλους για να παρκάρω. Συμπέρασμα, Ομόνοια - Χαλάνδρι ένα και το αυτό.

Ο χώρος του Παλιού Ταχυδρομείου, που όπως πληροφορήθηκα ήταν όντως πρώην ταχυδρομείο… εξαιρετικά χαλαρωτικός. Σε ένα στενάκι σε απόσταση αναπνοής από την γνωστή πλατεία, μια υπερυψωμένη μονοκατοικία με ωραία κατάφυτη αυλή, με χαμηλό φωτισμό και την βοήθεια κεριών ήταν ιδανική για τη συγκεκριμένη ζεστή μέρα. Η πινελιές στα τραπέζια με τα πλεκτά χειροποίητα σεμεδάκια και τα κροσάτα κουρτινάκια στα μισά των παραθύρων, μου θύμισαν Κρήτη, χωριό, σπίτι, μαμά, γιαγιά… πολύ οικείες και αγαπημένες εικόνες. Δεν με εξέπληξε το γεγονός ότι ο κάποιοι εκ των ιδιοκτητών έχουν νησιώτικη καταγωγή, από Κρήτη, Ανάφη, Σαλαμίνα...

Η πληρότητα είχε ήδη αγγίξει το 100% όταν φτάσαμε και πλέον είχε αρχίσει και γέμιζε και ο εσωτερικός χώρος που με τη χρήση κλιματιστικού ήταν μια χαρά. Το ιδιαίτερο vintage δάπεδο και οι πρωτότυπες καθαρές και ατμοσφαιρικές τουαλέτες, με τα κεριά και το τζάμι πίσω από τους καθρέφτες με τους νιπτήρες, που έχει οπτική από και προς την αυλή τραβάνε το ενδιαφέρον με μιας.

Η Εξυπηρέτηση χωρίς κανένα παράπονο, από τα νέα παιδιά που τρέχουν την επιχείρηση με απόλυτη επιτυχία. Η μουσική αποτέλεσε έναν ακόμη παράγοντα που συντέλεσε στην πολύ καλή διάθεση όλων μιας και ήταν απολύτως του γούστου μας, με Ελληνικούς έντεχνους και ελαφρώς παραδοσιακούς-έντεχνους σκοπούς με προτίμηση στην Κρήτη και όχι μόνο.

Ο κατάλογος σε στυλ παλιού ταχυδρομικού φακέλου, με έμφαση στα ορεκτικά και τους μεζέδες για τη μέση, που πρέπει να αναφέρω πως παρά τις χαμηλές τιμές, κινούνται σε κανονικότατες μερίδες. Τα ποτά αποτελούν μόνη εξαίρεση καθώς εκεί υπάρχει μια άνοδος σε σχέση με τα συνηθισμένα.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:

- Ψωμάκι φρέσκο χ 1€ που ζητήσαμε και ανανεώθηκε, με ψιλολιές (πολύ πολύ ψιλές πράσινες ελίτσες) και παξιμαδάκι.

- Σαλάτα ντάκος χ 5€

Επαρκέστατη ποσότητα, νόστιμη με την τριμμένη ντοματούλα και την ξινομυζήθρα (αν θυμάμαι σωστά) σε ολόσωστες αναλογίες. Το παξιμάδι ούτε παπαριασμένο εντελώς, ούτε στεγνό. Σπιτική-Κρητική εκτέλεση θα έλεγα με δυο τρεις μεγάλες ελιές μέσα, κάπαρη και μπόλικη ρίγανη. Δεν απέχει από αυτόν που φτιάχνω σπίτι. Ωραία αρχή.

- Τυροκαυτερή χ 4€

Χειροποίητη με εμφανή τα κομμάτια του τυριού-πιπεριάς και καυτερή τόσο όσο, ούτε πύραυλος, ούτε τυροσαλάτα. Μου άρεσε.

- Πατατούλες φούρνου χ 3,50€

Μαμαδίστικες, ριγανάτες και λεμονάτες όπως μ’ αρέσουν. Τηγανιτές δεν παίζουν να ξέρετε προφανώς για πρακτικούς λόγους.

