CYCLADIC CAFE

Cafe - Restaurants

Νεοφύτου Δούκα 4, Κολωνάκι [Χάρτης]

Cafe - Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Το καφέ του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης το θεωρούσα ανέκαθεν ένα σημείο συνάντησης ξεχωριστής σημασίας στη πόλη της Αθήνας.
Όμως, κάποια στιγμή το καφέ αυτό έκλεισε λόγω ανακαίνισης. Η ανακαίνιση αυτή κράτησε αρκετό καιρό.

Στα μέσα Μαίου, πηγαίνοντας στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης διαπίστωσα ότι το καφέ του μουσείου είναι και πάλι κοντά μας.

Το Cycladic Cafe βρίσκεται στο κεντρικό κτίριο του ΜΚΤ που έχει είσοδο από τη Νεοφύτου Δούκα, στον ίδιο χώρο που βρισκόταν και το προηγούμενο καφέ. Με το που εισέρχεται κάποιος στο κτίριο παρατηρεί, στο βάθος, έναν εντυπωσιακά φωτεινό χώρο - αίθριο, που προδιαθέτει ευχάριστα τον επισκέπτη του μουσείου.

Όλος ο χώρος είναι λουσμένος με φυσικό, λευκό, φώς και η διακοσμησή του είναι εκπληκτική. Η λευκή κυματιστή οροφή, ο λευκός μεγάλος πάγκος με τα μεγάλα μαξιλάρια, κατά μήκος του χώρου, τα αναπαυτικά καθίσματα, τα δίασπαρτα λευκά τραπεζάκια, τα πράσινα δένδρα και τα διάφορα φυτά περιμετρικά του χώρου, δημιουργούν μια αίσθηση χαλάρωσης.

Κυρίως, πρόκειται για ένα cafe - restaurant.
To μέρος αυτό σερβίρει πέρα από καφέ και νόστιμο φαγητό. Υπεύθυνοι του όλου εγχειρήματος είναι το Μπεγνής catering.

Απογευματάκι καθημερινής, στα μέσα Μαίου, τρία άτομα αποφασίσαμε, μετά τη περιηγησή μας στο μουσείο, και τη παρακολούθηση ενός άκρως ενδιαφέροντος σεμιναρίου, να γευματίσουμε στο Cycladic Cafe.

Αρχικά, ήρθε στο τραπέζι μας ένα πανεράκι με κριτσίνια και φρεσκότατα - ζεστά μαύρα και λευκά ψωμάκια ( 1,00 ).

Μάλιστα, μας εξήγησαν ότι τα ψωμάκια ήταν τόσο φρέσκα διότι είναι" δια χειρός" των φούρνων Μπεγνής καθώς η εν λόγω εταιρεία πέρα από τις υπηρεσίες catering που παρέχει λειτουργεί κα ως φούρνος, με πρωτοπόρο τον φούρνο στη Σαλαμίνα.

Το παραπάνω αρτοποίειο, λοιπόν, προμηθεύει το μουσείο με μεγάλη ποικιλία φρεσκότατων ψωμιών. Μάλιστα, στο κατάλογο υπάρχουν δημιουργίες με διάφορους τύπους ψωμιών: ολικής άλεσης, πολύσπορα, χωριάτικο ψωμί και ψωμί ντίνκελ (dinkel).

Στη συνέχεια, μας έφεραν, ως καλοσώρισμα, ένα πρασινωπό σφηνάκι σούπας βελουτέ αγγουριού. Πολύ νόστιμο!!

Παραγγείλαμε:
Ζεστή σαλάτα με φακές, άγριο ρύζι και φρέσκο κόλιανδρο ( 8,00 ). Πολύ νόστιμο πιάτο και αρκετά χορταστική ποσότητα.

Σαλάτα με κολοκύθα, ρόδι, κουκουνάρι και ψητό χαλούμι ( 12,00 ). Καταπληκτική!!

