INDIAN TANDOORI MASALA

Ινδία

Kαραϊσκάκη 15 & Αισώπου 2, Αθήνα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ανοιχτό κάθε μέρα από το μεσημέρι
Γράψε τη δική σου κριτική

Ινδία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Η όρεξη τράβηξε ινδικό, αλλά το αγαπημένο της οδού Λαρίσης... ήταν φουλ, οπότε ευκαιρία σκέφτηκα να δοκιμάσουμε και κάτι καινούριο.

Το Indian tandoori masala βρίσκεται δίπλα ακριβώς από το επίσης αγαπημένο little kook οπότε δεν ήταν δύσκολο να το εντοπίσουμε. Είναι εκεί που κάποτε βρισκόταν o Ρακοσυλλέκτης.

Είναι γωνιακό και με εκμεταλλευόμενο τον πεζοδρομάκο απ’ έξω, μπορεί να φιλοξενήσει αρκετό κόσμο. Μέσα ο χώρος είναι συμπαθής δίχως να παραπέμπει σε κιτς παζάρι όπως έχουμε συνηθίσει. Πέτρα και ξύλο τα κυρίαρχα στοιχεία, με μεγάλα τραπέζια με πάγκους (εντάξει δεν είναι και τα πιο άνετα) και υπάρχει ξύλινο πατάρι με έξτρα τραπέζια, αν και όταν πήγαμε δεν χρησιμοποιείτο γιατί δεν είχε τόσο κόσμο, συν του ότι ο καιρός επέτρεπε (οριακά) και επισκέπτες έξω.

H εξυπηρέτηση ήταν καλή και μέχρι εκεί. Δύο οι (ξένες) κοπέλες που έχουν αναλάβει το πόστο αυτό και ο ιδιοκτήτης στον ρόλο του διακοσμητικού επιχειρηματία. Η κουζίνα με τζάμι γύρω της είναι σε κοινή θέα και φαίνεται καθαρή και τακτοποιημένη. Οι τουαλέτες στο υπόγειο όχι και στην καλύτερη κατάσταση. Αυτό που έχω ξαναπεί (βλέπε avocado) πως δεν μ’αρέσει είναι το γεγονός ότι δίπλα ακριβώς από τις τουαλέτες είναι μάλλον η λάντζα και οι λοιπές υπηρεσίες για την κουζίνα (προφανώς και αποθηκευτικοί χώροι).

Η μουσική ευτυχώς χαμήλωσε με προθυμία όταν το ζητήσαμε γιατί μάλλον η σερβιτόρα είχε έρθει στο τσακίρ κέφι και την είχε βάλει από το laptop στη διαπασών.

Πριν παραγγείλουμε ερωτηθήκαμε αν θέλουμε τα γνωστά papadums με τα ντιπάκια μέντας, τζίντζερ κτλ και δεχτήκαμε. Και καλά κάναμε γιατί ήταν τα πιο ωραία νομίζω που έχουμε δοκιμάσει, αφού ήταν δροσερά χωρίς να αφήνουν “φωτιές” βάζοντάς τα στο στόμα.

Αλλά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν βάζουν μεγαλύτερη ποσότητα από τα τραγανά αραχνοΰφαντα πιττάκια και πάντα περισσεύουν τα ντιπ. Τόσο πολύ κοστίζουν άραγε;; Ποιος ξέρει;

Η παραγγελία μας (δύο ατόμων - Σαββατόβραδο 16ης Οκτωβρίου) ήταν η εξής:

- Πίτα cheese naan χ 3,00€

Η γνωστή παραδοσιακή πίτα ψημένη στο Tandoori, με την προσθήκη φέτας, που θα συμφωνήσω με τον φίλο panik77, ότι σαφώς θέλει παραπάνω ποσότητα τυριού για να δικαιολογεί και το 1€ επιπλέον που χρεώνεται σε σχέση με την σκέτη, γιατί το ψάχναμε με το δίκανο!

