Μοντέρνα Δυτική κουζίνα... με πολίτικα αρώματα!

Ανοιχτά κάθε μέρα 12:00 - 3:00πμ

21 Μάρ 2017

East with a twist.

Στα δυσάρεστα γεγονότα, πάντα με κάποιο περίεργο τρόπο, ο καιρός συμπάσχει μελαγχολικός και βροχερός. Μια τέτοια στιγμή ήταν, που αποφάσισα να ακολουθήσω τα χνάρια του αγαπημένου Ποντικιού και να κινηθώ για πρώτη φορά προς τα μέρη της, αναζητώντας κάτι νέο να μου τονώσει τη διάθεση. Όλα εκείνα για τα οποία διάβαζα εδώ, ξεπρόβαλλαν ξαφνικά μπροστά μου σαν εικόνες οικείες. Μέλισσες, Byράκι, Pasta Bar, Η Πόλη, B-κουτί, Εν Αιθρία, Τίλλας και πάει λέγοντας.

Πέμπτη μεσημέρι 9/3, με μπόλικη βροχή και μουντάδα, φτάνουμε στη Νέα Φιλαδέλφεια και ω! του θαύματος, παντού άφθονες θέσεις για πάρκινγκ, να μην ξέρεις ποιά να διαλέξεις. Επιλέγω να παρκάρω έξω από το κλειστό του Ιωνικού, για να βολτάρουμε και λίγο, να το εξερευνήσουμε το θέμα. Η πρώτη έκπληξη ήρθε στα 3 βήματα, ο λευκογάλαζος λαγός του Fairytale στα αριστερά μας... Αμέσως θυμήθηκα τους λαχταριστούς πειρασμούς που με είχαν ιντριγκάρει λίγες μέρες πριν, σε μια ανάρτηση... Αλλά, δεν ήταν ακόμη η ώρα να βγάλω το λαγό από το καπέλο μου...

Φτάνοντας στην πλατεία, εντοπίσαμε εύκολα το Twist East, ήσυχο και χαλαρωτικό, όπως το θέλαμε δηλαδή, μάλλον λόγω ώρας.
Εμένα ο χώρος μου άρεσε πάρα πολύ. Έχει χρώμα, ζωντάνια, νοσταλγία, χαρακτήρα. Μου άρεσε και η χρήση του μαύρου χρώματος, δίνει κάτι το ασυνήθιστο στο νεανικό στυλ του μαγαζιού.
Αν μια 6μελής φοιτητοπαρέα σεβόταν και λίγο την "μαρκίζα" NO SMOKING AREA πάνω από τα κεφάλια τους, θα έδινα άνετα το 4άρι μου.
Για την υπόλοιπη αισθητική/ περιγραφή του χώρου σας παραπέμπω στους φίλους που τα έχουν ήδη περιγράψει ωραιότατα πριν από εμένα.

Εμείς, 3 άτομα, βολευτήκαμε στο πίσω τραπέζι, κοντά στην τζαμαρία, με ωραία θέα προς τα έξω την ώρα που έβρεχε καρέκλες, και πολύ το ευχαριστηθήκαμε. Είχαμε και μια σόμπα από πάνω να μας ζεσταίνει... ταμάμ.
Εξυπηρέτηση ευγενική, νεράκι σε μπουκάλι δικό τους και κατάλογοι για μελέτη, έφτασαν άμεσα.

Φιλοσοφία γρήγορου φαγητού αλλά όχι με το γνωστό περιτύλιγμα του fast food, όλα αρκετά προσεγμένα και πολύ ποιοτικά, πεντακάθαρα, νόστιμα, με εμφάνιση - γεύση - ποσότητα και τιμή σε πολύ καλό επίπεδο.
Η στροφή προς την Ανατολή ( Αρμενία, Συρία, Λίβανο, Κων/λη ) είναι εμφανέστατη και θα έλεγα ότι τέτοιο concept μαγαζιού δεν έχω ξαναδεί. Έχει απίστευτη ποικιλία επιλογών και σουβλατζίδικο δεν το λες σε καμία περίπτωση.
Για να μην κουράζω: με μία λέξη ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ.

Το μενού δομείται γύρω από τις πίτες. Τσεπάκι ( αρμένικο, λίγο πιο παχουλοαφράτο από το λεπτό αραβικό ), αρμένικη πίτα, κλασική ελληνική, γίγας λεπτή αραβική, bifana ( μεγάλο ανοιχτό ψωμί σε πιάτο ) και το παιχνίδι ξεκινά με τη γέμιση που επιλέγεις να βάλεις. Πιο δημοφιλή τα φαλάφελ, τα κεφτεδάκια, το κεμπάπ. Υπάρχουν και καλαμάκια αλλά και μπριζολάκι. Γύρο μην ψάξετε, δεν έχει. Παρασκευή και Σάββατο βάζει και εξοχικό κοτόπουλο και φρυγαδέλι.