Μία πίτα ημέρας, κοτόπιτα ( 7,00 ). Δύο μεγάλα κομμάτια πίτας με λίγη σαλάτα ως γαρνιτούρα. Αρκετά λυγωτικό πιάτο. Ίσως θα έπρεπε να αρκεστούν στο ένα κομμάτι ή να το μοιραστούν δύο άτομα!

Σάντουιτς από γερμανικό ψωμί ντίνκελ - " η μόδα στο αδυνάτισμα ".... - με γαλοπούλα, κατίκι Δομοκού και μουστάρδα μελιού. Δύο κομμάτια πολύ νόστιμου σάντουιτς με αρκετή ποσότητα υλικών και λίγη σαλάτα ως γαρνιτούρα. Ευρώ 6,00.

Λαβράκι Ceviche με πορτοκάλι ( 12,00 ). Ένα πιάτο πρότυπο δημιουργικής κουζίνας. Υπήρχε μια ομοιόμορφη στρώση από λαβράκι (! ) όπου επάνω ξεχώριζαν με διακριτικότητα και φινέτσα κομμάτια πορτοκαλιού!!

Δεν ήπιαμε κάτι, απλώς νεράκι της βρύσης λόγω συνθηκών καθημερινής εργασίας.

Στο τέλος, δεχθήκαμε ως κέρασμα τρία πολύ νόστιμα γλυκάκια cheese cake και μάνγκο, σερβιρισμένα μέσα σε ωραία μικρά ποτηράκια.

Τόσο το καλωσόρισμα στην αρχή όσο και τα προσφερόμενα γλυκάκια στο τέλος μας άφησαν με τις καλύτερες εντυπώσεις!!

Όλα τα πιάτα ήταν προσεγμένα και ευπαρουσίαστα.
Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν εξυπηρετική. Όμως, το σέρβις χρήζει βελτίωσης. Όταν ο χώρος αρχίζει και γεμίζει με κόσμο στερούνται συντονισμού και εγρήγορσης.

Oι τιμές, κυρίως, στα σάντουιτς θα μπορούσαν να είναι χαμηλότερες.

Βέβαια, θα ήταν άδικο να αγνοήσουμε τα φιλότιμα κεράσματα στα οποία αναφέρθηκα προηγουμένως, την τόσο αξιόλογη διακοσμητική παρέμβαση, αντιπροσωπευτικό δείγμα μοντέρνας εσωτερικής αρχιτεκτονικής, και τον αριστοτεχνικό συγκερασμό του μοντέρνου με το αρχαίο μέσα στον ίδιο χώρο, τον χώρο του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης.

Ενδύκνειται για στιγμές χαλάρωσης, οικογένειες, φιλικές συζητήσεις ή επαγγελματικά ραντεβού συνδυαζόμενα, ίσως, και με την κύρια λειτουργεία του χώρου ως μουσείου και τις λοιπές πολυποίκιλες δραστηριότητές του.

Το Cycladic cafe θα μπορούσε να αποτελέσει πρότυπο αξιοποίησης άλλων συχνά αναξιοποίητων μουσείων όπου π. χ κάποιες φορές δεν υπάρχει ούτε μια μηχανή νερού!!!

Χωρίς ιδιαίτερους διθυραμβισμούς και τυμπανοκρουσίες, που αντιβαίνουν στο ταπεινό προφίλ του όλου χώρου, το συνιστώ τελικά...

