ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Μεζεδοπωλεία

Λεωφόρος Δεκέλειας 62, Νέα Φιλαδέλφεια [Χάρτης]

Ελληνικοι μεζεδες με ουζο, τσιπουρο, ρακι και κρασι

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Κυριακη αποκριας και μια απο τις καλυτεροτερες φιλες μου εχει, κατ εξαιρεση, επιφορτιστει με το ιερο καθηκον να ξετρυπωσει μαγαζι ικανο να ψυχαγωγησει τη γνωστη γυριστρουλικη εξαδα του σαββατοκυριακου. Συνηθως αυτο το φορτιο ειναι δικο μου προνομιο, γιατι, οχι να το παινευτω, αλλα εχω το πανισχυρο μυστικο οπλο του ατελειωτου αποθεματος κριτικων σας να με καθοδηγουν. Ευχαριστω, κοινως, που με κανετε χιτ στην παρεα μου, με εχουν προβιβασει σε επισημη διοργανωτρια καθε φιεστας χαρη σε σας.

Η φιλη μου, λοιπον, ξετρυπωνει ενα αγνωστο σε μενα μαγαζι στο Φαληρο, για το οποιο, τα λογια σας ηταν σαφη: μην πας, μη σου πω μην περασεις ουτε απ' εξω. Η σκυταλη περασε ξανα σε μενα με συνοπτικες διαδικασιες, με τις σαφεις οδηγιες να βρω μαγαζι με ζωντανη μουσικη Κυριακη βραδυ, πραγμα πολυ πιο δυσκολο απ οσο δειχνει, και με διαθεσιμοτητα τελευταια στιγμη. Τα αποτελεσματα της ανεπαρκους ερευνας του αστυνομου Σαϊνη ειναι η αιτια αυτης εδω της μουρμουροκριτικης.

Περασαμε την πορτα του Μουσικου Καφενε στις 11 το βραδυ, 9 ατομα αντι για τα συμφωνηθεντα 6, γιατι γενικως το χουμε το κακο να πολλαπλασιαζομαστε σαν αμοιβαδες τελευταια στιγμη, αλλα ευτυχως το μαγαζι δεν βρισκοταν ουτε στο 50% πληροτητας, και οι ανθρωποι πολυ προθυμα μας εστρωσαν καινουργιο, μεγαλυτερο τραπεζι για να βολευτουμε. Εξαιρετικα ευγενικη κινηση, αφου δεν τους ειχαμε ενημερωσει, ηταν αυθορμητη αλλαγη σχεδιων ενω ειμαστε ηδη στο δρομο, αλλα προς τιμην τους δεν εδειξαν να ενοχλουνται καθολου.

Το μαγαζι βρισκεται επι της λεωφορου Δεκελειας στη Ν. Φιλαδελφεια, προς την πλευρα της Αχαρνων, και το παρκαρισμα ειναι πολυ ευκολο γιατι δε βρισκεται στο μελισσι των στεκιων της Φιλαδελφειας. Εξωτερικα το μαγαζι ειναι πολυ ιδιαιτερο, κατι μεταξυ παλιου πετροχτιστου σπιτιου και καπηλειου, μου εβγαλε μια πολυ θετικη αυρα οπως ανεβαιναμε τα ξυλινα σκαλακια ως την εισοδο.

Και πραγματι, αυτο που αντικρυσαμε ανταποκρινεται πληρως στην πρωτη μου αυτη εκτιμηση. Επιτελους, βρηκα ενα μαγαζι που δεν εχει δοθει εκτενης περιγραφη του, και θα εχω τη χαρα να το κανω πρωτη! Απεναντι απο την εισοδο βρισκεται το πασο και απο πισω η κλειστη κουζινα. Η αιθουσα εκτεινεται στα δεξια και τα αριστερα, οπου βρισκεται και η τριμελης ορχηστρα, ενω υπαρχει και ενα ακομα δωματιο μεσα και αριστερα, οπου και τοποθετηθηκαμε. Ενα μεσαιας χωρητικοτητας μαγαζι με καμια εικοσπενταρια τραπεζια θαρρω, που μπορει να φιλοξενησει περι τα 80 ατομα υπολογιζω. Δεν ειμαι ομως ιδιαιτερα καλη στα τεχνικα αυτα και μπορει και να μην ειναι σωστη η εκτιμηση μου.