Από κει και πέρα, εμπλουτίζεις ανάλογα, με σαλάτες, με πολύ ωραία και πρωτότυπα μεζεδάκια, πατάτες σε πολλές εκδοχές ( με μιξ μπαχαρικών, τυριά διάφορα, σύγλινο και τηγανητό αυγό... ), με μερίδες κρεατικών σε βέργα, ψητά στα κάρβουνα, και πάει λέγοντας...

Εμείς, που είμαστε και πληθωρικοί, δοκιμάσαμε:

- Σαλάτα Φατούς, με δροσερά ψιλοκομμένα λαχανικά, αγγούρι, ντομάτα, κρεμμυδάκι φρέσκο, χρωματιστές πιπεριές, δυόσμο, μαιντανό και τηγανιτές τραγανές πίτες, αρτυμένη με ελαιόλαδο και χυμό λεμονιού. Φρεσκότατη, παραδοσιακή λιβανέζικη σαλάτα σε ωραία εκτέλεση και σε καλή ποσότητα ως συνοδευτικό ( 5 ευρώ ).

- Χούμους ( 3 ευρώ ) με πίτες κλασικές ψημμένες στα κάρβουνα ( 2 χ 0,40 ). Αρκετά καλό, με λαδάκι και ψιλοκομμένο μαιντανό από πάνω, ήταν λίγο ρευστό, θα το ήθελα λίγο πιο συμπαγές, πάντως φαγώθηκε ευχάριστα.

- Λαχματζούν ( 4,50 ευρώ ). Έρχονται 2 μεγάλα λαχματζούν στην μερίδα, με ωραία λεπτή ζύμη στον ξυλόφουρνο, λεπτή στρώση κιμά και γαρνιτούρα από πάνω μαιντανό, κρεμμύδι και φυσικά λεμόνι. Ωραία γεύση, όχι κάτι το πικάντικο ή το ασυνήθιστο, φαγώθηκε πολύ γρήγορα.

- Πατάτες τηγανιτές με τσένταρ και μπέικον ( 4 ευρώ ). Δεν μας άρεσαν. Σπάνιο να συμβεί λάθος με αυτό το πιάτο, αλλά συνέβη. Το τσένταρ ήταν μια άγευστη νερουλή σως και το μπέικον τόσο ψιλοκομμένο και αφυδατωμένο που δεν έμοιαζε καν με μπέικον. Ίσως με σύγλινο και τηγανιτό αυγό να ήταν καλύτερη επιλογή.

- Μπουγιουρντί ( 3,80 ευρώ ). Μέτριο και αυτό. Ενώ η σάλτσα ντομάτας ήταν όμορφα καυτερή, η φέτα ήταν.... απειροελάχιστα τρίμματα που τα κυνηγούσαμε με το ψαροντούφεκο. Η σάλτσα τελικώς χρησιμοποιήθηκε ως ενίσχυση πάνω στις πατάτες αλλά και στα παρακάτω πιάτα...

- Τσεπάκι φαλάφελ. Εδώ μάλιστα. Αλάνθαστη επιλογή, χορταστικό, γεμάτο υλικά, μάλλον πρόκειται για το χιτ του μαγαζιού από ό, τι είδα, 3 στους 4 αυτό παίρνουν. Και με την εγγύηση του Ποντικιού!!
Τραγανά και ζουμερά τα φαλαφελάκια, ντομάτα, αγγούρι, μαρούλι και σως γιαουρτιού. Έκανα εδώ ένα twist, και πρόσθεσα από πάνω μια μεγάλη κουταλιά χούμους και πικάντικη σάλτσα από το μπουγιουρντί. Έ, ήρθε και απογειώθηκε!! Στα 2,20 ευρώ, το λες και ληστεία.

