06 Μάρ 2018

Δεν ξέρω αν είναι εστιατόριο το Noel. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να υπάρχει ψηλά σε κάποια λίστα με τα Bar restaurants του κέντρου, όπου αξίζει να πας για το φαγητό και να πιεις και το ποτό σου ή τελικά είναι ένα πανέμορφο μπαρ, από τα πιο συζητημένα του κέντρου και το φαγητό μπαίνει σε δεύτερη μοίρα.

Αυτό που ξέρω είναι ότι προσπαθώ να κάνω μια αξιοπρεπή έξοδο σ' αυτό το μέρος περί τα δύο χρόνια... Την μια είναι χαλασμένο το τηλέφωνό τους, την άλλη δεν κάνουν κρατήσεις, τις περισσότερες φορές έχει τόσο κόσμο που δεν μπορείς να μπεις... το αποκορύφωμα ήταν τις φετινές Γιορτές, που πήρα να κλείσω τραπέζι για φαγητό και με ενημέρωσαν ότι οι επόμενες διαθέσιμες ημερομηνίες ήταν μετά των Φώτων... Κατέληξα να το σκέφτομαι σαν ένα από τα αξιοθέατα της πόλης, για να δείχνω σε φίλους που δεν το γνώριζαν (πλέον όλοι το ξέρουν), να περνάμε και να μπαίνουμε βιαστικά, απλά για να δούμε το υπέροχα στολισμένο εσωτερικό του, άντε να βγούμε και καμιά φωτογραφία, μέχρι του σημείου που θα σε σταματήσει η ευγενική κοπέλα στην υποδοχή, για να μην προχωρήσεις μέσα στο, οριοθετημένο με σχοινί, τμήμα του εστιατορίου.

Ένα άσχετο βράδυ Τετάρτης λοιπόν του Φεβρουαρίου, που ξεκινήσαμε δύο φίλες να πάμε για χαλαρό φαγητό- κέντρο, καταλήξαμε στο Νοέλ, αφού, προς έκπληξιν μας, αποτύχαμε να βρούμε τραπέζι, χωρίς κράτηση σε 2 άλλα ανερχόμενα που είχαμε υπόψιν. Ο κόσμος αγαπάει το κέντρο για έξοδο και όπως φαίνεται, το τιμά όλες τις ημέρες της εβδομάδας! Γι' άλλη μια φορά περάσαμε έξω απ' το Νοέλ και μπήκαμε να κάνουμε την γνωστή ερώτηση. Λοιπόν, είχε τραπέζι, κι έτσι για πρώτη φορά μπόρεσα να δω και τα ενδότερα.

Ο χώρος είναι αυτό που όλοι γνωρίζουμε. Λίγο μπαρόκ, λίγο μπελ επόκ, λίγο Λούι 16ος, πολύ από όλα αυτά μαζί, σε ένα εντυπωσιακό σύνολο... Πολλά χαλιά, ζεστά χρώματα, ζεστός φωτισμός, όμορφα φωτιστικά, πολλές διακοσμητικές λεπτομέρειες, που σου παίρνουν το μυαλό και πολλή ώρα να τις παρατηρήσεις και να τις περιγράψεις. Ένα άκρως χειμωνιάτικο- χριστουγεννιάτικο σκηνικό, που δένει τέλεια με την ομορφότερη γιορτή του χρόνου και φυσικά τότε απογειώνεται, με διάφορους θεματικούς στολισμούς! Ωστόσο δεν ξέρω αν θα είναι "λειτουργικός" τους καλοκαιρινούς μήνες, αν διαθέτει κάποια κρυμμένη αυλή. Ο χώρος ακριβώς πίσω απ' την "είσοδο" του εστιατορίου, κατά μήκος της στοάς, είναι λίγο πιο ευάερος και ανάλαφρος. Εμείς τοποθετηθήκαμε στο βάθος παρακείμενης αίθουσας (δύο υπάρχουν, όπως είδα), κοντά σε ένα από τα εσωτερικά μπαρ. Παρά την ημέρα, Τετάρτη, είχε αρκετό κόσμο παντού, και για φαγητό και για ποτό.

