Σύγχρονο οινομαγειρείο, σπιτικά κλασικά πιάτα. Ανοιχτά και μεσημέρι.

11 Αυγ 2017

Επιτελους κατσαμε και στην Κανελλα
Και το λεω γιατι αρκετους μηνες η και χρονια περναω απο το μαγαζι οταν ειμαι στην αναζητηση καποιου μεζεδοπωλειου η εστιατοριου για να τσιμπησω και οσες φορες περασα απο το συγκεκριμενο μαγαζι αυτο ηταν ασφυκτικα γεματο.
Αυτο σαφως δημιουργει μια απορια γιατι ενα τετοιο μαγαζι που δεν το λες και επιτομη της κουλτουρας σαν στησιμο ουτε επιτομη της θεας στο σημειο που ειναι να εχει τοσο κοσμο.
Οι απαντησεις ειναι τρεις..... Πολυ καλες δημοσιες σχεσεις..... πολυ καλο φαγητο.... πολυ φθηνο φαγητο

Τεταρτη βραδυ λοιπον κοντα στο 15Αυγουστο και περιφερομασταν ασκοπως στην περιοχη ψαχνωντας κατι καλο σε μαγαζι να κατσουμε να τσιμπησουμε και εν μεσω απογοητευσης λογω του οτι τα πιο πολλα γνωριμα σε μας μαγαζια ηταν κλειστα ως εκ θαυματος περνωντας απο την Κανελλα ειδαμε δυο τρια τραπεζακια αδεια.
Καθησαμε λοιπον σε ενα τραπεζακι στο πεζοδρομιο κατω απο ενα STOP και ομολογω οτι τωρα που μπορουσα οπτικα να επεξεργαστω το μαγαζι λιγο παραπανω απο τις αλλες φορες που ημουν περαστικος δεν προσεξα κατι που να αξιζει τον κοπο περιγραφης.
Ενας χωρος open space με καμια δεκαρια τραπεζια μεσα μια τεραστεια οπως φανηκε ανοιχτη στα ματια του κοινου κουζινα ( πολυ ενδιαφερον αυτο για οποιον καθεται στο μαγαζι ) και περι τα δεκα ακομα τραπεζακια στο πεζοδρομιο εξω απο το μαγαζι ισα ισα με τον δρομο που συνηθως βριθει παρκαρισμενων αυτοκινητων.

Μολις κατσαμε ηρθε κατευθειαν μια κυρια να μαζεψει να στρωσει να φερει νερο ψωμι ( ομολογουμενως απιθανο ψωμι με προζυμι ) και γενικα το κουβερ. Ενταξει η εξυπηρετηση αμεση αλλα δεν την ελεγες και την πιο ευχαριστη χαμογελαστη φατσουλα την κυρια. Μεγαλου ειδικου βαρους υφος καπως βαριεστημενο.
Υπηρχε και μια αλλη κυρια στον χωρο επισης για εξυπηρετηση που ηταν ενα κλικ πιο ευχαριστη απο την προηγουμενη. Γενικα το σερβις καλο αλλα η μερα δεν ηταν και ενδεικτικη για το μαγαζι.

Ας παμε τωρα στο μενου.
Ιδιαιτερος καταλογος με αρκετη ποικιλια που μας εβαλε σε σκεψη τι να πρωτοπαρουμε.

Αφου εκθειασαμε λοιπον το ψωμι που ηταν απιθανο και το φερνανε μαζι με μια ντιπ συνηθισμενη θα ελεγα ας παμε και στα υπολοιπα που παραγγειλαμε

Πρωτο πιατο μια μεριδα ντολμαδακια που τα σερβιρανε με μια σως γιαουρτιου πανοστιμα με ρυζι και κιμα τελεια τυλιγμενα και σε μεγεθος αρκετα μεγαλα για να αποτελουν ενα πληρες ορεκτικο 4/4 στα ντολμαδακια

Δευτερο πιατο μια κεφτεδες τηγανητοι που συνοδευονταν με μια σως ιδιαιτερα καυτερη κατι που εμενα προσωπικα με εκφραζει απολυτα και μου αρεσε ιδιαιτερα. Οι δε κεφτεδες τηγανισμενοι παρα πολυ καλα και αφρατοι οσο επρεπε,.4/4 και οι κεφτεδες