- Μερίδα κεμπάπ γιαουρτλού. Πολύ καλό επίσης. Από τις πιο πρωτότυπες παρουσιάσεις που έχω δει. Έρχεται μέσα στο τηγάνι του και έχει: στη βάση κομμένες - τραγανές σαν τσιπς τις αραβικές πίτες, από πάνω επίσης κομμένα τα κεμπάπ ( ελαφριά και νόστιμα, χωρίς μυρωδιά ), μπόλικο παχύ γιαούρτι που ποτίζει τα πάντα και στην κορυφή πηχτή σάλτσα ντομάτας με ψιλοκομμένο μαιντανό. Μας άρεσε πάρα πολύ ( τιμή στα 7,50 ευρώ )

- Μερίδα σις κοτόπουλο σε βέργα, εντυπωσιακή εμφάνιση όπως Sasis. To κοτόπουλο με ομόφωνη γνώμη εξαιρετικά μαριναρισμένο και αριστοτεχνικά ψημένο. Μαλακό, ζουμερό και πεντανόστιμο. Επίσης πολύ γενναία μερίδα!! Συνοδευτικά του, πίτες στα κάρβουνα, ολόκληρη ψητή ντομάτα, μαρούλι σαλάτα με σως, πατάτες τηγανιτές φρέσκιες και μπωλάκι με γιαουρτένια σως. Άψογη μερίδα σε τέλειο vfm ( 7,50 ευρώ ).

- Κρασί χύμα λευκό, 1/2 κιλό, αδιάφορο και συνηθισμένο, στα 4 ευρώ.

Κέρασμα δεν υπήρξε κάτι και από ό, τι θυμάμαι δεν είδα και κάποιο γλυκό στον κατάλογό τους ( είχα κι έναν λαγό βλέπετε κρυμμένο στο καπέλο μου... )
Με το πέρασμα της ώρας η δουλειά άναψε για τα καλά, τόσο στη σάλα όσο και στο delivery, οπότε κρίνεται στα θετικά και ευχάριστα. Και η βροχή συνέχιζε ακάθεκτη να πέφτει "ράι θρου", που έλεγε και ο Ζαμπέτας, όταν το μάτι μου σκάλωσε στον κόκορα... Και τότε θυμήθηκα την απορία του Ποντικιού!!

Ζητήσαμε τον λογαριασμό ( 42,30 ευρώ με απόδειξη και με πάρα πολύ φαγητό για μια ακόμη φορά ) και έκανα στον υπεύθυνο την ερώτησή μου για το συμβολισμό του κόκορα...

Περπατώντας προς το αυτοκίνητο, το σκεφτόμουν και γέλαγα μόνη μου. Το Twist East είναι ανατολίτικο μαγαζί. Και ο κόκορας συμβολίζει την Ανατολή... πόσο έξυπνο και πόσο ευρηματικό!!
Γυρίζοντας πίσω, αντί να ανοίξω την πόρτα του αυτοκινήτου, άνοιξα τη βαριά σιδερένια πόρτα του Fairytale. Εγώ περίπου ήξερα. Οι άλλοι δύο με ακολούθησαν στα τυφλά. Σαστίσαμε, όπως σαστίζουν τα μικρά παιδιά, μπαίνοντας σε μια άλλη κινηματογραφική πραγματικότητα.

Ο λαγός είχε βγει επιτέλους από το καπέλο. Όσα αντικρύσαμε και ονειρευτήκαμε εκεί μέσα, υπάρχουν μόνο στα πιο ευφάνταστα όνειρα...

Αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία. Η διάθεση είχε ήδη αλλάξει, με έναν τρόπο μαγικό.

20 Φεβ 2016

Θα μπορούσα εύκολα να επινοήσω μια κριτική ώστε να "διατηρηθώ" στην καθημερινότητα του αγαπημένου μας σάιτ, όντας όμως σε mood διακοπών στο εξωτερικό (πόσο γρήγορα πέρασαν οι μέρες! ) προτίμησα να απολαύσω τη στιγμή καθώς το πιο λογικό και υγιές είναι να έχουμε και άλλα ενδιαφέροντα. Οπότε προτίμησα να μην μπω σε αυτόματο πιλότο και να παραθέσω στοιχεία από ιστοσελίδες που ασχολούνται με την εστίαση... ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΩΣΤΕ, ούτε να δημοσιεύσω από τη γκάμα μου μαγαζιά που έχω ξαναεπισκεφθεί ή στέκια κοντινά μου που πάνω-κάτω γνωρίζω τι συμβαίνει. Όλα στην ώρα τους φίλοι μου.

Με την ευκαιρία τσέκαρα τις κριτικές σας και πολύ χάρηκα που η φίλη Ucook απέκτησε 3ο σκούφο, αφού από τα γραφόμενά της μου μοιάζει αρκετά με την πολύ καλή φίλη PONTIKI.