Ο εσωτερικος διακοσμος βασισμενος σε ενα μιγμα πετρας και ξυλου, που δινουν μια θερμη στο χωρο και ταιριαζουν με τους μπεζ τοιχους. Τα τραπεζακια απλα ξυλινα, ντυμενα με πολυχρωμα καρω τραπεζομαντηλα και οι καρεκλες οι ψαθοξυλινες των καφενειων. Διασπαρτα μεσα στο χωρο βρισκονται δεκαδες διακοσμητικα, οπως ενα παλιο ξυλινο πιανο, ενα μπουζουκι, καθρεφτες, πινακες και ασπρομαυρες κορνιζες, κομπολογια κρεμασμενα στους τοιχους, φωτιστικα διαφορων ειδων και λογιων λογιων αλλα διακοσμητικα, ενω πισω απο το πασο ο τοιχος καλυπτεται απο μια προθηκη με τα οινοπνευματα που προσφερουν. Η διακοσμηση ολοκληρωνεται με γιρλαντες και μπαλονια λογω αποκριων, ενω και η ευγενικη κοπελα του μαγαζιου ηταν ντυμενη αποκριατικα.

Αφου καθισαμε, και ενω το μουσικο προγραμμα δεν ειχε ξεκινησει ακομη, ξεψαχνισαμε τους 2 καταλογους μας για να παρουμε την ηρωικη αποφαση της παραγγελιας. Μικρο φαουλ εδω, διοτι 2 καταλογοι στα 9 ατομα, εξαιρετικα αβολη κινηση. Η σερβιτορα ηρθε αμεσως για τα ποτα, και σε πολυ ευλογο χρονο για το φαγητο, και ηταν γενικα ευγενικη, γρηγορη και εξυπηρετικη. Οτι ζητησαμε ηρθε σε λογικο χρονο, και θα ειχα βαλει 4 πολυ ανετα, αν δεν με τσιγκλιζαν καποια πραγματα που ειδα, και που αν υπηρχαν τα μισα στη βαθμολογηση, θα ειχαν κερδισει ενα ωραιοτατο 2.5

Η παραγγελια δοθηκε απο μια φιλη οσο χαζευα το χωρο, συνεπως δεν ειχα ιδεα τι θα επακολουθουσε. Ζητησα, λοιπον, απο την κοπελα του μαγαζιου, ενα δελτιο παραγγελιας για να μπορω να κανω τις κριτικες μου σωστα, και αυτη οντως εσπευσε να με εξυπηρετησει χωρις καμια δυσφορια. Την ευχαριστω ειλικρινα για την κινηση της, να τα λεμε και αυτα. Αυτο ομως που δεν μου εκατσε καλα, και οφειλω να το γραψω, ειναι οτι μαλλον επαναπαυθηκαν με το δελτιο παραγγελιας και η αποδειξη ουδεποτε εκανε εμφανιση στο τραπεζι. Βεβαια και μεις δε τη ζητησαμε, να ειμαστε δικαιοι, αλλα αυτο δεν αναιρει την υποχρεωση του καταστηματος να την προσκομισει, δεν βρισκεται στη διακριτικη τους ευχερεια. Πιστευω ομως οτι αν ειχε ζητηθει, θα ειχε κοπει, δεν εχω λογους να πιστευω το αντιθετο.

