Δημιουργική Ελληνική Κουζίνα

04 Δεκ 2017

Black Friday σε εστιατόριο? Κι όμως ναι! Δεν το διαφήμισαν, το ανέφεραν μόνο στην ιστοσελίδα τους και θεώρησα ότι θα ήταν too good to be true... Και όμως ήταν εξαιρετική ευκαιρία! 60% σε όλη την παραγγελία, χωρίς περιορισμούς, ό, τι ήθελες από τον κατάλογο, και φαγητό και κρασί!

Κάναμε κράτηση μέρες πριν για να έχουμε τραπέζι για δύο στην άκρη με θέα Ακρόπολη. Το εστιατόριο είναι μεγάλο και γέμισε φυσικά! Μόνο αρνητικό ήταν η αργή εξυπηρέτηση, αναμενόμενη για το φαγητό (η κουζίνα είχε μαζεμένο όγκο δουλειάς), αλλά μάς δυσαρέστησε η καθυστέρηση στο να φέρουν καταλόγους (αδικαιολόγητη, αφού οι σερβιτόροι ήταν πολλοί και περιφέρονταν στην αίθουσα χωρίς να είναι πάντα απασχολημένοι), θεωρήσαμε ότι μας ξέχασαν!

Από εκεί και πέρα όλα καλά! Η πιατέλα με ψωμί και κριτσίνια (ροζ, με παντζάρι και μαυροκούκι) ήρθε με σφηνάκι ελαιόλαδο με ροζ πιπέρι και ντιπ ελιάς-τυριού. Χρεώνεται 3,50€/άτομο. Το εμφ. νερό κοστίζει 3,50€ (ΟΚ για 5*, αλλού είναι έως και διπλή η τιμή).

Επιλέξαμε ένα μπουκάλι Όβηλο λευκό (41€ κανονική τιμή στη λίστα κρασιών). Κρασί και νερό σερβιριζόταν σωστά, χωρίς να αναζητούμε εμείς κάποιον.

Το ορεκτικό μας ήταν στη μέση: ταρτάρ καπνιστού σολομού με πέρλες λεμονιού και αγριοράπανου (είχε και μελάνι σουπιάς στο κέντρο), αρκετή ποσότητα και φίνα γεύση, 15€! Τέλειο ταίριασμα με το κρασί!
Τα κύρια πιάτα ήταν σφυρίδα (με χόρτα, σπαράγγια, καρότα baby, μωβ πατατούλες Περού, 34€) και λαυράκι φιλέτο με παντζάρι, σπαράγγια, καρότα και κρέμα λεμονιού (29€), ζουμερά και νόστιμα και τα δυο!
Μοιραστήκαμε κι ένα φοντάν σοκολάτας με σορμπέ μανταρίνι και σάλτσα καραμέλας (13€), καλό και αυτό.

Άνευ "Black Friday" ο λογαριασμός μας θα ήταν 142,50€, αλλά με την έκπτωση πληρώσαμε 57€, bargain για τέτοιο εστιατόριο (η βαθμολογία μου στο vfm προκύπτει σε συνάρτηση με τις κανονικές τιμές, γιατί με τη "Black Friday" θα έβαζα 8 με άριστα το 4!!! ).

Θα ξαναπάμε και για το brunch!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

29 Ιουν 2017

Σκέφτομαι πια, ότι το nickname μου θα έπρεπε να ήταν anotherdayanotherbrunch αντί για evawhateva, αλλά ίσως είναι λίγο αργά πια για αυτό.

Αυτή μου κριτική, η οποία spoiler alert!!! θα είναι διθυραμβική, αφορά το roof garden του ξενοδοχείου Saint George Lycabettus και το απολύτως συγκλονιστικό Κυριακάτικο brunch που σερβίρουν για 22€ το άτομο.

Σε μια προσπάθεια το πρωινό της Κυριακής να καταφέρουμε να βγούμε εκτός κρεβατιού και άρα εκτός air condition και στον έξω κόσμο [=την κόλαση του Δάντη] κοιτούσαμε στο κινητό τις αποθηκευμένες επιλογές μας για τα «να πάμε κάποια στιγμή μωρέ εκεί» για πρωινό.

