14 Ιούλ 2016

Παρασκευή βράδυ μετά από βόλτα σε μια Κηφισιά που έσφυζε από ζωή (και πολλά γεμάτα καφέ, ακόμα και εστιατόρια από νωρίς το βράδυ) κατευθυνθήκαμε προς το Suba για καλό ασιατικό φαγητό.

Πίσω ακριβώς από το Bellini, σε ήσυχο και όμορφο χώρο (δε βλέπει το δρόμο) με εντυπωσιακό μπαρ στο εσωτερικό (και full a/c κι ας μην ήταν ιδιαίτερα ζεστή βραδιά) και έναν εξωτερικό χώρο-"κήπο" στο βάθος όπου και καθίσαμε. Άνετα τα τραπέζια εκεί και ακόμα περισσότερη ησυχία/ιδιωτικότητα από τον μπροστινό εξωτ. χώρο (που ναι, είναι πιο πρόχειρος, σαν καφέ, άλλωστε όταν φτάσαμε αρκετοί εκεί έπιναν απλώς καφέ ή μια μπύρα).

Οι σερβιτόροι γρήγοροι και εξυπηρετικοί σε όλη τη διάρκεια της βραδιάς που ήταν "ειδική" με κρασί Λαντίδη (άρα σε πολύ καλή τιμή, αφού κρασί-νερό δεν χρεώθηκαν έξτρα από τη φιξ τιμή που είχαμε). Θα κρίνω λοιπόν κυρίως το φαγητό, που ήταν κανονικότατα "του καταλόγου" και όχι τις τιμές αλα καρτ (θα έβαζα 4 τομάτες στο vfm αν έκρινα μόνο από αυτά που πληρώσαμε εμείς).

Δύο σαλάτες: η wakame με τα ομώνυμα φύκια με σάλτσα ponzu και σησαμέλαιο (ολόσωστη! ) και η king crab mango (με πολύ μάνγκο και λίγο καβούρι, πάντως αληθινό, πάνω σε φρεσκότατες πρασινάδες, καλή σε μέγεθος).

Ορεκτικά: ebi mayo (γαρίδες πανέ με καυτερή μαγιονέζα χειροποίητη, πάνω σε λίγη lola rossa, πολύ νόστιμο πιάτο, μικρό) και σολομός ταρτάρ (καλή ποσότητα, τέλεια αρωματισμένος με τσίλι και yuzu) συν πιατέλα με 3 είδη maki, όλα πολύ καλά.

Για ατομικό κυρίως επιλέξαμε σολομό teriyaki, φιλέτο λίιιγο παραπάνω ψημένο από όσο πρέπει αλλά νόστιμο, με επαρκή ποσότητα σάλτσας και ελάχιστη πρασινάδα για γαρνιτούρα και για γλυκό μια φρεσκότατη μους σοκολάτας με framboise.

Για όλα αυτά (που ήταν και πολλά, θα μπορούσαν να λείπουν 1-2 πρώτα πιάτα σε αλα καρτ παραγγελία 2 ατόμων) θα πλήρωνε κανείς ~35€ κατ'άτομο, που δεν είναι λίγα, αλλά τουλάχιστον λιγότερα από τα ακριβά ασιατικά της Κηφισιάς ή των ΝΠ, πράγμα που σημαίνει ότι ένα ζευγάρι θα ξοδέψει από 70 έως100€ ανάλογα αν θα πιει μπύρα/σάκε ή ένα καλό μπουκάλι κρασί.

13 Απρ 2016

Πηγα σημερα στο συγκεκριμενο εστιατοριο κατα τις 11 το βραδυ. Ηταν άδειο αλλα τελικα κάτσαμε. Επιλέξαμε λοιπόν ένα τραπέζι και με το που καθίσαμε, χωρίς να προλάβουμε να κοιτάξουμε τι και πως μας έχουν ανοίξει εμφιαλωμένο νερό. 3 ευρώ.

Είχαμε κοιτάξει στη σελίδα του εστιατορίου τον κατάλογο και ειχε μονο για ντελιβερι. Οι τιμες ηταν 25% πιο πάνω αλλά λέμε οκ αφου καθίσαμε.

Πήραμε μια σαλάτα με γαρίδες ωραία ήταν αλλά δεν ξετρελάθηκα. Μετα ένα ταρταρ σολωμου πάλι μέτριο χωρίς κάτι ιδιαίτερο.

Μετά για συνέχεια πήραμε sushi το οποίο γενικά θα το χαρακτήριζα μέτριο, άνοστο και ακριβό. Στο salmon avocado μας ερχόταν μια περίεργη ψαρίλα σαν να μην ήταν κι ότι πιο φρέσκο ο σολωμός. Το vegetarian οκ τίποτα ιδιαίτερο και τελευταία ένα με πιο περίεργο όνομα που είχε κοιλιά τόνου και tempura το έσωζε η γαρίδα γτ η κοιλια τόνου με το ταρταρ ηταν ενα γλιτσερο χωρίς γεύση πράγμα πάνω στο ρολλ. Εγω το έβγαλα να φανταστείτε.

Πηραμε αυτα λοιπόν κι απο ένα ποτήρι κρασί 2 άτομα και πληρώσαμε 60 ευρω σχεδόν και φεύγοντας πεινάγαμε.

Στα μείον ο χώρος να αναφερω οτι έμοιαζε με μια καφετέρια και τα τραπέζια ήταν μικρά και επίσης προσωπική μου άποψη σε κάτι που δε μου άρεσε καθόλου ήταν το οτι οι σερβιτόρες είχαν τεράστια νύχια.

Δεν θα ξαναπηγαινα και δε θα το συνιστούσα σε κάποιον.

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη