LA SUITE LOUNGE BAR & RESTAURANT

Roof Garden

Κλεομένους 2, Κολωνάκι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Δημιουργική Ελληνική Κουζίνα

Γράψε τη δική σου κριτική

Roof Garden - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα
2017

Σκέφτομαι πια, ότι το nickname μου θα έπρεπε να ήταν anotherdayanotherbrunch αντί για evawhateva, αλλά ίσως είναι λίγο αργά πια για αυτό.

Αυτή μου κριτική, η οποία spoiler alert!!! θα είναι διθυραμβική, αφορά το roof garden του ξενοδοχείου Saint George Lycabettus και το απολύτως συγκλονιστικό Κυριακάτικο brunch που σερβίρουν για 22€ το άτομο.

Σε μια προσπάθεια το πρωινό της Κυριακής να καταφέρουμε να βγούμε εκτός κρεβατιού και άρα εκτός air condition και στον έξω κόσμο [=την κόλαση του Δάντη] κοιτούσαμε στο κινητό τις αποθηκευμένες επιλογές μας για τα «να πάμε κάποια στιγμή μωρέ εκεί» για πρωινό.

Δεδομένου του ξενυχτιού της προηγούμενης μέρας και την καυτής ατμόσφαιρας έξω θέλαμε να επιλέξουμε αυτό που θα μας ταλαιπωρούσε λιγότερο με πιο βασική ταλαιπωρία αυτή του καταλόγου και του «τι να διαλέξω πάλι-θέλω να τα φάω όλα». Άρα το αυτονόητο προέκυψε: αναζήτηση brunch μπουφές.

Προφανώς το Κολωνάκι επιλέχθηκε και γιατί η Αθήνα θα ήταν άδεια και το πάρκινγκ πανεύκολο, που ΗΤΑΝ! Αλλά και γιατί ποιος δεν θέλει ένα Κυριακάτικο πρωινό στην χλίδα ενός 5στερου ξενοδοχείου, με ευγενέστατο προσωπικό που πίνεις μια γουλιά νερό και σου ανανεώνουν το ποτήρι, με έναν μπουφέ που περιλαμβάνει κυριολεκτικά ότι μπορείς να φανταστείς και φυσικά την πιο τέλεια θέα στην Αθήνα?!

Μια παρά κάνουμε τηλεφωνική κράτηση για τις 13:30 και 13:30 βγαίνουμε από το κλιματιστικό του αυτοκινήτου και μπαίνουμε στο κλιματιστικό του ξενοδοχείου. Πατάμε τον 6ο όροφο που βρίσκεται το La Suite lounge bar και μας τοποθετούν στον τραπέζι μας. Ο χώρος ειδυλλιακός το λιγότερο, 2 πολύ μεγάλες σάλες με ροτόντες και κάθιζαν 4 άτομα, με πιο μικρά τραπέζια για 2 άτομα και μεγαλύτερα ορθογώνια για μεγαλύτερες παρέες. Περιμετρικά είναι όλο τζαμαρία, όπως είναι αυτονόητο γιατί πιο ανόητος θα τολμούσε να διακόψει αυτή την θέα που σου σερβίρει πιάτο όλη την Αθήνα με μια Ακρόπολη ΝΑ με το συμπάθιο στο βάθος?

Οι σάλες είναι ευρύχωρες, τα τραπέζια έχουνε όλα τα λευκά λινά τους τραπεζομάντηλα και είναι στημένα με όλο τα σετ από ποτήρια και μαχαιροπήρουνα τα οποία γυαλίζουν από το καθάρισμα και από το τρίψιμο και δεν σου αφήνουν καμία υγειονομική ανασφάλεια στο πίσω μέρος τους μυαλό σου [μικροβιοφοβία κανείς?! ].

Όπως ανέφερα στην αρχή η προκαθορισμένη τιμή ανά άτομο είναι 22€, τα παιδιά 10€, το εμφιαλωμένο νερό που είναι απεριόριστης χρήσης και όχι τιμή ανά μπουκάλι στα 3,50€ και φυσικά μπορείς να επιλέξεις νερό βρύσης και το σύνολο σου για 2 άτομα, όπως είμασταν εμείς να είναι στα 44€ αντί για 47,50€ όπως ήταν τελικά το δικό μας. Τα 44€ σαν ποσό δεν τα θεωρώ διόλου ευκαταφρόνητα αλλά για την συγκεκριμένη εμπειρία που απήλαυσα δεν μου φαίνονται καθόλου πολλά.

