TWIST EAST

Fun Restaurants

Βρυούλων 1, Νέα Φιλαδέλφεια [Χάρτης]

Μοντέρνα Δυτική κουζίνα... με πολίτικα αρώματα!
Ανοιχτά κάθε μέρα 12:00 - 3:00πμ

Fun Restaurants - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Θα μπορούσα εύκολα να επινοήσω μια κριτική ώστε να "διατηρηθώ" στην καθημερινότητα του αγαπημένου μας σάιτ, όντας όμως σε mood διακοπών στο εξωτερικό (πόσο γρήγορα πέρασαν οι μέρες! ) προτίμησα να απολαύσω τη στιγμή καθώς το πιο λογικό και υγιές είναι να έχουμε και άλλα ενδιαφέροντα. Οπότε προτίμησα να μην μπω σε αυτόματο πιλότο και να παραθέσω στοιχεία από ιστοσελίδες που ασχολούνται με την εστίαση... ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΩΣΤΕ, ούτε να δημοσιεύσω από τη γκάμα μου μαγαζιά που έχω ξαναεπισκεφθεί ή στέκια κοντινά μου που πάνω-κάτω γνωρίζω τι συμβαίνει. Όλα στην ώρα τους φίλοι μου.

Με την ευκαιρία τσέκαρα τις κριτικές σας και πολύ χάρηκα που η φίλη Ucook απέκτησε 3ο σκούφο, αφού από τα γραφόμενά της μου μοιάζει αρκετά με την πολύ καλή φίλη PONTIKI.

Στο θέμα μας τώρα. Σάββατο βράδυ 13/2/2016, μια μέρα πριν τη γιορτή των ερωτευμένων και επειδή ανήμερα είχα φορτωμένο πρόγραμμα, αποφάσισα να κάνω την έξοδο μου στη Νέα Φιλαδέλφεια. Είχε προηγηθεί η νίκη της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού αλλά δεν πτοήθηκα από το πικάρισμα των φίλων ότι θα πάω στην ΑΕΚοφωλιά!

Είχα κάνει μια μελέτη από το πρωί για πιθανές επιλογές, φοβήθηκα μην τυχόν βρω κάνα τρακτέρ στο κέντρο της Αθήνας και θεώρησα πιο σωστό να ανηφορήσω. Ευθύς εξ'αρχής οι επιλογές ήταν 2! Η πρώτη λεγόταν B-κουτί που φημίζεται για τον κόσμο που το επισκέπτεται από διάφορα μέρη της Αττικής και η δεύτερη Fairytale, ένα παραμυθένιο μαγαζί που θυμίζει Cap-Cap και Little Kook.

Φτάνοντας κατά τις 23.00 το βράδυ και έχοντας σαν στόχο να παρκάρω κοντά στο κλειστό γήπεδο του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας έφαγα φόλα. Ατελείωτοι κύκλοι για μια διαθέσιμη θέση πάρκινγκ... Πρέπει να έφαγα τουλάχιστον 20-25 λεπτά κάνοντας κύκλους. Χαρακτηριστικό είναι πως περνώντας έξω από το Byraki διακρίναμε 1-2 τραπέζια ελεύθερα. Μόλις παρκάραμε (μετά από 20-25 λεπτά θυμίζω) είδαμε 5-6 παρέες να περιμένουν υπομονετικά απ'έξω και άλλες 2-3 έξω από τις Μέλισσες. Σε επικοινωνία με τη φίλη PONTIKI, μου κάνει χαριτολογώντας πως "η Νέα Φιλαδέλφεια έχει γίνει χειρότερη και από την Ομόνοια σε κίνηση" αναφερόμενη όχι προφανώς στην επικινδυνότητα.

Τσεκάροντας τις υπόλοιπες επιλογές πριν το ποτό μας, αφού δεν είχαμε φάει σχεδόν τίποτα όλη μέρα, θυμόμουν πως πολύ κοντά υπήρχε το Hot-Hot burger bar που έχει βελτιωθεί χωροταξικά, η Εν Αιθρία αλλά και το Hammam. Η επιλογή μας όμως ήταν το Twist East που μπορεί να ήταν μικρό στο μάτι αλλά τη δουλειά του την έκανε μια χαρά. Θέλαμε λοιπόν να μεταφερθούμε πάλι πίσω στον χρόνο,3 βδομάδες πριν που δεν είχαμε δοκιμάσει και τόσο αυθεντικά πιάτα στο Dubai.

Αν είστε άτομο που θέλετε να καθίσετε άνετα και να απολαύσετε ένα δείπνο, λυπάμαι αλλά θα δυσκολευθείτε Σάββατο βράδυ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Όλα τα μαγαζιά ήταν γεμάτα (ακόμη και η Πρίγκηπος πχ), οπότε έχετε το κατά νου. Κατά τα άλλα πρόκειται για μικρό μαγαζάκι που εξυπηρετεί και έξω στο πεζοδρόμιο κάποια τραπέζια, ενώ υπάρχει και δυνατότητα delivery. Στον πρώτο χώρο υπαρχουν τραπεζοκαθίσματα για να καθίσεις, στο δεύτερο ακόμα μικρότερο χώρο υπάρχουν ψηλά σταντ. Αν είστε τυχεροί σαν εμάς ακόμα πιο μέσα στο βάθος υπάρχει ένα μικρό δωματιάκι με 2 χαμηλά τραπέζια που μπορείς να φας πιο ήρεμα. Πλάκα είχε η μικρή φουφού που ζέσταινε, όπως και ο τοίχος με την ταπετσαρία που είχε διάφορα σπιτάκια και μας ανάγκασε να βγάλουμε και φωτογραφία.