Στο θέμα μας τώρα. Σάββατο βράδυ 13/2/2016, μια μέρα πριν τη γιορτή των ερωτευμένων και επειδή ανήμερα είχα φορτωμένο πρόγραμμα, αποφάσισα να κάνω την έξοδο μου στη Νέα Φιλαδέλφεια. Είχε προηγηθεί η νίκη της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού αλλά δεν πτοήθηκα από το πικάρισμα των φίλων ότι θα πάω στην ΑΕΚοφωλιά!

Είχα κάνει μια μελέτη από το πρωί για πιθανές επιλογές, φοβήθηκα μην τυχόν βρω κάνα τρακτέρ στο κέντρο της Αθήνας και θεώρησα πιο σωστό να ανηφορήσω. Ευθύς εξ'αρχής οι επιλογές ήταν 2! Η πρώτη λεγόταν B-κουτί που φημίζεται για τον κόσμο που το επισκέπτεται από διάφορα μέρη της Αττικής και η δεύτερη Fairytale, ένα παραμυθένιο μαγαζί που θυμίζει Cap-Cap και Little Kook.

Φτάνοντας κατά τις 23.00 το βράδυ και έχοντας σαν στόχο να παρκάρω κοντά στο κλειστό γήπεδο του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας έφαγα φόλα. Ατελείωτοι κύκλοι για μια διαθέσιμη θέση πάρκινγκ... Πρέπει να έφαγα τουλάχιστον 20-25 λεπτά κάνοντας κύκλους. Χαρακτηριστικό είναι πως περνώντας έξω από το Byraki διακρίναμε 1-2 τραπέζια ελεύθερα. Μόλις παρκάραμε (μετά από 20-25 λεπτά θυμίζω) είδαμε 5-6 παρέες να περιμένουν υπομονετικά απ'έξω και άλλες 2-3 έξω από τις Μέλισσες. Σε επικοινωνία με τη φίλη PONTIKI, μου κάνει χαριτολογώντας πως "η Νέα Φιλαδέλφεια έχει γίνει χειρότερη και από την Ομόνοια σε κίνηση" αναφερόμενη όχι προφανώς στην επικινδυνότητα.

Τσεκάροντας τις υπόλοιπες επιλογές πριν το ποτό μας, αφού δεν είχαμε φάει σχεδόν τίποτα όλη μέρα, θυμόμουν πως πολύ κοντά υπήρχε το Hot-Hot burger bar που έχει βελτιωθεί χωροταξικά, η Εν Αιθρία αλλά και το Hammam. Η επιλογή μας όμως ήταν το Twist East που μπορεί να ήταν μικρό στο μάτι αλλά τη δουλειά του την έκανε μια χαρά. Θέλαμε λοιπόν να μεταφερθούμε πάλι πίσω στον χρόνο,3 βδομάδες πριν που δεν είχαμε δοκιμάσει και τόσο αυθεντικά πιάτα στο Dubai.

Αν είστε άτομο που θέλετε να καθίσετε άνετα και να απολαύσετε ένα δείπνο, λυπάμαι αλλά θα δυσκολευθείτε Σάββατο βράδυ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Όλα τα μαγαζιά ήταν γεμάτα (ακόμη και η Πρίγκηπος πχ), οπότε έχετε το κατά νου. Κατά τα άλλα πρόκειται για μικρό μαγαζάκι που εξυπηρετεί και έξω στο πεζοδρόμιο κάποια τραπέζια, ενώ υπάρχει και δυνατότητα delivery. Στον πρώτο χώρο υπαρχουν τραπεζοκαθίσματα για να καθίσεις, στο δεύτερο ακόμα μικρότερο χώρο υπάρχουν ψηλά σταντ. Αν είστε τυχεροί σαν εμάς ακόμα πιο μέσα στο βάθος υπάρχει ένα μικρό δωματιάκι με 2 χαμηλά τραπέζια που μπορείς να φας πιο ήρεμα. Πλάκα είχε η μικρή φουφού που ζέσταινε, όπως και ο τοίχος με την ταπετσαρία που είχε διάφορα σπιτάκια και μας ανάγκασε να βγάλουμε και φωτογραφία.

Κατά τα άλλα υπάρχουν διάφορα έξυπνα και χαρούμενα καδράκια με διαφημίσεις (πχ Έψα) είτε διακοσμημένα ραφάκια. Το 4άρι χάνεται λόγω τουαλέτας που είναι 1 επι 1 και όπως χαρακτηριστικά είπε η κοπέλα μου "το πάτωμα είναι ολισθηρό αλλά ενώ γλίστρησα δεν έπεσα αφού δεν υπήρχε χώρος! ".