- Σούπα με κοτόπουλο και ινδικό βούτυρο

Ανάλατη, άνοστη, άνευρη και όλα τα στερητικά άλφα. Ούτε το βούτυρο κατάφερε να δώσει κάποιο γευστικό χρώμα στη σούπα. Κρίμα.

- Chicken pakora Χ 5,00€

Κοτόπουλο σε κομμάτια μαριναρισμένο με μπαχαρικά και περασμένο από το τηγάνι με κρούστα, συνοδευόμενο από δροσερή σάλτσα γιαουρτιού με μέντα. Νόστιμο και στην μεγαλύτερη ποσότητα που έχω σερβιριστεί ποτέ, μας κράτησε ευχάριστη συντροφιά για όσο χρόνο έκαναν να έρθουν τα κυρίως.

- Ρύζι basmati pulau χ 3€

Ρύζι μπασμάτι μαγειρεμένο με σαφράν και περασμένο από διάφορα χρώματα για να κάνει μεγαλύτερη εντύπωση. Αυτό είναι ένα τρικ των ινδικών εστιατορίων που μάλλον είναι στη μόδα τώρα τελευταία και προς στιγμήν σε ψαρώνει, γιατί περιμένεις πως το κάθε χρώμα θα έχει και κάποια ξεχωριστή γεύση αλλά… τζίφος. Πάντως καλό σε γενικές γραμμές και σε καλή ποσότητα.

- Chicken korma x 8,00€

Το αγαπημένο “γλυκό” πιάτο με κοτόπουλο και κρεμώδη γλυκίζουσα σάλτσα με κρέμα, ξηρούς καρπούς, σταφίδες και μπαχαρικά. Απλά συμπαθητικό, χωρίς όμως να κερδίζει εντυπώσεις όπως στο προαναφερθέν εστιατόριο, του οποίου η εκδοχή με είχε μαγέψει!

- Chicken butter masala x 8,50€

Κοτόπουλο (πάλι) μαγειρεμένο σε κόκκινη σάλτσα αυτή τη φορά, με μείγματα μπαχαρικών και ινδικό βούτυρο. Η κοπέλα μας είπε ότι είναι πικάντικο, αλλά δεν διαπιστώσαμε κάτι τέτοιο, πράγμα που θα θέλαμε. Χωρίς ιδιαίτερες εξάρσεις και αυτό το πιάτο.

- Salty λάσι

Πρώτη φορά επιχείρησα να δοκιμάσω αυτό το ρόφημα, που νόμιζα πως είχε γιαούρτι οπότε πίστευα πως θα ήταν ελαφρώς παχύρευστο. Αλλά τελικά ήταν σαν φρέσκο γάλα (αγελαδινό όπως μας ενημέρωσε η σερβιτόρα-αν ήταν καλά πληροφορημένη) αλατισμένο…. πράγμα που αν φανταζόμουν, δεν θα το επέλεγα. Δεν είναι σαφώς στις γεύσεις μου αφού ποτέ δεν έπινα φρέσκο γάλα και ποτέ δεν έπινα γάλα μαζί με φαγητό, οπότε η ιδέα και μόνο απορρίπτεται.

Ο τελικός λογαριασμός ήρθε στα 38,50€ με απόδειξη χωρίς ανάλυση, γι’ αυτό δεν ξέρω πόσο χρεώθηκαν η σούπα (αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στα 5€), το λάσι (γύρω στα 3€) και τα papadums (περίπου στα 3€) που δυστυχώς δεν αναγράφονταν στον κατάλογο για delivery που έβαλα στην τσέπη μου φεύγοντας.

Αυτό που θέλω να πω, πως μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι τα ινδικά σουβλάκια που δεν δοκιμάσαμε γιατί είχαμε παραγγείλει πολλά και θα ήθελα να έχω εικόνα, αν και τώρα που βλέπω στον κατάλογο ότι χρεώνονται 3,50€ και σε σχέση με τα κλασσικά δικά μας σουβλάκια είναι τα μισά σε μέγεθος… αναθεωρώ και ως προς αυτό. Μάλλον ήρθε η ώρα να πεταχτώ απέναντι προς mirch μεριά να δω τι παίζει…!