Η παραγγελία μας ήταν μικρή. Ο κατάλογος δεν μας έδινε πολλές επιλογές και, μάλιστα, δεν έκανε κανέναν διαχωρισμό ανάμεσα σε ορεκτικά, σαλάτες και κυρίως.

Ένα δισέλιδο με καμιά 15ριά πιάτα, το ένα κάτω απ' τ΄άλλο, ουσιατικά επέλεγες στην τύχη. Ευτυχώς υπήρχαν διαφορετικές επιλογές σε πρώτη ύλη: σούπα περουβιανή, σεβίτσε τόνος, κοτόπουλο, μαύρος χοίρος, ζυμαρικά (ραβιόλι με κιμά και κάποια με ραγού κουνέλι), άγρια μανιτάρια, μυλοκόπι, μερικές πίτσες... είναι τα πιάτα που θυμάμαι.
Εχω την εντύπωση ότι ο κατάλογος αλλάζει ανά διαστήματα. Αυτό ίσως εξηγεί γιατί τα πιάτα που είδα δεν υπάρχουν σε άλλες κριτικές, ούτε στο σάιτ τους.

Εμείς παραγγείλαμε:

- πανεράκι με ψωμάκια για την αρχή. Μας τα πρότεινε το παλικάρι που μας σέρβιρε, είπε ότι αξίζουν. Και πράγματι, ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα έναρξη: 2 φετούλες μαύρο ψωμί (κατάμαυρο όμως) με ξηρούς καρπούς, 2 λευκό, σαν παντεσπάνι, αφράτο με μια αλμυρή νότα από τους κόκκους αλατιού, και δύο φουσκωτά- τυλιχτά ψωμάκια, σαν κρουασάν, ζυμωμένα με παρμεζάνα. Αυτά τα τελευταία μου άρεσαν πάρα πολύ! Δεν συνηθίζω να τρώω πολύ ψωμί έξω, αλλά αυτά πραγματικά ήταν από μόνα τους σαν ένα ορεκτικό (2 ευρώ).

- ραβιόλι γεμιστά με κιμά, τυρί και, νομίζω, μανιτάρια, με μια απαλή κρέμα ίσα- ίσα να συνοδεύει τα ραβιόλι. Το πιάτο σε παρουσίαση και εκτέλεση ήταν πολύ καλό. Τρία μεγάλα ραβιόλι, έφτιαχναν ένα επαρκές για δύο άτομα ορεκτικό. Αλλά ο κιμάς τους δεν ήταν πολύ καλής ποιότητας, ή δεν είχε δουλευτεί καλά... έβγαζε έντονη κρεατίλα. Τελικά το πιο αδύναμο πιάτο.

- σεβίτσε τόνου, με κινόα. Νόστιμο και δροσερό. Σε ποσότητα ήταν όσο είναι συνήθως ένα σεβίτσε. Ο τόνος βέβαια, παραήταν λίγος... Δλδ, για να ακριβολογούμε, ήταν βασικά κινόα- λαχανικά- με σεβίτσε τόνου.

- Πίτσα prosciutto: η γνωστή πίτσα ρόκα- προσούτο, σε μέγεθος ατομικού πιάτου, οκτώ κομματιών. Λεπτή, ιταλική ζύμη, το προσούτο ήταν φρέσκο, η ρόκα είχε τοποθετηθεί από πάνω, δροσερή. Δεν καταφέραμε να την φάμε όλη. Ωστόσο για κάποιον που πεινάει, είναι μια ωραία ατομική μερίδα.