Κατά τα άλλα υπάρχουν διάφορα έξυπνα και χαρούμενα καδράκια με διαφημίσεις (πχ Έψα) είτε διακοσμημένα ραφάκια. Το 4άρι χάνεται λόγω τουαλέτας που είναι 1 επι 1 και όπως χαρακτηριστικά είπε η κοπέλα μου "το πάτωμα είναι ολισθηρό αλλά ενώ γλίστρησα δεν έπεσα αφού δεν υπήρχε χώρος! ".

Η εξυπηρέτηση έξυπνη. Μας "τσίμπησαν" από τον δρόμο λέγοντας μας πως υπήρχε τραπέζι για εμάς και μας καληνύχτισαν στην έξοδο. Μέσα δεν μας έφεραν ιδιαίτερες αντιρρήσεις όταν άδειασε το τραπέζι στο δωματιάκι, ενώ και η ταχύτητα τους ήταν άψογη καθώς η παραγγελία μας ήρθε στη σωστή σειρά και ζεστή! Το άριστα το χάνει από την απόδειξη καθώς όταν ζητήσαμε λογαριασμό, το ποσό μας ανακοινώθηκε προφορικά. Πταίσμα που διορθώνεται.

Το μαγαζί αναφέρεται ως pocket house, με κουζίνα με Πολίτικα αρώματα. Κατ'αρχάς αναφέρει πως όλα τα προϊόντα είναι φρέσκα και παραλαμβάνονται κάθε μέρα. ΝΑΙ, συμφωνώ ότι δοκίμασα μου έδωσε την αίσθηση φρεσκάδας και φροντίδας.

Περιλαμβάνονται 5 σαλάτες όπως φατούς, ταμπουλέ, Καίσαρα. Παίζει με τα γνωστά ορεκτικά όπως χούμους, τζατζίκι, τυροκαυτερή κλπ ενώ στα κρέατα υπάρχουν οι γνωστές μερίδες όπως πχ σις κεμπαπ, σις κοτόπουλο, πανσέτα, μπιφτέκι, λουκάνικο γεμιστό κλπ.

Εκεί που κάνει τη διαφορά είναι στα τσεπάκια (φρέσκια ζύμη αραβικού άρτου, αρμένικης προέλευσης, πιο παχουλή από την αραβική πίτα σε σχήμα μισοφέγγαρου/βαρκούλας. Οι επιλογές είναι με φαλάφελ, κεφτέδες, κοτόπουλο, χοιρινό, κεμπάπ, γιαουρτλού και τζιλβέ (ψιλοκομμένο χοιρινό σχάρας). Υπάρχουν επίσης αραβικές πίτες, αρμένικη πίτα (πιο παχουλή από την αραβική) και το Bifana!

Εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται νερό βρύσης σε δική τους μποτίλια.

- Ταλαγάνι στη σχάρα στα 6.4 ευρώ. Ήρθαν 2 μεγάλα κομμάτια με ψητή τομάτα και γλυκόξινη σάλτσα μπαλσάμικου. Καλοψημένο, νόστιμο όπως το έχω δοκιμάσει και αλλού. Γενναία μερίδα. Ξεκινήσαμε καλά!

- Τυλιχτή αραβική πίτα (28 εκατοστών) με γίγας κοτόπουλο στα 4 ευρώ. Το κοτόπουλο ήταν σις σε βέργα και η γέμιση με τομάτα, αγγούρι, iceberg, μαρούλι, πατάτα και σως γιαουρτιού. Φρεσκότατο, με τρυφερό κοτόπουλο και με την αίσθηση δροσιάς. Επίσης χορταστικό.

- Τσεπάκι με κεφτεδάκι στα 2.7 ευρώ. Στη γέμιση υπήρχαν ακόμα τομάτα, πατάτα και αρωματικό γιαούρτι.3 αφράτα κεφτεδάκια και φρεσκότατα έδεναν με τα υπόλοιπα υλικά. Μου θύμισε το αντίστοιχο με αραβική πίτα που τρώω από τον Καράμπαμπα στη γειτονιά μου. Έπεσα με τα μούτρα και το καταβρόχθισα!

- Bifana Μάνα στα 6 ευρώ! Το Bifana είναι ένα είδος πρότυπης συνταγής ανοιχτού ψωμιού πάνω σε πιάτο, γεμισμένο με κρέας ή οτιδήποτε άλλο. Το ψωμί είναι αφράτο, ποντιακής προέλευσης και το τελευταίο καβούρδισμα γίνεται στη σχάρα (αναφέρω ότι γράφεται στον κατάλογο τους).