Η εξυπηρέτηση έξυπνη. Μας "τσίμπησαν" από τον δρόμο λέγοντας μας πως υπήρχε τραπέζι για εμάς και μας καληνύχτισαν στην έξοδο. Μέσα δεν μας έφεραν ιδιαίτερες αντιρρήσεις όταν άδειασε το τραπέζι στο δωματιάκι, ενώ και η ταχύτητα τους ήταν άψογη καθώς η παραγγελία μας ήρθε στη σωστή σειρά και ζεστή! Το άριστα το χάνει από την απόδειξη καθώς όταν ζητήσαμε λογαριασμό, το ποσό μας ανακοινώθηκε προφορικά. Πταίσμα που διορθώνεται.

Το μαγαζί αναφέρεται ως pocket house, με κουζίνα με Πολίτικα αρώματα. Κατ'αρχάς αναφέρει πως όλα τα προϊόντα είναι φρέσκα και παραλαμβάνονται κάθε μέρα. ΝΑΙ, συμφωνώ ότι δοκίμασα μου έδωσε την αίσθηση φρεσκάδας και φροντίδας.

Περιλαμβάνονται 5 σαλάτες όπως φατούς, ταμπουλέ, Καίσαρα. Παίζει με τα γνωστά ορεκτικά όπως χούμους, τζατζίκι, τυροκαυτερή κλπ ενώ στα κρέατα υπάρχουν οι γνωστές μερίδες όπως πχ σις κεμπαπ, σις κοτόπουλο, πανσέτα, μπιφτέκι, λουκάνικο γεμιστό κλπ.

Εκεί που κάνει τη διαφορά είναι στα τσεπάκια (φρέσκια ζύμη αραβικού άρτου, αρμένικης προέλευσης, πιο παχουλή από την αραβική πίτα σε σχήμα μισοφέγγαρου/βαρκούλας. Οι επιλογές είναι με φαλάφελ, κεφτέδες, κοτόπουλο, χοιρινό, κεμπάπ, γιαουρτλού και τζιλβέ (ψιλοκομμένο χοιρινό σχάρας). Υπάρχουν επίσης αραβικές πίτες, αρμένικη πίτα (πιο παχουλή από την αραβική) και το Bifana!

Εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται νερό βρύσης σε δική τους μποτίλια.

- Ταλαγάνι στη σχάρα στα 6.4 ευρώ. Ήρθαν 2 μεγάλα κομμάτια με ψητή τομάτα και γλυκόξινη σάλτσα μπαλσάμικου. Καλοψημένο, νόστιμο όπως το έχω δοκιμάσει και αλλού. Γενναία μερίδα. Ξεκινήσαμε καλά!

- Τυλιχτή αραβική πίτα (28 εκατοστών) με γίγας κοτόπουλο στα 4 ευρώ. Το κοτόπουλο ήταν σις σε βέργα και η γέμιση με τομάτα, αγγούρι, iceberg, μαρούλι, πατάτα και σως γιαουρτιού. Φρεσκότατο, με τρυφερό κοτόπουλο και με την αίσθηση δροσιάς. Επίσης χορταστικό.

- Τσεπάκι με κεφτεδάκι στα 2.7 ευρώ. Στη γέμιση υπήρχαν ακόμα τομάτα, πατάτα και αρωματικό γιαούρτι.3 αφράτα κεφτεδάκια και φρεσκότατα έδεναν με τα υπόλοιπα υλικά. Μου θύμισε το αντίστοιχο με αραβική πίτα που τρώω από τον Καράμπαμπα στη γειτονιά μου. Έπεσα με τα μούτρα και το καταβρόχθισα!

- Bifana Μάνα στα 6 ευρώ! Το Bifana είναι ένα είδος πρότυπης συνταγής ανοιχτού ψωμιού πάνω σε πιάτο, γεμισμένο με κρέας ή οτιδήποτε άλλο. Το ψωμί είναι αφράτο, ποντιακής προέλευσης και το τελευταίο καβούρδισμα γίνεται στη σχάρα (αναφέρω ότι γράφεται στον κατάλογο τους).

