06 Μάρ 2018

Δεν ξέρω αν είναι εστιατόριο το Noel. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να υπάρχει ψηλά σε κάποια λίστα με τα Bar restaurants του κέντρου, όπου αξίζει να πας για το φαγητό και να πιεις και το ποτό σου ή τελικά είναι ένα πανέμορφο μπαρ, από τα πιο συζητημένα του κέντρου και το φαγητό μπαίνει σε δεύτερη μοίρα.

Αυτό που ξέρω είναι ότι προσπαθώ να κάνω μια αξιοπρεπή έξοδο σ' αυτό το μέρος περί τα δύο χρόνια... Την μια είναι χαλασμένο το τηλέφωνό τους, την άλλη δεν κάνουν κρατήσεις, τις περισσότερες φορές έχει τόσο κόσμο που δεν μπορείς να μπεις... το αποκορύφωμα ήταν τις φετινές Γιορτές, που πήρα να κλείσω τραπέζι για φαγητό και με ενημέρωσαν ότι οι επόμενες διαθέσιμες ημερομηνίες ήταν μετά των Φώτων... Κατέληξα να το σκέφτομαι σαν ένα από τα αξιοθέατα της πόλης, για να δείχνω σε φίλους που δεν το γνώριζαν (πλέον όλοι το ξέρουν), να περνάμε και να μπαίνουμε βιαστικά, απλά για να δούμε το υπέροχα στολισμένο εσωτερικό του, άντε να βγούμε και καμιά φωτογραφία, μέχρι του σημείου που θα σε σταματήσει η ευγενική κοπέλα στην υποδοχή, για να μην προχωρήσεις μέσα στο, οριοθετημένο με σχοινί, τμήμα του εστιατορίου.

Ένα άσχετο βράδυ Τετάρτης λοιπόν του Φεβρουαρίου, που ξεκινήσαμε δύο φίλες να πάμε για χαλαρό φαγητό- κέντρο, καταλήξαμε στο Νοέλ, αφού, προς έκπληξιν μας, αποτύχαμε να βρούμε τραπέζι, χωρίς κράτηση σε 2 άλλα ανερχόμενα που είχαμε υπόψιν. Ο κόσμος αγαπάει το κέντρο για έξοδο και όπως φαίνεται, το τιμά όλες τις ημέρες της εβδομάδας! Γι' άλλη μια φορά περάσαμε έξω απ' το Νοέλ και μπήκαμε να κάνουμε την γνωστή ερώτηση. Λοιπόν, είχε τραπέζι, κι έτσι για πρώτη φορά μπόρεσα να δω και τα ενδότερα.

Ο χώρος είναι αυτό που όλοι γνωρίζουμε. Λίγο μπαρόκ, λίγο μπελ επόκ, λίγο Λούι 16ος, πολύ από όλα αυτά μαζί, σε ένα εντυπωσιακό σύνολο... Πολλά χαλιά, ζεστά χρώματα, ζεστός φωτισμός, όμορφα φωτιστικά, πολλές διακοσμητικές λεπτομέρειες, που σου παίρνουν το μυαλό και πολλή ώρα να τις παρατηρήσεις και να τις περιγράψεις. Ένα άκρως χειμωνιάτικο- χριστουγεννιάτικο σκηνικό, που δένει τέλεια με την ομορφότερη γιορτή του χρόνου και φυσικά τότε απογειώνεται, με διάφορους θεματικούς στολισμούς! Ωστόσο δεν ξέρω αν θα είναι "λειτουργικός" τους καλοκαιρινούς μήνες, αν διαθέτει κάποια κρυμμένη αυλή. Ο χώρος ακριβώς πίσω απ' την "είσοδο" του εστιατορίου, κατά μήκος της στοάς, είναι λίγο πιο ευάερος και ανάλαφρος. Εμείς τοποθετηθήκαμε στο βάθος παρακείμενης αίθουσας (δύο υπάρχουν, όπως είδα), κοντά σε ένα από τα εσωτερικά μπαρ. Παρά την ημέρα, Τετάρτη, είχε αρκετό κόσμο παντού, και για φαγητό και για ποτό.

Η παραγγελία μας ήταν μικρή. Ο κατάλογος δεν μας έδινε πολλές επιλογές και, μάλιστα, δεν έκανε κανέναν διαχωρισμό ανάμεσα σε ορεκτικά, σαλάτες και κυρίως.

Ένα δισέλιδο με καμιά 15ριά πιάτα, το ένα κάτω απ' τ΄άλλο, ουσιατικά επέλεγες στην τύχη. Ευτυχώς υπήρχαν διαφορετικές επιλογές σε πρώτη ύλη: σούπα περουβιανή, σεβίτσε τόνος, κοτόπουλο, μαύρος χοίρος, ζυμαρικά (ραβιόλι με κιμά και κάποια με ραγού κουνέλι), άγρια μανιτάρια, μυλοκόπι, μερικές πίτσες... είναι τα πιάτα που θυμάμαι.
Εχω την εντύπωση ότι ο κατάλογος αλλάζει ανά διαστήματα. Αυτό ίσως εξηγεί γιατί τα πιάτα που είδα δεν υπάρχουν σε άλλες κριτικές, ούτε στο σάιτ τους.