Συμπερασματικά, η εμπειρία μας στο Indian Tandoori Masala, δεν μας έμεινε αξέχαστη. Δεν είναι βέβαια προς αποφυγή, απλά θα την θεωρήσω ως μέτρια καθώς δεν είχε να μας προσφέρει κάτι ιδιαίτερο (για την ακρίβεια στο φαγητό θα έβαζα 2.5 αν μπορούσα, αλλά το μισό πάει υπέρ του μαθητή). Με λίγα λόγια δεν μας κέρδισε κι έτσι δεν έχουμε την παραμικρή επιθυμία να επιστρέψουμε. Απλά τα πράγματα.

Το προτείνω; Μάλλον όχι.

Ινδία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Απόγευμα Τετάρτης με ένα φίλο μετά την δουλεία θέλαμε να βγούμε για φαγητο. Θυμήθηκα μία προσφορά σε ένα deal site για ινδικό εστιατόριο το οποίο δεν είχα επισκεφθεί. Η ινδική κουζίνα ειναι η αγαπημένη μου. Ομολογώ ότι στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το Indian massala που βρίσκεται στην Ερμού στο Μοναστηράκι. Τελικά πρόκειται για άλλο μαγαζί με παραπλήσιο όνομα και πολύ κοντά μεταξύ τους.

Το μαγαζί βρίσκεται σε έναν πεζοδρομημένο δρόμο στου Ψυρή, με λίγα τραπέζια-πάγκους έξω και κάπως μεγαλύτερο χώρο μέσα. Ο εσωτερικός χώρος χαρακτηρίζεται απο την πέτρα και το ξύλο, καθώς οι τοίχοι είναι επενδυμένοι απο πέτρα και το πάτωμα είναι ξύλινο. Στούς τοίχους είχε μερικά κάδρα με ινδικές φιγούρες και μία μεγάλη τηλέοραση που έπιασε φυσικά bollywood video clips (αυτό πλέον είναι κλισέ σε πολλά ινδικά).

Ο κατάλογος με αρκετή ποικιλία (όπως τα πιο πολλά ινδικά) όπου είναι δύσκολο να αποφασίσεις τι να πάρεις. Εμείς λοιπόν ξεκινήσαμε απο μία σαλάτα chicken tikka masala την οποία βρήκαμε πολυ νόστιμη και καταβροχθήσαμε αμέσως.

Αμέσως μετά ήρθε μία πίτα Νααν με κιμά (ήταν οκ, απλά δεν μας ενθουσίασε) και μία πίτα Νααν με τυρί (η οποία ήταν φανταστική). Παράλληλα ήρθε ένα μεγάλο πιάτο με ρύζι basmati απλό (χωρίς αυγό κτλ), το οποίο ήταν επίσης πολύ νόστιμο και τα κυρίως:

Tandoori mix plate με συνδυασμό 3 διαφορετικών κοτόπουλων και μικρά κεμπάπ. Μεγάλη μερίδα και πάρα μα πάρα πολύ νόστιμο

Στο τέλος ήρθε ενα μικρό παραδοσιακό γλυκό στρογγυλό (gulab jamam) φτιαγμένο απο φρέσκο γάλα και τηγανισμένο σε παραδοσιακό Ινδικό βούτυρο (πολύ νόστιμο) το οποίο ήταν κερασμένο.

Η εξυπηρέτηση απο μία Βουλγάρα που μιλούσε πολύ καλά Ελληνικά ήταν πολύ καλή. Τα φαγητά ήρθαν σε σωστό χρόνο, χωρίς καθυστερήσεις. Το νερό ήρθε σε κανάτα απο την βρύση και ανανεώθηκε πολλάκις.

Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω και μία κοκα κόλα ανήλθε στο ποσό των σχεδόν 40 ευρώ. Πολύ τίμιο το μαγαζί για το μέρος που ήτανε, για τα γευστικά πιάτα, για τις μεγάλες μερίδες, για το σέρβις και για την ωραία ατμόσφαιρα. Εμείς βέβαια λόγω κουπονιού πληρώσαμε λιγότερα.

Πραγματικά ενθουσιαστήκαμε απο το φαγητό. Το κατατάσω ανάμεσα στα πολύ καλά ινδικά της πόλης. Φαγητό ωραίο, περιβάλλον ωραίο (σε αντίθεση με τα ινδικά π. χ του Πειραιά) και τίμιες τιμές, τί άλλο να ζητήσεις;(ίσως εύκολο δωρεάν πάρκινγκ αλλά τουλάχιστον υπάρχει το μετρό δίπλα και τα ιδιωτικά γκαράζ αυτοκινήτων)

Ινδία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Πέμπτη βράδυ 17/9 δύο άτομα επισκεφτήκαμε το INDIAN TANDOORI MASALA (με κράτηση από προηγούμενη ημέρα).
Για τον τρόπο μετάβασης στο κέντρο ούτε λόγος, μόνο με metro για να μη ζήσουμε τον εφιάλτη του παρκαρίσματος.

Ο χώρος δεν είναι τίποτε σπουδαίο, σχετικά περιποιημένο μαγαζί μέσα (έριξα μία ματιά) με τραπεζοκαθίσματα (τα οποία είναι τύπου παγκάκι άρα αρκετά άβολα) και έξω στον πεζόδρομο όπου και καθίσαμε λόγω της πολύ ζεστής βραδιάς.

Στον έξω χώρο υπάρχουν 5-6 τραπέζια και τα περισσότερα ήταν γεμάτα.
Μόλις καθίσαμε ήρθε η πολύ ευγενική και χαμογελαστή κοπέλα να μας καλωσορίσει με ένα πιατάκι που περιείχε νοατιμότατες πίτες συνοδευόμενες από 3 σάλτσες (πικάντικη, γλυκιά και μία με γεύση γιαουρτιού) μαζί με ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, το οποίο και της ζητήσαμε να το πάρει πίσω και να μας φέρει νερό σε κανάτα. Η αντίδραση στην αρχή ήταν "μα το νερό στην κανάτα θα είναι ζεστό", τελικά μετά από επιμονή μας, έφερε την κανάτα με ΔΡΟΣΕΡΟΤΑΤΟ νεράκι βρύσης.

Εν απουσία αρσενικού από την παρέα μας, η παραγγελία μας ήταν πιο περιορισμένη σε ποσότητες (ε, ναι είναι γεγονός ότι οι γυναίκες -συνήθως- τρώμε λιγότερο) και παραγγείλαμε:

1 ρύζι basmatiμε μανιτάρια Euro 4,50 σε κανονική ποσότητα, νόστιμο πιάτο κυρίως στην αρχή που ήταν ζεστό, μετά που κρύωσε ήταν λιγότερο ελκυστικό
1 meat samosa euro 4,00, τηγανητά τρίγωνα γεμιστά με αρνί (η αλήθεια είναι ότι στην αρχή φοβήθηκα την πιθανότητα να μυρίζει το αρνί) αλλά ευτυχώς διαψεύτηκα.
Σερβίρετε σε μικρό σχετικά πιατάκι πάνω σε μαρουλόφυλλο και με λίγη ντομάτα, συνοδεία μιας αλοιφής -τύπου γιαούρτι- η μερίδα περιείχε μόνο 2 τρίγωνα αλλά ήταν πολύ γευστικά.

