Μοντέρνα Δυτική κουζίνα... με πολίτικα αρώματα!

Ανοιχτά κάθε μέρα 12:00 - 3:00πμ

21 Μάρ 2017

East with a twist.

Στα δυσάρεστα γεγονότα, πάντα με κάποιο περίεργο τρόπο, ο καιρός συμπάσχει μελαγχολικός και βροχερός. Μια τέτοια στιγμή ήταν, που αποφάσισα να ακολουθήσω τα χνάρια του αγαπημένου Ποντικιού και να κινηθώ για πρώτη φορά προς τα μέρη της, αναζητώντας κάτι νέο να μου τονώσει τη διάθεση. Όλα εκείνα για τα οποία διάβαζα εδώ, ξεπρόβαλλαν ξαφνικά μπροστά μου σαν εικόνες οικείες. Μέλισσες, Byράκι, Pasta Bar, Η Πόλη, B-κουτί, Εν Αιθρία, Τίλλας και πάει λέγοντας.

Πέμπτη μεσημέρι 9/3, με μπόλικη βροχή και μουντάδα, φτάνουμε στη Νέα Φιλαδέλφεια και ω! του θαύματος, παντού άφθονες θέσεις για πάρκινγκ, να μην ξέρεις ποιά να διαλέξεις. Επιλέγω να παρκάρω έξω από το κλειστό του Ιωνικού, για να βολτάρουμε και λίγο, να το εξερευνήσουμε το θέμα. Η πρώτη έκπληξη ήρθε στα 3 βήματα, ο λευκογάλαζος λαγός του Fairytale στα αριστερά μας... Αμέσως θυμήθηκα τους λαχταριστούς πειρασμούς που με είχαν ιντριγκάρει λίγες μέρες πριν, σε μια ανάρτηση... Αλλά, δεν ήταν ακόμη η ώρα να βγάλω το λαγό από το καπέλο μου...

Φτάνοντας στην πλατεία, εντοπίσαμε εύκολα το Twist East, ήσυχο και χαλαρωτικό, όπως το θέλαμε δηλαδή, μάλλον λόγω ώρας.
Εμένα ο χώρος μου άρεσε πάρα πολύ. Έχει χρώμα, ζωντάνια, νοσταλγία, χαρακτήρα. Μου άρεσε και η χρήση του μαύρου χρώματος, δίνει κάτι το ασυνήθιστο στο νεανικό στυλ του μαγαζιού.
Αν μια 6μελής φοιτητοπαρέα σεβόταν και λίγο την "μαρκίζα" NO SMOKING AREA πάνω από τα κεφάλια τους, θα έδινα άνετα το 4άρι μου.
Για την υπόλοιπη αισθητική/ περιγραφή του χώρου σας παραπέμπω στους φίλους που τα έχουν ήδη περιγράψει ωραιότατα πριν από εμένα.

Εμείς, 3 άτομα, βολευτήκαμε στο πίσω τραπέζι, κοντά στην τζαμαρία, με ωραία θέα προς τα έξω την ώρα που έβρεχε καρέκλες, και πολύ το ευχαριστηθήκαμε. Είχαμε και μια σόμπα από πάνω να μας ζεσταίνει... ταμάμ.
Εξυπηρέτηση ευγενική, νεράκι σε μπουκάλι δικό τους και κατάλογοι για μελέτη, έφτασαν άμεσα.

Φιλοσοφία γρήγορου φαγητού αλλά όχι με το γνωστό περιτύλιγμα του fast food, όλα αρκετά προσεγμένα και πολύ ποιοτικά, πεντακάθαρα, νόστιμα, με εμφάνιση - γεύση - ποσότητα και τιμή σε πολύ καλό επίπεδο.
Η στροφή προς την Ανατολή ( Αρμενία, Συρία, Λίβανο, Κων/λη ) είναι εμφανέστατη και θα έλεγα ότι τέτοιο concept μαγαζιού δεν έχω ξαναδεί. Έχει απίστευτη ποικιλία επιλογών και σουβλατζίδικο δεν το λες σε καμία περίπτωση.
Για να μην κουράζω: με μία λέξη ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ.