Στην προκειμένη περίπτωση το ψωμί ήταν κομμένο στα 4 με χοιρινό καπνιστό, μαγειρεμένο ραγού (σε κόκκινη σάλτσα),2 τηγανιτά αυγά και αρωματικό γιαούρτι. Χορταστική μερίδα με μπόλικες φρέσκες πατατούλες. Μου άρεσε που οι κρόκοι έσπαγαν και "αγκάλιαζαν" τη σαλτσούλα με το λεπτοκομμένο κρεατάκι. Είχα ήδη σκάσει από τα υπόλοιπα αλλά τα κατάφερα και άφησα μόνο τις πατατούλες. Δεν μιλάμε για γκουρμεδιάρικο πιάτο και υψηλής τέχνης αλλά σίγουρα ήταν καλομαγειρεμένο.

- 1 Κόκα Κόλα κουτάκι στα 1.2 ευρώ.

Το συνολικό ποσό που μας ανακοινώθηκε προφορικά ήταν στα 20.8 ευρώ που πολύ ευχάριστα τα δώσαμε.

Συμπερασματικά θα πω πως:

Δεν πρόκειται για μαγαζί που θα κανονίσετε μια επίσημη έξοδο. Ο χώρος είναι μικρός και μαζεύει όλες τις ηλικίες. Από πιτσιρικάδες 15χρονους μέχρι 50άρηδες. Είναι όμως μια αρκετά καλή επιλογή για κάτι χαλαρό και φρέσκο. Αν βρισκόταν στην περιοχή μου θα το τιμούσα πολύ συχνά. Φημίζεται και για τα φαλάφελ του.

Κάποιοι φίλοι μίλησαν με τη σφραγίδα ποιότητας Fratello. Εγώ θα μιλήσω αντίστοιχα εδώ για τη σφραγίδα ποιότητος PONTIKI που όπως μου είπε παραγγέλνει συχνά. Και η ΑΕΚτζού έχει (εκτελεστική) δεινότητα σαν τον Stephen Curry στις επιλογές της!

Η βραδιά μας έκλεισε με ποτάκι στο B-Κουτί αλλά αυτό το γεγονός δεν έχει σημασία αυτή τη στιγμή για το σάιτ μας. Μια επίσκεψη όμως πρέπει να την κάνετε!

Πολύ χαίρομαι που επέστρεψα στις επάλξεις με μια τόσο θετική κριτική!

04 Μάρ 2016

Μετά από δύο βδομάδες σιγής, αποφάσισα να επανέλθω με μια κριτική που θέλω να γράψω μέρες τώρα, αλλά οι υποχρεώσεις πάντα με προλαβαίνουν!

Δύο είναι οι μεγάλες μου αγάπες.. Η μία είναι το φαγητό και η άλλη τα ταξίδια. Όταν όμως αυτές οι δύο συνδυάζονται, τότε νιώθω πραγματικά ευτυχισμένη! Εκείνες δηλαδή τις φορές που καταφέρνω είτε να ταξιδεύω τρώγοντας (γιατί μέσα από την δοκιμή των διαφόρων κουζινών ουσιαστικά ταξιδεύει κανείς γευστικά), είτε να τρώω ταξιδεύοντας (αυτό είναι το απόλυτο! Αλλά βέβαια δύσκολοι καιροί πια για πολλά ταξίδια). Με μια λοιπόν, άκρως ταξιδιάρικη και φαγανή παρέα, βρεθήκαμε ένα βράδυ Σαββάτου στη Ν. Φιλαδέλφεια στο Twist East.

Για τη Ν. Φιλαδέλφεια τα εχω ξαναπέι, πόσο μου αρέσει σαν περιοχή και πόσο πατριωτικά το έχω πάρει το θέμα να επισκεφθώ πολλά από τα μαγαζιά της.

Το twist east το είχα δει αρκετές φορές, περνώντας απ' έξω, είναι και κεντρικό εξάλλου το σημείο - δίπλα ακριβώς στο hot-hot.

Ως προς το είδος της κουζίνας του μαγαζιού, εγώ δεν συμφωνώ με την περιγραφή που της αποδίδεται εδώ, "δυτική με πολίτικα αρώματα". Νομίζω πως ακριβέστερα θα έπρεπε να χαρακτηρίζεται ως ανατολίτικη κουζίνα.

Ο χώρος: Είναι μικρός, με λίγα στριμωγμένα τραπέζια και δύο μακρόστενους πάγκους. Πολύ μοντέρνος και καθαρός. Με τζαμαρία που βλέπει στο δρόμο και ένα μεγάλο εντυπωσιακό φωτιστικό στη μέση του κυρίως χώρου, από το οποίο μοιάζουν να κρέμονται μεγάλα γυάλινα και σε έντονα χρώματα μπαλόνια (εμένα τουλ. έτσι μου φάνηκαν).

