Καλωσορίσατε στο ολοκαίνουργιο εστιατόριο μας «Χρύσα Χρύσα» στην καρδιά των Άνω Πετραλώνων!
Με το ίδιο μεράκι που αρκετά χρόνια φροντίζουμε να σας προσφέρουμε τις ποιοτικές γευστικές μας δημιουργίες, βασισμένες στην Ελληνική Κουζίνα με μία ιδιαίτερη «πινελιά», δημιουργήσαμε έναν ολοκαίνουργιο χώρο στην Αθήνα, Αιολέων 40 & Καλλισθένους, για τη δική σας παρέα!
Σας περιμένουμε με μεγάλη χαρά να δοκιμάσετε τις προτάσεις μας, με άφθονο καλό κρασί και να περάσετε αξέχαστα μαζί με τους φίλους και τους δικούς σας ανθρώπους!

Χρύσα Πρωτόπαπα

Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

08 Αυγ 2018

Κυριακή μεσημέρι κατοπιν κράτησης στο Χρύσα Χρύσα 4 ενηλικες και 2 παιδιά.

Χώρος (3/4):

Ειμαι σίγουρος οτι γενικά ειναι δύσκολο το παρκάρισμα αλλά λόγω καλοκαιριού βρήκαμε άνετα θέσεις για να παρκάρουμε.

Το μαγαζί μικρό με μινιμαλιστική διακόσμηση στα χρώματα του γκρι, με ξύλινες καρέκλες καφενείου και τραπεζάκια άνετα όμως για τα πιάτα. Στο βαθος το μπαρ στις ιδιες αποχρώσεις και στο υπόγειο η κουζίνα με εσωτερικό ασανσέρ για τα πιάτα.

Γεύση (4/4):

Ο κατάλογος επαρκής (ουτε μεγάλος ουτε μικρός). Δοκιμάσαμε:

Σαλάτα με παντζάρια (8/10)

Σαλάτα Ελληνική η Χωριάτικη αλλιώς (9/10)

2 χορτόπιτες με φέτα (8/10)

Ταλαγάνι ψητό (9/10)

Κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα και πιτούλες (9/10)

2 κατσικάκια με πατάτες τηγανιτές χειροποίητες και πολύ περιεργα κομμένες (9/10)

1 μεριδα μπιφτέκια μοσχαρίσια και πατάτες τηγανιτες (8.5/10)

Κοντοσούβλι κοτόπουλο με ενα περιεργο τζατζικι και πιτούλα (9/10)

Μουσακάς (9/10)

Τσιζκεικ (7/10)

Τάρτα Σοκολάτα (9/10)

Μπανοφι (7/10)

Χαλβάς κερασμένος (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Η ιδιοκτήτρια στο σερβις, μας έβαζε στα ποτήρια συνεχώς κρύο νερό. Οτι ζητήσαμε ήρθε άμεσα, τα πιατα συμπεριλαμβανομένων.
Η φροντιδα ηταν σπιτική και μας άφησε τρελή ικανοποίηση.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω σε καλές μερίδες και πολύ νόστιμα μαζί με 5-6 αναψυκτικά και 1 ποτήρι Moscato D Asti, πληρώσαμε 130 περίπου ευρώ. Πολυ καλό VFM.

Συμπέρασμα:

Όλοι οι προηγούμενοι φίλοι είχαν απολύτως δίκιο για το συγκεκριμένο μαγαζί. Οσο και για όποιον μετράει και η δική μας άποψη, το συστήνουμε ανεπιφύλακτα!!!

ΥΓ. Η κοινότητα μας έχει γίνει πιο φτωχή ηδη με την απώλεια πολλών χρηστών (ενδεικτικά αναφέρω world, Ιωγιαννης, Evi, Julie05, ekatn, Rose Tyler και τοσοι άλλοι που ας με συγχωρησουν εαν δεν τους ανέφερα ) που πραγματικά η απώλεια του θα είναι ακόμα ένα μεγάλο πλήγμα. Ελπίζω να αναθεωρήσει ο Jim και ακόμα πιο πολύ εύχομαι όλοι οι αξιόλογοι παλιοί χρήστες να επιστρέψουν έστω με πολύ πιο αραιό ρυθμό και σαφώς να βλέπουμε και νέους δυναμικους χρήστες να αναπληρώνουν καποιο κενό απο την απώλεια των παλαιών.

09 Μαι 2018

Όταν θα μιλάς για τη Χρύσα Χρύσα θα σέβεσαι. Δεν θα κάνεις λογοπαίγνια και αστεία τύπου “Χρύσα Χρύσα, όπως καρέτα καρέτα”. Θα σέβεσαι, διότι η Χρύσα το αξίζει.

Είναι λίγα τα εστιατόρια τα οποία σου προσφέρουν μια ποιοτική και εκλεπτυσμένη εμπειρία χωρίς να σε γδέρνουν ή να σε βασανίζουν με τα τερτίπια τους. Η Χρύσα είναι ένα από αυτά.

Έχει εμφάνιση λιτή, μα αποπνέει σοβαρότητα και ποιότητα. Πίσω από τις γκρίζες αποχρώσεις και το βιομηχανικό στυλ, θα συναντήσεις σχολαστική καθαριότητα, καλά σερβίτσια, άνετα τραπέζια και μια ατμόσφαιρα που ακροβατεί, με τέχνη, ανάμεσα στην οικειότητα και τη λεπτότητα. Δεν είναι χαλαρή, μα ούτε υπερκυριλέ. Είναι ότι πρέπει για ένα σοβαρό γεύμα με τους συνεργάτες σου μετά τη δουλειά, για ένα ρομαντικό δείπνο ή για μια οικογενειακή έξοδο, αν τα παιδιά σου πάνε από γυμνάσιο και πάνω (γιατί είναι και λίγο της ησυχίας).

Θα τη σέβεσαι, επιπλέον, για το φοβερό της σέρβις. Ευγένεια θες? Θα σκλαβωθείς. Βασικά, θα νιώσεις βασιλιάς. Σε νοιάζει να εξυπηρετηθείς γρήγορα και να σου λυθούν όλες οι απορίες? Πες το κι έγινε! Ίσως σου φανεί λίγο δήθεν το ύφος των σερβιτόρων, αλλά δεν είναι. Μέχρι και μουσική στα κρυστάλλινα ποτήρια τους θα σε αφήσουν να παίξεις αν το θελήσεις.

Όσο για το φαγί, από την πρώτη σου ματιά με τον κατάλογο καταλαβαίνεις ότι το έχουν δουλέψει το θέμα. Στο περιεκτικό μενού της (25 πιάτα), η Χρύσα παίζει με τέχνη ανάμεσα στο παραδοσιακό και το γκουρμέ. Και όλα αυτά, χωρίς να γδέρνει, όπως είπαμε. Συγκεκριμένα προσφέρει 6 σαλάτες έναντι 5,5-9,5€, 10 ορεκτικά στα 4-8,5€ και 9 κυρίως στα 8-16€.