Το μενού δομείται γύρω από τις πίτες. Τσεπάκι ( αρμένικο, λίγο πιο παχουλοαφράτο από το λεπτό αραβικό ), αρμένικη πίτα, κλασική ελληνική, γίγας λεπτή αραβική, bifana ( μεγάλο ανοιχτό ψωμί σε πιάτο ) και το παιχνίδι ξεκινά με τη γέμιση που επιλέγεις να βάλεις. Πιο δημοφιλή τα φαλάφελ, τα κεφτεδάκια, το κεμπάπ. Υπάρχουν και καλαμάκια αλλά και μπριζολάκι. Γύρο μην ψάξετε, δεν έχει. Παρασκευή και Σάββατο βάζει και εξοχικό κοτόπουλο και φρυγαδέλι.

Από κει και πέρα, εμπλουτίζεις ανάλογα, με σαλάτες, με πολύ ωραία και πρωτότυπα μεζεδάκια, πατάτες σε πολλές εκδοχές ( με μιξ μπαχαρικών, τυριά διάφορα, σύγλινο και τηγανητό αυγό... ), με μερίδες κρεατικών σε βέργα, ψητά στα κάρβουνα, και πάει λέγοντας...

Εμείς, που είμαστε και πληθωρικοί, δοκιμάσαμε:

- Σαλάτα Φατούς, με δροσερά ψιλοκομμένα λαχανικά, αγγούρι, ντομάτα, κρεμμυδάκι φρέσκο, χρωματιστές πιπεριές, δυόσμο, μαιντανό και τηγανιτές τραγανές πίτες, αρτυμένη με ελαιόλαδο και χυμό λεμονιού. Φρεσκότατη, παραδοσιακή λιβανέζικη σαλάτα σε ωραία εκτέλεση και σε καλή ποσότητα ως συνοδευτικό ( 5 ευρώ ).

- Χούμους ( 3 ευρώ ) με πίτες κλασικές ψημμένες στα κάρβουνα ( 2 χ 0,40 ). Αρκετά καλό, με λαδάκι και ψιλοκομμένο μαιντανό από πάνω, ήταν λίγο ρευστό, θα το ήθελα λίγο πιο συμπαγές, πάντως φαγώθηκε ευχάριστα.

- Λαχματζούν ( 4,50 ευρώ ). Έρχονται 2 μεγάλα λαχματζούν στην μερίδα, με ωραία λεπτή ζύμη στον ξυλόφουρνο, λεπτή στρώση κιμά και γαρνιτούρα από πάνω μαιντανό, κρεμμύδι και φυσικά λεμόνι. Ωραία γεύση, όχι κάτι το πικάντικο ή το ασυνήθιστο, φαγώθηκε πολύ γρήγορα.

- Πατάτες τηγανιτές με τσένταρ και μπέικον ( 4 ευρώ ). Δεν μας άρεσαν. Σπάνιο να συμβεί λάθος με αυτό το πιάτο, αλλά συνέβη. Το τσένταρ ήταν μια άγευστη νερουλή σως και το μπέικον τόσο ψιλοκομμένο και αφυδατωμένο που δεν έμοιαζε καν με μπέικον. Ίσως με σύγλινο και τηγανιτό αυγό να ήταν καλύτερη επιλογή.

- Μπουγιουρντί ( 3,80 ευρώ ). Μέτριο και αυτό. Ενώ η σάλτσα ντομάτας ήταν όμορφα καυτερή, η φέτα ήταν.... απειροελάχιστα τρίμματα που τα κυνηγούσαμε με το ψαροντούφεκο. Η σάλτσα τελικώς χρησιμοποιήθηκε ως ενίσχυση πάνω στις πατάτες αλλά και στα παρακάτω πιάτα...