- Ανθότυρος Κρητικός φουρνιστός με πιπερόμελο χ 6€

Μην τον αγνοήσετε… άλλωστε είναι πρώτος πρώτος στον κατάλογο. Η αλήθεια είναι ότι τον βρήκα αρκετά αλμυρό για τα δεδομένα ανθότυρου, όμως αυτό το πιπερόμελοοο…αχ… ήταν τέλειο και είχε τέτοια γλύκα που ισορροπούσε κάθε αντίθεση. Και πολύ καλή μερίδα.

- Ντολμαδάκια γιαλαντζί χ 4,50€

Χειροποίητα (εννιά τμχ μικρού μεγέθους), νόστιμα με μπόλικο δυόσμο όπως μου αρέσουν, με αρκετό γιαουρτάκι στη μέση για συνοδεία με αρωματικά και μια σαλτσούλα περιχυμένη που έμοιαζε σα να ήταν αυγοκομμένα, δηλαδή όχι και τόσο γιαλαντζί τελικά μιας και αυτά κανονικά είναι με σκέτο λεμονάκι, δεν τα αυγοκόβουν. Όπως και να’ χει όμως ήταν ωραίο και δροσερό ορεκτικό.

- Τηγανιά μανιταριών χ 6€

Μεγάλα κομμάτια μανιταριών σερβιρισμένα σε σαγανάκι με μια πολύ νόστιμη σαλτσούλα (πιθανότατα κρασάτη), γαρνιρισμένα με μπόλικο μαϊντανό. Επίσης ωραίος μεζές.

- Συκώτι χ 6€

Μοιάζει με τηγανιά και αυτό το πιάτο όχι μόνο στην όψη αλλά και στην εκτέλεση. Κομμένο σε μεγάλα καρεδάκια ριγανοθυμαράτο και αρωματικό με νόστιμη σαλτσούλα για την απαραίτητη βούτα με το ψωμάκι, πλην όμως, λίγο πιο σφιχτό απ’ ότι έπρεπε. Θα το ήθελα πιο αφράτο, προφανώς ξέφυγε παραπάνω στον χρόνο ψησίματος. Παρόλα αυτά, είναι ωραία συνοδεία για το κρασάκι... κι ας πίνω μπύρα.

- Τηγανιά κοτόπουλο χ 6€

Κομμένο σε μεγάλα καρέ το κοτόπουλο, όχι ανεπανάληπτη εκτέλεση παρόλα αυτά συμπαθέστατη με μπόλικες πιπεριές.

- Τραχανάς με καπνιστό λουκάνικο χ 6€

Αυτό το πιάτο το λάτρεψα. Από τις τρεις επιλογές σε λουκάνικο μου έκατσε από την αρχή στο μυαλό αυτή, και η παρέα δεν μου χάλασε χατίρι. Όπως μας πληροφόρησε το αγόρι που μας πήρε την παραγγελία, η εκτέλεσή του γίνεται όπως το ριζότο… αυτή η πληροφορία με έκανε να το θέλω ακόμα περισσότερο. Άψογη γεύση για το γούστο μου. Μόνη παρατήρηση είναι ότι θα ήθελα το λουκάνικο κομμένο σε μεγαλύτερα κομμάτια να το καταλαβαίνω καλά και οπωσδήποτε μεγαλύτερη ποσότητα γιατί υπερτερούσε -άνισα- ο τραχανάς, όχι ότι δεν μου αρέσει, αλλά αφού αναφέρεται και λουκάνικο πρέπει να κάνει αισθητή την παρουσία του.

- Ψαρονέφρι με μαστέλο Χίου χ 9€

Ένα ακόμα δυνατό χαρτί του καταλόγου. Πολύ καλή μερίδα και τόσο καλομαγειρεμένο και μαλακό το ψαρονέφρι όσο λίγες φορές έχω φάει. Με μια κοκκινωπή σαλτσούλα και από πάνω σε γενναία ποσότητα το αγαπημένο μαστέλο, αντίστοιχη σε μέγεθος με αυτή του ψαρονεφρίου. Εξαιρετικό.

Ήπιαμε 1 μπύρα Kaiser χ 4€ και 250ml ημίγλυκο κόκκινο κρασί χ 3€ (τσιμπημένα τα ποτά όπως προείπα) και μας κέρασαν άλλον ένα γύρο, κίνηση που πάντα μετράει στα πολύ θετικά.