Tips και σημαντικές πληροφορίες για την παραγγελία σου:

• Το ψωμί χρεώνεται 2,5€, μια και καλή. Όπου ψωμί εννοούνται ψημένα λευκά και μαύρα καρβελάκια-όνειρο, συνοδεία ελιών. Από τα πολύ καλά κουβέρ της πιάτσας, αν και θα ήταν ακόμη πιο υπέροχο να συνοδευόταν από κάποιο ντιπ για ντιπ. Το νερό θα είναι κανατέ, αν το θες.

• Ζεστή πατατοσαλάτα με χωριάτικο λουκάνικο και σάλτσα τσένταρ (8,5€) vs Ανάμεικτα σαλατικά με ζεστή μελιτζάνα, κατσικίσιο τυρί, καρύδια και βαλσάμικο (9,5), σημειώσατε άσσο. Στη δεύτερη, η ζεστή μελιτζάνα, σε συνδυασμό με το ψημένο τυρί, δημιουργούν ένα ενοχλητικά ζεστό αποτέλεσμα σε μια σαλάτα που χρειάζεται να σου βγάζει και λίγη δροσιά. Η πατατοσαλάτα πάλι, όταν βάλεις στο πιρούνι σου λίγο από όλα σε συνεπαίρνει.

• Οι πολύ νόστιμες Πατάτες με ρίγανη και χονδρό αλάτι πελάγους (4€) είναι σε πολύ καλή ποσότητα για, έως και, 4 άτομα.

• Δεν θα χάσεις για κανένα λόγο τα Τηγανητά θράψαλα με λεπτοκομμένο κολοκύθι (8,5€). Είναι τηγανισμένα στην εντέλεια, λουσμένα διακριτικά με βαλσάμικο το οποίο τους δίνει μια υπέροχη νότα. Ίσως θες να δοκιμάσεις κρεατικά και δεν σου κολλάει το θράψαλο στην παραγγελία. Δεν πειράζει. Η μόδα πλέον επιτάσσει αχταρμά. Τόλμησέ το. Αξίζει.

• Τα μοσχαρίσια Κεφτεδάκια γιαουρτλού με δυόσμο (7,5€) είναι από τα πιο κρεατένια που έχω δοκιμάσει, σφύζουν από ποιότητα. Έχουν και λεπτοκομμένα πιτάκια για παρέα. Δεν χάνεις και τίποτα αν δεν τα πάρεις, όμως, καθώς τους λείπει το “κάτι” που κάνει τη διαφορά. Το ίδιο και με τα Νιόκι με γκοργκοντζόλα, σολομό και μπρικ (12€), το ίδιο και με το Κατσικάκι στη λαδόκολλα με μαρινάδα από λευκό κρασί, μέλι και θυμάρι (12€). Όλα είναι ποιοτικά όσο δεν πάει, ευπαρουσίαστα και καλομαγειρεμένα, μα κινούνται σε πολύ τυπικά γευστικά μονοπάτια. Δεν θα τα μετανιώσεις, μάλιστα, μπορεί και να τα ευχαριστηθείς πολύ, απλώς δεν θα εκπλαγείς γευστικά.

• Σε τυπικά γευστικά μονοπάτια δεν κινείται το Ψαρονέφρι ογκρατέν με πατάτες και μουστάρδα (10€), αλλά μην το πάρεις, γιατί τα μονοπάτια στα οποία κινείται είναι λάθος. Και σε αυτή την περίπτωση, η ποιότητα και το ψήσιμο του κρέατος είναι όλα τα λεφτά. Η γεύση, πάλι, είναι σε ύφος “πάμε γι' άλλα”.

• Κεφάλαιο Γλυκά. Από αυτά πάρε όποιο θες. Κοστίζουν 5,5-6€ και, πραγματικά, επιβεβαιώνουν τα σχόλια που έχουν γραφτεί σε προηγούμενες κριτικές, για το ότι είναι σούπερ. Ειδική μνεία αξίζει στον Σιμιγδαλένιο Χαλβά με φιστίκι Αιγίνης, κρέμα και καραμέλα και το Cheesecake με μέλι. Στην περίπτωση του χαλβά, η Χρύσα έχει μετατρέψει ένα βαρετό γλυκό σε βελούδινη αποκάλυψη, χάρη στο συνδυασμό του με την καραμέλα. Προσκυνώ. Το τσίζκεικ από την άλλη, ίσως σε μπερδέψει καθώς, ουσιαστικά, είναι 97% κρέμα, 2% βάση μπισκότου και 1% καφές ή κακάο στην κορυφή. Η κρέμα με το μέλι είναι απλώς υπέροχη. Ίσως να της πήγαινε λίγο παραπάνω από το υπέροχο τραγανό μπισκότο που είχε σαν βάση. Πάντως σίγουρα είναι από τα καλύτερα κρεμώδη γλυκά της πιάτσας.

• Πες ΝΑΙ στο χύμα λευκό της Χρύσας. Θα σου φέρουν και τα κρυστάλλινα κολονάτα που χρειάζονται για να το απολαύσεις πλήρως. Και θα το απολαύσεις, διότι είναι απλώς υπέροχο.

Για τα μπικικίνια το θέμα πάει ως εξής:

α) Πλήρες γεύμα δύο ατόμων: 24-30€, το άτομο, με ποτό.
β) Τσίμπημα δύο ή παραπάνω ατόμων: 17-23€, το άτομο, με ποτό.

Και πάμε στην επεξήγηση των παραπάνω δηλώσεων, οι οποίες θα παίζουν αρκετά, στο μέλλον, για περισσότερη ακρίβεια στον υπολογισμό του πιθανού κόστους:

• Πλήρες γεύμα για δύο άτομα σημαίνει ψωμί, 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό, 2 κυρίως, 1 γλυκό και 2 ποτήρια ή ½ λίτρο κρασί χύμα.
• Τσίμπημα δύο ή παραπάνω ατόμων σημαίνει ψωμί, 1 σαλάτα, 2 ορεκτικά, 1 κυρίως και κρασί ή ψωμί, 1 σαλάτα, 2 κυρίως και κρασί.

Οπότε, με λίγη προσοχή στην παραγγελία είναι εύκολα επιτεύξιμη η κατηγορία 17-25€, για το γεύμα σου στη Χρύσα.

Όταν θα πας, να θυμάσαι, θα εξυπηρετηθείς εξαιρετικά. Να ντυθείς όμορφα. Παρότι ο χώρος δεν είναι για κουστούμι, σηκώνει εύκολα λίγο καλύτερο ντύσιμο. Να δοκιμάσεις σίγουρα το υπέροχο Θράψαλο, την Πατατοσαλάτα με τσένταρ και τα υπέροχα γλυκά της Χρύσας. Να μη φοβηθείς το εξαιρετικό λευκό κρασί της και μην αρνηθείς το σούπερ ψωμί της. Στο τέλος θα πληρώσεις, ίσως 5€ πιο πάνω από ότι σε κάποιο συνηθισμένο μεζεδοπωλείο, από τα καλής ποιότητας, δίκαιη τιμή.