- Τσεπάκι φαλάφελ. Εδώ μάλιστα. Αλάνθαστη επιλογή, χορταστικό, γεμάτο υλικά, μάλλον πρόκειται για το χιτ του μαγαζιού από ό, τι είδα, 3 στους 4 αυτό παίρνουν. Και με την εγγύηση του Ποντικιού!!
Τραγανά και ζουμερά τα φαλαφελάκια, ντομάτα, αγγούρι, μαρούλι και σως γιαουρτιού. Έκανα εδώ ένα twist, και πρόσθεσα από πάνω μια μεγάλη κουταλιά χούμους και πικάντικη σάλτσα από το μπουγιουρντί. Έ, ήρθε και απογειώθηκε!! Στα 2,20 ευρώ, το λες και ληστεία.

- Μερίδα κεμπάπ γιαουρτλού. Πολύ καλό επίσης. Από τις πιο πρωτότυπες παρουσιάσεις που έχω δει. Έρχεται μέσα στο τηγάνι του και έχει: στη βάση κομμένες - τραγανές σαν τσιπς τις αραβικές πίτες, από πάνω επίσης κομμένα τα κεμπάπ ( ελαφριά και νόστιμα, χωρίς μυρωδιά ), μπόλικο παχύ γιαούρτι που ποτίζει τα πάντα και στην κορυφή πηχτή σάλτσα ντομάτας με ψιλοκομμένο μαιντανό. Μας άρεσε πάρα πολύ ( τιμή στα 7,50 ευρώ )

- Μερίδα σις κοτόπουλο σε βέργα, εντυπωσιακή εμφάνιση όπως Sasis. To κοτόπουλο με ομόφωνη γνώμη εξαιρετικά μαριναρισμένο και αριστοτεχνικά ψημένο. Μαλακό, ζουμερό και πεντανόστιμο. Επίσης πολύ γενναία μερίδα!! Συνοδευτικά του, πίτες στα κάρβουνα, ολόκληρη ψητή ντομάτα, μαρούλι σαλάτα με σως, πατάτες τηγανιτές φρέσκιες και μπωλάκι με γιαουρτένια σως. Άψογη μερίδα σε τέλειο vfm ( 7,50 ευρώ ).

- Κρασί χύμα λευκό, 1/2 κιλό, αδιάφορο και συνηθισμένο, στα 4 ευρώ.

Κέρασμα δεν υπήρξε κάτι και από ό, τι θυμάμαι δεν είδα και κάποιο γλυκό στον κατάλογό τους ( είχα κι έναν λαγό βλέπετε κρυμμένο στο καπέλο μου... )
Με το πέρασμα της ώρας η δουλειά άναψε για τα καλά, τόσο στη σάλα όσο και στο delivery, οπότε κρίνεται στα θετικά και ευχάριστα. Και η βροχή συνέχιζε ακάθεκτη να πέφτει "ράι θρου", που έλεγε και ο Ζαμπέτας, όταν το μάτι μου σκάλωσε στον κόκορα... Και τότε θυμήθηκα την απορία του Ποντικιού!!

Ζητήσαμε τον λογαριασμό ( 42,30 ευρώ με απόδειξη και με πάρα πολύ φαγητό για μια ακόμη φορά ) και έκανα στον υπεύθυνο την ερώτησή μου για το συμβολισμό του κόκορα...

Περπατώντας προς το αυτοκίνητο, το σκεφτόμουν και γέλαγα μόνη μου. Το Twist East είναι ανατολίτικο μαγαζί. Και ο κόκορας συμβολίζει την Ανατολή... πόσο έξυπνο και πόσο ευρηματικό!!
Γυρίζοντας πίσω, αντί να ανοίξω την πόρτα του αυτοκινήτου, άνοιξα τη βαριά σιδερένια πόρτα του Fairytale. Εγώ περίπου ήξερα. Οι άλλοι δύο με ακολούθησαν στα τυφλά. Σαστίσαμε, όπως σαστίζουν τα μικρά παιδιά, μπαίνοντας σε μια άλλη κινηματογραφική πραγματικότητα.

Ο λαγός είχε βγει επιτέλους από το καπέλο. Όσα αντικρύσαμε και ονειρευτήκαμε εκεί μέσα, υπάρχουν μόνο στα πιο ευφάνταστα όνειρα...

Αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία. Η διάθεση είχε ήδη αλλάξει, με έναν τρόπο μαγικό.