Τελος παντων, η παραγγελια εχει δοθει και μαζι με τα 2 μισολιτρα λευκο κρασι που ζητηθηκαν προσγειωθηκαν και 2 εμφιαλωμενα νερα (1.5€ εκαστο) που δε ζητηθηκαν, αλλα τα κρατησαμε. Οταν αργοτερα εχοντας λυσσαξει στο χορο ζητησαμε κανατα, ηρθε ξανα εμφιαλωμενο, που στην απελπισια μας για νερο κρατησαμε. Δε γνωριζω ομως αν χρεωθηκε, υποπτευομαι πως οχι, χωρις να ειμαι και σιγουρη. Επισης, ηρθε ενα πανερακι ψωμι με 6-7 φετες το οποιο χρεωθηκε 5€, πιθανοτατα γιατι ηταν φτιαγμενο απο υφες χρυσου. Δεν υπηρχε καν καποιο συνοδευτικο ντιπ να δικαιολογει την παραλογη τιμη του, ετσι, για τα ματια του κοσμου. Κακη πρακτικη και κουτοπονηρη, μου καθεται λιγο σαν ψαροκοκκαλο στο λαιμο οταν βλεπω τετοιες χρεωσεις κρυφοκουβερ.

Ιδου τα πιατα που κατασπαραξαμε, οι γνωστοι κροταλιες:

-Σαλατα του μαγειρα, (7.5€) με πρασινα λαχανικα, ψιλοκομμενο κοτοπουλο, καλαμποκι και καποια σως. Και ενω ερχεται ενα μεγαλο μπολ γεματο σαλατα και μου φαινεται πολυ εντυπωσιακο, το 90% της περιεκτικοτητας ειναι χοντροκομμενα μαρουλια, αναμικτα με μικρη ποσοτητα μαρουλιου ρομανα, και απο πανω τα υπολοιπα υλικα σε πραγματικα δυσαναλογα φτωχη ποσοτητα. Ανακατευοντας τη σαλατα, ανακαλυψαμε οτι η σως ισα που εφτανε να υγρανει τη μιση, ενω ολη η υπολοιπη ηταν εντελως στεγνη. Σαν γευση θα ηταν καλη, ειχε τις προοπτικες, αλλα οπως λεει και η λαικη σοφια "Το μεν πνεύμα πρόθυμον, η δε σαρξ ασθενής". Γνωριζω οτι το μαρουλι ειναι ογκωδες και οικονομικο, αλλα αν ηθελα σκετο μαρουλι, θα ζητουσα απλη μαρουλοσαλατα, οχι εντυπωσιακα ονοματα που θα με απογοητευσουν κατα την αφιξη τους.

-Μπουγιουρντι (5.5€), ηρθε σε ενα πιατο, τυλιγμενο σε αλουμινοχαρτο, ευχαριστα ζεστο αλλα καθολου πρακτικο. Το αλουμινοχαρτο ειχε φυλακισει ολα τα πεντανοστιμα ζουμακια τα οποια πηγαν χαραμι, ενω το ιδιο το μπουγιουρντι ηταν λεπτες φετουλες σχεδον αψητης ντοματας με λιωμενη φετη απο πανω, νοστιμο αρκετα, αλλα λιγο.

-Μια γραβιερα με μελι (5.5€), δυο τριγωνακια γραβιερας με πραγματικα ανεπαισθητη εσανς μελιου, ενω ηταν νοστιμη και βουτυρατη, ηταν καπως φτωχη. Και σιγουρα δεν ηταν επαρκως μελωμενη η καψερη.

-2 πατατες τηγανιτες (4€ εκαστη). Φαουλ και κιτρινη καρτα φωναζει η κερκιδα. Ενω ηταν πραγματικα καλοτηγανισμενες, φρεσκοτατες και χοντροκομμενες οπως μου αρεσουν, η καθε μεριδα ηρθε σε μπολακι που σερβιρεται η σως στα σουβλατζιδικα. Ειχε μεσα 15 πατατες περιπου, που ενω ηταν πολυ καλες, ηταν ελαχιστες για το κοστος τους. Ενωνοντας τα δυο μπολ εβγαινε μια μετρια μεριδα, που και παλι θα αξιζε περι τα 3€. Τι ψυχη εχει να βαλεις μια πατατα ακομα στο τηγανι? Ποτε δεν καταλαβα τις τσιγκουνικες μεριδες σε προιοντα που απο τη φυση τους κοστιζουν ελαχιστο. Καταλαβαινω να κανεις εκπτωσεις στην ποσοτητα ακριβων υλικων, αλλα ποσο πια κοστιζει το ψωμι, η πατατα, το ρυζακι? Δεν νομιζω οτι θα πεσουν εξω μεγαλωνοντας τη μεριδα (ή μειωνοντας αναλογικα την τιμη). Ηταν, τουλαχιστον, σωστα αλατισμενες.

-Χοιρινη τηγανια, (7.5€) που αρεσε μονο σε μενα, και αυτο γιατι γενικως ειμαι φαν των λιπαρων εδεσματων. Κυβακια καλα ψημενου χοιρινου λιπους, και απο σποντα και λιγου κρεατος, μεσα σε μια βαρια, υδαρη, λιπαρη σαλτσα με πιπεριες, που προσωπικα θεωρησα λουκουμι, αλλα οχι τηγανια, σε καμια περιπτωση. Δεν ειναι πιατο που προτεινω, γιατι ξερω εκ των προτερων οτι η δικη μου αδυναμια σε υπερλιπιδικα πιατα οφειλεται στην νεροβραστη κουζινα της μητερας μου, με την οποια μεγαλωσα, και δεν συναδει με την πραγματικη γευση και ποιοτητα του πιατου. Ειναι πραγματικα βαρυ, αν και, ολο να το φατε, καλη ωρα, δε θα προλαβει να σας βαρυνει. Σερβιρεται σε ατομικο πηλινο μπολακι, με τη χωρητικοτητα των ραμκεν που χρησιμοποιουνται για τα σουφλε. Υπολογιστε ποσοτητα.

-Μπεκρης μεζες (9.5€) στο ιδιο ραμκεν, να μην τα ξαναλεω, ευχαριστα πικαντικος και πολυ νοστιμος, πολυ καλομαγειρεμενο πιατο. Αμαρτια να ειναι τοσο λιγο, διοτι και το κρεας και η σαλτσουλα του ηταν αψογα δεμενα.

-Λουκανικο χωριατικο του μητσου, 27 ποντους και βαλε, οπως μας ενημερωσε ο καταλογος. (7€). Χμμμμ... Προτεινω να μαζεψουμε ολους τους αντρες, τους κομμωτες και το σεφ του Μουσικου καφενε και να τους καταστησουμε σαφες ποσοι ειναι, τελος παντων οι 5 ποντοι. Οπως και να εχει, το λουκανικο ηταν πολυ νοστιμο, ελαφρυ, καλοψημενο, ζουμερο πολυ, ενω συνοδευοταν απο λιγες πατατες και μια κουταλια τζατζικι, επισης καλο.

-Μελιτζανα του μερακλη (7€) σε πηλινο, δεν προλαβα να δοκιμασω δυστυχως, δεν εφτασε, αλλα τα παιδια ειπαν ομοφωνα οτι ηταν καλοψημενη, μουρλια και γλυκοπικαντικη. Εμπιστευομαι την κριση τους.

-Τυροκαυτερη (4.5€) στο ευρειας χρησης πηλινο ραμκεν, καυτερη σε καταναλωσιμο βαθμο, και, αν και καπως ανευρη, ηταν αρκετα καλη. Σιγουρα ειναι χειροποιητη και ειχε ωραιο πορτοκαλιζον χρωμα.

-Κεφτεδακια, (7€) 8-9 αναλαφρες μπαλιτσες, που δεν ηταν καθολου κρεατενιες. Ηταν πραγματικα ελαφρα, αν δεν αγαπατε τον κιμα ιδιαιτερα, οπως εγω, θα τις βρειτε συμπαθητικες. Δεν ειναι ομως το κλασσικο κεφτεδακι με τα μυρωδικα του, το μπολικο κρεατακι του, τα μπαχαρικα του, λειπουν ο δυοσμος, το κυμινο, κατι να του δωσει μια καποια γευση. Συνοδευεται απο λιγες πατατες και μια καλη κουταλια τυροκαυτερης. Αναξιο λογου θα το χαρακτηριζα σαν συνολο, το ξεχνας λιγο αφοτου το φας.