Τη Χρύσα θα τη σέβεσαι. Το αξίζει.

26 Ιαν 2017

Κουζίνα υψηλών προδιαγραφών, ρομαντική ατμόσφαιρα, άψογο σέρβις, προσιτές τιμές! Το εστιατόριο αυτό αποτελεί σίγουρα στέκι κάθε καλοφαγά που θέλει να ικανοποιηθεί γαστρονομικά αλλά και να εντυπωσιάσει την παρέα του!!

Βρέθηκα στο Χρύσα Χρύσα ημέρες Χριστουγέννων μετά από πρόσκληση στενού συγγενικού μου προσώπου, που δεν αποχωρίζεται πλέον την κουζίνα της Χρύσας.

Λόγω των ημερών, ο στολισμός ήταν εορταστικός, χωρίς ωστόσο άσκοπες υπερβολές. Στον χώρο του μπαρ-κουζίνας μάς περίμεναν πιατέλες με μελομακάρονα και κουραμπιέδες, καθώς και φωτισμένα κλαράκια, που ήταν στολισμένα με καλαίσθητες μπάλες. Το κάθε τραπέζι ήταν διακοσμημένο με μικρά ποτηράκια που διακοσμούνταν από γκι, κόκκινες μπάλες και λουλούδια. Τα διάφορα φυτά πρωτοστατούν στη λιτή αισθητική του χώρου, δημιουργώντας ένα κλίμα ευφορίας. Το γκρι χρώμα, εξάλλου, κυριαρχεί στο συγκεκριμένο χώρο. Τα μικρά φωτιστικά, τα παραδοσιακά καθίσματα και τα μικρά τραπέζια, σε συνδυασμό με τα κομψά φωτεινά παράθυρα, συνδυάζουν άψογα το industrial style με τη ζεστασιά ενός μπιστρό. Μας υποδέχτηκε η οικοδέσποινα Χρύσα, με περισσή ευγένεια και γλυκύτητα.

Κατά τη γνώμη μου, ο τωρινός χώρος στα Πετράλωνα είναι πολύ πιο οικείος και αυθεντικός από εκείνον του Μεταξουργείου, που απευθυνόταν σε εξόδους περισσότερο επίσημες και όπου θεωρώ ότι δεν υπήρχε η σημερινή άμεση επαφή με την οικοδέσποινα και χρυσοχέρα Χρύσα! Αλλά και η κουζίνα της, γαλλικών επιρροών και ύφους, έχει εξελιχθεί σε πιο καθημερινή, σε αντίθεση με την υψηλή γαστρονομία του εστιατορίου της στο Μεταξουργείο.

Η όλη ατμόσφαιρα, από τον τρόπο που η Χρύσα διαλέγει τα σερβίτσια, μέχρι την παραμικρή μαγειρική της πινελιά, συνιστά ένα one woman show, που μόνο σε ένα τέτοιο χώρο μπορεί κανείς να απολαύσει. Εννοείται ότι και η βοηθός της ήταν εξίσου εξυπηρετική!

Ανήμερα τα Χριστούγεννα λοιπόν και ενώ είχαμε μπερδευτεί απ’ το πλήθος των επιλογών set menus των ποικίλων εστιατορίων, που τα περισσότερα επιχειρούν τέτοιες μέρες να βγάλουν τα σπασμένα της χρονιάς, καταλήξαμε στο Χρύσα Χρύσα, με μενού α λα καρτ και μια κουζίνα κοσμοπολίτικη και γιορτινή με σφραγίδα στο χώρο της εστίασης.
Με την ευκαιρία, τα φαγητά έρχονται στο μπαρ-πάγκο από την υπόγεια κουζίνα με μικρό ασανσέρ, δίπλα στην οποία υπάρχουν επίσης οι καθαρές τουαλέτες.

Το μενού ήταν πραγματικά ενδιαφέρον και, πέρα απ’ τα πιάτα του καταλόγου, υπήρχαν και επιπλέον δελεαστικές προτάσεις, λόγω της ημέρας, όπως π. χ. σαλάτα με ρόδι και ψητή κολοκύθα, κατσικίσιο τυρί με vinaigrette ροδιού, μυλοκόπι, σούπα βελουτέ κολοκύθι, ‘σπέσιαλ’ πατατοσαλάτα, χορτόπιτα, κ. α.
Εμείς επιλέξαμε τα παρακάτω πιάτα:

-Σούπα βελουτέ κολοκύθι (6,00), που εκτός από τη δελεαστική της εμφάνιση με την όμορφα σχεδιασμένη ποσότητα κρουτόν στη μέση του πιάτου, η γεύση της ήταν όντως εκπληκτική.
-Χορτόπιτα (6,00), τριγωνικό κομμάτι φρεσκότατης πίτας με προσθήκη σουσαμιού και μαϊντανού, που της έδιναν φινέτσα και γεύση.
-Νιόκι με γκοργκοντζόλα, καπνιστό σολομό και μπρικ (10,00), όπου τα ζυμαρικά σερβίρονται σε βαθύ, διακριτικής κομψότητας, πιάτο, με μικρή ποσότητα μπρικ στο κέντρο του. Ό, τι και να σας περιγράψω θα ήταν λίγο, μπροστά στη μαγεία αυτού του πιάτου!!
-Πατατοσαλάτα με γαλλικές πατάτες, χωριάτικο λουκάνικο και ζεστή σάλτσα τυριού cheddar (8,50). Πιάτο επίσης αποθεωτικό, με τη σος των τυριών να προσομοιάζει στο χρώμα της μουστάρδας (! ) και τις φλούδες των λουκάνικων να διακοσμούν παιχνιδιάρικα το πιάτο!!

Στην αρχή ήρθε φρεσκότατος κορμός γαλλικού χωριάτικου ψωμιού, καθώς και ένα μπολάκι με διαφόρων ποικιλιών ελιές (2,00). Το νερό ήρθε σε μια όμορφη κανάτα.

Από γλυκά επιλέξαμε ένα θαυμάσιο cheesecake με μέλι, σερβιρισμένο σε μεγάλο γυάλινο πιάτο. Το γλυκό κεράστηκε, ενδεχόμενα λόγω των ημερών και του συγγενικού προσώπου που με συνόδευε!

Συνοδέψαμε το γεύμα μας με ένα μπουκάλι Motte Maucourt λευκό, περιοχής Μπορντό (17,00).

Όποιος αναζητά ένα αυθεντικό γαστρονομικό στέκι, μακριά από τα δήθεν και τα συνηθισμένα, σίγουρα θα τιμήσει τη Χρύσα, χθες!!

Με την ευκαιρία, να ευχηθώ σε όλους μας, η καινούργια χρονιά να μας ταξιδέψει σε υπέροχα γαστρονομικά ταξίδια και προπαντός να μας χαρίζει υγεία, φως και φαντασία!!