Εμείς παραγγείλαμε:

- πανεράκι με ψωμάκια για την αρχή. Μας τα πρότεινε το παλικάρι που μας σέρβιρε, είπε ότι αξίζουν. Και πράγματι, ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα έναρξη: 2 φετούλες μαύρο ψωμί (κατάμαυρο όμως) με ξηρούς καρπούς, 2 λευκό, σαν παντεσπάνι, αφράτο με μια αλμυρή νότα από τους κόκκους αλατιού, και δύο φουσκωτά- τυλιχτά ψωμάκια, σαν κρουασάν, ζυμωμένα με παρμεζάνα. Αυτά τα τελευταία μου άρεσαν πάρα πολύ! Δεν συνηθίζω να τρώω πολύ ψωμί έξω, αλλά αυτά πραγματικά ήταν από μόνα τους σαν ένα ορεκτικό (2 ευρώ).

- ραβιόλι γεμιστά με κιμά, τυρί και, νομίζω, μανιτάρια, με μια απαλή κρέμα ίσα- ίσα να συνοδεύει τα ραβιόλι. Το πιάτο σε παρουσίαση και εκτέλεση ήταν πολύ καλό. Τρία μεγάλα ραβιόλι, έφτιαχναν ένα επαρκές για δύο άτομα ορεκτικό. Αλλά ο κιμάς τους δεν ήταν πολύ καλής ποιότητας, ή δεν είχε δουλευτεί καλά... έβγαζε έντονη κρεατίλα. Τελικά το πιο αδύναμο πιάτο.

- σεβίτσε τόνου, με κινόα. Νόστιμο και δροσερό. Σε ποσότητα ήταν όσο είναι συνήθως ένα σεβίτσε. Ο τόνος βέβαια, παραήταν λίγος... Δλδ, για να ακριβολογούμε, ήταν βασικά κινόα- λαχανικά- με σεβίτσε τόνου.

- Πίτσα prosciutto: η γνωστή πίτσα ρόκα- προσούτο, σε μέγεθος ατομικού πιάτου, οκτώ κομματιών. Λεπτή, ιταλική ζύμη, το προσούτο ήταν φρέσκο, η ρόκα είχε τοποθετηθεί από πάνω, δροσερή. Δεν καταφέραμε να την φάμε όλη. Ωστόσο για κάποιον που πεινάει, είναι μια ωραία ατομική μερίδα.

Ήπιαμε δύο ποτήρια κόκκινο κρασί, Κτήμα Αβαντίς, στα 5 ευρώ.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε περίπου 45 ευρώ, χωρίς το κρασί, δηλαδή περίπου 25 ευρώ το άτομο. Στην γεύση αμφιταλαντεύομαι μεταξύ του 2 και του 3, όμως καταλήγω στο 2, γιατί πιστεύω ότι τα πιάτα του Νοέλ δημιουργούν προσδοκίες που δεν ανταποκρίνονται στην γευστική εμπειρία. Για τις τιμές δεν θα γκρινιάξω, είναι αναμενόμενες για ένα τέτοιο μέρος, απλά θα ήθελα κάτι να με εκπλήξει θετικά στη γεύση και να το θυμάμαι.

Φυσικά προτείνεται η επίσκεψη. Για ποτό κυρίως ή χαλαρό δείπνο. Για μια πίτσα... για το brunch, που είδα ότι προσφέρεται σε ξεχωριστό μενού άλλες ώρες. Δεν μπορώ να καταλήξω αν αξίζει να επιδιώξετε ντε και καλά βραδινή έξοδο φαγητού στο Νοέλ. Οι προσωπικές μου εντυπώσεις ήταν μέτριες, ο χώρος όμως σε κερδίζει.

14 Οκτ 2016

8 Oκτωβρίου 2016

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί με μια φίλη, μεσημέρι Σαββάτου, για φαγητό.
(Εννοείται μετά από τηλεφωνική κράτηση, αφού πολλές άλλες φορές που προσπαθήσαμε τυχαία να βρούμε τραπέζι δεν τα καταφέραμε! )
Ο χώρος απλά καταπληκτικός! Πολύ όμορφη διακόσμηση, ιδιαίτερα αντικείμενα, υπέροχα χρώματα... ατμόσφαιρα βιεννέζικου bistrot!
Tα cocktails γευστικά και το ποτήρι λευκό κρασί που δοκιμάσαμε ικανοποιητικό.
Οι σαλάτες -δύο είδη μόνο- ήταν καλές και χορταστικές. Το linguini (με pesto) όμως που φάγαμε από την πολύ περιορισμένη λίστα των κυρίως πιάτων ήταν επιεικώς απαράδεκτο: ανάλατο, άγευστο, χωρίς χαρακτήρα και επιπλέον με ελαφρά αίσθηση ¨"χθεσινού φαγητού". Θέλω να πιστεύω ότι ήταν απλώς μια άτυχη ημέρα της κουζίνας,
Το σέρβις μέτριο και το art de la table άχρωμο και φτωχό (οι σαλάτες ήρθαν χωρίς κουτάλι ή σετ σερβιρίσματος)
To μαγαζί κατά την άποψή μου έχει δώσει το βάρος του στο μπαρ και καθόλου στο θέμα φαγητό..... κι αυτό αδικεί τον κατά τ άλλα υπέροχο χώρο.
Οι τιμές κυμαίνονται σε κανονικά επίπεδα ως προς το φαγητό και λίγο πιο τσιμπημένες στα cocktails.
Eμείς με δύο σαλάτες, ένα κυρίως πιάτο, ένα ποτήρι κρασί και δύο cocktails πληρώσαμε 53 ευρώ.
Σίγουρα θα ξαναπήγαινα για.... ποτό μόνο όμως!