Ήπιαμε δύο ποτήρια κόκκινο κρασί, Κτήμα Αβαντίς, στα 5 ευρώ.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε περίπου 45 ευρώ, χωρίς το κρασί, δηλαδή περίπου 25 ευρώ το άτομο. Στην γεύση αμφιταλαντεύομαι μεταξύ του 2 και του 3, όμως καταλήγω στο 2, γιατί πιστεύω ότι τα πιάτα του Νοέλ δημιουργούν προσδοκίες που δεν ανταποκρίνονται στην γευστική εμπειρία. Για τις τιμές δεν θα γκρινιάξω, είναι αναμενόμενες για ένα τέτοιο μέρος, απλά θα ήθελα κάτι να με εκπλήξει θετικά στη γεύση και να το θυμάμαι.

Φυσικά προτείνεται η επίσκεψη. Για ποτό κυρίως ή χαλαρό δείπνο. Για μια πίτσα... για το brunch, που είδα ότι προσφέρεται σε ξεχωριστό μενού άλλες ώρες. Δεν μπορώ να καταλήξω αν αξίζει να επιδιώξετε ντε και καλά βραδινή έξοδο φαγητού στο Νοέλ. Οι προσωπικές μου εντυπώσεις ήταν μέτριες, ο χώρος όμως σε κερδίζει.

01 Αυγ 2016

Ένα πολύ όμορφο μαγαζί στην καρδιά της Αθήνας και πιο συγκεκριμένα πίσω από την πολύβουη πλατείας Αγίας Ειρήνης. Είναι all day χώρος, ανοιχτός από το πρωί για καφέ, για ελαφρύ φαγητό, για ποτό το βράδυ και γενικά για όλα τα γούστα. Ο χώρος είναι απλώς εκπληκτικός. Το εσωτερικό είναι αρκετά μεγάλο αν και με την πρώτη ματιά δεν του φαίνεται γιατί χωρίζεται σε διακριτά μέρη. Έχει μια τεράστια μπάρα με σκαμπώ αλλά και τραπεζάκια για να καθίσεις. Κυριαρχεί το πορφυρό χρώμα και η ρετρό διακόσμηση στους τοίχους αλλά και γενικότερα στα τραπεζοκαθίσματα. Τραπεζάκια έχει και εξωτερικά στον πεζόδρομο ο οποίος όταν αρχίζει να βραδιάζει γίνεται ένα υπαίθριο μπαράκι. Γενικά στο μαγαζί συχνάζει πολύ νεολαία γιατί έχει καταπληκτικά και πολύ ιδιαίτερα και ψαγμένα κοκτέιλ πυ πραγματικά κερδίζουν και τα πιο δύσκολα γούστα αν και είναι αρκετά τσιμπημένα ως προς τις τιμές κατά τη γνώμη μου.

Η εξυπηρέτηση αρκετά φιλική και οικεία και με προθυμία να σου εξηγήσουν τα νεαρά παιδιά τα κοκτέιλ, το περιεχόμενο, να σου προτείνουν και γενικά να σε ενημερώσουν και να σου λύσουν οποιαδήποτε απορία. Το μαγαζί μαζεύει πάρα πολύ κόσμο.

Ως προς το φαγητό έχει ποικιλία από σαλάτες, πίτσες, κάποια ορεκτικά και λίγα πιάτα. Εμείς επιλέξαμε 2 διαφορετικά κοκτέιλς τα οποία είχαν και ιδιαίτερη ονομασία που δεν θυμάμαι, ήταν όμως δροσερά και μας άρεσαν και στη συνέχεια που πεινάσαμε λίγο παραγγείλαμε μία πίτσα ταρτούφο με τυρί, ντομάτα, μανιτάρια, λεπτή ζύμη και λάδι τρούφας που ήταν όλα τα λεφτά και έκανε τη διαφορά. Η ζύμη ήταν πολύ λεπτή και τραγανή και το λάδι τρούφας έδινε ιδιαίτερη νοστιμάδα.

Το art de la table ήταν ιδιαίτερα προσεγμένο. Για τα παραπάνω πληρώσαμε 29 ευρώ εκ των οποίων περισσότερο κόστιζαν τα κοκτέιλ που είχαν τσουχτερή τιμή παρά το φαγητό. Πάντως άφησα ανοιχτούς λογαρισαμούς με το μαγαζί. Θα το ξαναεπισκεφτώ σίγουρα γιατί ο χώρος μου άρεσε πολύ και ο κόσμος του και έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις.