Τριτο πιατο ενα φουστουρο οπως το λεγανε που κατα βαση ηταν μια ομελετα με πατατες τηγανητες αντιστοιχη αυτης που κανει η μητερα μας στο σπιτι και μπορω να πω οτι ηταν το πιο ωραιο πιιατο της βραδυας. Εξαφανιστηκε σε χρονο μηδεν και σαφως θα παρει κι αυτη επαξια το 4αρι της

Μια πανσετακια καραμελωμενα που αν και ηταν πανοστιμα σαν γευση θεωρω οτι ειχαν αρκετο λιπος παραπανω απο οσο θα επρεπε. Η παρεα μου που δεν τρωει καθολου το λιπος μολις το εβαλε στο στομα της το εβγαλε αμεσα σε χαρτοπετσετα. Εγω το θεωρησα νοστιμο γιατι αλλωστε για πανσετα μιλαμε. Λογω διισταμενων γνωμων εδω θα βαλω ενα τριαρι για να καλυψω ολους τους συνδετημονες του τραπεζιου.

Ενα απιθανο μπουγιουρντι ηταν το επομενο πιατο που δοκιμασαμε ψημενο στο πυλινο με την πιπερια του οχι σε ποσοτητα να ενοχλει και η φετα ειλικρινα να λιωνει στο στομα.4/4

Τελευταιο πιατο που πηραμε για να συνοδεψουμε το ουζο που ειχε μεινει ηταν ενα κλασσικο ταλαγανι στην σχαρα που το σερβιρανε με μια πιτουλα τηγανητη και ηταν εξισου νοστιμο με ολα τα προαναφερθεντα πιατα. Οποτε και το ταλαγανι θα φιλοδωρηθει με ενα 4αρι κι αυτο

Στο τελος σου φερνουν κερασμα κι εναν κορμο που θα τον προτιμουσα πιο παγωμενο αλλα σαν κερασμα το περνεις και δεν το σχολιαζαεις

Η λυπητερη που ηρθε στο τελος θεωρω οτι ηταν οντως λυπητερη γι αυτα που φαγαμε. Ναι... συμφωνοι.... δεν θα μειωσω την γευση που ηταν πολυ καλη για δεδομενα μεζεδοπωλειου παντα αλλα και 55 ευρω νομιζω οτι ειναι ενα ποσο εξωπραγματικο για τα σημερινα δεδομενα. Καποια μαγαζια προφανως δεν γνωριζουν απο κριση και ελλειψη ρευστου του Ελληνα. Θεωρω το ποσο απλα υπερβολικο για ντολμαδακια και ταλαγανι και φετα. Ουτε συκωτι πηρα ουτε φιλετο σαργου σωραρισμενο με σαλτσα παπαγια.

Τελος παντων το μαγαζι γευστικα προτεινεται αν καποιο πορτοφολι αντεχει να δωσει τα παραπανω χρηματα που απαιτουν για το προσφερομενο μενου.

25 Φεβ 2017

Πηγαμε μετα απο παροτρυνση φιλης που γνωριζει την μαγειρισσα.
Και γενικα με αυτο και μονο το δεδομενο λεω θα φαμε καλα. Επισης εχει τυχει
να φαει με τα παιδια και εγγονια της και δεν παραγελνουν συγκεκριμενο φαγητο που
σημαινει οτι στους δικους τους ανθρωπους τα δινουν αφοβα.

Κλεισαμε εννοειται τραπεζι (δεν την παταμε πλεον πουθενα) γιατι δεν την παλευω να ειμαι ορθια στην αναμονη. Μαλλον καλυτερα απλα δεν καθομαι.

Το μαγαζι ηταν παντελως γεματο και περιμεναν αναμονη και στα τραπεζια εξω.
Εννοειται οτι αν καποιος εχει την δυνατοτητα να παει καθημερινη θα ειναι μια χαρα

Απο θεμα χωρου τιποτα το ιδιαιτερο μεζεδοπωλειο κλασικο αλλα ουτε αδιαφορο.