Στην προκειμένη περίπτωση το ψωμί ήταν κομμένο στα 4 με χοιρινό καπνιστό, μαγειρεμένο ραγού (σε κόκκινη σάλτσα),2 τηγανιτά αυγά και αρωματικό γιαούρτι. Χορταστική μερίδα με μπόλικες φρέσκες πατατούλες. Μου άρεσε που οι κρόκοι έσπαγαν και "αγκάλιαζαν" τη σαλτσούλα με το λεπτοκομμένο κρεατάκι. Είχα ήδη σκάσει από τα υπόλοιπα αλλά τα κατάφερα και άφησα μόνο τις πατατούλες. Δεν μιλάμε για γκουρμεδιάρικο πιάτο και υψηλής τέχνης αλλά σίγουρα ήταν καλομαγειρεμένο.

- 1 Κόκα Κόλα κουτάκι στα 1.2 ευρώ.

Το συνολικό ποσό που μας ανακοινώθηκε προφορικά ήταν στα 20.8 ευρώ που πολύ ευχάριστα τα δώσαμε.

Συμπερασματικά θα πω πως:

Δεν πρόκειται για μαγαζί που θα κανονίσετε μια επίσημη έξοδο. Ο χώρος είναι μικρός και μαζεύει όλες τις ηλικίες. Από πιτσιρικάδες 15χρονους μέχρι 50άρηδες. Είναι όμως μια αρκετά καλή επιλογή για κάτι χαλαρό και φρέσκο. Αν βρισκόταν στην περιοχή μου θα το τιμούσα πολύ συχνά. Φημίζεται και για τα φαλάφελ του.

Κάποιοι φίλοι μίλησαν με τη σφραγίδα ποιότητας Fratello. Εγώ θα μιλήσω αντίστοιχα εδώ για τη σφραγίδα ποιότητος PONTIKI που όπως μου είπε παραγγέλνει συχνά. Και η ΑΕΚτζού έχει (εκτελεστική) δεινότητα σαν τον Stephen Curry στις επιλογές της!

Η βραδιά μας έκλεισε με ποτάκι στο B-Κουτί αλλά αυτό το γεγονός δεν έχει σημασία αυτή τη στιγμή για το σάιτ μας. Μια επίσκεψη όμως πρέπει να την κάνετε!

Πολύ χαίρομαι που επέστρεψα στις επάλξεις με μια τόσο θετική κριτική!

Fun Restaurants - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Μετά από δύο βδομάδες σιγής, αποφάσισα να επανέλθω με μια κριτική που θέλω να γράψω μέρες τώρα, αλλά οι υποχρεώσεις πάντα με προλαβαίνουν!

Δύο είναι οι μεγάλες μου αγάπες.. Η μία είναι το φαγητό και η άλλη τα ταξίδια. Όταν όμως αυτές οι δύο συνδυάζονται, τότε νιώθω πραγματικά ευτυχισμένη! Εκείνες δηλαδή τις φορές που καταφέρνω είτε να ταξιδεύω τρώγοντας (γιατί μέσα από την δοκιμή των διαφόρων κουζινών ουσιαστικά ταξιδεύει κανείς γευστικά), είτε να τρώω ταξιδεύοντας (αυτό είναι το απόλυτο! Αλλά βέβαια δύσκολοι καιροί πια για πολλά ταξίδια). Με μια λοιπόν, άκρως ταξιδιάρικη και φαγανή παρέα, βρεθήκαμε ένα βράδυ Σαββάτου στη Ν. Φιλαδέλφεια στο Twist East.

Για τη Ν. Φιλαδέλφεια τα εχω ξαναπέι, πόσο μου αρέσει σαν περιοχή και πόσο πατριωτικά το έχω πάρει το θέμα να επισκεφθώ πολλά από τα μαγαζιά της.

Το twist east το είχα δει αρκετές φορές, περνώντας απ' έξω, είναι και κεντρικό εξάλλου το σημείο - δίπλα ακριβώς στο hot-hot.

Ως προς το είδος της κουζίνας του μαγαζιού, εγώ δεν συμφωνώ με την περιγραφή που της αποδίδεται εδώ, "δυτική με πολίτικα αρώματα". Νομίζω πως ακριβέστερα θα έπρεπε να χαρακτηρίζεται ως ανατολίτικη κουζίνα.

Ο χώρος: Είναι μικρός, με λίγα στριμωγμένα τραπέζια και δύο μακρόστενους πάγκους. Πολύ μοντέρνος και καθαρός. Με τζαμαρία που βλέπει στο δρόμο και ένα μεγάλο εντυπωσιακό φωτιστικό στη μέση του κυρίως χώρου, από το οποίο μοιάζουν να κρέμονται μεγάλα γυάλινα και σε έντονα χρώματα μπαλόνια (εμένα τουλ. έτσι μου φάνηκαν).

Η εξυπηρέτηση: Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε, δεν ξέρω αν ήταν ο ιδιοκτήτης ή απλά ο υπεύθυνος του μαγαζιού, ήταν ευγενέστατος και χαμογελαστός, ενώ έσπευσε να μας κάνει τις προτάσεις του και να μας δώσει απαντήσεις στις ερωτήσεις μας για τα "μη ξεκάθαρα" πιάτα του καταλόγου (βλέπε μπιφάνα). Όμως, ενώ του παραγγείλαμε όλα τα πιάτα εξαρχής (δεν κάναμε δηλαδή προσθήκες στην πορεία), εξηγώντας του οτι όλα είναι για τη μέση/για να τα μοιραστούμε, έσπευσε να μας τα φέρει ΟΛΑ μαζί, πάρα πολύ γρήγορα, με αποτέλεσμα να μην χωράνε και να αγχωθούμε. Και επειδή άγχος και φαγητό δεν πάνε μαζί, γι' αυτό το 3/4.. Προφανώς, όταν δώσαμε την παραγγελία μας, η κουζίνα δεν είχε δουλειά και έσπευσαν να σερβίρουν όλα τα πιάτα μονομιάς.