Μέσα στην τιμή συμπεριλαμβάνεται γαλλικός καφές ή/και φρέσκος χυμός πορτοκάλι, οτιδήποτε άλλο επιθυμεί κανείς να πιεί είναι επιπλέον αλλά με μια γρήγορή ανάγνωση στον κατάλογο οι τιμές είναι λογικές για Κολωνάκι. Εάν διαβάσει κανείς προηγούμενες κριτικές μου, έχω πληρώσει 38€ σε γνωστό brunch place στο Χαλάνδρι στο οποίο μας σέρβιραν ωμά pancakes και κρύα σάντουιτς, οπότε όχι δεν κλαίω ούτε μισό € από τα παραπάνω 44, και μάλιστα θα ήθελα να πηγαίνω κάθε Κυριακή εάν και εφόσον μπορώ.
Στα του φαγητού τώρα, που είναι και τα πιο σημαντικά.
Όπως διευκρίνισα υπάρχει μπουφές ο οποίος περιλαμβάνει αλμύρα και γλύκα τα οποία είναι: διάφορα ψωμιά, τυριά [μέχρι και κεφάλι παρμεζάνας] και αλλαντικά, bagels με τυρί Φιλαδέλφεια και σολωμό, quiche lauren, mini burgers, αυθεντικά αυγά ποσέ, σάντουιτς με κουλούρι, φρέσκιες σαλάτες, μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα, φρέσκα κρουασάν, 2 επιλογές γαουρτιού [πλήρες και light] με επιλογές από αποξηραμένα φρούτα, musli μέχρι και λιναρόσπορο, ποικιλία φρέσκων φρούτων, pancakes με επιλογές toppings, σουδάκια προφιτερόλ, chocolate fountain, ολόφρεσκες χειροποιήτες τούρτες από μπισκότο OREO, cheesecake, μηλόπιτα, εκμέκ, μπουγάτσα, διάφορα κείκς και muffins και αρκετά άλλα που ενδεχομένως να ξεχνάω. Δεδομένου ότι ήταν μπουφές και ήμουν πολύ πεινασμένη δοκίμασα τα πάντα και για τα πάντα έχω να πω ότι ήταν εξαιρετικά γευστικά και τρομερά προσεγμένα. Δεν βρήκα ούτε σε μια μπουκιά ένα ψεγάδι, το ψωμί bagel ολόφρεσκό, τα αυγά ποσέ να ξεχειλίζουν μέσα στο πιάτο με αυθεντική hollandaise και αντίστοιχο ψωμάκι από κάτω διόλου πανιασμένο, το μπέικον εντελώς τραγανό, τα κείκ όλα φρέσκα και αφράτα, το cheesecake που πήρα το πρώτο κομμάτι μόλις το έβγαλαν τόσο φρέσκο και «δεμένο» που κάθε μπουκιά ήταν απόλαυση, τα μικρά σουδάκια του προφιτερόλ που λόγω μεγέθους έλεγα πόση γέμιση μωρέ να έχουν μέσα, διαλύονταν στο στόμα σου αφήνοντας την κρέμα να ρέει από μέσα…
…Και δεν περιγράφω άλλο...
Όπως είπα και στην αρχή το συγκεκριμένο brunch στον συγκεκριμένο χώρο το θεωρώ εμπειρία το υποστηρίζω και το προτείνω 100%.

Roof Garden - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Το St George Lycabettus υστερεί λίγο σε σχέση με τα άλλα 5άστερα του κέντρου (στην πολυτέλεια, την gourmet κουζίνα, ακόμα και στα cocktails) και το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι η κάπως άβολη θέση με την ανηφοριά που σχεδόν απαγορεύει το περπάτημα από το κέντρο, το μετρό κ. λ. π. Αν όμως πάτε με δικό σας μέσο (έχει λίγες θέσεις κοντά του, αλλιώς διαθέτει parking με χρέωση) θα διαπιστώσετε ότι και οι τιμές του είναι αντίστοιχα χαμηλότερες από τα άλλα 5*!

Το ανακαλύψαμε πριν λίγο καιρό καθημερινή βράδυ στη happy hour (18:00-20:00 cocktails με 6 ευρώ!!! μικρή ποικιλία όμως) όπου απολαύσαμε τα ποτά και την κουβέντα μας με ησυχία (είχε λίγο κόσμο) και στο τέλος ζητήσαμε να δούμε το μενού του εστιατορίου.

Επιστρέψαμε Σαββατόβραδο πριν τα Χριστούγεννα σ'ένα στολισμένο και κατάμεστο roof garden με θέα Ακρόπολη και Αθήνα από ψηλά, τι καλύτερο!!! Χώρος ζεστός, με άνετα τοποθετημένα τα τραπέζια αλλά αρκετή οχλαγωγία λόγω του κόσμου, ωραία χριστουγεννιάτικη μουσική, έμοιαζε με βραδιά ρεβεγιόν (χωρίς τις αστρονομικές τιμές που έχουν τα 5άστερα ξενοδοχεία στα κανονικά ρεβεγιόν), όλοι καλοντυμένοι, κάποιες παρέες γιόρταζαν κάτι...