Το φαγητο ομως ηταν εξαιρετικο. Ημασταν παρεα 7 ατομων και τα πιατα που δοκιμασαμε ηταν τα εξης

Τυροπιτα με φυλλο κανταιφι και κιτρινα τυρια. Θα ετρωγα και το ταψι!!!
Σαλατα πρασινη με σταφιδες, πρασινο μηλο ροκα καρυδια. Πολυ καλη
Συκώτι σε κοκκινο κρασι. Απλα τελειο!!!
Σπανακι - κιμας πανω σε γιαουρτι ΘΕΙΚΟ!
Πανσετα με καραμελωμενα κρεμμυδια παρα πολυ ωραιο
πατατες τηγανιτες σπιτικες
2 μπριζολες χοιρινες στα καρβουνα
1 μεριδα μπιφτεκια παρα πολυ ωραια μυρωδατα
1 μεριδα κοτοπουλο με μια πολυ ωραια σαλτσα κοκκινη και κρασιου μαζι με ενα σπιτικοτατο πουρε.
Μανιταρια πλευρωτους
Βασικα το ενα πιατο ηταν καλυτερο απο το αλλο
1κιλο ροζε παρα πολυ ωραιο

νερακι κανατας

Μεχρι και οι καραφες ειναι παρα πολυ περιποιημενες και τα μαχαιροπηρουνα και το ψωμι ζυμωτο.

ΕΥΓΕ ΕΥΓΕ ΕΥΓΕ

Κερασμα κορμο σοκολατας και χαλβα σιμιγδαλενιο με αχνη ζαχαρη

το συνολο 97.00ευρω με αποδειξη

Το μόνο που δεν σε προδιαθέτει θετικά για το μαγαζί αυτό είναι η μεριά του!

Να πω την αλήθεια, την πρώτη φορά με πήγαν.... τις επόμενες φυσικά πήγα μόνος. Άψογο σέρβις, πολύ παραδοσιακές γεύσεις! Από όλο το μενού ξεχωρίζω την τηγανιά κοτόπουλο. Αυτό που κατά τη γνώμη μου καθιστά ξεχωριστό αυτό το εστιατόριο είναι ότι οι μικρές φαινομενικά αδιάφορες λεπτομέρειες, δηλαδή από το ψωμί μέχρι τα μαχαιροπήρουνα βγάζουν μια τόσο σπιτική αίσθηση, σα να είσαι καλεσμένος σε φιλικό σπίτι για φαγητό.
Στα θετικά να προσθέσω ότι με το που παραγγέλναμε κάτι έξτρα (π. χ. μια μπύρα ή μια μερίδα πατάτες τηγανητές) ερχόταν αμέσως και η απόδειξη. Πολύ ωραίο και το τελικό κέρασμα (μωσαϊκό & χαλβάς συμιγδαλένιος)

Με δυο λόγια, το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

30 Μαι 2016

Το Σάββατο 21/5 λόγω υποχρεώσεων στο Γκάζι, βρεθήκαμε στο μεζεδοπωλείο Κανέλα για μεσημεριανό, μετά από παρότρυνση φίλων

ΧΩΡΟΣ- ΕΞΥΠΗΡΈΤΗΣΗ
Το μαγαζί είναι γωνιακό, φωτεινό, και ο χώρος του είναι μικρός και απλός. Τίποτα το διαφορετικό δεν υπάρχει για να σου τραβήξει την προσοχή. Τα τραπέζια είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο, και αυτό δημιουργεί πρόβλημα στην άνεση σου σε σχέση με τις άλλες παρέες. Την ώρα που πήγαμε υπήρχαν μόνο άλλα 3 τραπέζια γεμάτα, πράγμα που διευκόλυνε την όλη κατάσταση. Η καθαριότητα πάντως είναι με την πρώτη ματιά ευδιάκριτη παντού. Η εξυπηρέτηση γίνεται από δύο κοπέλες, οι όποιες είναι πρόθυμες και χαμογελαστές. Η κατανομή των πιάτων γίνεται σωστά και σε καλό χρόνο.