Δεδομένου του ξενυχτιού της προηγούμενης μέρας και την καυτής ατμόσφαιρας έξω θέλαμε να επιλέξουμε αυτό που θα μας ταλαιπωρούσε λιγότερο με πιο βασική ταλαιπωρία αυτή του καταλόγου και του «τι να διαλέξω πάλι-θέλω να τα φάω όλα». Άρα το αυτονόητο προέκυψε: αναζήτηση brunch μπουφές.

Προφανώς το Κολωνάκι επιλέχθηκε και γιατί η Αθήνα θα ήταν άδεια και το πάρκινγκ πανεύκολο, που ΗΤΑΝ! Αλλά και γιατί ποιος δεν θέλει ένα Κυριακάτικο πρωινό στην χλίδα ενός 5στερου ξενοδοχείου, με ευγενέστατο προσωπικό που πίνεις μια γουλιά νερό και σου ανανεώνουν το ποτήρι, με έναν μπουφέ που περιλαμβάνει κυριολεκτικά ότι μπορείς να φανταστείς και φυσικά την πιο τέλεια θέα στην Αθήνα?!

Μια παρά κάνουμε τηλεφωνική κράτηση για τις 13:30 και 13:30 βγαίνουμε από το κλιματιστικό του αυτοκινήτου και μπαίνουμε στο κλιματιστικό του ξενοδοχείου. Πατάμε τον 6ο όροφο που βρίσκεται το La Suite lounge bar και μας τοποθετούν στον τραπέζι μας. Ο χώρος ειδυλλιακός το λιγότερο, 2 πολύ μεγάλες σάλες με ροτόντες και κάθιζαν 4 άτομα, με πιο μικρά τραπέζια για 2 άτομα και μεγαλύτερα ορθογώνια για μεγαλύτερες παρέες. Περιμετρικά είναι όλο τζαμαρία, όπως είναι αυτονόητο γιατί πιο ανόητος θα τολμούσε να διακόψει αυτή την θέα που σου σερβίρει πιάτο όλη την Αθήνα με μια Ακρόπολη ΝΑ με το συμπάθιο στο βάθος?

Οι σάλες είναι ευρύχωρες, τα τραπέζια έχουνε όλα τα λευκά λινά τους τραπεζομάντηλα και είναι στημένα με όλο τα σετ από ποτήρια και μαχαιροπήρουνα τα οποία γυαλίζουν από το καθάρισμα και από το τρίψιμο και δεν σου αφήνουν καμία υγειονομική ανασφάλεια στο πίσω μέρος τους μυαλό σου [μικροβιοφοβία κανείς?! ].

Όπως ανέφερα στην αρχή η προκαθορισμένη τιμή ανά άτομο είναι 22€, τα παιδιά 10€, το εμφιαλωμένο νερό που είναι απεριόριστης χρήσης και όχι τιμή ανά μπουκάλι στα 3,50€ και φυσικά μπορείς να επιλέξεις νερό βρύσης και το σύνολο σου για 2 άτομα, όπως είμασταν εμείς να είναι στα 44€ αντί για 47,50€ όπως ήταν τελικά το δικό μας. Τα 44€ σαν ποσό δεν τα θεωρώ διόλου ευκαταφρόνητα αλλά για την συγκεκριμένη εμπειρία που απήλαυσα δεν μου φαίνονται καθόλου πολλά.