Η εξυπηρέτηση γίνεται αργή όταν έχει πολύ κόσμο (εμείς είχαμε πολύ μικρές καθυστερήσεις, αλλά η παρέα δίπλα μας διαμαρτυρήθηκε έντονα γιατί περίμεναν πάνω από μια ώρα τα κύρια... ).

Επιλέξαμε το μενού degustation του Jerome Serres (που συνεργάζεται για λίγο με το σεφ του ξενοδοχείου Βασίλη Μήλιο), 3 πιάτα με 40ευρώ/άτομο που συνιστά μεγάλο vfm αν σκεφτεί κανείς τα 3 αστέρια Michelin του σεφ και το βιογραφικό του (στην Ελλάδα έχει δουλέψει στο Πιλ Πουλ και τη Σπονδή). Περιλαμβάνει το καλαθάκι με ψωμί-πιτούλες και ντιπ και το καλύτερο: 1 ποτήρι σαμπάνιας κατ'άτομο (μιλάμε για γεμάτο μέχρι πάνω το ποτήρι και η σαμπάνια αυθεντική, όχι απλό αφρώδες). Έβαλα 3 ντοματούλες ως Μ. Ο. αφού στο κανονικό μενού οι τιμές είναι πιο υψηλές, ιδίως στη λίστα κρασιών...

Προτίμησα τις γαρίδες για ορεκτικό και εξεπλάγην από το μέγεθος (έχω συνηθίσει σε μερίδες tasting στα gourmet εστιατόρια κι εδώ επρόκειτο για κανονικότατη μερίδα). 3 πολύ μεγάλες γαρίδες στο γκριλ (ήθελαν λίιιιγο λιγότερο) με λαχανικά (μπουκετάκια μπρόκολο-κουνουπίδι, πράσινα και λευκά σπαράγγια, καρότο) και 2 ειδών σαλτσούλες, μία με παντζάρι που δεν πολυταίριαζε και μία κιτρινωπή πιο νόστιμη που δε θυμάμαι τι ήταν!

Συνέχισα με σφυρίδα επίσης με λαχανικά (πάλι αυτή η σως παντζάρι) και σπανάκι σωτέ, ένα καλό&ζουμερό κομμάτι ψαριού, ολόλευκο και χωρίς ίχνος κόκκαλο και ο σύζυγος πήρε την τριλογία αρνιού με φρεσκα λαχανικα και σαλτσα ψητου με ελιες και λιαστη ντοματα που του άρεσε πολύ!

Τα επιδόρπια ήταν επίσης ευμεγέθη: ένα μιλφέιγ με κρέμα λεμονιού-λεμονγκρας+σφηνάκι σορμπέ λεμόνι και ένα αλλιώτικο παγωτό bitter σοκολάτας δουλεμένο σαν κρέμα με αφρό λευκής σοκολάτας από πάνω, αρωματισμένο με αρμπαρόριζα και σερβιρισμένο σε ποτήρι, πολύ καλό!!!

Επειδή τα ποτήρια σαμπάνιας όσο μεγάλα κι αν ήταν δεν μας αρκούν (αγαπάμε κρασί) παραγγείλαμε και ένα μπουκάλι Μαντινεία Τσέλεπου (25 ευρώ, από τα πιο καλά τιμολογημένα της ακριβούτσικης λίστας). Ποτήρι κρασί σε 3-4 επιλογές (ξεχωρίζει το "Κανένας" λευκό ή κόκκινο) όλα 9 ευρώ, άνιση τιμολόγηση όπως και στις φιάλες, θέλει προσοχή!

Ενδεικτικά στο κανονικό μενού η σφυρίδα κοστίζει 39 ευρώ, οι γαρίδες 19, το αρνί 29 και τα επιδόρπια ~10. Υπάρχει έκπτωση 15% για χρήση κάρτας bonus (έχουμε κι απ'αυτή, αλλά οι προσφορές δε συνδυάζονται, θα τη χρησιμοποιήσουμε σε επόμενη επίσκεψη γιατί το σετ μενού παύει με το νέο έτος).

Τέλος, εκτός από τη happy hour στα ποτά που προανέφερα (ισχύει και το 2016) υπάρχει και το κυριακάτικο brunch με 19 ευρώ/άτομο (μπουφές μόνο, χωρίς ροφήματα, αλλά και πάλι καλή τιμή για 5*) ο οποίο κάποια στιγμή θα τιμήσουμε.

Εύχομαι σε όλους ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ, καλά γεύματα με τους αγαπημένους σας και πάντα με υγεία!