-Κολοκυθοκεφτεδες (5.5€) 4 τον αριθμο, πλακουτσωτοι και μεγαλοι. Επιτελους μια σωστη μεριδα. Δεν ειχαν ρουφηξει λαδι, ευγε, αλλα και παλι τους ελειπε μια γευση, ηταν καπως αγευστοι. Συνοδευοντουσαν απο αξιο ντιπακι γιαουρτιου, σωστη κινηση.

-5kg λευκο κρασι χυμα (10€ το κιλο), αρκετα καλο, και ευκολοπιοτο. Κατεβαινε με μεγαααλη ταχυτητα. Ανανεωνοταν εξισου γρηγορα.

Γενικα οι γευσεις δεν ηταν κατι το αξιοσημειωτο σαν μια γενικη παρατηρηση, τους ελειπε η ενταση, το βαθος της γευσης, αυτο που θα σε κανει να επιστρεψεις για αυτες. Και ναι, χωρις να θελω να γινω κουραστικη, τους ελειπε η ποσοτητα. Θα μου πεις, μεζεδοπωλειο ειναι, τι περιμενεις, μεριδα κανονικη? Ναι, κυριος, οταν μου τη χρεωνεις σαν μεριδα κανονικη, αυτο περιμενω ακριβως. Δε μπορεις να ζητας απο τον πελατη σου να πληρωσει Audi και να παρει Zastava, δεν μπορεις να απαιτησεις ενοικιο μεζονετας για τριαρι και δεν μπορεις να χρεωσεις 9.5€ τρεις μπουκιες μεζε.

Ειναι προφανες οτι η μοδα της Φιλαδελφειας δινει πατημα σε επιχειρησεις οπως αυτη να ανεβαζουν τις τιμες κατα βουληση και να ζητανε το μηνιατικο σου αναιδως, αλλα δεν ειμαι διατεθειμενη να πληρωσω εγω και οι φιλοι μου την εκαστοτε ανοδο μιας περιοχης. Κυριως, διοτι, ο, τι ανεβαινει κατεβαινει, λεει μια αλλη λαικη σοφια και πρακτικες οπως αυτη εχουν σχεδον με μαθηματικη ακριβεια την ιδια καταληξη.

Στα θετικα τωρα, γιατι υπηρχαν και απο αυτα, η ορχηστρα ηξερε πραγματικα να φουντωνει το κεφι, επαιζαν ωραια ρεμπετικα, νησιωτικα και λαικα ασματα και ξεβιδωθηκαμε ολοι στο χορο. Περασαμε πραγματικα καλα, και συνεχισαμε κατα τις 3.30πμ, οποτε και φυγαμε, ακομα καλυτερα στο Κολωνακι, οποτε η γενικη εντυπωση της βραδιας ηταν πολυ πολυ καλη. Αλλα, δυστυχως, αυτο δε σχετιζεται με το φαγητο, το οποιο φαινεται οτι δεν ειναι αυτοσκοπος του μαγαζιου.

Στα θετικα (?), επισης, οτι μας κερασαν 2 μικρα μπρικια, αυτα τα ομορφα παλια μεταλλικα του ελληνικου καφε γεματα ψημενη ρακι, πολυ πολυ πολυ καλη, αν το ηξερα, αυτο θα επινα ολο το βραδυ ασυζητητι. Αλλα προσωπικα, θεωρω οτι, δειγμα καλης θελησης ειναι να κερασεις ενα γλυκο, εστω και μικρο, στο τελος τετοιου γευματος. Δεν ειναι, φυσικα, υποχρεωση του ιδιοκτητη, ειναι ομως πολυ αξιολογη κινηση, που πλεον μεχρι και σουβλατζιδικα αρχισαν να κανουν.