Η εξυπηρέτηση: Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε, δεν ξέρω αν ήταν ο ιδιοκτήτης ή απλά ο υπεύθυνος του μαγαζιού, ήταν ευγενέστατος και χαμογελαστός, ενώ έσπευσε να μας κάνει τις προτάσεις του και να μας δώσει απαντήσεις στις ερωτήσεις μας για τα "μη ξεκάθαρα" πιάτα του καταλόγου (βλέπε μπιφάνα). Όμως, ενώ του παραγγείλαμε όλα τα πιάτα εξαρχής (δεν κάναμε δηλαδή προσθήκες στην πορεία), εξηγώντας του οτι όλα είναι για τη μέση/για να τα μοιραστούμε, έσπευσε να μας τα φέρει ΟΛΑ μαζί, πάρα πολύ γρήγορα, με αποτέλεσμα να μην χωράνε και να αγχωθούμε. Και επειδή άγχος και φαγητό δεν πάνε μαζί, γι' αυτό το 3/4.. Προφανώς, όταν δώσαμε την παραγγελία μας, η κουζίνα δεν είχε δουλειά και έσπευσαν να σερβίρουν όλα τα πιάτα μονομιάς.

Το φαγητό:
Η παραγγελία μας για 5 άτομα=>

-Σαλάτα ταμπουλέ => η γνωστή σε όλους μας σαλάτα, η οποία κατέφθασε στο τραπέζι εντυπωσιακά σερβιρισμένη, προφανώς έχοντας φορμαριστεί πριν, σε σχήμα πυργάκι, πάνω από το οποίο υπήρχαν γραμμές διαγώνιες μιας κίτρινης σάλτσας. Ωραία η εμφάνιση, δεν λέω, αλλά η κίτρινη σάλτσα (μαγιονέζα θύμιζε) τι δουλειά έχει στην σαλάτα ταμπουλέ? Μου έλειψε το λεμονάκι και το λαδάκι πολύ, καθώς η σαλάτα αυτή καθεαυτή ήταν εντελώς στεγνή.

-Σαλάτα φατούς => αυτή μάλιστα! Άψογη εκτέλεση.

-Kιμπέ => 3 τεμάχια στην μερίδα. Κλασικό φαγητό της Μ. Ανατολής. Κεφτέδες με πλιγούρι εξωτερικά και κιμά στο εσωτερικό. Νόστιμοι και κρατσανιστοί. Συνοδεύονταν από σαλάτα φατούς, δυστυχως όμως όχι και από κάποια σως. Σε κάθε περίπτωση, ήταν πολύ νόστιμοι.

-Ταλαγάνι στη σχάρα με ψητή ντομάτα και σάλτσα μπαλσάμικου => Καλό πιάτο και αυτό και επίσης με ωραία παρουσίαση. Σε μεγάλο πιάτο ένα πυργάκι που αποτελούνταν από 2 ροδέλες ταλαγάνι και 2 ροδέλες ντομάτας.

-Φαλάφελ μερίδα (x2) => 5 τεμάχια φαλάφελ, πάνω σε μια σως που ενώ θα πρεπε να ήταν κατά την περιγραφή σως ταχινιού, εμάς μας φάνηκε πιο πολύ σαν σως γιαουρτιού, συνοδευόμενα από μια μικρογραφία της σαλάτας ταμπουλέ (με τις ίδιες παρατηρήσεις που έκανα και πιο πάνω). Εδώ έχω ένσταση. Τα φαλάφελ του twist east αν και στο μάτι ήταν όμορφα, σε ωραίο σχήμα και τραγανά, υστερούσαν σε γεύση. Σαν να ήταν κάπως άνοστα, σαν να τους έλειπαν μπαχαρικά.

-Μπιφάνα τζιλβέ => ψωμάκι (μακρόστενο) γεμισμένο με κομματάκια χοιρινού μαριναρισμένα, με ντομάτα ψητή και μαϊντανό. Νόστιμο και αυτό! Ωραία ιδέα, καλή γεύση, χορταστική η μερίδα. Συνοδευόταν από πατάτες τηγανητές.

-Μερίδα σις κοτόπουλο => κρεμασμένο στο τσιγκέλι, το σις κοτόπουλο να στέκεται όρθιο καμαρωτό καμαρωτό επάνω στο πιάτο. Συνοδευόταν από σαλάτα (με τη γνωστή κίτρινη σώς για να μην ξεχνιόμαστε!!! ), πατάτες τηγανητές, δύο μικρά πιτάκια, δύο ροδέλες ντομάτας και μια σως σε μπολάκι. Το πιάτο αυτό μας το πρότεινε ο κύριος που μας εξυπηρέτησε, τον ακούσαμε και καλά κάναμε, είχε απόλυτο δίκιο. Το κοτόπουλο ήταν τόσο μαλακό που πραγματικά άξιζε 100% που το πήραμε.