Μέσα στην τιμή συμπεριλαμβάνεται γαλλικός καφές ή/και φρέσκος χυμός πορτοκάλι, οτιδήποτε άλλο επιθυμεί κανείς να πιεί είναι επιπλέον αλλά με μια γρήγορή ανάγνωση στον κατάλογο οι τιμές είναι λογικές για Κολωνάκι. Εάν διαβάσει κανείς προηγούμενες κριτικές μου, έχω πληρώσει 38€ σε γνωστό brunch place στο Χαλάνδρι στο οποίο μας σέρβιραν ωμά pancakes και κρύα σάντουιτς, οπότε όχι δεν κλαίω ούτε μισό € από τα παραπάνω 44, και μάλιστα θα ήθελα να πηγαίνω κάθε Κυριακή εάν και εφόσον μπορώ.
Στα του φαγητού τώρα, που είναι και τα πιο σημαντικά.
Όπως διευκρίνισα υπάρχει μπουφές ο οποίος περιλαμβάνει αλμύρα και γλύκα τα οποία είναι: διάφορα ψωμιά, τυριά [μέχρι και κεφάλι παρμεζάνας] και αλλαντικά, bagels με τυρί Φιλαδέλφεια και σολωμό, quiche lauren, mini burgers, αυθεντικά αυγά ποσέ, σάντουιτς με κουλούρι, φρέσκιες σαλάτες, μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα, φρέσκα κρουασάν, 2 επιλογές γαουρτιού [πλήρες και light] με επιλογές από αποξηραμένα φρούτα, musli μέχρι και λιναρόσπορο, ποικιλία φρέσκων φρούτων, pancakes με επιλογές toppings, σουδάκια προφιτερόλ, chocolate fountain, ολόφρεσκες χειροποιήτες τούρτες από μπισκότο OREO, cheesecake, μηλόπιτα, εκμέκ, μπουγάτσα, διάφορα κείκς και muffins και αρκετά άλλα που ενδεχομένως να ξεχνάω. Δεδομένου ότι ήταν μπουφές και ήμουν πολύ πεινασμένη δοκίμασα τα πάντα και για τα πάντα έχω να πω ότι ήταν εξαιρετικά γευστικά και τρομερά προσεγμένα. Δεν βρήκα ούτε σε μια μπουκιά ένα ψεγάδι, το ψωμί bagel ολόφρεσκό, τα αυγά ποσέ να ξεχειλίζουν μέσα στο πιάτο με αυθεντική hollandaise και αντίστοιχο ψωμάκι από κάτω διόλου πανιασμένο, το μπέικον εντελώς τραγανό, τα κείκ όλα φρέσκα και αφράτα, το cheesecake που πήρα το πρώτο κομμάτι μόλις το έβγαλαν τόσο φρέσκο και «δεμένο» που κάθε μπουκιά ήταν απόλαυση, τα μικρά σουδάκια του προφιτερόλ που λόγω μεγέθους έλεγα πόση γέμιση μωρέ να έχουν μέσα, διαλύονταν στο στόμα σου αφήνοντας την κρέμα να ρέει από μέσα…
…Και δεν περιγράφω άλλο...
Όπως είπα και στην αρχή το συγκεκριμένο brunch στον συγκεκριμένο χώρο το θεωρώ εμπειρία το υποστηρίζω και το προτείνω 100%.

23 Οκτ 2017

Έχοντας δει τις καλύτερες κριτικές και φυσικά γνωρίζοντας τη φήμη του εστιατορίου, περίμενα τα καλύτερα. Δυστυχώς δεν ενθούσιαστηκα.
Το περιβάλλον σου θύμιζε ότι στην πραγματικότητα είσαι στο εστιατόριο ενός ξενοδοχείου, καθώς είχε πολύβουες παρέες τουριστών, και όχι σε κυριλέ εστιατόριο. Η θέα καλή, αλλά δε συγκρίνεται με άλλα εστιατόρια που βρίσκονται πιο κοντά στην Ακρόπολη.

Το κουβέρ ήταν πολύ καλό (ψωμάκια/κριτσινάκια με πάστα ελιάς και τυροσαλάτα), η σαλάτα με αβοκάντο μέτρια (υπερβολικά γεμάτη σως). Τα κυρίως ήταν οκ αλλά σε καμία περίπτωση δεν μας συγκίνησε κάποια γεύση (κοτόπουλο γεμιστό με γαρίδα, και ζυμαρικά γεμιστά συνοδευμένα με τσιπς χοιρινά).

Γενικώς δεν πιστεύω ότι άξιζε την ιδιαιτέρως ακριβή τιμή (50 ευρώ το άτομο, με φτηνές επιλογές σε φαί/κρασί), ιδιαίτερα συγκρινόμενο με άλλα της ίδιας κατηγορίας.