Τελικως, πληρωσαμε 134€, περι 15€ το ατομο δηλαδης, αλλα αυτο δεν ειναι χαρακτηριστικο δειγμα διοτι μονο 6 ατομα εφαγαν, 9 πληρωσαν. Με μικροτερες παρεες για φαγητο εκει, θα ξεπεραστει πολυ ευκολα το οριο 10-16€, γι αυτο και δικαιως νομιζω το κατατασσω σε ανωτερη κλιμακα. Για μελλοντικη χρηση, ο καταλογος περιλαμβανει περι τις 6 σαλατες (5-7.5€), καμια δεκαρια ορεκτικα (4-6€), αλλους τοσους μεζεδες (7-9.5€), μια μεγαλη ποικιλια στα 26€ νομιζω, ενω και τα ποτα ειναι τσιμπημενα. Αν μπορουσα, θα εβαζα 1.5 στο value for money.

Θα ξαναπαω? Δεν ξερω. Μαλλον οχι. Το μαγαζι εχει την ατυχια να βρισκεται σε εξαιρετικα ανταγωνιστικη περιοχη με πληθωρα αξιοπροσεκτων επιλογων, και η εμπειρια μου δεν ηταν τοσο αξιομνημονευτη ωστε να με κανει να επανελθω. Ενδεικνυται, ομως, για βραδια με κρασακι και μουσικουλα, εχοντας στα υπ'οψιν οτι οι τιμες δεν ειναι και ιδιαιτερα φιλικες.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Πήγαμε οικογενειακώς για πρώτη φορά ένα Κυριακάτικο μεσημέρι. Η πρώτη εντύπωση ήταν πολύ θετική καθότι ο χώρος είναι όμορφα φτιαγμένος με φωτογραφίες απ' τον παλιό κινηματογράφο και η μουσική δένει ιδανικά με αγαπημένες νότες από μπουζούκι και κιθάρα.

Ας περάσουμε τώρα στις γεύσεις που δυστυχώς δεν μας κέρδισαν χωρίς όμως να τις πούμε και κακές. Απλά τους έλειπε το μεράκι. Σαν ο μάγειρας να δουλεύει ήδη τριάντα χρόνια κι έχει βαρεθεί. Η χωριάτικη ήταν παγωμένη και"σκέτη", ούτε ριγανίτσα, ούτε κάπαρη, ούτε φρυγανισμένο ψωμάκι. Οι τηγανιτές πατάτες του καταλόγου είχαν δώσει την θέση τους σε κατεψυγμένες με την ίδια τιμή όμως!

Η τηγανιτή φέτα με μέλι, η καρμπονάρα και το λουκάνικο ήταν πολύ καλά. Τα πλευρώτους όπως και το κεμπάπ ήταν ωμά.

Το κέρασμα στο τέλος ήταν μωσαϊκό ψυγείου δεν είχε όμως αποψυχθεί πλήρως απ'την κατάψυξη.

Οι τιμές ήταν λογικές όχι όμως όλες. Π. χ. η χωριάτικη έχει ως συνήθως 6€ θα έπρεπε όμως να'χει<5€.

Ίσως ξαναπάμε για τη μουσική.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Ως υπηρεσία αποφασίσαμε να κάνουμε την κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας στο συγκεκριμένο μαγαζί ένα Σαββατόβραδο. Το επιλέξαμε ως ένα ζεστό όμορφο χώρο, με ζωντανή μουσική, για το οποίο είχαμε καλές συστάσεις.

Είχε γίνει συμφωνία με τον ιδιοκτήτη για τραπέζια 60 ατόμων, με άνεση χώρου. Μάλιστα είχαμε κανονίσει να πάμε μία ώρα πριν την εκδήλωση, έτσι ώστε να δούμε το χώρο και την κατανομή των τραπεζιών, με τη λογική να τα αλλάξουμε αν χρειαστεί.