ΜΕΝΟΥ
κανταΐφι τυρί, σαν σαγανάκι με φίλο από κανταΐφι, φοβερός μεζές
κεφτεδάκια, ακριβώς σαν της μαμάς μας, ο μαϊντανός μύριζε μέχρι έξω, απίστευτα
τηγανιά ρουμελιώτικη, είχε πολύ κόκκινη σάλτσα, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο
πατάτες τηγανιτές, και αυτές σαν της μαμάς, ολόφρεσκες και καλοτηγανισμένες
φιλέτο κοτόπουλο, τεράστια ποσότητα, νόστιμο συνοδευόταν από ρύζι
μακαρόνια με κιμά (δεν δοκίμασα, πάντως από εμφάνιση και ποσότητα έδειχναν τέλεια)

ΤΙΜΕΣ
Συνολικά δώσαμε 70 ευρώ, περίπου 10 ευρώ το άτομο, μαζί με τα ποτά

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
Το νερό είναι κανάτας
Οι μερίδες τους είναι μεγάλες
Απόδειξη κανονικά
Κάπνισμα κανονικά
Υπήρχε κέρασμα αλλά εμείς βιαζόμαστε και είπαμε όχι
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Είναι το μεζεδοπωλείο που θα πάς για το φαγητό του (για αυτό μιλάμε ). Ο χώρος είναι αδιάφορος αλλά εξυπηρέτηση και η ποιότητα των πιάτων που προσφέρει είναι το μεγάλο του πλεονεκτημά. Αυτό που θα μπορούσε να βελτιωθεί είναι η κατανομή του χώρου, των τραπεζιών για να υπάρχει μεγαλύτερη άνεση. Τώρα εάν θα έφευγα από τα βόρεια που μένω για να ξαναπάω, δεν θα το έκανα. Σίγουρα όμως εάν βρισκόμουν στις γύρω περιοχές θα το τιμούσα

23 Ιαν 2017

Την Κανέλλα μας την πρότεινε συνάδελφος του γάτου μου και του οποίου οι προτάσεις τον έχουν αναδείξει σε καλοφαγά σύμφωνα με τα δικά μου γευστικά κριτήρια.

Πρόκειται για ένα μικρό μαγαζί που εσωτερικά έχει περίπου 8 τραπέζια. Η διακόσμηση λιτή αλλά ο χώρος αποπνέει ζεστασιά. Ενδεχομένως αυτή τη ζεστασιά που αποπνέει την τονώνει η συνολική συμπεριφορά των ανθρώπων που εργάζονται.

Μας υποδέχτηκαν με ψωμί και ενα πολύ ελαφρύ τζατζίκι, τόσο ελαφρύ που δε παίρνω και όρκο ότι ήταν τζατζίκι. Και εδώ αξίζει μια μνεία το ψωμί. Ως "ψωμού" και γενικώς φανατικός πιστός της θρησκείας των υδατανθράκων θα φάω πάντα και με οτιδήποτε ψωμί γιατί είμαι "τζάνκι" όμως εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων βρίσκω το ψωμί της Αθήνας πλαστικοποιημένο άγευστο και κυρίως "άψυχο".

Στην Κανέλλα διάλεξα τη φετούλα ολικής άλεσης και πριν την κάνω μακροβούτι στο μπωλάκι με το τζατζίκι μου έδωσε ο γάτος μου μια μπουκίτσα απο το άλλο ψωμί. Και κει η υπόξινη γεύση του προζυμιού και η πιο συμπαγής υφή του πυροδότησαν μνήμες απο εκείνες τις εποχές που το ζυμωτό ψωμί ήταν βασικό συστατικό όλων των γευμάτων και πήγαινε και μόνο του και με όλα διατηρούμενο αναλλοίωτο για μέρες. Και μιας και τα σημεία αναφοράς ορίζονται απο το παρελθόν η κανέλλα κέρδισε την πρώτη θετική εντύπωση.

Το πρώτο πιάτο που κατέφθασε ήταν αυγά ομελέτα με πατάτες τηγανητές. Τα απλά φαγητά θεωρώ ότι όσο εύκολη είναι η παρασκευή τους τόσο εύκολα μπορεί να καταλήξουν γευστικές αποτυχίες. Το συγκεκριμένο ήταν ένα ωραίο έντιμο και αξιοπρεπές φαγάκι.

Οι κολοκυθοκεφτέδες με το στραγγιστό γιαούρτι ήταν ένα όνειρο. Αφράτοι εσωτερικά τραγανοί απέξω με το τριμμένο καροτάκι να απογειώνει τη γεύση. Στους κολοκυθοκεφτέδες ήρθε να κάνει παρέα μια όχι συνηθισμένη τηγανιά κοτόπουλου. Πρόκειται για μπουκίτσες κοτόπουλου προφανώς αλλά όχι εμφανώς περασμένες απο τηγάνι καθώς είχε μια ωραία κρεμώδη σάλτσα απο ανθόγαλα. ( άλλα μακροβούτια το ψωμί εδώ).