Το φαγητό:
Η παραγγελία μας για 5 άτομα=>

-Σαλάτα ταμπουλέ => η γνωστή σε όλους μας σαλάτα, η οποία κατέφθασε στο τραπέζι εντυπωσιακά σερβιρισμένη, προφανώς έχοντας φορμαριστεί πριν, σε σχήμα πυργάκι, πάνω από το οποίο υπήρχαν γραμμές διαγώνιες μιας κίτρινης σάλτσας. Ωραία η εμφάνιση, δεν λέω, αλλά η κίτρινη σάλτσα (μαγιονέζα θύμιζε) τι δουλειά έχει στην σαλάτα ταμπουλέ? Μου έλειψε το λεμονάκι και το λαδάκι πολύ, καθώς η σαλάτα αυτή καθεαυτή ήταν εντελώς στεγνή.

-Σαλάτα φατούς => αυτή μάλιστα! Άψογη εκτέλεση.

-Kιμπέ => 3 τεμάχια στην μερίδα. Κλασικό φαγητό της Μ. Ανατολής. Κεφτέδες με πλιγούρι εξωτερικά και κιμά στο εσωτερικό. Νόστιμοι και κρατσανιστοί. Συνοδεύονταν από σαλάτα φατούς, δυστυχως όμως όχι και από κάποια σως. Σε κάθε περίπτωση, ήταν πολύ νόστιμοι.

-Ταλαγάνι στη σχάρα με ψητή ντομάτα και σάλτσα μπαλσάμικου => Καλό πιάτο και αυτό και επίσης με ωραία παρουσίαση. Σε μεγάλο πιάτο ένα πυργάκι που αποτελούνταν από 2 ροδέλες ταλαγάνι και 2 ροδέλες ντομάτας.

-Φαλάφελ μερίδα (x2) => 5 τεμάχια φαλάφελ, πάνω σε μια σως που ενώ θα πρεπε να ήταν κατά την περιγραφή σως ταχινιού, εμάς μας φάνηκε πιο πολύ σαν σως γιαουρτιού, συνοδευόμενα από μια μικρογραφία της σαλάτας ταμπουλέ (με τις ίδιες παρατηρήσεις που έκανα και πιο πάνω). Εδώ έχω ένσταση. Τα φαλάφελ του twist east αν και στο μάτι ήταν όμορφα, σε ωραίο σχήμα και τραγανά, υστερούσαν σε γεύση. Σαν να ήταν κάπως άνοστα, σαν να τους έλειπαν μπαχαρικά.

-Μπιφάνα τζιλβέ => ψωμάκι (μακρόστενο) γεμισμένο με κομματάκια χοιρινού μαριναρισμένα, με ντομάτα ψητή και μαϊντανό. Νόστιμο και αυτό! Ωραία ιδέα, καλή γεύση, χορταστική η μερίδα. Συνοδευόταν από πατάτες τηγανητές.

-Μερίδα σις κοτόπουλο => κρεμασμένο στο τσιγκέλι, το σις κοτόπουλο να στέκεται όρθιο καμαρωτό καμαρωτό επάνω στο πιάτο. Συνοδευόταν από σαλάτα (με τη γνωστή κίτρινη σώς για να μην ξεχνιόμαστε!!! ), πατάτες τηγανητές, δύο μικρά πιτάκια, δύο ροδέλες ντομάτας και μια σως σε μπολάκι. Το πιάτο αυτό μας το πρότεινε ο κύριος που μας εξυπηρέτησε, τον ακούσαμε και καλά κάναμε, είχε απόλυτο δίκιο. Το κοτόπουλο ήταν τόσο μαλακό που πραγματικά άξιζε 100% που το πήραμε.

-Μερίδα γιαουρτλού κεμπάπ => σε βαθύ πιάτο τα κεμπαπάκια, με πίτα από κάτω (που είχε μαλακώσει μιας κ ηταν απο κατω αλλά αυτό μ' αρέσει μπορώ να πω στο κεμπάπ) σε κομματάκια και από πάνω μπόλικη σάλτσα γιαουρτιού και από πάνω σάλτσα ντομάτας. Θα το χαρακτήριζα αξιοπρεπές το πιάτο, όχι κακό, σε καμία περίπτωση όμως απογειωτικό.

-Αναψυκτικά και 1/2 κιλό λευκό κρασί.

Στη γεύση λοιπόν, βάζω 2/4 (για να είμαι δίκαιη στο 2,5 θα πρεπε να ναι) κυρίως λόγω των αστοχιών στα πιάτα που θεωρούσα ότι θα τα "είχε" και με το παραπάνω το μαγαζί (ταμπουλέ και φαλάφελ), αλλά διαψεύστηκα.

VFM: Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ανήλθε στα 52 ευρώ και μπορώ να πω πως όλοι μας χορτάσαμε και με το παραπάνω. 4/4 λοιπόν! Χωρίς πολλές εξηγήσεις.