28 Απρ 2017

Αλήθεια πως επιλέγετε τα εστιατόρια που επισκέπτεστε? Σας έχει τύχει να κολλήσετε με μία κριτική που διαβάσατε εδώ και να θέλετε οπωσδήποτε να πάτε, ή μόνο σε μένα συμβαίνει? Δε μπορώ να ξεχάσω την πρώτη φορά που κάτι τέτοιο συνέβη σε μένα κι αυτό ήταν με μία κριτική του Vagelis για ένα σουβλατζίδικο αν έχετε τον Θεό σας! Δεν έχω κατορθώσει ακόμα να φάω στο συγκεκριμένο μαγαζί αν και ο περί ου ο λόγος κύριος το έχει προτείνει παραπάνω από μία φορές. A promise is a promise παρόλα αυτά οπότε τώρα που τελείωσε η νηστεία ελπίζω να επαναληφθεί η πρόσκληση και να τα καταφέρουμε. Οι άλλες δύο κριτικές αφορούν σε ένα ζαχαροπλαστείο, πάλι αν έχετε τον Θεό σας, από τον Jim και τη Χρύσα από το Pontiki.

Χρωστούσα κάτι κεράσματα και δε μου αρέσει να χρωστώ. Έναν ανοιχτό λογαριασμό που έχω με τη Μιχαλού δε νομίζω ότι θα τον διευθετήσω στην παρούσα ζωή αλλά έχω βάσιμες ελπίδες για κάποια μελλοντική. Παρέσυρα τις οφειλέτες μου, τεχνηέντως, ένα τελευταίο βράδυ του Γενάρη (μην ακούσω τίποτα σχόλια για το up to date της κριτικής είμαι busy body κορίτσι τι να κάνω?) κάναμε την κράτησή μας εγκαίρως και καταφτάσαμε.

Είναι στα Πετράλωνα και δεν είναι δύσκολο να το βρεις. Αυτά και μέχρι εδώ…δεν πιστεύω να περιμένετε οδηγίες πλοήγησης από μένα, το ξέρετε ότι είμαι πανασχέτου! Απέξω δε μπορώ να πω ότι λέει πολλά αλλά όταν ανοίξει η πόρτα θα βρεθείτε σε έναν χώρο γκρι/λαδί αποχρώσεων, απλό, λιτό, κομψό, φινετσάτο, my kind of thing.
Επιτρέψτε μου εδώ να κάνω μια παρένθεση για να δικαιολογήσω τις αγγλικούρες που χρησιμοποιώ κατά κόρον. Έχω ζήσει τη μισή μου ζωή στο εξωτερικό, ακόμη και τώρα υπάρχουν μέρες που δε θα μιλήσω ελληνικά, σκέφτομαι κι ονειρεύομαι στα αγγλικά ενώ υπάρχουν κάποιες εκφράσεις που, όσο πλούσια κι αν είναι η ελληνική γλώσσα την οποία αγαπώ, τιμώ και επιμένω στη σωστή χρήση της, αποδίδονται μόνο στα αγγλικά για μένα.

Αφού λοιπόν σας ζάλισα, αρκετά, με αερολογίες, να μην πω τίποτα άλλο που δε θα είναι πρέπον, ας περάσουμε στο φαγητό. Τέσσερα άτομα. Παραγγελία για οκτώ διότι όταν κερνάς…κερνάς…σιχαίνομαι τις γυφτιές πόσο μάλλον δε τους γύφτους, μεταφορικά μιλώντας, πάντα, διότι είναι γνωστόν ότι είμαι η guru του politically correct.

Υπέροχο ζυμωτό ψωμάκι με διάφορες ελίτσες για αρχή μαζί με νεράκι σε δικό τους μπουκάλι.

Πράσινη σαλάτα με κρίθινα παξιμαδάκια, τριμμένη ντομάτα, κάπαρη, άγρια ρίγανη, μυζήθρα και φίνο, φρουτώδες ελαιόλαδο. Ισορροπία και φρεσκάδα. 8 ευρώ.

Χούμους με κύμινο, ταχίνι και τραγανές πικάντικες πίτες κομμένες σε λωρίδες. Γήινο, έντονο, αρωματικό. 6 ευρώ.

Ομελέτα με σύγκλινο Μάνης και καρδιές αγκινάρας. Χρυσαφένια, ψημένη όσο ακριβώς έπρεπε, το σύνολο ήταν σα να φώναζε… μαζί για πάντα. 7.5 ευρώ.

Φρέσκο τηγανιτό γαριδάκι με μους αβοκάντο. Επιθυμία του καλού μου κι ευτυχώς προλάβαμε το τελευταίο. Το απόλυτο contrast του τραγανού, ελαφροτηγανισμένου, κριτσανιστού, γλυκού γαριδακίου ( καλά, όταν λέω ότι χρησιμοποιώ σωστά την ελληνική, μην το παίρνετε τοις μετρητοίς) με τη βελούδινη μους. Πρωτότυπος και επιτυχής συνδυασμός ίσως θα ήθελα λίγο περισσότερη ένταση και σπιρτάδα στο αβοκάντο. 8.5 ευρώ.

Ψαρονέφρι au gratin με πατάτες και μουστάρδα. Δεν ήταν δική μου επιλογή μιας και δεν είμαι fan του συγκεκριμένου τρόπου παρασκευής αλλά, φυσικά, έκλεψα μπουκιά και άλλαξα γνώμη. Βαρύ και μπουχτιστικό είναι οι λέξεις που απέχουν μακράν του τελικού αποτελέσματος και της γεύσης του πιάτου. 10 ευρώ.

Κοντοσούβλι κοτόπουλο με ντομάτα, κρεμμύδι, φουρνιστή πίτα και δροσερό τζατζίκι. Λαχταριστό το περιγράφει ο κατάλογος και είναι ακριβώς έτσι. Ροδοκόκκινο απέξω, ζουμερό μέσα, μπαχαρικά σοφά ταιριασμένα και στην κατάλληλη ποσότητα έτσι ώστε να μην ισοπεδώνουν τη γεύση, πίτα τραγανή και στεγνή που πότιζε από τους χυμούς και έξτρα πινελιά από τα ψητά λαχανικά για να μην καταντά μονότονο. Η sauce γιαουρτιού που το συνόδευε ήταν δροσιστική και μυρωδάτη αλλά εγώ τζατζίκι δεν το λέω. 9 ευρώ.

Σιγομαγειρεμένο μοσχαράκι με φρέσκια ντομάτα, κανέλλα και καπνιστό πουρέ μελιτζάνας ή αλλιώς ένα υπέροχο χουνκιάρ. Κρέας λουκούμι, σάλτσα δεμένη και αρωματική, πουρές μελιτζάνας μαστιχωτός και υπέροχα καπνισμένος, τι άλλο να πω? 9.5 ευρώ.