25 Αυγ 2016

Δε θα ήθελα να περιττολογήσω αναφέροντας το πόσο όμορφα στημένο μαγαζί είναι. Θα ήταν περιττό να αναφέρω το όμορφο κλίμα που έχει, το πόσο ατμοσφαιρικό είναι, την ωραία του πολύ ξεχωριστή και ζεστή διακόσμηση.
Τα παιδιά στο service δυο φορές που πήγα είναι πολύ ευγενικά και πρόθυμα.
Και τις δύο φορές όμως που πήγα, η μία ήταν το χειμώνα και η άλλη στις 3 Αυγούστου, σε κάποιο σημείο με απογοήτευσε το μαγαζί. Η χειμωνιάτικη επίσκεψη ήταν για καφέ, ζητήσαμε ένα γλυκό, πάντα μου αρέσει να συνοδεύω σε έξοδο για καφέ τον καφέ με ένα γλυκό, και η απάντηση ήταν ότι είχε μόνο pancakes με σιρόπι φράουλα. Δεν προσέφερε γλυκά του καταλόγου για καφέ, προφανώς τα απολαμβάνουν μόνο όσοι γευματίζουν, με τον καφέ δεν διαθέτουν τα γλυκά τους. Το προσπέρασα και το ξεπέρασα. Βεβαίως δε μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση.
Στις 3 Αυγούστου έχοντας κατέβει στην Αθήνα για ψώνια με τη μητέρα μου, της πρότεινα να πάμε να φάμε μια σαλάτα, είχε τόση αφόρητη ζέστη που δεν μπορούσες να σκεφτείς και να επιθυμήσεις τίποτα άλλο για φαγητό εκτός από μια δροσερή σαλάτα. Για να την εντυπωσιάσω της είπα θα πάμε στο NOEL. Αυτό το πέτυχα. Όντως εντυπωσιάστηκε, και της άρεσε πολύ ο χώρος. Ήμουν σίγουρη ότι θα είχε δυο τρεις ωραίες δροσερές σαλάτες στο μενού. Δυστυχώς οι σαλάτες που προσέφερε είχαν πολύ περιορισμένη κάλυψη σε γενικότερες προτιμήσεις, και ειδικά στις προτιμήσεις που επέβαλλε η θερμοκρασία, η εποχή, η χώρα με τα τόσα ωραία καλοκαιρινά υλικά και η πόλη, όντας τουριστική. Η μία ήταν μοτσαρέλα ντομάτα βασιλικό, η άλλη είχε κινόα και η τρίτη είχε αβοκάντο. Η κινόα και το αβοκάντο δεν είναι υλικά τα οποία θεωρώ ότι αντικειμενικά μπορεί να αρέσουν σε όλους, αλλά δεν είναι και υλικά τα οποία μπορούν να αρέσουν όλες τις στιγμές. Καλά η μοτσαρέλα ντομάτα βασιλικός κατ΄εμέ δεν είναι καλά καλά σαλάτα. Έχοντας διάθεση να φάμε κάτι δροσιστικό και ελαφρύ δε μας κάλυψαν οι σαλάτες που προσέφερε στο καλοκαιρινό μενού του. Ζητήσαμε τότε σολομό, ο οποίος όμως είχε τελειώσει. Οι επιλογές που είχες τελικά ήταν 4 πιάτα με αυγό-(έχει παραγίνει λίγο και αυτή η αυγουλίλα στο κέντρο της Αθήνας για brunch, κατά τη γνώμη μου πάντα), δυο μακαρονάδες, εντελώς αδιάφορες ως επιλογή, δυο πιτσες. Δε νομίζω ότι μου διαφεύγει κάτι. Μα έχεις 4 επιλογές με αυγά, με αυγά και λουκάνικα για μεσημεριανή πρόταση φαγητού, στην καλοκαιρινή Αθήνα και δεν έχεις 5 σαλάτες?Ας είχαν αυτές τις τρείς με κινόα, με αβοκάντο, με ότι εντυπωσιακό υλικό τέλος πάντων, και δυο πιο βατές στο γενικό γούστο, με τόσα ωραία υλικά που υπάρχουν! Ζήτησαν και άλλες δύο κυρίες σολομό και
εφ΄όσων δεν είχε ήπιαν καφέ. Νομίζω ότι έχει ένα παθητικό σημείο στη διαμόρφωση του μενού και μια δυσκαμψία γενικότερα αν συνυπολογίσω και το ότι δεν υπάρχει ουσιαστικά γλυκό για κάποιον που θέλει να πιεί έναν καφέ και να τον συνοδεύσει με ένα γλυκό (ούτε μπισκοτάκι της προκοπής συνοδεύει τον καφέ). Τα pancakes είναι για"breakfast" μια και που τα τόσα πιάτα αυγού σε έναν μικρό κατάλογο, είναι για "brunch"(υποθέτω ότι σε αυτή τη βάση υπάρχουν μια και που είναι και λίγο της μόδας το brunch, αν και στις 3 είναι lunch για την Ελλάδα). Οι επιλογές του καταλόγου για το μεσημέρι μου έδωσε την εντύπωση ότι ήταν "ότι να ΄ναι", καθόλου μελετημένος για ένα τόσο ωραίο μαγαζί, στο κέντρο της πρωτεύουσας. Λίγο από brunch, λίγο από ότι διευκολύνει το μαγαζί και όχι από ότι ικανοποιεί τον πελάτη. Και για το συγκεκριμένο μαγαζί παραθέτω την άποψη μου με διάθεση ενδιαφέροντος και όχι με διάθεση κριτικής!!!

