11 Μάρ 2017

Επισκεφθήκαμε το Μουσείο για την έκθεση για τη ζωή στις Κυκλάδες και την έκθεση φωτογραφίας ένας ενήλικος και 3 παιδιά σε προεφηβική ηλικία.
Σκέφθηκα αφού η ξενάγηση στην έκθεση ήταν στις 15.00 να φάμε πριν στο καφέ-εστιατόριο του Μουσείου για να μην τρέχουμε δεξιά αριστερά
Άλλωστε η περιγραφή του μενού που διάβασα στο σαιτ τους πραγματικά ήταν πολύ δελεαστική.
Πάμε λοιπόν, πρώτη απογοήτευση, ο χώρος πολύ μικρός, ευχάριστος μεν με την λευκή κατασκευή στο ταβάνι και τα φυτά αλλά μικρός, στριμωγμένος με πολλή φασαρία, πολλά πιτσιρίκια και βασικά για καφέ. Δεν είναι στημένος για φαγητό.
Τέλος πάντων καθόμαστε, έρχεται το μενού. Σοκ! τιμές στα ύψη, burger 16 ευρώ, όλα τα ζεστά πιάτα ήταν από 16 ευρώ και πάνω
οκ σε αυτά μέρη όλοι το ξέρουμε οι τιμές είναι πάντα λίγο τσιμπημένες αλλά όχι κι έτσι...
παραγγέλνουμε, πολύ αργό σέρβις, εκατό ώρες να μας φέρουν ένα νερό, έχουμε καθίσει 4 άτομα σε ένα τραπεζάκι του καφέ, ο σερβιτόρος ούτε καν τον απασχολεί να προτείνει κάτι, να ενώσουμε 2 τραπέζια, στρώνει 4 σερβίτσια το ένα πάνω στο άλλο και φεύγει
αργότερα αδειάζουν 2 τραπέζια ενωμένα με δική μας πρωτοβουλία μεταφερόμαστε εκεί αφού ενημερώσουμε το σερβιτόρο, ο οποίος ούτε καν μπαίνει στον κόπο να μας βοηθήσει να μεταφέρουμε τα ποτήρια μας κλπ
η κοπέλα σερβιτόρος πιο επαγγελματίας μας δίνει λύση στο πρόβλημα ότι ένας από την παρέα επιθυμούσε απλά ζυμαρικά με σάλτσα ντομάτα.
πάμε στο φαγητό τώρα
οκ, λίγο (εκτός από το burger που ήταν ικανοποιητικό σαν μέγεθος) τα άλλα φάβα με χταπόδι, καλαμάρι ψητό με ρόκα και πενες με σάλτσα ντομάτα ήταν δειγματισμός όχι φαγητό για 10-12 ευρώ ίσως να ήταν οκ αλλά για 16 και 18 όχι
οι γεύσεις ήταν ωραίες
εγώ που έφαγα το καλαμάρι βέβαια έχω σήμερα ελαφρές στομαχικές ενοχλήσεις αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι φταίει αυτό.
στο τέλος μας χρέωσαν τις πένες με ντομάτα 16 ευρώ ως πένες με φιλετάκια
το διόρθωσε η σερβιτόρος μετά από υπόδειξή μου
στην αρχή ήρθε κέρασμα ένα άλειμμα ωραίο με πανεράκι με ψωμάκια μπόλικα μεν ψιλοαδιάφορα δε, κάποια ήταν και ψιλομπαγιατεμένα
ήπια ένα ποτήρι λευκο κρασί πολύ ωραίο και σωστά παγωμένο
το σέρβις κουκουρούκου, στο τέλος ρώτησε αν μας άρεσαν, στη διάρκεια τίποτα, ούτε ανανέωση νερού.
δεν θα ξαναπήγαινα για φαγητό
πληρώσαμε 62 ευρώ και εκτός από αυτόν που έφαγε το burger οι άλλοι 3 φύγαμε πεινασμένοι (συν τα στομαχικά μου σήμερα)
ήταν απογοητευτική η εμπειρία περιμένεις τελείως άλλα από αυτά που διαβάζεις στο σαιτ του Μουσείου. Δεν δικαιολογούνται οι τιμές αυτές με τίποτα, με μικροσκοπικές μερίδες, ανύπαρκτο σέρβις και μωρά να ουρλιάζουν δίπλα σου.
είναι μόνο για καφέ, άντε και κανένα κρασί, ίσως με μια σαλάτα ή ένα σάντουιτς.

Νεοφύτου Δούκα 4, Κολωνάκι