Το τελευταίο πιάτο ονομαζόταν μιλ φειγ κοτόπουλου που άλλο περίμενα λόγω ονόματος και άλλο είδα και που τα μόνα φύλλα που είχε ήταν η συνοδευτική σαλάτα. Το κατ´ευφημισμό χιλιόφυλλο κοτόπουλο ήταν 3 στρώσεις -μια στρώση κοτόπουλο, μια στρώση ψητή ντομάτα και μια στρώση ψητό μανούρι. Απο πανω μια σως βασιλικού και κουκουναρόσποροι. Είχα ήδη χορτάσει οπότε δεν ενθουσιάστηκα και πολύ με την εμφάνιση αυτού που κοστολογούνταν 10 γιούροζ. Διότι στο δικό μου μικροσύμπαν κοτόπουλο που κοστολογείται 10 ευρώ θα πρέπει να είναι υπερπαραγωγή για να δικαιολογήσει την τιμή του και το πράςινο σπιράλ σχεδιάκι πάνω στο μανούρι και ο κουκουναρόσπορος όσο και να προσπαθούν υπερπαραγωγές δε κάνουν. Νοερά μείωσα στις 3 τις ντοματούλες τη βαθμολογία αρχικώς στο vfm διότι δεν το χω και πολύ να γίνω υπόξινη εως και ξινή ειδικά όταν μυρίζω χορτασίλα. Μέχρι που δοκίμασα.

Το φιλέτο κοτόπουλο ήταν τοσο ζουμερό που συγκινήθηκα και έσφιξα ενθέρμως νοερά το χέρι του ψήστη. Λίγο περισσότερη γευστική τσαχπινιά θα ήθελα απο το τυρί και το μανούρι είναι μάλλον ήσυχο για τέτοιο ρόλο. Το κόκκινο αγιωργίτικο ήταν ελαφρύ και συμπαθητικό άρα ευκολόπιωτο. Μας κέρασαν και μωσαϊκό που ήταν κανονική μερίδα και όχι δείγμα γλυκού σε φέτες κομμένες με μικροτόμο.

Τελικώς 4/4 και στο vfm γιατί πληρώσαμε 35 ευρώ μαζι με 750 ml κρασί και φύγαμε όχι απλά χορτάτοι αλλά ένα κλικ πριν το στάδιο "θα πάρω ταξί για να πάω μέχρι το αυτοκίνητο που το έχω παρκάρει 3 γωνίες πιο πέρα". Και το λένε άνθρωποι που πολλά μπορείς να τους πεις αλλά λιγόφαγους δεν τους λες.
Στα συν του μαγαζιού ήρθε να προστεθεί η φιλοζωία των ανθρώπων του μιας και έξω απο το μαγαζί φώλιαζε μια αδέσποτη εμφανώς γηραιά σκυλίτσα την οποία λένε "Κανέλλα" και ταίζουν μαζί με άλλα αδέσποτα της γειτονιάς.

07 Σεπ 2016

Λοιπον μαλλον θα παω αντιθετα απο το ρευμα. Επισκευτηκα την Κανελα χτες (3/9/2016) μαζι με τρεις ακομα φιλουςκαι δυστυχως δεν βρηκα κατι που θα με εκανε να ξεκινησω απο την Καλλιθεα για να ξαναπαω στο συγκεκριμενο μαγαζι. Τωρα αν τυχει να περναω απο κεινα τα μερη για καποιον αλλον λογο πιθανον να ξαναπηγαινα. Που σημαινει οτι ειναι συμπαθητικο χωρις να ειναι κατι ιδιαιτερο.
Παμε συγκεκριμενα. Ο χωρος του εμενα προσωπικα δν μου ειπε τιποτα. τελειως απλος, αχρωμος και χωρις τιποτα που να σου μενει να θυμασαι. σαν να πηγαινεις σε ενα τυπικο ψητοπωλειο - σουβλαντζιδικο ενα πραγμα και ηταν επισης εκτως τοπου και χρονου και η μουσικη σε ενα μαγαζι τετοιου ειδους περιμενεις να ακουσεις λαικα, ρεμπετικα, ισως και ροκ / εντεχνα αλλα σε καμια περιπτωση adele... Ελληνικη παραδοσιακη κουζινα θελει και αντιστοιχη μουσικη τελος!
Στα φαγητα τωρα πηραμε τα εξης:
- κρητικα ντολμαδακια
- Φετα μπουγιουρντι
- κοτοσαλατα με πρασινα λαχανικα λιαστες ντοματαες κλπ
- κολοκυθοκεφτεδες
- πιτακια καισαιρειας με παστουρμα
- χοιρινη τηγανια
- απακι ψητο
- μπιφτεκακια της γιαγιας η της μαμας δν θυμαμαι ακριβως πως τα ελεγε παντως μπιφτεκια με πατατες τηγανιτες ηταν.
- 2 μεριδες πατατες
- μισο λιτρο κοκκινο κρασι
- μια κοκα κολα