-Μερίδα γιαουρτλού κεμπάπ => σε βαθύ πιάτο τα κεμπαπάκια, με πίτα από κάτω (που είχε μαλακώσει μιας κ ηταν απο κατω αλλά αυτό μ' αρέσει μπορώ να πω στο κεμπάπ) σε κομματάκια και από πάνω μπόλικη σάλτσα γιαουρτιού και από πάνω σάλτσα ντομάτας. Θα το χαρακτήριζα αξιοπρεπές το πιάτο, όχι κακό, σε καμία περίπτωση όμως απογειωτικό.

-Αναψυκτικά και 1/2 κιλό λευκό κρασί.

Στη γεύση λοιπόν, βάζω 2/4 (για να είμαι δίκαιη στο 2,5 θα πρεπε να ναι) κυρίως λόγω των αστοχιών στα πιάτα που θεωρούσα ότι θα τα "είχε" και με το παραπάνω το μαγαζί (ταμπουλέ και φαλάφελ), αλλά διαψεύστηκα.

VFM: Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ανήλθε στα 52 ευρώ και μπορώ να πω πως όλοι μας χορτάσαμε και με το παραπάνω. 4/4 λοιπόν! Χωρίς πολλές εξηγήσεις.

Θα ξαναπάω για να δοκιμάσω και το χοιρινό σις αλλά και για να πάρω τσεπάκι (πιτάκι γεμιστό) στο χέρι πριν ή μετά από ποτό στην περιοχή.

21 Δεκ 2015

Ένα συμπαθέστο μαγαζί σε πολυσύχναστο σημείο της Νέας Φιλαδέλφειας, ακριβώς δίπλα από το πολύ γνωστότερο hot hot burger.

Ο χώρος μικρός, με λίγα τραπέζια στο πεζοδρόμιο όταν ο καιρός το επιτρέπει, τίποτα ιδιαίτερο αλλά γουστόζικα διακοσμημένος και καθαρός. Σε ώρες αιχμής πάντως δημιουργείται ένα μικρο κομφούζιο, καθώς προσωπικό και πελάτες σε αναμονή (κυρίως για πακέτο) μπλέκονται ο ένας στα πόδια του άλλου - θα βοηθούσε μια λίγο αραιότερη διαρρύθμιση των τραπεζιών.

Η εξυπηρέτηση ευγενική και σβέλτη, αλλά στις 4-5 φορές που το έχω επισκεφτεί έχω πάρει μόνο πακέτο ή στο χέρι, οπότε δεν ξέρω αν αλλάζουν τα δεδομένα για την εξυπηρέτηση των τραπεζιών.

Το ενδιαφέρον είναι ότι δεν πρόκειται για άλλο ένα συνηθισμένο νεο-φαλαφελάδικο. Υπάρχει φυσικά κι αυτό σε εκδοχή τσεπακίου αραβικής πίτας ή σε φρατζολάκι (bifana), αλλά υπάρχουν και άλλες επιλογές: πολύ καλό και ωραία μαριναρισμένο κοτόπουλο, χοιρινό κρέας και ενδιαφέροντα κεφτεδάκια. Στη γέμιση λαχανικά -αγγούρι, iceberg, ντομάτα κλπ - σταθερά φρέσκα και γευστικά, και διάφορες σως που θα ήταν καλό να είναι έχουν λίγο πιο έντονο χαρακτήρα. Οι τιμές κυμαίνονται από 2 ως 2,5 ευρώ για τα τσεπάκια και κοντά στα 4 για τα μεγαλύτερα.

Συνολικά δηλαδή ένα μαγαζί χωρίς καινοτομίες ή γευστικές εκπλήξεις, με φαγητό απλό και σίγουρα στην Αθήνα υπάρχουν άλλα με πιο αυθεντικές και ιντριγκαδόρικες γεύσεις. Είναι όμως γευστικά και αρκετά προσεγμένα αυτά που προσφέρει που, σε συνδυασμό και με την ατμόσφαιρα στο εσωτερικό, μου δημιουργούν μια ευχάριστη ζεστή αίσθηση όποτε το επισκέπτομαι.

Βρυούλων 1, Νέα Φιλαδέλφεια