Παπαρδέλες με σπανάκι, μανιτάρια, φέτα και ντοματίνια. Επιλογή μίας εκ των συνδαιτυμόνων η οποία δεν την ικανοποίησε πλήρως. Άφησε αρκετό. Το πιάτο παρόλα αυτά μαζεύτηκε άδειο. Ποια το έφαγε? Εγώ, i, moi και με μεγάλη χαρά μπορώ να σας πω διότι πολύ μου ήρεσε αφήστε που μου ήρθαν μνήμες από μια μακαρονάδα που έφτιαχνε η μαμά μου.

Εδώ κλείνει το κεφάλαιο φαγητό και ανοίγει αυτό των γλυκών. Ότι και να πω θα είναι λίγο. Μακράν τα καλύτερα που σερβίρονται σε εστιατόριο αυτήν τη στιγμή όσον αφορά στο δικό μου γούστο τουλάχιστον. Δε νομίζω ότι ήταν τυχαίο το γεγονός ότι σε διπλανό τραπέζι κορυφαίος ζαχαροπλάστης απολάμβανε κι αυτός το φαγητό και το γλυκό του. Θα τα αναφέρω απλώς, γιατί η γεύση τους, πραγματικά δε μπορεί να περιγραφεί και θα σας προτρέψω να μη διανοηθείτε να τα παραλείψετε από την παραγγελία σας.

Cheese cake με μέλι.
Χαλβάς σιμιγδαλένιος με κρέμα, φιστίκια Αιγίνης και καραμέλα.
Μους σοκολάτα.

Τιμή για όλα τα παραπάνω μαζί με κρασί, μπύρες, αναψυκτικό και με κέρασμα κρασιού και ενός γλυκού στα 120 ευρώ που τα άξιζε πέρα ως πέρα. Κατανοείτε βέβαια ότι για να είμαι τόσο ακριβής στις περιγραφές του καταλόγου και τις τιμές τον έχω βγάλει φωτογραφία έτσι? Άρα μπορείτε, φυσικά, να κινηθείτε σε χαμηλότερα επίπεδα παραγγέλνοντας λογικά κι όχι τον μισό κατάλογο αλλά να σας πω και κάτι? Όταν πληρώνεις σε μεζεδοπωλείο 18-20 ευρώ… ε, και να δώσω 25 για τέτοια ποιότητα φαγητού πολλά δε μου φαίνονται.

Εξυπηρέτηση υποδειγματική και αρμόζουσα στον χώρο και το ύφος του μαγαζιού. Κυρίαρχη μορφή η ίδια η Χρύσα η οποία με γερακίσιο μάτι μεν, έλεγχε τα πάντα αλλά ταυτόχρονα διακριτική, κομψή, φίνα. Δεν ξέρω πως μου είχε δημιουργηθεί η ιδέα ότι είναι απόμακρη και ιδιότυπη με αποτέλεσμα να θέλω να ανοίξει η γη να με καταπιεί όταν ο καλός μου της απευθύνθηκε με ένα πιο χαλαρό, ας πούμε, ύφος. Προσπάθησα να τον δικαιολογήσω αναφέροντας την καταγωγή του και τότε ακολούθησε ένα μπαράζ αποκαλύψεων και μία κραυγή που έβγαλε ο σύζυγος κάνοντας να πέσουν τα πιρούνια των θαμώνων απ τα χέρια τους όταν έμαθε το όνομα του μάγειρα. Δε θα προβώ σε περαιτέρω αποκαλύψεις αλλά σας προτρέπω να χρησιμοποιήσετε τις λέξεις ασανσέρ, Κάμπος, Ικαρία όταν το επισκεφθείτε.

Ήταν μια πολύ όμορφη βραδιά με υπέροχο φαγητό αν και δεν είχα ιδιαίτερες αμφιβολίες γιαυτό αφού στο θέμα, τουλάχιστον, της γεύσης συμφωνώ με το Pontiki.

Θα επέστρεφα νωρίτερα αλλά μου έχει καρφωθεί στο κεφάλι να πάω εκεί με την αγαπημένη μου φιλενάδα για να γιορτάσουμε τη λήξη μιας δύσκολης περιόδου που θα μας βασανίσει, είναι η αλήθεια, το επόμενο διάστημα. Αλλά θα περάσει και αυτό θα περάσει και θα είμαστε εκεί γελώντας, μιλώντας, σιωπώντας, ενίοτε, όπως μόνο δύο πραγματικές φίλες ξέρουν να κάνουν.

21 Ιούλ 2017

Σας έχει τύχει ποτέ όλα τα σημάδια να δείχνουν ότι μια βραδιά δε θα είναι καλή και τελικά να είναι μια από αυτές τις όμορφες χαλαρωτικές βραδιές; Μου συμβαίνει, αλλά δυστυχώς σπάνια... Η Παρασκευή της 16ης Ιουνίου λοιπόν ήταν μία τέτοια.

Δε βρίσκαμε διαθεσιμότητα στις πρώτες επιλογές μας, είχαμε ένα θεματάκι με την ώρα λόγω υποχρεώσεων, η τοποθεσία έπρεπε να είναι κοντινή (όλα προβλέπονται όταν μένουν τα παιδιά πίσω) και μια πιο minor επιθυμία να υπάρχει (εξωτερικός) χώρος καπνιζόντων. Πρώτος και απαράβατος κανόνας το καλό/νόστιμο/ποιοτικό φαγητό! Όλα τα πετύχαμε, εκτός από το χώρο καπνιζόντων, αλλά ποσώς μας ένοιαξε!

Θετική εντύπωση μας έκανε ο χώρος, όταν τον πρωτοαντικρύσαμε. Είναι ένα μικρό μαγαζάκι, όμως τόσο κουκλίστικο, περιποιημένο και καθαρό που δε δώσαμε βάση στο μέγεθός του. Τα χρώματα σε τοίχους και τραπεζοκαθίσματα έπαιζαν σε λευκό και ανοιχτό γκρι, ενώ σε κάθε τραπεζάκι ήταν τοποθετημένο ένα βαζάκι με φρέσκο λουλούδι, λεπτομέρειες που αποπνέουν μια ηρεμία. Αυτό φάνηκε και στη συμπεριφορά των πελατών, οι οποίοι κατά έναν περίεργο τρόπο μιλούσαν όλοι χαμηλόφωνα. Σα να μην ήθελε κανείς να το "χαλάσει".

Ήρθε η σερβιτόρα και μας έφερε τα κουβέρ και τους καταλόγους. Ο κατάλογος ήταν σχετικά μικρός, αλλά πλήρης. Θεωρώ ότι κάλυπτε όλες τις προτιμήσεις. Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στην παρέα ήταν ότι θέλαμε να δοκιμάσουμε όλες τις γεύσεις, ήμαστε όμως μόνο τέσσερις. Φυσικά δεν πτοηθήκαμε και θα γίνει αμέσως αντιληπτό με την αναλυτική περιγραφή της παραγγελίας.