για να μην πλατειαζω θα πω οτι τα περισοτερα φαγητα ηταν ευγευστα χωρις ομως να ειναι και κατι ιδιαιτερο να ξετρελαθω. θελω ομως να αναφερθω πιο συγκεκριμενα σε καποια που με χαλασαν οχι γευστικα αλλα σε σχεση ποσοτητας - τιμης. Πρωτα απο ολα τα ντολμαδακια. ειχαν 6€ και η μεριδα ειχε μεσα 5 ντολμαδακια μετρημενα.. δλδ πληρωνεις κατι παραπανω απο 1€/ντολμαδακι απλα ελεος! ειχα δει αντιστοιχη τιμη στην παροικια της Παρου περυσι που ειχα παει και χαλαστικα ποσο μαλλον στο κεντρο της Αθηνας. και τουλαχιστον εκει ετρωγα και πανω απο τη θαλασσα..
Μετα τα πιτακαια καισαρειας τα οποια ενω ειμασταν τεσσερις ηταν 3 στην μεριδα.. δν εχω ξανα συνατησει κατι παρομοιο.. παρεπειντωντος και γευστικα δν ηταν κατι ιδιαιτερο το τυρ που χηρσιμοποιουσαν δν εδενε γευστικα με τον παστουρμα τον οποιο τον εψαχνες με το τουφεκι μεσα στην πιτα.. μετα το μπουγιουρντι, αν αυτο που μας εφεραν ηταν κανονικη μεριδα και οχι οτι ειχε απομεινει τοτε ηταν απλα κλεψια.. μιλαμε οτι το πηλινο ειχε ισα ισα στον πατο 4 κουταλιες μετρημενες φετα 2 -3 ροδελες πιπεριας και 2 ροδελες τοματα..
Να αναφερθω και στο απακι η μαλλον το δειγμα απο απακι που εφεραν το οποιο ειχε μεσα 8 μετρημενες πολυ μικρες στρογκυλες και λεπτες φετουλες. πρεπει να ηταν 2 το πολυ 3 ποντοι η διαμετρος καθε φετουλας για να καταλαβετε. Ηταν νοστιμο χωρις να ειναι κατι ιδιαιτερο. Και τελειως απλα ψημενο χωρις να εχει σβηστει με ρακι η κρασι και χωρις ιδιαιτερα μυρωδικα η μπαχαρικα..
Τελος η σαλατα ηταν απλα οκ για να μην πω μετρια. ειχε μεσα 4 λεπτες φετες κοτοπουλο ολοκληρες και τα λαχανικα, απο λιαστες ντοματες ζητημα αν ειχε 4 - 5.. η σως πρεπει να ηταν σκετη μαγιονεζα.. για να το αποκαλεσω σαλατα εγω θα ηθελα μια σως της προκοπης και αν μητι αλλο το κοτοπουλο ψιλοκομενο για να δινει γευση στη σαλατα. αλλιως περνω ενα φιλετο και μια μαρουλοσαλατα και ιεναι το ιδιο.. τα 7.5€ που εκανε απλα υπερβολικα..
Για τα υπολοιπα φαγητα ηταν απλα καλα. δεν βρηκα κατι που να ξετρελαθω. το κρασι τους τιποτα ιδιαιτερο και 4,5€ το μισοκιλο απλα πανακριβο. σε αλλα μαγαζια με 4€ περνω κιλο σε καλυτερη ποιοτητα κρασιου..
Να πω επισης οτι η μεριδα μπιφτεκια ειχε 9.5€ (! ) και ειχε μεσα 3 μικρα μπιφτεκια και νορμαλ ποσοτητα πατατες. επισης πολυ ακριβη για την ποσοτητα της, οπως αλωστε ολα τα φαγητα της ωρας και τα κυριως πιατα που απο οτι ειδα παιζανε γυρω στα 10 με 11€. να πω την αμαρτια μου αντιστοιχες τιμες ειδα στην Συρο που ημουν για διακοπες φετος.. αρα ειναι αδιανοτητο να βλεπω τετοιες τιμες στο κεντρο της Αθηνας..
Δωσαμε συνολικα 70€ ουσιαστικα για μεζεδες! δλδ περιπου 17 - 18€ το ατομο, σε συγκριση με αλλα μεζεδωπωλεια που εχω παει παρα πολυ ακριβα. Επι παραδειγματα ειχαμε παει στο Αμοργιαννο περασμα εδω στην Καλλιθεα 5 ατομα (εδω ειμασταν 4) ειχαμε παρει περισσοτερα πραγματα (σε επιπεδο γευσης δεν το συζητω κλασης ανωτερο το αμοργειανο) και περιπου 3 κιλα κρασι και ειχαμε δωσει 64€.
Το σερβις ηταν γρηγορο παροτι ειχε πολυ κοσμο και οι σερβιτοροι πολυ φιλικοι.
Να πω οτι την αποδειξουλα σε αντιθεση με σχολια που διαβασα εδω περα, χρειαστηκε να τη ζητησουμε.. Αν καποιος μου ελεγε οτι θα παει προς τα εκει ισως να του ελεγα να ριξει μια ματια αλλα ως εκει..
Μεχρι στιγμης σε οποιο μαγαζι εχω παει βασιζομενος σε κριτηκες απο εδω μεσα εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος. Επομενως ειλικρινα πιστευω οτι το μαγαζι παλιοτερα ηταν οντως καλο απλα το χουν χαλασει. Για αυτο ισως και ενω πηγα Σαββατογραδο κατα τις 22,00, χωρις κρατηση βρηκα ευκολα τραπεζι.. (ειχε 3 -4) αδεια, γιατι απο οτι διαβασα παλιοτερα τετοιες μερες/ωρες δεν εβρισκες τραπεζι.

