Ελληνικοι μεζεδες με ουζο, τσιπουρο, ρακι και κρασι

02 Νοε 2017

Είχα πολύ καιρό να γράψω κάποια κριτική. Λίγο το καλοκαιράκι, λίγο η θάλασσα ποιος κάθεται μπροστά στον υπολογιστή? Αλλα τώρα τα κεφάλια μέσα και είναι ώρα να γράψουμε κάποια κριτική για την βοηθεια των καλοφαγάδων και λατρών της μουσικής.

Όπως έχω ξαναγράψει το κριτήριο μου για την τακτικότατη Σαββατιάτικη έξοδο μου είναι πρώτα η καλή μουσική και μετά βάζω το φαγητό.

Αυτη την φορά επέλεξα τον Μουσικό Καφενέ που είναι επάνω στην Λ. Δεκελείας, εύκολος προσβάσιμος.

Στεγάζεται σε ένα παραδοσιακό οίκημα, όμορφα διακοσμημένο.
Είχαμε κάνει κράτηση για 3 άτομα ( θέλω να επισημάνω εδώ ότι το τρίτο άτομο ήρθε κατόπιν δικής μου επιμονής μόνο για την μουσική και όχι για το φαγητό) και και οδήγησαν στο τραπέζι.
Στον Μουσικό Καφενέ είχα πάει άλλη μια φορά και είχα μείνει απλώς ικανοποιημενος.

Η εξυπηρέτηση ήταν σχετικά καλή.
Μας έφεραν αμέσως ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ νερο (χωρίς να το ζητήσουμε) και μισό λίτρο κρασί ροζέ (απλώς συμπαθητικό ) και ένα αναψυκτικό.
Μας φέραν και τον κατάλογο και είδα ότι οι τιμές τους ήταν πολύ << τσιμπημένες>
Παραγγείλαμε:

- Ντακο (ντακοσαλατα τον ονόμαζαν ) που εκεί ήταν το μεγάλο Βατερλό του φαγητού. 5 παξιμαδακια με λίγη ντομάτα, λίγη φέτα (νόστιμη ) και κάπαρη. Πολυ φτωχή μερίδα.
Το λάδι πρέπει να είχε τσακωθεί με τα παξιμαδακια και να μην μιλιόταν. Και ο τσακωμός τους πρέπει να ήταν πολύ άγριος γιατί τώρα δεν συναντήθηκαν ΠΟΤΕ. Και το λέω αυτό γιατί δεν υπήρχε ίχνος λαδιού.
Ξεκινήσαμε την ΤΙΤΑΝΙΑ προσπάθεια να το φάμε. Πήραμε τα παξιμάδια με το χέρι προσπαθώντας να το σπάσουμε με τα δόντια αλλά σκεφτήκαμε οτι ο οδοντίατρος στοιχίζει ακριβά και εγκαταλείψαμε την προσπάθεια. Προσπαθήσαμε να τον σπάσουμε σε μικρά κομματάκια με πιρούνι και μαχαίρι αλλά τα κομματάκια με την πίεση σκορπίστηκαν στο πάτωμα.
Φάγαμε τελικά ότι ήταν από πάνω.

- Τυρί φέτα καλής ποιότητας.

- Κεμπάπ γιαουρτλου. Είχε 3 κομμάτια κεμπαπ (μήκους 10 εκ. το καθένα, με το συμπαθειο ), 1 πίτα κομμένη στα 4, μπόλικο στραγγιστό γιαούρτι, κρεμμύδια και μπόλικο μαϊντανό. Απαράδεκτο και φτωχό πιάτο

- Τηγανιά χοιρινή που ήταν αρκετά αλμυρή, στεγνή. Μικρή μερίδα την οποία την μισή την αφήσαμε στο πιάτο.
Φάγαμε όμως το ψωμί και χορτάσαμε. ( δεν ξέρω όμως πόσο το πληρώσαμε )
Στο τέλος μας κερασανε γλυκό κορμό
Γι όλα αυτά, με 1 λίτρο κρασί χύμα (αν θυμάμαι χρεώνεται 10 ευρώ το λίτρο, από τα ακριβότερα της κατηγορίας αυτών των μαγαζιών ) και ένα αναψυκτικό πληρώσαμε 50!!! ευρώ.
Και να πούμε μερικά λόγια για την ζωντανή μουσική του μαγαζιού ( για την οποία εξάλλου επέλεξα το μεζεδοπωλείο)
Θα μπορούσα όλα τα παραπάνω να τα παραβλέψω αν η μουσική με αποζημίωνε. Δεν καθίσαμε ούτε 1 ώρα. Δεν το αντεξαμε. Κακό μπουζούκι, κακές ερμηνείες. Καμμια σχέση με την προηγούμενη φορά που πήγα που το μπουζούκι σε εκτέλεση και ερμηνεία ήταν πολύ καλό.

Αν θα ξαναπάω? Ποτέ, ούτε απέξω.

Λεωφόρος Δεκέλειας 62, Νέα Φιλαδέλφεια