1 tandoori mixed plate euro 13,50 ποικιλία κρεάτων (στον κατάλογο έλεγε ότι συνοδεύεται με σαλάτα αλλά μάλλον εννοούν σαλάτα τα λίγα καραμελωμένα κρεμμύδια στον πάτο το σκεύους και την υποψία ντομάτας στο πλάι).
Γευστικά ήταν πολύ καλό παρόλο που δεν μπορώ να εκτιμήσω την ποιότητα των υλικών (στα κρεατικά με πολύ μπαχαρικό πως???).
Συνοδεύσαμε το γεύμα με 1 κιλό λευκό χύμα κρασί το οποίο κόστιζε euro 11,00/κιλό!!! πολύ ακριβή τιμή για χύμα κρασί.
Παρά την ακριβή τιμή του κρασιού, πρέπει να παραδεχτώ ότι ήταν πολύ γευστικό, ελαφρύ -με μία αμυδρή φρουτώδες νότα- ότι πρέπει για ζεστές βραδιές και πικάντικες γεύσεις (παρόλα αυτά δεν δικαιολογείται η τιμή του! ).

Σημειώνω ότι στο σύνολό του το γεύμα (γεύση-ποσότητα) μου άφησε καλές εντυπώσεις (και να φανταστείτε το mixed plate δεν το καταφέραμε όλο - βέβαια δεν ήμασταν και πολύ πεινασμένες).

Οφείλω να κάνω αναφορά στη σερβιτόρα η οποία -ναι μεν είχε να ανταποκριθεί σε 5-6 τραπέζια μόνο- όμως ήταν χαμογελαστή, άμεση, ρώτησε εάν είμαστε ευχαριστημένες από το φαγητό, εάν χρειαζόμαστε κάτι άλλο κλπ., γι αυτό και το 4 στην εξυπηρέτηση.
Λογαριασμός ήρθε στα euro 33,00 καλή τιμή για ινδικό γεύμα -παρόλο που νομίζω ότι μπορεί να κατεβάσει λίγο τις τιμές του.

Σημαντική σημείωση: Το μαγαζί είναι πραγματικά pet friendly (και όχι σαν τα περισσότερα εστιατόρια της Αθήνας που δηλώνουν ότι είναι αλλά στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ), στο διπλανό μας τραπέζι γευμάτιζε ζευγαράκι με το σκυλάκι τους να κάθεται ήσυχα δίπλα στην κοπέλα πάνω στο κάθισμα χωρίς να γίνει καμία παρατήρηση. Εύγε!
Θα ξαναπάω -την επόμενη φορά με το σκυλί μου!

Αυγ

Το είπα... δε το είπα? θα επισκεφτώ σύντομα και άλλο Ινδικό μαγαζί, στην κριτική μου για το Mirch... Το ότι θα γκρίνιαζα πάλι το είπα? δε το είπα γιατί δε το ήξερα!

Δεν έχω καλή διάθεση με την συγκεκριμένη κριτική, γιατί τσαντίστηκα πολύ με την επίσκεψη στο συγκεκριμένο μαγαζί την περασμένη βδομάδα.

Ημέρα Πέμπτη, κατά τις 8,30μμ, δύο άτομα ως συνήθως φτάνουμε στο μαγαζί, το οποίο το βρήκαμε συμπαθητικό εξωτερικά, ρωτάμε αν έχει κλιματισμό μέσα, παίρνουμε θετική απάντηση, μπαίνουμε μέσα, κοιταζόμαστε, ξαναβγαίνουμε έξω. 'Εκανε περισσότερη δροσιά έξω!!

Διαλέγουμε τραπέζι, δυστυχώς με τα ξύλινα καθίσματα (η άλλη επιλογή ήταν οι ψάθινες καρέκλες, επίσης άβολες κατ' εμέ). Η όλη παραμονή του οπισθίου στο κάθισμα, ήταν δραματική και από θέμα ιδρώτα και από θέμα.... πόνου.... Σε ερώτηση αν υπήρχαν μαξιλάρια, η απάντηση ήταν αρνητική (ούτε στον μέσα χώρο).