Όταν φτάσαμε, προς έκπληξη μας, ο χώρος που μας είχε διαμορφώσει ήταν πιο περιορισμένος από αυτόν που είχαμε συμφωνήσει και κάποια τραπέζια τα οποία θα είχαμε εμείς, τα είχε κάνει κράτηση για άλλους πελάτες. Ο ιδιοκτήτης όμως δε μας άφησε να τα αλλάξουμε όπως είχαμε πει. Το αποτέλεσμα ήταν να στριμωχτούμε πολύ και όλοι να διαμαρτύρονται για το χώρο. Επιπλέον, ένα έξτρα τραπέζι έκλεινε αρκετά το χώρο της -ήδη μικρής -πίστας.

Όσον αφορά το φαγητό, δεν υπήρχε καλή οργάνωση καθώς δεν μας έφερε τα συμφωνηθέντα πιάτα εξίσου σε όλα τα τραπέζια. Οι ποικιλίες κρεατικών αλλά και τα υπόλοιπα ορεκτικά ενώ θα έρχονταν ανά 2 άτομα, αυτό δεν επετεύχθη. Σε άλλους τα έφερε στη σωστή ποσότητα και σε άλλους όχι. Το ψωμί δεν επαρκούσε και εφόσον το ζητάγαμε επίμονα, την ώρα εκείνη έστειλε άτομο να φέρει ψωμί από το φούρνο.

Το φαγητό σε γενικές γραμμές ήταν καλό & το ίδιο και η ορχήστρα. Κέφι κ ωραίο πρόγραμμα. Η τιμή ήταν στα 17 ευρώ το άτομο χωρίς τα αναψυκτικά, αν και γενικά το μαγαζί είναι πιο οικονομικό αν πας μεμονωμένα.

Πιστεύουμε ότι δεν συνίσταται για τέτοιου είδους εκδηλώσεις.

Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Σχετικα καινουριο μεζεδοπωλειο (άνοιξε μεσα στο 2015), λίγο πιο εξω απο το κέντρο της Νεας Φιλαδέλφειας, που τα τελευταια χρονια εχει γεμισει με τσιπουραδικα και φαγαδικα.

Θεωρω πως εχει την καλυτερη κουζινα απο όλα.
Μεζεδες απλους, ελληνικους, καλομαγειρεμενους και νοστιμοτατους, καλο κρασι χυμα και υπεροχο τσιπουρο και ρακη (την οποια θα προτιμουσα παγωμενη).

Ο, τι εχω παρει ηταν γευστικοτατο: ιδιαίτερες πατάτες με τη φλούδα, πλευρωτους, κεφτεδάκια σαν σπιτικα, απίστευτη μελιτζανα με φετα στο πήλινο, μπεκρη μεζε που λιωνει στο στομα, τηγανια, ντακακια, οι γαριδουλες, η κοτοσαλατα, το σαγανακι.

Οι ποικιλιες του ικανοποιητικοτατες (κρεατικων πχ. που δοκιμασαμε με πανσετουλα, παιδακια κοτοπουλου, λουκανικακια, κεμπαπακια με συνοδεια πατατες, πιτουλες και διαφορες σαλατουλες).
Το μεγαλο συν βεβαιως ειναι οι τιμες, ιδιαιτερα λογικες(3-4 ευρω η μεριδα).

Και το γεγονος οτι εχει ζωντανη μουσικη καθε Πέμπτη και Παρασκευοσαββατοκυριακο (άν και τις 3 φορες που πηγα ετυχα σε διαφορετικους μουσικους, όχι όλους το ιδιο επιτυχημενους. Θα προτιμουσα να ειχε πάντα, τα Σαββατοκυριακα τουλαχιστον ρεμπετικα, θεωρω οτι ταιριαζουν περισσοτερο με το στυλ του μαγαζιου)

Εχω πάει τρεις φορες μεχρι τωρα με παρεα, εχουμε φαει του σκασμου, εχουμε πιει ποολυυ και δεν εχουμε καταφερει να πληρωσουμε πανω απο 10 - 12 ευρω το άτομο.

Οσο εχει τον ιδιο μαγειρα και τις ιδιες τιμες θα το προτιμω σιγουρα στην περιοχη.