Στο τέλος με τον λογαριασμό ήρθε και το γλυκό κέρασμα που είναι χειροποίητο παστέλι, τραγανό, αλλά αφράτο ταυτόχρονα και λαχταριστό… πάρα πολύ ωραίο κλείσιμο. Παρόλα αυτά, και επειδή είμαστε αχόρταγοι… συνεχίσαμε για δεύτερο γύρο γλυκού, σε γνωστό Μexican fast food της περιοχής για αμαρτωλά churros… ατέλειωτη ευχαρίστηση. Ο τελικός απολογισμός βγήκε στα 65€ ήτοι 16,25€/άτομο και νομίζω πως είναι περιττό να σχολιάσω το vfm.

Εν κατακλείδι στο Παλιό Ταχυδρομείο περάσαμε μια πάρα πολύ όμορφη βραδιά, γευτήκαμε ποιοτικούς και νόστιμους μεζέδες, σε ένα όμορφο και φροντισμένο περιβάλλον και οι άνθρωποι που το έχουν μας έκαναν να αισθανθούμε πως δεν τους ενδιαφέρουν μόνο τα νούμερα αλλά η ουσία. Και αυτή βρίσκεται πιο βαθιά. Όταν η μέριμνα του ιδιοκτήτη είναι η ποιότητα των υπηρεσιών που προσφέρει και η ικανοποίηση του πελάτη, τα αποτελέσματα είναι άκρως επιτυχημένα για αμφότερες τις πλευρές!!! Ευχαριστώ τους έμπιστους φίλους που το πρότειναν στο site και βέβαια εκείνουν που μας έκαναν την τιμή να μας κάνουν παρέα.

Δεν μένει παρά να το προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου.

07 Μαι 2018

4 ενήλικες και 2 παιδιά βγήκαμε Πρωτομαγιά για φαγητό κατοπιν κρατησης 2 μερες πριν σε αλλο ενα εστιατόριο απο την wish list (που ολο ίδια η μεγαλύτερη γινεται αντι να μικραίνει παρα το γεγονος οτι βγαινουμε 2-3 φορές την εβδομάδα για φαγητό)

Χώρος (4/4):

Φοβερή αυλή στο κέντρο του Χαλανδρίου μια ηλιολουστη ξεγνοιαστη ημέρα. Αρκετα τραπεζια εμεις ειμασταν σε μια γωνία με ανετο τσιμεντενιο πάγκο με μαξιλαρακια και ξυλινες καρέκλες (λίγο άβολες). Τα τραπέζια θα τα χαρακτήριζα σχετικά μικρά αλλα λογικό μιας και ειναι μεζεδοπωλείο. Το παρκινγκ γενικά στο Χαλάνδρι ειναι άστα να πάνε όμως.

Γεύση (3/4):

Ο καταλογος καλή ποικιλία με ορεκτικα, σαλατικα, κρεατικά και ψαρικά. Δοκιμασαμε:

Ντακο (2 μερίδες) (7/10)

Ντολμαδάκια (6.5/10)

Τυροκαυτερή (7.5/10)

Τηγανιά χοιρινή (8/10)

Τηγανιά κοτόπουλο (8/10)

Σαλάτα πλιγούρι (7.5/10)

Κοντοσούβλι απο ζυγούρι (8/10)

Ψαρονέφρι με τυρι και ντομάτα (2 μερίδες, βαθμολογία 7.5/10)

Γραβιέρα με μέλι (6/10)

Ανθότυρο ψημένο με σως κεράσι η κάτι τέτοιο (7.5/10)

Αλμύρα (χόρτα, βαθμολογία 7.5/10)

1 βανίλια υποβρύχιο (8/10)

2 γιαούρτια μερίδες με γλυκό του κουταλιού (7/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Σχετικές καθυστερήσεις υπηρχαν στο σέρβις αλλά λογω της ημέρας δικαιολογώ κάπως καθώς όχι απλά ήταν γεμάτο και μέσα και έξω το μαγαζί αλλά τα τραπέζια ξαναγεμίζανε αμέσως.

Μπέρδεμα στα πιάτα δεν υπήρχε αλλα και εδώ τα πιάτα ερχόντουσαν οπως να ναι. Οτι ετοιμαζόταν ερχόταν δεν παν να ηταν ορεκτικό μετα το κυρίως κτλ. Απλα ερχόταν!!