Στο ξεκίνημα, μας φέρνουν κάτι σαν τσιπς με συνοδεία 3 σαλτσών, αδιάφορα τα τσιπς, συμπαθητικές οι σάλτσες.

Παραγγέλνουμε:

- σουβλάκι με κεμπάπ... Τι σας είχα γράψει για το σουβλάκι στο Mirch? ε, καμιά σχέση.... το μισό κυριολεκτικά, ήταν του Tandoori! το κεμπάπ, ήταν κιμάς νιανιά, γεύση ούτε καν θυμάμαι Τιμή 3.5 ευρώ, σκεφτείτε μόνοι σας αν αξίζει...

- naan σκέτη 2 ευρώ
- naan τυρί 3 ευρώ
- naan κιμάς 3,5 ευρώ
Το μόνο που θα σχολιάσω, την ελαχιστότατοτατΤΟτατη ποσότητα φέτας και κιμά (ίδιου με του κεμπαπ). Ειδικά στου τυριού, έπρεπε να ανοίξω την πίτα για να καταλάβω αν αυτά τα άσπρα ΙΧΝΗ ήταν τυρί ή ήταν σκέτη πίτα. Οταν ρώτησα αν είναι η πίτα τυριού αυτό το πράμα, μου είπαν ότι "έτσι αλοιώνεται όταν ψήνεται" Για να καταλάβετε, οι ποσότητες της υποτιθέμενης γέμισης, ήταν τραγικά ελάχιστες...

Δε ξεκίνησαν καλά οι παραγγελίες και η απογοήτευση είχε και συνέχεια!

-Prawn Korma, θυμάστε τα μπωλάκια του Mirch? τώρα μιλάμε για μεταλλικά σαγανάκια, της μισής ποσότητας, 3 δάχτυλα ύψος. Ετσι ξεκίνησε η οπτική ήττα! πάμε στην πρακτική. Γαρίδες τεμάχια πέντε??? έξι δε νομίζω να ήταν! Νόστιμο πιάτο, σχετικά γλυκό, έτσι και έτσι καυτερό, δε μας συγκίνησε γευστικά, αλλά μας εξόργισε χρηματικά. Αυτό το πράμα κόστιζε 9.5 ευρώ........................ (πολλές τελείες! ) το ότι δεν βρήκα ούτε ένα κάσιους, το είπα??

-Chicken Tikka Masala πρέπει να ήταν το άλλο πιάτο, νόστιμο, αρκετά καυτερό, κρεμώδες, στην ίδια λιτή ποσότητα, στα 8,5 ευρώ. Εντάξει δεν είχε μόνο 5 κομματάκια κρέας, αλλά δεν άξιζε με τίποτα τα λεφτά του επίσης.

-Ρυζάκι... αυτή τη φορά σκέτο! η έκπληξη της βραδιάς! το μοναδικό πιάτο, που είχε διπλάσια ποσότητα από του Mirch! ναι ναι!!! και στα 2,5 ευρώ! Ζητήθηκε και 2ο πιάτο, μιας και είχε μείνει σάλτσα από τα δύο κυρίως, μετά την κατανάλωση της..... τεράστιας ποσότητας γαρίδων και κοτόπουλου...

1 μισόλιτρη μπύρα και 2 μικρές, κανάτα με νερό και πολλά κουνούπια.

συμπέρασμα Νο 1: πήραμε διπλάσια ποσότητα πιάτων από ότι στο Mirch, και ούτε καν σκάσαμε από το φαί.

συμπέρασμα Νο 2: γευστικά να πάτε στο mirch, οικονομικά, να πάτε στο ABC.