26 Ιουν 2016

ειναι το εστιατοριο επιλογης μας παρα πολλα χρονια τωρα.
ο λογος ειναι απλος. εχει τιμιες γευσεις, σπιτικο, καθαρο φαγητο, εξαιρετικα πιατα, πολυ ευγενικο σερβις και εξαιρετικες τιμες

εχω παει νυχτα, μερα, απογευμα, καθημερινη και σαββατοκυριακα
τα σαββατοκυριακα ενα τηλεφωνο πριν επιβαλλεται, αν και παντα υπαρχει καλη διαθεση να εξυπηρετηθει ολος ο κοσμος, με τροπο που νιωθει κανεις πραγματικα σαν στο σπιτι του.
να πω για τα γλυκακια εκπληξη του τελους?
να πω για τα χαμογελα των ιδιοκτητων και των σερβιτορων ακομη και την πιο δυσκολη μερα?

θα πω απλα πως ειναι απ τα καλυτερα εστιατορια στην αθηνα αυτη τη στιγμη για πολλους λογους και αυτο το ξερουν και ντοπιοι και ξενοι!
με χαρα το συστηνω!

27 Ιαν 2016

Είναι όντως ένα μοντέρνο μαγειρείο. Ο κατάλογος και τα πιάτα ημέρας έχουν τόσο παραδοσιακά κυρίως και μεζέδες αλλά και πιο μοντέρνα πιάτα. Όλα τα κρέατα ήταν πολύ καλοψημένα και ζουμερά.

Το κρασί και η ρακί, χύμα, πολύ καλά, ήπιαμε αρκετά και δεν μας πείραξαν καθόλου. Η σαλάτα ήταν φράσκια και πατάτες στο χέρι κομμένες. Κορυφαίο το αρνάκι στη λαδόκολλα και ο πύργος χοιρινού, πολύ καλομαγειρεμένο το συκώτι.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολλή καλή, το νεράκι ανανεώνονταν χωρίς να το ζητήσουμε, δεν άργησαν τα πιάτα. Οι τιμές θα μπορούσαν να ήταν κατά λίγο χαμηλότερες, όχι γιατί δεν είναι ποιοτικό το φαγητό αλλά λόγω εποχής

06 Οκτ 2015

Λοιπόν ναι, είχα χρόνια να πατήσω στο Γκάζι, δεν είναι του γούστου μου γενικά σαν πιάτσα οπότε το απέφευγα. Βρέθηκα όμως εκεί μετά από παραίνεση φίλων. Καλή επιλογή τελικά.