Θα ξαναπάω για να δοκιμάσω και το χοιρινό σις αλλά και για να πάρω τσεπάκι (πιτάκι γεμιστό) στο χέρι πριν ή μετά από ποτό στην περιοχή.

Fun Restaurants - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

To Twist East (the pocket house), αποτελεί νέα -δυναμική πιστεύω- είσοδο στη Νέα Φιλαδέλφεια, καθώς μετράει λίγους μήνες ζωής.

Βρίσκεται εκεί που για πολλά χρόνια στεγαζόταν το γνωστό για τους Φιλαδελφιώτες σουβλατζίδικο του Πανούλη και δίπλα ακριβώς από το Hot Hot Βurger Bar. Αυτοσυστήνεται όπως είδα από την σελίδα του στο fb ως funky μοντέρνο εστιατόριο, που παντρεύει την δυτική κουζίνα με πολίτικα αρώματα. Η αλήθεια είναι ότι όταν πρωτοείδα τον κατάλογο μπερδεύτηκα λίγο και θεωρώ ότι στη συνέχεια σε συνδυασμό με την εμπειρία μου, με βοήθησε αυτή η διευκρίνιση στο να δώσω έναν χαρακτήρα στην κουζίνα του.

Η πρώτη γνωριμία μου, έγινε στα τυφλά. Λίγες μέρες πριν τελειώσει η νηστεία πέρασε η κολλητή μου από εκεί και πήρε φαλάφελ σε μερίδα και σε πίτα αραβική, για το σπίτι. Ακόμα δεν είχε ξεκινήσει το delivery. H χαρά μου ήταν απερίγραπτη που επιτέλους άνοιξε στην περιοχή μας ένα μαγαζί, το οποίο προσφέρει και φαλάφελ που τόσο λατρεύω!

Ακόμα θυμάμαι την απογοήτευση που πήρα όταν σκεφτήκαμε μια Κυριακή να συνδυάσουμε θέατρο στο κέντρο (στο οποίο σπάνια κινούμαστε) με επίσκεψη στο falafellas και συνειδητοποιήσαμε ότι Κυριακές είναι κλειστά…! Δεν έχω άποψη βέβαια για το αν είναι ισάξιο μιας και τόσο καλά λόγια έχουν ειπωθεί για το falafellas, πάντως η πρώτη μας επαφή με το φαλάφελ του Twist East εστέφθη με επιτυχία. Ήταν γευστικότατα, με πολλά αρωματικά και σε πολύ καλή ποσότητα, όπως περιγράφω παρακάτω.

Η πρώτη επίσκεψη στον χώρο έγινε μερικές μέρες μετά. Και είναι ο πρώτος που κερδίζει έναν νέο επισκέπτη, παρότι βρίσκεται σ’ ένα πολυσύχναστο δρόμο, που οδηγεί στην Πλατεία της Φιλαδέλφειας. Το μόνο αρνητικό είναι η τοποθεσία του λοιπόν, που ειδικά τώρα που ανοίγει ο καιρός κι ανοίγουν οι τζαμαρίες, η βαβούρα των αυτοκινήτων είναι αναπόφευκτη.

Προσωπικά ο εσωτερικός χώρος με ενθουσίασε πάρα πολύ. Είναι από τα πλέον γουστόζικα μαγαζιά στη Φιλαδέλφεια. Μοντέρνες γραμμές και στην διακόσμηση, μπλεγμένες με ανατολίτικες πινελιές. Τζαμαρία με μαύρα μεταλλικά πλαίσια, ίδιο μοτίβο και στις εσωτερικές πόρτες και στο ίδιο φόντο το μεγάλο μοντέρνο πολύφωτο και τα τραπεζοκαθίσματα. Αλλά μη νομίζετε ότι έχει πέσει πολύ το μαύρο, γιατί υπάρχουν πολλά χρωματιστά στοιχεία τριγύρω που καθιστούν την ατμόσφαιρα πάρα πολύ χαρούμενη. Το δάπεδο ξύλινο σε αποχρώσεις γκρι-μπεζ αλλά και πλακίδια σε κάποια σημεία του πατώματος με σχέδια σαν κι αυτά που συναντάει κανείς σε πολίτικα εστιατόρια.

Ένα ιδιαίτερο τραπέζι ξύλινο ανοιχτόχρωμο, τύπου μοναστηριακό και δεξιά στο βάθος ένας ξεχωριστός μακρόστενος χώρος (για τους καπνιστές απ’ ότι κατάλαβα μιας και μόνο εκεί υπήρχαν τασάκια επάνω στα τραπέζια) με ψηλότερα τραπεζοκαθίσματα σε διάταξη το ένα πίσω από το άλλο. Ο τοίχος σε εκείνο το χώρο έχει ένα ξύλινο πλαίσιο που κατά μήκος είναι γεμάτο με φωτογραφίες από πολύ παλιές διαφημίσεις. Η κουζίνα είναι ανοιχτή και φαίνεται κι από την πλευρά του δρόμου. Και η τουαλέτα ήταν σε πολύ καλή κατάσταση όταν την επισκέφθηκα, με μόνο αρνητικό ότι είναι κοινή για όλους και πολύ μικρή.