Value for money (3/4):

Τα πιάτα που ανέφερα μαζί με 5 αναψυκτικά Χιονάτη απο την Πέλλα (γκαζόζα, cola και λεμονάδα) και μικρά παστέλια κέρασμα, κόστισαν περιπου 120 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Εάν ξεπεράσεις το πάρκινγκ που ειναι απίστευτα δύσκολο πιστεύω οτι το καλοκαιρι στην αυλή το Παλιό ταχυδρομείο είναι ένα καλό μεζεδοπωλείο που δεν θα σας απογοητεύσει. Τώρα το εάν θα σας ενθουσιάσει;Όπως έχουμε πει εξαρτάται απο την ημέρα, τα γούστα και πάρα πολλούς άλλους παράγοντες!!

30 Ιουν 2017

Την περασμένη Παρασκευή το βράδυ, ύστερα από κράτηση, πήγαμε δύο άτομα στο Παλιό Ταχυδρομείο, μετά από τόσες καλές κριτικές στο σάιτ μας. Πραγματικά, άξιζε τον κόπο. Το μαγαζί λειτουργεί καθημερινά από 14.00-02.00.

Άνοιξε πριν δυο χρόνια και κατάκτησε τις καρδιές των Χαλανδριωτών και όχι μόνο. Το όνομα του κυριολεκτεί, αφού στεγάζονταν κάποτε εκεί τα ΕΛΤΑ της περιοχής, ενώ τώρα βρίσκεται καταμεσής της πιάτσας του Χαλανδρίου, στη Σοφοκλή Βενιζέλου, πρώτη παράλληλη δεξιά της Ανδρέα Παπανδρέου, περίπου στη γωνία της με την Σωκράτους. Ήμασταν και τυχεροί στο πάρκιν, βρίσκοντας θέση με το πρώτο στο διπλανό τετράγωνο!!

Η αυλή καταπράσινη, με φυτά, δέντρα και γλάστρες, μου θύμισε κυκλαδίτικο νησί, και μάλιστα ακούσαμε πως κάποιος ιδιοκτήτης είναι νησιώτης από την Ανάφη. Τίποτα δεν είναι τυχαίο τελικά… Όμως, είχα την ευκαιρία να περιδιαβώ και τους δύο εσωτερικούς χώρους που μου αρέσανε εξίσου, με την καλαίσθητη διακόσμηση, το παλιό ραδιόφωνο, τους καθρέφτες, τα υφαντά κουρτινάκια, την παρουσία του ξύλου σε τραπέζια και καθίσματα, και γενικά την παλιά αρχοντιά που σπανίζει στις μέρες μας, της ταχύτητας και των παγκόσμιων αγορών…

Δυο-τρία νέα παιδιά έβαζαν τα δυνατά τους για να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις ενός χώρου ασφυχτικά γεμάτου, και μας εντυπωσίασαν από το αποτέλεσμα. Τους ζητήσαμε να μην μας έρθουνε όλα τα πιάτα μαζί, γιατί θυμάμαι πως ήταν ένα από τα μειονεκτήματα στο παρελθόν, και τελικά το πετύχαμε αρκετά, όπως θα εξηγήσω από τη σειρά των πιάτων του καταλόγου τους, που προφανώς είναι καρτέλα – φάκελος, τι άλλο, ταχυδρομικός, με όλα τα συμπαρομαρτούντα, δηλαδή γραμματόσημα, σφραγιδάκια και τα σχετικά…

Στην αρχή, μας φέρανε το ζυμωτό τους ψωμάκι, ελίτσες και παξιμαδάκια, και κατόπιν τη χορταστική και δροσερή πολίτικη σαλάτα τους και τη φάβα Φενεού, πολύ νόστιμα όλα για εισαγωγικά πιάτα!

Μετά ακολούθησε ένας συμπαθητικός καγιανάς, και εννοείται ο κλασικός φουρνιστός Κρητικός ανθότυρος με πιπερόμελο Φλωρινιώτικο, που έγραψε…

Τα συνοδέψαμε με δύο μπύρες, πληρώσαμε για όλα 30 €, θα ξαναπάμε σύντομα και φυσικά σας το προτείνουμε ανεπιφύλαχτα!!