'Ετσι είναι τα πράγματα, κάνουμε συγκρίσεις. Κάποιος είναι καλύτερος από τον άλλον, κάποιος ακριβότερος, κάποιος οικονομικότερος. Κάνουμε τον κόπο και ξεκουνηθούμε να πάμε στο μαγαζί τους για κάτι διαφορετικό, και να πέφτει τόση κοροίδία? Εντάξει, είπαμε ινδικό! "έθνικ"! αλλά ρε φίλε όχι 18 ευρώ 2 πιάτα τραγικά μικρής ποσότητας!!! που ΠΡΕΠΕΙ να παραγγείλω και το συνοδευτικό ρύζι έξτρα, ώστε να μπορέσω να φαω τη σάλτσα σου!! Τι να το κάνω που έχεις μισό ευρώ φτηνότερα κάποια πιάτα σου, όταν σερβίρεις τις μισές ποσότητες από άλλους.

Τον χώρο δε τον σχολίασα γιατί δίνω βάση κυρίως στο φαγητό. Εντάξει, έπαιζε ινδική μουσικούλα και ήταν ευγενική η σερβιτόρα.

Πάντως ομολογώ, ότι μετά την επίσκεψή μου στο indian tandoori masala, δεν έχω καμιά όρεξη να δοκιμάσω άλλο ινδικό μαγαζί.... Θα παίρνω σουβλάκι από το mirch και θα τρώω άφοβα, στο ABC. Κρίμα, πολύ κρίμα...

Το ότι δεν είχε κέρασμα στο τέλος? να γκρινιάξω?? λογαριασμός 46 ευρώ δε το λες και λίγο για 2 άτομα τέτοια δύσκολη οικονομικά εποχή. Δε με άφησαν να πληρώσω κιόλας και αισθάνομαι πολλαπλά άσχημα για το σύνολο.

Ινδία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Το πέτυχα googlάροντας μια μέρα, είδα ότι είχε βάλει κουπόνι, παρόλα αυτά προτιμήσαμε να πάμε δίχως κουπόνι.

Βρίσκεται πολύ κοντά στο Mirch, σε ωραίο σημείο, σε δρόμο προς την πλατεία Ψυρρή. Ο χώρος του, φωτεινός και χαρούμενος, εκτείνεται σε ισόγειο και πρώτο όροφο, ενώ για τις θερινές βραδιές έχει και πάγκους έξω.

Διαθέτει ινδικό σουβλάκι σαν του Mirch, σε διαφορετικούς τύπους απ' όσο είδα στον κατάλογο, και λίγο χαμηλότερη τιμή. Την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω, οπότε για την ώρα δεν έχω γνώμη επ' αυτού.

Η παρέα παρήγγειλε κοτόπουλο και αρνί βινταλού, αρνί μαντράς και κοτόπουλο καράχι, ρύζι απλό, σαμόσας λαχανικών και νάαν σκέτες αλλά και με πιπεριά.

Οι ποσότητες ήταν ικανοποιητικότατες και όλα τα πιάτα ήταν γευστικά. Το κρέας στο δικό μου θα το ήθελα μαριναρισμένο βέβαια, αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν το ευχαριστήθηκα κι έτσι.

Μας ρώτησαν αν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή της βρύσης. Ελπίζω να διατηρηθεί αυτή η επιλογή και όταν φουλάρει το μαγαζί. Επίσης όταν παρήγγειλα, ρώτησα αν το κοτόπουλο στο πιάτο που επέλεξα θα ήταν στήθος ή άλλα κομμάτια και μου έκανε εντύπωση που η υπεύθυνη σημείωσε να είναι στήθος. Όπερ κι εγένετο. Δε μου έχει ξανατύχει και θεωρώ ότι δείχνει ενδιαφέρον για τον πελάτη.

Οι τιμές σε άλλα πιάτα είναι λίγο πιο χαμηλές από των άλλων εστιατορίων στα πέριξ, σε άλλα στα ίδια επίπεδα με αυτά. Δε σε γδέρνουν πάντως.

Στο τέλος μας κέρασαν και γκουλάμπ τζαμούν, κάτι που μου αρέσει πάντα όταν γίνεται σε εστιατόριο κι ήταν ωραίο.