Όλα δένουν μ’ έναν πολύ ωραίο τρόπο που δεν ξενίζει, αντιθέτως δίνει την διάθεση στον επισκέπτη ν’ απολαύσει το γεύμα του περισσότερη ώρα απ’ όση πίστευε πιθανόν ότι θα καθόταν, όταν αρχικά μπήκε. Και αυτό το λέω γιατί το “pocket house” που αναγράφεται ακριβώς κάτω από την επωνυμία, ίσως παραπέμπει σε πιο fast food καταστάσεις τις οποίες άλλωστε εξυπηρετεί ανά περίσταση, αλλά αυτό το εξηγώ παρακάτω.

Το σέρβις από πολύ νέα παιδιά, ίσως λίγο μουδιασμένα στην επικοινωνία αλλά πρόθυμα κι ευγενικά.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές και σε πολλές παραλλαγές για όλα τα γούστα:

Δηλαδή υπάρχει η δυνατότητα για τους λιγότερο πεινασμένους ή τους βιαστικούς που θέλουν να πάρουν κάτι στο χέρι και να φύγουν (εδώ κολλάει το pocket house / fast food που ανέφερα παραπάνω). Γι’ αυτούς λοιπόν υπάρχουν τα λεγόμενα Τσεπάκια EAST (ανατολίτικα) που ουσιαστικά είναι πίτες αραβικές σε μορφή μιας (ανοιχτής φαρδιάς) τσέπης και μπορούν να τα συνδυάσουν με φαλάφελ (3 τμχ), κεφτεδάκια από φρέσκο μοσχαρίσιο κιμά, κοτόπουλο ή χοιρινό καλαμάκι, είτε κεμπάπ με τα ανάλογα λαχανικά, αρωματικά και τις σάλτσες τους. Η τιμή τους είναι στα 2,00€ τα φαλάφελ και 2,50€ στα υπόλοιπα. Οι ποσότητα από μόνη της είναι ικανή να κόψει την πείνα σε κάποιον που εντάξει…δεν λιμοκτονεί κι όλας. Σκέτο καλαμάκι ή κεμπάπ με πιτούλα στα 1,50 - 1,60€ δεν έχω δει όμως μέγεθος για να σας πω αν αξίζουν.

Υπάρχουν οι μερίδες -καμιά δεκαριά στον αριθμό-, με κάποια από τα παραπάνω και κάποια έξτρα όπως λαχματζούν, λουκάνικα, σκαλοπίνια, πανσέτες κτλ. από 3,50 -7,50€

Μετά υπάρχουν οι αραβικές πίτες γίγας πάλι με φαλάφελ, κεφτεδάκια ή σις χοιρινό, κεμπάπ, κοτόπουλο με αντίστοιχες σάλτσες πολίτικη μελιτζανοσαλάτα, αρωματικό γιαούρτι, σος ταχίνι ή σουμακ στα 3,20 έως 4,00€…κι εκεί στούμπωσες δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Άλλη κατηγορία είναι τα Bifana που είναι αφράτα χειροποίητα ψωμάκια…25 εκατοστών μετά συγχωρήσεως, σε πέντε ξεχωριστές κι ενδιαφέρουσες επιλογές από 3,90-5,00€. Σαλάτες από ανατολίτικες μέχρι Caesars που κυμαίνονται στα 4,50 έως 7,50€. Και αρκετά συνοδευτικά από 2,50-6,50€. Μπύρες και αναψυκτικά σε καλές τιμές.

Αυτά που έχουμε δοκιμάσει στις δύο επισκέψεις μας, με τελευταία την Παρασκευή 17/4 δύο άτομα, είναι τα εξής:

- Πατάτες χειροποίητες με σύγκλινο σε μια σαλτσούλα ντομάτας και ένα αυγό μάτι, λεπτοκομμένες και τραγανές 4,00€

Η μόνη ένσταση εδώ είναι το εμαγιέ στρογγυλό μπολάκι που τις σερβίρουν, που ναι μεν θέλει να περάσει το ανατολίτικο στυλ, αλλά γενικά έχω μια προκατάληψη απέναντι σε αυτά τα σκεύη που είναι ευπαθή στα γδαρσίματα από πιρούνια, μαχαίρια, σύρματα και μπορεί με τη φθορά, να γίνουν άκρως ανθυγιεινά στην πάροδο του χρόνου. Επίσης η πατατούλες θα μπορούσαν να είναι σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα.

- Πανσέτα ροδοψημένη με σως μουστάρδας και πατάτες τηγανιτές στα 7,00€. Όντως ροδοψημένη, που ουσιαστικά ήταν πανσετάκια τεμαχισμένα, σε καλή μερίδα 7-8 τεμάχια επάνω σε αρκετές πατατούλες τηγανιτές που εάν το ξέραμε δεν θα παίρναμε και μερίδα, όχι βέβαια ότι δεν τις φάγαμε.