14 Οκτ 2016

8 Oκτωβρίου 2016

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί με μια φίλη, μεσημέρι Σαββάτου, για φαγητό.
(Εννοείται μετά από τηλεφωνική κράτηση, αφού πολλές άλλες φορές που προσπαθήσαμε τυχαία να βρούμε τραπέζι δεν τα καταφέραμε! )
Ο χώρος απλά καταπληκτικός! Πολύ όμορφη διακόσμηση, ιδιαίτερα αντικείμενα, υπέροχα χρώματα... ατμόσφαιρα βιεννέζικου bistrot!
Tα cocktails γευστικά και το ποτήρι λευκό κρασί που δοκιμάσαμε ικανοποιητικό.
Οι σαλάτες -δύο είδη μόνο- ήταν καλές και χορταστικές. Το linguini (με pesto) όμως που φάγαμε από την πολύ περιορισμένη λίστα των κυρίως πιάτων ήταν επιεικώς απαράδεκτο: ανάλατο, άγευστο, χωρίς χαρακτήρα και επιπλέον με ελαφρά αίσθηση ¨"χθεσινού φαγητού". Θέλω να πιστεύω ότι ήταν απλώς μια άτυχη ημέρα της κουζίνας,
Το σέρβις μέτριο και το art de la table άχρωμο και φτωχό (οι σαλάτες ήρθαν χωρίς κουτάλι ή σετ σερβιρίσματος)
To μαγαζί κατά την άποψή μου έχει δώσει το βάρος του στο μπαρ και καθόλου στο θέμα φαγητό..... κι αυτό αδικεί τον κατά τ άλλα υπέροχο χώρο.
Οι τιμές κυμαίνονται σε κανονικά επίπεδα ως προς το φαγητό και λίγο πιο τσιμπημένες στα cocktails.
Eμείς με δύο σαλάτες, ένα κυρίως πιάτο, ένα ποτήρι κρασί και δύο cocktails πληρώσαμε 53 ευρώ.
Σίγουρα θα ξαναπήγαινα για.... ποτό μόνο όμως!