Ο κατάλογος είναι πιο εκτενής από άλλων εστιατορίων του κέντρου, έχει μερικά πιάτα που τα έχω βρει μόνο σε ινδικά των βορείων προαστίων κι αν θέλετε κάποια σάλτσα που στον κατάλογο είναι π. χ. για αρνί, ευχαρίστως σας τη φτιάχνουν και για κοτόπουλο ή ό, τι άλλο θέλετε.

Εν ολίγοις, είναι από τα μαγαζιά που θα ξαναπάω κι ελπίζω να μη φουλάρει όσο τα άλλα εκεί γύρω, γιατί θα'ναι κρίμα να πηγαίνεις μόνο με κράτηση.

Για μια νάαν, ένα κοτόπουλο βινταλού και ένα αναψυκτικό έδωσα 13,50 ευρώ, δεν το λες κι άσχημα.

Σημείωση: Μπορείτε να πάρετε και φαγητό σε πακέτο, νομίζω έχουν και delivery.

Ινδία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Έχω πολύ καιρό να γράψω κριτική, ίσως γιατί έχω πολύ καιρό να ευχαριστηθώ τόσο πολύ σε τόσο... άδειο μαγαζί! Φυσικά ήταν Τρίτη, δε θα περίμενε κανείς κοσμοσυρροή, αλλά λίγα παραπάνω τραπέζια του αξίζουν! Να σημειώσω πως δεν είμαι ούτε ειδική, ούτε γνώστης της ινδικής κουζίνας, αλλά επισκέπτομαι έθνικ κουζίνες όσο συχνά μπορώ, για τη χαρά της εμπειρίας του διαφορετικού!
Το μαγαζί βρίσκεται στην πιάτσα της Ψυρρή, σε ένα πολύ ήσυχο πεζόδρομο. Ο χώρος μικρός, ζεστός και όμορφος, με ξύλο, χρώματα και σαφείς παραπομπές στην Ινδία χωρίς όμως να είναι κιτς. Η σερβιτόρα ευγενική και πολλή υπομονετική. Ο κατάλογος πλήρης έδινε τη δυνατότητα πολλών επιλογών χωρίς να κουράζει. Τα ορεκτικά Samosa με λαχανικά και Οnion Bahji καθώς και οι σως που τα συνόδευαν μας άρεσαν πολύ, το ίδιο και η σαλάτα Chicken Tikka -αρκετή για 4 άτομα. Σεβάστηκαν και την επιθυμία μας να μη βάλουν φρέσκο κόλιανδρο στη σαλάτα και επιπλέον μας έφεραν και έξτρα σάλτσες όταν κατάλαβαν ότι ένα μέλος της παρέας δεν έτρωγε γιαούρτι. Τα κυρίως πιάτα, κοτόπουλο Karahi, κοτόπουλο Korma, κοτόπουλο Τandoori, άρεσαν πολύ σε όλους και μάλιστα στον καθένα άρεσε περισσότερο το δικό του, παρά των άλλων. Άρα με τη βοήθεια της σερβιτόρας κάναμε πολύ καλές επιλογές. Τα ρύζια Biryani με αρνί και Pulao εξαιρετικά (το αρνί πολύ μαλακό) και σε πολύ μεγάλες μερίδες και τα naan... οκ τα γνωστά! Γλυκό δεν πήραμε, την επόμενη φορά...

Για να καταλήξουμε με 16 ευρώ το ζευγάρι (είχαμε πάει με κουπόνια), φάγαμε, ευχαριστηθήκαμε και πήραμε και πακέτο για την επόμενη! Μοναδικό φάουλ (που όμως το συναντάω σε πολλές ταβέρνες) φέρνουν εμφιαλωμένο νερό χωρίς να το έχεις ζητήσει -όμως το παίρνουν πίσω αδιαμαρτύρητα!
Τελικό συμπέρασμα, θα ξαναπάμε σίγουρα, ακόμα και χωρίς κουπόνια!