- Bifana τζιλβέ, το πολύ αφράτο (μεγάλο) ψωμάκι που προανέφερα, πολύ ελαφρώς ψημένο και μέσα είχε χοιρινό σε καρεδάκια, εξαιρετικά μαριναρισμένο σε διάφορα μπαχαρικά, κι αυτή ήταν η όλη επιτυχία του πιστεύω, με ψημένη ντομάτα τριμμένη επάνω και μυρωδικά, στα 4,00€. Θα ήθελα να υπήρχε και σε μερίδα αυτό το πιάτο, δεδομένου ότι είχα ήδη αρχίσει να μπουχτίζω και δεν έφαγα όλο το -ωραίο ομολογουμένως- ψωμάκι. Πολύ ιδιαίτερη γεύση!

- Τσεπάκι με τρία νόστιμα κεφτεδάκια, με ντομάτα μαϊντανό και αρωματικό γιαούρτι, που ζητήσαμε να αντικατασταθεί με κάτι άλλο γιατί είχε σκόρδο μέσα και είχαμε μάθημα μετά…! 2,50€

Πρωτοτυπήσαμε και δεν ήπιαμε ούτε κόκα-κόλα γιατί είπαμε, είχαμε μάθημα, να μη μας…φουσκώσει…χαχα! Μας έφεραν νεράκι σε δικό τους ωραίο μπουκάλι και για τα παραπάνω πληρώσαμε 17,50€ που τα θεωρώ πολύ καλά για τα προσφερόμενα είδη και την ποιότητά τους.

Έχουμε δοκιμάσει επίσης σε προηγούμενη επίσκεψη

- Σαλάτα ταμπουλέ, το γνωστό πλιγούρι με αγγουράκι, ντοματούλα, μπόλικο μαϊντανό, σιναπόσπορο και μυλόξυδο (που έλειπε λίγη παραπάνω ποσότητα για να δώσει την οξύτητα που ταιριάζει σ’ αυτή τη σαλάτα). Είναι πολύ νόστιμη αλλά θεωρώ μικρή την μερίδα της για 4,50€.

- Την γίγας με το φαλάφελ (4 τμχ) με iceberg, αγγουράκι, σως ταχίνι και μελιτζανοσαλάτα στα 3,90€ που είναι χορταστικότατη και ταμάμ για τα γούστα μου.

- Φαλάφελ μερίδα (5 τμχ), με ταμπουλέ και σως ταχίνι 3,50€ ταμάμ επίσης.

Εκτιμώ ότι το Twist East θα έχει καλή πορεία, γιατί απευθύνεται σε διάφορες κατηγορίες πελατών. Τους βιαστικούς-περαστικούς που θέλουν κάτι στο χέρι, διαφορετικό από το πεϊνιρλί του θείου Φάνη, το σάντουιτς του Έβερεστ, την Μπουγάτσα του Σάββα ή το μπέργκερ του Hot hot burger. Tους περίοικους που θέλουν να παραγγείλουν από το σπίτι κάτι άλλο εκτός από σουβλάκια ή πίτσα. Αλλά μπορεί άξια να φιλοξενήσει και κάποιους που θέλουν να απολαύσουν σε ένα ευχάριστο περιβάλλον ένα αξιοπρεπές και οικονομικό γεύμα, που να διαφέρει λίγο από τα συνηθισμένα πιάτα που βρίσκει κανείς στην πληθώρα των μεζεδοπωλείων της περιοχής.

Εκτιμώ επίσης ότι στην καθιερωμένη 2ήμερη γιορτή της πρωτομαγιάς, θα δω πολλούς να βολτάρουν με…τσεπάκια στο χέρι.

Συμπερασματικά πιστεύω ότι πρόκειται για ένα μαγαζί που έχει να “πει” κάτι διαφορετικό και το ύφος του οποίου έλειπε από την Φιλαδέλφεια. Το προτείνω.

Υ. Γ. Αυτό που δεν ρώτησα είναι τι συμβολίζει ο κόκορας που ποζάρει πάνω από την κουζίνα αλλά και στον κατάλογο. Μάλλον είναι το σήμα κατατεθέν…αλλά δεν κατάλαβα το γιατί? Αν λύσει κανείς το μυστήριο, ας με διαφωτίσει.

Fun Restaurants - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Το επισκεφτηκα δυο φορες η πρωτη στο πανηγυρι της Πρωτομαγιας (οπως σωστα ειχε προβλεψει η φιλη Pontiki). Τοτε δοκιμασα μια μικρη πιτα με φαλαφελ στο χερι δε θα σχολιασω τη συγκεκριμενη επισκεψη παρότι ηταν εξαιρετικα γευστικα το φαλαφελ η εξυπηρετηση ηταν απαραδεκτη και η αναμονη τεραστια! (δικαιολογειται εν μερει λογω της ημερας).

Του ξαναεδωσα ομως μια ακομη ευκαιρια καθως κινουμαι σχετικα συχνα στην γυρω περιοχη! Αυτη τη φορα δοκιμασα εκτος απο το φαλαφελ που με ειχε αφησει ικανοποιημενη την πρωτη φορα ενα καλαμακι χοιρινο και ενα κεμπαπ και τα δυο νοστιμα και καλοψημενα!

Η εξυπηρετηση σε καλυτερα επιπεδα απο την προηγουμενη φορα σιγουρα!
Οσον αφορα τον χωρο ειναι μοντερνος μεγαλος και ανακαινισμενος στεγαζεται εκει που ηταν ενα παλιο σουβλατζιδικο της περιοχης και διπλα στο πολυδιαφημισμενο hot hot.