1. Ο χώρος:

Το μαγαζί ως τέτοιο δε λέει πολλά. Οινομαγειρείο είναι, ένα τραπέζι θες για να φας. Ε, έχει. Άμα θέλετε ατμόσφαιρα, έχει άλλα μαγαζιά πιο κει.
Έχει όμως υπέροχες λεπτομέρειες, τα σερβίτσιά του ας πούμε που είναι μαγικά (άμα σε ενδιαφέρουν αυτού του είδους τα πράγματα)

2. Η εξυπηρέτηση:

Σωστή ροή χωρίς να ενοχλεί. Πάντα εκεί όταν χρειαστήκαμε κάτι. Ευγενικοί.

3. Τα πιάτα:

Εννοείται πως δοκιμάσαμε όλοι από όλους. Και έχω να πω τα εξής:

- Μπιφτέκια (ένας τα ζήτησε με μακαρόνια ο άλλος με ταμπουλέ, που ήταν χατήρι όμως): χοντρικά, το νοστιμότερο μπιφτέκι που έχω δοκιμάσει ποτέ οπουδήποτε.

- Κόκορας κοκκινιστός με πένες. ΤΕΡΑΣΤΙΑ μερίδα, τρυφερό το κρέας, μοσχοβολούσε κόκορα όλο το πιάτο.

- Σπανάκι με κιμά πάνω σε γιαούρτι. Σκοπός του γιαουρτιού είναι να δροσίσει το πιάτο, συνεπώς, ναι, ταιριάζει. Είναι χαρακτηριστικό της μαγείρισσας, κ. Λίτσας. Εκπληκτικό πιάτο.

- Μπουτάκι κοτόπουλο με σάλτσα πετιμέζι και αρωματικό πουρέ πατάτας: ο πουρές απλούστατος, αλλά πεντανόστιμος, η σάλτσα του κοτόπουλου γλυκιά και στιβαρή, υπέροχο πιάτο, υπέροχο.

- Παντζάρια με μους ανθότυρο, πέστο μαιντανού και καρύδια: απλή σαλάτα, 4 υλικά, όμως συνδιάζονται τέλεια μεταξύ τους.

- Πϊτα με τυριά και φύλλο καταίφι: μοσχοβολούσε βούτυρο, προερχόμενο από τα τυριά βέβαια. Πεντανόστιμο αν και λίγο βαρύ.

- Φάβα: καλομαγειρεμένη, υπόψη η φάβα είναι δείκτης για ένα μαγαζί γιατί είναι τόσο απλό να παρασκευαστεί, αλλά θέλει μαεστρία για να γίνει ΣΟΥΠΕΡ.

- Χαλούμι ψητό: εντάξει, το χαλούμι όπως και να το κάνεις, καλό είναι, αλλά συνοδεύτηκε από πίτα για σουβλάκια σε κομμάτια, σαν λουκουμάς

- Μελιτζανοσαλάτα: σπιτική φυσικά, αγιορίτικη, και επιτέλους μια μελιτζανοσαλάτα που δεν λιώνει στο σκόρδο.

Για μετά το γεύμα ήρθαν κέρασμα:

- Χαλβάς με γάλα και καβουρδισμένο αμύγδαλο: μεριδάρα, όχι παράφορα γλυκό, πεντανόστιμο

- Καρυδόπιτα: καλή, όχι ιδιαίτερη

- Μωσαικό: υπέροχο!

Αλλά, κρατάμε οπωσδήποτε ότι το κατάστημα διαθέτει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ελαιόλαδο. Φανταστικό απλά. Το έτρωγα σκέτο, πάνω στο χωριάτικο ψωμί που δίνει.

4. Το δια ταύτα:

Θα ξαναπήγαινα; Ναι. Χωρίς δεύτερη σκέψη. Ήδη το σχεδιάζουμε.

Κωνσταντινουπόλεως 70 & Ευμολπιδών, Γκάζι