Αφίχθη στο τραπέζι μας ψωμί λευκό και ολικής μαζί με ένα μπολάκι ελιές διαφόρων ποικιλιών και μπουκάλι νερό, όχι εμφιαλωμένο. Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα ρόκα με πορτοκάλι
Πλούσια γευστική σαλάτα με μυρωδάτη ρόκα, sauce πορτοκαλιού και κομματάκια πορτοκάλι.

- Φάβα με φρέσκο κρεμμύδι
Πόσο ταιριαστό είναι το φρέσκο κρεμμυδάκι με το αγαπημένο μου όσπριο; Πολύ και ομολογώ ότι δεν είχα δοκιμάσει ξανά αυτόν το συνδυασμό.

- Τηγανητές πατάτες
Τραγανές και χρυσαφένιες. Κανείς δεν μπορεί να φάει μόνο μία...

- Κολοκυθοκεφτέδες
Γενναίο το μέγεθός τους και συνοδεύονταν από κόκκινη sauce. Θα τους προτιμούσα μικρότερους, ώστε να είναι πιο τραγανοί και θεωρώ ότι η sauce ήταν αταίριαστη/περιττή.

- Φέτα ψητή με κρούστα, μέλι και σουσάμι
Εξαιρετική εκτέλεση σε ένα συνηθισμένο πλέον πιάτο.

- Ομελέτα με σύγκλινο Μάνης και καρδιές αγκινάρας
Φίλη με την ομελέτα δε με λες ούτε με το σύγκλινο. Προτιμώ την αγκινάρα ωμή ως συνοδευτική της ρακής. Παρ' όλα αυτά, το σύνολο ήταν αξιοπρεπές.

- Κότσι για 2 άτομα
Έξοχο! Το μαλακό κρέας, η ξεροψημένη πέτσα και η γλυκιά σαλτσούλα αξίζουν ένα καθαρό 9άρι στα 10. Το 10άρι είναι επάξια κερδισμένο αλλού εδώ και χρόνια...

- Νιόκι με γκοργκοντζόλα, καπνιστό σολομό και μπρικ
Δεν είμαι φαν των νιόκι, που γενικά μου φαίνονται άνοστα κι εδώ συνδυάστηκαν με αρκετά έντονες γεύσεις (σολωμός+μπρικ). Σωστή σκέψη, νομίζω το τελικό αποτέλεσμα ήταν υπέρ το δέον "θαλασσινό". Στους έτερους της παρέας άρεσαν πολύ.

- Κοντοσούβλι κοτόπουλο με ντομάτα, κρεμμύδι, φουρνιστή πίτα και τζατζίκι
Μια μικρή ένσταση εδώ, το "τζατζίκι" δεν ήταν τζατζίκι. Ήταν δροσερή, αρωματική σως γιαουρτιού και όταν λέω αρωματική, δεν εννοώ το άρωμα σκόρδου που ήταν άφαντο. Τα υπόλοιπα συστατικά του πιάτου ήταν καλά, χωρίς να ξεχωρίζει κάποια γεύση.

- Ριζότο με άγρια αρωματικά βασιλομανίταρα
Θεσπέσιο! Δεν έχω λόγια.

Δε μας έφτασε ο χαμός που κάναμε με τα φαγητά, είχα διαβάσει τα καλύτερα και για τα γλυκά τους. Ήταν δυνατόν να μην τα δοκιμάσουμε; Όχι βέβαια, απαντάω μόνη μου.

- Cheese cake με μέλι
- Μους σοκολάτα
- Χαλβάς σιμιγδαλένιος με κρέμα, φιστίκια Αιγίνης και καραμέλα.

Τί να πω για τα γλυκά... Το ένα καλύτερο από το άλλο! Αέρινο και πρωτότυπο το cheesecake, ελαφριά και με σωστές ισορροπίες η μους και ο χαλβάς σε μια καθόλου παραδοσιακή έκδοση που επίσης μου άρεσε, αν και όχι περισσότερο από την παραδοσιακή.

Αυτό που θέλω να τονίσω αγαπητοί αναγνώστες και σας παρακαλώ δώστε βάση είναι το ΥΠΕΡΤΑΤΟ γλυκό, που ήταν -αν θυμάμαι καλά- ημέρας.

- Τάρτα λεμόνι καραμελωμένη
Ούτως ή άλλως το προτιμώ σαν γλυκό όπου το πετύχω. Εδώ ήταν θεϊκό! Ήμουν σκασμένη από τα υπόλοιπα, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να μείνει στο πιάτο. Μπουκιά και βήμα πιο κοντά στον παράδεισο. Τα συγχαρητήριά μου! Έκλεψε με μεγάλη ευκολία την πρώτη θέση στην καρδιά μου από την τάρτα λεμόνι του BBQ (Νέα Σμύρνη) που κρατούσε εδώ και χρόνια τα σκήπτρα...

Από ποτά πήραμε μισό κιλό κρασί, μία μπύρα και 6-7 κόκα κόλες περίπου.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση με σωστή ροή των πιάτων. Κάποιες αμήχανες προσπάθειες για light χιούμορ δεν ευδοκίμησαν ιδιαίτερα, αλλά το αποδίδω στο διαφορετικό είδος που προτιμά ο καθένας. Όλα καλά!

Για την υπερβολική παραγγελία μας κληθήκαμε να πληρώσουμε 120 ευρώ (μας κέρασαν το ένα γλυκό). Πολύ καλή σχέση ποιότητας-τιμής, αν συνυπολογίσουμε ότι αν τρώγαμε ανθρώπινα, θα μπορούσαμε να ταΐσουμε άλλον ένα ενήλικα...

Το Χρύσα Χρύσα μου έμεινε στο μυαλό ως μια πολύ όμορφη ανάμνηση εστιασμένη στο υπέροχο φαγητό και την καλή παρέα (Θοδωρή-Τζένη προσκυνώ).

Θέλω να ξαναπάω; Χθες!!!

09 Μαι 2017

Για το μαγαζί δεν γράφω τίποτα έχουν γραφτεί τα πάντα τόσο αναλυτικά που το μόνο που θα καταφέρω θα είναι μια επανάληψη που θα κουράσει. Έχουν τέτοιες πληροφορίες οι από κάτω Που τι να πω εγώ …
Καθαρό μαγαζί, χαλαρή ατμόσφαιρα ωραίο ντεκόρ.
Κατάλογοι, νεράκι βρύσης και κέρασμα ελίτσες.
Η παραγγελία μας

Ζεστή πατατοσαλατα με λουκάνικο και τυρί τσένταρ
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. νόστιμες πατάτες baby που τρωγόντουσαν και σκέτες ευχάριστα, αλλά με το λουκάνικο και το τσένταρ το πιάτο το απογείωναν. Μου τρέχουν τα σάλια …

Σαλάτα πράσινη
Πολύ φρέσκια

Κοτόπουλο κοντοσουβλι
Καταπληκτικό πάνω σε πιτουλα με μια ωραία σάλτσα … εξαιρετικό

Κεφτεδακια με κόκκινη σάλτσα
Και αυτό καταπληκτικό με πιτουλες από κάτω και εδώ είχαν τραβήξει και τα ζουμιά … όνειρο.