Πιστευω οτι θα βρουν τα πατηματα τους εχουν αρκετο προσωπικο που ξερει τη δουλεια του λειπει λιγο ο συντονισμος! Οι γευσεις ειναι καλες εως πολυ καλες!
Οι τιμες ειναι τιμιες γυρω στα 2-2.5 ευρω το μικρο μεγεθος (πηρα τη μικρη αρμενικη πιτα εξαιρετικα νοστιμη).

Υ. γ. η περιοχη εχει ανεβει αρκετα και μαζευει πολυ κοσμο για αυτο το παρκιγκ εχει μια δυσκολια!

Fun Restaurants - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Ένα συμπαθέστο μαγαζί σε πολυσύχναστο σημείο της Νέας Φιλαδέλφειας, ακριβώς δίπλα από το πολύ γνωστότερο hot hot burger.

Ο χώρος μικρός, με λίγα τραπέζια στο πεζοδρόμιο όταν ο καιρός το επιτρέπει, τίποτα ιδιαίτερο αλλά γουστόζικα διακοσμημένος και καθαρός. Σε ώρες αιχμής πάντως δημιουργείται ένα μικρο κομφούζιο, καθώς προσωπικό και πελάτες σε αναμονή (κυρίως για πακέτο) μπλέκονται ο ένας στα πόδια του άλλου - θα βοηθούσε μια λίγο αραιότερη διαρρύθμιση των τραπεζιών.

Η εξυπηρέτηση ευγενική και σβέλτη, αλλά στις 4-5 φορές που το έχω επισκεφτεί έχω πάρει μόνο πακέτο ή στο χέρι, οπότε δεν ξέρω αν αλλάζουν τα δεδομένα για την εξυπηρέτηση των τραπεζιών.

Το ενδιαφέρον είναι ότι δεν πρόκειται για άλλο ένα συνηθισμένο νεο-φαλαφελάδικο. Υπάρχει φυσικά κι αυτό σε εκδοχή τσεπακίου αραβικής πίτας ή σε φρατζολάκι (bifana), αλλά υπάρχουν και άλλες επιλογές: πολύ καλό και ωραία μαριναρισμένο κοτόπουλο, χοιρινό κρέας και ενδιαφέροντα κεφτεδάκια. Στη γέμιση λαχανικά -αγγούρι, iceberg, ντομάτα κλπ - σταθερά φρέσκα και γευστικά, και διάφορες σως που θα ήταν καλό να είναι έχουν λίγο πιο έντονο χαρακτήρα. Οι τιμές κυμαίνονται από 2 ως 2,5 ευρώ για τα τσεπάκια και κοντά στα 4 για τα μεγαλύτερα.

Συνολικά δηλαδή ένα μαγαζί χωρίς καινοτομίες ή γευστικές εκπλήξεις, με φαγητό απλό και σίγουρα στην Αθήνα υπάρχουν άλλα με πιο αυθεντικές και ιντριγκαδόρικες γεύσεις. Είναι όμως γευστικά και αρκετά προσεγμένα αυτά που προσφέρει που, σε συνδυασμό και με την ατμόσφαιρα στο εσωτερικό, μου δημιουργούν μια ευχάριστη ζεστή αίσθηση όποτε το επισκέπτομαι.

Fun Restaurants - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Το μαγαζί έχει γεύσεις από τον πόντο και την ανατολή. Η διαρρύθμιση του εσωτερικού χώρου δεν είναι ιδιαίτερα λειτουργική, αλλά το καλοκαίρι βγάζει τραπεζάκια στο δρόμο οπότε κάπως διορθώνετε. Η διακόσμηση συμπαθητική με έντονες κόκκινες αποχρώσεις αλλά τίποτε το ιδιαίτερο.

Δοκίμασα τα εξής:
-Φαλάφελ με σως ταχίνι. Συμπαθητικό πιάτο, αλλά πιστεύω τα φαλάφελ ήταν ετοιματζίδικα, όπως συμβαίνει δυστυχώς στα περισσότερα μαγαζιά.

-Τσεπάκι κοτόπουλο. Το καλύτερο από οσα δοκίμασα και πολύ ελαφρύ.

-Τσεπάκι με κεφτεδάκια. Τα κεφτεδάκια ήταν εντελώς τυποποιημένα και απλώς τα είχαν περάσει από τη φρυτέζα. Πολύ μέτριο πιάτο.

-Μπιφάνα με καλαμάκι χοιρινό. Το κρέας ήταν πολύ κακής ποιότητας. Ήταν από αυτά που βρίσκεις στα φτηνά σουβλατζίκδικα.

-Μπιφάνα κεμπάπ. Επίσης ετοιματζίδικο, χωρίς ιδιαίτερη γεύση.
Όλα είχαν γύρω στα 2-3 ευρώ.

Γενικά οι γεύσεις ήταν πρωτότυπες και για αυτό και μόνο αξίζει να πας μια φορά στο μαγαζί. Όμως στην προσπάθεια τους να κρατήσουν τις ίδιες τιμές με το διπλανό μπεργκεράδικο και τα γειτονικά σουβλατζίδικα έχουν συμβιβαστεί ως προς την ποιότητα. Προσωπικά, τα κρέατα που δοκίμασα ήταν απαράδεκτα και δε θα ξαναπατήσω.