29 Σεπ 2017

Το παλιό ταχυδρομείο ήταν στη λίστα με τα μεζεδοπωλεία "should go" εδώ και καιρό και ένα βράδυ Παρασκευής μετά από βόλτα στο Χαλάνδρι βρήκαμε τραπέζι στο Παλιό Ταχυδρομείο. Όχι στην αυλή αλλά μέσα κάτι που μας βόλεψε γιατί μια ψύχρα την είχε η βραδιά. Το προσωπικό από την αρχή σε κερδίζει καθώς όλοι ήταν ευδιάθετοι και με διάθεση να σε εξυπηρετήσουν. Καθίσαμε στο τραπέζι ακριβώς δίπλα στην τουαλέτα και δεν ήμασταν πολύ άνετα αλλά βάζω 4 γιατί ήταν δική μας επιλογή καθώς υπήρχαν και άλλα άδεια τραπέζια.

Μας έφεραν νερό και τις ελίτσες με το παξιμάδι (κλασική αξία απ΄ότι φαίνεται) και στη συνέχεια παραγγείλαμε ψωμάκι, ροζέ κρασί, 1/2 κιλό αρχικά που στην πορεία προστέθηκε άλλο 1/2, σαλάτα με πλιγούρι, καλτσουνάκια (ζητήσαμε και μας έφεραν μισά με τυρί και μισά με χόρτα) και το ψητό κολοκυθάκι με το τυρί και τον παστουρμά.
Θα ξεκινήσω με το κρασί. Ελαφρύ χωρίς να σε πειράζει αν και μου φάνηκε ακριβούτσικο (5€ το 1/2).

Η σαλάτα πεντανότιμη, αν όχι η πιο ωραία ταμπουλέ που έχω φάει, με χοντρό αλάτι που της ταίριαζε υπέροχα. Αυτή στα 5€. Τα καλτσουνάκια νόστιμα αλλά θεωρώ ότι κάτι τους έλειπε (5,5€ αυτά) και το κολοκύθι ιδιαίτερο, αν και δε θα το επέλεγα ξανά. Όπως μας εξήγησε ο σερβιτόρος ήταν ψητό και όχι τηγανητό κάτι που μετράει στα συν του φυσικά.

Το κολοκυθάκι στα 6€. Επιπλέον το ψωμάκι ήταν με 1€ το άτομο, ωραίο και μπορεί ζυμωτό. Στο τέλος μας ήρθε το κέρασμα το χειροποίητο παστέλι. Που μόνο γι΄αυτό θα ξαναπήγαινα!! Όλα αυτά (φαγητό, ποτό) μας βγήκε περίπου 29€.

Σε σχέση με ότι κυκλοφορεί μου φάνηκαν λίγο τσιμπημένες οι τιμές αλλά οι γεύσεις ήταν αρκετά καλές για να το δικαιολογήσουν.

12 Ιούλ 2017

Κυριακή βράδυ 10/7/17 και η επίσκεψή ξεκίνησε με μεγάλες προσδοκίες... τα φαγητά τελικά θα τα χαρακτήριζα λίγο απαράδεκτα, τα αμπελοφάσουλα αδιάφορα και γεμάτα με ίνες, ο καγιανάς κι αυτός αδιάφορος, τα μύδια τα αφήσαμε σχεδόν όλα, άνοστα με κάποια ιδιαίτερη άγνωστη γεύση και υφή του μυδιού λίγο χορταρένια, ωραίο το ψαρονέρφι και το μοσχαράκι με πουρέ γλυκοπατάτας καλή η πολίτικη σαλάτα και γλυκερό το ξηρό ανθότυρο.

Το μενού του μαγαζιού σύντομο, χωρίς να περιλαμβάνει γλυκά. Τα παιδιά ευγενικά στο σέρβις μέχρι που ο σερβιτόρος μας έκανε έντονη παρατήρηση για το παγωτό ξυλάκι που έτρωγαν τα δύο παιδάκια της παρέας μας ενώ το πήραν από το περίπτερο.

Εάν σερβίρει γλυκά το μαγαζί καλό είναι να τα γράφει στον κατάλογό του, κι αν είναι τέτοια τα φαγητά κάπως πρέπει να ξεγελάσουν την πείνα τους τουλάχιστον τα παιδιά.

Σοφοκλή Βενιζέλου 9, Χαλάνδρι