Παπαρδέλες με σπανάκι, μανιτάρια, φέτα και ντοματίνια
Δεν το δοκίμασα άλλα άκουσα πολύ καλές κριτικές για αυτό το πιάτο.

γαρίδες, με άνηθο και ούζο και ρύζι μπασμάτι.
Ούτε αυτό το πιάτο το δοκίμασα.
Για επιδόρπιο πήραμε
Τσιζκεικ με μέλι
Καταπληκτικό (άντε πάλι) όνειρο φρεσκότατο έλιωνε στο στόμα.

Χαλβάς σιμιγδαλένιος (δεν θυμάμαι ακριβώς την ονομασία) δίπλα είχε σε ένα σφηνάκι μια σως θα την πω με μαρσκαπονε και κάτι άλλο. Καταπληκτικό και ας γίνομαι μονότονος …

Το ένα γλυκό ήταν κέρασμα από την χρύσα.
Πληρώσαμε για τα παραπάνω 77 ευρω

Μαγαζί που σίγουρα θα ξαναπάω για να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πιάτα γιατί εκεί σε εκείνη την γωνία κάτι πολύ καλό γίνετε που αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσετε και δεν θα φύγετέ μετανιωμένοι

01 Αυγ 2016

Η επίσκεψη στο Χρύσα Χρύσα, γύριζε στο μυαλό μου εδώ και πολύ καιρό και ειδικά μετά την πολύ ωραία κριτική του φίλου Ιωγιάννη, ήταν προδιαγεγραμμένη. Όμως όχι για το βράδυ που τελικά πραγματοποιήθηκε. Εμείς γι’ αλλού κινήσαμε κι αλλού η ζωή μας πάει, που λέει και το τραγούδι.

Σάββατο βράδυ λοιπόν 3 Ιουλίου, δύο άτομα και το πρόγραμμα έκλεινε προς ένα μεζεδοπωλείο στα Πετράλωνα (ονόματα δεν λέμε), το οποίο μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον μετά από ενθουσιώδη κριτική φίλου του ask. Ταράτσα, ωραία μεζεδάκια, καλή εξυπηρέτηση ήταν το πακετάκι που μας προσέλκυσε το ενδιαφέρον.

Η πραγματική εικόνα μας όμως έφτασε μόνο μέχρι την ταράτσα, καθώς τα υπόλοιπα δεν μείναμε για να τα αξιολογήσουμε. Ο συνωστισμός με τα τοποθετημένα μικρά τσίγκινα τραπεζάκια στη σειρά σαν σε διάταξη γαμήλιου τραπεζιού (που σίγουρα θα ήταν πιο αραιά τοποθετημένα), το ξύλινο πάτωμα που πάλλονταν με τα βήματα των σερβιτόρων αλλά και του κόσμου, η οχλαγωγία και η τεράστια οθόνη επάνω ακριβώς από το κεφάλι μας να παίζει ποδόσφαιρο… μόνο ελκυστική δεν ήταν.

Καθόμαστε ή φεύγουμε; Ομόφωνα φεύγουμε, γιατί τα νεύρα μας είχαν ήδη γίνει κουρέλια αφού είχαμε αγκαλιά τον διπλανό αντί να τον έχει η κοπέλα του. Και που πάμε τέτοια ώρα; Το ότι θα μας έτρωγε η ταλαιπωρία και η αναμονή ήταν σίγουρο. Έλα όμως που μάλλον μας λυπήθηκε ο Θεός και η βραδιά μας επιφύλασσε ένα υπέροχο κλείσιμο!

Παίρνω τηλέφωνο στο Χρύσα Χρύσα που ήταν στην κυριολεξία δυο βήματα από εκεί που βρισκόμασταν. Έχετε τραπέζι για δύο άτομα; Έχουμε, ελάτε. Και σε τρία λεπτά ήμασταν εκεί. Μου έκανε εντύπωση που δεν είχε πολύ κόσμο 3 παρέες μόνο.

Ο χώρος μικρός αλλά τόσο ήρεμος και χαλαρωτικός, που ήταν αυτό ακριβώς που επιζητούσαμε εκείνη τη στιγμή, μετά το σοκ στο οποίο υποβληθήκαμε νωρίτερα. Γκρι αποχρώσεις, μίνιμαλ διακόσμηση, χαμηλός αλλά όχι κουραστικός φωτισμός. Μικρά βαζάκια με φρέσκα λουλουδάκια και κεριά στα τραπέζι συμπλήρωναν ρομαντικά την ατμόσφαιρα, μαζί με τη μουσική στη σωστή ένταση.

Σε αυτόν τον τομέα (μόνο) αν υπήρχε κάτι για να το κατατάξω στα αρνητικά θα ήταν το γεγονός ότι έξω δυστυχώς -παρότι γωνιακό το μαγαζί-, δεν υπάρχει αρκετός χώρος εκτός από ένα μικρό πεζοδρόμιο με 2-3 τραπεζάκια διπλά αν θυμάμαι καλά. Όχι βέβαια ότι θα προσέθετε κάτι ιδιαίτερο ένα μεγαλύτερο πεζοδρόμιο, καθώς δεν έχει κάτι ολόγυρα. Η βραδιά όμως ήταν τόσο ζεστή, που έτσι κι αλλιώς το εσωτερικό με τον κλιματισμό ήταν βάλσαμο.

Η εξυπηρέτηση κυρίως από μια κοπέλα αλλά και από την ίδια την (ιδιαίτερη) κυρία Χρύσα. Και λέω ιδιαίτερη γιατί δεν είναι μεν ο άνθρωπος που θα σας υποδεχτεί πολύ θερμά, με το χαμόγελο μέχρι τ’ αυτιά και την ζεστασιά που ίσως περιμένατε, αλλά με τον τρόπο της και το χαμηλών τόνων στυλ της θα ρωτήσει και πως σας φάνηκε το φαγητό, και αν ζεσταίνεστε, και θα κεράσει και το κάτιτις της στο τέλος. Η κοπέλα αθόρυβη αλλά παρούσα όποτε κι αν την χρειαστήκαμε.

Πριν έρθουν τα φαγητά ξεκινήσαμε με ψωμάκι φραντζολίτσα, φρεσκοψημένη και ελίτσες χ 2,50€. Νόστιμο το ψωμάκι και καλή ποσότητα αλλά υψηλά κοστολογημένο νομίζω. Νεράκι σε κανάτα που ανανεωνόταν συνεχώς.