Cafe - Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα
2017

Επισκεφθήκαμε το Μουσείο για την έκθεση για τη ζωή στις Κυκλάδες και την έκθεση φωτογραφίας ένας ενήλικος και 3 παιδιά σε προεφηβική ηλικία.
Σκέφθηκα αφού η ξενάγηση στην έκθεση ήταν στις 15.00 να φάμε πριν στο καφέ-εστιατόριο του Μουσείου για να μην τρέχουμε δεξιά αριστερά
Άλλωστε η περιγραφή του μενού που διάβασα στο σαιτ τους πραγματικά ήταν πολύ δελεαστική.
Πάμε λοιπόν, πρώτη απογοήτευση, ο χώρος πολύ μικρός, ευχάριστος μεν με την λευκή κατασκευή στο ταβάνι και τα φυτά αλλά μικρός, στριμωγμένος με πολλή φασαρία, πολλά πιτσιρίκια και βασικά για καφέ. Δεν είναι στημένος για φαγητό.
Τέλος πάντων καθόμαστε, έρχεται το μενού. Σοκ! τιμές στα ύψη, burger 16 ευρώ, όλα τα ζεστά πιάτα ήταν από 16 ευρώ και πάνω
οκ σε αυτά μέρη όλοι το ξέρουμε οι τιμές είναι πάντα λίγο τσιμπημένες αλλά όχι κι έτσι...
παραγγέλνουμε, πολύ αργό σέρβις, εκατό ώρες να μας φέρουν ένα νερό, έχουμε καθίσει 4 άτομα σε ένα τραπεζάκι του καφέ, ο σερβιτόρος ούτε καν τον απασχολεί να προτείνει κάτι, να ενώσουμε 2 τραπέζια, στρώνει 4 σερβίτσια το ένα πάνω στο άλλο και φεύγει
αργότερα αδειάζουν 2 τραπέζια ενωμένα με δική μας πρωτοβουλία μεταφερόμαστε εκεί αφού ενημερώσουμε το σερβιτόρο, ο οποίος ούτε καν μπαίνει στον κόπο να μας βοηθήσει να μεταφέρουμε τα ποτήρια μας κλπ
η κοπέλα σερβιτόρος πιο επαγγελματίας μας δίνει λύση στο πρόβλημα ότι ένας από την παρέα επιθυμούσε απλά ζυμαρικά με σάλτσα ντομάτα.
πάμε στο φαγητό τώρα
οκ, λίγο (εκτός από το burger που ήταν ικανοποιητικό σαν μέγεθος) τα άλλα φάβα με χταπόδι, καλαμάρι ψητό με ρόκα και πενες με σάλτσα ντομάτα ήταν δειγματισμός όχι φαγητό για 10-12 ευρώ ίσως να ήταν οκ αλλά για 16 και 18 όχι
οι γεύσεις ήταν ωραίες
εγώ που έφαγα το καλαμάρι βέβαια έχω σήμερα ελαφρές στομαχικές ενοχλήσεις αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι φταίει αυτό.
στο τέλος μας χρέωσαν τις πένες με ντομάτα 16 ευρώ ως πένες με φιλετάκια
το διόρθωσε η σερβιτόρος μετά από υπόδειξή μου
στην αρχή ήρθε κέρασμα ένα άλειμμα ωραίο με πανεράκι με ψωμάκια μπόλικα μεν ψιλοαδιάφορα δε, κάποια ήταν και ψιλομπαγιατεμένα
ήπια ένα ποτήρι λευκο κρασί πολύ ωραίο και σωστά παγωμένο
το σέρβις κουκουρούκου, στο τέλος ρώτησε αν μας άρεσαν, στη διάρκεια τίποτα, ούτε ανανέωση νερού.
δεν θα ξαναπήγαινα για φαγητό
πληρώσαμε 62 ευρώ και εκτός από αυτόν που έφαγε το burger οι άλλοι 3 φύγαμε πεινασμένοι (συν τα στομαχικά μου σήμερα)
ήταν απογοητευτική η εμπειρία περιμένεις τελείως άλλα από αυτά που διαβάζεις στο σαιτ του Μουσείου. Δεν δικαιολογούνται οι τιμές αυτές με τίποτα, με μικροσκοπικές μερίδες, ανύπαρκτο σέρβις και μωρά να ουρλιάζουν δίπλα σου.
είναι μόνο για καφέ, άντε και κανένα κρασί, ίσως με μια σαλάτα ή ένα σάντουιτς.