Παραγγείλαμε:

- Ομελέτα με σύγκλινο Μάνης και καρδιές αγκινάρας (πιάτο ημέρας) χ 7,50€

Εκπληκτική γεύση, με ταπεινά υλικά, που ξεχωρίζουν από τα συνηθισμένα αυγά-πατάτες-σουτζούκι (παρότι τα λατρεύω). Το σύγκλινο “φώναζε” για την ποιότητά του, η αγκινάρα που επίσης λατρεύω έδινε την πρωτοτυπία και το ορεκτικό αυτό σε υπεραρκετή ποσότητα για δύο άτομα -που επιβάλλεται να μπει μόνιμα στον κατάλογο-, στο σύνολό του μας είχε ήδη υποσχεθεί μια εξαιρετική συνέχεια…!

- Ριζότο με άγρια αρωματικά βασιλομανίταρα χ 9,50€

Τι να πω γι’ αυτό το πιάτο; Στην θερμοκρασία που έπρεπε, καυτό, χυλωμένο άψογα, al dente ακριβώς όπως το προτιμάμε, με φλοίδες γραβιέρας(αν δεν κάνω λάθος) στο κέντρο του, μύριζε εκπληκτικά και γευστικά μας έκανε να μουγκρίζουμε από ευχαρίστηση! Με μια λέξη.. τέλειο!

- Ψαρονέφρι ογκρατέν με πατατούλες και μουστάρδα χ 10,00€

Μια επίσης πρωτότυπη εκτέλεση που δεν είχα ξαναδοκιμάσει. Τέσσερα μετρίου μεγέθους, άριστα ψημένα φιλέτα πάνω σε ζουμερές ροδέλες πατάτας με τη φλούδα τους, καλοψημένες χωρίς να “βαστάνε” όπως συμβαίνει συνήθως με τον συγκεκριμένο τρόπο μαγειρέματος. Κι από πάνω τυρί γκρατιναρισμένο το οποίο έκανε αισθητή την παρουσία του χωρίς να πνίγει το πιάτο ούτε να σκεπάζει την γεύση του κρέατος!

Εδώ ο σεφ παραδίδει μαθήματα του ορισμού του ογκρατέν, με ένα πιάτο που δεν ήταν τελικά ούτε βαρύ, ούτε πνιγμένο στο λίπος του τυριού όπως συμβαίνει σχεδόν πάντα. Θ ε σ π έ σ ι ο πραγματικά, αξίζει συγχαρητηρίων!

- Κόκορας με παπαρδέλες σε σάλτσα από ώριμες ντομάτες, λευκό κρασί, μοσχοκάρυδο και ξερή μυζήθρα χ 10,50 €

Πιάτο για σεμινάριο ΚΑΙ αυτό!

Άργησε λίγο να έρθει και στεναχωρηθήκαμε που είχαμε ήδη σκάσει από τα υπόλοιπα. Καλά βεβαίως μη φανταστείτε ότι δεν το φάγαμε… δεν έμεινε ψίχουλο, απλά νομίζω ότι θα το είχαμε ευχαριστηθεί ακόμα περισσότερο αν ερχόταν μαζί με το ψαρονέφρι.

Το κοκόρι τεμαχισμένο σε μεγάλους κύβους, μαλακό, νόστιμο, σε μια σαλτσούλα που μοσχοβολούσε από το μοσχοκάρυδο και τα υπόλοιπα αρίστης ποιότητας υλικά.

Ήπιαμε μια μπύρα Kaiser χ 3,00€ και ένα τέταρτο κόκκινο κρασί Αγιωργίτικο πολύ καλό χ 3,50€.

Κλείσαμε με τα απλά πλην ηδονικά γλυκά που θυμόμασταν από το μαγαζί της Χρύσας στον Κεραμεικό:

- Cheese cake με μέλι χ 6,00€

- Νομίζω πως οποιαδήποτε περιγραφή θα το αδικήσει. Απλά θα πω ξεχάστε τα τούβλα που συνήθως σερβίρονται με εφτά στρώματα σαντιγύ, βάση που θέλει καλέμι για να την σπάσεις και πλαστικά φρούτα από πάνω.

Εδώ μιλάμε για ένα τόσο φίνο, ελαφρύ και εκλεπτυσμένο γλυκό που μένει στην μνήμη του ουρανίσκου και της γλώσσας… γιατί όπως λέει κι η οδοντίατρός μου… η γλώσσα έχει μνήμη!!! Κι εγώ αυτό το γλυκό δεν πρόκειται να το ξεχάσω μέχρι να πάθω Alzheimer.

- Χαλβάς σιμιγδαλένιος, με καραμέλα, φυστίκια Αιγίνης και ένα σφηνάκι με κρέμα μασκαρπόνε χ5,50€ το οποίο μας το κέρασαν.

Ο χαλβάς σερβίρεται ζεστός, είναι τρελά αρωματικός από το καβούρντισμα, με μπόλικο σιρόπι καραμέλας από πάνω και χοντροκομμένο φυστίκι… μάλλον από τους πιο ηδονικούς χαλβάδες που έχω δοκιμάσει έως τώρα, με το μασκαρπόνε φυσικά να δίνει την "χαριστική βολή"!!!

Πληρώσαμε 52,50€ για ένα πλήρες και πεντανόστιμο γεύμα με ορεκτικά-κυρίως-ποτά-γλυκό, ποσό που ίσως δεν είναι μικρό στις μέρες μας, αλλά για τα προσφερόμενα, καθόλου απαγορευτικό για μια φορά το μήνα.

Επιπλέον όταν πρόκειται για ένα τέτοιο γεύμα, είναι αυτές οι στιγμές που δεν λες απλά χαλάλι του… αλλά δεν το σχολιάζεις καν. Φεύγεις, ξανά επιστρέφεις, το προτείνεις… το απολαμβάνεις!

Συμπερασματικά:

Η Χρύσα μας εξέπληξε για μια ακόμα φορά, όπως τότε στον Κεραμεικό μ’ εκείνο το ανεπανάληπτο πιάτο που πάντρευε το κοτόπουλο με τις καραβίδες μ’ έναν μαγικά νόστιμο τρόπο και μας είχε αφήσει άφωνους.

Τώρα, σε πιο γνώριμους συνδυασμούς, πιο προσιτούς οικονομικά (σε σύγκριση με τότε), με άριστης ποιότητας υλικά και σεβασμό στον τρόπο μαγειρέματος της πρώτης ύλης, εξακολουθεί να μας ταξιδεύει στον κόσμο της γεύσης με τρόπο μοναδικό. Συγχαρητήρια κι ευχαριστούμε που όχι μόνο μας έσωσε τη βραδιά που είχε ξεκινήσει στραβά, αλλά μας αποζημίωσε και με το παραπάνω.

Τι; Σας ανέβασα πολύ τις προσδοκίες; Στόχος μου δεν είναι αυτός γιατί τα γούστα είναι υποκειμενικά όπως και οι παράγοντες με τους οποίους ενθουσιάζεται ο καθένας. Απλά εγώ το ευχαριστήθηκα πολύ και μοιράστηκα την εμπειρία μου μαζί σας.

Προτείνεται!